80’s/90’s obscure/rare hits

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#26 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Ommadawn »

Diwan wrote:
Svojevremeno sam bio veliki fan grupe Marillion. Pjesma koja je bila hit:

O jebo ti sebe jesi cuo :lol: :lol: :lol: :lol:
Ovo bolan slusam svaki dan. Cuo je ljetos u robnoj kuci "Omega" u Tuzli i mahinalno poceo pjevati, onako, ne bas glasno, kad raja se okrecu i gledaju u mene.

Dobra pjesma pravo! Uff...
Ovo je dobar Marillionov album "Misplaced Childhood" ali licno vise preferiram "Four Seasons" i pjesmu "Easter".

Kako ce mladja generacija znati za grupe koje su bile 15 godina prije njih? Ne znaju ni Svedjani. Ja pustim Led Zeppelin ili Genesis djacima na lekciji pitaju me "Hej ko je ovo? Je li ovo neka grupa iz tvoje zemlje?" :skoljka:
User avatar
dale cooper
Posts: 28552
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by dale cooper »

Hajvan wrote:band koji je, sa tri poslednja albuma, bio minimum deceniju ispred svog vremena
Da, Colour Of Spring, Spirit Of Eden i Laughing Stock predstavljaju prilično nenadjebiv niz albuma
koji može parirati bilo kojem drugom bendu. Meni je i It's My Life drag zbog nekolicine odličnih pop
pjesama, iako je stilski još uvijek vezan za novi romantizam i synth pop kojeg će kasnije prevazići.
User avatar
dale cooper
Posts: 28552
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#29 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by dale cooper »

Diwan wrote:Skoro sam imao priliku da se pravo iznenadim na činjenicu da neki od novije generacije nisu nikada čuli pjesme od recimo Abbe, niti pjesme koji su bili veliki hitovi 80-tih.

Isto tako ima povelik broj ljudi kojima su Michael Jakcson, Madonna, Duran Duran, Pet shop Boys itd. bili I ostali jedine ikone tog perioda, odnosno da se nisu susretali, slušali dalje od tog mainstreama.

Možda je negdje drugdje Beautiful South bio mainstream, ali ovdje nije, kao ni Hall@Oates … tako da ovo ‘obračenje’ nije obračanje ljudima koji su pomno pratili svjetsku scenu, nego onima koji su ostali na ovdašnjim top listama, diskotekama i kafićima, radio I tv stanicama. Vjerovatnoća da čuješ
Perfect 10 spram recimo Wild boys od Duran Duran je vrlo mala. Ljudi idu za stadom i za onim što im se servira.

Point is da je bilo itekako dobre muzike mimo mainstreama, mislim na ovo područje, šta se ovdje uglavnom i večinski puštalo I slušalo, a šta se dešavalo drugdje ne znam niti me zanima.

Pored toga, šta reći za novije generacije kojima je Abba velika nepoznanica sa njihovm brojnim hitovima.
Ako je netko drugi slušao i smatra Mike i mehaničare mainstreamom, ne mora značiti da mnogi drugi znaju za njih i da su ih slušali.
Meni lično bi bilo drago da mi netko otkrije neku grupu, muziku, pjesmu sa kojom se nisam ranije susretao. Polazim da je i sa drugima tako. A oni koji misle da su popili svu pamet svijeta i koji nešto foliraju i pametuju, sa takvim likovima nemam šta pričati..

Svojevremeno sam bio veliki fan grupe Marillion. Pjesma koja je bila hit:
Mislim da si malo preozbiljno shvatio ono što smo par nas pisali. Do rata, prostori bivše Jugoslavije su bili poprilično
informirani što se tiče inostrane muzičke scene. Imao si i par solidnih časopisa posvećenih pop kulturi, izlazile su
kompilacije sa svim udarnim hitovima, imao si i solidne radio stanice sa uredništvom koje je pratilo šta se događa vani.
U mom gradu (Tuzla) disco club u domu mladih je vodio čovjek koji je redovno išao u šoping ture po Londonu kupujući
singl ploče i albume koji su tada harali Engleskom. Ako ti ni to nije bilo dovoljno sasvim normalno si se mogao pretplatiti
na neki strani muzički časopis i naručivati ploče iz inostranstva. Čak su se mogle pratiti i neke strane radio stanice.
Tako da si za dobar dio ovih bendova koje si spomenuo bez problema mogao čuti, ako si iole bio zainteresovan
i slušao muziku tog vremena. Ratni i dio poslijeratnog perioda je već druga stvar, tu smo već izgubili nit sa onim što
se slušalu vani u tom periodu, iako su neki od nas imali MTV kao svjetlo u mraku (dok je MTV još bio muzička televizija :D )
Nije da se reklamiram, ali o ovim bendovima si komotno mogao pričati i na mojoj temi i dobrodošao si uvijek da pišeš
i postaš i tamo ono što želiš. :kakoste:

Marillion je bio solidan bend drugog prog rock vala. Kayleigh je pomalo i nereprezentativna pjesma i iskače
čak i sa matičnog albuma na kojem se nalazi. Fish je bio upečatljiv frontmen i nisu više bili isti nakon njegovog
odlaska. Njegov prvi solo album Vigil in a Wilderness of Mirrors je po meni jednako dobar kao i bilo koji Marillionov album.
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#30 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Lost_Found »

Ko je slusao PRIMUS Bore Kontica i poslije Ljiljane Zurovac sjetice se ove pjesme:

User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#31 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Lost_Found »

Ista emisija i ovaj hit:

User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#32 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Lost_Found »

dio emisije sa prijevodima pjesama



pjesmu originalno otpjevala Ellen Shipley, ali ova verzija puno uspjesnija
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#33 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Lost_Found »



po mom skromnom misljenju najuspjesnija verzija ove pjesme, kako je Kim Wilde dobra bila, kakva Rihanna, Taylor Swift Miley i ostale instant zvijezde :D
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#34 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Lost_Found »



prvo sto sam naucio svirat na bilo kojem instrumentu, dionicu na klavijaturi :D
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#35 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Lost_Found »



she drives me crazy mnogo mnogo uspjesnija, ali ovaj mi Elvisov cover drazi :-D
User avatar
Lost_Found
Posts: 999
Joined: 31/08/2014 19:09
Location: Sarajevo

#36 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Lost_Found »



pravi pop, veliki hit
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#37 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Ommadawn »

Lost_Found wrote:Ko je slusao PRIMUS Bore Kontica i poslije Ljiljane Zurovac sjetice se ove pjesme:

Jedna medju prvim longplejkama u Svedskoj :)
Album "The big heat"
Svidja mi se pjesma Piledriver
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#38 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Ommadawn »

Lost_Found wrote:Ista emisija i ovaj hit:

Stvar i po. Svojevremeno se vrtila kod starog u autu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#39 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:

Marillion je bio solidan bend drugog prog rock vala. Kayleigh je pomalo i nereprezentativna pjesma i iskače
čak i sa matičnog albuma na kojem se nalazi. Fish je bio upečatljiv frontmen i nisu više bili isti nakon njegovog
odlaska. Njegov prvi solo album Vigil in a Wilderness of Mirrors je po meni jednako dobar kao i bilo koji Marillionov album.
Fish jeste bio odlican i jeste odnio dobar dio energije kada je otisao iz Marilliona ali moram reci da mi je Four Season sa novim pjevacom (kako se zove, zaboravih, ne da mi se sad guglati) sasvim solidan album.
User avatar
dale cooper
Posts: 28552
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#40 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:
dale cooper wrote:

Marillion je bio solidan bend drugog prog rock vala. Kayleigh je pomalo i nereprezentativna pjesma i iskače
čak i sa matičnog albuma na kojem se nalazi. Fish je bio upečatljiv frontmen i nisu više bili isti nakon njegovog
odlaska. Njegov prvi solo album Vigil in a Wilderness of Mirrors je po meni jednako dobar kao i bilo koji Marillionov album.
Fish jeste bio odlican i jeste odnio dobar dio energije kada je otisao iz Marilliona ali moram reci da mi je Four Season sa novim pjevacom (kako se zove, zaboravih, ne da mi se sad guglati) sasvim solidan album.
Misliš Season's End? Daleko od toga da su Marillion nakon Fisha postali loš bend, jednostavno su postali drugačiji bend.
Jer je i Steve Hogarth bio drugačiji pjevač i autor. Imaju 3-4 albuma od ove postave benda koji su i danas fan favoriti
rame uz rame sa Fishovim.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67155
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#41 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by _BataZiv_0809 »

@dejl kuper bas se kuzis u zikemu :thumbup:
User avatar
dale cooper
Posts: 28552
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#42 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by dale cooper »

_BataZiv_0809 wrote:@dejl kuper bas se kuzis u zikemu :thumbup:
:kakoste: Hvala, ima još znalaca i na ovoj temi, ali i na ovom podforumu. :)
User avatar
mayab
Posts: 27377
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#43 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by mayab »

User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#44 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Diwan »

Hall@Oates iako su imali Maneater I Out of Touch, imali su pored njih jos dobrih I odličnih pjesama. Neke ..











kakavdanakneiskustvu
Posts: 59052
Joined: 03/08/2010 19:04

#45 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by kakavdanakneiskustvu »

mayab wrote:
:thumbup:
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#46 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Diwan »

Ommadawn wrote:
Diwan wrote:
Svojevremeno sam bio veliki fan grupe Marillion. Pjesma koja je bila hit:

O jebo ti sebe jesi cuo :lol: :lol: :lol: :lol:
Ovo bolan slusam svaki dan. Cuo je ljetos u robnoj kuci "Omega" u Tuzli i mahinalno poceo pjevati, onako, ne bas glasno, kad raja se okrecu i gledaju u mene.

Dobra pjesma pravo! Uff...
Ovo je dobar Marillionov album "Misplaced Childhood" ali licno vise preferiram "Four Seasons" i pjesmu "Easter".

Kako ce mladja generacija znati za grupe koje su bile 15 godina prije njih? Ne znaju ni Svedjani. Ja pustim Led Zeppelin ili Genesis djacima na lekciji pitaju me "Hej ko je ovo? Je li ovo neka grupa iz tvoje zemlje?" :skoljka:
Ovu pjesmu sam postavio kao primjer - naravno da imaju i boljih pjesama, ali koji nisu toliko za ovu temu. Ova bi mogla proči:



Ovo je nekako s početka te neke druge njihove ere sa Steve Hogarthom:



User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#47 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Diwan »



User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#48 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Hajvan »

npr, "prelazni" bandovi izmedju hair/glam metal/rock faze i grungea:



User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#49 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Ommadawn »

Ko se sjeca ovih?
Sovjetski glam-metal band Gorky Park. Furali se krajem osamdesetih na fazon Glasnost&Perestrojka-ere kao eto i Rusi imaju nesto da nam priloze po pitanju muzike. Cim je SSSR propao - nisu vise nikome bili zanimljivi. Ostao je legendarni komentar iz Waynes Worlda na temu propasti SSSR-a, izmedju ostalog "...and no more those cheesy bands like Gorky Park"
Anyway
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#50 Re: 80’s/90’s rare hits

Post by Hajvan »

Ommadawn wrote:Ko se sjeca ovih?
Sovjetski glam-metal band Gorky Park. Furali se krajem osamdesetih na fazon Glasnost&Perestrojka-ere kao eto i Rusi imaju nesto da nam priloze po pitanju muzike. Cim je SSSR propao - nisu vise nikome bili zanimljivi. Ostao je legendarni komentar iz Waynes Worlda na temu propasti SSSR-a, izmedju ostalog "...and no more those cheesy bands like Gorky Park"
Anyway
:mrgreen:
to je gore i od cherry pie guya:

Post Reply