Ruter preporuka

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Rogie
Posts: 592
Joined: 14/01/2021 10:33

#351 Re: Ruter preporuka

Post by Rogie »

zdruzdjo wrote: 21/05/2023 23:13 Pa mislim da ti je pametnije da kupis neki ruter koji ces postaviti negdje blize potrebnoj kameri i spojis ga LAN kablom sa svojim ruterom.
Sa ekstenderom ces imati puno "gubitaka". Ovi ekstenderi su dobri za neke ne previse zahtjevne stvari. Mozda da najdes od nekoga da posudis pa da probas.
Razmišljao sam i o tome, ali bi bilo baš zeznuto s LAN kablom jer bih morao bušiti više zidova kako bi bio barem blizu te kamere. Vidjet ću ima li neko od prijatelja ovo pa da isprobam, mada sumnjam da su velike šanse :D
User avatar
Pauza
Posts: 679
Joined: 03/06/2016 11:00

#352 Re: Ruter preporuka

Post by Pauza »

AnonymousBIH wrote: 01/03/2022 08:31
Rutifondijax wrote: 01/03/2022 08:18

Valja li ovo da se ne nasankam

Router Xiaomi Mi AX3000 WiFi 6 Mesh sistem 6 2-Pack (245 KM)
https://www.olx.ba/r/46417320/1689473
Valja, svakako, ali kupovina opreme najvise zavisi od prostora u kojem će se koristiti (veličina, spratovi, zidovi.. ). Ovaj mesh sistem bi trebao odlično pokriti npr. veću trospratnicu, a vrlo jeftino se moze dodati dodatni adapter za mrtve uglove.
Imam taj model u setu od 2 komada. Dobro radi, stabilan je i definitivno je mreža mnogo kvalitetnija. Ipak, domet bi mogao biti bolji, ali tu u obzir moraju da se uzmu zidovi, veličina prostora, pozicioniranje itd. Planiram uzeti još 1kom, i dodati sistemu.

Kako god, preporuka.
EKSER1337
Posts: 293
Joined: 24/09/2014 22:12

#353 Re: Ruter preporuka

Post by EKSER1337 »

Okej je Šaomi. Ja ga koristim ima jedan mjesec.
Na WiFi6 ide 200/10 kao i na kablu, prostor od 90m2 sasvim dobro pokriva, opet zavisi od uređaja, mnogo mi je stabilnije na Xiaomi 12 nego na Poco X3 NFC.

Sve u svemu uzimaj.
saraxy
Posts: 100
Joined: 08/01/2017 21:00

#354 Re: Ruter preporuka

Post by saraxy »

Šta je najpametnije koristiti za pojačavanje WIFI signala na spratu kuce ako je router u prizemlju? Da li je dovoljan WiFi pojačivač (extender) ili baš treba WiFi mesh?

Ako se uzme extender, on se ne povezuje fizički na router nego samo hvata njegov signal i vrši pojačanje?

Koji od extendera preporučujete i postoji li neki da u sebi ima Lan izlaz pomocu kojeg bi povezala TV?

Ako može neko da objasni šta je najbolje riješenje.
DON_eARL
Posts: 3747
Joined: 31/10/2010 22:26

#355 Re: Ruter preporuka

Post by DON_eARL »

saraxy wrote: 19/06/2023 16:53 Šta je najpametnije koristiti za pojačavanje WIFI signala na spratu kuce ako je router u prizemlju? Da li je dovoljan WiFi pojačivač (extender) ili baš treba WiFi mesh?

Ako se uzme extender, on se ne povezuje fizički na router nego samo hvata njegov signal i vrši pojačanje?

Koji od extendera preporučujete i postoji li neki da u sebi ima Lan izlaz pomocu kojeg bi povezala TV?

Ako može neko da objasni šta je najbolje riješenje.
Za koju god varijantu se odlučiš, gledaj da uzmeš opremu koja ima 1Gbps portove i koja emituje 5GHz. Čak i ako je ti je brzina Interneta manja od 100Mbps, za dijeljenje podataka unutar LAN mreže ti je bolje imati što veću propusnost.

Bežični signal je totalno nepredvidljiv i neophodno je da između routera i pojačivača bude što manje prepreka je moguće - ploča samo. Ukoliko imaš opciju da provučeš kabal od routera do drugog sprata, gdje bi spojio neki Access point ili drugi router, to bi svakako dugoročno bila najbolja investicija.

Mesh sistemi iz mog iskustva su također odlični i isplate se dugoročno, s tim da je kod višespratnica baš izazovno pronaći idealne pozicije za više od dva mesh uređaja.

Koja god opcija da bude, obavezno gledati uređaje sa eksternim antenama i obratiti pažnju na jačinu antene kako bi uspješno pokrio čitav sprat.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5750
Joined: 04/08/2020 19:22

#356 Re: Ruter preporuka

Post by -Chesterfield- »

typeOnegative wrote: 25/12/2022 10:26 Evo stigao i do mene napokon moj deco m4, uradio sam već konfiguraciju i sve fercera, ali nisam palio bt tokom povezivanja i pravljenja mreže, jel gubim nešto tim?
I još jedna stvar, jel moguće da se ne može promijeniti radio kanal za wifi mrežu, sve prerovio al opcija ne postoji u postavkama??
Dešava li se kod tebe da neće da poveže?

Image
bob_1921
Posts: 603
Joined: 12/10/2018 10:09

#357 Re: Ruter preporuka

Post by bob_1921 »

-Chesterfield- wrote: 12/07/2023 21:30
typeOnegative wrote: 25/12/2022 10:26 Evo stigao i do mene napokon moj deco m4, uradio sam već konfiguraciju i sve fercera, ali nisam palio bt tokom povezivanja i pravljenja mreže, jel gubim nešto tim?
I još jedna stvar, jel moguće da se ne može promijeniti radio kanal za wifi mrežu, sve prerovio al opcija ne postoji u postavkama??
Dešava li se kod tebe da neće da poveže?

Image
moras biti na mrezi deca vidim ti si na 4G-u prvo paljenje preko bluetootha mislim da je ..


In case it fails to find the Deco in this step:

1) Make sure the smartphone supports Bluetooth 4.0 or later.

jel ti to dodatni ili main ruter mijenjas il stimas?

kod dodovanja dodatnog samo ukljucis u struju add deco i sam ga pronadje i konfigurise i onda update uradis …

kod main rutera meni je ova poruka bila mijenjao sam main ruter al nisam ga povezao sa kablom nego levat preko wifi pokusao i nikako da prodje prenos konf. poslije skontam upalim kad se smire led lampe povezes dva rutera i to je to …
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5750
Joined: 04/08/2020 19:22

#358 Re: Ruter preporuka

Post by -Chesterfield- »

bob_1921 wrote: 12/07/2023 22:21
-Chesterfield- wrote: 12/07/2023 21:30

Dešava li se kod tebe da neće da poveže?

[img]https://i.imgur.com
moras biti na mrezi deca vidim ti si na 4G-u prvo paljenje preko bluetootha mislim da je ..


In case it fails to find the Deco in this step:

1) Make sure the smartphone supports Bluetooth 4.0 or later.

jel ti to dodatni ili main ruter mijenjas il stimas?

kod dodovanja dodatnog samo ukljucis u struju add deco i sam ga pronadje i konfigurise i onda update uradis …

kod main rutera meni je ova poruka bila mijenjao sam main ruter al nisam ga povezao sa kablom nego levat preko wifi pokusao i nikako da prodje prenos konf. poslije skontam upalim kad se smire led lampe povezes dva rutera i to je to …
Nisam trenutno kod kuće. Kada je sve u funkciji može se pristupiti i preko 4G.

Kod mene je sve naštimano, ali povremeno se pojavi ovo i tada nema interneta.
Riješim tako što restartujem modem od Bhtelekom-a na koji su nakačena tri DECO uređaja. Zanimljivo je što moram restart tog modema iako na njemu radi i žična i Wi-Fi mreža.
bob_1921
Posts: 603
Joined: 12/10/2018 10:09

#359 Re: Ruter preporuka

Post by bob_1921 »

-Chesterfield- wrote: 12/07/2023 22:29
bob_1921 wrote: 12/07/2023 22:21

moras biti na mrezi deca vidim ti si na 4G-u prvo paljenje preko bluetootha mislim da je ..


In case it fails to find the Deco in this step:

1) Make sure the smartphone supports Bluetooth 4.0 or later.

jel ti to dodatni ili main ruter mijenjas il stimas?

kod dodovanja dodatnog samo ukljucis u struju add deco i sam ga pronadje i konfigurise i onda update uradis …

kod main rutera meni je ova poruka bila mijenjao sam main ruter al nisam ga povezao sa kablom nego levat preko wifi pokusao i nikako da prodje prenos konf. poslije skontam upalim kad se smire led lampe povezes dva rutera i to je to …
Nisam trenutno kod kuće. Kada je sve u funkciji može se pristupiti i preko 4G.

Kod mene je sve naštimano, ali povremeno se pojavi ovo i tada nema interneta.
Riješim tako što restartujem modem od Bhtelekom-a na koji su nakačena tri DECO uređaja. Zanimljivo je što moram restart tog modema iako na njemu radi i žična i Wi-Fi mreža.
moze kad je konfigurisno sve ja nekad sa posla pustim udpate na decu ono kad slucajno primjetim :D al sam skontao da je prvo paljenje i konfiguracija mreze …

a ugasi wifi na bht i da taj ruter bude povezan samo sa deco uredjajem tj wifi nek je samo deco ..da deco da dijeli dhcp ip adrese itd … ako ti je isti naziv mreze mozda ti se konektuju neki iredjaji na bht pa zablokira … i meni se slicno to kao i kod tebe desavalo ja sam na telemachu pa kad sam ukinuo sve ok rijetko il nikako da se ponovi …

kako mislis tri deca .. jedan glavni ti je kablom ostala dva su njegove dodatne jedinice oni komuniciraju sa decom glavnim ne sa bht .. a ovo ti sigurno zaglupi ruter od bh telecoma pa reset pomogne
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5750
Joined: 04/08/2020 19:22

#360 Re: Ruter preporuka

Post by -Chesterfield- »

bob_1921 wrote: 12/07/2023 22:40
-Chesterfield- wrote: 12/07/2023 22:29

Nisam trenutno kod kuće. Kada je sve u funkciji može se pristupiti i preko 4G.

Kod mene je sve naštimano, ali povremeno se pojavi ovo i tada nema interneta.
Riješim tako što restartujem modem od Bhtelekom-a na koji su nakačena tri DECO uređaja. Zanimljivo je što moram restart tog modema iako na njemu radi i žična i Wi-Fi mreža.
moze kad je konfigurisno sve ja nekad sa posla pustim udpate na decu ono kad slucajno primjetim :D al sam skontao da je prvo paljenje i konfiguracija mreze …

a ugasi wifi na bht i da taj ruter bude povezan samo sa deco uredjajem tj wifi nek je samo deco ..da deco da dijeli dhcp ip adrese itd … ako ti je isti naziv mreze mozda ti se konektuju neki iredjaji na bht pa zablokira … i meni se slicno to kao i kod tebe desavalo ja sam na telemachu pa kad sam ukinuo sve ok rijetko il nikako da se ponovi …

kako mislis tri deca .. jedan glavni ti je kablom ostala dva su njegove dodatne jedinice oni komuniciraju sa decom glavnim ne sa bht .. a ovo ti sigurno zaglupi ruter od bh telecoma pa reset pomogne
Nije isti naziv mreže. Da sam isključio Wi-Fi na Telecom modemu sada mama ne bi imala interneta jer ona to ne zna uključiti.

A jeste tri DECO uređaja i povezani su tako kao što si napisao.
Pokušat ću daljinski reset Telecom modema.
Spasitelj
Posts: 100
Joined: 11/04/2016 15:27

#361 Re: Ruter preporuka

Post by Spasitelj »

Hajde da ovde probam!
Imam Ubee od telemacha i extender tp WA850RE koji je do prije par dana radio sve 5.
Unazad par dana ni naopako!10x u toku dana izgubi konekciji ne može se spojiti,sve pokušavao resetovao…jedno vrijeme radi perfekt i opet zaglupi nema teorije da se poveze…
bitangeIprinceze
Posts: 4442
Joined: 29/01/2018 22:14

#362 Re: Ruter preporuka

Post by bitangeIprinceze »

Spasitelj wrote: 25/08/2023 16:03 Hajde da ovde probam!
Imam Ubee od telemacha i extender tp WA850RE koji je do prije par dana radio sve 5.
Unazad par dana ni naopako!10x u toku dana izgubi konekciji ne može se spojiti,sve pokušavao resetovao…jedno vrijeme radi perfekt i opet zaglupi nema teorije da se poveze…
Pa jel ti ispravan extender? Da ga nije grmljavina dotaklA?
Spasitelj
Posts: 100
Joined: 11/04/2016 15:27

#363 Re: Ruter preporuka

Post by Spasitelj »

Tačno nekad u to vrijeme je i pobudalio!ali dodje on sebi kratko vrijeme nekad i par sati i onda se pogubi
EON app na TV je u drugom kraju stana i ona mi ide preko extendera i gledaš nešto na TV i odjednom nestane mreže !! Traje od par sec do par minuta pa dodje i ukrug.a nekad i ne dodje pa ga moram resetovati i ispočetka možeš zamislit kako frustrira
bitangeIprinceze
Posts: 4442
Joined: 29/01/2018 22:14

#364 Re: Ruter preporuka

Post by bitangeIprinceze »

Spasitelj wrote: 25/08/2023 17:53 Tačno nekad u to vrijeme je i pobudalio!ali dodje on sebi kratko vrijeme nekad i par sati i onda se pogubi
EON app na TV je u drugom kraju stana i ona mi ide preko extendera i gledaš nešto na TV i odjednom nestane mreže !! Traje od par sec do par minuta pa dodje i ukrug.a nekad i ne dodje pa ga moram resetovati i ispočetka možeš zamislit kako frustrira
Al to možeš uraditi max 3x i onda tražiš problem na drugom mjestu jer nije do ext.
Spasitelj
Posts: 100
Joined: 11/04/2016 15:27

#365 Re: Ruter preporuka

Post by Spasitelj »

Znaci Ubee ili je možda komisija uzeo nešto jako pa vuče signal?
caseytron
Posts: 2121
Joined: 01/06/2016 16:42

#366 Re: Ruter preporuka

Post by caseytron »

Imam Ubee modem od Telemacha, uzmem Xiaomi 4A koji ce biti samo za Wifi. Da li su potrebne neke postavke jer i ovaj ne radi kako bi trebao. Hvala :bih:
User avatar
typeOnegative
Posts: 4952
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#367 Re: Ruter preporuka

Post by typeOnegative »

ugasi wifi mreze i radio odasiljanje (ako ima na ubee , na tc ima ) i to bi trebalo bit to .
caseytron
Posts: 2121
Joined: 01/06/2016 16:42

#368 Re: Ruter preporuka

Post by caseytron »

typeOnegative wrote: 26/08/2023 14:05 ugasi wifi mreze i radio odasiljanje (ako ima na ubee , na tc ima ) i to bi trebalo bit to .
Ugasio, na Xiaomiu stavio da je AP ali download ne prelazi 70Mbps, a i signal povremeno zna izgubiti.
User avatar
Peacean
Posts: 3046
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#369 Re: Ruter preporuka

Post by Peacean »

caseytron wrote: 26/08/2023 15:45
typeOnegative wrote: 26/08/2023 14:05 ugasi wifi mreze i radio odasiljanje (ako ima na ubee , na tc ima ) i to bi trebalo bit to .
Ugasio, na Xiaomiu stavio da je AP ali download ne prelazi 70Mbps, a i signal povremeno zna izgubiti.
Je li ti uključen 2.4 ili 5GHz? Ako je 2.4 onda ćeš teško imati više od 70-80 Mbit/s download. Za veće brzine ćeš morati uključiti 5GHz ali ćeš time izgubiti nešto dometa.
caseytron
Posts: 2121
Joined: 01/06/2016 16:42

#370 Re: Ruter preporuka

Post by caseytron »

Peacean wrote: 26/08/2023 15:51
caseytron wrote: 26/08/2023 15:45

Ugasio, na Xiaomiu stavio da je AP ali download ne prelazi 70Mbps, a i signal povremeno zna izgubiti.
Je li ti uključen 2.4 ili 5GHz? Ako je 2.4 onda ćeš teško imati više od 70-80 Mbit/s download. Za veće brzine ćeš morati uključiti 5GHz ali ćeš time izgubiti nešto dometa.
Oba, na 5Ghz ne prelazi 90. Hajde vidjet cemo dan dva kako sve radi pa cu se poigrati
User avatar
Peacean
Posts: 3046
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#371 Re: Ruter preporuka

Post by Peacean »

Ako ima dosta routera u tvojoj okolini može doći do zagušenja signala. Skini ne telefonu neki wifi analyzer i pogledaj na kojim kanalima nema puno korisnika pa prebaci router na taj.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4952
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#372 Re: Ruter preporuka

Post by typeOnegative »

caseytron wrote: 26/08/2023 15:45
typeOnegative wrote: 26/08/2023 14:05 ugasi wifi mreze i radio odasiljanje (ako ima na ubee , na tc ima ) i to bi trebalo bit to .
Ugasio, na Xiaomiu stavio da je AP ali download ne prelazi 70Mbps, a i signal povremeno zna izgubiti.

Kao što kolege kažu, skini wifi analyzer, vidi koji kanal ima najmanje interferencija i postavi ( za 5GHz ugl je najbolji kanal 36.)
U vezi brzina , 2.4 i tih 70 Mbps je i vise nego ok , to i jeste neki maksimum ,a 5 GHz bi morao bolje, npr kod mene je pokrivenost brzine paketa wifi-em nekih 80% ( 400 Mbps u cijelom stanu od deklariranih 500).Koja je brzina paketa?
caseytron
Posts: 2121
Joined: 01/06/2016 16:42

#373 Re: Ruter preporuka

Post by caseytron »

typeOnegative wrote: 26/08/2023 16:26
caseytron wrote: 26/08/2023 15:45

Ugasio, na Xiaomiu stavio da je AP ali download ne prelazi 70Mbps, a i signal povremeno zna izgubiti.

Kao što kolege kažu, skini wifi analyzer, vidi koji kanal ima najmanje interferencija i postavi ( za 5GHz ugl je najbolji kanal 36.)
U vezi brzina , 2.4 i tih 70 Mbps je i vise nego ok , to i jeste neki maksimum ,a 5 GHz bi morao bolje, npr kod mene je pokrivenost brzine paketa wifi-em nekih 80% ( 400 Mbps u cijelom stanu od deklariranih 500).Koja je brzina paketa?
Mislim 300/20 koji je vec paket ne znam. Dzaba i 5ghz ne ide preko 100. Mora li se jos nesto postaviti u ubee modemu., Ili ugasiti dhcp na ovom xiaomi
User avatar
typeOnegative
Posts: 4952
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#374 Re: Ruter preporuka

Post by typeOnegative »

Nažalost druze, kako vidim na sl .stranici taj Xiaomi i ne moze preko 100 Mbps, limitiran je ( ima dva LAN 10/100 i jedan WAN 100 Mbps port ). Za 100+ trebas ruter sa gigabitnim portom


Image
Zorge
Posts: 347
Joined: 27/01/2018 13:15

#375 Re: Ruter preporuka

Post by Zorge »

Stavi ga na pik
Post Reply