Dobre vijesti iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3226 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Kreće izvoz prvog bh. računara


Image



Mladi i poduzetni ljudi iz gračaničke kompanije „Tring“ na tržište su plasirali prvi poslijeratni računar proizveden u našoj zemlji. Već je našao široku primjenu, a do kraja godine prve količine, ugrađene u druge komponente mogle bi krenuti i u izvoz.

Ovo je „Craidd“, prvi poslijeratni bosnakohercegovački univerzalni računar. Plod je domaće pameti i odvažan tehnološki iskorak naše zemlje u svijet IT tehnologija. Na velškom „krajd“ znači jezgro ili temelj. Sve je počelo prije 15 godina sa tri uposlena, javila je Federalna TV.

– U prethodnom periodu bilo je i ulaganja čak do tri miliona KM. Kako u proizvodni pogon tako i u ostalu opremu koja je vezana, s obzirom da mi imamo ovdje, što bi rekli, od ideje do gotovog proizvoda, rekao je Nihad Hadžihasanović, direktor prodaje.

Ova kompanija je vodeći bh. proizvođač fiskalnih kasa. Veliki izazov za 35 uposlenih, od čega je polovina visokoobrazovanih, bila je ideja da se vlastitim snagama proizvede kompletan računar i ugradi u gotove proizvode umjesto onoga iz uvoza.


Image


– Taj računar je dimenzija 65 puta 35 milimetara na kojem je smješteno oko 200 komponenti. Sam računar, od postanka ideje, bio je jedan veliki zahtjev, kako za naš razvoj, tako i poslije za proizvodnju, tvrdi direktor proizvodnje Elmir Dedić.

Kompletan računar je proizveden ovdje u Gračanici.

– Znači, plod je naše pameti i to je standardni računar sa jednom „gigom“ RAM-a, sa dual core procesorom, sa memorijom od četiri gigabajta koja se može povećati, sa utorom za SD karticu. Računar koji se može iskoristiti i koji ima veoma široku primjenu, dodaje Dedić.

Računar je pažljivo testiran. Počela je serijska ugradnja u domaće fiskalne kase, ali i plazma TV prijemnike čime se oni pretvaraju u pametne, takozvane „Smart“ televizore. Ovi uspjesi, otvaraju i nove mogućnosti.

– U strategiji naše firme u 2017. godini imamo u planu i izvoz kako u zemlje regiona, tako i šire. Imamo nekih upita, ali krenut ćemo prvenstveno sa zemljama regiona koje su nama bliže, tvrdi Hadžihasanović.

Uspješne kompanije, poput ove iz Gračanice, su, čini se, najbolji način da se mladi, obrazovani ljudi zadrže u BiH.

– Želim da poručim svoj omladini koja je spremna da radi i koja je spremna da uči da bude, naravno, spremna i odvažna da se prihvati posla, da ne misli da će na zapadu proći nešto puno bolje, poručio je uposlenik Suad Hodžić.

U ovoj firmi su, ističu, novim razvojnim projektima, spremni za utakmicu na veoma zahtjevnom tržištu infomacionih tehnologija.




:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3227 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Porodična firma ‘dogurala’ do Bingovih polica



Image




Firma Eko Hrana Jukan na tržište je plasirala novi proizvod, sirup od ruže, koji se može naći i u Bingo marketima.

Ovo je važan pokazatelj da i male, porodične firme, mogu dobiti svoje mjesto na policama vodećih trgovinskih lanaca. Često se vjeruje da se samo velike i finansijski moćne kompanije mogu probiti na police maloprodajnih giganata.

No, saradnja ove firme i Binga je dobar primjer da ima mjesta i za male, domaće firme, koje su se kvalitetom uspjela nametnuti kao brend na tržištu.

Porodična firma Jukan Eko Hrana, bavi se proizvodnjom zdravstveno ispravne hrane. Proizvodnja se zasniva od uzgoja do prerade voća, ljekovitog bilja i žitarica.



http://jukan.ba/web/




:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3228 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Svijeće iz Bihaća svijetle širom svijeta


Image


Azra Mahmutović je primjer uspješne žene koja je hobi pretvorila u biznis i uspjela da od svojih inovativnih svijeća napravi brend.


U maloj prostoriji svoga stana, jedna Bišćanka vrijedno radi kako bi svojoj djeci osigurala bolji život. Njena priča identična je onim o drugim uspješnim ženama, uložila je mnogo vremena, truda, napora i odricanja kako bi postala ono što je danas.

Azra Mahmutović uspješna je Bišćanka koja vodi mali obrt izrade ukrasnih svijeća. Isprva je eksperimentisala sa izradom svijeća, da bi se sve više počela interesovati i educirati u tom polju tražeći savjete od ljudi koji su godinama u tom poslu, što je urodilo plodom i dalo velike rezultate koji su vidljivi godinama nakon tih prvi koraka.

„Cilj mi je bio da izradim svijeće kakve drugi nemaju i sjećam se tih mojih početaka kada mi je bilo teško izraditi nekoliko svijeća koje isprva nisu htjele da gore, boja nije bila onakva kakvu sam željela da dobijem i sve je teško išlo. Nakon mnogo pokušaja i učenja, shvatila sam da, ako želim od ovog napraviti biznis, moram biti inovativna i originalna“, priča Azra.

Kada je počela imala je samo nekoliko kalupa, a sam proces izrade svijeća bio je vrlo spor i komplikovan.

Da bi poboljšala svoj posao, prijavila se Fondu federalnog ministarstva i dobila sredstva od čega je kupila određenu količinu novih kalupa i na taj način povećala obim proizvodnje, tako da danas izrađuje čak i do tri stotine svijeća ovisno o vrsti i količini narudžbe.

Kupci širom svijeta

„Tada sam imala samo nekoliko kalupa, vrlo malo materijala za izradu svijeća i još uvijek sam učila. Sjećam se da bi svaku svijeću koju bi uspjela da izradim, fotografisala i postavljala na društvene mreže. Tako je sve krenulo, ljudi su u tome prepoznali neku unikatnost i uloženi trud i počeli su da se javljaju, šalju komplimente i kupuju, a danas imam kupaca širom svijeta“, kaže Azra.

S obzirom da se svijeće rade od parafina koji je nastao od nafte, često se zna desiti da se materijal zapali, a to se i Azri desilo. Međutim, ističe kako svaki posao, pa tako i ovaj kojim se ona bavi, sa sobom nosi određene rizike bez kojih sve to ne bi imalo toliku draž i zadovoljstvo.

„Desilo se to u vrijeme kada sam imala puno narudžbi i morala sam sve to ispoštovati u određenim rokovima. U toj žurbi izgubila sam iz vida posudu u kojoj sam topila parafin i on se zapalio. U takvim situacijama pijesak je idealno sredstvo gašenja, a ja ga nisam imala u stanu, pa sam morala brzo da reagujem i posude iznesem vani kako se stan ne bi zapalio. Dok sam iznosila posude sa parafinom bila sam jako blizu plamena i od te toplote i vrućeg zraka, dobila sam opekotine na licu i rukama. Kada su moje starije kolege, koje se dugo godina bave izradom svijeća, čule da mi se to desilo kazali su mi da sad mogu biti svjećar“, priča Azra.

Azra danas ima i svoju emisiju na Radio-televiziji Unsko-sanskog kantona u okviru koje dijeli besplatne savjete iz oblasti dekoracija. Svoja znanja i iskustva prenosi na mlade ljude kako bi ih motivirala i podstakla da budu inovativni, kreativni i pokrenu vlastiti biznis.

Kreativne radionice
„Voljela bih pokrenuti male kreativne radionice, čiji bi cilj bio edukacija mladih o tome kako da urade neke osnovne stvari i da nešto korisno nauče. Ovo što radim na televiziji su mali dekorativni savjeti i od toga se kreće. Trebamo iskoristiti ovo vrijeme interneta i društvenih mreža kada je online prodaja uveliko olakšana, a vrlo popularna je i ta ručna izrada, tako da ljudi uglavnom kupuju stvari koje su ručno izrađene“, priča Azra.

Želja, rad, trud i kreativnost otvorili su joj vrata novog posla, tako da sad uređuje i svadbene prostore za fotoshooting u čemu sve više postaje prepoznatljiva i tražena.

„Kada proizvodim svijeće za vjenčanja, na njih stavljam imena mladenaca ili kada se radi o festivalima i koncertima ugrađujem logo određene firme i onda ta svijeća sa satenskom trakicom i slikom događaja koji će biti, sasvim drugačije izgleda. Svaka ta svijeća meni pređe desetak puta preko ruku i jednostavno želim da zadržim kreativnosti i inovativnost u mom radu zbog toga ne širim posao mnogo niti razmišljam o pokretanju fabrike za izradu svijeća“, kaže Azra.

Azra je primjer uspješne žene koja je hobi pretvorila u biznis i uspjela da od svojih inovativnih svijeća napravi brend koji je prepoznatljiv i van granica naše zemlje. Ona na kraju poručuje mladim ljudima da ne sjede skrštenih ruku, već da uzmu sudbinu u svoje ruke i sami kreiraju vlastitu budućnost.


:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3229 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Kod kuće je najbolje






Pogledajte kako se iskustvo stečeno u izbjeglištvu može primijeniti u Bosni i Hercegovini i razviti biznis koji donosi višestruku korist.





:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3230 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

,Coly-Company,, d.o.o. Lukavac je danas jedan od lidera u Bosni i Hercegovini u proizvodnji tjestenina


Image


,Coly-Company,, d.o.o. Lukavac je danas jedan od lidera u Bosni i Hercegovini u proizvodnji tjestenina, jufki i konditorskih proizvoda. Kvalitetom svojih proizvoda ,,Coly-Company,, d.o.o. je dostigla standarde svjetskih proizvođaća.

Tokom šesnaoestogodišnje tradicije poslovanje ,,Coly-Company,, je bilo posvećeno sljedećim ciljevima:

- Vrhunska kvaliteta kroz adekvatnu primjenu smjernica i zahtjeva međunarodno priznatih sistema i normi upravljanja kvalitetom ISO 9001 : 2008 i HACCP standarda
- Kontinuirano istraživanje tržišta i realizacija iskazanih zahtjeva uz primjenu najsavremenije tehnologije
- Unapređenje korektnih odnosa sa kupcima
- Širenje tržišta
- Permanentno ulaganje u rast i razvoj firme
- Unapređenje kvaliteta proizvoda
- Ulaganje u ljudske resurse

Rezultat postignut ispunjavanjem navedenih ciljeva je prepoznat od strane krajnjih potrošača na području cijele Bosne i Hercegovine i šire. Vrhunska kvaliteta i pristupačne cijene uz izraženu poslovnost i korektan odnos uposlenika ,,Coly-Company,, d.o.o. obezbjedili su nam prisutnost u svim značajnim tržnim centrima i u manjim prodajnim objektima širom Bosne i Hercegovine.

Najsavremenija tehnologija proizvodnje tjestenina na Balkanu, od najkvalitetnijeg zrna pšenice, daje proizvode koji zadovoljavaju i najprobirljivijeg konzumenta.

Proizvodnja jufke za pite i baklave kao i integralne jufke za pite je od strane kupaca ocijenjena kao jedna od najkvalitetnijih na BiH tržištu.

Ulaganje u proizvodnju konditorskih proizvoda svrstalo nas je u red vodećih domaćih proizvođača slatkog programa.

Svi napori da se postigne vrhunska kvaliteta proizvoda, stroga higijenska kontrola, mikrobiološka ispravnost, i ispunjavanje svih međunarodnih sistema i normi priznati su i ove godine resertifikacijom ISO 9001:2008 i HACCP standarda što nam omogućava dalji rad na planiranju izvoza na svjetsko tržište.


Image


Image


http://www.coly.ba/






:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3231 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Napustio rodnu Belgiju zbog Bosne i Hercegovine







Rijetki inostrani posjetioci ostanu ravnodušni na prirodne i kulturne ljepote BiH. Takav je i Belgijanac Jelle Scherpereel koji je vremenom zavolio BiH, ali se i odlučio na korak više - preseliti i živjeti u BiH.




:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3232 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Uspješnih 15 godina 'Fininga': Završavaju i 500. dizalicu


Image


Zaposlenici i menadžment “Fininga” iz Gračanice, specijalizirane kompanije za proizvodnju mosnih i portalnih kranova, te raznih teretnih platformi, radno i skromno obilježavaju 15 uspješnih godina rada. Dobili su i C broj, čime su u potpunosti otklonjene carinske barijere. I tako četrdesetak zaposlenih nastavlja da ostvaruje dobre rezultate.

Kako je za "Dnevni avaz" izjavio vlasnik i generalni direktor “Fininga” Midhat Ćehajić, za velika slavlja i riječi u ovoj firmi nemaju vremena.

Umjesto toga, punom parom se radi, da se u narednih petnaestak dana proizvede i na tržište isporuči 500. dizalica, što će biti velika radna pobjeda svih zaposlenika. Još se ne zna ni ko će biti vlasnik jubilarne dizalice, proizvedene u pogonima „Finiga“, koji se nalazi u Poslovnoj zoni Šenik u Gračanici..

"U vrijeme kada obilježavamo jubilej, našu 15. godišnjicu, ostvarili smo rekordnu mjesečnu proizvodnju u junu, koja je vrijedna oko 400.000 KM. Naime, u junu smo proizveli dizalice nosivosti 30,5 tona za kompaniju “Sprega-kamen” u Splitu, za “Enterijer-Janković” u Novom Sadu, te dizalicu nosivosti 42 tone za "Elektroprivredu RS", tačnije za "Elektrodistribuciju Pale", potrebne za gradnju hidroelektrane na rijeci Željeznici", kaže Ćehajić.

Ističe kako je posao ugovoren i za naredna tri mjeseca za poznatog kupca i da firma stabilno posluje. Velika je stvar i proljetna proizvodnja najduže dizalice u Bosni i Hercegovini.

U ovoj firmi se nadaju da će i prostorni plan za Poslovnu zonu Šenik uskoro biti gotov. Naime, nakon toga će početi pripreme za gradnju još jedne proizvodne hale.



Image

Image


http://fining.ba/




:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3233 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Wool-line za eko san








Priča o čovjeku koji je imao viziju i od odbačenih sirovina poput vune napravio brend, zaposlio ljude i uveo novine u oblasti građevinarstva i to po eko standardima.


http://wool-line.ba/


:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3234 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

BH Voz će od 1. augusta saobraćati na relaciji Sarajevo - Banja Luka



Image


Linija će biti s dolaskom i polaskom iz stanice Doboj u 18:58/19:03 sati, stanice Stanari 19:26/19:27 i dolaskom u stanicu Banja Luka u 20:31 sat.

Od drugog augusta, talgo voz će, umjesto dosadašnje relacije Doboj – Sarajevo, saobraćati na relaciji Banja Luka – Sarajevo. Polazak iz Banje Luke je u 05:28 sati, Stanara u 06:35, u Doboj stiže u 06:58 i nastavlja za Sarajevo u 07:07 sati.

Za talgo vozove obavezna je rezervacija uz voznu kartu za sve putnike, čija cijena iznosi jednu KM.

Također, izmjene i dopune u redu vožnje ŽRS 2016/2017. odnose se i na relaciju Doboj – Petrovo Novo gdje od prvog avgusta 2017. godine putnički voz saobraća na relaciji Doboj – Tuzla s polaskom iz Doboja u 19:28 sati i dolaskom u Tuzlu u 21:04 sati.

Voz koji saobraća na relaciji Petrovo Novo – Doboj od drugog avgusta saobraćaće na relaciji Tuzla – Doboj sa polaskom iz Tuzle u 04: 52 sati i dolaskom u stanicu Doboj u 06:28 sati.

U važećem redu vožnje od 1. augusta otkazuje se voz na relaciji Petrovo Novo – Doboj sa polaskom iz stanice Petrovo Novo u 20:28, a od 2. augusta i voz na relaciji Doboj – Petrovo Novo sa polaskom iz stanice Doboj u 04:38 sati.

Izmjene i dopune reda vožnje Željeznica Republike Srpske dogovorene su sa Željeznicama FBiH uz saglasnost Vlade entiteta Republike Srpske.


http://www.zfbh.ba/






:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3235 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

U selu povratnika prvi mladenci nakon skoro 20 godina







U posljednjih 25 godina u okolini Tjentišta ali i u cijeloj Foči oženila su se samo dvojica povratnika. Prije nekoliko dana Senad Kršo i Amina Malokas, Fočak i Goraždanka, započeli su novi život. Dvoje mladih, odlučili su da žive u mjestu iz kojeg mnogi odlaze.


:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3236 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Louvre pomaže Zemaljskom muzeju BiH








Jedan od najvećih i najpoznatijih svjetskih muzeja, pariški Louvre, ozvaničio je danas u Sarajevu saradnju sa Zemaljskom muzejom Bosne i Hercegovine koja bi trebala početi najkasnije početkom 2018. godine.




:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3237 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Ima nas i u Hollywoodu








Sulejman Medenčević direktor je fotografije u Los Angelesu, gdje živi već 25 godina. Ovaj Dervenćanin tu je došao raditi nakon završene praške Akademije za filmsku umjetnost. Nedavno je boravio u Sarajevu, gdje je sa Morganom Freemanom snimao za National Geographic.





:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3238 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Sam svoj majstor








Svakodnevno se mogu čuti priče o mladima koji napuštaju BiH u potrazi za boljim životom. Iz Jajca donosimo sasvim drugačiju priču - o dvoje mladih ljudi koji su odlučili preuzeti dogovornost i pokrenuti vlastite kompanije.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3239 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Rekordna proizvodnja mlijeka u BiH








Nema sirovine. Kupujte krave, koze i ovce da prozvodite mlijeko. Iz Hrvatske dolaze u Bosnu da rade :shock:





:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3240 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Potpisan Ugovor o medijskoj podršci povratku u Podrinje


Image


Federalni ministar za raseljene osobe i izbjeglice Edin Ramić i ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Tuzlanskog kantona (TK) Zlatan Muratović potpisali su danas Ugovor kojim je predviđena podrška održivom povratku u Podrinje.

– Nažalost, situacija je takva da su povratnici s područja Republike Srpske suočeni s raznim vidovima diskriminacije. Na razne načine im se pokušava kazati da nisu dobrodošli na svoje, pa i u medijima budu izolirani. U tome će nam pomoći Radio televizija Tuzlanskog kantona (RTVTK), koja će obezbijediti dodatne uslove za kontinuiranu medijsku podršku ovom području – kazao je Ramić.

RTVTK posljednjih 20 godina izvještava iz podrinjskih povratničkih mjesta, te je Ugovorom predviđena nabavka opreme za izvještavanje da bi povratnici iz Podrinja imali tačne i blagovremene informacije.

Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport TK-a Zlatan Muratović poručio je da će Vlada Tuzlanskog kantona nastaviti pružati podršku RTVTK, za koju je navedenim Ugovorom Ministarstvo i Vlada obezbijedili 60.000 KM za materijalno- tehničko opremanje.

– Nabavit ćemo potrebnu opremu za rad na terenu čime će se poboljšati naš signal – rekao je direktor RTVTK Almir Mulabećirović.







:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3241 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Kako iskoristiti potencijal bosanskohercegovačke softverske industrije?




Image




Proteklih nekoliko mjeseci intenzivno se govori o velikom potencijalu kojim raspolaže domaća softverska industrija u Bosni i Hercegovini. Od 2013. do 2015. godine softverska industrija bilježi kumulativni rast veći od 30 posto, prvenstveno kao rezultat inicijative domaćih i stranih poduzetnika, posebno povratnika iz dijaspore, koji su prepoznali potencijal velikih tržišta za softverske usluge u zemljama EU i SAD.

Ipak, usprkos velikom potencijalu, ova industrija suočena je s izraženim problemom nedostatka stručnog kadra, s obzirom na to da obrazovni sistem trenutno ne proizvodi dovoljan broj kadrova potrebnih tržištu softverske industrije u BiH.

O potencijalu softverske industrije u Bosni i Hercegovini, te o problemima s kojima se suočava ova grana privrede u BiH govori Armin Talić, generalni direktor udruženja Bit Alijansa.

Softverska industrija trenutno spada među najuspješnije i najprofitabilnije grane privrede u svijetu. Kakva je situacija u Bosni i Hercegovini? Imamo li potencijal?

Talić: Prema dostupnim podacima Agencije za statistiku tokom 2015. godine, u BiH je poslovalo skoro 400 malih, srednjih i velikih IT kompanija, u kojima je zaposleno 3.700 stručnjaka. O kakvom potencijalu se radi, govori činjenica da imamo primjere da kompanije od osnivanja u roku od tri godine narastu na brojku od 50 zaposlenika! Toekom 2015. godine ostvaren je promet od 352 miliona KM. Naša procjena je da od toga izvoz čini 150 mil. KM. S obzirom na već ranije zabilježene pozitivne trendove, podaci za 2016. su sigurno još veći.

Ovi podaci govore da imamo vrhunski potencijal softverske industrije, koji u Bosni i Hercegovini mora biti prepoznat. Veoma sam sretan što mogu reći da su se udruženju Bit Alijansa, u protekla dva mjeseca, pridružile još četiri kompanije, (BS Telecom Solutions, Comtrade, Lanaco i NSoft) koje razmišljaju na isti način kao i mi. Kroz zajedničke napore, koji su bazirani na iskustvu i snazi kompanija, nastavljamo raditi na edukaciji kvalitetnih zaposlenika i stvaranju okruženja u kojem potencijal softverske industrije mora biti prepoznat. Put je dug, no uz entuzijazam, naporan rad i iskustvo koje imaju članice Bit Alijanse, rezultati sigurno neće izostati.

Koji su to problemi s kojima se softverska industrija susreće u Bosni i Hercegovini?

Talić: Neuređena zakonska regulativa, neprilagođen obrazovni sistem, nedovoljna svijest mladih o potencijalu softverske industrije, samo su neki od problema koji sprječavaju našu zemlju da stane rame uz rame s najvećim globalnim ekonomskim gigantima. Međutim, najveći problem u svijetu, pa i kod nas je, nedostatak stručnog kadra. Trenutni kapaciteti fakulteta nisu dovoljni. Nema dovoljno obrazovnih institucija koje će educirati potrebni kadar. Ono što je neophodno jeste uspostaviti saradnju s akademskom zajednicom, te animirati omladinu već u srednjim školama, pa i u osnovnim školama da svoju budućnost vide u IT-u.

Razvoj softverske industrije u našoj zemlji rezultat je individualnih inicijativa IT poduzetnika. Prepoznaje li država značaj i potencijal razvoja softverske industrije?

Talić: Zbog neusvajanja državnih mjera podrške razvoja softverske industrije, pred ovu potentnu granu privrede postavljen je zid koji usporava njen napredak. Prvi set državnih strateških dokumenata koji su predviđali promociju i razvoj IKT sektora, uključujući i softversku industriju u Bosni i Hercegovini, donesen je 2004. godine. Većina aktivnosti planiranih ovim dokumentima, kao što su Politika razvoja informacijskog društva BiH, Strategija razvoja informacijskog društva, koja je trebala biti i osnova za provedbu poticajnih mjera, te Akcijski plan informacijskog društva BiH, izostala je i u najvećoj mjeri nije implementirana. Ohrabruje činjenica da je nedavno, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo Politiku razvoja informacijskog društva za period 2017. – 2021., kojom je naglašena potreba daljnjeg i ubrzanog razvoja IKT sektora, a posebno softverske industrije. Međutim, mi očekujemo podršku i doprinos i ostalih institucija vlasti. Potrebno je da i druge državne institucije rade na promociji ovog sektora.

Šta je neophodno kako bi se ostvario napredak softverske industrije u našoj zemlji, kako bi se ostvario puni potencijal, i na kraju bio vidljiv rezultat na ekonomskom planu zemlje?

Talić: Ključ je obrazovanje. Obrazovanjem svakih 1.000 novih softverskih inženjera Bosna i Hercegovina bi mogla prihodovati, primarno iz izvoza, više od 90 miliona KM godišnje. Sa 25 hiljada softverskih inženjera, bosanskohercegovačka softverska industrija ostvarila bi više od dvije milijarde KM prihoda i dvostruko bi prestigla izvozom trenutno najjaču privrednu granu u Bosni i Hercegovini, drvnu industriju.

Ako znamo da projektirani deficit softverskih inženjera u svijetu doseže brojku od dva miliona, a da Rumunija npr. do 2020. godine planira obrazovati 300 hiljada softverskih inženjera, postoje realne šanse da bh. softverska industrija postane motor razvoja, upošljavanja i financijske stabilizacije Bosne i Hercegovine.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3242 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Dva nova proizvoda Kenta na tržištu

Riječ je o Kent sendvič keksu Double Trouble i o novoj liniji Kent napolitanki


Image


Konditorska industrija Kent iz Visokog lansirala je na tržište dva nova proizvoda na desetu godišnjicu akvizicije od strane AS GROUP.

Image


Riječ je o Kent sendvič keksu Double Trouble i o novoj liniji Kent napolitanki.

"Prije 10 godina provedena je prva akvizicija u kojoj je jedan domaći proizvođač kupio stranu firmu. Akviziciju smo okončali 22. jula 2007. godine i tada je to odjeknulo kao senzacija. Mi smo tada bili u svojevrsnoj ekspanziji sa našim konditorskim programom, a Kent Elit je na neki način stajao na putu našeg razvoja. Sudeći po tome kako se situacija dalje razvijala na tržištu, akvizicija se pokazala kao pun pogodak", kazao je Mirsad Omić, direktor prodaje AS d.o.o., firme koja je tada provela proces kupovine ove turske tvornice keksa sa njenim pogonima u Visokom.


Image


Double Trouble - Kent sendvič keks je prvi ovakav proizvod domaćeg proizvođača na policama Bosne i Hercegovine. Ovaj proizvod nastao je po recepturi domaćih tehnologa i do sada se pokazao kao izvrstan. Dostupan je u dva okusa - vanilija i kakao. Kent napolitanka, sa poboljšanom recepturom i novom ambalažom, na tržištu se pojavila sa okusom kakaoa u 700 g i 240 g.

Image


Kent zapošljava 74 radnika u pogonima u Visokom. Brend čine programi kao što su Petit, Slani program – grickalice, Čajna peciva, Napolitanke, Sendvič keks Kremali, Sendvič keks Double Trouble, čokolade i kremovi.

Udio izvoza u ukupnom plasmanu je oko 13%, a Kentovi proizvodi mogu se kupiti na tržištma 29 zemalja svijeta, i to najviše u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji, Makedoniji, Mađarskoj, Švedskoj, Švicarskoj, Njemačkoj, UAE, Australiji, SAD-u i Kanadi.


Image


:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3243 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Bjelašnica dobija podzemnu garažu sa skoro 100 mjesta



Image


U krugu devet apartmana na Bjelašnici, odmah u blizini hotela Maršal i skijališta, uskoro će biti napravljena podzemna garaža sa 98 parking mjesta.

Za počekat radova čeka se još saglasnost zastupnika u Skupštini KS. Kako je za Dnevni avaz kazao načelnik općine Trnovo Ibro Berilo, gradnja na ovoj lokaciji predviđena je urbanističkim projektom Srebrna lisica. Već postoji urađen glavni projekt i izabran je izvođač za tri faze radova.

"Općina i Kanton potpisali su sporazum o finansiranju izgradnje garaže, koja će biti savremena cjelina i koja neće narušavati planinski ambijent. Na njenom vrhu će se nalaziti trg, i to na 3.000 kvadrata, koji će Općina koristiti za sajmove i promociju turizma, općinske manifestacije i kulturne događaje", rekao je Berilo.

Prema njegovim riječima, gradnja će koštati 2,5 mil KM, a vlasništvo će biti uknjiženo na Kanton i Općinu.

"Imamo izabrane izvođače za betonske radove, popločavanje, unutrašnje zanatske radove i rasvjetu. Kad se gradnja završi, odlučićemo ko će upravljati, hoće li to biti KJKP Rad, naše komunalno preduzeće Trnovo ili ćemo donijeti zajedničku odluku da prodamo garažna mjesta", kazao je Berilo.

Ukoliko zastupnici na sjednici koja će biti održana 31. jula daju zeleno svjetlo, radovi će odmah početi u avgustu i trajati tri mjeseca. Saobraćajnica do buduće garaže već je napravljena.

Premijer Elmedin Konaković rekao je da je Općina Trnovo ponudila kvalitetan i kompletan projekt za gradnju garaže.

"Garaža će biti komercijalnog karaktera, profit ćemo dijeliti srazmjerno uloženim sredstvima. Posebno je bitna onima koji na Bjelašnici kupuju apartmane da imaju riješen i problem parkiranja. U svakom slučaju, donijet će novu vrijednost Trnovu i KS", kazao je Konaković.






:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3244 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Ubrzan razvoj halal turizma u BiH













:thumbup: :bih:
User avatar
drugtito2011
Posts: 2913
Joined: 01/08/2011 18:45

#3245 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by drugtito2011 »

kockakockica wrote: Louvre pomaže Zemaljskom muzeju BiH








Jedan od najvećih i najpoznatijih svjetskih muzeja, pariški Louvre, ozvaničio je danas u Sarajevu saradnju sa Zemaljskom muzejom Bosne i Hercegovine koja bi trebala početi najkasnije početkom 2018. godine.

:thumbup: :bih:



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3246 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Pomfrit iz Srebrenice dobio Halal certifikat



Image





U prostorijama kompanije Srebreničanka d.o.o Srebrenica održana je svečana ceremonija uručenja halal certifikata čime je potvrđena uspješna implementacija zahtjeva Halal standarda BAS 1049:2010. Halal certifikat direktoru kompanije, gospodinu Osmanu Agiću uručio je direktor Agencije, gospodin Amir Sakić.

Certifikacijskim auditom, koji je izvršen u junu ove godine, utvrđeno je da kompanija Srebreničanka doo Srebrenica ispunjava sve zahtjeve propisane Halal standardom BAS 1049:2010 te da joj se može uručiti halal certifikat.

„Implementacijom zahtjeva Halal standarda BAS 1049:2010 stvoreni su uslovi da se proizvodnja iz ove i narednih sezona obavljaja po zahtjevima halala. Osim toga, raduje nas činjenica da se paleta halal proizvoda proširuje sa proizvodima iz domaće proizvodnje te će na taj način biti ispunjeni zahtjevi kupaca halal proizvoda i podržane ambicije ove kompanije da svoje proizvode plasira na inozemna tržišta. Ovo je prva kompanija iz ovog dijela BiH i želimo na ovaj način doprinijeti konurentnosti proizvoda kako bi se dala podrška održivom povratku“ – rekao je direktor Agencije, gospodin Amir Sakić.

Kompanija Srebreničanka d.o.o Srebrenica počela je sa radom u 2016. godini. Radi se o jedinstvenoj kompaniji u ovoj regiji koja se bavi proizvodnjom pomfrita i drugih proizvoda od krompira.

Procesom halal certificiranja obuhvaćeni su sljedeće vrste proizvoda: pomfrit, kriške krompira i pljeskavice od krompira. Proizvodi će u narednom periodu biti označeni znakom halal kvalitete.

Kompanija svoje proizvode plasira na domaće tržište, navodi se u saopćenju.


Image




:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3247 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Turci u BiH grade fabriku za 1.000 ljudi, do zime počinje s radom



Image



Načelnik Kalesije Sead Džafić primio je ovih dana u posjetu turskog biznismena Zihnija Yildiza, vlasnika tekstilne kompanije “Zeyteks”, kao i Hasana Šehovića, predsjednika Svjetskog saveza dijaspore. S njima je bio i Ševal Šehić, budući direktora firme koja će najvjerovatnije sjediše imati u Kalesiji.

Naime, Zihni Yildiz je već boravio u Kalesiji 22. juna, kada je predstavio biznis plan za pokretanje tvornice tekstila koja bi bila smještena na 53.000 m2, a tada mu je načelnik Sead Džafić obećao sve vidove pomoći kako bi se to što prije realiziralo.

– Mi smo prošli put ostali oduševljeni prijemom i obećanjima načelnika. Vidi se da čovjek zna raditi posao i mnogo nam je pomogao. Zato smo se odlučili za Kalesiju. Proces registracije firme je u toku, a onda ide procedura zakupa zemljišta i gradnja proizvodnih hala kako bi do zime počeli sa radom, rekao je Yildiz.

Za početak, tvornica tekstila bi upošljavala 250 radnika, a prema riječima vlasnika u narednih pet godina u pogonima tekstilne industrije bilo bi zaposleno oko 1.000 osoba.

Načelnik je investitorima obećao da će sve učiniti kako bi se što prije krenulo sa izgradnjom proizvodnih hala, a ubrzat će se i proces pribavljanja potrebne dokumentacije.

Načelnik je Yildiza i njegove saradnike upoznao i s parcelama koje su predviđene za industrijsku zonu, a istakao je na kraju sastanka da je za investitore tu 24 sata kako bi im pomogao.

Ono što raduje svakako je i činjenica da investitor iz Turske želi da radove na izgradnji proizvodnih hala radi firma iz Kalesije, a za početak planira se postavljanje objekta na deset hiljada metara kvadratnih, navodi se u saopštenju koje je objavljeno na internet stranici Općine Kalesija.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3248 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Ugovor vrijedan 7,3 miliona BAM: Firma iz entiteta FBiH oblači policiju entiteta RS



Image



Policajce u Republici Srpskoj definitivno će obući firma iz Federacije BiH, “KMTRADE” iz Visokog, jer je Ministarstvo unutrašnjih poslova RS odlučilo da s njom potpiše ugovor o šivenju novih uniformi vrijedan 7,3 miliona KM.

Prema odluci MUP-a RS o dodjeli ugovora prihvaćena je ponuda ove visočke firme, javio je banjalučki portal Capital.

Ministar Dragan Lukač potpisao je dokument kojim ovoj firmi dodjeljuje milionski ugovor.

Prvi lot odnosi se na nabavku redovne policijske uniforme, što će koštati 5,8 miliona KM, dok drugi lot obuhvata posebne uniforme namijenjene Jedinici za podršku i ovaj dio ugovora vrijedan je oko 400.000 KM.

Vrijednost ugovora bez PDV-a, stoji u dokumentaciji, je 6,2 miliona KM.

Kako kažu u MUP-u, ponude su javno otvorene 4. jula, iako je pristigla samo jedna – ona koju je poslao “KMTRADE”.

– Komisija za provođenje ove javne nabavke smatra da su, iako je dostavljena jedna kvalifikovana i prihvatljiva ponuda, stečeni svi zakonski uslovi za izbor ponuđača za nabavku novih policijskih uniformi – navodi se u odluci.

U MUP-u su rekli da pripadnici Ministarstva zaslužuju najbolje uniforme, a to su uniforme koje u BiH može da dobavi samo “KMTRADE”.

MUP RS je u proteklih godinu dana od iste ove firme kupio oružje po cijeni od šest miliona KM.


http://www.kmtrade.ba/






:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3249 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

HIFA OIL Grupacija: LB.Profile na tržištu Srbije i Crne Gore

LB.Profile GmbH, njemačka firma sa 50 godina dugom tradicijom, koja je lider u proizvodnji profila za vrata i prozore postala je osma članica HIFA OIL Grupacije početkom ove godine

Image



LB.Profile GmbH, njemački proizvođač profila za vrata i prozore sa najdužom tradicijom, ulazi na tržište Srbije i Crne Gore. Generalno zastupništvo u distribuciji i prodaji proizvoda LB.Profile, inače kompanije kćerke HIFA OIL iz Tešnja, povjereno je srbijanskoj firmi LYCTUM koja ima svoja predstavništva u Beogradu i Podgorici.
Kompletan asortiman LB. Profile već je dostupan na tržištu Kosova, a nakon Srbije i Crne Gore uskoro se može očekivati ulazak i na tržište Hrvatske. Pregovori za ulazak vrhunske njemačke tehnologije u ovom segmentu profila na tržišta Makedonije i Albanije su u poodmakloj fazi.

Image


:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3250 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Šljive iz Modriče (Tarevci-povratnici) za Holandiju







http://www.opz-tarevci.ba/



:thumbup: :bih:
Post Reply