Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
Locked
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18581
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#26 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by GandalfSivi »

muzicar_iz_parka wrote:A i Dodik je sigurno kupio jednog poslanika SDSa i drugi mu je izrazio podršku, jedino ostao Mektić protiv.
Pazi, ovo sto si napisao cak i vjerovatno jeste tacno, ali opet bacas napamet ideje, objasni kako, sta, gdje. Opet se ponavlja argument "prica se", samo sto ponekad i corava koka zrno ubode.

Da ti pomognem malo, Obren Petrovic je voljan u koaliciju sa Dodikom, da ga nije strah politickog progona iz stranke. I za Sarovica vazi slicno (ista veza preko Milovana Cicka Bjelice, ratnog zlocinca i posljeratnog kriminalca), ali trenutno Govedarica drzi uzde, do kada vidjet cemo.

Dodik igra na onu, zavadi pa vladaj, ali je trenutno 50% sanse da je prevelik zalogaj uzeo, ni on sam ne zna, a ne neki forumas koji pise "sigurno je". Odjebao je DNS prije nego sto je privolio SDS, mogao bi ga realno na svim poljima popusiti.

Ne kazem da hoce, ali kazem da jos nista nije sigurno...
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#27 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by muzicar_iz_parka »

GandalfSivi wrote:
muzicar_iz_parka wrote:A i Dodik je sigurno kupio jednog poslanika SDSa i drugi mu je izrazio podršku, jedino ostao Mektić protiv.
Pazi, ovo sto si napisao cak i vjerovatno jeste tacno, ali opet bacas napamet ideje, objasni kako, sta, gdje. Opet se ponavlja argument "prica se", samo sto ponekad i corava koka zrno ubode.

Da ti pomognem malo, Obren Petrovic je voljan u koaliciju sa Dodikom, da ga nije strah politickog progona iz stranke. I za Sarovica vazi slicno (ista veza preko Milovana Cicka Bjelice, ratnog zlocinca i posljeratnog kriminalca), ali trenutno Govedarica drzi uzde, do kada vidjet cemo.

Dodik igra na onu, zavadi pa vladaj, ali je trenutno 50% sanse da je prevelik zalogaj uzeo, ni on sam ne zna, a ne neki forumas koji pise "sigurno je". Odjebao je DNS prije nego sto je privolio SDS, mogao bi ga realno na svim poljima popusiti.

Ne kazem da hoce, ali kazem da jos nista nije sigurno...
Dodik ima 6 mandata, socijalisti 1, DNS 1, SDS 3, PDP 2 i SDA 1.
Sve je moguće, ali čisto sumnjam da će Govedarica uspjeti napraviti neki preokret iz ovog svega.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18581
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#28 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by GandalfSivi »

muzicar_iz_parka wrote:
GandalfSivi wrote:
muzicar_iz_parka wrote:A i Dodik je sigurno kupio jednog poslanika SDSa i drugi mu je izrazio podršku, jedino ostao Mektić protiv.
Pazi, ovo sto si napisao cak i vjerovatno jeste tacno, ali opet bacas napamet ideje, objasni kako, sta, gdje. Opet se ponavlja argument "prica se", samo sto ponekad i corava koka zrno ubode.

Da ti pomognem malo, Obren Petrovic je voljan u koaliciju sa Dodikom, da ga nije strah politickog progona iz stranke. I za Sarovica vazi slicno (ista veza preko Milovana Cicka Bjelice, ratnog zlocinca i posljeratnog kriminalca), ali trenutno Govedarica drzi uzde, do kada vidjet cemo.

Dodik igra na onu, zavadi pa vladaj, ali je trenutno 50% sanse da je prevelik zalogaj uzeo, ni on sam ne zna, a ne neki forumas koji pise "sigurno je". Odjebao je DNS prije nego sto je privolio SDS, mogao bi ga realno na svim poljima popusiti.

Ne kazem da hoce, ali kazem da jos nista nije sigurno...
Dodik ima 6 mandata, socijalisti 1, DNS 1, SDS 3, PDP 2 i SDA 1.
Sve je moguće, ali čisto sumnjam da će Govedarica uspjeti napraviti neki preokret iz ovog svega.
Kada bi SDS pametno odigrao, mogli bi mu i vladu PC-a uzeti, sada kada je udario po DNS-u, ali kao sto rekoh, nista se jos ne zna, brzo cemo saznati...
putokaz1
Posts: 12555
Joined: 31/05/2014 23:56

#29 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by putokaz1 »

šta se nezna
SDA+SNSD+DNS+SP+HDZ=22
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#30 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by DrugaGimnazija »

Mislim da se radi o ovom sistemu sa dvije jednacine, gdje bi SDS mogao odigrati pametno:

SDS+PDP+DNS+NDP+SDA = 45
SDS+PDP+DNS+SDA = 7
putokaz1
Posts: 12555
Joined: 31/05/2014 23:56

#31 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by putokaz1 »

DrugaGimnazija wrote:Mislim da se radi o ovom sistemu sa dvije jednacine, gdje bi SDS mogao odigrati pametno:

SDS+PDP+DNS+NDP+SDA = 45
SDS+PDP+DNS+SDA = 7
Pavić ne sme ni da prdne bez Dodika
megaman4
Posts: 4955
Joined: 08/08/2011 23:59

#32 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by megaman4 »

putokaz1 wrote:
DrugaGimnazija wrote:Mislim da se radi o ovom sistemu sa dvije jednacine, gdje bi SDS mogao odigrati pametno:

SDS+PDP+DNS+NDP+SDA = 45
SDS+PDP+DNS+SDA = 7
Pavić ne sme ni da prdne bez Dodika
Dobije li Pavic bolju ponudu, ode Duduk u opoziciju. Politika je cudo.
User avatar
video
Posts: 6982
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#34 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by video »

Sutra bi se moglo vidjeti je li guardian otkacio poglavnika
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#35 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by channel10 »

Dok sute na obje strane danima, nešto su spremili s obzirom da drže Cik. Moguće da pokušaju sa 2013.g
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#36 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.

Kod državnih parlamentaraca iz RS imamo praktično nezaobilazan SNSD, koji sam ima 6 zastupnika + SDS-ov Obren Petrović + SP i/ili DNS sa dodatnim 1 ili 2 zastupnika.
Time je Dodik koji kontroliše 8 ili 9 zastupnika iz RS nezaobilazan faktor u formiranju državne vlasti.

Kod parlamentaraca iz FBiH imamo sljedeću situaciju. SDA i HDZ zajedno imaju 13 zastupnika iz FBiH (8+5). Ostalih 15 dolazi iz:
SDP 5, DF 3, SBB i NS po 2 i po 1 zastupnik iz PDA, A-SDA i NB.

Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.

Bez obzira kakvu odluku CIK i Ustavni sud BiH donesu, izvjesno je da će HDZ imati komfornu većinu u klubu Hrvata u Domu naroda FBiH i time obezbjediti i većinu u klubu Hrvata u Domu naroda BiH.
Takođe je izvjesno da će SNSD formirati većinu i u Skupštini RS i time obezbjediti većinu u klubu Srba u Domu naroda BiH.

Na bazi ovih činjenica koje proizilaze iz izbornih rezultata, ali i uvažavajući "strateško partnerstvo" Dodika i Čovića, može se zaključiti da se na državnom nivou bez SNSD-a i HDZ-a neće moći formirati vlast.

Prirodni partner ovog dvojca je SDA, koja se takođe (s pravom) smatra izbornim pobjednikom i po identičnoj logici "legitimnog predstavljanja naroda" daje sebi "prvenstvo" u formiranju vlasti.

Realizacija gore opisane koalicije na državnom nivou je moguća:
1. Prostom "kupovinom" samo jednog od gore nabrojanih 15 zastupnika, čime bi koalicija SNSD/HDZ/SDA + preletači i sateliti brojala ukupno 23 ili 24 zastupnika (9 ili 10 iz RS i 14 iz FBiH), ili
2. "Političkom kupovinom" čitave jedne stranke (u idealnom scenariju za SDA, kandidati bi bili SDP, SBB ili DF) čime bi SDA obezbjedila i većinu u Federaciji, a vjerovatno i u nekim trenutno "klimavim" kantonima.

Zašto navodim SDP, DF i SBB kao idealne kandidate iz perspektive SDA, a ne neke druge stranke?

Jedino SDP, DF i SBB imaju dovoljan broj mandata i u državnom, i u federalnom i u više kantonalnih skupština, čime bi SDA jednim dogovorom poklopila više skupština tzv. "Vertikala".
putokaz1
Posts: 12555
Joined: 31/05/2014 23:56

#37 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by putokaz1 »

kluz franjo wrote:Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.

Kod državnih parlamentaraca iz RS imamo praktično nezaobilazan SNSD, koji sam ima 6 zastupnika + SDS-ov Obren Petrović + SP i/ili DNS sa dodatnim 1 ili 2 zastupnika.
Time je Dodik koji kontroliše 8 ili 9 zastupnika iz RS nezaobilazan faktor u formiranju državne vlasti.

Kod parlamentaraca iz FBiH imamo sljedeću situaciju. SDA i HDZ zajedno imaju 13 zastupnika iz FBiH (8+5). Ostalih 15 dolazi iz:
SDP 5, DF 3, SBB i NS po 2 i po 1 zastupnik iz PDA, A-SDA i NB.

Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.

Bez obzira kakvu odluku CIK i Ustavni sud BiH donesu, izvjesno je da će HDZ imati komfornu većinu u klubu Hrvata u Domu naroda FBiH i time obezbjediti i većinu u klubu Hrvata u Domu naroda BiH.
Takođe je izvjesno da će SNSD formirati većinu i u Skupštini RS i time obezbjediti većinu u klubu Srba u Domu naroda BiH.

Na bazi ovih činjenica koje proizilaze iz izbornih rezultata, ali i uvažavajući "strateško partnerstvo" Dodika i Čovića, može se zaključiti da se na državnom nivou bez SNSD-a i HDZ-a neće moći formirati vlast.

Prirodni partner ovog dvojca je SDA, koja se takođe (s pravom) smatra izbornim pobjednikom i po identičnoj logici "legitimnog predstavljanja naroda" daje sebi "prvenstvo" u formiranju vlasti.

Realizacija gore opisane koalicije na državnom nivou je moguća:
1. Prostom "kupovinom" samo jednog od gore nabrojanih 15 zastupnika, čime bi koalicija SNSD/HDZ/SDA + preletači i sateliti brojala ukupno 23 ili 24 zastupnika (9 ili 10 iz RS i 14 iz FBiH), ili
2. "Političkom kupovinom" čitave jedne stranke (u idealnom scenariju za SDA, kandidati bi bili SDP, SBB ili DF) čime bi SDA obezbjedila i većinu u Federaciji, a vjerovatno i u nekim trenutno "klimavim" kantonima.

Zašto navodim SDP, DF i SBB kao idealne kandidate iz perspektive SDA, a ne neke druge stranke?

Jedino SDP, DF i SBB imaju dovoljan broj mandata i u državnom, i u federalnom i u više kantonalnih skupština, čime bi SDA jednim dogovorom poklopila više skupština tzv. "Vertikala".
Obren Petrović je načelnik Doboja?
Ma da SDA ne može kupiti jednog,je nemoguće naći će se RUKA za većinu
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#38 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

Evo upravo pročitah da me je odmah PreCjednik lično demantovao...

http://ba.n1info.com/a294915/Vijesti/Vi ... i-SDA.html
"Ovo je, kako ja gledam stvari i zato su svi dosta oprezni, još 'mutna voda' poslije izbora i svi stoje i iz prikrajka čekaju i gledaju. Svi su svjesni izbornih rezultata koji su takvi da se bez svakoga može. Može se, vjerovali ili ne, prvi put bez HDZ-a vlast napraviti na ustavan i zakonit način. I bez SNSD-a. I bez SDA. Takvi su rezultati izbora. E, sad, mi koji smo u politici zato malo i govorimo jer svi čekamo da se voda malo razbistri, da vidimo ko će povući prve poteze", kazao je Komšić u intervjuu koji možete pročitati u novom broju magazina Dani.
PreCjednik sa svojom profesionalnom procjenom - "teškom par milja maraka mjesečno" - i ja, onako iz hobija i građanskog interesovanja za džabe, očigledno ili različito gledamo na iste izborne rezultate ili gledamo na neke različite izborne rezultate.

Vjerovatno je PreCjednik u pravu. Ipak je za njega glasalo preko 220.000 ljudi.
palermo
Posts: 22496
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#39 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by palermo »

kluz franjo wrote:Za formiranje Vijeća ministara BiH u Predstavničkom domu Parlamenta BiH potrebna je skupštinska većina od min. 22 parlamentarca, a zbog mehanizma entitetskog glasanja u toj većini moraju biti min. 7 zastupnika iz RS i min. 14 iz FBiH.

Kod državnih parlamentaraca iz RS imamo praktično nezaobilazan SNSD, koji sam ima 6 zastupnika + SDS-ov Obren Petrović + SP i/ili DNS sa dodatnim 1 ili 2 zastupnika.
Time je Dodik koji kontroliše 8 ili 9 zastupnika iz RS nezaobilazan faktor u formiranju državne vlasti.

Kod parlamentaraca iz FBiH imamo sljedeću situaciju. SDA i HDZ zajedno imaju 13 zastupnika iz FBiH (8+5). Ostalih 15 dolazi iz:
SDP 5, DF 3, SBB i NS po 2 i po 1 zastupnik iz PDA, A-SDA i NB.

Za donošenje zakona i nesmetan rad Vijeća ministara potrebna je većina i u svim klubovima u Domu naroda Parlamenta BiH, koji se popunjavaju iz Skupštine RS sa jedne i Doma naroda FBiH sa druge strane.

Bez obzira kakvu odluku CIK i Ustavni sud BiH donesu, izvjesno je da će HDZ imati komfornu većinu u klubu Hrvata u Domu naroda FBiH i time obezbjediti i većinu u klubu Hrvata u Domu naroda BiH.
Takođe je izvjesno da će SNSD formirati većinu i u Skupštini RS i time obezbjediti većinu u klubu Srba u Domu naroda BiH.

Na bazi ovih činjenica koje proizilaze iz izbornih rezultata, ali i uvažavajući "strateško partnerstvo" Dodika i Čovića, može se zaključiti da se na državnom nivou bez SNSD-a i HDZ-a neće moći formirati vlast.

Prirodni partner ovog dvojca je SDA, koja se takođe (s pravom) smatra izbornim pobjednikom i po identičnoj logici "legitimnog predstavljanja naroda" daje sebi "prvenstvo" u formiranju vlasti.

Realizacija gore opisane koalicije na državnom nivou je moguća:
1. Prostom "kupovinom" samo jednog od gore nabrojanih 15 zastupnika, čime bi koalicija SNSD/HDZ/SDA + preletači i sateliti brojala ukupno 23 ili 24 zastupnika (9 ili 10 iz RS i 14 iz FBiH), ili
2. "Političkom kupovinom" čitave jedne stranke (u idealnom scenariju za SDA, kandidati bi bili SDP, SBB ili DF) čime bi SDA obezbjedila i većinu u Federaciji, a vjerovatno i u nekim trenutno "klimavim" kantonima.

Zašto navodim SDP, DF i SBB kao idealne kandidate iz perspektive SDA, a ne neke druge stranke?

Jedino SDP, DF i SBB imaju dovoljan broj mandata i u državnom, i u federalnom i u više kantonalnih skupština, čime bi SDA jednim dogovorom poklopila više skupština tzv. "Vertikala".

MOram pitati drug,zašto političkom kupovinom.......zar ne postoji možda neki i interes Bosne i Hercegvoine koji neka stranka može prpeoznati ili nešto makar slično.
Mislim, zar se sve svelo na stranačke interese.........i zar su i naše vizure potpuno uklopljene samo u stranačke boje........
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#40 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

palermo wrote:
MOram pitati drug,zašto političkom kupovinom.......zar ne postoji možda neki i interes Bosne i Hercegvoine koji neka stranka može prpeoznati ili nešto makar slično.
Mislim, zar se sve svelo na stranačke interese.........i zar su i naše vizure potpuno uklopljene samo u stranačke boje........
Prihvatam pitanje (i malu drugarsku kritiku u njemu) :)

Pokušao sam na najobjektivniji način prezentirati koalicione opcije, na bazi CIK-ovih rezultata.
Ako se ne varam, činjenično stanje niste kolega ni osporili.

Koristeći pojam "politička kupovina" očigledno nisam uspio do kraja ostati objektivan i u tom djelu jeste progovorio moj lični odnos prema dosadašnjim, višedecenijskim rezultatima odbrane "interesa Bosne i Hercegovine" od strane učesnika koalicije SNSD/HDZ/SDA.

Priznajem, ne mogu zamisliti druge motive osim "foteljaških", a da neka stranka odluči "prepoznati interes BiH" koji se treba i jedino može odbraniti u društvu i koaliciji sa SNSD/HDZ/SDA.

Zbog ovog - nadam se sitnog - upliva ličnih emocija u ukupnu analizu izbornih rezultata se izvinjavam.
Nadam se, da to neće promjeniti ukupan utisak.
palermo
Posts: 22496
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#41 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by palermo »

kluz franjo wrote:
palermo wrote:
MOram pitati drug,zašto političkom kupovinom.......zar ne postoji možda neki i interes Bosne i Hercegvoine koji neka stranka može prpeoznati ili nešto makar slično.
Mislim, zar se sve svelo na stranačke interese.........i zar su i naše vizure potpuno uklopljene samo u stranačke boje........
Prihvatam pitanje (i malu drugarsku kritiku u njemu) :)

Pokušao sam na najobjektivniji način prezentirati koalicione opcije, na bazi CIK-ovih rezultata.
Ako se ne varam, činjenično stanje niste kolega ni osporili.

Koristeći pojam "politička kupovina" očigledno nisam uspio do kraja ostati objektivan i u tom djelu jeste progovorio moj lični odnos prema dosadašnjim, višedecenijskim rezultatima odbrane "interesa Bosne i Hercegovine" od strane učesnika koalicije SNSD/HDZ/SDA.

Priznajem, ne mogu zamisliti druge motive osim "foteljaških", a da neka stranka odluči "prepoznati interes BiH" koji se treba i jedino može odbraniti u društvu i koaliciji sa SNSD/HDZ/SDA.

Zbog ovog - nadam se sitnog - upliva ličnih emocija u ukupnu analizu izbornih rezultata se izvinjavam.
Nadam se, da to neće promjeniti ukupan utisak.
ma sve ok drug moj, moja jedina bojazan je da sve ne bude u stilu, operacija uspjela, pacijent mrtav........iliti ga, uspijemo konačno skinuti SDA, ali to više uopšte ne bude važno
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#42 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

palermo wrote:
kluz franjo wrote:
palermo wrote:
MOram pitati drug,zašto političkom kupovinom.......zar ne postoji možda neki i interes Bosne i Hercegvoine koji neka stranka može prpeoznati ili nešto makar slično.
Mislim, zar se sve svelo na stranačke interese.........i zar su i naše vizure potpuno uklopljene samo u stranačke boje........
Prihvatam pitanje (i malu drugarsku kritiku u njemu) :)

Pokušao sam na najobjektivniji način prezentirati koalicione opcije, na bazi CIK-ovih rezultata.
Ako se ne varam, činjenično stanje niste kolega ni osporili.

Koristeći pojam "politička kupovina" očigledno nisam uspio do kraja ostati objektivan i u tom djelu jeste progovorio moj lični odnos prema dosadašnjim, višedecenijskim rezultatima odbrane "interesa Bosne i Hercegovine" od strane učesnika koalicije SNSD/HDZ/SDA.

Priznajem, ne mogu zamisliti druge motive osim "foteljaških", a da neka stranka odluči "prepoznati interes BiH" koji se treba i jedino može odbraniti u društvu i koaliciji sa SNSD/HDZ/SDA.

Zbog ovog - nadam se sitnog - upliva ličnih emocija u ukupnu analizu izbornih rezultata se izvinjavam.
Nadam se, da to neće promjeniti ukupan utisak.
ma sve ok drug moj, moja jedina bojazan je da sve ne bude u stilu, operacija uspjela, pacijent mrtav........iliti ga, uspijemo konačno skinuti SDA, ali to više uopšte ne bude važno
Čitamo se već dugo, pa neke stvari nadam se ne treba objašnjavati.
Ja nisam od onih koji se raduju Murti da već "sjebano kljuse" nastavi istim tempom i načinom jahati, k'o i Kurta prije njega.
Nemam ja ništa lično protiv Kurte. Samo mislim da će kljuse krepat', nastavi li ga se jahati kao do sada.
Ako mislimo ovo naše kljuse još koje vrijeme sačuvati, moramo:
1. reći Kurti da malo sjaše i
2. natjerati Murtu da ga malo pripazi.
To je sva moja politička filozofija. "Čuvajmo ovo naše kljuse. Drugo nemamo!"
palermo
Posts: 22496
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#43 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by palermo »

kluz franjo wrote:
Čitamo se već dugo, pa neke stvari nadam se ne treba objašnjavati.
Ja nisam od onih koji se raduju Murti da već "sjebano kljuse" nastavi istim tempom i načinom jahati, k'o i Kurta prije njega.
Nemam ja ništa lično protiv Kurte. Samo mislim da će kljuse krepat', nastavi li ga se jahati kao do sada.
Ako mislimo ovo naše kljuse još koje vrijeme sačuvati, moramo:
1. reći Kurti da malo sjaše i
2. natjerati Murtu da ga malo pripazi.
To je sva moja politička filozofija. "Čuvajmo ovo naše kljuse. Drugo nemamo!"
Uopšte ja ne sumnjam u tvoje lično opredjeljenje i tvoje razloge niti si mi ovo trebao objašnjavati.
Ovo što si ispričao je idealna opcija.

Al ja se bojim da mi ne uđemo u situaciju....da nema ni kurte ni murte....a kljuse ko kljuse, ako se niko o njemu ne brine ili će krepati ili otići kod drugog gazde........

I nekako mi se čini da niko vala i ne pokazuje poseban interes za kljuse......vjeovatno zato što ga je teško jahati a i nema neke koristi od jahanja, nažalost čini mi se da i kurta i murta u ovom pogledu imaju slična stajališta
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#44 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by vivaldi »

za drzavni nivo je jedino bitno da bude na liniji sa entitetskim vladama
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#45 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by Hemel »

vivaldi wrote:za drzavni nivo je jedino bitno da bude na liniji sa entitetskim vladama
Cemu je tezio Dodik.
On ce imati apsolutnu vlast na svim nivoima jer je uspio sve da privuce na svoju stranu ne pitajuci sta kosta.
U ovom odlazecem sastavu imali smo taj raskorak drzava-entitet ali sam se uvijek cudio kako su traljavo odigrali SzP a mozda su to i svjesno radili. Oni nisu nikada rekli Dodiku ''mi smo dobili glasove da mozemo entitet predstavljati na drzavnom nivou''. Ne oni su se uvijek samo branili od njegovih napada i svu energiju su trosili da dokazu da su nesto ispravno uradili.
Sada imamo situaciju da je Dodik na svim nivoima vlast ali nece imati ko da ga kritikuje.

Druga stvar, Dodik je preko kilavog SzP uspio(opet mozda namjerno i u dogovoru) da nametne entitet iznad drzave i svi su se u tome uzivjeli.
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#46 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

palermo wrote:
kluz franjo wrote:
Čitamo se već dugo, pa neke stvari nadam se ne treba objašnjavati.
Ja nisam od onih koji se raduju Murti da već "sjebano kljuse" nastavi istim tempom i načinom jahati, k'o i Kurta prije njega.
Nemam ja ništa lično protiv Kurte. Samo mislim da će kljuse krepat', nastavi li ga se jahati kao do sada.
Ako mislimo ovo naše kljuse još koje vrijeme sačuvati, moramo:
1. reći Kurti da malo sjaše i
2. natjerati Murtu da ga malo pripazi.
To je sva moja politička filozofija. "Čuvajmo ovo naše kljuse. Drugo nemamo!"
Uopšte ja ne sumnjam u tvoje lično opredjeljenje i tvoje razloge niti si mi ovo trebao objašnjavati.
Ovo što si ispričao je idealna opcija.

Al ja se bojim da mi ne uđemo u situaciju....da nema ni kurte ni murte....a kljuse ko kljuse, ako se niko o njemu ne brine ili će krepati ili otići kod drugog gazde........

I nekako mi se čini da niko vala i ne pokazuje poseban interes za kljuse......vjeovatno zato što ga je teško jahati a i nema neke koristi od jahanja, nažalost čini mi se da i kurta i murta u ovom pogledu imaju slična stajališta
Za potrebe jedne kvalitetnije diskusije da uz epsko uključimo i brojeve.
Ja sam jutros predstavio "izborne brojeve", barem one na državnom nivou.
Po mom mišljenju, sa kojim se npr. gospodin Komšić ne slaže, većina naših sugrađana se (opet) odlučila spas svoje polovine/trećine ili šestine zajedničke rage potražiti u "plemenskoj zaštiti".
To je po mom mišljenju činjenica. Kao što je i činjenica da pola/trećina/šestina rage ne može hodati.

Ja sam mišljenja da volju birača u parlamentarnoj demokratiji treba ispoštovati iz dva razloga.
Prvi je evidentan. Na državnom nivou, većina birača priželjkuje SDA/HDZ/SNSD koaliciju.
Drugi je po mom mišljenju značajniji.
SDA/HDZ/SNSD baštine tradiciju dejtonskog MIROVNOG sporazuma. Isti je potpisan kao vojni mir, ali "iza leđa" kao političko PRIMIRJE.
Potpisnici i baštinici dejtonskog "političkog primirja", imaju nakon dvije decenije OBAVEZU prema svojim biračima, ili:
1. opet proglasiti ratno stanje, ili
2. konačno objaviti i politički mir.
Ne može CIK vjerodostojno proglasiti ANEX 7 ispunjenim. To ne može vjerodostojno učiniti ni OHR, ni Vijeće za implementaciju mira.
Dodik, Čović i Izetbegović moraju izaći pred javnost i svojih zbirno 750.000 birača i reći "Rat je završen. U svakom pogledu!"
Na takvu izjavu ih mogu natjerati ili 750.000 njihovih birača ili 750.000 ljudi koji će reći:
"Čuvajmo ovo naše kljuse. Drugo nemamo!"
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#47 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by vivaldi »

Hemel wrote:Cemu je tezio Dodik. On ce imati apsolutnu vlast na svim nivoima jer je uspio sve da privuce na svoju stranu ne pitajuci sta kosta. U ovom odlazecem sastavu imali smo taj raskorak drzava-entitet ali sam se uvijek cudio kako su traljavo odigrali SzP a mozda su to i svjesno radili. Oni nisu nikada rekli Dodiku ''mi smo dobili glasove da mozemo entitet predstavljati na drzavnom nivou''. Ne oni su se uvijek samo branili od njegovih napada i svu energiju su trosili da dokazu da su nesto ispravno uradili. Sada imamo situaciju da je Dodik na svim nivoima vlast ali nece imati ko da ga kritikuje. Druga stvar, Dodik je preko kilavog SzP uspio(opet mozda namjerno i u dogovoru) da nametne entitet iznad drzave i svi su se u tome uzivjeli.
moc je u entitetima, drzavni nivo sluzi samo da udari pecat (tamo gdje je to potrebno) na dogovor dvije entietske vlade. sve druge analize su sviranje kurcu
palermo
Posts: 22496
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#48 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by palermo »

kluz franjo wrote:
Za potrebe jedne kvalitetnije diskusije da uz epsko uključimo i brojeve.
Ja sam jutros predstavio "izborne brojeve", barem one na državnom nivou.
Po mom mišljenju, sa kojim se npr. gospodin Komšić ne slaže, većina naših sugrađana se (opet) odlučila spas svoje polovine/trećine ili šestine zajedničke rage potražiti u "plemenskoj zaštiti".
To je po mom mišljenju činjenica. Kao što je i činjenica da pola/trećina/šestina rage ne može hodati.

Ja sam mišljenja da volju birača u parlamentarnoj demokratiji treba ispoštovati iz dva razloga.
Prvi je evidentan. Na državnom nivou, većina birača priželjkuje SDA/HDZ/SNSD koaliciju.
Drugi je po mom mišljenju značajniji.
SDA/HDZ/SNSD baštine tradiciju dejtonskog MIROVNOG sporazuma. Isti je potpisan kao vojni mir, ali "iza leđa" kao političko PRIMIRJE.
Potpisnici i baštinici dejtonskog "političkog primirja", imaju nakon dvije decenije OBAVEZU prema svojim biračima, ili:
1. opet proglasiti ratno stanje, ili
2. konačno objaviti i politički mir.
Ne može CIK vjerodostojno proglasiti ANEX 7 ispunjenim. To ne može vjerodostojno učiniti ni OHR, ni Vijeće za implementaciju mira.
Dodik, Čović i Izetbegović moraju izaći pred javnost i svojih zbirno 750.000 birača i reći "Rat je završen. U svakom pogledu!"
Na takvu izjavu ih mogu natjerati ili 750.000 njihovih birača ili 750.000 ljudi koji će reći:
"Čuvajmo ovo naše kljuse. Drugo nemamo!"
ako ja znam čitati podtekst, a nekad sam znao, onda bih rekao da se ovdje razilazimo u mišljenjima.......
palermo
Posts: 22496
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#49 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by palermo »

vivaldi wrote:
moc je u entitetima, drzavni nivo sluzi samo da udari pecat (tamo gdje je to potrebno) na dogovor dvije entietske vlade. sve druge analize su sviranje kurcu
iliti država Bosna i Hercegovina je sviranje kurcu......
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#50 Re: Formiranje vlasti na drzavnom nivou prema rezultatima izbora 2018.

Post by kluz franjo »

palermo wrote: ako ja znam čitati podtekst, a nekad sam znao, onda bih rekao da se ovdje razilazimo u mišljenjima.......
Ne bih se iznenadio i da se razilazimo (što nije nikakva tragedija, pričamo).
Moj tekst je isti kao i podtekst. Ako sam ipak negdje ostao nedorečen... Pitaj...
Locked