Ginekologija - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
233
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 771

User avatar
azurna_obala
Posts: 5636
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#2876 Re: Ginekologija i vagine....

Post by azurna_obala »

Cholina_Lokica wrote: Kakva im je to politika, pa valjda je ultrazvuk u sklppu redovnog pregleda sa papa testom.
A da mozda odes negdje drugo, meni nije trebala nikakva uputnica kad sam isla u dz na vojnckom. Samo se narucis ppsebno za papa ppsebno za ultrazvik, jeste da se ceka po mjesec, ali meni nije bilo hitno...
nemam pojma stvarno, baš čovjeka tjeraju da ode odatle i daje pare privatnicima :roll:
Provjerit ću i tu tvoju opciju, hvala :idea:
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#2877 Re: Ginekologija i vagine....

Post by annoy »

anida_s wrote:Imam pitanje, mozda je neko imao slicno iskustvo:
Desava mi se prvi put tako da nisam sigurna da li da brinem i zovem ginekologa ili da zanemarim to. Naime, trebala sam dobiti 5.2. (znaci prije 4 dana), ali se umjesto menstruacije javio smedji iscjedak prije 7 dana. Mislila sam da je to "uvod" u menstruaciju ali s obzirom da to traje vec 7 dana a nikako da krene menstruacija, zabrinula sam se. Inace, do sada sam imala redovne pa ne vidim razlog za ovakvo stanje. Trudnocu iskljucujem, jer znam da to nije moguce. Ako je neko imao slicnu situaciju bila bih zahvalna da mi odgovori jer ne zelim da panicim i odmah zovem doktora ako je bezazleno.
Ne paničari, ali ako se nastavi iscjedak i ako ne dobiješ normalnu menstruaciju ja bi na tvom mjestu svakako otišla na pregled.
Možda si se nahladila, možda nešto hormonalno...možemo samo nagađati, najbolje je ipak javiti se ginekologu.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#2878 Re: Ginekologija i vagine....

Post by CherryLips »

Ovo za Skerlicevu je tacno i nadasve peglativno,ja i u trudnoci zasebno isla na uz i ambulantni pregled. Znaci i kad zelis da obavis cijeli pregled koji ukljucuje i uz i papa test,moras dva puta ici i naravno mjesecima cekati na nalaz istog. A da ne pricam o famoznoj recenici kad nazoves da se narucis " jos nismo dobili termine za kraj/pocetak/sredinu/mjeseca pa nazovite drugi put"...
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2879 Re: Ginekologija i vagine....

Post by bizet »

kontracepcija

kakva su vasa iskustva? sta preporucujete, a sta ne?
ja razmisljam o spirali, nisam osoba koja voli piti tablete, nije osoba koja zeli nositi kondome, cesta kontraceptivna metoda izvadi ga na vrijeme nije prihvatljiva
nemam iskustva sa kontracepcijom odranije pa su misljenja dobrodosla
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#2880 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Opal_89 »

anida_s wrote:Imam pitanje, mozda je neko imao slicno iskustvo:
Desava mi se prvi put tako da nisam sigurna da li da brinem i zovem ginekologa ili da zanemarim to. Naime, trebala sam dobiti 5.2. (znaci prije 4 dana), ali se umjesto menstruacije javio smedji iscjedak prije 7 dana. Mislila sam da je to "uvod" u menstruaciju ali s obzirom da to traje vec 7 dana a nikako da krene menstruacija, zabrinula sam se. Inace, do sada sam imala redovne pa ne vidim razlog za ovakvo stanje. Trudnocu iskljucujem, jer znam da to nije moguce. Ako je neko imao slicnu situaciju bila bih zahvalna da mi odgovori jer ne zelim da panicim i odmah zovem doktora ako je bezazleno.
Desava se zenama cesto, meni se desilo 2x prosle godine i to mi je bilo prvi put u zivotu, inace je ciklus redovan. Prvi put je kasnila 10 dana, onda je trajala regularno, nakon 2 mjeseca opet kasnila 6 dana. Doktori pretezno kazu da je u pitanju ili prehlada ili stresan period, a iskljucuju neke hormonalne poremecaje ako se ne ponovi vise puta. Iskreno meni je i prvi put bila frka, nikad nije kasnila, test na trudnocu negativan ali poslije toga je bas odliv.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#2881 Re: Ginekologija i vagine....

Post by suza81 »

bizet wrote:kontracepcija

kakva su vasa iskustva? sta preporucujete, a sta ne?
ja razmisljam o spirali, nisam osoba koja voli piti tablete, nije osoba koja zeli nositi kondome, cesta kontraceptivna metoda izvadi ga na vrijeme nije prihvatljiva
nemam iskustva sa kontracepcijom odranije pa su misljenja dobrodosla
Tablete prije djece, spirala poslije :) i ja se kanim staviti spiralu i isto me zanimaju iskustva sa njom. Je li istina da se pojaca krvarenje??
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2882 Re: Ginekologija i vagine....

Post by bizet »

ako mene pitas pojma nemam, nikada ranije nisam koristila nikakvu kontracepciju
nisam se ni raspitivala, sem ovdje, na sta to lici i kakve su posljedice, ali meni se cini kao jako dobar odabir
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2883 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vjesticanametli »

Cholina_Lokica wrote:
azurna_obala wrote:Samo da iznesem neke svoje nedoumice, pitanja...
Išla sam kod dr. Rakić u Skerlićevu na pregled više puta, radila papa test 2x. Kad sam otišla treći drugi put kod nje zbog bolova u predjelu lijevog jajnika, tražila sam da mi da uputnicu za ultrazvuk, na što mi je ona rekla kako ona smatra da nema potrebe za ultrazvukom i da je ona preko papa testa vidjela da je sa jajnicima sve uredu (a da opet ponovim, 2x u pola godine radim papa test, jer nalaz nije bio uredu)...
Nakon svega ovoga, ja još uvijek imam iste probleme i sad ih zovem da provjerim da li je moguće raditi ultrazvuk, kažu mi isto, samo ako moja doktorica da uputnicu.

Ne razumijem kako je ona uopšte preko papa testa mogla zaključiti da je sa jajnicima sve uredu, a ja ne osjećam da je sve uredu u tom dijelu i ne shvatam uopšte tu politiku rada, ako doktorica smatra!
Možda ni taj ultrazvuk neće biti rješenje, ali nemam nekog izbora i ne mogu samo sjediti i misliti o svemu tome, dok se doktorica ne smiluje i ne da mi uputnicu.
Da li doktor opšte prakse može dati uputnicu za ultrazvuk i da li bi je ovi gore u Skrelićevoj prihvatili?
Kakva im je to politika, pa valjda je ultrazvuk u sklppu redovnog pregleda sa papa testom.
A da mozda odes negdje drugo, meni nije trebala nikakva uputnica kad sam isla u dz na vojnckom. Samo se narucis ppsebno za papa ppsebno za ultrazvik, jeste da se ceka po mjesec, ali meni nije bilo hitno...
obavezno trazi ultrazvuk jer to s papa testom kako su meni objasnili nema veze....... moja mama je umrla od raka jajnika a pap test bio ok i samo govorili nije nista a nju je bolilo..... dok nije bilo kasno
uradi ultrazvuk........ne cekaj nista....i dr. nakas mi je rekao da se jajnici posebno prate ultrazvukom a ne papa testom
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#2884 Re: Ginekologija i vagine....

Post by lavorpunvode »

annoy wrote:
anida_s wrote:Imam pitanje, mozda je neko imao slicno iskustvo:
Desava mi se prvi put tako da nisam sigurna da li da brinem i zovem ginekologa ili da zanemarim to. Naime, trebala sam dobiti 5.2. (znaci prije 4 dana), ali se umjesto menstruacije javio smedji iscjedak prije 7 dana. Mislila sam da je to "uvod" u menstruaciju ali s obzirom da to traje vec 7 dana a nikako da krene menstruacija, zabrinula sam se. Inace, do sada sam imala redovne pa ne vidim razlog za ovakvo stanje. Trudnocu iskljucujem, jer znam da to nije moguce. Ako je neko imao slicnu situaciju bila bih zahvalna da mi odgovori jer ne zelim da panicim i odmah zovem doktora ako je bezazleno.
Ne paničari, ali ako se nastavi iscjedak i ako ne dobiješ normalnu menstruaciju ja bi na tvom mjestu svakako otišla na pregled.
Možda si se nahladila, možda nešto hormonalno...možemo samo nagađati, najbolje je ipak javiti se ginekologu.
vjerovatno ti je preskocila ovulacija, sto nije strasno ako se ne ponavlja bas cesto..
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2885 Re: Ginekologija i vagine....

Post by walter kurtz »

bizet wrote:ako mene pitas pojma nemam, nikada ranije nisam koristila nikakvu kontracepciju
nisam se ni raspitivala, sem ovdje, na sta to lici i kakve su posljedice, ali meni se cini kao jako dobar odabir
:zoka:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2886 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

vjesticanametli wrote:
razumijem kako je ona uopšte preko papa testa mogla zaključiti da je sa jajnicima sve uredu, a ja ne osjećam da je sve uredu u tom dijelu i ne shvatam uopšte tu politiku rada, ako doktorica smatra!
Možda ni taj ultrazvuk neće biti rješenje, ali nemam nekog izbora i ne mogu samo sjediti i misliti o svemu tome, dok se doktorica ne smiluje i ne da mi uputnic
Da li doktor opšte prakse može dati uputnicu za ultrazvuk i da
Kakva im je to politika, pa valjda je ultrazvuk u sklNepu redovnog pregleda sa papa testom.
A da mozda odes negdje drugo, meni nije trebala nikakva uputnica kad sam isla u dz na vojnckom. Samo se narucis ppsebno za papa ppsebno za ultraobavezno trazi ultrazvuk jer to s papa testom kako su meni objasnili nema veze....... moja mama je umrla od raka jajnika a pap test bio ok i samo govorili nije nista a nju je bolilo..... dok nije bilo kasno
uradi ultrazvuk........ne cekaj nista....i dr. nakas mi je rekao da se jajnici posebno prate ultrazvukom a ne papa testom
Naravno da se promjene na jajniku ne mogu otkriti papa testom, to je suludo tvrditi.
Na žalost, ni rutinski UZ nije od velike pomoći. Još se njime ne mogu otkriti rane promjene na jajniku, i kad je karcinom u pitanju, kad ga vidiš na UZ onda je već rak, samo pitanje koliko raširen. Zato, na žalost, još uvijek NEMA rane dijagnostike Ca jajnika (za razliku od Ca grlića, koji se redovnim Papa testom otkrije i prije nego je postao rak, ili karcinoma tijela materice, koji rano da obilna krvarenja, pa se rano i otkrije, jer se žena javi doktoru).
Ipak, UZ kad je uredan znači da jeste sve ok, ali nikako ne znači da se neće promijeniti za 3 ili 6 mjeseci. I to je prokletstvo Ca jajnika, kao i njegovo agresivno širenje, zbog kojeg je najzloćudniji od ginekoloških karcinoma.
Pokušava se nešto sa Doplerom, da se uprate promjene na krvnim sudovima jajnika, kao rani znak raka, ali za sada nema ništa konkretno od toga.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2887 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vjesticanametli »

znam ja danas nazalost sve to, ali je zalosno da ta doktorica kod koje sam i ja nekada isla nece da napise uputnicu i misli da je bogom dana i najpametnija :(
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2888 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

vjesticanametli wrote:znam ja danas nazalost sve to, ali je zalosno da ta doktorica kod koje sam i ja nekada isla nece da napise uputnicu i misli da je bogom dana i najpametnija :(
Znam nažalost kakav je princip rada u Zavodu, i da se posebno zakazuje za UZ, posebno za ginekološki pregled, da čak i trudnice idu posebno na pregled u jednom terminu gdje se mjeri pritisak, težina, gledaju nalazi, a u drugom skroz terminu samo na UZ. Za mene takav način rada nema smisla i ne vjerujem da se ne može drugačije organizovati.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#2889 Re: Ginekologija i vagine....

Post by boshniak »

Da li se u Tuzli mogu kupiti Yasmin pilule bez recepta i koja apoteka, djevojka je kupovala u SA pilule u apoteci gdje je radnice poznaju, odnosno recept je pokazala samo prvi put nekad davno, i kasnije su joj davale bez.
immuno
Posts: 2028
Joined: 07/04/2010 11:05

#2890 Re: Ginekologija i vagine....

Post by immuno »

Drage moje zene,djevojke,dame ili najkrace sve osobe zenskog spola ...molim vas zasita najozbiljnije i stvarno iz bolnog iskustva to govorim idite ginekologu ,radite kontrole redovno,ako nemozete dobitit uputnicu za UZ ko moze sebi dozvoliti nek plati al nek uradi ....jajnici su najveci Problem zena upravo zbog jos uvijek nedovoljne dijagnostike jako tesko se uspostavlja dijagnoza i trenutno je UZ jedini koji moze pokazati "promjene" na jajniku....imaju sada neki 3D UZ koji su bolji od klasicnog al Kazem opet samo UZ i nista drugo .Moja majka je imala carcinom al otkriven kad se vec voda nakupljala u plucima,ja imam istu dijagnozu i samo zahvaljujuci kontrolama sam " na vrijeme" se operisala 2x i najgore sprijecila .....zaista covjek nije svjestan koliko blago ima kad je zdrav....
Ackoecko
Posts: 45
Joined: 29/01/2016 15:23

#2891 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Ackoecko »

Pošto ima puno postova, ne znam da li je ko imao slicno isustvo, a to je: imam zuckasti iscjedak, ponekad neugodnog mirisa vec neko vrijeme, koristila sam vaginalete (vise serija) i pila metrozol, medjutim situacija se nije nesto znacajno poboljsala, svaki dan moram da nosim dnevne uloske jer nikad ne znam kada ce ta situacija sa iscjedkom. Zadnji put na pregledu doktorica uradi papa test, cekam ocitavanje nalaza i sestra telefonski kaze da je sve uredu. Postalo mi je velika briga i okupacija, ima li ko neko prirodno rješenje, bilo kakav savjet? :sad:
Hvala
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#2892 Re: Ginekologija i vagine....

Post by annoy »

Ackoecko wrote:Pošto ima puno postova, ne znam da li je ko imao slicno isustvo, a to je: imam zuckasti iscjedak, ponekad neugodnog mirisa vec neko vrijeme, koristila sam vaginalete (vise serija) i pila metrozol, medjutim situacija se nije nesto znacajno poboljsala, svaki dan moram da nosim dnevne uloske jer nikad ne znam kada ce ta situacija sa iscjedkom. Zadnji put na pregledu doktorica uradi papa test, cekam ocitavanje nalaza i sestra telefonski kaze da je sve uredu. Postalo mi je velika briga i okupacija, ima li ko neko prirodno rješenje, bilo kakav savjet? :sad:
Hvala
Jesu ti radili ikakve druge briseve? Trebala bi uraditi cervikalne briseve da se vidi u čemu je problem
Lagano pojačan iscjedak može biti normalan ali neugodan miris nikako
Ackoecko
Posts: 45
Joined: 29/01/2016 15:23

#2893 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Ackoecko »

annoy wrote:
Ackoecko wrote:Pošto ima puno postova, ne znam da li je ko imao slicno isustvo, a to je: imam zuckasti iscjedak, ponekad neugodnog mirisa vec neko vrijeme, koristila sam vaginalete (vise serija) i pila metrozol, medjutim situacija se nije nesto znacajno poboljsala, svaki dan moram da nosim dnevne uloske jer nikad ne znam kada ce ta situacija sa iscjedkom. Zadnji put na pregledu doktorica uradi papa test, cekam ocitavanje nalaza i sestra telefonski kaze da je sve uredu. Postalo mi je velika briga i okupacija, ima li ko neko prirodno rješenje, bilo kakav savjet? :sad:
Hvala
Jesu ti radili ikakve druge briseve? Trebala bi uraditi cervikalne briseve da se vidi u čemu je problem
Lagano pojačan iscjedak može biti normalan ali neugodan miris nikako
Zaboravila sam navesti da sam testirana na klamidiju, ureaplazmu, mikoplazmu, negativno. Taj "miris" nije konstantan, samo nekad se pojavi.
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#2894 Re: Ginekologija i vagine....

Post by annoy »

Ackoecko wrote: Zaboravila sam navesti da sam testirana na klamidiju, ureaplazmu, mikoplazmu, negativno. Taj "miris" nije konstantan, samo nekad se pojavi.
Dobro da si uradila te briseve i da su čisti. Moguće je da ti je jednostavno vaginalna mikroflora neuravnotežena, možda da probaš s nekim vaginaletama koje su upravo za vraćanje te ravnoteže. Ja živim u Hrvatskoj pa nisam sigurna koje vaginalete vi imate po ljekarnama, ja sam koristila Acidosalus koje su kao na prirodnoj bazi, a ginekologinja mi je preporučila i Lactogyn koje sam isto probala. Ima ih nekoliko za te svrhe, možda da probaš s nečim takvim, ako nisi.
Ackoecko
Posts: 45
Joined: 29/01/2016 15:23

#2895 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Ackoecko »

annoy wrote:
Ackoecko wrote: Zaboravila sam navesti da sam testirana na klamidiju, ureaplazmu, mikoplazmu, negativno. Taj "miris" nije konstantan, samo nekad se pojavi.
Dobro da si uradila te briseve i da su čisti. Moguće je da ti je jednostavno vaginalna mikroflora neuravnotežena, možda da probaš s nekim vaginaletama koje su upravo za vraćanje te ravnoteže. Ja živim u Hrvatskoj pa nisam sigurna koje vaginalete vi imate po ljekarnama, ja sam koristila Acidosalus koje su kao na prirodnoj bazi, a ginekologinja mi je preporučila i Lactogyn koje sam isto probala. Ima ih nekoliko za te svrhe, možda da probaš s nečim takvim, ako nisi.
Vrijedi probati :) Hvala
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#2896 Re: Ginekologija i vagine....

Post by kredenac-ac »

Molba za preporuku:
Dijagnoza: PCOS + neplodnost
Preporuka: Primolut Nor 6 mj (15-28dan 2x dnevno) za uredovanje ciklusa.

Da li je s obzirom na zelju za potomstvom bolja opcija utrogestan ili dabroston ili promolut nor?
Unaprijed hvala.
melb26sa
Posts: 2455
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#2897 Re: Ginekologija i vagine....

Post by melb26sa »

kredenac-ac wrote:Molba za preporuku:
Dijagnoza: PCOS + neplodnost
Preporuka: Primolut Nor 6 mj (15-28dan 2x dnevno) za uredovanje ciklusa.

Da li je s obzirom na zelju za potomstvom bolja opcija utrogestan ili dabroston ili promolut nor?
Unaprijed hvala.


Posavjetuj se s doktorom da ukljucis metformin zbog Pcos. Link ispod za detalje.

http://www.advancedfertility.com/metfor ... gnancy.htm
DMagnificent
Posts: 12
Joined: 10/03/2016 14:06

#2898 Re: Ginekologija i vagine....

Post by DMagnificent »

.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#2899 Re: Ginekologija i vagine....

Post by nKrkan »

Jel moguce da djevojka od 20 god ima mjesecni ciklus 14 dana u jednom mjesecu
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#2900 Re: Ginekologija i vagine....

Post by esmasaric »

nKrkan wrote:Jel moguce da djevojka od 20 god ima mjesecni ciklus 14 dana u jednom mjesecu
Ja kad sam tek dobijala, hajmo reći, znalo mi je pomalo da ide i do 10 dana. Ali sam dobila tek u 17. godini.
Sada je prošlo 5 godina, nisu mi redovni ciklusi, ali mi traju po 5 dana i to je to. Neka ona obavi UZV pregled i za svaki slučaj hormone neka izvadi.

Mojoj drugarici menstruacija i po mjesec dana je kasnila, ali kad je dobila, baš je bilo obilno.
Uglavnom, u pitanju su bili hormoni, ona je bila na terapiji i sada je sve izbalansirala. :D
Post Reply