Konjic/VI Korpus ARBiH

Post Reply
Novak20
Posts: 14026
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#276 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by Novak20 »

horkesh wrote:
Novak20 wrote:Jedan od paradoksa BiH je što se suđenja i presude za zločine u ratu rade po dva zakona. Jedan zakon iz SFRJ, drugi iz 2003. godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bosna-i-her ... /120223030
To je tekst iz 2012. Evropski sud za ljudska prava donio je 2013. odluku u slučaju "Maktouf i Goran Damjanović protiv BiH" po kojoj Sud BiH nije trebalo retroaktivno da primjenjuje Krivični zakon BiH iz 2003. godine u ta dva predmeta ratnih zločina.

Tada je krenula revizija svih presuda Suda BiH, a kazne su nakon toga preinačene u one iz zakona SFRJ, koji je u vrijeme počinjenja zločina bio na snazi.

Tokom jedne takve revizije, osuđeni ratni zločinac Novak Đukić je pobjegao u Beograd, gdje ga Srbija i danas skriva.

Kao i Hrvatska Antu Jelavića.
Nisam pravnik ali me interesuje može li se šta uraditi da za zločine u ratu svi odgovaraju po jedinstvenom zakonu. Ratni zločin svakako ne zastarijeva.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#277 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by horkesh »

Novak20 wrote:
horkesh wrote:
Novak20 wrote:Jedan od paradoksa BiH je što se suđenja i presude za zločine u ratu rade po dva zakona. Jedan zakon iz SFRJ, drugi iz 2003. godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bosna-i-her ... /120223030
To je tekst iz 2012. Evropski sud za ljudska prava donio je 2013. odluku u slučaju "Maktouf i Goran Damjanović protiv BiH" po kojoj Sud BiH nije trebalo retroaktivno da primjenjuje Krivični zakon BiH iz 2003. godine u ta dva predmeta ratnih zločina.

Tada je krenula revizija svih presuda Suda BiH, a kazne su nakon toga preinačene u one iz zakona SFRJ, koji je u vrijeme počinjenja zločina bio na snazi.

Tokom jedne takve revizije, osuđeni ratni zločinac Novak Đukić je pobjegao u Beograd, gdje ga Srbija i danas skriva.

Kao i Hrvatska Antu Jelavića.
Nisam pravnik ali me interesuje može li se šta uraditi da za zločine u ratu svi odgovaraju po jedinstvenom zakonu. Ratni zločin svakako ne zastarijeva.
Pa sad sam ti sve napisao. Svima se sudi po istom, odnosno po Krivičnom zakonu SFRJ. Svi kojima je presuđeno po novom Krivičnom zakonu BiH imaju pravo, a mnogi su to već i iskoristili, da traže reviziju presude.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4859
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#278 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by duh_sa_sjekirom »

Duka Dizel wrote:
duh_sa_sjekirom wrote: Za zločine su odgovorni počinioci i nalogodavci.
Ko su oni, treba Sud da utvrdi na osnovu relevantnih dokaza. Znači, tvoj zadatak je da prikupiš dokaze, odneseš u Sud i pustiš da ljudi rade svoj posao.
Tako se radi u normalnom i civilizovanom svijetu.
E bogami, to nije moj zadatak.
Oni čiji je bio, nisu ga dobro obavili.
I ko je kriv zbog toga? Bošnjaci?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#279 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by julisiz es grant »

kiligonzales wrote: Kaznjeni su oni zbog svakodnevnog razvlacenja pameti Sarajlijama, sto granatama sto snajperima. Zabiljezeni su haskoj evidenciji vjerovatno najveci masakri u gradu, a oni mali gdje stradalo pa dvoje troje tesko da su.

Takve evidentiramo sami i pisemo o njima, npr. ovako.

Ovo su samo zlocini nad djecom Sarajeva.
Nikad, NIKAD ne zaboraviti i ne prestati spominjati.
Zbog naše djece...da se njima ne ponovi.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#280 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

duh_sa_sjekirom wrote:
Duka Dizel wrote:
duh_sa_sjekirom wrote: Za zločine su odgovorni počinioci i nalogodavci.
Ko su oni, treba Sud da utvrdi na osnovu relevantnih dokaza. Znači, tvoj zadatak je da prikupiš dokaze, odneseš u Sud i pustiš da ljudi rade svoj posao.
Tako se radi u normalnom i civilizovanom svijetu.
E bogami, to nije moj zadatak.
Oni čiji je bio, nisu ga dobro obavili.
I ko je kriv zbog toga? Bošnjaci?
Bošnjaci ako su išta iza rata dobro uradili to je iskopavanje masovnih grobnica i dokumentovanje zločina. Dok su Bošnjaci to radili Srbi i Hrvati su se smijali, mi smo čak plaćali informacije za masovne grobnice pa su mnoge tim putem otkrivene...itd. Neki su čak govorili da je suludo raditi DNK analizu za svaku žrvu, da je to gubljeje vremena ali se na kraju ispostavilo da je to bilo od ključne važnosti. Srbi su tek zadnjih možda 5-6 godina krenuli sa iskopavanjem ali totalno pogrešno. Npr. ako se ko sjeća kada su kopali kod RTV doma na Alipašinom pa našli tri tijela njemačkih vojnika koja su eksprsno prebačena za Berlin. Dakle imam utisak da taj posao nisu ozbiljno shvatili.
foton
Posts: 717
Joined: 05/07/2004 11:02

#281 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by foton »

Duka Dizel wrote: E bogami, to nije moj zadatak.
Oni čiji je bio, nisu ga dobro obavili.
U tome i jeste stvar, ti podrzavas one ciji je to zadatak. Kada se ne bi blokirao rad sudskih organa i time mu se dao legitimitet, kada bi se prihvatile presude haskog tribunala i time im se dao legitimitet, kada bi se vlasti iz RSa angazovale na rasvjetljavanju ratnih zlocina kao i Bosnjaci, onda bi bila jasnija situacija. Ovako imamo stanje relativizacije, neprihvatanja, izmisljanja, opravdavanja zlocina, podebljanu podijeljenost, induciranu nefunkcionalnost i sve ostalo iz dnevnih zivota... Kako to da su nadjeni dokazi protiv Mladica, a nisu protiv Orica? Onome ko prica o 3500 masakriranih srba u Srebrenici nije u interesu da se dodje do istine. Citiracu:

"Druga dimenzija djelovanja su „sačuvajbože prijave“ Sime Tuševljaka i njegove ekipe nadristručnjaka. Lako je narodu prodavati mantre o tome kako se ponaša ovaj ili onaj sud, a bez ikakve kritičnosti spram aktera krivičnog gonjenja. Kad samo pogledamo kakvi „stručnjaci“ su decenijama nosioci krivičnog progona za zločine nad srpskim narodom sasvim realno možemo zaključiti kako nosioci institucionalne moći Srpske i ne teže da zločinci budu kažnjeni."
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#282 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by julisiz es grant »

horkesh wrote:
Novak20 wrote:Jedan od paradoksa BiH je što se suđenja i presude za zločine u ratu rade po dva zakona. Jedan zakon iz SFRJ, drugi iz 2003. godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bosna-i-her ... /120223030
To je tekst iz 2012. Evropski sud za ljudska prava donio je 2013. odluku u slučaju "Maktouf i Goran Damjanović protiv BiH" po kojoj Sud BiH nije trebalo retroaktivno da primjenjuje Krivični zakon BiH iz 2003. godine u ta dva predmeta ratnih zločina.

Tada je krenula revizija svih presuda Suda BiH, a kazne su nakon toga preinačene u one iz zakona SFRJ, koji je u vrijeme počinjenja zločina bio na snazi.

Tokom jedne takve revizije, osuđeni ratni zločinac Novak Đukić je pobjegao u Beograd, gdje ga Srbija i danas skriva.

Kao i Hrvatska Antu Jelavića.
Je li to znači da će se revidirati sve presude za ratni zločin duže od 20 godina (kao što je dobio Batko, ili ovi sa Branjeva koje sam već spominjao).
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#283 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by seln »

julisiz es grant wrote:
Novak20 wrote:Teško je ovde razmišljati mimo stava većine da ne bude čovjek popljuvan.

Naravno da se svako normalan solidariše sa svakom žrtvom i osuđuje zločin da ga je napravio bilo ko. Samo to nije dovoljno jer zločin treba kazniti. Po istom zakonu i aršinu. Jedan od paradoksa BiH je što se suđenja i presude rade po dva zakona. Jedan zakon iz SFRJ, drugi iz 2003. godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bosna-i-her ... /120223030
Godinu dana nakon ovog članka grupa iz Skelana koja je ubila preko 1000 zarobljenika u Kravici puštena je iz zatvora, iako pravosnažno presuđena na višedecenijske kazne. Kasnije su opet uhapšeni i po za njih povoljnijem zakonu iz SFRJ dobili maksimalno moguću kaznu od po 20 godina.
Tako je bilo i sa generalom Đukićem za Kapiju, ali je on pobjegao u Srbiju, koja ga u svrhu dobrosusjedskih odnosa i pomirenja nikada neće izručiti.
Novak20, gdje vam je Jelavic? Goni li ga hrvatsko pravosudje ili je dobio orden Klukasa i Kosenca?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#284 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by Duka Dizel »

ovo_malo_duse wrote:
Duka Dizel wrote:

I nije samo Bradina u pitanju.
Ovi Golubovići nisu iz Bradine. U pitanju je područje Konjica iz kog su bezmalo svi Srbi očišćeni nakon takvih i sličnih zločina. Tako i glasi optužnica.
Čisto da ne bude da su sami otišli na poziv Karadžića ili Krajišnika.
Guslas o stvarima o kojima pojma nemas. A sve opet u cilju izjednacavanja. Rekoh ti tu pricu vam mogu popusit samo buduci dobrovoljci iz srbije.

80% Srba iz Konjica je "privremeno" razgulilo prije nego sto su pocele padati granate jer su ocekivali da ce vratit igrati kolo na Vidovdan na raskrscu gdje su semafori. Dio koji je ostao je ostao po zadatku ili Starci da pripaze imovinu dok se ovi vrate . Neki su bili neobavjesteni jer nisu iz nekog razloga upadali u SDS_ovsku matricu Srbstva.

U te spadaju i ovi jadni Golubovici koji su ni krivi ni duzni nastradali od strane glupsona i krimosa koji veze sa Armijom nisu imali.

Jedan dio se izvukao za Bradinu a sve na osnovu istog plana kad se vrate da se malo igraju sa komsijama po istom scenariu kao i po istocnoj bosni ali im se malo pojebali planovi. Znam za situaciju gdje ugledni clanovi SDS_a su bili zaustavljeni na nekom punktu policije u isto vrijeme je 5-6 porodica slucajnih prolaznika ( narod se ispaljivao u pravcu sela jer su rezervisti dosli na boracko jezero upucali neke sumske radinke i pucali na skolski autobus) e tih tako 5-6 automobila sa porodicama uzeto kao taoci u Bradini i drzali su ih dok ove nisu pustili da prodzu u pravcu Borackog jezera.

Poceli se ljudi ispaljivat vec krajem marta, jer su sve znali sta se planira a mi ko blesavi gledali na tv scene iz bjeljine i zvornika a svaki dan nema jednog komsije, De ba da su vas bogdo tako nagarili i iz Foce i Visegrada, Rogatice i Trebinja ja bi prvi na koljenima do drine da trazim oprosta. bjez ba
Evo ga...Zar ovo nije tipičan primer umanjivanja, relativizacije i pravdanja zločina?

Ovaj sve zna.
Stara dobra matrica.
Srbi su dobrovoljno razgulili, s planom da se posle vrate, počine zločine i igraju kolo.
A ovi što su ostali...oni su eto pobijeni od nekih krimosa.
foton
Posts: 717
Joined: 05/07/2004 11:02

#285 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by foton »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Bošnjaci ako su išta iza rata dobro uradili to je iskopavanje masovnih grobnica i dokumentovanje zločina. Dok su Bošnjaci to radili Srbi i Hrvati su se smijali, mi smo čak plaćali informacije za masovne grobnice pa su mnoge tim putem otkrivene...itd. Neki su čak govorili da je suludo raditi DNK analizu za svaku žrvu, da je to gubljeje vremena ali se na kraju ispostavilo da je to bilo od ključne važnosti. Srbi su tek zadnjih možda 5-6 godina krenuli sa iskopavanjem ali totalno pogrešno. Npr. ako se ko sjeća kada su kopali kod RTV doma na Alipašinom pa našli tri tijela njemačkih vojnika koja su eksprsno prebačena za Berlin. Dakle imam utisak da taj posao nisu ozbiljno shvatili.
Sjecam se, i svi se cudili. Bitno je bilo da se nesto kopa, da se kao nesto trazi, ali bez stvarne ambicije da se ista nadje. I Dariva je prekopana.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4859
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#286 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by duh_sa_sjekirom »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Bošnjaci ako su išta iza rata dobro uradili to je iskopavanje masovnih grobnica i dokumentovanje zločina. Dok su Bošnjaci to radili Srbi i Hrvati su se smijali, mi smo čak plaćali informacije za masovne grobnice pa su mnoge tim putem otkrivene...itd. Neki su čak govorili da je suludo raditi DNK analizu za svaku žrvu, da je to gubljeje vremena ali se na kraju ispostavilo da je to bilo od ključne važnosti. Srbi su tek zadnjih možda 5-6 godina krenuli sa iskopavanjem ali totalno pogrešno. Npr. ako se ko sjeća kada su kopali kod RTV doma na Alipašinom pa našli tri tijela njemačkih vojnika koja su eksprsno prebačena za Berlin. Dakle imam utisak da taj posao nisu ozbiljno shvatili.
Ni Bošnjaci taj posao nisu obavili kako su trebali. Mnogo je još nekažnjenih zločinaca koji žive slobodno i bezbrižno, neki čak i rade u državnim službama. Moglo je to (i moralo) mnogo bolje.
Što se tiče srpske i hrvatske strane, radili bi i oni da su imali konkretne dokaze. Pakovanje optužnica, falsifikovanje dokumenata, lažna svjedočenja itd ne pomažu i kad-tad isplivaju. Ono što su imali, to se i procesuiralo i kaznilo (ili je postupak u toku)
Da me se pogrešno ne shvati, zalažem se za to da se svaki zločinac kazni za svoje (ne)djelo, bez obzira iz koje etnije dolazi. Sve prema zasluzi.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#287 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by seln »

foton wrote:
Duka Dizel wrote: E bogami, to nije moj zadatak.
Oni čiji je bio, nisu ga dobro obavili.
U tome i jeste stvar, ti podrzavas one ciji je to zadatak. Kada se ne bi blokirao rad sudskih organa i time mu se dao legitimitet, kada bi se prihvatile presude haskog tribunala i time im se dao legitimitet, kada bi se vlasti iz RSa angazovale na rasvjetljavanju ratnih zlocina kao i Bosnjaci, onda bi bila jasnija situacija. Ovako imamo stanje relativizacije, neprihvatanja, izmisljanja, opravdavanja zlocina, podebljanu podijeljenost, induciranu nefunkcionalnost i sve ostalo iz dnevnih zivota... Kako to da su nadjeni dokazi protiv Mladica, a nisu protiv Orica? Onome ko prica o 3500 masakriranih srba u Srebrenici nije u interesu da se dodje do istine. Citiracu:

"Druga dimenzija djelovanja su „sačuvajbože prijave“ Sime Tuševljaka i njegove ekipe nadristručnjaka. Lako je narodu prodavati mantre o tome kako se ponaša ovaj ili onaj sud, a bez ikakve kritičnosti spram aktera krivičnog gonjenja. Kad samo pogledamo kakvi „stručnjaci“ su decenijama nosioci krivičnog progona za zločine nad srpskim narodom sasvim realno možemo zaključiti kako nosioci institucionalne moći Srpske i ne teže da zločinci budu kažnjeni."
To oni "spiskovi" sa podacima tipa "Petra, apotekarova zena" i "Momcilo, starac"?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#288 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by mO k3 »

Svi imaju lazne "heroje" samo bosnje nemaju ...
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#289 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by Duka Dizel »

foton wrote:
Duka Dizel wrote: E bogami, to nije moj zadatak.
Oni čiji je bio, nisu ga dobro obavili.
U tome i jeste stvar, ti podrzavas one ciji je to zadatak. Kada se ne bi blokirao rad sudskih organa i time mu se dao legitimitet, kada bi se prihvatile presude haskog tribunala i time im se dao legitimitet, kada bi se vlasti iz RSa angazovale na rasvjetljavanju ratnih zlocina kao i Bosnjaci, onda bi bila jasnija situacija. Ovako imamo stanje relativizacije, neprihvatanja, izmisljanja, opravdavanja zlocina, podebljanu podijeljenost, induciranu nefunkcionalnost i sve ostalo iz dnevnih zivota... Kako to da su nadjeni dokazi protiv Mladica, a nisu protiv Orica? Onome ko prica o 3500 masakriranih srba u Srebrenici nije u interesu da se dodje do istine. Citiracu:

"Druga dimenzija djelovanja su „sačuvajbože prijave“ Sime Tuševljaka i njegove ekipe nadristručnjaka. Lako je narodu prodavati mantre o tome kako se ponaša ovaj ili onaj sud, a bez ikakve kritičnosti spram aktera krivičnog gonjenja. Kad samo pogledamo kakvi „stručnjaci“ su decenijama nosioci krivičnog progona za zločine nad srpskim narodom sasvim realno možemo zaključiti kako nosioci institucionalne moći Srpske i ne teže da zločinci budu kažnjeni."
Ja ti na ovo mogu odgovoriti kontrapitanjem "A kako to da ima dokaza protiv Hrvatske za UZP u BiH, a nema protiv Srbije"?
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#290 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by horkesh »

foton wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote: Bošnjaci ako su išta iza rata dobro uradili to je iskopavanje masovnih grobnica i dokumentovanje zločina. Dok su Bošnjaci to radili Srbi i Hrvati su se smijali, mi smo čak plaćali informacije za masovne grobnice pa su mnoge tim putem otkrivene...itd. Neki su čak govorili da je suludo raditi DNK analizu za svaku žrvu, da je to gubljeje vremena ali se na kraju ispostavilo da je to bilo od ključne važnosti. Srbi su tek zadnjih možda 5-6 godina krenuli sa iskopavanjem ali totalno pogrešno. Npr. ako se ko sjeća kada su kopali kod RTV doma na Alipašinom pa našli tri tijela njemačkih vojnika koja su eksprsno prebačena za Berlin. Dakle imam utisak da taj posao nisu ozbiljno shvatili.
Sjecam se, i svi se cudili. Bitno je bilo da se nesto kopa, da se kao nesto trazi, ali bez stvarne ambicije da se ista nadje. I Dariva je prekopana.
Kopali su i po At Mejdanu, Viktor Bubnju, deponiji...
julisiz es grant wrote:
horkesh wrote:
Novak20 wrote:Jedan od paradoksa BiH je što se suđenja i presude za zločine u ratu rade po dva zakona. Jedan zakon iz SFRJ, drugi iz 2003. godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bosna-i-her ... /120223030
To je tekst iz 2012. Evropski sud za ljudska prava donio je 2013. odluku u slučaju "Maktouf i Goran Damjanović protiv BiH" po kojoj Sud BiH nije trebalo retroaktivno da primjenjuje Krivični zakon BiH iz 2003. godine u ta dva predmeta ratnih zločina.

Tada je krenula revizija svih presuda Suda BiH, a kazne su nakon toga preinačene u one iz zakona SFRJ, koji je u vrijeme počinjenja zločina bio na snazi.

Tokom jedne takve revizije, osuđeni ratni zločinac Novak Đukić je pobjegao u Beograd, gdje ga Srbija i danas skriva.

Kao i Hrvatska Antu Jelavića.
Je li to znači da će se revidirati sve presude za ratni zločin duže od 20 godina (kao što je dobio Batko, ili ovi sa Branjeva koje sam već spominjao).
Da se razumijemo, nisam pravnik, ali znam da je bilo revizija presuda nakon te odluke.
Ustavni sud BiH usvojivši apelaciju Zorana Damjanovića, kojeg je Sud BiH primjenjujući Krivični zakon iz 2003. godine osudio na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina, i naloživši donošenje nove odluke otvorio je put za reviziju svih presuda donesenih retroaktivnom primjenom zakona.
Već su pomenute revizije presuda Đukiću i grupi iz Skelana, tako da... sve je moguće.

Umiješao sam se zato što znam zbog čega je @Novak20 to uopšte i spomenuo, ta mantra o dvostrukim kriterijima često se ponavlja po portalima bh. Hrvata ovih dana.
Last edited by horkesh on 06/12/2017 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#291 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by arzuhal »

Pokoj i mir Božiji duši Petrovoj i svim nevinim ubijenim od strane zločinaca, Bošnjaka.
Novak20
Posts: 14026
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#292 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by Novak20 »

seln wrote:
julisiz es grant wrote:
Novak20 wrote:Teško je ovde razmišljati mimo stava većine da ne bude čovjek popljuvan.

Naravno da se svako normalan solidariše sa svakom žrtvom i osuđuje zločin da ga je napravio bilo ko. Samo to nije dovoljno jer zločin treba kazniti. Po istom zakonu i aršinu. Jedan od paradoksa BiH je što se suđenja i presude rade po dva zakona. Jedan zakon iz SFRJ, drugi iz 2003. godine.

https://www.klix.ba/vijesti/bosna-i-her ... /120223030
Godinu dana nakon ovog članka grupa iz Skelana koja je ubila preko 1000 zarobljenika u Kravici puštena je iz zatvora, iako pravosnažno presuđena na višedecenijske kazne. Kasnije su opet uhapšeni i po za njih povoljnijem zakonu iz SFRJ dobili maksimalno moguću kaznu od po 20 godina.
Tako je bilo i sa generalom Đukićem za Kapiju, ali je on pobjegao u Srbiju, koja ga u svrhu dobrosusjedskih odnosa i pomirenja nikada neće izručiti.
Novak20, gdje vam je Jelavic? Goni li ga hrvatsko pravosudje ili je dobio orden Klukasa i Kosenca?
Ne moraš me persirati. I to je jadno da mene vežeš sa bilo kim od BHS stada.

Jelavić je u Splitu, čini mi se i koliko se sjećam nije optužen za ratni zločin. Ne da mi se tražiti.

Ima ih masa iz BiH koji sklonište od našeg pravosuđa nađu u Hrvatskoj. Pada mi na pamet advokat Balijagić i neka sutkinja za stanove. Veliki problem. Valjda je neko plaćen da ga riješi. U svakom slučaju, trebali bi imati potpisane sporazume o ekstradikciji, a Hrvatska nije u pravu što štiti takve.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#293 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by seln »

Duka Dizel wrote:
Ja ti na ovo mogu odgovoriti kontrapitanjem "A kako to da ima dokaza protiv Hrvatske za UZP u BiH, a nema protiv Srbije"?
Sabur, bice i toga...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#294 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by seln »

arzuhal wrote:Pokoj i mir Božiji duši Petrovoj i svim nevinim ubijenim od strane zločinaca, Bošnjaka.
Bez zareza/zapete, molim.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4859
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#295 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by duh_sa_sjekirom »

Duka Dizel wrote: Ja ti na ovo mogu odgovoriti kontrapitanjem "A kako to da ima dokaza protiv Hrvatske za UZP u BiH, a nema protiv Srbije"?
Zahvalnicu uputite Karli del Ponte i rukovodstvu države Srbije, koje je bitne dokumente sakrilo ili dijelove teksta zatamnilo.
Trebala je zato ići revizija presude, no zbog protivljenja Dragan Čovića, lidera HDZ-a, nije otišla.
foton
Posts: 717
Joined: 05/07/2004 11:02

#296 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by foton »

Duka Dizel wrote: Ja ti na ovo mogu odgovoriti kontrapitanjem "A kako to da ima dokaza protiv Hrvatske za UZP u BiH, a nema protiv Srbije"?
Cuj nema. Naravno da ima. Ima i opstrukcija, ali dokazi nece nestati.
Novak20
Posts: 14026
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#297 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by Novak20 »

horkesh wrote:
Već su pomenute revizije presuda Đukiću i grupi iz Skelana, tako da... sve je moguće.

Umiješao sam se zato što znam zbog čega je @Novak20 to uopšte i spomenuo, ta mantra o dvostrukim kriterijima često se ponavlja po portalima bh. Hrvata ovih dana.
Spomenuo sam zato što mi nije normalno da se nešto poput ratnog zločina može suditi po dva zakona. Ja bih sve sveo pod jedan zakon. U detalje nisam ulazio, nisam nešto ni čitao. Ako ćemo pravo, na svim stranama ima onih koji su dobili nekakva smanjenja kazne zbog ovog paradoksa. Da ne idem dalje.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#298 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by horkesh »

Novak20 wrote:
horkesh wrote:
Već su pomenute revizije presuda Đukiću i grupi iz Skelana, tako da... sve je moguće.

Umiješao sam se zato što znam zbog čega je @Novak20 to uopšte i spomenuo, ta mantra o dvostrukim kriterijima često se ponavlja po portalima bh. Hrvata ovih dana.
Spomenuo sam zato što mi nije normalno da se nešto poput ratnog zločina može suditi po dva zakona. Ja bih sve sveo pod jedan zakon. U detalje nisam ulazio, nisam nešto ni čitao. Ako ćemo pravo, na svim stranama ima onih koji su dobili nekakva smanjenja kazne zbog ovog paradoksa. Da ne idem dalje.
Bilo je i pomilovanja i raznih drugih gluposti. Naše pravosuđe je...

Zato je Haški tribunal beton.
Novak20
Posts: 14026
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#299 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by Novak20 »

horkesh wrote:
Novak20 wrote:
horkesh wrote:
Već su pomenute revizije presuda Đukiću i grupi iz Skelana, tako da... sve je moguće.

Umiješao sam se zato što znam zbog čega je @Novak20 to uopšte i spomenuo, ta mantra o dvostrukim kriterijima često se ponavlja po portalima bh. Hrvata ovih dana.
Spomenuo sam zato što mi nije normalno da se nešto poput ratnog zločina može suditi po dva zakona. Ja bih sve sveo pod jedan zakon. U detalje nisam ulazio, nisam nešto ni čitao. Ako ćemo pravo, na svim stranama ima onih koji su dobili nekakva smanjenja kazne zbog ovog paradoksa. Da ne idem dalje.
Bilo je i pomilovanja i raznih drugih gluposti. Naše pravosuđe je...

Zato je Haški tribunal beton.
Pa oni u startu pomiluju za 1/3 kazne u luksuznom zatvoru. A da je naše pravosuđe loše, slažem se.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#300 Re: Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica

Post by It_is_a_Leclerc »

O zločinima Armije RBiH kojih je bilo se mora govoriti. Prvenstveno u bošnjačkim političkim i društvenim krugovima. Meni je, da vam budem iskren, prilična uvreda bila kad mi moj narod, u odnosu spram žrtava, dotakao civilizacijsko dno na kojem se nalaze srpski i hrvatski narod. Zato moramo odstraniti emocije, uzeti činjenice i razmotriti ih. O zločinu jasno i iskreno progovoriti, žrtvama vratiti dostojanstvo, podići spomenik, zločince, njihove nalogodavce i pomagače kazniti najstrožijim kaznama i pokazati da mi nismo oni, da mi ne rušimo, već gradimo.
Post Reply