Split - Sarajevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#26 Re: Split - Sarajevo

Post by Admir_1984 »

Kako ti je ba najbrzi, kad je onaj put sto sam ja naveo brzi za min sat vremena
User avatar
Haris.ba
Posts: 25175
Joined: 08/09/2005 20:08

#27 Re: Split - Sarajevo

Post by Haris.ba »

Sarajevo - Kiseljak - Kaonik - Vitez - Novi Travnik ( ne ides na Travnik i kasnije na Donji Vakuf) - Bugojno - Kupres - Livno - Kamensko - dalje na Split je jednostavno (nemas potrebe ici na autoput)

Ovo je meni najbolja i najbrza ruta. 300 kilometara

A kakva je ruta: Sarajevo - Jablanica - Prozor - Kamensko
I kako se dodje do Kamenskog. Ide li se na Livno ili na Tomislavgrad?
Last edited by Haris.ba on 12/05/2009 17:59, edited 1 time in total.
FireFly
Posts: 49
Joined: 26/04/2006 21:55

#28 Re: Split - Sarajevo

Post by FireFly »

Haris.ba wrote:Sarajevo - Kiseljak - Kaonik - Vitez - Novi Travnik ( ne ides na Travnik i kasnije na Donji Vakuf) - Bugojno - Kupres - Livno - Kamensko - dalje na Split je jednostavno (nemas potrebe ici na autoput)

Ovo je meni najbolja i najbrza ruta. 300 kilometara

Jedino sto ovim putem fulim jagnjetinu u Jablanici... :-D
User avatar
starii
Posts: 3305
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#29 Re: Split - Sarajevo

Post by starii »

Haris.ba wrote:Sarajevo - Kiseljak - Kaonik - Vitez - Novi Travnik ( ne ides na Travnik i kasnije na Donji Vakuf) - Bugojno - Kupres - Livno - Kamensko - dalje na Split je jednostavno (nemas potrebe ici na autoput)

Ovo je meni najbolja i najbrza ruta. 300 kilometara

A kakva je ruta: Sarajevo - Jablanica - Prozor - Kamensko
I kako se dodje do Kamenskog. Ide li se na Livno ili na Tomislavgrad?
pa logicnije je da ides autoputem Sarajevo - Zenica pa skrenes za Vitez Novi Travnik..prosle godine isao tim putem a onda Novi Travik Bugojno etc..mislim da bi to trebalo da traje jedno 4 sata do Splita..mozda i krace ako se krene ranije..
jedino sto se morate paziti je policija koje ima dosta na potezu Novi Travnik Bugojno - Kupres..
User avatar
Haris.ba
Posts: 25175
Joined: 08/09/2005 20:08

#30 Re: Split - Sarajevo

Post by Haris.ba »

starii wrote:pa logicnije je da ides autoputem Sarajevo - Zenica
Zaboravio, tako sam se vratio.
User avatar
johntra
Posts: 11803
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#31 Re: Split - Sarajevo

Post by johntra »

evo sad se vratio sa tog puta i toplo preporučujem trasu Sarajevo-Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Imotski i onda na autoput pa do Splita...na autoput možeš ući i u Trilju ili nastaviti dalje putem pa se uključiti 20 km kasnije...uglavnom, izađeš direktno iznad Splita i spustiš se do grada...odličan put, nije puno prometan, nema puno murije, tako da se fino može voziti...put od granice, pa preko Imotskog, trenutno se širi i ima radova na putu, ali to ne oduzima vrijeme...normalne vožnje, znači sa svim ograničenjima u naseljima i na otovrenoj cesti na nekim dionicama i do 120 km/h, stižeš za četiri sata...ko želi ići na nož i brže, prosjek može spustiti i na 3,5 sata....i da ne zaboravim, dionica na kraju iznosi oko 270 km, kilometar manje,više...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#32 Re: Split - Sarajevo

Post by Admir_1984 »

Haris.ba wrote:Sarajevo - Kiseljak - Kaonik - Vitez - Novi Travnik ( ne ides na Travnik i kasnije na Donji Vakuf) - Bugojno - Kupres - Livno - Kamensko - dalje na Split je jednostavno (nemas potrebe ici na autoput)

Ovo je meni najbolja i najbrza ruta. 300 kilometara

A kakva je ruta: Sarajevo - Jablanica - Prozor - Kamensko
I kako se dodje do Kamenskog. Ide li se na Livno ili na Tomislavgrad?
Ides na Tomislavgrad. Od Tomislavgrada do Komaneskog ti treba nekih 35min, mozda cak i manje
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#33 Re: Split - Sarajevo

Post by slavkoimamodilera »

johntra wrote:evo sad se vratio sa tog puta i toplo preporučujem trasu Sarajevo-Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Imotski i onda na autoput pa do Splita...na autoput možeš ući i u Trilju ili nastaviti dalje putem pa se uključiti 20 km kasnije...uglavnom, izađeš direktno iznad Splita i spustiš se do grada...odličan put, nije puno prometan, nema puno murije, tako da se fino može voziti...put od granice, pa preko Imotskog, trenutno se širi i ima radova na putu, ali to ne oduzima vrijeme...normalne vožnje, znači sa svim ograničenjima u naseljima i na otovrenoj cesti na nekim dionicama i do 120 km/h, stižeš za četiri sata...ko želi ići na nož i brže, prosjek može spustiti i na 3,5 sata....i da ne zaboravim, dionica na kraju iznosi oko 270 km, kilometar manje,više...
Da si isao na Grude umjesto na Posusje, a prije Trilja u Cisti Provo skrenuo prema Sestanovcima i otisao na auto-put bilo bi 250 km i jos bi nesto ustedio vremena :thumbup: Mada je sada apsolutno nepotrebno ici gore, vec je trenutno ubjedljivo najbrzi put ovaj koji je spomenut radnije, Citluk-Ljubuski-Ravca autoput ;-)
missko
Posts: 11436
Joined: 22/02/2008 13:22

#34 Re: Split - Sarajevo

Post by missko »

Sarajevo-Bugojno-Livno-Kamensko-Split meni najrelacija pogotovo kad vec izadjes na Kupres, super pejzazi sve do Splita. Jagnjetina Zdrava voda i Gojko, Maxumic je shit totalni a ovce iz Rumunjske.
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#35 Re: Split - Sarajevo

Post by dimu »

FireFly wrote: Znaci, auto-put je dosao do Ravce...Na svim kartama koje sam nasao online, pa cak i na HAK-ovom website put se zavrsava u Sestanovcu.
Ovo izgleda najbolji i najbrzi put.

Hvala svima na savjetima i prijedlozima.

nisu valjda jos updateovali karte ali ta dionica Sestanovac - Ravca je otvorena jos krajem 2008 ;)
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#36 Re: Split - Sarajevo

Post by ja1977 »

Pravo je sega sa tom dionicom. Davno je otvorena. Vozio se njome. Ali je apsolutno tacno da nije ucrtana niti u jednu kartu. Pravo me zacudilo kada sam vidio da je nema ni na HAC, a posebno na Via Micheline.

U svakom slucaju ja sam vozio Sa-MOstar-Ljubuski-Crveni grm-Vrgorac i za par kilometara se izadje na autoput :P
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#37 Re: Split - Sarajevo

Post by Admir_1984 »

Her Flick wrote:definitivno su probili auto autoput do Ploca, vidiJo neki dan, kako pice do sezone ce ga i asfaltirati (sala)

neko upita kako do kamenskog ako ide iz pravca Prozora, malo je put zeznut od Prozora pa do one ravne fine ceste (kao aerodromska pista, ciglu na gas i ispruzi noge),
ides uz obalu buskog jezera, dodjes do jedne raskrsnice, skrenes ljevo i udaris direkt na prelaz Kamensko
a ako smotas ljevo prije te raskrsnice, takodje udaris na jedan GP (neznam kako se zove) i picis prema Sestanovcu i spustas se na Brela (sad kako je prosao autoput neznam ,jeli jos uvjek aktuelan taj put ili su napravili nekakve zaobilaznice itd itd).
Prisika tako nekako :D Ja sam relacijom koju sam naveo do Tucepa stizao za manje od 4 sata
User avatar
starii
Posts: 3305
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#38 Re: Split - Sarajevo

Post by starii »

ja1977 wrote:Pravo je sega sa tom dionicom. Davno je otvorena. Vozio se njome. Ali je apsolutno tacno da nije ucrtana niti u jednu kartu. Pravo me zacudilo kada sam vidio da je nema ni na HAC, a posebno na Via Micheline.

U svakom slucaju ja sam vozio Sa-MOstar-Ljubuski-Crveni grm-Vrgorac i za par kilometara se izadje na autoput :P
dio crveni grm - vrgorac je opasan put...prosjek oko 60 mozda negdje i manje..mislim da su druge soluciije bolje..
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#39 Re: Split - Sarajevo

Post by dimu »

starii wrote: dio crveni grm - vrgorac je opasan put...prosjek oko 60 mozda negdje i manje..mislim da su druge soluciije bolje..

opasan ? pa ne sretnes 3 auta u 10 kilometara

jedino sto je u losem stanju pa ko ima neko sportsko ili spusteno auto mora lagano zbog rupa, inace put ko i svaki drugi a prometa skoro nikakvog... a i prekratka je dionica da bude nesto problematicna...
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#40 Re: Split - Sarajevo

Post by Ublehas »

karanana wrote:
Admir_1984 wrote:Mozda najblize ti je split-duvno-prozor-jablanica-sarajevo. Stigne se za oko 3,5 sata normalne voznje
Ne bih htjeo da previse skrecemo sa covjekove teme, ali, izvini, ali ovo nema teorije.

Ima teorije, i te kakve, Admir je u pravu, ja cesto idem u Split i uvijek idem ovom rutom. Osim 15-20 minutne voznje kroz sela pored Ramskog jezera put je odlican, slabo ko za njega zna tako da nema skoro niko na cesti, mozes voziti koliko i kako ti cejf. Izadjes na 10-ak km od Tomislavgrada i do Kamenskog ti netreba vise od pola sata, putem koji je takodje dobro rasterecen. Od GP Kamenskog do Splita oko 45 min. Toplo bih preporucio svakom ovu rutu ko ide ka Splitu! Sto se tice autoputa, bas u Splitu mi rekose da ce biti pustena cijela dionica Split-Ploce ove turisticke sezone, sto je jos jedna pogodnost ko ima namjeru tamo ici, koliko sam vidio u Plocama su vec uradjene petlje i prikljucenja na autoput, e sad neznam hoce li to biti fakat istina ili ne, vidjecemo. U svakom slucaju, ja bih uvijek preporucio kao Admir: Sarajevo-Jablanica-Prozor (pored samostana Scit i Ramskog jezera)-Tomislavgrad-GP Kamensko-Trilj-Dicmo-Split. Takodje kako Admir rece, ko ide u pravcu Brela, Baskih voda i okolo, moze ici istom dionicom s tim da prije Kamenskog, 100 m prije raskrsnice Livno-Kamensko ide lijevo, ima putokaz za Makarsku, na mali prelaz Prisika nedaleko odatle, dalje na Arzano, Cista Provo i Sestanovac i preko gornjih Brela sidje se haman u Brela, oko 45 min voznje.
Ko zeli preko Travnika, Bugojna i Kupresa, osim onih koji zele uzivati u njihovim ljepotama, bolje je ici preko Rostova u pravcu Novog Travnika, doduse samo ljeti jer se jase preko planine ali se sidje u Bugojno pa sigurno za oko pola sata brze.
User avatar
Tahta
Posts: 896
Joined: 22/01/2008 18:28

#41 Re: Split - Sarajevo

Post by Tahta »

Her Flick wrote:sarajevo-travnik-bugojno-kupres-tomislavgrad-kamensko-brnaze-split i sve to za 4 sata

a sto se janjetine tice, neka hvala, tek kada iskorjene brucelozu
majstore nemoj prepadati raju osnovna prosvječenost (a čovjek je iz Splita -turizam) nema bruceloze kada se meso termički obradi (ispeče, kuha, obari ) bez panike.Zaraze se stočari čobani sa direktnim kontaktom sa zaraženom životinjom zato slobodno navalite po rebarcima
User avatar
Chemist
Posts: 728
Joined: 22/11/2007 19:34
Location: Rocket ship

#42 Re: Split - Sarajevo

Post by Chemist »

Split - Livno - Bugojno - Novi Travnik (via Rostovo) - Sarajevo, najbolji i najlaksi put, najgore je od N. Travnika do Lasvanske petlje, a ostalo je sve pjesma, preko Kupresa vozi koliko smijes, preko rostova takodjer (cijela strana prema N. Travniku koja je btw duza nego ona prema Bugojnu uradjena nanovo), onda te ceka magistrala i autoput do Sarajeva....ne znam koliko je KM ali znam da je iz Splita do Livna sat voznje, iz Livna do Sarajeva jedno 3 (normalne voznje)
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#43 Re: Split - Sarajevo

Post by Lesli Eldridž »

Chemist wrote:Split - Livno - Bugojno - Novi Travnik (via Rostovo) - Sarajevo, najbolji i najlaksi put, najgore je od N. Travnika do Lasvanske petlje, a ostalo je sve pjesma, preko Kupresa vozi koliko smijes, preko rostova takodjer (cijela strana prema N. Travniku koja je btw duza nego ona prema Bugojnu uradjena nanovo), onda te ceka magistrala i autoput do Sarajeva....ne znam koliko je KM ali znam da je iz Splita do Livna sat voznje, iz Livna do Sarajeva jedno 3 (normalne voznje)
Konačno neko ko je pametan i fino rezonuje. Ja brate samo tuda idem i nema bolje rute. Nije loše ni do Bugojna svratiti, lijepa čaršija... :D
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#44 Re: Split - Sarajevo

Post by slavkoimamodilera »

Lesli Eldridž wrote:
Chemist wrote:Split - Livno - Bugojno - Novi Travnik (via Rostovo) - Sarajevo, najbolji i najlaksi put, najgore je od N. Travnika do Lasvanske petlje, a ostalo je sve pjesma, preko Kupresa vozi koliko smijes, preko rostova takodjer (cijela strana prema N. Travniku koja je btw duza nego ona prema Bugojnu uradjena nanovo), onda te ceka magistrala i autoput do Sarajeva....ne znam koliko je KM ali znam da je iz Splita do Livna sat voznje, iz Livna do Sarajeva jedno 3 (normalne voznje)
Konačno neko ko je pametan i fino rezonuje. Ja brate samo tuda idem i nema bolje rute. Nije loše ni do Bugojna svratiti, lijepa čaršija... :D
A moze i preko Zagreba :-)
Životinjić
Posts: 153
Joined: 08/10/2008 10:05

#45 Re: Split - Sarajevo

Post by Životinjić »

Ako si već u Ljubuškom onda nema potrebe da ideš na Čapljinu pa za Mostar. Možeš preko Čitluka pa se spustiš u Žitomislić.

Evo mojih prijedloga:

Split - Zagvozd - Imotski - Grude - Mostar - Sarajevo
Split - Ravča - Vrgorac - Orah - Ljubuški - Čitluk - Žitomislić - Mostar - Sarajevo
Split - Ravča - Vrgorac - Crveni Grm (ili Orah) - Ljubuški - Kruševo - Mostar - Sarajevo
Split - Zagvozd - Imotski - Posušje - Blidinje - Jablanica - Sarajevo

Na ovom zadnjem je par kilometara makadama.
User avatar
mayab
Posts: 27348
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#46 Re: Split - Sarajevo

Post by mayab »

Image

Treba mi informacija "iz prve ruke", da li je autoput stigao do Ploča, ovo je slika sa stranice Hrvatskih auto-cesta, koja nije baš "up to date", ali po legendi bi trebalo da je spojeno do Ploča!
Onda, jeli ko vozio , da napiše tačno,posto kontam uskoro do Splita i to SA-MO-GP Doljani-Metković- i onda Ploče-Split autoputem?
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#47 Re: Split - Sarajevo

Post by ins »

mayab wrote:Image

Treba mi informacija "iz prve ruke", da li je autoput stigao do Ploča, ovo je slika sa stranice Hrvatskih auto-cesta, koja nije baš "up to date", ali po legendi bi trebalo da je spojeno do Ploča!
Onda, jeli ko vozio , da napiše tačno,posto kontam uskoro do Splita i to SA-MO-GP Doljani-Metković- i onda Ploče-Split autoputem?
Iz prve ruke:

Nije dosao do Ploca, vec do Ravce. Od Ploca do te Ravce imas jedno 5 km odlicne nove brze ceste i jedno 20 km grozne stare lokalne ceste. Ova tvoja ruta se ne isplati uospte niti vremenski niti lakocom. Biraj jednu od ove dvije:

Sa - Mostar - Siroki - Grude - Imotski - ulaz Zagvozd - Split

Sa - Lasva - Novi Travnik - Rostovo - Bugojno - Livno - Trilj - ulaz Bisko - Split
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#48 Re: Split - Sarajevo

Post by Ublehas »

ins wrote:
mayab wrote:Image

Treba mi informacija "iz prve ruke", da li je autoput stigao do Ploča, ovo je slika sa stranice Hrvatskih auto-cesta, koja nije baš "up to date", ali po legendi bi trebalo da je spojeno do Ploča!
Onda, jeli ko vozio , da napiše tačno,posto kontam uskoro do Splita i to SA-MO-GP Doljani-Metković- i onda Ploče-Split autoputem?
Iz prve ruke:

Nije dosao do Ploca, vec do Ravce. Od Ploca do te Ravce imas jedno 5 km odlicne nove brze ceste i jedno 20 km grozne stare lokalne ceste. Ova tvoja ruta se ne isplati uospte niti vremenski niti lakocom. Biraj jednu od ove dvije:

Sa - Mostar - Siroki - Grude - Imotski - ulaz Zagvozd - Split

Sa - Lasva - Novi Travnik - Rostovo - Bugojno - Livno - Trilj - ulaz Bisko - Split

Ovo je sasvim tacna informacija, bas iz prve ruke, koliko god da je dobro izaci na autoput izgubi se puno do istog, pogotovo na ovih 20-ak km od kraja ove nove brze ceste do Ravce tj. autoputa. Ja bih samo jos dodao rutu koja je po meni do sada najbolja:

Sa-Konjic-Jablanica-Prozor-Scit (Ramsko jezero)-Tomislavgrad-Kamensko (GP)-Trilj-Split

Brza za sat (mozda sat i po) vremena od stare rute dole obalom pa preko Mostara a i blize je nego preko Kupresa, Bugojna, Viteza...

Put od Jablanice pa kroz selo Doljani i preko Blidinja koji nazalost jos nije zavrsen bi bio daleko najbolja opcija, ali kako rekoh nije zavrsen, jedne prilike sam po pogresnoj informaciji da jeste zavrsen i asfaltiran otisao tim putem i zaglavio klackajuci se preko makadama i gudura jedno 2 sata, izadje se pravo u Tomislavgrad ili se moze na Posusje, samo da je asfaltiran bio bi fantastican.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#49 Re: Split - Sarajevo

Post by alphonse kauders »

Zamolio bih ako može update na ovu temu pošto su odgovori stari skoro godinu dana, a uskoro putujem tamo. Dakle, Sarajevo - Split : kuda je najpreporučljivije:

a) Kupres

b) Široki

c) Vrgorac (dokle je sa autoputom, gdje se izlazi na autoput?)

Mogu li se pouzdati u viaMichelin?


Hvala na odgovorima!:)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#50 Re: Split - Sarajevo

Post by AmADin_gospo »

FireFly wrote:Treba mi savjet: Koji je najbolji nacin da se autom stigne iz Splita u Sarajevo?
postoje 3 ustaljene rute:
1. Split-Metković-Mostar-Sarajevo
2. Split-Sinj-Livno-Bugojno-N.Travnik-Vitez-Lašva-Visoko-Sarajevo
3. Split-Imotski-Mostar-Sarajevo
4. Split-Tomislavgrad-Gornji Vakuf-Jablanica-Sarajevo
5. Split-Tomislavgrad-Gornji Vakuf-Fojnica-Kiseljak-Sarajevo

meni je najdraža i najbolja ruta br. 2
Post Reply