Carski rez - vasa iskustva !!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#26 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by Maybach »

Moja drugarica je rodila u inostranstvu na carski jer je beba bila okrenuta.Tamo ga rade regularno sa epiduralnom,nema opce anestezije osim ako se mora iz nekih razloga.Prije toga je isla da razgleda bolnicu,porodjajnu salu itd.Kaze da joj je porod bio ko pjesma,muz cijelo vrijeme uz nju,pokriju te necim pa ne vidis sta se naprijed desava.Jedino joj je bilo malo neobicno sto joj se babica u jednom trenutku naslonila na stomak.Poslije oporavak poprilicno lak,bez bolove,biras na meniju sta ces za dorucak/rucak,3 dnevne novine ti donose,kafu...sam u sobi,tv i ostalo,prisustvujes prvom kupanju bebe i cemu god.Muz spava s tobom ako hoce sve te dane...elem da vam ne pricam,iako je bio carski,kaze da joj je porod bio ko da je otisla na neku veceru.A nije cak ni privatno osiguranje.Mi smo svjetlosnu godinu od svega navedenog nazalost.
slucajni_prolaznik1
Posts: 31
Joined: 05/01/2010 13:46

#27 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by slucajni_prolaznik1 »

amina_sa wrote:Cesto cujem da zene insistiraju same na carskom rezu ja sam imala carski i 2 prirodna poroda i imala sam uzasno iskustvo sa tim carskim i ne bih ga nikome pozelila ... :( :( :( Ja bih voljela da na ovoj temi razmijenimo iskustva po pitanju prirodnih poroda i carskog reza ...sta je po vama bolje???

evo pa malo pregledaj http://medicinabih.info/2008/08/08/cars ... -caesarea/
http://medicinabih.info/2008/08/08/cars ... -caesarea/
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#28 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by minjonja »

amina_sa wrote:Paaa ja sam imala 1 carski kao sto rekoh i drugi sam prirodni ja insistirala od 1 mjeseca trudnoce.. izborila se svim mogucim silama da bude prirodan da ne trpim vise ono sto sam trpila poslije carskog a sve je isto bilo kao sto su ostale vec napisale da ne ponavljam.Drugi sam prirodni izugarala tako sto sam napravila razliku medju djecom 2 god i 9 mj. to kazu neki limit
da bi se poslije carskog prirodno porodio , prirodno sam se poradjala od kada mi je vodenjak pukao punih 23 sata imala uzasne bolove i na izmaku snaga bila ali je najgore bilo to sta mi je carski uradio 1.nisu mi dali nista za otvaranje kazu navodno ne smiju jer je prvi carski bio moralo sve zbog carskog ici prirodnim putem to otvaranje bez kojekakvih infuzija i ostalih preparata akoje pomatzu za ubrzavanje bolova, 2.sada tek imam problema sa bolom u kicmi tj.reumu i to kazu da je radi carskog prvog iako sam bila pod totalnom anestezijom.Trece sam djete rodila u 6 mjsecu trudnoce i beba je umrla jer sam saznala da je bolestan imao je dijagnozu hydrocephalus tj.vodena glava i rascjep kicmenog stuba ...taj je porod biop gori nego prvi u 9 mjesecu trudnoce jer je sve bilo na silu i znala sam da je sve to uzalud jer necu dobiti svoju bebicu u ruke poslije :( to mi je bilo jos najgore jer sam nakon sto su bebu izvadili prvo gledala ga 4 minute kako dise i umire a nakon toga mi je posteljica ostala u meni jos punih sat vremena dok se nije odvojila jer nije bila sazrela pa sam tih sat vremena imala bolove kao da je i beba jos uvijek unutra ...pa taman kada sam pomislila da je kraj i sve gotovo potpisem papir za mrtvacnicu i onda je uslijedilo onmo najgore kiretaza kakavi su ti bolovi ne znam je li ko imao iskustva od vas sa tim ali meni je to bilo uzas toliko je bolilo da me cuvalo 4 ljudi 2 za ruk 2 za noge koliko sam se ja otimala i vristala i derla aa kiretaza mi je trajala oko 20 minuta tog najgoreg bola ...ali sta da vam kazem opet sam sretna nego da sam rodila tu bebu tako bolesnu sa 100 % invalidnosti i bez govora , vida i sluha tako su bar rekli da je toliko bolestan bio :( Hvala Bogu pa je sve gotovo
amina, tako mi je zao bebice i tebe sto si morala proci kroz to. samo mi nije jasno to zasto si se u 6. mjesecu morala poroditi? jesu li ti to doktori rekli da bebu izvade jer ce biti invalid pa da se ne moras o njemu brinuti citav zivot ili se znalo da ne bi prezivio dugo svakako pa se to vec u 6. mjesecu vec htjelo rijesiti?
sanela a
Posts: 4
Joined: 03/04/2010 22:19

#29 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by sanela a »

Joj i sad me boli kad citam ovo. Ja sam rodila prije 5 godina kcerka mi je isla karlicno pa sam morala na carski tada su se jos radila horizontalni rezovi ali meni nisu smjeli raditi taj niti mi dati totalnu anresteziju dobila sa lokalnu u kicmu ala boli pa jos imam belaja s kicmom prestala sam pusiti mjesec prije poroda ali sam se propusila u bolnici ukratko ( sve me bolilo kao i vas jos mi je kci bila u inkubatoru morala sam slagat nakon 10 dana da sm isla u wc da bi izasla...) :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: : uuuuuuuuuuuuuuu carski rez
Last edited by sanela a on 07/04/2010 17:36, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#30 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ljubav_aha »

zelenashica wrote:Mah možda si ti samo imala sreće sa carskim rezom.....a ja opet nesreću da tu patnju ne poželim nikome.
Kad bi pokušala da prepričam sam tok onog čega se sjećam,a sjećam se dovoljno dobro.Od pripreme u operacionoj sali,neke vrste psihičkog stresa jer ne znaš šta te sve čeka do postoperativnog perioda u "komi" :(
Znam da me je doktorica nakon predviđenog vremena,ne sjećam se tačno ali mislim da je prošlo i 12h od operacije "natjerala"da ustanem iz kreveta i to je posljednje sjećanje mojih narednih 6 dana koje sam provela u bolnici na transfuziji krvi ili stanju omamljenosti,jer to ustajanje iz kreveta je bilo nemoguće od boli koja je tukla do te mjere da te obori u nesvijest :( .Nikad neću zaboraviti prvi pokušaj da se iskašljem(nakon narkoze je kažu to čest slučaj iritacije kašljanja)jednostavno ne smijem dotaknuti previjenu ranu a imam osjećaj da konci pucaju od naprezanja. :(
Inakon 10 dana u bolnici i jedino čaja i supe kao hrane,katetera koji kao što semmy reče ti više počinje ići na nerve,do faze da nisi sposoban sam se obući ....idem kući.Kontam eto bilo pa prošlo,al jest' vraga.Patnje tek dolaze.Ama pola sata sam ulazila u auto da me dovezu kući :roll: nema šanse se saviti a da rana ne dere od bola :roll: Od rane koja ne zarasta,do upale....pa onda bez narkoze uklanjanja konaca ponovnog zašivanja.....i sve to opet pokušavaš biti majka dojiti dijete.Ne pitaj kako.....stojeći.... :roll: stojim a dijete ispod drže da bi ga nahranila.
Odlaske u wc ne treba ni pominjati....ama nisam se mogla saviti ko insan a kamoli sjesti na wc štolju...bukvalno me "unesu" i ganjaš se po pola sata da namjestiš položaj da da konci ne popuste.... :roll:....i uz to fino se boriš zadržati mlijeko jer zaboka trpiš bolove da ne piješ nikakve lijekove koji bi ih umanjili zarad kvaliteta mlijeka.
I kad sve prođe....(ja se napatila dobra 2 mjeseca)...ostaje ti pored ožiljka koji je meni najmanje bitan bol koja se javlja uz svaku promjenu vremena...aman zaman stalno zatezanje zarasle rane ko da te neko razapinje na konopac.... :roll:



Nije svaki rez jednostavan kao tvoj vjeruj,zavisi od mnogo faktora .Od podnošenja organizma konaca do strukture mišica i mjesta gdje su rezani,samo postupka pa čak i godišnjeg doba vjerovala ili ne ljeti je mnogo teže zarastanje rane nego kad je napolju hladnije...ali hajde de znaj da li je baš svaka odluka za carski rez manje bolna od prirodnog poroda.
Ja sad da mogu bi se odlučila na 5 prirodnih porodu mjesto jednog carskog reza.Jer prirodni porod je sama riječ kaže prirodan,sve ide prirodnijim putem i bol i oporavak...a carski vještački isceniran i nikad se ne zna kakve su mu olakšice a kakave posljedice. :wink:

ps. i nikad neću preboljeti što sam najbolji period prespavala i provela u krevetu dok su drugi ljudi oko mene preuzeli moju ulogu da budem od početka majka :(


zelenashice,tvoj najbolji period je nastao od momenta kad si postala majka,uzivaj
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#31 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ljubav_aha »

Maybach wrote:Moja drugarica je rodila u inostranstvu na carski jer je beba bila okrenuta.Tamo ga rade regularno sa epiduralnom,nema opce anestezije osim ako se mora iz nekih razloga.Prije toga je isla da razgleda bolnicu,porodjajnu salu itd.Kaze da joj je porod bio ko pjesma,muz cijelo vrijeme uz nju,pokriju te necim pa ne vidis sta se naprijed desava.Jedino joj je bilo malo neobicno sto joj se babica u jednom trenutku naslonila na stomak.Poslije oporavak poprilicno lak,bez bolove,biras na meniju sta ces za dorucak/rucak,3 dnevne novine ti donose,kafu...sam u sobi,tv i ostalo,prisustvujes prvom kupanju bebe i cemu god.Muz spava s tobom ako hoce sve te dane...elem da vam ne pricam,iako je bio carski,kaze da joj je porod bio ko da je otisla na neku veceru.A nije cak ni privatno osiguranje.Mi smo svjetlosnu godinu od svega navedenog nazalost.

tako je ,ja sam isti dan otisla da vidim bebano moje prijatljice :thumbup:

plus imaju alarm na bebinoj ruci,ako se beba udalji od sobe nekoliko feet-s,alarm se aktivira :-D

moja prijatejica ,majka iste bebe ,je bila dobro,imala je smao blagu temperaturu,i stoga su je zadrzali jos dva dana,i naravno ukljuceni anitbiotici,sve placeno iz njenog dzepa samo $ 500,ostalo osiguranje,koje,isitna jeste malo skuplje od uobicajenog/basic/ odiguranja ,ali se moze uvijek promjeniti,tacnije 1 ili 2 godisnje
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#32 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by bez_ideje »

Pa i slijepo crijevo kad vade ovako "raskopaju" ...gadno je za gledat ako osoba ima vise masnog tkiva....inace nista posebno
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#33 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ljubav_aha »

bez_ideje wrote:Pa i slijepo crijevo kad vade ovako "raskopaju" ...gadno je za gledat ako osoba ima vise masnog tkiva....inace nista posebno

"raskopaju" :lol: :thumbup: :mrgreen: ma to je dobor ako ga pocnu traziti prije ekslozivnog sirenja u oragnizmu

ma meni su ga izvadili usput sa operacijom bruha
User avatar
Loulou
Posts: 3016
Joined: 16/04/2008 15:18

#34 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by Loulou »

amina_sa wrote:Ne radi se o tome da li moze zena ustati i raditi ili neee ipak ja sam za da zena treba lezati 40 dana svakako jer bio carski ili ne ipak si otvorena nakon poroda 10 tzv. prstiju i ne bih nikome preporucila nesto spec. ustajanje iako se dobro osjecas vjeruj mi šposlije se kajes kada te jako kicma boli takoo...
Ovo isto sam čula od nekoliko žena koje ustale i pokušale funkcionirati "kao i obično" prije isteka tih 40 dana.
---

Ima li neko iskustva s porođajem pod epiduralnom anestezijom? Koji (pred)uvjeti trebaju biti ispunjeni da bi liječnici "pristali" na to? Posebno me zanimaju iskustva iz BiH (nadam se da ih ima). Dakle, praksa, ne teorija.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#35 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ljubav_aha »

Loulou wrote:
amina_sa wrote:Ne radi se o tome da li moze zena ustati i raditi ili neee ipak ja sam za da zena treba lezati 40 dana svakako jer bio carski ili ne ipak si otvorena nakon poroda 10 tzv. prstiju i ne bih nikome preporucila nesto spec. ustajanje iako se dobro osjecas vjeruj mi šposlije se kajes kada te jako kicma boli takoo...
Ovo isto sam čula od nekoliko žena koje ustale i pokušale funkcionirati "kao i obično" prije isteka tih 40 dana.
---

Ima li neko iskustva s porođajem pod epiduralnom anestezijom? Koji (pred)uvjeti trebaju biti ispunjeni da bi liječnici "pristali" na to? Posebno me zanimaju iskustva iz BiH (nadam se da ih ima). Dakle, praksa, ne teorija.

u SAD moja prijatljeica nije imala dozvolu za epidural nakon testa uzimanja krvi,konkretan razlog u vezi testa ne znam

inace,zavisi kako i koliko je zena "otovrena" prije davanja epidural
User avatar
Loulou
Posts: 3016
Joined: 16/04/2008 15:18

#36 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by Loulou »

ljubav_aha wrote:
Loulou wrote:Ima li neko iskustva s porođajem pod epiduralnom anestezijom? Koji (pred)uvjeti trebaju biti ispunjeni da bi liječnici "pristali" na to? Posebno me zanimaju iskustva iz BiH (nadam se da ih ima). Dakle, praksa, ne teorija.
u SAD moja prijatljeica nije imala dozvolu za epidural nakon testa uzimanja krvi,konkretan razlog u vezi testa ne znam

inace,zavisi kako i koliko je zena "otovrena" prije davanja epidural
Jedino što ja (praktično) znam je da se epiduralna mora dati najkasnije 24 sata prije porođaja (jer je poznanica htjela prirodan porod, da bi se sutradan, na dan poroda, kad su joj bolovi bili iznimno jaki, predomislila, ali su joj liječnici rekla da je zakasnila). Zvuči čudno, ali je meni tako rečeno. :?
amina_sa
Posts: 29
Joined: 03/03/2010 03:19

#37 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by amina_sa »

minjonja wrote:
amina, tako mi je zao bebice i tebe sto si morala proci kroz to. samo mi nije jasno to zasto si se u 6. mjesecu morala poroditi? jesu li ti to doktori rekli da bebu izvade jer ce biti invalid pa da se ne moras o njemu brinuti citav zivot ili se znalo da ne bi prezivio dugo svakako pa se to vec u 6. mjesecu vec htjelo rijesiti?
Pa meni su doktori rekli da se moj zivot moze biti ugrozen ako doguram do 9 mj. trudnoce jer navodno bebe sa takvom dijagnozom se radjaju teze i moze doci do komplikacija prilikom poroda pa sam naravno odlucila da ostavim svoj zivot i da ne rizikujem ustvari :(
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#38 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by paja patak »

ovo sve zvuci toliko strasno :-) :sad:
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#39 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by newone »

Moja se supruga porodila u Americi. Bio je to prirodni porod sa epiduralom. Inace je to vec tamo standardan nacin poroda. Ako porod iz nekih razloga ne moze ici sa epiduralom, Amerikanke se opredjeljuju za carski rez. Sjecam se da mi je supruga plakala od srece kada joj je anesteziolog dao prvu dozu epidurala u kicmu jer je do tada imala bolove da joj se lice deformisalo kako je meni tada izgledalo. Cak mi je prijetila da ce me i ubiti! U sobi za porod smo bili moja supruga, babica i ja, pricali smo viceve, gledali tv program sa velikog plazma monitora koji je bio okacen na stropu ispred kreveta. Nekako su uspjeli doktori uvuci sonde do bebe tako da se na aparatima mogao pratiti rad srca bebe i pritisak kao i polozaj bebe. I supruga mi je bila nakacena na more nekakvih instrumenata pa je tako babica i njene parametre mogla pratiti. Beba se lagano kretala prema vani a da to moju suprugu uopste nije bolilo, vec smo se svi u sobi zezali. Sa vremena na vrijeme bi anesteziolog usao i provjerio doziranje epidurala.Nakon dva sata, instrumenti su pokazali usporenje otkucaka srca kod bebe. Iste sekunde su mi suprugu prebacili u operacionu salu gdje je bilo oko dvadesetak sto doktora, sto ostalog medicinskog osoblja i vec su cekali spremni na intervenciju.Prebacili su je sa pokretnog kreveta na operacioni stol i sjecam se da je doktorica rekla da se nece ukljucivati opsta anestezija vec ce se carski odraditi pod epiduralom.Na srecu, bebi su se otkucaji srca stabilizovali i opet su nas vratili u sobu za porod. Sjecam se da je ona cijela skalamerija instrumenata nekako bila spojena za onaj pokretni krevet i sve je to tako islo sa nama. Porod smo obavili babica i ja. Ja drzim jednu, a babica drugu nogu kada dodju naponi.Znam da je babica tacno znala kada dolaze ti naponi jer je to valjda ocitavala sa tih instrumenata. Beba se rodila i tek tada su dosli doktori da izvade posteljicu, zasiju mi suprugu jer je malo i pukla dole i ociste sve to. Odmah je dosao i tim pedijatara i detaljno pregledao bebu, a ja sam prerezao pupcanu vrbcu. Babica je odmah prisilila moju suprugu da sama ode do wc i to tako nekoliko puta.Od dolaska u bolnicu do kraja poroda samo 4 sata.Zatim smo prebaceni u sobu sa privatnim toaletom i tuse, tv-om, stereo linijom, tu sam i ja imao lezaj i bio sam sa suprugom cijelo vrijeme. Meni i biras sta ces jesti i piti, timovi doktora svako malo dolaze i prate zdravstveno stanje moje supruge i bebe. Beba je bila po cijeli dan sa nama osim po noci.Dosle su i sestre pa su pokazivali mojoj supruzi kako da doji, previja bebu, kupa je,....,cistacica svako malo dolazi da ocisti toalet i dezinficira sobu,....,a da malog smo dali odmah prvi dan nakon poroda da mu chunu obrezu. Ma kraljevski uslovi u bolnici, usluga na nivou, porod potpuno bezbolan. Jedinio bol kojeg mi je supruga imala je od sivanja dole. Nakon dva dana smo svi odpusteni kuci. Ovakav porod je 12,000.00$ i bio je pokriven mojim zdravstvenim osiguranjem.Tako ide u Americi.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#40 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by semmy »

@newone daleko smo mi od europe a kamoli amerike...
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#41 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by minjonja »

jao newone, pa to je milina roditi dijete gore...
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#42 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by encian »

epiduralna se daje kad je zena otvorena 3-7 centimetara. znaci ne na samom pocetku, ali ne ni kad treba gurati. ali kao i sve druge sjajne stvari ima i potencijalnih losih posljedica. osim fizicke ozljede poznato je da epiduralna moze dovesti do:

- smanjenja krvnog pritiska kod zene, ponekad toliko da porodilja osjeca mucninu i nemoc, pocesto toliko da je dotok krvi (pa i kisika) do bebe ugrozen. u ovom slucaju pristupa se carskom rezu.

- onemogucenja porodilji da gura zbog gubitka osjecaja u donjem stomaku. ovo dovodi do povecanog broja asistiranih poroda (misli se na izvlacenja bebe mehanickim putem) kao i do veceg broja carskih rezova. jedan carski rez povecat ce mogucnosti pojave komplikacija u sljedecoj trudnoci, poput placenta previa i dr.

- onemogucavanje dojenja. zene koje prime epiduarlnu imaju vece poteskoce da zapocnu dojenje u prvoj sedmici djetetovog zivota i te cesce odustanu od njega u prvih 6 mjeseci.

buducim mamama bih savjetovala knjigu "The Pregnancy Bible". osim sto je informativna o jako sirokom broju tema, knjiga je i puna pozitivne energije. ma zapravo bi bila i dobar dio svacije kucne biblioteke, cisto onako da smo obrazovani o nekim stvarima.


@amina: odavno ne procitah nesto sto me vise rastuzilo i prepalo. nadam se da ce ti se vratiti nekom, mnogo puta vecom srecom. samo mi nije jasno zasto nisi imala anesteziju za vrijeme kiretaze. taj dio tvog posta izgleda kao dio iz filma sa doktorom mengelom. :( :( :(
Last edited by encian on 04/04/2010 15:11, edited 2 times in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#43 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by ljubav_aha »

minjonja wrote:jao newone, pa to je milina roditi dijete gore...
tako je, vise se istraumtiziram citati ovdje posotve,uzas
amina_sa
Posts: 29
Joined: 03/03/2010 03:19

#44 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by amina_sa »

encian wrote:



@amina: odavno ne procitah nesto sto me vise rastuzilo i prepalo. nadam se da ce ti se vratiti nekom, mnogo puta vecom srecom. samo mi nije jasno zasto nisi imala anesteziju za vrijeme kiretaze. taj dio tvog posta izgleda kao dio iz filma sa doktorom mengelom. :( :( :(
Pa vjeruj mi da ni meni nije jasno zasto nisam dobila anesteziju kazu navodno da se to dodatno placa ali niko mi to nije ni rekao da su mi bar spšomenuli mislim da bi bila spremna dati 50 km samo da me manje boli ali eto nisam znala i tajk me porod na kosevu dosao oko 500 km sa svim tim procedurama za otvaranje itd... ali najgore su injekcije za otvaranje uzasne dobijes proljev , povracanje i jake bolove 3 u 1 i ne znas sta bi prije ma cijela klinika je bila oko mene kada su mi dali prvu injekciju za otvaranje gubila vazduh i jos imala jake bolove ccc uzas
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#45 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by newone »

U pravu si encian. Zena tokom epiduralnog poroda slabo sta osjeca od struka pa prema dole. To je upravo svrha epidurala da nista u tom predjelu ne osjeti da bi se izbjegla bol i ubrzao cijeli porod. Zato postoje instrumenti koji prate momente kada zena treba da "push" i babica kaze "push" i to tako ide. I tacno je da nakon epiduralnog poroda ide malo teze sa dotokom mlijeka u dojke zene.....ali svjeze kupusne listove na dojke, malo vise truda i zelje i mlijeko potece i to dobro potece :-)
Svaki porod je zivotno opasan po zenu i onaj na carski rez i prirodni i ovaj epiduralni. Ako se cijela Amerika, Canada, kompletna Zapadna Evropa poradja u zadnjih deset godina sa epiduralom i ako je to vec sada standardan nacin poroda, zasto tako se ne radi i kod vas u Bosni? Zasto ostaviti porodilju da se satima muci u bolovima, nekada i po 24 sata? Pa nije valjda citav zapadni svijet glup, samo Bosanci pametni.Jesu li to Bosanke manje vrijedne od Zapadnjakinja? Nemate dobre anesteziologe?
melb26sa
Posts: 2455
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#46 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by melb26sa »

@ newone - tvoja zena je imala vaginalni porod sa epiduralnom - ne prirodni. Prirodni podrazumijeva ne koristenje bilo cega sto moze omesti porod http://pregnancychildbirth.suite101.com ... ated_birth

Ne vidim razloga prozivati ostale zene koje su eto mogle bez epiduralne sada manje vrijednim. Ima nas koje bi planiraju radjati apsolutno bez epiduralne kad za to dodje vrijeme.

O tome koliko dobre anesteziologe imamo, svjedoci i tema o sposobnosti ljekara - jedna zena je zaplatila glavom zato sto joj je kicmena mozdina probusena tokom epiduralne pa je onda lijecena kuci i umrla.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#47 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by encian »

epiduralna moze zeni uzeti upravo tu sposobnost guranja, a ne osjecaj kad treba gurati. u tome lezi problem. sto se kupusa i dojenja tice, tu ti se sklanjam, nisam nikad cula, nisam nigdje procitala :-D . i jos nesto, prema statiskikama, ni cijelih 60% rodilja u americi biraju epiduralnu kao nacin smanjenja bola.

"It’s always been suspected that epidurals slow down your labor,” said Anim-Somuah. The study confirmed that the nerve block lengthens the stage during which the mother must push the baby through the birth canal. This leads to greater use of medication to stimulate contractions and a 38 percent increase in risk of instrumental delivery.

zbog ovih faktora, kako melb26sa rece, zena bi trebala sama odvagati rizike i prednosti epiduralne a ne posezati za njom kao za necim normalnim. i ja sam u grupi kojima je ovaj rizik dovoljno velik da proba bez.

bosna ima i anesteziologa i nacina da se stvari promijene. bosnin problem je nedostatak konkurencije i konsekventno, borbe za naplatom od pacijenata. dovoljno ti je procitati aminino iskustvo sa poroda pa da ozbiljno razmislis o kucnom porodu. nase bolnice rodilji ne daju ni da promijeni polozaj a niti da hoda tokom poroda. lose, lose, lose. ali epiduralnu mozes dobiti.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#48 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by minjonja »

melb26sa wrote:@ newone - tvoja zena je imala vaginalni porod sa epiduralnom - ne prirodni. Prirodni podrazumijeva ne koristenje bilo cega sto moze omesti porod http://pregnancychildbirth.suite101.com ... ated_birth

Ne vidim razloga prozivati ostale zene koje su eto mogle bez epiduralne sada manje vrijednim. Ima nas koje bi planiraju radjati apsolutno bez epiduralne kad za to dodje vrijeme.

O tome koliko dobre anesteziologe imamo, svjedoci i tema o sposobnosti ljekara - jedna zena je zaplatila glavom zato sto joj je kicmena mozdina probusena tokom epiduralne pa je onda lijecena kuci i umrla.
mislis na ovaj slucaj ili ima jos neki?
http://gordanasi.blogger.ba/arhiva/2008/10/01/1819002
melb26sa
Posts: 2455
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#49 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by melb26sa »

minjonja wrote:
melb26sa wrote:@ newone - tvoja zena je imala vaginalni porod sa epiduralnom - ne prirodni. Prirodni podrazumijeva ne koristenje bilo cega sto moze omesti porod http://pregnancychildbirth.suite101.com ... ated_birth

Ne vidim razloga prozivati ostale zene koje su eto mogle bez epiduralne sada manje vrijednim. Ima nas koje bi planiraju radjati apsolutno bez epiduralne kad za to dodje vrijeme.

O tome koliko dobre anesteziologe imamo, svjedoci i tema o sposobnosti ljekara - jedna zena je zaplatila glavom zato sto joj je kicmena mozdina probusena tokom epiduralne pa je onda lijecena kuci i umrla.
mislis na ovaj slucaj ili ima jos neki?
http://gordanasi.blogger.ba/arhiva/2008/10/01/1819002
Da, na taj. Mozda i ima jos slucajeva, ko zna?
dzana
Posts: 84
Joined: 05/06/2009 15:09

#50 Re: Carski rez - vasa iskustva !!!

Post by dzana »

semmy wrote:
jedna tamo wrote::shock:

a ja mislila carski ništa neboli :|
i te kako boli, pa to je klasicna operacija, rezu te a najljepsi dio prespavas...i kad se probudis nije ti ni do tebe, kljukaju te infuzijom 2 dana poslije i nesmijes nista u usta staviti osim infuzije i inekcija koje primas, a o kateteru koji mi je tako isao na zivce da i ne pricam...tjeras samu sebe da ustanes iz kreveta i prohodas, trpis bol jer zelis kuci sto prije...gledas mamu pored sebe koja je rodila prirodnim putem i njenu bebicu kako spava pored nje...naravno tebi donesu bebu tek nakon sati i sati, ostave je nakratko pored tebe i vrate je nazad jer je ponovno dosla sestrica da ti da tvoj napitak koji ti visi iznad glave...ako si se slucajno zakasljala a jesi jer nisi pila nista cijeli dan proklinjes samu sebe od bolova...treci dan ti je vodeni dan, smijes samo tecnost piti, sljedeci je kasasti i tako u nedogled...ako slucajno nisi imala stolicu, jos ako imas fobiju od bilo kojeg wc-a ma koliko on cist bio kao ja, nece te pustiti kuci da slucajno nedobijes zapetljaj crijeva...kljukas se sa kompotima i cajevima da samu sebe natjeras otici u wc...i napokon kad dodjes kuci mislis kraj je tvojim mukama, aha jest sipak...boli i to uzasno boli svaki pokret koji napravis,jos ako si hiperaktivna osoba kao sto sam ja i sama pomisao na lezanje ce te unistiti...

prirodnim putem rodis,napatis se dok traju bolovi, poslije poroda ti stave bebicu na njedra i sve zaboravis... ostajes 24h u bolnici i fino te puste kuci sa svojom bebicom...zar to nije razlika
potpisujem.
kateter, budjenje iz anestezije, ustajanje, pokusaji dojenja, slusanje krikova i placa i zapomaganja 7 - 8 dana koliko si u bolnici (bar sam ja bila) itd.. ja sam radila 2 carska reza - silom prilika. prvi put sam isla na vjezbe za trudnice, puhkala, sanjarila, bojala se poroda i svasta nesto ali se silom prilika zavrsio porod CR. bebi je bila omotana pupcanica oko vrata i nije se mogla pomaci. rez je uzduzni ali meni ne smeta. drugi put je islo po inerciji, godine, prvi porod CR itd..
javila sam se samo da kazem sljedece:
ako neko misli da trazi CR da bi izbjegao bol - grdno se prevario.
i jos nesto, boli me kad kazu da je CR za peke i mamine maze. zelja mi je bila da rodim prirodno, znamo mi svi da je to bolje za bebu a i za mamu, ali hvala Bogu pa ima i CR inace bi se neki porodi mogli gadno iskompikovati.
Post Reply