Za predane Allahu dž.š.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ragib
Posts: 2358
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#26

Post by ragib »

Jednom mu je došao jedan momak tražeći od njega da mu dozvoli da počini bludnu radnju, zinaluk. Ashabi se, čuvši za ovu gnusnu i odvratnu želju, uskomešaše i počeše ga grditi, međutim, onaj koji je poslan kao milost svim svjetovima, sallallahu 'alejhi we sellem, mu reče: „Priđi mi malo bliže!“ Kada mu je prišao, Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, ga upita: „Da li bi volio da takvo što neko uradi sa tvojom majkom?“ Reče: „Ne, tako mi Allaha!“ Reče Poslanik: „Tako ni ostali ljudi ne bi voljeli da se to čini sa njihovim majkama!“ Upita ga: „A da li bi volio da to neko učini sa tvojom kćerkom?“ Reče: „Ne, Allahov poslaniče! Ne tako mi Allaha!“ Nakon toga ga je Allahov poslanik upitao za njegovu sestru, amidžinicu i tetku, da li bi mu bilo drago da neko i sa njima počini ovaj gnusni i zabranjeni čin, a ovaj je uvjek, grozeći se, odgovarao da ne bi to volio. Naposlijetku je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, stavio svoju ruku na njegova prsa, te proučio dovu: „Allahu moj, oprosti njegov grijeh, očisti njegovo srce i zaštiti njegov polni organ!“ Prenosi se da, od tog momenta, ovaj momak više nikada nije imao naklonost da počini zinaluk! (Ahmed, hadis je vjerodostojan)
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#27

Post by seldzuk »

Dobro nam doš'o, najveći sine
Arapskog roda i domovine!
Dobro nam doš'o, stari plemiću,
Hašimoviću, Kurejševiću,
Koji će slabe dići na noge
I lišit ropstva narode mnoge.
Dobro nam doš'o, prosvjetitelju,
Zagovorniče i spasitelju.
Suri-Israfil kada zapuše,
U te se naše uzdaće duše.
Ti nesretniku blažićeš muke,
Ti griješniku pružaćeš ruke.
(Mevlud od Safvet-bega Bašagića)
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#28

Post by schevar »

[quote="seldzuk"]Dobro nam doš'o, najveći sine
Arapskog roda i domovine!
Dobro nam doš'o, stari plemiću,
Hašimoviću, Kurejševiću,
Koji će slabe dići na noge
I lišit ropstva narode mnoge.
Dobro nam doš'o, prosvjetitelju,
Zagovorniče i spasitelju.
Suri-Israfil kada zapuše,
U te se naše uzdaće duše.
Ti nesretniku blažićeš muke,
Ti griješniku pružaćeš ruke.
(Mevlud od Safvet-bega Bašagića)[/quot

:thumbup:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#29

Post by Bosanac sa dna kace »

jel imate citav mevlud?
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#30

Post by Leonid Breznjev »

Jedini Boze
smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i oprosti nam grijehe nase.

Samo si Ti Onaj koji oprašta svojim stvorenjima, Onaj koji daruje rahmet i merhamet, Onaj koji je milostiv i blagonaklon. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i oprosti nam grijehe nase.

Samo si Ti Onaj ciji je merhamet beskrajan i ciji je rahmet sveobuhvatan, Dobrocinitelj, Milostivi, Samilosni. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i uputi nas na pravi put.

Samo si Ti Gospodar cijelog kozmosa i apsolutni vladar, Kralj, neovisan u odnosu na sve stvari, a sve je ovisno od Tebe, Ti si savrsenstvo vlasti. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i zastiti nas od zla stvorenja Tvojih.

Samo si Ti Onaj koji je daleko od grešaka, slabosti, nepromišljenosti i bilo kakvih nedostatka. Onaj koji je svet i bezgrešan. Silni, Mudri, Sveti, Tvoje ime oznacava odsustvo bilo kakve mane i mrlje.Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini nas zadovoljnim.

Samo si Ti Onaj koji ostaje miran na sve neprilike i dešavanja, Onaj koji svoje robove izvodi na pravi put i izbavlja ih iz svakojakih nevolja i opasnosti, Darovatelj sigurnosti. Kod Tebe je mir bez granica i pomanjkanja. Samo je kod tebe spas od pocetka stvaranja i na oživljavanju. Ti si Onaj koji izrice pozdrav mira na svoja stvorenja. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i olaksaj nam, a ne otezaj.

Samo si Ti Onaj koji na nebesima i na Zemlji budi svjetlo vjere, Onaj što onima koji mu se uticu daje milost, Onaj koji cuva od muke i boli, Onaj koji daje spokojstvo, sigurnost i mir. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i podari nam mir i spokoj dusi.

Samo si Ti Onaj koji sve cuva i sve nadgleda, Onaj koji štiti, Budni i uvijek prisutni, cija spoznaja bdije nad svim na svijetu, Istiniti. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i obasjaj nas nurom istine.

Samo si Ti Onaj koji se nikako ne može pobijediti, koji je uvijek apsolutno nadmocan, istodobno Mocan i Dragocjen, bez oca i majke, i nikakvo mjesto ne može Te ograditi, i ništa Tebi nije slicno. Ti kažnjavas koga hoces, Ti sigospodar nagradjivanja cina. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i nagradi nas za nasa dobra djela, a umanji nam losa.

Samo si Ti Onaj cijim se odlukama niko ne može suprostaviti, Onaj koji popravlja razrušeno i nadoknadjuje nedostatke, Onaj koji može natjerati da se ucini ono što želi, Najjaci, Onaj kojem se niko i ništa ne može oduprijeti, Onaj koji vraca u prvobitno stanje, Onaj koji popravlja, po nahodjenju Svoje volje. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i podari nam snagu da se suprostavimo sejtanu prokletom.

Samo si Ti Onaj cija se velicina prepoznaje i pokazuje u svakoj stvari, svakom dogadjaju, svakoj želji, Veliki, Divotan, Prema Tvojoj ljepoti sve je ružno. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini nas lijepim u srcima.


Samo si Ti Onaj koji stvara iz nicega i koji prvo utvrdjuje stanja i dešavanja, a onda ih prema datim prilikama stvara. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini nas svjesnim, punim ljubavi i oprosta.


Samo si Ti Onaj koji stvara, Onaj koji svaku stvar sklapa na najbolji i najpodesniji moguci nacin. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ne zaboravi Ti nas.

Samo si Ti Onaj koji oblikuje, koji svakoj stvari daje željeni obris i oblik, Onaj koji uredjuje i sastavlja stvari i daje oblike svim stvarima. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i oblikuj nam cvrst iman i toplu narav.

Samo si Ti Onaj što cini da se zaborave grijesi koje su ucinili Tvoji robovi, Praštajuci, Oprostitelj , Onaj koji zna oprostiti muku kazne onome koji to zasluži. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i spasi nas od kazne velike.

Samo si Ti Apsolutni vladar, Onaj cija je snaga i moc dovoljna da ostvari sve što zaželi, Gospodar, Onaj Koji uvijek potcinjava, Onaj Koji gospodari, a nad Kojim se ne gospodari.Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i spasi nas od zlih predvodnika zemaljskih.

Samo si Ti Onaj Koji bez ikakve nadoknade dariva milost i oprašta, stalni Darovatelj, Onaj Koji obilno daje, a da ništa ne prima za uzvrat. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i podari nasim sehidima i umrlima lijepi dzennet.

Samo si Ti Onaj Koji svoja stvorenja snabdijeva sa svime što je potrebno i u duhovnom i u materijalnom smislu, Snabdjevac, Opskrbitelj, Podjeljivac svih dobara, Koji podjeljuje ono što Mu se svidja. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i podari nam lijepu opskrbu i zastiti nasa dobra od neprijatelja.

Samo si Ti Onaj Koji rješava sve vrste teskoca i problema, Koji širom otvara vrata i materijalnih i duhovnih dobara, Pobjednik, Koji savladava sve teskoce i donosi pobjedu, Sudac, bilo da izrice presudu, bilo da donosi odluku, Onaj Koji objavljuje, Koji ljudima otkriva ono što im je ostalo skriveno. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini da budemo od onih koji ce ispravno suditi.

Samo si Ti Onaj cije je znanje beskrajno i samo njemu svojstveno, Onaj Koji zna istinu svake stvari, Onaj Koji zna na savršen nacin sve ono što je predmet spoznavanja. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini nas pametnim i razbistri um nas.

Samo si Ti Onaj Koji steže, sužava, sabija, zatvara i Onaj koji svoju ruku i stisnutom drzi. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i spasi nas od kleveta i nasilnika ovoga svijeta.

Samo si Ti Onaj Koji udjeljuje, otvara, rasprostire. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i uzmi nas u okrilje svoje najljepse.

Samo si Ti Onaj Koji spušta, unižava, smjenuje, Onaj Koji vraca iz postojanja u nepostojanje, iz znanja u neznanje, iz zdravlja u bolest. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo, ublazi nasu bol i ucini nas sretnima.

Samo si Ti Onaj Koji uzvišava, uzdiže, Onaj Koji izvodi iz poniženja u dostojanstvo, Onaj Koji izvlaci iz blata. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini nas dostojanstvenima da Tebe velicamo.

Samo si Ti Onaj Koji dariva cast, slavu i dostojanstvo, Onaj Koji ukazuje cast i poštovanje, Poštovatelj. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini nas casnim robovima Tvojim.

Samo si ti Onaj Koji ponižava i obezvrjedjuje, Koji odvlaci u bijedu i Koji oduzima cast i ugled. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i oprosti nam teske rijeci koje nanosimo jedni drugima.

Samo si Ti Onaj Koji u potpunosti cuje sve skrivene i sve otkrivene stvari. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ne dozvoli da o drugima lose govorimo i lazemo.

Samo si Ti Onaj Koji vidi sve: i ono skriveno i ono otkriveno, i ono što je na svjetlu i ono što je u tami, i ono što je živo i ono što je neživo, i ono što je na zemlji i ono što je na nebu. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i oprosti nam grjesne poglede, zavist i oholost i sacuvaj nas od takvih.

Samo si Ti Pravedni vladar, Sudac u Svome cinu vrhovnog odlucivanja; ideja mudrosti i providnosti , povezana u svojstvo znanja, rijeci, cina. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ne dozvoli da pogresno drugima sudimo i spasi nas od lazne optuzbe.

Samo si Ti Pravednik, Onaj Koji je bezgranicno pravedan, Onaj Koji je Najviša pravda i ništa rdjavo od Njega ne može doci. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i uputi nas na put pravde i pravednosti.

Samo si Ti Onaj Koji poznaje i najmanje detalje najsicusnije stvari, Onaj Koji zna ono što se ne zna, Onaj Koji vidi ono što se ne vidi, Onaj Koji pravedno postupa i svojim robovima daruje milost. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo, podari nam svoju neizmjernu ljubav i milost.

Samo si Ti Onaj Koji zna do u najsitnije detalje skriveno lice i nepoznatu stranu svih stvari, Pronicljiv, Poznavatelja najintimnijih tajni svih stvorenja. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo, spasi nas od zlih nauma i obasjaj svaki kutak nase duse.

Samo si Ti Blagi, Bogougodni, Onaj ciji su praštanje, darivanje i dobrota bezgranicni, Obdaren blagoscu, Koji je spor u kažnjavanju. Smiluj se u ovoj mubarek noci nama koji zaboravljamo i ucini da budemo blagi jedni prema drugima, da volimo i da se samo Tebi molimo.
Amin ja Rabbi!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#31

Post by Ahmmed »

Sjetimo se, jedni drugih, u dovama....
ragib
Posts: 2358
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#32

Post by ragib »

Gospodaru učini vatru zabranjenom onome ko ovo pročita

Esselamu alejkum

Brate, sestro,
proslijedi ovo drugima jer će ti možda ovo
na Sudnjem danu činiti šefa'at
Prije nego obaviš namaz
da li si ikada razmišljao
dok slušaš ezan
da Vladar nebesa i Zemlje te zove na susret sa Sobom
a ti uzimaš abdest
spremajući se na susret sa Vladarom vladara
upućuješ se ka džamiji
odazivajući se pozivu Veličanstvenog, Vladaru Arša Uzvišenog
Stupaš u namaz tekbirom ''Allahu ekber''
jer ulaziš u razgovor sa Gospodarom Koji sve čuje i sve zna.
Učiš suru Fatihu u namazu
jer počinješ poseban dijalog između sebe i svoga Moćnoga Stvoritelja
obavljaš propisane pokrene u namazu
a oko tebe se nalaze brojni meleki
koji ruku' i sedždu čine hiljadama godina,
a njihov broj zna samo Allah
A i ti sedždu činiš,
jer najuzvišenije i najljepše mjesto na kojem čovjek može biti
jeste da bude u blizini Jednog i Jedinog Gospodara.
Predaješ selam na kraju namaza
Jer goriš od želje za susretom sa Najmilostivijim
Od susreta sa Allahom
Najmilostivije srce je srce koje se Allaha boji
Najsadržajniji govor je spominjanje Allaha
Najčistija ljubav je ljubav u ime Allaha
Pa kada osjetiš tugu il' bol, kaži
LA ILAHE ILLA ENTE, SUBHANEKE INNI KUNTU MINE-ZZALIMIN
Ove riječi su lijek za srca
Njihova svjetlost je skrivena tajna
a njihovo izgovaranja briše grijehe
LA ILAHE ILLALLAH
Gospodaru, učini vatru zabranjenom onome ko ovo pročita
i nastani ga u najuzvišenijem mjestu u Firdevsu, amin!

prevedeno s arapskog
S.S.
User avatar
schevar
Posts: 111
Joined: 07/06/2007 12:53

#33

Post by schevar »

ragib wrote:Gospodaru učini vatru zabranjenom onome ko ovo pročita

Esselamu alejkum

Brate, sestro,
proslijedi ovo drugima jer će ti možda ovo
na Sudnjem danu činiti šefa'at
Prije nego obaviš namaz
da li si ikada razmišljao
dok slušaš ezan
da Vladar nebesa i Zemlje te zove na susret sa Sobom
a ti uzimaš abdest
spremajući se na susret sa Vladarom vladara
upućuješ se ka džamiji
odazivajući se pozivu Veličanstvenog, Vladaru Arša Uzvišenog
Stupaš u namaz tekbirom ''Allahu ekber''
jer ulaziš u razgovor sa Gospodarom Koji sve čuje i sve zna.
Učiš suru Fatihu u namazu
jer počinješ poseban dijalog između sebe i svoga Moćnoga Stvoritelja
obavljaš propisane pokrene u namazu
a oko tebe se nalaze brojni meleki
koji ruku' i sedždu čine hiljadama godina,
a njihov broj zna samo Allah
A i ti sedždu činiš,
jer najuzvišenije i najljepše mjesto na kojem čovjek može biti
jeste da bude u blizini Jednog i Jedinog Gospodara.
Predaješ selam na kraju namaza
Jer goriš od želje za susretom sa Najmilostivijim
Od susreta sa Allahom
Najmilostivije srce je srce koje se Allaha boji
Najsadržajniji govor je spominjanje Allaha
Najčistija ljubav je ljubav u ime Allaha
Pa kada osjetiš tugu il' bol, kaži
LA ILAHE ILLA ENTE, SUBHANEKE INNI KUNTU MINE-ZZALIMIN
Ove riječi su lijek za srca
Njihova svjetlost je skrivena tajna
a njihovo izgovaranja briše grijehe
LA ILAHE ILLALLAH
Gospodaru, učini vatru zabranjenom onome ko ovo pročita
i nastani ga u najuzvišenijem mjestu u Firdevsu, amin!

prevedeno s arapskog
S.S.

ovo sto si napisao je zaista poucno.hvala puno i neka te ALLAHdz.s.nagradi
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#34

Post by pinkzelena »

Kunem se Danom kada Smak svijeta nastupi

i kunem se dušom koja sebe kori.

Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti?

Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo.

Ali, čovjek hoće dok je živ da griješi,

pa pita: "Kada će Smak svijeta biti?"

Kad se pogled od straha ukoči

i Mjesec pomrači

i Sunce i Mjesec spoje -

tog dana čovjek će povikati: "Kuda da se bježi?"

Nikuda! Utočišta nema.

Toga dana biće Gospodaru tvome prepušten,

toga dana čovjek će o o­nome što je pripremio, a što propustio
obaviješten biti,

sam čovjek će protiv sebe svjedočiti,

uzalud će mu biti što će opravdanja svoja iznositi.

Ne izgovaraj Kur’an* jezikom svojim da bi ga što prije zapamtio,

Mi smo dužni da ga saberemo da bi ga ti čitao.

A kada ga čitamo, ti prati čitanje njegovo,

a poslije, Mi smo dužni da ga objasnimo.

Uistinu, vi ovaj prolazni svijet volite,

a o o­nom drugom brigu ne vodite.

Toga dana će neka lica blistava biti,

u Gospodara svoga će gledati;

toga dana će neka lica smrknuta biti,

tešku nevolju će očekivati.

Pazi! Kada duša dopre do ključnih kosti,

i vikne se: "Ima li vidara?",

i o­n se uvjeri da je to čas rastanka

i noga se uz nogu savije,

toga dana će Gospodaru tvome priveden biti:

"Nije vjerovao, nije molitvu obavljao,

nego je poricao i leđa okretao,

a o­nda svojima bahato odlazio."

Teško tebi! Teško tebi!

I još jednom: Teško tebi! Teško tebi!

Zar čovjek misli da će sam sebi prepušten biti, da neće odgovarati?

Zar nije bio kap sjemena koja se ubaci,

zatim ugrušak kome o­n o­nda razmjer odredi i skladnim mu lik učini,

i od njega o­nda dvije vrste, muškarca i ženu, stvori,

i zar Taj nije kadar mrtve oživiti?

( Al-Qiyama -- Smak svijeta )
ragib
Posts: 2358
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#35

Post by ragib »

Zapamtiti...


Dovoljno je casti za tebe, da rob si ti Njemu, a dovoljan je ponos tebi da tvoj je On Gospodar







NE OBRACAJ PAZNJU NA RUZNE RIJECI

Ne obracaj paznju na ruzne rijeci koje ti upucuju ljudi, jer one stetu donose onome ko ih govori, a ne tebi. Znaj da mrznja, vrijedjanje i zavidnost od strane pokvarenjaka, samo povecavaju tvoju vrijednost, jer to je dokaz da si postigao stepen koji je hvale vrijedan. I znaj da ti salje darove u obliku svojih dobrih djela onaj koji te ogovara, brise tvoje grijehe i cini da postanes poznata licnost, a to su sve same blagodati.






VRIJEDNOST PRAVEDNOSTI

Poznati ashab Allahovog Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, Ebu Hurejre, prenosi da mu je jdne prilike Poslanik sallallahu alejhi ve sellem rekao:" O Ebu Hurejre, sat pravednosti bolji je od sezdeset godina dobrovoljnog namaza i posta, a sat nepravedne vlasti gori je kod Allaha od sezdeset godina grijesenja." (Hadis biljezi Isbahani)
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#36

Post by Leonid Breznjev »

Hvala ti Allahu koji Si sve duse stvorio i pokazao im put dobra i put zla i koji Si u plemenitom Kur'anu rekao: "Spasen ce biti onaj ko svoju dusu ocisti, a bice izgubljen ko je ocrni".

Dragi Allahu, molim Ti se ovom dovom s kojom Ti se molio Alejhisselam:

"Allahu, podari mi dusi bogobojaznost i ocisti je, jer Ti Si onaj koji ce je najbolje ocistiti, Ti Si njen prijatelj i Gospodar".
Dragi Allahu, Ti Si mene stvorio od duse i tijela, molim Te da mi tijelo bude zdravo, a dusa da mi bude cista. Oplemeni i ocisti dusu moju ja Rabbi, Ti Si Svemoguci i nista nije tesko Tebi. Allahu, Ti veliku moc i milost imas i volis da svacije dove uslisavas, pa te molim primi i ovu moju i ocisti mi dusu, jer ja zelim da iz mene izadje cista i da joj reknes, kako Ti u Kur'anu kazes: "O, smirena duso, vrati se svome Gospodaru, zadovoljna s Njim i On zadovoljan s tobom. Udji medju moje robove, udji u moj Dzenet!"
Allahu, Ti Si moj Gospodar i Tebi se obracam i molim da ocistis moju dusu od grijeha, jer to samo Ti mozes. Neka Ti je, Dobri Allahu, neizmjerna hvala, jer Si Ti Jedini zasluzan da budes hvaljen, obozavan i moljen dovama, koje volis da primas, pa ukabuli i moju dovu! Amin! El-fatiha!



dova za ciscenje duse, koju naucih od moje drage nane, da joj Uzviseni Allah podari lijep dzenet...
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#37

Post by pinkzelena »

Hvala Arslane :thumbup:
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#38

Post by pinkzelena »

Ne zaboravite..sutra 27.08. provedite u ibadetu,sutra je najznačajniji dan mjeseca Šabana,dan i noć kada se ispunjavaju želje,naše molitve i dove i kada se pišu sudbine za nas,za narednu godinu.

Svima vama,predanim Allahu dž.š kako naslov i kaže želim svako dobro,puno zdravlja i nafake,svega svega.. :)

:kiss: za sve i sjetite se svih,koji vam znače,kojima su potrebne vaše dove,a ne zaboravite ni sebe.


Amin :wink:
Aorta
Posts: 389
Joined: 08/04/2003 00:00
Location: Right Here.

#39

Post by Aorta »

Arslan wrote:Hvala ti Allahu koji Si sve duse stvorio i pokazao im put dobra i put zla i koji Si u plemenitom Kur'anu rekao: "Spasen ce biti onaj ko svoju dusu ocisti, a bice izgubljen ko je ocrni".

Dragi Allahu, molim Ti se ovom dovom s kojom Ti se molio Alejhisselam:

"Allahu, podari mi dusi bogobojaznost i ocisti je, jer Ti Si onaj koji ce je najbolje ocistiti, Ti Si njen prijatelj i Gospodar".
Dragi Allahu, Ti Si mene stvorio od duse i tijela, molim Te da mi tijelo bude zdravo, a dusa da mi bude cista. Oplemeni i ocisti dusu moju ja Rabbi, Ti Si Svemoguci i nista nije tesko Tebi. Allahu, Ti veliku moc i milost imas i volis da svacije dove uslisavas, pa te molim primi i ovu moju i ocisti mi dusu, jer ja zelim da iz mene izadje cista i da joj reknes, kako Ti u Kur'anu kazes: "O, smirena duso, vrati se svome Gospodaru, zadovoljna s Njim i On zadovoljan s tobom. Udji medju moje robove, udji u moj Dzenet!"
Allahu, Ti Si moj Gospodar i Tebi se obracam i molim da ocistis moju dusu od grijeha, jer to samo Ti mozes. Neka Ti je, Dobri Allahu, neizmjerna hvala, jer Si Ti Jedini zasluzan da budes hvaljen, obozavan i moljen dovama, koje volis da primas, pa ukabuli i moju dovu! Amin! El-fatiha!



dova za ciscenje duse, koju naucih od moje drage nane, da joj Uzviseni Allah podari lijep dzenet...
Ovo prepisujem, krasopisom, u svoju svesku...

Hvala.
ABAP
Posts: 162
Joined: 10/05/2006 18:14

#40

Post by ABAP »

Gospodaru moj,

Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.


Gospodaru moj,

Nauci me da je tolerancija
Najvisi stupanj moci,
A zelja za osvetom prvi znak slabosti.


Gospodaru moj,

Ako mi uzmes imetak,
Ostavi mi nadu .
Ako mi ne podaris uspjeh ,
Podari mi snagu volje
Da savladam poraz.
A kad mi uzmes blagodat zdravlja
Podari mi blagost vjere.


Gospodaru moj,

Kada se ogrijesim o ljude
Podari mi snagu izvinjenja,
a kada se ljudi o mene ogrijese
podari mi snagu oprosta.


Gospodaru moj,

Ako ja zaboravim Tebe
Nemoj Ti zaboraviti mene.

Amin.
4bosnia
Posts: 28
Joined: 17/10/2007 22:57
Location: bosna

#41

Post by 4bosnia »

Evo jedna divna dova, za za{titu od svakoga zla i za hajr, uputite je kadgod Gospodaru, ne}ete se pokajati :)

Zaklanjam se kod Allaha, osim kojeg nema drugog bo`anstva, Boga mog i Boga svega postoje}eg. I uto~i{te tra`im kod Njega, Gospodara svoga i Gospodara svega postoje}eg.
Ja se oslanjam na @ivoga, koji ne}e umrijeti, odagnavaju}i svako zlo s (rije~ima): nema stanja niti mo}i osim uz Allaha, dovoljan mi je Allah i divan je On pomagatelj, dovoljan mi je Gospodar naspram ljudi i d`inna i {ejtana, dovoljan mi je Stvoritelj naspram svih stvorenja, dovoljan mi je Opskrbitelj naspram svih opskrbljenih, dovoljan mi je Onaj, u ~ijoj je ruci vlast nad svim postoje}im. On daje uto~i{te i od Njegove je pomo}i svako ovisan.
Dovoljan mi je Allah, i to je dosta, Allah dobro ~uje onoga koji Ga moli. Ko je uz Allaha, nikada odba~en ne}e biti… Na Njega se oslanjam, On je Gospodar prijestolja veli~anstvena…
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#42

Post by Kaiser »

Istočni vjetre kad pođeš jednoga jutra u harem
Revzi od mene selam ćeš
U njem' je Resul, muhterem

Ja petero imam svojih
Da od vatre štite mene:
Muhammeda i Aliju, dva unuka i Fatimu.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#43

Post by Prozor »

Al-Ihlas - Iskrenost
Mekka - 4 ajeta

Bismillahi rrahmani rrahim

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!


1. Reci: "On je Allah - Jedan!


2. Allah je Utočište svakom!


3. Nije rodio i rođen nije,


4. i niko Mu ravan nije!"
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#44

Post by a.basko »

"Nisu jednaki stanovnici dzehennema i stanovnici dzenneta; stanovnici dzenneta ce ono sto zele postici!" _Al-Hashr_(59:20)_

"Da ovaj Kur'an kakvom brdu objavimo, ti bi vidio kako je strahopostovanja puno i kako bi se od straha pred Allahom raspalo. Takve primjere navodimo ljudima da bi razmislili." _Al-Hashr_(59:21)_

"On je Allah-nema drugog boga osim Njega-, On je poznavalac nevidljivog i vidljivog svijeta, On je Milostivi, Samilosni!" _Al-Hashr_(59:22)_

"On je Allah-nema drugog boga osim Njega-, Vladar, Sveti, Onaj koji je bez nedostataka, Onaj koji svakoga obezbjedjuje, Onaj koji nad svim bdi, Silni, Uzviseni, Gordi. Hvaljen neka je Allah, On je vrlo visoko iznad onih koje smatraju Njemu ravnim!" _Al-Hashr_(59:23)_

"On je Allah, Tvorac, Onaj koji iz nicega stvara, Onaj koji svemu daje oblik, On ima najljepsa imena. Njega hvale oni na nebesima i na Zemlji, On je Silni i Mudri!" _Al-Hashr_(59:24)_


odvojite jos par minuta...i poslusajte isto... 8)

http://n-um.com/?q=audio/by/title/hashr
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#45

Post by Ahmmed »

Prije 1428 godina, žene Medine , pjevale su ovu kasidu u čast dolaska Božijeg miljenika i prvih muslimana iz Meke u njihov grad!




Taleal Bedru alejna min Senijetil–Vedai

(Puni mjesec nas obasja od Senijetil veda)

Vedžebeš-šukru alejna ma de'a lillahi dai

(Kevserom pojimo duše dok čekamo Ahmeda)

Ejjuhel–meb'usu fina džihte bi-l-emri-l-muta'i

(Ti koji si od Allaha cijelom svijetu poslan)

Džihte šerefte-l Medina merhaben ja hajre da'i

(Došao si da nam znanjem,grad Medinski obasjaš)



http://www.youtube.com/watch?v=vzRdK_NA ... re=related


http://www.youtube.com/watch?v=jDEYyNxL ... re=related
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#46

Post by polara »

Prijatno sam iznenadjena,lepo zvuči i uopšte super je uradjeno.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#47

Post by Ahmmed »

polara wrote:Prijatno sam iznenadjena,lepo zvuči i uopšte super je uradjeno.
polara, pogledaj i poslušaj i ovo:


http://www.youtube.com/watch?v=ozrjBGXVn2E
polara
Posts: 673
Joined: 27/10/2007 02:09

#49

Post by polara »

Ahmmed wrote:
polara wrote:Prijatno sam iznenadjena,lepo zvuči i uopšte super je uradjeno.
polara, pogledaj i poslušaj i ovo:


http://www.youtube.com/watch?v=ozrjBGXVn2E

Predivno je!
Post Reply