Zločini ustanika 1941.-1942.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#26 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Luke Perry »

Glavni ustasa iz Petrovca, cini mi se Martinovic povukao se u Bihac tesko ranjen. Mislim da su mu amputirali nogu. Samo kazem jer cesto bude da neduzni stradaju sto je i razumljivo jer ocekuju da im se kao neduznima nista nece desiti.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#27 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Postavljači tekstova su zamolili da se ne unose politikantske rasprave u ovu temu. Jedini cilj, bar moj, jeste pokazati drugu stranu medalje, kako se to kaže, bez namjere pravdanja jednih ili drugih. U slučajima koje navodimo stradala je isključivo civilna populacija, nestale su cijele porodica i naselja. Ja ne negiram prethodne zločine ustaša (čak sam, ako si, a nisi, pažljivo pročitao moj uvodni post, naveo i primjere), ali se ubistva civila ne mogu ničim pravdati, ponajmanje osvetom. Pogotovo ne u istočnoj Hercegovini, gdje su težnje za etničkim čišćenjem tog područja bile prisutne i prije drugog svjetskog rata, pa i iskazane kroz niz ubistava tamošnjih Bošnjaka, naročito neposredno nakon Prvog svjetskog rata.
Ovim završavam ovu diskusiju. Uskoro postavljam još primjera ustaničkih zločina. Živio!
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#28 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by donBeton »

-
Last edited by donBeton on 04/06/2009 11:09, edited 1 time in total.
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#29 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by donBeton »

donBeton wrote:Je li može ko nešto podrobnije napisati o dešavanjima u Travniku pred kraj 1944. pri ulasku opartizana u grad? Informacije koje sam ja našao na netu su dosta šture i neprecizne.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#30 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by nosara »

Pera Trta wrote:Postavljači tekstova su zamolili da se ne unose politikantske rasprave u ovu temu. Jedini cilj, bar moj, jeste pokazati drugu stranu medalje, kako se to kaže, bez namjere pravdanja jednih ili drugih. U slučajima koje navodimo stradala je isključivo civilna populacija, nestale su cijele porodica i naselja. Ja ne negiram prethodne zločine ustaša (čak sam, ako si, a nisi, pažljivo pročitao moj uvodni post, naveo i primjere), ali se ubistva civila ne mogu ničim pravdati, ponajmanje osvetom. Pogotovo ne u istočnoj Hercegovini, gdje su težnje za etničkim čišćenjem tog područja bile prisutne i prije drugog svjetskog rata, pa i iskazane kroz niz ubistava tamošnjih Bošnjaka, naročito neposredno nakon Prvog svjetskog rata.
Ovim završavam ovu diskusiju. Uskoro postavljam još primjera ustaničkih zločina. Živio!
Kad ti izvori budu iz SFRJ u periodu od 1945-1990. zainteresovaces me... :D
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#31 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by osa »

donBeton wrote:
donBeton wrote:Je li može ko nešto podrobnije napisati o dešavanjima u Travniku pred kraj 1944. pri ulasku opartizana u grad? Informacije koje sam ja našao na netu su dosta šture i neprecizne.
izvor.hrvatsko slovo.


Prvi partizanski juriš na grad Travnik u srednjoj Bosni izveli su 15. studenog 1943. godine (dva tjedna pred komunističku skupštinu AVNOJ i obnovu Jugoslavije), srpska 6. lička brigada i Bosanski korpus, sveukupno 10 tisuća jugoslavenskih partizana nasuprot 2,5 tisuće hrvatskih branitelja u 6. domobranskoj konjičkoj pukovniji, Zagrebačkoj pukovniji, Travničkoj posadnoj bojni i Kupreškoj bojni. Napad je počeo ispaljivanjem 1000 granata na grad iz 26 topova i talijanskih tenkova koje su fašisti nakon kapitulacije Italije prepustili komunistima. Juriš je odbijen, a gubici na hrvatskoj strani iznosili su 34 mrtva i 120 ranjenih branitelja. Dana 4. siječnja 1944. je crveni maršal od zapadnih anglo-američkih Saveznika zatražio zračnu podršku, koju je i dobio: u zračnom napadu američkog ratnog zrakoplovstva bačeno je na grad Travnik 500 avio-bombi koje su ubile 120 građana Travnika (od ustaških vojnika nije nitko poginuo). Tijekom 1944. se Travnik nalazio pod partizanskom blokadom, sve do 19. listopada 1944. kada su su partizani izvršili novi juriš na Travnik, ovaj puta u jačini divizija. Travnik je osvojen 22. listopada. Izginula je većina hrvatskih branitelja, među njima i zapovjednik obrane, pukovnik Bona Bunić, zvan «Vitez Zrinski od Travnika». Zajedno s njim je poginulo 30 časnika Hrvatskih oružanih snaga NDH. Hrvatski bojovnici su iz stroja izbacili oko 4 tisuće jugoslavenskih partizana. Dan nakon pobjede i «oslobođenja» Travnika uslijedila je partizanska osveta: «Narodno-oslobodilačka vojska Jugoslavije», kako su partizani nakon Avnoja od 29. «novembra» 1943. godine preimenovali svoje oružane formacije, poubijala je 70 ranjenika iz travničke bolnice, među njima nekoliko civila i dvije časne sestre. Sve zarobljene ustaše (vojnike Ustaške vojnice) su partizani skinuli do gola i zaklali. Partizani su ubili i šest učenika nadbiskupske gimnazije u Travniku, a 24. listopada 1944. su Titovi partizani ubili oko 800 građana Travnika i nešto zarobljenih hrvatskih vojnika koje su zatvorili u gradsko sklonište i minirali. Dana 8. siječnja 1945. godine su hrvatske snage oslobodile Travnik od krvave okupacije jugoslavenskih partizana, da bi Travnik 22. veljače 1945. opet pao u kandže crvenih fašista. Za vrijeme ponovnog osvajanja Travnika od strane partizana je taj stari srednjovjekovni grad do temelja izgorio. Partizanski «oslobodioci» su 22.2.1945. maltretirali profesore i učenike isusovačke gimnazije u Travniku, ubili njih 13, a također su ubili 11 civila i dva zarobljena časnika hrvatske vojske. Politička policija KPJ (Ozna) izdala je nakon druge okupacije Travnika slijedeće javno priopćenje: «Opće je poznato da je travnička gimnazija u staroj Jugoslaviji bila rasadnik ustaštva i odgojitelj omladine ustaštvu.» 26.6.1946. okružni sud u Sarajevu izvršio je po nalogu jugokomunista konfiskaciju imovine Nadbiskupske velike gimnazije u Travniku (presuda br. 487/46). Optužba je bila zbog «kaznenih djela protiv naroda i države», čl. 3 točka 6 i 9 kaznenog zakona Federativne Narodne Republike Jugoslavije. Posljednja lažna propaganda jugokomunističkog režima protiv Isusovaca u Bosni objavljena je u sarajevskom političkom dnevniku «Oslobođenje» 31.1.1989. na str. 15 iz pera Đure Kozarca.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#32 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by dr.Gonzo »

...Dana 8. siječnja 1945. godine su hrvatske snage oslobodile Travnik od krvave okupacije jugoslavenskih partizana...
Dobro je povremeno naici na ovakve recenice, cisto da ne bude zabluda oko tacke gledista sagovornika :lol:

Kao sto nosara rece:
Mislim da bi, zbog vjerodostojnosti, pokretac trebao promijeniti naslov teme u recimo "Zlocini mrskog srbo-komunistickog-cetnicko-partizanskog agresora i ugrozba demokratske ndh u vrijeme njena najvecega procvata 1941-1942."
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#33 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Biznis »

Lijepo je sto o zlocinima nad Bosnjacima govore njihove komsije iz susjednih zemalja. Lose je sto iste komsije koriste bosnjacke zrtve u cilju iznosenja neistina i obmanjivanja drugih. Nikad komsijama/susjedima objasniti da su Bosnjaci i Bosanci narod kome ne trebaju tutori za strane, da je Bosna samostalna drzava a ne kolonija Zagreba i Beograda.

Jama Cavkarica:

"Kako je nastala knjiga Čavkarica – vrata pakla?
PERVAN: Čavkarica je jama u istočnoj Hercegovini u koju su u augustu 1941. godine takozvani «ustanici», odnosno četnici, sunovratili i na najzvjerskiji način umorili preko 1.500 Bošnjaka. Među njima je stradala i skoro cijela moja obitelj. Preživio je samo moj otac Omer koji u tom trenutku nije bio s ostalima.

To je jedan od najvažnijih motiva da se u ranoj mladosti angažiram na istraživanju tog monstruoznog zločina koji, za sve vrijeme komunističke vladavine, nije sudski procesuiran, a zločinci nikada nisu izvedeni pred sud pravde. Da tragedija bude veća, oni su obnašali najveće izvršne pa čak i sudske funkcije. Nekolicina njih su, kao nagradu još za života, dobila svoju ulicu. Preživjeli svjedok Hadžera Ćatović Bijedić je sve vrijeme ušutkivana i prijećeno joj je da o tome ne kazuje.

Prvi cjelovit tekst o stradanjima Bošnjaka u jami Čavkarica i uopće na prostorima istočne Hercegovine završio sam još 1988. godine i od tada i počinju moji problemi i tortura kojoj sam bio izložen od tadašnjih vlasti. Prvo su tekst knjige zaplijenili dok je još bio štampi, a mene danonoćno islijeđivali.

U to vrijeme bio sam direktor Centra za kulturu u Bileći i novinar – dopisnik nekoliko dnevnih novina u bivšoj Jugoslaviji. Ja i moja obitelj smo od tada preživljavali razne smicalice, počev od gubitka posla pa sve do gubitka stana. Postali smo predmetom ogovaranja... Tek 1991. godine, po sjećanjima i uz pomoć preživjelih svjedoka jame Čavkarica, obnavljam knjigu čija je prvobitna verzija Čavkarica – muslimanska krvava priča objavljena uoči nove srpskocrnogorske agresije na BiH. Literarna verzija - roman Zulum je nastala u sarajevskom ratnom okruženju, a treći dio te užasne romansirane priče Kama i jama je printan u toku 1994. godine."

izvor

http://www.bileca.org/modules.php?file= ... ws&sid=843

Fehim Fedja Avdic, slikar kojem su cetnici ubili porodicu:
"...Feđa Avdić rođen je 10.03.1932. (nesiguran datum!) u Plani kod Bileće, a devet godina kasnije, , uspio je pobjeći u Dubrovnik, pred četničkom kamom od koje su stradala 22 člana njegove obitelji"

Mira Cikotic iz Prijedora iliti Mira Cikota po kojoj fabrika nosi ime je partizanka koju su ustase objesile. Koliko su se dicili vjesanjem zarobljenice najbolje govori cinjenica da su djecu iz skola vodili da vide vjesanje. I onda se oni pozivaju na neki zakon i milosrdje. Jedan partizan, inace pjesnik, je ustasama kad je zarobljen rekao da ga ne stede jer ne bi ni on njih.

Jedna od rijetkih stvari koju je Tito uradio dobro je sto je onu bandu koja je posla bjezati u Austriju smjestio pod zemlju. Za ustase, cetnike, arkanovce, seseljevce, crvene beretke, dzokere, kaznjenicke bojne i svu tu fasisticku zivinu jedini lijek je metak. Sila je jedini jezik koji razumiju i za njih i ne trebaju postojati nikakvi zakoni i konvencije. Nije postojala za Jasenovac, istocnu Bosnu, Dretelj, Omarsku, Srebrenicu, Stupni do i Ahmice. A upravo su sinovi oceva koji su klali i palili u ime Poglavnika oni koji su napravili Ahmice i Stupni do, srusili Stari most i pobili nemilosrdno zarobljenike iz Vranice. Sada nam jos malo kukaju trazeci opravdanja valjda za ono sto su uradili. Zbilja simpaticno.

Steta sto je ijedan ustasa i cetnik prezivio partizane. Danas ne bi imali sinove koji skrivaju nedjela. oceva i kukaju nad kletom sudbinom zlocinaca. Bas grozno ali ipak puno bolje nego ono sto su oni uradili svojim zrtvama.

I 4000 partizana poginulo pred Travnikom nakon 1000 ispaljenih granata iz 26 topova i poslije 500 avionskih bombi? Pa da su se borili svezanih ruku i zubima klali ustase manje bi ih poginulo, Odvadite malo Poglavnika vam i Doma vaseg, smanjite Thompsona i upalite mozak prije nego postirate te bljuvotine fasisticke ovdje. Idite na whitestorm i kukajte sa cetnicima o zlehudoj sudbini, ne pametujte nama koji najbolje znamo sta ste vi i kako se ustase ponasaju kad zavladaju.

Buhuuuuuu, smrc, smrc, smrc Branimir u bjegu, Gotovina u Hagu, Norac u zatvoru, Kordic sluzi kaznu...sudbino kleta opet se ponavljas, opet hrvatski uznici prinose zrtve.

Fuj!
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#34 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Kao što piše u tekstu koji si postavio:
Biznis wrote: To je jedan od najvažnijih motiva da se u ranoj mladosti angažiram na istraživanju tog monstruoznog zločina koji, za sve vrijeme komunističke vladavine, nije sudski procesuiran, a zločinci nikada nisu izvedeni pred sud pravde. Da tragedija bude veća, oni su obnašali najveće izvršne pa čak i sudske funkcije. Nekolicina njih su, kao nagradu još za života, dobila svoju ulicu. Preživjeli svjedok Hadžera Ćatović Bijedić je sve vrijeme ušutkivana i prijećeno joj je da o tome ne kazuje.

Prvi cjelovit tekst o stradanjima Bošnjaka u jami Čavkarica i uopće na prostorima istočne Hercegovine završio sam još 1988. godine i od tada i počinju moji problemi i tortura kojoj sam bio izložen od tadašnjih vlasti. Prvo su tekst knjige zaplijenili dok je još bio štampi, a mene danonoćno islijeđivali.
To je bila poenta zločina u Čavkarici. Ja sam to i rekao u svom postu. Moj post nije copy/paste i ja odgovaram samo za ono što sam sam napisao.
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#35 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Biznis »

Pera Trta wrote:Kao što piše u tekstu koji si postavio:
Biznis wrote: To je jedan od najvažnijih motiva da se u ranoj mladosti angažiram na istraživanju tog monstruoznog zločina koji, za sve vrijeme komunističke vladavine, nije sudski procesuiran, a zločinci nikada nisu izvedeni pred sud pravde. Da tragedija bude veća, oni su obnašali najveće izvršne pa čak i sudske funkcije. Nekolicina njih su, kao nagradu još za života, dobila svoju ulicu. Preživjeli svjedok Hadžera Ćatović Bijedić je sve vrijeme ušutkivana i prijećeno joj je da o tome ne kazuje.

Prvi cjelovit tekst o stradanjima Bošnjaka u jami Čavkarica i uopće na prostorima istočne Hercegovine završio sam još 1988. godine i od tada i počinju moji problemi i tortura kojoj sam bio izložen od tadašnjih vlasti. Prvo su tekst knjige zaplijenili dok je još bio štampi, a mene danonoćno islijeđivali.
To je bila poenta zločina u Čavkarici. Ja sam to i rekao u svom postu. Moj post nije copy/paste i ja odgovaram samo za ono što sam sam napisao.

nemoj selektivno citati:"...PERVAN: Čavkarica je jama u istočnoj Hercegovini u koju su u augustu 1941. godine takozvani «ustanici», odnosno četnici, sunovratili i na najzvjerskiji način umorili preko 1.500 Bošnjaka."

ono sto ti ne kontas da ljudi u tim krajevima jako dobro znaju jedni druge, jako dobro prenose price i jako dobro pamte. taj su zlocin pocinili cetnici a ne partizani. autor ti to i govori. profesor na medicinskom fakultetu Sejdo Catovic u svojoj kancelariji ima slike sa ekshumacija u Cavkarici i spisak imena zlocinaca, nijedan od njih nije bio partizan, svi su bili pripadnici Jugoslovenske vojske u otadzbini iliti kraljevske vojske ilti cetnici. Jedan od vojvoda koji je dosao u zbijeg noc ranije se prezivao Remetic, poslije je poginuo na Neretvi. doticnog se i danas sjeca jedan stanovnik Sarajeva koji je u to doba bio dijete i kako je zastrasujuce izgledao. djecak je sa jos nekoliko clanova svoje porodice uspio otici tu noc iz zbjega i nakon lutanja sumom sisli su u Mostar. ti istim imenom obuhvatas obe oruzane grupe. to nije logicno jer su cetnici saveznici ustasa sto su nebrojeno puta dokazali. i cetnici i ustase koriste Bosnjake kad im trebaju i cim imaju priliku napune koji logor ili jamu muslimanima.

ustanici: cetnici i partizani? aha.
zlocinci:cetnici i ustase.

kako se oduzimo ustanicima? sjetimo ih se lijepom rijecu i odamo im pocast za djela.
kako se oduzujemo zlocincima: ubijamo ih gdje stignemo, saljemo u zatvore, oduzimamo imovinu i brisemo svaki trag njihovog postojanja. ups, pa imamo cetnike i medju ustanicima i medju zlocincima a nismo u Srbiji? pa da, topic starter je pogrijesio jer ga je srce povuklo ali cemo mi ispraviti tu nepravdu vjekovnu i nazvati cetnike zlocincima. najbolji prijatelj Herceg Bosne je jedan Radovan. najbolji prijatelj koljaca iz Stupnog dola su djecaci sa Sokoca koji su prijateljima pomogli kad ime je Armija dosla na naplatu dugova. nije fino da ustase zaboravljaju ko su im prijatelji. to su cetnici, ne partizani. zato, bolje bi bilo temu preimenovati u "Nestasluci nase cetnicke brace". vise odgovara sadrzaju postova.

kako su ono nevino stradali hrvatski uznici pjevali:"Evo mene, evo moga noza/Bice nocas poparanih koza". to su pjevali prije nego ih je stiglo ono sto su zasluzili.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#36 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by nosara »

Biznis wrote:
Pera Trta wrote:Kao što piše u tekstu koji si postavio:
Biznis wrote: To je jedan od najvažnijih motiva da se u ranoj mladosti angažiram na istraživanju tog monstruoznog zločina koji, za sve vrijeme komunističke vladavine, nije sudski procesuiran, a zločinci nikada nisu izvedeni pred sud pravde. Da tragedija bude veća, oni su obnašali najveće izvršne pa čak i sudske funkcije. Nekolicina njih su, kao nagradu još za života, dobila svoju ulicu. Preživjeli svjedok Hadžera Ćatović Bijedić je sve vrijeme ušutkivana i prijećeno joj je da o tome ne kazuje.

Prvi cjelovit tekst o stradanjima Bošnjaka u jami Čavkarica i uopće na prostorima istočne Hercegovine završio sam još 1988. godine i od tada i počinju moji problemi i tortura kojoj sam bio izložen od tadašnjih vlasti. Prvo su tekst knjige zaplijenili dok je još bio štampi, a mene danonoćno islijeđivali.
To je bila poenta zločina u Čavkarici. Ja sam to i rekao u svom postu. Moj post nije copy/paste i ja odgovaram samo za ono što sam sam napisao.

nemoj selektivno citati:"...PERVAN: Čavkarica je jama u istočnoj Hercegovini u koju su u augustu 1941. godine takozvani «ustanici», odnosno četnici, sunovratili i na najzvjerskiji način umorili preko 1.500 Bošnjaka."

ono sto ti ne kontas da ljudi u tim krajevima jako dobro znaju jedni druge, jako dobro prenose price i jako dobro pamte. taj su zlocin pocinili cetnici a ne partizani. autor ti to i govori. profesor na medicinskom fakultetu Sejdo Catovic u svojoj kancelariji ima slike sa ekshumacija u Cavkarici i spisak imena zlocinaca, nijedan od njih nije bio partizan, svi su bili pripadnici Jugoslovenske vojske u otadzbini iliti kraljevske vojske ilti cetnici. Jedan od vojvoda koji je dosao u zbijeg noc ranije se prezivao Remetic, poslije je poginuo na Neretvi. doticnog se i danas sjeca jedan stanovnik Sarajeva koji je u to doba bio dijete i kako je zastrasujuce izgledao. djecak je sa jos nekoliko clanova svoje porodice uspio otici tu noc iz zbjega i nakon lutanja sumom sisli su u Mostar. ti istim imenom obuhvatas obe oruzane grupe. to nije logicno jer su cetnici saveznici ustasa sto su nebrojeno puta dokazali. i cetnici i ustase koriste Bosnjake kad im trebaju i cim imaju priliku napune koji logor ili jamu muslimanima.

ustanici: cetnici i partizani? aha.
zlocinci:cetnici i ustase.

kako se oduzimo ustanicima? sjetimo ih se lijepom rijecu i odamo im pocast za djela.
kako se oduzujemo zlocincima: ubijamo ih gdje stignemo, saljemo u zatvore, oduzimamo imovinu i brisemo svaki trag njihovog postojanja. ups, pa imamo cetnike i medju ustanicima i medju zlocincima a nismo u Srbiji? pa da, topic starter je pogrijesio jer ga je srce povuklo ali cemo mi ispraviti tu nepravdu vjekovnu i nazvati cetnike zlocincima. najbolji prijatelj Herceg Bosne je jedan Radovan. najbolji prijatelj koljaca iz Stupnog dola su djecaci sa Sokoca koji su prijateljima pomogli kad ime je Armija dosla na naplatu dugova. nije fino da ustase zaboravljaju ko su im prijatelji. to su cetnici, ne partizani. zato, bolje bi bilo temu preimenovati u "Nestasluci nase cetnicke brace". vise odgovara sadrzaju postova.

kako su ono nevino stradali hrvatski uznici pjevali:"Evo mene, evo moga noza/Bice nocas poparanih koza". to su pjevali prije nego ih je stiglo ono sto su zasluzili.
:lol: Razotkri ih potpunoma... :D

Svaka cast na postu... :thumbup:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#37 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Ustanici su u početku bili zajedničke četničko-partizanske jedinice. Mislio sam da ti je to poznato, ali evo, predlažem raznovrsnu i relevantnu literaturu za izučavanje problema:

Jozo Tomasevich: "War and revolution in Yugoslavia, 1941-1945: Occupation and Collaboration"
Jozo Tomasevich: "The Chetniks"
Vladimir Dedijer: "Dnevnik"
Rodoljub Čolaković: "Zapisi iz oslobodilačkog rata"
Svetozar Vukmanović-Tempo: "Memoari"
Lutvo Džubur: "Krvava gatačka zbilja"
(ova posebno dobro govori o konkretnom događaju i tadašnjim odnosima među ustanicima)

Za početak toliko. Ipak mi treba jača argumentacija od slika u uredima fakultetskih profesora (navedenog gospodina lično poznajem i vrlo cijenim).
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#38 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Luke Perry »

cetnicki doprinos ustanku se ne smije zaboraviti. to je samo tako bilo. ko obiljezava taj datum da se sjeti i njih.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#39 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by osa »

da bi se došlo do nekih informacija, moraju se ponekad koristiti razni izvori,jer čitajući samo jedne tj. gledajući samo jednu stranu medalje, teško će se doći do istine. zar netko očekuje da će pronaći opise zločina nad hrvatima i muslimanima kod partizana i četnika, vrlo teško, pa to se 50 godina krilo kao zmija noge, zato unatoč nepopularnosti raznih ustaških sajtova i tiskovina, treba proučiti i to, jedno i drugo, pa pokušati naći neku istinu, jer ako "istinu" piše samo jedna strana, teško da će to biti istina. pa pogledajte događanja u zadnjem ratu, a bio je jučer, ne prije 50 godina.
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#40 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Biznis »

Pera Trta wrote:Ustanici su u početku bili zajedničke četničko-partizanske jedinice. Mislio sam da ti je to poznato, ali evo, predlažem raznovrsnu i relevantnu literaturu za izučavanje problema:

Jozo Tomasevich: "War and revolution in Yugoslavia, 1941-1945: Occupation and Collaboration"
Jozo Tomasevich: "The Chetniks"
Vladimir Dedijer: "Dnevnik"
Rodoljub Čolaković: "Zapisi iz oslobodilačkog rata"
Svetozar Vukmanović-Tempo: "Memoari"
Lutvo Džubur: "Krvava gatačka zbilja"
(ova posebno dobro govori o konkretnom događaju i tadašnjim odnosima među ustanicima)

Za početak toliko. Ipak mi treba jača argumentacija od slika u uredima fakultetskih profesora (navedenog gospodina lično poznajem i vrlo cijenim).
"Nije moja namera da ratujem protiv okupatora, jer kao generalštabni oficir poznajem snage obeju snaga."

Draza Mihajlovic na sastanku sa njemackim oficirima u selu Divci 11.11. 1941


Cini se da malo bolje poznajem temu. Moguce da je neko moj nastradao od "ustanika" pa me to bas posebno zanimalo.

Sto se tice price da su ustanici bili zajednicke jedinice to je smijesno. Mihajlovic je od pocetka uspostavio saradnju sa Nedicevom vladom, pregovarao sa Nijemcima i poslije sklopio sporazum sa ustasama. sam je izjavio da kao skolovani oficir nema namjeru ulaziti u sukobe sa Nijemcima jer zna odnos snaga. Draza je u partizanima od samog pocetka vidio glavnu prijetnju svojoj dominaciji. Cetnicke jedinice u NDH su sklopile vojni sporazum sa ustasama. Tito se sa Drazom sastao 19 septembra 1941 u selu Struganika radi razgovora o zajednickom otporu okupatoru ali bez rezultata. Draza je cijelo vrijeme pregovarao sa svima i samo stvarao sliku da vodi pokret otpora i dogovara saradnju sa partizanima. To je prica koja je popularna u Srbiji o tome kako se kvislinzi navodno branili Jugoslaviju a poslije su im crveni oteli sve i poslali ih u progonstvo. Nekoliko pokusaja pregovora je propalo i vec krajem 1941 nije bilo nikakve mogucnosti o saradnji i pocela su otvorena neprijateljstva. Usput, kad vec spominjes ko je bio u cetnicima bice ti zanimljivo da cujes da je postojao i Konjicki muslimanski cetnici odred a da su kralju Petru predstavnici Muslimanske nacionalne vojne organizacije iz Bosne i Hercegovine pisali kako ce se boriti za otadzbinu. Doticni predtavnici su dr Ismet Popovac i Fehim Musakadic. Ovaj originalni dokument nalazi se u Arhivu Vojno-istorijskog instituta u Beogradu, pod brojem Ča-br.reg. 8/7, k.226, 31.decembar 1942. Doticni su zestoko branili Konjic protiv partizana, nisu se nesto pretjerano istakli braneci sunarodnjake od suboraca cetnika. inace, Drazu je kralj Petar razalovao i pozvao sve pripadnike Jugoslovenske vojske u otadzbini da pridju partizanima i izbjegnu "sramni zig izdaje" radi cetnicke saradnje sa Nijemcima, Italijanima i ustasama.

link

http://www.pssmagazin.com/text/citaj/1158/12

i usput kad se pozivas na historijske izvore procitaj malo bolje dijelove koji govore o pravoj ideoloskoj podjeli medju clanovima iste porodice kad je rijec o prilasku cetnicima ili partizanima. jedino glave neobrazovanih balkanskih neofasista ne mogu prihvatiti cinjenicu da su partizani bili oni koji su se borili i oslobodili Jugoslaviju. cijeli ostali svijet to moze. mali balkanski neonacisti misle da su partizani isti kao njihovi djedovi i ocevi koji su klali i palili. nisu, na srecu. Tito je bio gospodin, za razliku od Pavelica i Draze i to se i vidjelo poslije rata.

sta kaze Sejdo Catovic, ko je napunio Cavkaricu muslimanima?
imam jedno pitanje: kad su vec partizani tako ubijali i klali nesrbe sta ih je sprijecilo da pobiju sve nesrbe nakon rata? odjednom 1946 u medijskoj izolaciji, u nepismenoj i nerazvijenoj zemlji postali partizani milostivi pa prestali klati?

valja opravdati Jasenovac, Dretelj, Stari most, Ahmice i Stupni do...valja se pepelom posuti, valja od muslimana pare uzeti kad dodju na more. valja lagati i skrivati istinu o tome kakvi su bili ocevi i zasto su se sinovi rame uz rame borili sa cetnicima protiv Bosne. nije ustasama lako.



ЗАПИСНИК

Састављен у великој жупи Сана и Лука у Бањој Луци између представника државне власти Нез. Држ. Хрватске по великом жупану проф. др Гвоздићу, заповједнику бањалучког здруга господину пуковнику Брозовићу Ивану, и стожернику господину Вељану Мирку с једне стране, а затим између заповједника четничког батаљона 'Обилић' господина Тешановића Лазе, замјеника заповједника батаљона 'Мркоњић' господина Алексића Цветка, као и командира батаљона II чете штаба батаљона Станковића Гостимира, те Тешића Максима бившег народног посланика за Котор Варош.

На састанку је закључно обавезно слиједеће:

тач. 1.

припадници четничких постројби... признају врховништво Независне Државе Хрватске и као припадници НДХ изјављују привременост и оданост Држави Хрватској.
тач. 2.

... Ради тога објављује се са данашњим даном прекинути сва непријатељства према војним и грађанским властима Независне Државе Хрватске.

тач. 5

... Четничке постројбе судјеловат ће добровољно у сузбијању и уништавању комунистичко-бољшевичких банди заједно са осталом оружаном снагом Независне Државе Хрватске, под личном заповједи заповједника ове оружане снаге, при чему ће заповједници четничких постројби заповједати својим постројбама.
Четничке постројбе могу изводити самостално неопходно потребне акције мјесног значаја, но о томе ће на вријеме известити заповједника оружаних снага.

Потребна директива за судјеловање у акцијама издават ће се четничким постројбама исто онако као и осталим постројбама оружане снаге.

тач. 7.

Предње одредбе ступају на снагу одмах по подписивању. У Бањој Луци, дне 23. свибња 1942. године
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#41 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Biznis »

osa wrote:da bi se došlo do nekih informacija, moraju se ponekad koristiti razni izvori,jer čitajući samo jedne tj. gledajući samo jednu stranu medalje, teško će se doći do istine. zar netko očekuje da će pronaći opise zločina nad hrvatima i muslimanima kod partizana i četnika, vrlo teško, pa to se 50 godina krilo kao zmija noge, zato unatoč nepopularnosti raznih ustaških sajtova i tiskovina, treba proučiti i to, jedno i drugo, pa pokušati naći neku istinu, jer ako "istinu" piše samo jedna strana, teško da će to biti istina. pa pogledajte događanja u zadnjem ratu, a bio je jučer, ne prije 50 godina.

radi dogadjanja u zadnjem ratu znamo mi dobro ovdje sta znaci kad se pocne pricati o ustasama i zrtvama i njihovoj ljubavi prema bosni i muslimanima. znamo mi hrvatsku ljubav, srbijansku brigu i crnogorsko junastvo u bosni, prema muslimanima i prema Bosancima. daleko vam lijepa kuca bila. Bosna je samostalna drzava, znaju Bosnjaci sami odati pomen svojim zrtvama i znaju se Bosanci, Bosna i Bosnjaci odbraniti od fasistickih dusebriznika. nije lako vjerovanto pogledati se u ogledalo i shvatiti da si na strani zla, genocida, mraka i koncentracionih logora. garant je tesko prihvatiti da ne voli Thompsona niko, da Pavelicev mali nece svirati po Sarajevu, da nikome Poglavnik nije mio i da su ustaski zlocinci dobili ono stu su zasluzili. Bosna nije niti Srbija niti Hrvatska, srecom. komsije Bosne su balkanski Danajci, znamo mi odlicno kakve srbijansko-hrvatsko interesovanje darove nosi i sta se krije iza namjera dusebriznih susjeda. bolje prste sebi. bice i po prstima i po nosu sto bi rekao jedan od bosanskih politicara.
solanik
Posts: 30
Joined: 05/11/2006 12:53

#42 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by solanik »

osa wrote:
donBeton wrote:
donBeton wrote:Je li može ko nešto podrobnije napisati o dešavanjima u Travniku pred kraj 1944. pri ulasku opartizana u grad? Informacije koje sam ja našao na netu su dosta šture i neprecizne.
Dana 8. siječnja 1945. godine su hrvatske snage oslobodile Travnik od krvave okupacije jugoslavenskih partizana, da bi Travnik 22. veljače 1945. opet pao u kandže crvenih fašista.
Ova je dobra. Imal toga jos? Bas mi je nesto tmuran dan, pa da se malo nasmijem... :lol: .
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#43 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by osa »

Biznis wrote:
osa wrote:da bi se došlo do nekih informacija, moraju se ponekad koristiti razni izvori,jer čitajući samo jedne tj. gledajući samo jednu stranu medalje, teško će se doći do istine. zar netko očekuje da će pronaći opise zločina nad hrvatima i muslimanima kod partizana i četnika, vrlo teško, pa to se 50 godina krilo kao zmija noge, zato unatoč nepopularnosti raznih ustaških sajtova i tiskovina, treba proučiti i to, jedno i drugo, pa pokušati naći neku istinu, jer ako "istinu" piše samo jedna strana, teško da će to biti istina. pa pogledajte događanja u zadnjem ratu, a bio je jučer, ne prije 50 godina.

radi dogadjanja u zadnjem ratu znamo mi dobro ovdje sta znaci kad se pocne pricati o ustasama i zrtvama i njihovoj ljubavi prema bosni i muslimanima. znamo mi hrvatsku ljubav, srbijansku brigu i crnogorsko junastvo u bosni, prema muslimanima i prema Bosancima. daleko vam lijepa kuca bila. Bosna je samostalna drzava, znaju Bosnjaci sami odati pomen svojim zrtvama i znaju se Bosanci, Bosna i Bosnjaci odbraniti od fasistickih dusebriznika. nije lako vjerovanto pogledati se u ogledalo i shvatiti da si na strani zla, genocida, mraka i koncentracionih logora. garant je tesko prihvatiti da ne voli Thompsona niko, da Pavelicev mali nece svirati po Sarajevu, da nikome Poglavnik nije mio i da su ustaski zlocinci dobili ono stu su zasluzili. Bosna nije niti Srbija niti Hrvatska, srecom. komsije Bosne su balkanski Danajci, znamo mi odlicno kakve srbijansko-hrvatsko interesovanje darove nosi i sta se krije iza namjera dusebriznih susjeda. bolje prste sebi. bice i po prstima i po nosu sto bi rekao jedan od bosanskih politicara.

dečko, ti si za podforum politika, za povijest si preostrašćen,ekstreman, ovdje bi trebalo imati malo znanstveniji pristup, inače materijali su ti zanimljivi i tu stranu medalje treba pročitati.
solanik
Posts: 30
Joined: 05/11/2006 12:53

#44 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by solanik »

osa wrote:da bi se došlo do nekih informacija, moraju se ponekad koristiti razni izvori,jer čitajući samo jedne tj. gledajući samo jednu stranu medalje, teško će se doći do istine. zar netko očekuje da će pronaći opise zločina nad hrvatima i muslimanima kod partizana i četnika, vrlo teško, pa to se 50 godina krilo kao zmija noge, zato unatoč nepopularnosti raznih ustaških sajtova i tiskovina, treba proučiti i to, jedno i drugo, pa pokušati naći neku istinu, jer ako "istinu" piše samo jedna strana, teško da će to biti istina. pa pogledajte događanja u zadnjem ratu, a bio je jučer, ne prije 50 godina.
Nije tacno. Vladimir Dedijer je svojevremeno izdao sveobuhvatnu studiju o zlocinima koje su cetnici pocinili nad bosanskim i sandzackim muslimanima, a prije svega u Istocnoj Bosni. Knjiga detaljno opisuje i mjesta i sudionike kao sto i sadrzi precizne brojke glede ubijenih. A o tome da su partizani i cetnici u prvim danima ustanka bili jedno isto nije bilo dvojbe. Dovoljno ti je procitati Gluvi Barut ili Prolom Branka Copica u kojima on detaljno opisuje prve dane ustanka i previranja medju srpskim seljacima, ustanicima.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#45 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by osa »

solanik wrote:
osa wrote:da bi se došlo do nekih informacija, moraju se ponekad koristiti razni izvori,jer čitajući samo jedne tj. gledajući samo jednu stranu medalje, teško će se doći do istine. zar netko očekuje da će pronaći opise zločina nad hrvatima i muslimanima kod partizana i četnika, vrlo teško, pa to se 50 godina krilo kao zmija noge, zato unatoč nepopularnosti raznih ustaških sajtova i tiskovina, treba proučiti i to, jedno i drugo, pa pokušati naći neku istinu, jer ako "istinu" piše samo jedna strana, teško da će to biti istina. pa pogledajte događanja u zadnjem ratu, a bio je jučer, ne prije 50 godina.
Nije tacno. Vladimir Dedijer je svojevremeno izdao sveobuhvatnu studiju o zlocinima koje su cetnici pocinili nad bosanskim i sandzackim muslimanima, a prije svega u Istocnoj Bosni. Knjiga detaljno opisuje i mjesta i sudionike kao sto i sadrzi precizne brojke glede ubijenih. A o tome da su partizani i cetnici u prvim danima ustanka bili jedno isto nije bilo dvojbe. Dovoljno ti je procitati Gluvi Barut ili Prolom Branka Copica u kojima on detaljno opisuje prve dane ustanka i previranja medju srpskim seljacima, ustanicima.
i zar ti misliš da bi se na osnovi jedne knjige ili jednog izvora informacija, mogla sa sigurnošću stvoriti slika o nekim događajima, pogotovo prije skoro 70 godina, kad su informacije kolale jako sporo ili nikako, i zbog načina prenošenja često bile nevjerodostojne(efekt-pokvarenog telefona).
solanik
Posts: 30
Joined: 05/11/2006 12:53

#46 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by solanik »

Biznis wrote:
Sto se tice price da su ustanici bili zajednicke jedinice to je smijesno.
Pa i nije bas. Kako u Srbiji tako i u Bosni su partizani i cetnici u prvim daima ustanka bili ista borbena formacija ili barem djelovali zajedno. Pa postoji ona poznata slika iz Uzicke Republike gdje ustanici sprovode zarobljene Njemce i kada malo bolje zagledas vidjeces da im na kapama nisu zvijezde vec kokarde, tako da je tacno da su cetnici u Srbiji barem na pocetku doista i borbeno djelovali protiv Njemaca. U Bosni kao i u dijelovima Hrvatske koji su bili pretezno nastanjeni srpskim zivljem je ustanak poceo kao masovna buna srpskog naroda protiv ustaskog terora i pokusaja masovnog istrebljenja. Tek kasnije su se ustanici razdvojili na cetnike i partizane pod uticajem Draze Mihajlovica ili Tita. Postoje primjeri mnogih srpskih familija u kojima je jedan clan porodice bio u cetnicima a drugi u partizanima i tako cuvao porodicu od odmazde jednih ili drugih.
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#47 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Biznis »

osa wrote:
Biznis wrote:
osa wrote:da bi se došlo do nekih informacija, moraju se ponekad koristiti razni izvori,jer čitajući samo jedne tj. gledajući samo jednu stranu medalje, teško će se doći do istine. zar netko očekuje da će pronaći opise zločina nad hrvatima i muslimanima kod partizana i četnika, vrlo teško, pa to se 50 godina krilo kao zmija noge, zato unatoč nepopularnosti raznih ustaških sajtova i tiskovina, treba proučiti i to, jedno i drugo, pa pokušati naći neku istinu, jer ako "istinu" piše samo jedna strana, teško da će to biti istina. pa pogledajte događanja u zadnjem ratu, a bio je jučer, ne prije 50 godina.

radi dogadjanja u zadnjem ratu znamo mi dobro ovdje sta znaci kad se pocne pricati o ustasama i zrtvama i njihovoj ljubavi prema bosni i muslimanima. znamo mi hrvatsku ljubav, srbijansku brigu i crnogorsko junastvo u bosni, prema muslimanima i prema Bosancima. daleko vam lijepa kuca bila. Bosna je samostalna drzava, znaju Bosnjaci sami odati pomen svojim zrtvama i znaju se Bosanci, Bosna i Bosnjaci odbraniti od fasistickih dusebriznika. nije lako vjerovanto pogledati se u ogledalo i shvatiti da si na strani zla, genocida, mraka i koncentracionih logora. garant je tesko prihvatiti da ne voli Thompsona niko, da Pavelicev mali nece svirati po Sarajevu, da nikome Poglavnik nije mio i da su ustaski zlocinci dobili ono stu su zasluzili. Bosna nije niti Srbija niti Hrvatska, srecom. komsije Bosne su balkanski Danajci, znamo mi odlicno kakve srbijansko-hrvatsko interesovanje darove nosi i sta se krije iza namjera dusebriznih susjeda. bolje prste sebi. bice i po prstima i po nosu sto bi rekao jedan od bosanskih politicara.

dečko, ti si za podforum politika, za povijest si preostrašćen,ekstreman, ovdje bi trebalo imati malo znanstveniji pristup, inače materijali su ti zanimljivi i tu stranu medalje treba pročitati.

i ono doslo da drzi predavanja o zlocinima i place za ustaskim zrtvama...pih.


nego, decko ti nisi za historiju jer to je nauka a ti to ne shvatas. prvo pocnes sa pricama o ostrascenim crvenim zlikovcima, sipas ovdje ustaski ekstremizam sa hrvatskog slova i onda pocnes davati misljenje o tome da sam ja ostrascen. nisam ja ostrascen, ja samo jako jako jako dobro znam sta su ustase uradile u Ahmicima, Stupnom dolu i Dretelju i znam da to sve sad valja opravdati. jedini ko je ovdje ostrasceni ekstremista si ti, citaoce hrvatskog slova.
inace, ti si policajac i kao takav si jak i ne pretjerano pametan sto se i vidi iz tvojih hrvatskoslovnih izvora. places nad zlocinima postirajuci sa neofasistickog sajta. jesi li ti normalan? drzi se Dinama i romantizirane historije, nauku ostavi jer nisi za nju. sama cinjenica da ne znas za saradnju izmedju cetnika i NDH dovoljno govori o tebi kao sugovorniku. nakon postiranja hrvatskog slova i kuknjave nad sudbinom ustaskih zlikovaca, elementarnog neznanja o desavanjima i odnosima tokom 2 svjetskog rata ti se ne bi vise trebao pojavljivati na ovoj temi niti ovom podforumu. nisi dovoljno inteligentan niti obrazovan, samo smetas i ono malo pozitivne slike o sebi sto stvoris pokvaris kad pocnes pisati otvoreno. ziv bio ako hoces braniti ustase onda se nemoj oglasavati, tako ces im najbolje pomoci. ove gluposti sto si dosad navaljao iz neonacistickih rekla-kazala mahalaskih sajtova su najbolje odmogle tvojoj odbrani Poglavnikove vojske.

i sta kazes oslobodili Travnik iz kandzi crvenih zlikovaca? jesu li tako Travnik i 1993 pokusali osloboditi iz kandzi zelenih zlikovaca?

smrc, smrc...jadne ustase...4000 partizana poginulo nakon 500 avio bombi, 1000 granata iz 26 topova...da su noiktaricama i turpijama za nokte napadali manje bi partizana izginulo....eto koliko imas logike i obrazovanja hrvatskoslovac sa pendrekom.
Biznis
Posts: 274
Joined: 01/09/2007 23:32

#48 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Biznis »

solanik wrote:
Biznis wrote:
Sto se tice price da su ustanici bili zajednicke jedinice to je smijesno.
Pa i nije bas. Kako u Srbiji tako i u Bosni su partizani i cetnici u prvim daima ustanka bili ista borbena formacija ili barem djelovali zajedno. Pa postoji ona poznata slika iz Uzicke Republike gdje ustanici sprovode zarobljene Njemce i kada malo bolje zagledas vidjeces da im na kapama nisu zvijezde vec kokarde, tako da je tacno da su cetnici u Srbiji barem na pocetku doista i borbeno djelovali protiv Njemaca. U Bosni kao i u dijelovima Hrvatske koji su bili pretezno nastanjeni srpskim zivljem je ustanak poceo kao masovna buna srpskog naroda protiv ustaskog terora i pokusaja masovnog istrebljenja. Tek kasnije su se ustanici razdvojili na cetnike i partizane pod uticajem Draze Mihajlovica ili Tita. Postoje primjeri mnogih srpskih familija u kojima je jedan clan porodice bio u cetnicima a drugi u partizanima i tako cuvao porodicu od odmazde jednih ili drugih.

Uzicka republika je bila prva slobodna teritorija u Evropi. ONo sto je zanimljivo za odnos izmedju partizana i cetnika trebas vidjeti u liku Koste Pecanca, Drazinog oficira. U vrijeme Uzicke republike odnosi izmedju partizana i cetnika su bili opasno naruseni.

Ovdje se vrlo cesto spominje da su partizani i cetnici bila ista borbena formacija. Partizani su to ime dobili nakon savjetovanja u Stolicama, kad je i odluceno o stvaranju oruzane sile. Cetnici su vec ranije osnovani. Oni nisu nikako mogli biti ista borbena sila. NJihovi ideoloski ciljevi, pravci djelovanja su bili dijametralno suprotni. Partizani su od samog pocetka bili za sveopstu borbu protiv NIjemaca, dok je Drazina filozofija bila da ceka, da se ne sukobljava i da Nijemci oslabe nakon cega bi on uzeo udjela u borbenim aktivnostima. Sto se tice zajednickog djelovanja cetnici su se klonili bilo kakve ozbiljnije konfrontacije sa Nijemcima i sem sitnih diverzija nisu se posebno istakli u pruzanju otpora.
solanik
Posts: 30
Joined: 05/11/2006 12:53

#49 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by solanik »

osa wrote:
i zar ti misliš da bi se na osnovi jedne knjige ili jednog izvora informacija, mogla sa sigurnošću stvoriti slika o nekim događajima, pogotovo prije skoro 70 godina, kad su informacije kolale jako sporo ili nikako, i zbog načina prenošenja često bile nevjerodostojne(efekt-pokvarenog telefona).
Naravno da ne mislim. Tvrdnja je bila da se o cetnickim zlocinima nad Muslimanima cutalo kao i o prvobitnoj zajedníckoj borbi partizana i cetnika i tvrdnju sam pobio navodeci dva izvora (od mnogih) koja se bave ovim temama, a objavljena su jos u bivsoj Jugoslaviji.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#50 Re: Zločini ustanika 1941.-1942.

Post by Pera Trta »

Knjiga je objavljena tek 1990, nakon što se sistem počeo urušavati. Ali to nije tema.
Post Reply