***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#426 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 12/12/2023 16:22 TP treba da radi non stop
Zašto bi proizvodnja proizvodila, ako potrošnja ne zahtijeva više?
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#427 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 12/12/2023 18:57
baho wrote: 12/12/2023 16:22 TP treba da radi non stop
Zašto bi proizvodnja proizvodila, ako potrošnja ne zahtijeva više?
Znas na sta sam mislio. Naravno da ce se ugasit ako nema potraznje.
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#428 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Pa šta će reći pumpi da ne treba više da radi?
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#429 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

MaestroEdin wrote: 12/12/2023 17:46
baho wrote: 12/12/2023 17:24 Nije ni to do kotla vec do neuradjenog sistema od pocetka kako treba. I sa kotlom cirkulacione pumpe treba da rade non stop, temperatura prostora takodje da se gadja temperaturom polazne vode, a ona opet mijesajucim ventilima i td i td...
Aha, vidio sam i to negdje. Ja iskreno ne znam je li to sve postojalo ovde prije 11 godina, mozda jeste mozda nije. Ugl, nisam bio tu kad je bilo radjeno i sad je tako kako je, mogu se sutat nogom u guzicu do sutra. Nego, da li mozda sad da spojim ove zelene serijski na ovu crvenu, pa da rade skupa? Jer, dodje ljeto, sta mi kontrolise zelene da ih ugasi? Nista, vrtile bi se dok ne crknu. Il dok ja ne crknem :D
Sad vidim da nemas ni uticnice :-) precvikas klijestima zice na kraju grijne sezone :lol:
Crvenu pumpu skinut, a na njenu struju spojit te dvije. Nema potrebe i ona dzaba da vrti.
Treba tu kotlovnicu kompletno preuredit.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#430 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 12/12/2023 20:07 Pa šta će reći pumpi da ne treba više da radi?
Kojoj pumpi?
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#431 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 12/12/2023 20:21
piplica wrote: 12/12/2023 20:07 Pa šta će reći pumpi da ne treba više da radi?
Kojoj pumpi?
TP = Prozvodnji
arminicos
Posts: 393
Joined: 10/09/2008 12:25

#432 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by arminicos »

TP moja radi vec 45 dana bez gasenja ne gasim je do proljeca :thumbup: nema smisla je stalno paliti gasiti igrati se..
Preko noci samo smanjim temperaturu da mi nije vruce nocu
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#433 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Radi i moja 5 godina, ali nisi mi odgovorio na pitanje.

Proizvodnja radi, tempretatura u kući raste, postigne se komforna temperetraura, proizvodnja ne zna kakvo je stanje u kuči, ona i dalje radi.

Dolazi do pregrijavanja.

Ti daješ savjet da sve non-stop radi, bez ikakve kontrole.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#434 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 12/12/2023 20:30
baho wrote: 12/12/2023 20:21
piplica wrote: 12/12/2023 20:07 Pa šta će reći pumpi da ne treba više da radi?
Kojoj pumpi?
TP = Prozvodnji
Toplotne pumpe imaju vise mogucnosti upravljanja.
Kad je podno grijanje u pitanju, zbog njegove tromosti, najbolji mod upravljanja je prema temperaturi polaznog voda. Sta ce odrediti temp polaznog voda to je sad do mogucnosti odredjenog uredjaja.
Kako prostor postaje zasicen energijom temperatura povratnog voda raste, TP to detektuje. Smanjuje snagu i na kraju se gasi ako ne moze nize da modulira.
Kad na polazu temp padne ispod zadane delta T, TP se pali i nastavlja da odrzava potrebnu temp polaza. Iz tog razloga cirkulacione pumpe u sistemu rade non stop.

Cudi me da ti ovo ne znas?
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#435 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

I kolika ti je onda temperatura u prostoru kada se ona ugasi?
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#436 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 12/12/2023 20:57 z tog razloga cirkulacione pumpe u sistemu rade non stop
Na taj način se samo dobije efekat bržeg hlađenja, ista stvar je sa recirkulacijama za PTV, osim što na toplu ne čekaš par sekundi, imašsamo gubitke.
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#437 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 12/12/2023 20:57 Kad na polazu temp padne ispod zadane delta T, TP se pali i nastavlja da odrzava potrebnu temp polaza
Sam si rekao da je podno tromo, dok se to desi, sav pod je već hladan.
I opet ide zagrijavanje iz početka.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#438 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 12/12/2023 20:59 I kolika ti je onda temperatura u prostoru kada se ona ugasi?
Zavisno kakve su fluktuacije vanjske temperature i koliko dugo traju. Vecina zime mi prodje sa polazom od 35° a da u prostoru imam oko 22° sa +-1° razlike ako je danima vani ispod nule ili iznad 10°.
piplica wrote: 12/12/2023 21:03
baho wrote: 12/12/2023 20:57 z tog razloga cirkulacione pumpe u sistemu rade non stop
Na taj način se samo dobije efekat bržeg hlađenja, ista stvar je sa recirkulacijama za PTV, osim što na toplu ne čekaš par sekundi, imašsamo gubitke.
Zasto bi se ista brze rashladilo? Voda u sistemu mirovala ili se kretala hladi se onoliko brzo koliko prostor gubi. Dok stalnim kretanjem vode, i kad izvor topline miruje, imas ravnomijernu rasporedjenost energije u prostoru.
Kad je PTV u pitanju tacno je da blago hladis akumulaciju ako imas cirk pumpu da ti topla voda odma potece, a i to je neznacajno pogotov ako su cijevi izolovane, u odnosu na sam komfor. Takodje, sva ta energija koja se i "izgubi", izgubi se u prostoru koji grijes pa samim tim nije ni izgubljena.
Last edited by baho on 13/12/2023 02:12, edited 1 time in total.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#439 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 12/12/2023 21:13
baho wrote: 12/12/2023 20:57 Kad na polazu temp padne ispod zadane delta T, TP se pali i nastavlja da odrzava potrebnu temp polaza
Sam si rekao da je podno tromo, dok se to desi, sav pod je već hladan.
I opet ide zagrijavanje iz početka.
Netacno.
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#440 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 12/12/2023 21:31 Zavisno kakve su fluktuacije vanjske temperature i koliko dugo traju. Vecina zime mi prodje sa polazom od 35° a da u prostoru imam oko 22° sa +-1° razlike ako je danima vani ispod nule ili iznad 10°.
Znači ti se ravnaš prema vanjskoj temperaturi, ako je vani toplo i kod tebe bude toplije ili obrnuto.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#441 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

Ravnam se da mi je u prostoru uvijek tu negdje oko 22°.
Da ti pojednostavim, u toku sezone nekoliko puta rucno podesim temperaturu polaza, za sta mi treba par sekundi i uzivam ne misleci treba li ic nalozit, unijet, iznijet, nabavit, posto ce bit..... svo to divno vrijeme potrosim sa vama ovdje na forumu :kiss:
Ako imas neki prijedlog da moze jos bolje slobodno predlozi rado cu da probam.
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 531
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#442 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Dr_Help »

Meni još objekat nije useljiv. Ujutro u 5h upali se pumpa i radi do 07:00 i od 13h do 14h čisto zbog rada da nije ugasena . polazna je 35 stepeni ali et opet kažem nije konstantno da se zagrije. kada hoću da boravim moram 24h ranije upalit i uključit termostate da bi se prostor zagrijao .
ako je vani 0 stepeni u kući bude +20 . p.s nema fasade :) snimao sam termalnom kamerom gubitke haus :)
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#443 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Nemoj skretati na drva sada, nije tema.

Sasvim je u redu da TP radi po fiksnom polazu, kompenzacijskoj krivulji ili automatskom modu, ali i dalje ostaje potreba se kontroliše temperatura u grijanom prostoru, tj. da se ostvari komunikacija sa proizvodnjom.

Znači trreba ti termostat koji bi komunicirao sa prozvodnjom, trebaju ti balansirani krugovi,. ako je u pitanju podno grijanje, a i radijatori.

Sve bolje TP imaju mogućnost da "nauče" kroz određen period kako se sistem ponaša, ako ga ne diraš previše često, i na osnovu toga optimiraju rad.

Fiksni polaz -Tvoj slučaj: Proizvodnja isporučuje konstatnu polaznu temperaturu vode, vodeći računa o Delta T (4-6), proizvodnja komunicira sa regulacijom (sobni termostat), kada se postignu uslovi prozvodnja prestaje sa radom.

Nema potrebe da voda cijelo vrijeme kruži sistemom, razlog više što većina instalatera ugrađuje, jeftinije, ne elektronski kontolisane pumpe.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11225
Joined: 10/03/2022 22:16

#444 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by ZoomZoomKiwi »

piplica wrote: 13/12/2023 07:41 Sve bolje TP imaju mogućnost da "nauče" kroz određen period kako se sistem ponaša, ako ga ne diraš previše često, i na osnovu toga optimiraju rad.
Ovo mi je vrh i tačno sam skontao da prati navike, maltene kao da nas nadzire kad smo kući kada nismo i kad trebamo doći :lol:
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#445 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 13/12/2023 07:41 Nemoj skretati na drva sada, nije tema.

Sasvim je u redu da TP radi po fiksnom polazu, kompenzacijskoj krivulji ili automatskom modu, ali i dalje ostaje potreba se kontroliše temperatura u grijanom prostoru, tj. da se ostvari komunikacija sa proizvodnjom.

Znači trreba ti termostat koji bi komunicirao sa prozvodnjom, trebaju ti balansirani krugovi,. ako je u pitanju podno grijanje, a i radijatori.

Sve bolje TP imaju mogućnost da "nauče" kroz određen period kako se sistem ponaša, ako ga ne diraš previše često, i na osnovu toga optimiraju rad.

Fiksni polaz -Tvoj slučaj: Proizvodnja isporučuje konstatnu polaznu temperaturu vode, vodeći računa o Delta T (4-6), proizvodnja komunicira sa regulacijom (sobni termostat), kada se postignu uslovi prozvodnja prestaje sa radom.

Nema potrebe da voda cijelo vrijeme kruži sistemom, razlog više što većina instalatera ugrađuje, jeftinije, ne elektronski kontolisane pumpe.
Nisu drva bitna vec ulozeno vrijeme i trud za odredjeni komfor.

Nije to termostat sto ti hoces da kazes da treba da bude u prostoru, vec temperaturni osjetilnik ili ti ga senzor. Pa kad na regulaciji TP kazes hocu 22° u prostoru da ona ima podatak koju temperaturu polaza da pravi.
I u takvoj konfiguraciji cirkulacija u podu je stalna. Ako je natjeras da stane i pustis pod da ohladi, nacekat ces se da progrije. Tjerat ce se veca temperatura polaza nego sto treba, pa kad progrije onda prevruće i tako stalno gore dole...

Pod u sustini je niskotemperaturni grijac koji zahtijeva stalan izvor toplote ma kakav on bio, sa stalnim protocima kroz krugove.
Ako je izvor topline visokotemperaturni, temperatura polaza se regulise mijesajucim ventilima a samim tim i temperatura prostora. U sluacaju sa TP to je jos lakse jer je ona sama niskotemperaturni izvor, pa mijesajuci ventili nisu potrebni.
Sto se tice cirkulacione pumpe kod podnog pumpa ne mora da bude frekventno regulisana jer su protoci stalni, osim ako zelimo energetski ucinkovitiji uredjaj koji ce za iste stalne protoke trositi manje el. energije.

P.S.
Sve ovo isto vazi i za radijatore ako je izvor toplote niskotemperaturni, tj TP.
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#446 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 13/12/2023 11:45 Nije to termostat sto ti hoces da kazes da treba da bude u prostoru, vec temperaturni osjetilnik ili ti ga senzor.
Koja je sada onda razlika?
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#447 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 13/12/2023 07:41 Sve bolje TP imaju mogućnost da "nauče" kroz određen period kako se sistem ponaša, ako ga ne diraš previše često, i na osnovu toga optimiraju rad.
Ovo sam preskocio, a vidim da neki vec pocinju svrsavat koliko imaju "pametan" uredjaj.

Ne postoji uredjaj koji moze nauciti potrebe prostora! Zasto? Zato jer glavni faktor u ovoj jednacini je nepredvidiv, a to su vremenski uslovi.
Postoji mogucnost da TP radi prema TRENUTNOJ vanjskoj temperaturi. To trenutnoj je kljucno. Pod = tromost, tako da sve sto je trenutno okaci macku o rep. Jedino ako bi se koristili ventilkonvektori onda bi mogli da pricamo o TRENUTNOM.
Kad naprave da se izvor toplote moze povezati na vremensku prognozu, e tad ce se preko poda moci "pametno" grijati.

Uzdravlje!
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#448 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by baho »

piplica wrote: 13/12/2023 12:32
baho wrote: 13/12/2023 11:45 Nije to termostat sto ti hoces da kazes da treba da bude u prostoru, vec temperaturni osjetilnik ili ti ga senzor.
Koja je sada onda razlika?
Ti mene zajebavas? Pricas ovdje ljudima godinama sta kako trebaju, a sad me pitas koja je razlika izmedju senzora i termostata.
Potrazi na googlu...
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#449 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 13/12/2023 12:43 Ne postoji uredjaj koji moze nauciti potrebe prostora! Zasto? Zato jer glavni faktor u ovoj jednacini je nepredvidiv, a to su vremenski uslovi.
Postoji itekako, pa koliko je puta vanjska temperatura ista ili sl u toku jedne sezone grijanja, i koliko puta je unutrašnja u korelaciji sa vanjskom?
Ako sam prije 7 dana imao isti slučaj kao danas, zašto ga i danas ne bih primijenio?

Ako je novi uređaj bolji samo u tome da ga manje opslužuješ i nije neki napredak, a nije, možda za nekoga i jeste.
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#450 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

baho wrote: 13/12/2023 12:43 Pod = tromost, tako da sve sto je trenutno okaci macku o rep
Vidiš polako nadolaziš, da bi zaokružio sistem i dao sistemu sve potrebne ulazne vrijednosti treba ti i ovo, tj. treba ti uređaj - sprava koja bi bila u stanju detektovati unutrašnju temperaturu i nju u intervalima javljati proizvodnji.

Programirana logika uradi ostalo, sabira i oduzima vrijesnoti par dana i na osnovu njih donese kako je najbolje grijati da bi se potigla željena temperatura prostora.
Post Reply