ETF

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Koji smjer odabrati na ETF-u:

1. RI - informatika
131
50%
2. EE - elektroenergetika
42
16%
3. TK - telekomunikacije
32
12%
4. AiE - automatika i elektronika.
55
21%
 
Total votes: 260

Meteora
Posts: 46
Joined: 15/04/2008 22:46

#26 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Meteora »

hidrant wrote:
Znaci, ni tebe ne poznajem.
Bas divno! :(
Ja bih rekla: sretna okolnost :wink: !
Meteora
Posts: 46
Joined: 15/04/2008 22:46

#27 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Meteora »

nivla wrote:
hidrant wrote:
Kad bude 30 ljudi godisnje diplomiralo, tad ce kriteriji biti u dure.
Hiperprodukcija je kontraproduktivna.
offtopic
kad bude 30 ljudi godisnje diplomiralo onda ce valjda sami znati kakav racunar trebaju kupiti :run:
kakva bolan hiperprodukcija, el.ing ce biti manjka jos dugo vremena, skontaj da etf jos nije upisalo ukupno 16000 ljudi, prema tome ne brini se ti za hiperprodukciju
@Meteora
nedo Bog na ovako lagan nacin dobit ocjenu, ipak ja ovo ne bih nikom pozelio, ne znas sta znaci kad ti od jednog usmenog ,sa dobrim bodovima prije njega iz pismenog dijela, ovisi godina, a onda nekom nije volja da ti da 6 iako znas za 9, vjeruj da ima i tog i ti to dobro znas
ontopic
poslusaj nellingtona i ne slusaj ove sa 4-5 godina staža na prvoj godini studija njima je krivo i sunce sto zalazi svaki dan
Vjeruj da jako dobro znam šta znači kad imaš bodove za visoku ocjenu, a onda ti se desi da moraš upisati 6-7 zbog nekih desetih razloga. Ali nije u tom poenta, ti svakako ne možeš izgubiti godinu ako je jedan predmet u pitanju, zar ne :wink: ? Nisam imala namjeru nikoga uvrijediti niti osuđivati, ali ne mogu da shvatim kako je u interesu fakulteta da prolaze neki studenti kad i njima samima nije stalo do toga i uz sve to su vrlo neodgovorni. Osim toga zna se da postoje slučajevi gdje je ocjena (iz predmeta zbog kojeg se mnogi namuče da izvuku i šesticu) samo upisana bez da su ti studenti pokazali određeni nivo znanja. To nikako nije fer prema onim studentima koji su morali da uče i da provedu mnogobrojne noći bez sna da bi to na vrijeme savladali. Sretno sa tim predmetom i sama želim da se takvi vidovi nepravde više ne dešavaju.
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#28 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by hidrant »

nivla wrote: offtopic
kad bude 30 ljudi godisnje diplomiralo onda ce valjda sami znati kakav racunar trebaju kupiti :run:
kakva bolan hiperprodukcija, el.ing ce biti manjka jos dugo vremena, skontaj da etf jos nije upisalo ukupno 16000 ljudi, prema tome ne brini se ti za hiperprodukciju
ontopic
poslusaj nellingtona i ne slusaj ove sa 4-5 godina staža na prvoj godini studija njima je krivo i sunce sto zalazi svaki dan
1)Slazem se!
2)Bit ce manjka kvalitetnih, ako se ne poostre kriteriji.
Kvalitet ispasta naustrb kvantiteta.
3)a)Hvala!
b)@yyyyyyy
Druzi se sa mocnom rajom!
Meteora wrote: Ja bih rekla: sretna okolnost :wink: !
Niko se ne zeli druziti? :(
Kako vam je malo 6-7?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#29 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by nellington »

Ciki, ti znaš da se kriteriji razlikuju od odsjeka do odsjeka, od predmeta do predmeta. Previše generalizuješ.

Baci nekad pogled na apsolventske panoe, pa ćeš vidjeti da je uvijek izlaz TK i RI bio približno jednak ulazu, što se ne može reći za AE i EE.

P. S. Da te ne znam, još bih povjerovao ovim stvarima koje pišeš.
Fatalityboom
Posts: 3
Joined: 13/09/2009 23:11

#30 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Fatalityboom »

E ovako, daću ti par savjeta kako uspješno završiti prvu godinu na ETF-u.

Kao prvo, navikni se da ćeš morati duže raditi nego u srednjoj školi, i ako se na početku ne navikneš na to, neće ti biti lako pratiti tempo predavanja. Na samom početku zanemari sve što ti kažu ponovci ili oni koji jedva polože jer je kontraproduktivno i neće ti ni najmanje pomoći. Skontaj koja raja hoće da radi i drži se njih, motiviraj se da i ti budeš što bolji pa ćeš lakše završiti.

Nabavi po jednu svesku za svaki predmet, vjeruj trebaće ti. Odštampaj sva predavanja koja će biti objavljena na internetu i pripremi se psihički da ćeš sve to trebati bar jednom pročitati do kraja semestra.

Da se bacim na sama predavanja i tutorijale. Imaš po 5 predmeta u svakom semestru. Preporučujem ti da dolaziš na predavanja koliko god mogneš, no opet razumijem da su neka stvarno zamorna, pa sam ih i sam izbjegavao. No opet, vidjećeš sam kada počnu predavanja pa sam odredi. Što se tiče tutorijala, na njih MORAŠ dolaziti, jer je tu evidencija strožija. Ukupno smiješ izostati 3 puta.

I semestar:
1. Osnove Elektrotehnike
Prilično dobra predavanja, Cizi je inače jedan od profesora koji se zaista trudi izaći u susret studentima ali zahtijeva poštovanje, mir i trud. Preporučujem da dođeš na svako predavanje jer ćeš tako biti najspremniji za tutorijale, od kojih ti ovisi ocjena (laboratorijake vježbe i zadaće su također bitne, ali tutorijali su srž parcijalnih ispita i naravno tvoje ocjene).

2. Inženjerska Matematika 1
Predavanja su prilično nekvalitetna ali obavezno dolazi jer profesor vodi evidenciju o (ne)dolascima a ako te uzme na zub nema te. Zadaće su ovdje glavne, ispiti se manje-više polažu učenjem zadataka iz zadaća (i tutorijala) napamet, jer dolaze identični zadaci (sa istim brojevima, rezultatima). Usmeni je više sreća nego znanje, bitno je samo izaći na svaki rok koji dobiješ. Sretno.

3. Inženjerska fizika 1
Najlakši predmet na ETF-u. Nemaš se šta brinuti. Predavanja su sasvim OK, tutorijali također, ako budeš imao vremena od ostalih predmeta, dođi na predavanja. Ako baš moraš markirati, bolje markiraj na fizici nego ne drugim predmetima, jer je najlakša.

4. Osnove računarstva
Predavanja su jako kvalitetna, radite programiranje u C-u, tako da ako imaš predznanje ovo ne bi trebao biti problem.

5. Linearna algebra i geometrija
Predavanja u biti nisu loša (tj. onaj dio časa što zaista prođe u predavanju), profesor zna lijepo objasniti materiju ali problem je što često dobije neopisivu želju da priča o smislu života, moralnim dilemama, religiji, politici i dr. pa zna biti jaaaaaaaaako dosadno. Može se izdržati (bio sam na svakom predavanju) ali razumijem i one koje ne mogu. Kvaliteta tutorijala zavisi od asistenta (ako te zapadne Omer onda se ne brini ništa jer se radi o jednom od najboljih asistenata na ETF-u). Da li ćeš položiti LAG ili ne zavisi od samostalnog rada. Nema nekog velikog mozganja, udri matrice i vježbaj na brzini, na ispitu će ti trebati. LAG je puno lakši od recimo IM1 ali ga dosta raje vuče jer ga potcijene i ne vježbaju.

II semestar
1. Inženjerska matematika 2
Slično kao i za IM1, samo teže. Sretno.

2. Inženjerska fizika 2
Slično kao IF1... lagano pravo. Ne moraš dolaziti na predavanja ako nemaš vremena ali opet ću ponoviti: Ako baš nemaš dobar razlog, nemoj propuštati niti jedno predavanje. Ako ništa, možeš uhvatiti neku caku koja će se pojaviti na parcijali.

3. Električni krugovi 1
Predavanja su korisna, posebno za drugu parcijalu, jer se radi dosta primjera. Prva parcijala je gadna. Nemoj je podcijeniti. Drugu većina raje položi, a prof Cizi na kraju da šansu svima koji se trude tako da je i ovdje formula slična: preradi sve tutorijale.

4. Elektronički elementi i sklopovi
O predavanjima ti ne mogu puno reći, nisam bio na njima :) Dosadno. Parcijale su većinski kopirani zadaci s tutorijala, usmeni je prilično težak jer moraš razumjeti kompletno gradivo, ovdje nema štrebanja. Ako IKAKO mogneš, nemoj zapostaviti teoriju, jer je jaaaaako teško stići sve par dana prije usmenog (osjetih na vlastitoj koži).

5. Tehnike Programiranja
Programiranje u C++, prva parcijala općenito a druga objektno-orijentirano programiranje. Predaje prof. Jurić, bez sumnje najjači profesor na prvoj godini. Ako redovno čitaš njegova predavanja, dolaziš na časove (profesor ne inzistira na dolascima, nema potpisivanja, ali većina studenata dolazi jer su predavanja zlata vrijedna) i radiš zadaće (koje su zaista teške i treba vremena da se uradi ali vrijedi ih raditi), prolaziš. No predmet nije lagan i dosta raje ga vuče 3-4 godine, jer ne shvate da moraju raditi sa razumijevanjem. Ovaj predmet moraš raditi kontinuirano i ako to ne budeš uradio, nema te sile ni štele koja će ti dati prolaz... ali ako prof. vidi da znaš prolaziš ko od šale...

Zaključak:
1. Tutorijali su manje-više glavna stvar. Preradi ih kući i položio si.
2. Ne zapuštaj gradivo, ili ćeš se dovesti u nezgodnu situaciju
3. Zanemari sve što govore ponovci
4. Dolazi na predavanja ako možeš, markiraj ako moraš. Ali BAŠ moraš.
5. Prepisivanje zadaće - nije preporučljivo, ali toga će biti (iz kojih predmeta - to ćeš sam vidjeti). Prepisivanje na ispitu - ZABORAVI

Et, to je bilo par mojih savjeta, naravno da ovo svima ne odgovara ali ako želiš završiti godinu bez većih problema, onda se pripremi za rad.
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#31 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by hidrant »

Sta je ovo?
Niko ne voli ponovce?
Sta vam je?
Nisu am familiju pobili.
nellington wrote:
Baci nekad pogled na apsolventske panoe, pa ćeš vidjeti da je uvijek izlaz TK i RI bio približno jednak ulazu, što se ne može reći za AE i EE.

P. S. Da te ne znam, još bih povjerovao ovim stvarima koje pišeš.
Da slucajno nesto ne zelite reci sa ovim? :wink:
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#32 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Bolonjac »

Fatalityboom wrote:E ovako, daću ti par savjeta kako uspješno završiti prvu godinu na ETF-u.

Kao prvo, navikni se da ćeš morati duže raditi nego u srednjoj školi, i ako se na početku ne navikneš na to, neće ti biti lako pratiti tempo predavanja. Na samom početku zanemari sve što ti kažu ponovci ili oni koji jedva polože jer je kontraproduktivno i neće ti ni najmanje pomoći. Skontaj koja raja hoće da radi i drži se njih, motiviraj se da i ti budeš što bolji pa ćeš lakše završiti.

Nabavi po jednu svesku za svaki predmet, vjeruj trebaće ti. Odštampaj sva predavanja koja će biti objavljena na internetu i pripremi se psihički da ćeš sve to trebati bar jednom pročitati do kraja semestra.

Da se bacim na sama predavanja i tutorijale. Imaš po 5 predmeta u svakom semestru. Preporučujem ti da dolaziš na predavanja koliko god mogneš, no opet razumijem da su neka stvarno zamorna, pa sam ih i sam izbjegavao. No opet, vidjećeš sam kada počnu predavanja pa sam odredi. Što se tiče tutorijala, na njih MORAŠ dolaziti, jer je tu evidencija strožija. Ukupno smiješ izostati 3 puta.

I semestar:
1. Osnove Elektrotehnike
Prilično dobra predavanja, Cizi je inače jedan od profesora koji se zaista trudi izaći u susret studentima ali zahtijeva poštovanje, mir i trud. Preporučujem da dođeš na svako predavanje jer ćeš tako biti najspremniji za tutorijale, od kojih ti ovisi ocjena (laboratorijake vježbe i zadaće su također bitne, ali tutorijali su srž parcijalnih ispita i naravno tvoje ocjene).

2. Inženjerska Matematika 1
Predavanja su prilično nekvalitetna ali obavezno dolazi jer profesor vodi evidenciju o (ne)dolascima a ako te uzme na zub nema te. Zadaće su ovdje glavne, ispiti se manje-više polažu učenjem zadataka iz zadaća (i tutorijala) napamet, jer dolaze identični zadaci (sa istim brojevima, rezultatima). Usmeni je više sreća nego znanje, bitno je samo izaći na svaki rok koji dobiješ. Sretno.

3. Inženjerska fizika 1
Najlakši predmet na ETF-u. Nemaš se šta brinuti. Predavanja su sasvim OK, tutorijali također, ako budeš imao vremena od ostalih predmeta, dođi na predavanja. Ako baš moraš markirati, bolje markiraj na fizici nego ne drugim predmetima, jer je najlakša.

4. Osnove računarstva
Predavanja su jako kvalitetna, radite programiranje u C-u, tako da ako imaš predznanje ovo ne bi trebao biti problem.

5. Linearna algebra i geometrija
Predavanja u biti nisu loša (tj. onaj dio časa što zaista prođe u predavanju), profesor zna lijepo objasniti materiju ali problem je što često dobije neopisivu želju da priča o smislu života, moralnim dilemama, religiji, politici i dr. pa zna biti jaaaaaaaaako dosadno. Može se izdržati (bio sam na svakom predavanju) ali razumijem i one koje ne mogu. Kvaliteta tutorijala zavisi od asistenta (ako te zapadne Omer onda se ne brini ništa jer se radi o jednom od najboljih asistenata na ETF-u). Da li ćeš položiti LAG ili ne zavisi od samostalnog rada. Nema nekog velikog mozganja, udri matrice i vježbaj na brzini, na ispitu će ti trebati. LAG je puno lakši od recimo IM1 ali ga dosta raje vuče jer ga potcijene i ne vježbaju.

II semestar
1. Inženjerska matematika 2
Slično kao i za IM1, samo teže. Sretno.

2. Inženjerska fizika 2
Slično kao IF1... lagano pravo. Ne moraš dolaziti na predavanja ako nemaš vremena ali opet ću ponoviti: Ako baš nemaš dobar razlog, nemoj propuštati niti jedno predavanje. Ako ništa, možeš uhvatiti neku caku koja će se pojaviti na parcijali.

3. Električni krugovi 1
Predavanja su korisna, posebno za drugu parcijalu, jer se radi dosta primjera. Prva parcijala je gadna. Nemoj je podcijeniti. Drugu većina raje položi, a prof Cizi na kraju da šansu svima koji se trude tako da je i ovdje formula slična: preradi sve tutorijale.

4. Elektronički elementi i sklopovi
O predavanjima ti ne mogu puno reći, nisam bio na njima :) Dosadno. Parcijale su većinski kopirani zadaci s tutorijala, usmeni je prilično težak jer moraš razumjeti kompletno gradivo, ovdje nema štrebanja. Ako IKAKO mogneš, nemoj zapostaviti teoriju, jer je jaaaaako teško stići sve par dana prije usmenog (osjetih na vlastitoj koži).

5. Tehnike Programiranja
Programiranje u C++, prva parcijala općenito a druga objektno-orijentirano programiranje. Predaje prof. Jurić, bez sumnje najjači profesor na prvoj godini. Ako redovno čitaš njegova predavanja, dolaziš na časove (profesor ne inzistira na dolascima, nema potpisivanja, ali većina studenata dolazi jer su predavanja zlata vrijedna) i radiš zadaće (koje su zaista teške i treba vremena da se uradi ali vrijedi ih raditi), prolaziš. No predmet nije lagan i dosta raje ga vuče 3-4 godine, jer ne shvate da moraju raditi sa razumijevanjem. Ovaj predmet moraš raditi kontinuirano i ako to ne budeš uradio, nema te sile ni štele koja će ti dati prolaz... ali ako prof. vidi da znaš prolaziš ko od šale...

Zaključak:
1. Tutorijali su manje-više glavna stvar. Preradi ih kući i položio si.
2. Ne zapuštaj gradivo, ili ćeš se dovesti u nezgodnu situaciju
3. Zanemari sve što govore ponovci
4. Dolazi na predavanja ako možeš, markiraj ako moraš. Ali BAŠ moraš.
5. Prepisivanje zadaće - nije preporučljivo, ali toga će biti (iz kojih predmeta - to ćeš sam vidjeti). Prepisivanje na ispitu - ZABORAVI

Et, to je bilo par mojih savjeta, naravno da ovo svima ne odgovara ali ako želiš završiti godinu bez većih problema, onda se pripremi za rad.
- Upravo na predavanja moras dolaziti makar spavao na njima radi rutine :) Vjeruj mi sam ces primjetiti ako ne odes 2 sedmice zaredom da vishe nemas blage o cemu se radi na predmetu i onda potpuno zapustas taj predmet (odlasci i ucenje).
-Iz matematike se kloni kojekakvih knjiga radi redovno sto ti je dato da radis i posebno obrati paznju na prethodne rokove.
-Ovo za druzenje s onim koji hoces da rade je pametno jer znam vishe ponovaca koji su upali u lose drustvo(ponovce :)) a bili ranije dobri studenti
-Slazem se i s tim nemoj slusati ponovce koliko god tvrdili da su iskusni radije poslusaj nekog koji je druga godina (nemoj one koji su visha jer se svake godine nesto mijenja pa necu ni ja da te savjetujem oko detalja)
- Cijelo gradivo predvidjeno za prvu godinu nema sanse da naucis vec umjetnost fakulteta je to da znas sta je vazno i koncentrises se na vazen stvari
- Prvi parcijalni jakoooo brzo dolazi tj za mjesec i pol to za sekund proleti taman ono dok se malo upoznas s ljudima faxom i to vec su prvi ispiti i onda belaj.
- Ako mozes citaj predavanja dan ranije (ako nisu objavljeni na courswareu za tu sedmicu pitaj nekoga na http://etf.ba da ti ih da)
- Programiranje je predmet koji ce ti biti potpuno nov nastoj ga sto vishe na pocetku vjezbati jer to i OE su jedini predmeti cije ce ti predznanje biti krucialno za drugi semestar tako da sto ga prije savladas tj koncepte to ce ti kasnije biti lakse tj. stalno se nadogradjuje jedno na drugo dok recimo iz IM, LAG, IF imas oblasti ako jednu fulis i ne skontas ne znaci da neces poloziti ispit sa OR to nije tako.
- OE je dok sam ja bio na prvoj bio gadan morati ces vjerovatno koristiti dodatnu literaturu raspitaj se kod ljudi sa druge i trece godine za taktiku :)
- Polagao sam ispite uceci dan pred ispit vazno je samo htjeti i dati 100% kad treba jer nemoj misliti ako sedmicno procitas predavanje i uradis 1-2 zadacica da si spreman za ispit ipak to sve treba ponoviti jer na ispitu je vazna rutina da ne grijesis na glupostima zato vjezbaj, vjezbaj ,vjezbaj
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#33 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Bolonjac »

Objasnit ce vma na prvom casu koje vam knjige trebaju u sustini kupis OE i Uscumlica(radi tutoriala mada sam polozio rpedmet a uscumlica nisam ni otvorio)
U sustini uscumlica imas online ako ti je mrsko davati pare za knjige:
http://www.etf.ba/knjige/
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#34 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by nellington »

hidrant wrote: Da slucajno nesto ne zelite reci sa ovim? :wink:
Razumio si ti jako dobro šta ja želim reći. Fakultet ne može završiti više ljudi nego što ga je upisalo, je li tako? Eh, ako zadnjih 10 godina RI i TK završava gotovo isti broj studenata koji ga je upisao, onda taj fakultet ne može ući u opasnost hiperprodukcije, barem na tim odsjecima, jer ne može proizvoditi više no što već proizvodi.
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2342
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#35 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by zecko_kupuz »

Eee, gdje nam je sada kuark (sa fizike)... :lol:

Biću kratak sa savjetima - ne zafrkavajte se sa Fatkićem (matematika) i Pašićkom (sklopovi) na prvoj. ;-)
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#36 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by nellington »

Tu je kvark, zuji po faksu (asistent je na Dinamičkim sistemima, 2. godina AE)...
User avatar
hidrant
Posts: 857
Joined: 24/05/2009 00:29
Location: Engleska 5:1 Pokrajina Hrvatska+Brazilac

#37 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by hidrant »

Patnja opet odpocinje.................... :dance:
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#38 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by UltrasNaBaterije »

I SAMO DA ZNATE NIKAD NEĆETE POLOŽIT IM2 KOD FATKICA buuuhahahahahahahaha
User avatar
frfi.
Posts: 406
Joined: 05/04/2009 14:56

#39 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by frfi. »

ja sam markirala sva predavanja koja sam mogla, i gdje se nije prozivalo... pa i tp pri kraju, jer je bilo petkom ujutro a ja volim spavati :D upisujem trecu, cista dosad, hvala Bogu :D
tutorijali su najbitniji i sve preraditi i pokusati zadace sam raditi... a sto se tice drustva, jeste se bolje druziti sa boljim studentima, ali ne sa onim cudnim :D :D :D sto samo uce i uce i uce i ni o cemu drugom ne znaju progovoriti...
sa srecom :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#40 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by nellington »

frfi. wrote: jeste se bolje druziti sa boljim studentima, ali ne sa onim cudnim :D :D :D sto samo uce i uce i uce i ni o cemu drugom ne znaju progovoriti...
Evo ciki, neki se neće ni sa mnom družiti :lol:
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#41 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by mirzasila »

dobri stari petogodisnji studij. Ovo bolonja dodje ko produzena srednja skola...
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#42 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by nellington »

:lol:
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#43 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Bolonjac »

mirzasila wrote:dobri stari petogodisnji studij. Ovo bolonja dodje ko produzena srednja skola...
jes to zavrshio pa starom i novom sistemu pa da mozes to reci ?
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#44 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by mirzasila »

zavrsio po starom, a znam tacno kakve sada imate predmete i po kojem sistemu se radi. Studenti nisu krivi vec vodstvo fakulteta odnosno univerzitet koji nezna bil pi... ili sr.... a da ne pricam o zvanjima koja nemaju veze s vezom i nisu uskladjena sa starim...
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#45 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by nellington »

1. OK, znaš koje imamo predmete. Znaš li nešto o kvalitetu nastave, o načinu izvođenja nastave, obimu materijala, kriterijima ocjenjivanja?
2. Dosta mi je više rečenice: "Nova zvanja nisu prilagođena starim". Da smo htjeli stara zvanja, ne bismo uvodili novi sistem.
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#46 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by mirzasila »

koji procenat studenata ide samo 3 god a koliki je procenat onih koji idu jos +2?
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#47 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Bolonjac »

mirzasila wrote:zavrsio po starom, a znam tacno kakve sada imate predmete i po kojem sistemu se radi. Studenti nisu krivi vec vodstvo fakulteta odnosno univerzitet koji nezna bil pi... ili sr.... a da ne pricam o zvanjima koja nemaju veze s vezom i nisu uskladjena sa starim...
Mozda znas nazive ali tesko da znas predmete jer je pravo puno novih predmeta uvedeno koji nikada na ETF-u nisu bili circa 50% pogotovo na vishim godinama sve u cilju da se ETF-ov program modernizuje i uskladi sa europom.
Pogledaj malo predmete pogotovo izborne na vishim godinama.

Sto se tice koji idu jos +2 godine idu zamalo svi dok na ekonomiji nece zamalo niko jer im se godina master placa 10.000 dok je na ETF-u 130 KM tako da naravno da ce svi.

Sto se tice zvanja dekan je jednom prilikom rekao da smo mi Dipl.ing. i MSc dok ste vi samo Dipl.ing ali je razlika u izradi dva zavrshna rada i semestar vishe.
Asistenti koji su studirali po starom sistemu se samo zale kako moraju spremati predmete koje nisu ranije imali(dok su studirali) tj. koji su potpuno novi i da im puno vremena oduzima
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#48 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by mirzasila »

ako govorimo o trogodisnjem studiju mene interesuje zasto toliki procenat raje ide jos + 2 god umjesto da se zaposle i zaradjuju lovu ako, kao sto vi kazete, imaju tako jako znanje. Koji su to novi predmeti cija materija je potpuno nova i koji vec nisu bili dio vec postojecih predmeta? Pa imate iste profesore zar ne? (barem vecinu istih)
Bolonjac
Posts: 505
Joined: 13/05/2008 23:55

#49 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by Bolonjac »

Odgovor na prvo pitanje: jer je jeftino (130 KM godina) a niko nece da riskira. Sto se RI-a tice bolonja je predobru stvar uradila za ostale smjerove ne znam

Da i ti profesori imaju nove predmet sad evo ti par primjera:
Diskretna matematika (sigurno je bila prije (matematika 2/3 ?) ali sada je kod prof. jurica i to daje skroz novu dimenziju :) )
Vjerovatnoća i statistika
CAD - CAM inženjering
Internet ekonomija
Praktikum iz automatike i informatike (na RI !!)
Osnove telekomunikacija (na RI !!)
Telekomunikacijski Software Inzenjering
Digitalno procesiranje signala
Administracija računarskih mreža (kod sase)
Automati i formalni jezici
Mobilne komunikacije
Digitalni sistemi upravljanja
Web tehnologije / Praktikum - napredne web tehnologije (vi st imali samo jedna predmet tj. onaj prvi i radili smo ga kod ridzanovica zajedno s vama)
Pouzdanost i kontrola kvalitete softvera
Inženjering i tehnologija sistema upravljanja
Optimizacioni algoritmi
Projektovanje mikroprocesorskih sistema
Komunikacioni protokoli i mreže
Računarsko modeliranje i simulacija
Multimedijalni sistemi
Paralelni računarski sistemi (predmet je seminarski rad pravljenje aplikacije za cluster i gadan usmeni kod prof. Novice :))
Prepoznavanje oblika i obrada slike
Optimizacija resursa
Tehnologije sigurnosti
Data mining
Računarski algoritmi u bioinformatici (ovo ste mozda i imali)
Biomedicinski signali i sistemi



ps. moguce da sam par fulio ali to je circa to.
Jah zaboravih da sada mozemo uzimati predmete sa drugih fakulteta tj. recimo ekonomije i PMF-a
mirzasila
Posts: 140
Joined: 03/05/2007 17:00

#50 Re: Vodic za brucose na ETF

Post by mirzasila »

ovaj prvi argument mi i nije bas nesto odrziv. Ako se neko zaposli ima cirka 1000-1500 njemu nije problem to zavrsit bilo kad i ako bude skuplje...
Sto se tice ovih predmeta nabrojanih vecina ih je bila sadrzana u starim predmetima samo novi i zvucniji nazivi :). Mozda je jedino novina ovi vezani za tk ali brate dragi onda upises tk pa ih naucis hehehhe. Obrada slike heheh pa nije poslovna skola. ko vam to drzi Selma? multimedijalni sistemi?
Post Reply