Hereza Rumija i Ibn Arebija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#276 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

If there is any lover in the world, 0 Muslim, it is I.
If there is any believer, infidel, or Christian hermit, it is I.
The wine, the cup-bearer, the musician, the instrument and the music,
The beloved, the candle, the liquor and the inebriation, it is I.
The seventy-two religious sects in the world
Do not really exist;
I swear by God every religious sect-it is I.
Earth, air, water and fire: do you know what they are?
Earth, air, water and fire-and the soul as well; it is I
Truth and falsehood, good and evil, pleasure and suffering, beginning and end,
Knowledge, learning, asceticism, devotion and faith-it is I.
Be assured that the fire of hell and its flames,
Paradise, Eden and the angels of heaven-it is I.
Heaven and earth and all they hold: angels, demons, and men - it is I.


Rumi
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#277 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

"good and evil", god an' devil :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#278 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

"And some men have remained struggling. They are that group who feel inside themselves a suffering, a pain, a distress, a longing. They are not satisfied with their lives. These are the believers." :shock:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#279 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Ova Ljubav zasjenjuje ilm uleme
To licemjerje, taj drevni trik
Ako mislis njime za istinom tragati
Sam si kriv sto nastavljas spavati :shock:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#280 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

mogu li ja sad red Sidrana :D ?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#281 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

riverflow wrote:Nešto bi moj drug Muđi želio reći...

[/i]
Mooji
Prvi put naletih na njega...
šta je non-dual master?
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#282 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Bloo wrote:mogu li ja sad red Sidrana :D ?
Ma može, ali samo zato što zečevi mogu skočiti do sidran-u-l munteha. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#283 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Gojeni H »

Don't Be Mistaken

As long as i have life, I am the slave of the Qur'an.
I am dust at the door of Muhammad the Chosen.
If anyone makes anything else of my words,
I am disgusted with him and whatever he says.


Nemoj imati dilemu

Dokle god zivim, ja sam rob Kur'ana.
Ja sam prasina pored vrata Muhameda Izabranika.
Ukoliko neko ucini bilo sta drugo od mojih rijeci,
Takav mi se gadi kao i ono sto kaze.

Divan-e Shams-e Tabrizi: Quatrain 1331



*Prevod na bosanski je moj, Allah mi se smilovao.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#284 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Nije ni Rumi bio budala, znao je s kim ima posla.
arzuhal wrote:

Mensur el-Halladž je izjavio nešto što je svakako hereza po islamu kao takvom (a ne puritanskoj interpretaciji) od stoljeća sedmog do danas, tamam da je bio najveći evlija. Zato su druge sufije i rekle za njegov slučaj, otprilike: sam pao sam se ubio.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#285 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Rumi se, izgleda, dosta bavio enterijerom. Navodno je, po opisu kao u oglasima, isao po kucama, izvlacio i klofao cilime, pa ih vracao na njihova mjesta.

Kazu da su cilimi tada mjaukali i cvilili kao onaj panj, kloc, sta vec bi, iz hadiskih predaja, koji se rasplakao slusajuci Muhamedov vaz, pa nije prestao plakati dok Muhamed nije sisao i zagrlio ga.

When someone beats a rug,
the blows are not against the rug,
but against the dust in it.
Rumi
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#286 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by arzuhal »

Gojeni H wrote:Don't Be Mistaken

As long as i have life, I am the slave of the Qur'an.
I am dust at the door of Muhammad the Chosen.
If anyone makes anything else of my words,
I am disgusted with him and whatever he says.


Nemoj imati dilemu

Dokle god zivim, ja sam rob Kur'ana.
Ja sam prasina pored vrata Muhameda Izabranika.
Ukoliko neko ucini bilo sta drugo od mojih rijeci,
Takav mi se gadi kao i ono sto kaze.

Divan-e Shams-e Tabrizi: Quatrain 1331



*Prevod na bosanski je moj, Allah mi se smilovao.
:thumbup:

Amin, a i meni da se smiluje, šta sad... :mrgreen:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#287 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Bloo wrote:
riverflow wrote:Nešto bi moj drug Muđi želio reći...

[/i]
Mooji
Prvi put naletih na njega...
šta je non-dual master?
Možda će ti to Nurudin bolje objasniti od mene, ako uopšte bude želio. Samo moraćeš pričekati dvije sedmice da mu istekne ban koji ste mu onako smjestili.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#288 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

riverflow wrote:
Možda će ti to Nurudin bolje objasniti od mene, ako uopšte bude želio. Samo moraćeš pričekati dvije sedmice da mu istekne ban koji ste mu onako smjestili.

Poselami ga.
Osjetno je njegovo odsustvo.

Pokušajmo naučiti nešto iz njegovog primjera.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#289 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

dadinjo33 wrote: Arebi kaze da je smrt ulazak u medjusvijet, "berzeh", te da je vrijeme provedeno u berzehu prije prozivljenja, tj. drugog svijeta, poput vremena koje embrion provodi u materici,te da je daj drugi svijet, po prozivljenju, materijalan, osjetilan.
Neki su u tome čak vidjeli opis reinkarnacije.
Ovo je zanimljivo. Kako je on to mogao pouzdano znati, pitam se...i ne znam baš zašto ali vjerujem mu.
Neki duhovnjaci poput onog Sadhgurua kažu da se sjećaju prošlih života, ali da to za ovaj život nije važno.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#290 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Bloo wrote:
riverflow wrote:
Možda će ti to Nurudin bolje objasniti od mene, ako uopšte bude želio. Samo moraćeš pričekati dvije sedmice da mu istekne ban koji ste mu onako smjestili.

Poselami ga.
Osjetno je njegovo odsustvo.

Pokušajmo naučiti nešto iz njegovog primjera.
Prenosim poruku, Nurudin kaže: "Alejkumuselm Arzinoj muslimanki."
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#291 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

riverflow wrote:
Prenosim poruku, Nurudin kaže: "Alejkumuselm Arzinoj muslimanki."
Vidi se da je od srca.

Holding on to anger is like grasping a hot coal with the intent of throwing it at someone else; you are the one who gets burned.


:kakoste:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#292 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Bloo wrote:
riverflow wrote:
Prenosim poruku, Nurudin kaže: "Alejkumuselm Arzinoj muslimanki."
Vidi se da je od srca.

Holding on to anger is like grasping a hot coal with the intent of throwing it at someone else; you are the one who gets burned.


:kakoste:
And that "someone else" in this case is one who caused the fire, fair enough
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#293 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

riverflow wrote:
Bloo wrote:
riverflow wrote: Prenosim poruku, Nurudin kaže: "Alejkumuselm Arzinoj muslimanki."
Vidi se da je od srca.
Holding on to anger is like grasping a hot coal with the intent of throwing it at someone else; you are the one who gets burned.
:kakoste:
And that "someone else" in this case is one who caused the fire, fair enough
Whatever rocks your boat
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#294 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by arzuhal »

riverflow wrote:
Bloo wrote:
riverflow wrote:
Možda će ti to Nurudin bolje objasniti od mene, ako uopšte bude želio. Samo moraćeš pričekati dvije sedmice da mu istekne ban koji ste mu onako smjestili.

Poselami ga.
Osjetno je njegovo odsustvo.

Pokušajmo naučiti nešto iz njegovog primjera.
Prenosim poruku, Nurudin kaže: "Alejkumuselm Arzinoj muslimanki."
Ovo je napredak...Mogao joj je opet poručiti da od**be, a nije.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#295 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

arzuhal wrote:
riverflow wrote: Prenosim poruku, Nurudin kaže: "Alejkumuselm Arzinoj muslimanki."
Ovo je napredak...Mogao joj je opet poručiti da od**be, a nije.
Pa stvarno, tako grozna riječ (na forumu prava nepoznanica) je upotrijebljena bez ikakvog, ikakovog povoda, a vidi sad...imaš pravo, ovo je napredak
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#296 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

riverflow wrote:
dadinjo33 wrote: Arebi kaze da je smrt ulazak u medjusvijet, "berzeh", te da je vrijeme provedeno u berzehu prije prozivljenja, tj. drugog svijeta, poput vremena koje embrion provodi u materici,te da je daj drugi svijet, po prozivljenju, materijalan, osjetilan.
Neki su u tome čak vidjeli opis reinkarnacije.
Ovo je zanimljivo. Kako je on to mogao pouzdano znati, pitam se...i ne znam baš zašto ali vjerujem mu.
Neki duhovnjaci poput onog Sadhgurua kažu da se sjećaju prošlih života, ali da to za ovaj život nije važno.
On za sebe zna kako je mogao znati. Prica o berzehu izgleda kao resetovanje u Allahu, kao povratak kapi okeanu. Covjek umre kao parcijalna svijest ili manifestacija, ispisan list. Nakon toga se list brise, a prazan list je Allah, slova ne dopiru do njeg, ne prljaju ga opisi. To je period "resetovanja", berzeha, embrija. Onda slijedi rodjenje, "drugi svijet", nova prica. Allahove rijeci su neiscrpne, kaze mushaf, "da su sva stabla pisaljke...mora tinta...Allahove rijeci ne bi se iscrple..." U vizuri fizicke, tjelesne smrti taj proces bi se mogao nazvati reinkarnacijom. Jer je "Allah" kao okean u islamskom kontekstu opisan kao "nije rodio i nije rodjen", Jedan, tj. Allah je svijest djeteta u materici, prazan cist list, nema drugosti niti svijesti o drugosti. U gnostickoj vizuri, vizuri direktnog osvjedocenja, "zewqa", se taj proces, vidjenje stvari kakve jesu, odvija na ovom svijetu, prije fizicke smrti, ono poznato "umri prije smrti", koje cesto vide kao svrhovitost zivota. Identicna je simbolika u hriscanskom ritualu krstenja gdje se za "novo rodjenje" osobe u potpunosti potapaju u vodi, koja simbolizuje plodnu vodu. Sadhguru je u pravu, sjecanja na prosle zivote su beskorisna, ali grijesi u pogledu identiteta onoga ko se sjeca. Jer to nisu Sadhguruova sjecanja na Sadhguruove prosle zivote. Onaj koji se sjeca prijasnjih slova je "prazni list", ne Sadhguru kao takav. Sto "sjecanja" na odredjen nacin obezvredjuje, jer ih svodi u ravan Sadhguruovog ovozivotnog sna.
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#297 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

arzuhal wrote: Ovo je napredak...Mogao joj je opet poručiti da od**be, a nije.
Kazu za ljude sa "kratkim fitiljem" da su cesto pravedni i srcani, ono u smislu da znaju planuti, ali da obicno bas zbog tog nisu supci i hinje.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#298 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

dadinjo33 wrote:
riverflow wrote:
dadinjo33 wrote: Arebi kaze da je smrt ulazak u medjusvijet, "berzeh", te da je vrijeme provedeno u berzehu prije prozivljenja, tj. drugog svijeta, poput vremena koje embrion provodi u materici,te da je daj drugi svijet, po prozivljenju, materijalan, osjetilan.
Neki su u tome čak vidjeli opis reinkarnacije.
Ovo je zanimljivo. Kako je on to mogao pouzdano znati, pitam se...i ne znam baš zašto ali vjerujem mu.
Neki duhovnjaci poput onog Sadhgurua kažu da se sjećaju prošlih života, ali da to za ovaj život nije važno.
On za sebe zna kako je mogao znati. Prica o berzehu izgleda kao resetovanje u Allahu, kao povratak kapi okeanu. Covjek umre kao parcijalna svijest ili manifestacija, ispisan list. Nakon toga se list brise, a prazan list je Allah, slova ne dopiru do njeg, ne prljaju ga opisi. To je period "resetovanja", berzeha, embrija. Onda slijedi rodjenje, "drugi svijet", nova prica. Allahove rijeci su neiscrpne, kaze mushaf, "da su sva stabla pisaljke...mora tinta...Allahove rijeci ne bi se iscrple..." U vizuri fizicke, tjelesne smrti taj proces bi se mogao nazvati reinkarnacijom. Jer je "Allah" kao okean u islamskom kontekstu opisan kao "nije rodio i nije rodjen", Jedan, tj. Allah je svijest djeteta u materici, prazan cist list, nema drugosti niti svijesti o drugosti. U gnostickoj vizuri, vizuri direktnog osvjedocenja, "zewqa", se taj proces, vidjenje stvari kakve jesu, odvija na ovom svijetu, prije fizicke smrti, ono poznato "umri prije smrti", koje cesto vide kao svrhovitost zivota. Identicna je simbolika u hriscanskom ritualu krstenja gdje se za "novo rodjenje" osobe u potpunosti potapaju u vodi, koja simbolizuje plodnu vodu. Sadhguru je u pravu, sjecanja na prosle zivote su beskorisna, ali grijesi u pogledu identiteta onoga ko se sjeca. Jer to nisu Sadhguruova sjecanja na Sadhguruove prosle zivote. Onaj koji se sjeca prijasnjih slova je "prazni list", ne Sadhguru kao takav. Sto "sjecanja" na odredjen nacin obezvredjuje, jer ih svodi u ravan Sadhguruovog ovozivotnog sna.
Pa ako nam je umrijeti prije smrti, ne trebaju nam sjećanja ni na prošlost ovog, a kamoli prethodnih života, ako dobro razumijem. :) Ipak, zanimjivo mi je, posebno kad kažeš " onaj koji se sjeća prijašnjih slova je prazan list. Razumijem da se to ne odnosi na ličnost..ali ko/šta se onda sjeća prošlih života u ovom? Čista svijest u vidu Sadghurua?
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#299 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Mozda Sadhguru samo sanja da se probudio. Da preformulisem, u cemi je razlika izmedju budnog i usnulog?
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#300 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

dadinjo33 wrote:Mozda Sadhguru samo sanja da se probudio. Da preformulisem, u cemi je razlika izmedju budnog i usnulog?
Probudjeni je oslobodjen identiteta, usnuli ga živi
Post Reply