Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#26 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by nellington »

Toto wrote:
BSn wrote: Osim toga, mene licno, jos interesuje ko i kada je provalio furku na TV-stanicama da se koristi pojam "velika vecina"?

Mora da je neki tonac. Ta nece novinari da se ovako provaljuju.??? :D
Pa ljudi moji, o ovome smo već pisali: velika većina i nije baš nepravilno: 51% je većina, 95% je većina. E pa 95% je u poređenju sa 51% velika većina.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#27 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by metar_drva »

ibrik wrote:
besana wrote:
metar_drva wrote:hm, cijena koštanja je ekonomski pojam koji se odnosi na ukupne troškove proizvodnje ili nabavke nekog proizvoda. zvuči pomalo rogobatno, ali je potpuno ispravno.


e pa stvarno ... zar je moguce .... da je to ispravno? :roll:

A i o tvom niku bi se dalo raspravljati "metar drva" :D salim se, bice da je i to ispravno, ama mi nakaradno
Cijena koštanja proizvoda jeste ispravan pojam, ali se ne može koristiti za cijenu robe u prodavnicama, odnosno cijenu po kojoj smo kupili neki proizvod...cijena koštanja u najkraćem predstavlja zbir ukupnih troškova koje smo imali prilikom proizvodnje nekog proizvoda...
a sta sam ja rek'o, 'ljeba ti? :D
Sivka_Planinc
Posts: 99
Joined: 22/06/2005 03:08

#28 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Sivka_Planinc »

Meni paraju ushi dvije (mislim novokomponovane) rijeci:

,,kloc,, :-) ---mislim da je ispravnije reci papak ili smotanko.....neznam uopste ko je to donio u sa???? :roll:

i rijec ,,podijum,, npr. ,,pobjednicki podijum,, zar nije ljepse reci po bosanski pobjednicko postolje!!!??? :-)
GoschaUkuchi
Posts: 220
Joined: 24/06/2006 16:55

#29 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by GoschaUkuchi »

izvinuti... nesto se izvija! valjda, izviniti...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#31 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by JThomas »

da nije ubavo?
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#32 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by chengaba »

Sivka_Planinc wrote:
,,kloc,, :-) ---mislim da je ispravnije reci papak ili smotanko.....neznam uopste ko je to donio u sa???? :roll:

:D :D :D

Pa kloc je kloc. Zna se sta je kloc.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#33 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by BSn »

nellington wrote:
Toto wrote:
BSn wrote: Osim toga, mene licno, jos interesuje ko i kada je provalio furku na TV-stanicama da se koristi pojam "velika vecina"?

Mora da je neki tonac. Ta nece novinari da se ovako provaljuju.??? :D
Pa ljudi moji, o ovome smo već pisali: velika većina i nije baš nepravilno: 51% je većina, 95% je većina. E pa 95% je u poređenju sa 51% velika većina.
Po toj je logici onda pravilno i "najbolji medju najboljim". Moze postojati vecina, il' manjina. 51% je vecina, a i 95% je vecina. Medjutim, po kojem je to mjerilu 95% "velika vecina"? Da li je onda i 60% "velika vecina", ili je samo "vecina"?
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#34 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by chengaba »

besana wrote:
JThomas wrote:da nije ubavo?


Da je Bogdo, :roll: nije nego je TUPAVO ... :shock:

A kloc mi je postalo normalno, nikada nisam to izgovorila ali sam navikla da drugi to izgovaraju. Kloc :roll:
Pa kloc bi trebao biti neka vrsta panja.
Ja znam da koristim tu rijec uglavnom ako je neko "statican", nece da se pomakne i sl., ali ja je ne smatram pogrdnom.

Sad je hejbet ljudi koristi kao generalno pogrdnu rijec za nekog (vid' kloca, vid mu glave) :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#35 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by nellington »

@BSn: Velika većina nije matematički pojam nego frazeološka kategorija, pitanje šta je velika a šta 'mala' većina je neizbježno subjektivno - kao i pitanje šta je gomila (jesu li 2 oraha gomila? 3 oraha?... 10 oraha?... 100 oraha?). Ali realno, sintagma nije pleonazam i nije besmislena.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#36 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by JThomas »

kloc je njemačka riječ, a znači klada, i koristi se isto kao kod nas klada, za priglupog, dosadnog, tvrdoglavog čovjeka...
Fuzio
Posts: 35
Joined: 15/01/2010 16:27

#37 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Fuzio »

Upražnjeno mjesto u smislu nepopunjenog. Ispravno?? Ja znam samo da određene aktivnosti upražnjavam u slobodno vrijeme. :D
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#38 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by BSn »

nellington wrote:@BSn: Velika većina nije matematički pojam nego frazeološka kategorija, pitanje šta je velika a šta 'mala' većina je neizbježno subjektivno - kao i pitanje šta je gomila (jesu li 2 oraha gomila? 3 oraha?... 10 oraha?... 100 oraha?). Ali realno, sintagma nije pleonazam i nije besmislena.
O.K. Samo je po meni, ako je vec rijec o subjektivnom gledanju na stvar, taj pojam nepozeljan kod novinara. U izvjescu iz parlamenta da novinar kaze "Velikom vecinom je usvojen zakon", a sto nije rijedak slucaj, to daje do znanja da je novinar pristrasan, jer je on odlucio da je, npr., 72% velika vecina i time slusatelj odmah dobija izgradjen stav o necemu, a ne neutralan - kakav bi trebao da bude.



Sto se tice ono "par", ne znam zasto vam je to nepoznanica?! Par je odrednica za dvoje. Par ljudi je 2 ljudi, a nekoliko ljudi je neutvrdjen broj ljudi.
e_čuuuj
Posts: 27
Joined: 01/10/2008 14:39

#39 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by e_čuuuj »

Veoma rasprostranjeno kod papaka koji se raspadaju od napora da kindjurenjem svog govora latinizmima i helenizmima, kod slusaoca proizvedu dojam intelektualnosti ; narocito ceste fule kod dvije rijeci:

oportunista - kao oponent, protivnik u misljenju, i
dubiozno - kao dubokoumno, temeljito, analiticno :lol:
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#40 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by nidokralj »

isto tako pogresna upoteba engleske rijeci pathetic.nasi to prevode pateticno sto ustvari znaci pun osjecaja, dirljiv...
User avatar
vitamini
Posts: 1002
Joined: 18/05/2008 23:29

#41 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by vitamini »

Ono što često čujem na skoro svakom TV kanalu je sintagma "kada je pitanju". Ovi novinari kao da ne znaju ništa pitati bez upotrebe tih riječi. "Kada je u pitanju vrijeme sutra...", "Možete li nam reći kakav je Vaš stav kada je u pitanju ova tema?", "Kada je u pitanju TV program, šta možete gledati...." To ne koriste samo kada postavljaju pitanja, nego i prilikom čitanja vijesti, davanja komentara isl. Da izludiš.... :run:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#42 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Jara »

Dobrinja je naselje koje je dobilo naziv po rijeci Dobrinji, dakle, rijeka i njeno ime su stariji od naselja. No, međutim , :D ima domaćih novinara i političara koji spominju rijeku Dobrinjku...te rijeka Dobrinjka ovo, te rijeka Dobrinjka ono... :-)
Otkud im to?
Nisu iz Sarajeva pa pogrešno čuli prvi put kad im je neko spomenuo ime rijeke?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#43 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by nellington »

Pa dobro, pathos jeste duboki osjećaj... Međutim, u našem jeziku (u zadnjih 50 godina), patetično znači "previše osjećajno, neumjereno snažni osjećaji bez potrebe" - u principu to znači i pathetic - uz dodtaka da je pathetic u engleskom često izraz za nešto jadno, uzaludno (jer je jadno :))
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9241
Joined: 31/03/2007 00:07

#44 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Bosanski_kralj »

Kad je u pitanju većina :D , što se prava tiče imamo apsolutnu, kvalificiranu i prostu većinu. Mislim da se velika većina može poistovjetiti sa kvalificiranom većinom (2\3 od ukupnog broja)
User avatar
Lanne
Posts: 45
Joined: 11/12/2009 13:39

#45 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Lanne »

Kad čujem "pokretanje inicijative" :-)
User avatar
Lanne
Posts: 45
Joined: 11/12/2009 13:39

#46 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Lanne »

Svaki dan od voditelja možeš čuti "po prvi put" :run:
User avatar
Lanne
Posts: 45
Joined: 11/12/2009 13:39

#47 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Lanne »

besana wrote:
Lanne wrote:Svaki dan od voditelja možeš čuti "po prvi put" :run:
Ma daj lane ................ :lol: , pa shta sad tu ne valja? Ovo "po"? Hajde pa necemo cjepidlaciti :D
Pa nije to cjepidlačenje meni to stvarno para uši, ne možeš nešto uraditi po prvi put, prvi put je prvi, a možeš po drugi put, po treći itd :wink:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#48 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by bez_ideje »

Jes da je pravilno al krivicno GONJENJE :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ja ne mogu ostat ozbiljna kad to cujem
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45754
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#49 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by Chmoljo »

bez_ideje wrote:Jes da je pravilno al krivicno GONJENJE :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ja ne mogu ostat ozbiljna kad to cujem
pa dobro sad... ne znam jesi li učila Rim iz knjige Marijana Horvata (kod mene je izdanje iz '77). tamo ćeš naći dosta svakodnevnih riječi koje koriste samo naše nane i dede :)

tako možda i gonjenje postane arhaizam, ali iskreno, meni je i gonjenje draže od recimo "krivičnog procesuiranja". zašto bezveze uvoditi strane riječi kad već imamo svoju :) ako neko goni, ne mora značiti da je čoban :)
User avatar
vitamini
Posts: 1002
Joined: 18/05/2008 23:29

#50 Re: Riječi koje se koriste pogrešno (bankina)

Post by vitamini »

Naglasak je tek posebna priča. Kako neprirodno zvuči "aerodrom", "televizija" itd kad se izgovaraju tako da je drugi samoglasnik kratkouzlazni. Kad slušam vijesti kao da slušam neki vještački jezik, gdje se i novinari očito muče da izgovaraju sve te riječi po nekim "novim" naglascima...
Post Reply