Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Dope_Man
Posts: 7816
Joined: 03/06/2016 16:31

#26 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

Da budem fer jesam gore spomenuo i podatak da je generalno pronadjena negativna korelacija izmedju vjere i inteligencije ili obrazovanja (opet potkrijepljeno studijom). Valjda se u tome neki mogu pronaci uvrijedjenima.

Naravo, ovo je korelacija, dakle niko ne tvrdi ''vjera te cini glupim'' ili ''samo ljudi bez vjere su pametni'' kako bi to neko interpretirao. Ono sto je opcenito zakljucak takvih studija je da ljudi koji se vise obrazuju imaju tendenciju da napuste vjeru jer se kod njih kao rezultat ucenja smanjuje strah od nepoznatog, ali i od poznatog (drustveni pritisak, drzanje tradicije itd), a odgovore koje su trazili u vjeri pronadju u nauci ili nauce da prihvate kako za neke stvari trenutno ne postoji jasan odgovor poput tih vjecnih pitanja: kako je nastao zivot, sta je bilo prije svemira itd. Svakako nauce da ne skacu na ''god did it'' zakljucak na svako pitanje na koje nemaju odgovor.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18973
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#27 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by SmokingMan »

"Ovo moramo preispitati" B.I. :D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#28 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Da budem fer jesam gore spomenuo i podatak da je generalno pronadjena negativna korelacija izmedju vjere i inteligencije ili obrazovanja (opet potkrijepljeno studijom). Valjda se u tome neki mogu pronaci uvrijedjenima.

Naravo, ovo je korelacija, dakle niko ne tvrdi ''vjera te cini glupim'' ili ''samo ljudi bez vjere su pametni'' kako bi to neko interpretirao. Ono sto je opcenito zakljucak takvih studija je da ljudi koji se vise obrazuju imaju tendenciju da napuste vjeru jer se kod njih kao rezultat ucenja smanjuje strah od nepoznatog, ali i od poznatog (drustveni pritisak, drzanje tradicije itd), a odgovore koje su trazili u vjeri pronadju u nauci ili nauce da prihvate kako za neke stvari trenutno ne postoji jasan odgovor poput tih vjecnih pitanja: kako je nastao zivot, sta je bilo prije svemira itd. Svakako nauce da ne skacu na ''god did it'' zakljucak na svako pitanje na koje nemaju odgovor.
Na ovo bih se osvrnuo ovim,više inteligencije manje morala!Što ne znači da sam protiv iste no što više zna čovječanstvo postaje sve prefriganije!
Mene su manje muljali ljudi sa sela od "kravataša" visokoobrazovanih!Čovjek koji je bogat manje misli na siromašne,postaje bezdušan i bahat!
Isto je i sa onima koji nešto znaju(a misle da znaju sve),većina misli da im ni Bog nije ravan!
Taj studij na kog se pozivaš nekako ne drži vodu jer po statistici većina ljudi u USA,Australiji,Evropi itd su vjernici!
Znači,još nismo dovoljno pismeni!Ateista jadnih nema ni 5 %
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#29 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:Nisi ni slovo napisao gore o tim studijama, tj. u zakljuccima koje sam ti sumirao, a studije sam postavio da se vidi da ne izmisljam navedene zakljucke. A ako ti je nauka/znanost kojim slucajem to ispricano u tim klipovima mogao si se poceti lagano sa Smrletom druziti, jedino sto vas razdvaja je slijepa vjera u dvije razlicite i nepomrljive knjige nastale skupljanjem istih blisoistocnih mitova.

I tvoje nerazumjevanje napisanog je jednako kao i kod Smrleta. Jasno sam napisao da ce velike vjere, Islam i Krscanstvo, nestati u narednih par vjekova u ovolikom broju. Takodjer sam jasno napisao da ce ostati sacica vjernika tih vjera, kao i da ce biti i ljudi koji vjeruju u druge stvari, ali da nece nijedna vise dominirati svijetom kako su to nekada, pa i sada jos uvijek, dominirale ove dvije. Sve ti je jasno objasnjeno, i zasto ljudi imaju potrebu za vjerom, i zasto ce to kod nekih dovesti do zadrzavanja vjere, i zasto ce ove velike izumrijeti kao i sve prije njih... e ti sad nastavi zivjeti u ilizuiji da ce svijetom zauvijek vladati Crkva i njena vjera :kiss:
Opet lažeš!
Napisao si ovo:
"Sve ostalo sam ti pojasnio i vidimo se za 5-10-20 godina kada sve vise crkvi bude pretvoreno u muzeje, hotele, barove.. jer ce sve manje biti onih koji se mole tvom bogu. 20. vijek je bio pocetak kraja islama i krscanstva kao velikih monotesitickih religija, i one ce nestati kao i sve prije njih u narednih par stoljeca, ne zbog prijetnji, vec zbog nauke. "
Dakle ako će za 5-10-20 g. većina crkava postati muzeji ili hoteli,za 100 g ih očito neće uopće biti!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#30 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

tranquil wrote:
patriot_1 wrote:="tranquil"

Ko je pomenuo kvalitetu vjere? Ti si počeo priču "ne znam engleski, dakle mi vjernici smo zaostali". Bez obzira na to što si bio sarkastičan, htio si implicirati da se vjernicima često spočitava da su zaostali. Regirao sam na to kao netačno, i rekao sam da nisi model za sve vjernike (tj. nisu svi vjernici kao ti) a nisam nigdje pomenuo tvoju kvalitetu vjere. Mogao bi ti poraditi i na razumijevanju našeg jezika?
Mogao bi ti malo pročitati što piše Dope man.Pa bi vidio da mu sve stremi u tom pravcu"Vjeruju zaostali!"
Kakve veze Dope man ima sa bilo čime što sam rekao? Zašto skrećeš sada na Dope man-a? Koliko vidim čovjek se, kao uzroke vjerovanja, poziva na odgoj, kao i strah (od kazne, na ovom ili onom svijetu). Savršeno razumno objašnjenje bez bilo kakve implikacije o zaostalosti. Zašto si u tome prepoznao zaostalost?

Previše paranoično razmišljaš o tome kako izgledaš u tuđim očima, tražiš skrivene uvrede u savršeno civiliziranoj raspravi, a istovremeno nazivaš druge tupanom. Ne valja ti posao.
"Sve ostalo sam ti pojasnio i vidimo se za 5-10-20 godina kada sve vise crkvi bude pretvoreno u muzeje, hotele, barove.. jer ce sve manje biti onih koji se mole tvom bogu. 20. vijek je bio pocetak kraja islama i krscanstva kao velikih monotesitickih religija, i one ce nestati kao i sve prije njih u narednih par stoljeca, ne zbog prijetnji, vec zbog nauke."piše!
Ili na drugoj temi:"Bili su vjernici iz istog razloga iz kog je vecina ljudi i danas vjernici: Rodjeni su i odrasli u okolini koja im je servirala vjeru, i prijetila na razne nacine ako bi i pomislili da napuste vjeru. Neki su je onda prihvatili i voljeli, a mnogi imali problema sa njom. Sto je jos vaznije, NIKO od njih nije NISTA otkrio citajuci Bibliju, kao ni islamski naucnici citajuci Kur'an, vec su do svih otkrica dosli posmatrajuci stvarnost. A Biblija/Kur'an i ''predstavnici boga'' su samo sluzili kao prepreka u stjecanju i objavljivanju znanja. Da toga nije bilo imali bi struju i modernu medicinu vjerovatno bar 1000 godina ranije nego sto jesmo.. ali bog voli glupe izgleda, jer evo danas u vrijeme nauke vecina naucnika odose od vjere, kao i opcenito populacija razvijenih zemalja."

"Većina populacije ode od vjere u razvijenim zemljama" ja dajem statistički podatak da nije tako!Većina vjeruje!
"Bog voli glupe" isto nije točno jer kad sumiramo kroz povjest većina znanstvenika koji su dali značajan doprinos znanosti su bili vjernici!
http://kreacionizam.bloger.index.hr/pos ... 10376.aspx
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#31 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:
tranquil wrote:
patriot_1 wrote:="tranquil"

Ko je pomenuo kvalitetu vjere? Ti si počeo priču "ne znam engleski, dakle mi vjernici smo zaostali". Bez obzira na to što si bio sarkastičan, htio si implicirati da se vjernicima često spočitava da su zaostali. Regirao sam na to kao netačno, i rekao sam da nisi model za sve vjernike (tj. nisu svi vjernici kao ti) a nisam nigdje pomenuo tvoju kvalitetu vjere. Mogao bi ti poraditi i na razumijevanju našeg jezika?
Mogao bi ti malo pročitati što piše Dope man.Pa bi vidio da mu sve stremi u tom pravcu"Vjeruju zaostali!"
Kakve veze Dope man ima sa bilo čime što sam rekao? Zašto skrećeš sada na Dope man-a? Koliko vidim čovjek se, kao uzroke vjerovanja, poziva na odgoj, kao i strah (od kazne, na ovom ili onom svijetu). Savršeno razumno objašnjenje bez bilo kakve implikacije o zaostalosti. Zašto si u tome prepoznao zaostalost?

Previše paranoično razmišljaš o tome kako izgledaš u tuđim očima, tražiš skrivene uvrede u savršeno civiliziranoj raspravi, a istovremeno nazivaš druge tupanom. Ne valja ti posao.
"Sve ostalo sam ti pojasnio i vidimo se za 5-10-20 godina kada sve vise crkvi bude pretvoreno u muzeje, hotele, barove.. jer ce sve manje biti onih koji se mole tvom bogu. 20. vijek je bio pocetak kraja islama i krscanstva kao velikih monotesitickih religija, i one ce nestati kao i sve prije njih u narednih par stoljeca, ne zbog prijetnji, vec zbog nauke."piše!
Ili na drugoj temi:"Bili su vjernici iz istog razloga iz kog je vecina ljudi i danas vjernici: Rodjeni su i odrasli u okolini koja im je servirala vjeru, i prijetila na razne nacine ako bi i pomislili da napuste vjeru. Neki su je onda prihvatili i voljeli, a mnogi imali problema sa njom. Sto je jos vaznije, NIKO od njih nije NISTA otkrio citajuci Bibliju, kao ni islamski naucnici citajuci Kur'an, vec su do svih otkrica dosli posmatrajuci stvarnost. A Biblija/Kur'an i ''predstavnici boga'' su samo sluzili kao prepreka u stjecanju i objavljivanju znanja. Da toga nije bilo imali bi struju i modernu medicinu vjerovatno bar 1000 godina ranije nego sto jesmo.. ali bog voli glupe izgleda, jer evo danas u vrijeme nauke vecina naucnika odose od vjere, kao i opcenito populacija razvijenih zemalja."

"Većina populacije ode od vjere u razvijenim zemljama" ja dajem statistički podatak da nije tako!Većina vjeruje!
"Bog voli glupe" isto nije točno jer kad sumiramo kroz povjest većina znanstvenika koji su dali značajan doprinos znanosti su bili vjernici!
Ne smaraj me sa tuđim postovima, idi se raspravljaj sa njim, šta meni dokazuješ? Čovjek ti je dao činjenice, ospori ih, napravi križarski pohod protiv njih, ja ti ne mogu pomoći.

Ako već gledaš trenutne brojeve, ne gledaj cijelu historiju, kakvog uticaja ima to što je neki naučnik u 15. vijeku kada nije ni blo puno izbora imao neka uvjerenja. Gledaj trend u zadnjem stoljeću. Gledaj brojeve koje si postavio u prvom postu, posebno za zapadne zemlje: kakvi su ti brojevi bili prije 20, 40, 60, 100 godina? Ne treba biti genije niti čak ni gledati statistiku, već samo malo oko sebe, pa da se vidi trend.
User avatar
zforumas
Posts: 8627
Joined: 25/10/2016 20:35

#32 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by zforumas »

Koja je starosna struktura ispitanika? Mladi ljudi (do 30 godina) vecinom nisu religiozni i ne smatraju religiju bitnim dijelom svog zivota.
Ovoj statistici fali referentna tacka na osnovu koje bi se mogla vidjeti tendencija rasta/pada broja ljudi koji (ne)vjeruju u nekoga/nesto.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#33 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by pustopoljina »

nije rijec samo o strahu, nego i o nezadovoljstvu, frustraciji, tezini polozaja, bolesti...
bog je i danas slamka spasa i najbolji drug u nevolji, kad imas troje djece, a muz ti pogine, kad ti umre dijete, kad imas jednu od bolesti za koje jos uvijek nema lijeka, kad si zigosan katastrofalnim djetinjstvom, kad upadnes u losu situaciju...kad ti treba snage, a istrosila se. ono psihicko dopunsko punjenje, koje ti treba kad te razum i karakter pocnu izdavati.
ako jednog dana svako bude mogao zivjeti svoj san, onoliko dugo koliko zeli,biti zdrav i snazan dok mu ne dosadi zivjeti, onda bi mozda bilo dobro provesti anketu o vjerovanju u boga.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7816
Joined: 03/06/2016 16:31

#34 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Dope_Man »

zforumas wrote:Koja je starosna struktura ispitanika? Mladi ljudi (do 30 godina) vecinom nisu religiozni i ne smatraju religiju bitnim dijelom svog zivota.
Ovoj statistici fali referentna tacka na osnovu koje bi se mogla vidjeti tendencija rasta/pada broja ljudi koji (ne)vjeruju u nekoga/nesto.
To je ono sto sam pokretacu teme pokusao objasniti, ali mislim da je dovoljno pametan da bude svjestan toga pa se nije ni pokusao usprotiviti cinjenici da postoji konstantni rast ateizma, a pad vjernika. Zato se umjesto gledanja trenda drzi nekih cifri koje jos uvijek donekle prikazuju prisustvo religije, pri cemu se one ''Vjerujem u Boga'' grupise zajedno sa ''Vjerujem u NEKU visu silu'' da bi mu bilo lakse, jer ne zeli sebi priznati da je broj onih koji vjeruju u krscanstvo/islam veoma mali danas, cak i po njegovim brojevima, a trend nikako ne ide na ruku vjeri.

Za Evropu koja je kolijevka krscanstva brojevi od 30-40% onih koji vjeruju u tog boga su veoma mali, htio to neko sebi priznati ili ne. A taj trend opadanja vjernika se javlja tek u zadnjem stoljecu, i drasticno ubrzava pojavom interneta i brze razmjene informacija. Svako ko misli da ce nekako poceti rasti broj vjernika u velike monoteisticke religije se moze samo oslanjati na terorizam (strah izazvan terorizmom moze kod nekih neodlucnih dovesti do priblizavanja tradicionalno ''svojoj'' skupini).

I za same brojeve, ne znam odakle ih je izvukao, Eurobarometar iz 2010(1). pokazuje drugacije cifre (manje vjernika, vise ateista) za 5-6 zemalja koje sam nasumicno uporedio, a od toga je proslo 7 godina. Dakle, s obzirom na trendove svugdje, pretpostavicu da su oni podaci u uvodnom postu zapravo stariji. Zanimljiv, mada nimalo iznenadjujuci, citat iz gore spomenutog barometra:
...and religion, for which the survey
shows that atheists support research far more often than those who believe in God
(65% vs. 45%).
Nazalost (po vjernike) nikakvo izvrtanje i reinterpretacija ne pomazu kada su cisti brojevi u pitanju. Bog je mozda mistik, ali nauka nije. Zakljucak svega: Velike religije umiru. Naravno da njihova smrt nece doci preko noci, za religiju ljude veze odgoj, tradicija, strahovi, drustvo.. ne moze se od vjernika roditelja roditi kompletna generacija ateista. To je proces, ali pokretac teme samu cinjenicu da postoje ljudi koji jos uvijek vjeruju proglasava nekakvom ultimativnom pobjedom religije, valjda mu lakse tako nego prihvatiti da je to samo spora, nenasilna smrt. Takodjer, nece religije nikad potpuno nestati, mozda hoce i krscanstva i islama, ali uvijek ce biti manjih grupa koje ce vjerovati u razlicite stvari. Ali vec za par decenija mozemo ocekivati cak i u Americi da predsjednik bude neko ko se otvoreno izjasnjava kao ateista (sto je danas jos uvijek politicko samoubistvo tamo), a Evropa ce imati jos vise zanimljivih barova, hotela, banaka i automehanicarskih radnji itd (2,3,4)

(1) https://web.archive.org/web/20101215001 ... 341_en.pdf

(2) http://www.businessinsider.com/churches ... tos-2014-3

(3) https://www.rt.com/news/200999-italy-ch ... d-martino/

(4) http://io9.gizmodo.com/beautiful-church ... -583156045

Dodatni clanci koji govore o trenutnom stanju i trendovima, i koji pojasnjavaju kako se svijet u 21. stoljecu, suprotno od zelja pokretaca teme, krece u smijeru nereligioznosti.

http://news.nationalgeographic.com/2016 ... -religion/

http://www.huffingtonpost.com/nigel-bar ... 65108.html
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#35 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

tranqui

Ne smaraj me sa tuđim postovima, idi se raspravljaj sa njim, šta meni dokazuješ? Čovjek ti je dao činjenice, ospori ih, napravi križarski pohod protiv njih, ja ti ne mogu pomoći.
>Tvoju pomoć nisam tražio!Niti mi je tvoje mišljenje jako bitno ako je plitko,a je po meni!Koje činjenice?Njegove ili od tamo nekih?Takvih "činjenica" ima ko u priči sa obje strane!
Ako već gledaš trenutne brojeve, ne gledaj cijelu historiju, kakvog uticaja ima to što je neki naučnik u 15. vijeku kada nije ni blo puno izbora imao neka uvjerenja. Gledaj trend u zadnjem stoljeću. Gledaj brojeve koje si postavio u prvom postu, posebno za zapadne zemlje: kakvi su ti brojevi bili prije 20, 40, 60, 100 godina? Ne treba biti genije niti čak ni gledati statistiku, već samo malo oko sebe, pa da se vidi trend.
>Ja stavih statističke podatke od sada,ne iz 15 stoljeća!Činjenica je da većina ,velika većina i dan danas vjeruje u Boga,,,ili u neke bogove,neku silu itd!
Dakle,nevjernika je malo!A nismo više nepismeni,većinom!Zato i dadoh statističke podatke iz razvijenih zemalja!Npr znakovito je i ovo,najpriznatiji naši Hrvatski znanstvenici SADA(ne spominjem Ruđera Boškovića od nekada) su Planinić,Paar,Pavuna i Đikić svi odreda vjernici!

Kako na to gledaš?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#36 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

zforumas wrote:Koja je starosna struktura ispitanika? Mladi ljudi (do 30 godina) vecinom nisu religiozni i ne smatraju religiju bitnim dijelom svog zivota.
Ovoj statistici fali referentna tacka na osnovu koje bi se mogla vidjeti tendencija rasta/pada broja ljudi koji (ne)vjeruju u nekoga/nesto.
Neznam dali je to točna informacija!Ako je u našem podneblju tako,treba uzeti u obzir da smo od II svj. rata bili izloženi strahovitom antivjerskom propagandom!Poslljedice su vidljive.Ja sam ih osjetio na svojoj koži!Zato sam neko vrijeme,kad sam bio te dobi bio ateista.Mozak su mi hranili dokazima "contra" a "pro" nisam imao gdje čuti!Mi smo svi podložni utjecajima izvana!Bilo bi dobro kad bi se djecu odgajalo sa pro i contra vjere.Pa nek sami izaberu!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#37 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

Dope_Man wrote:
zforumas wrote:Koja je starosna struktura ispitanika? Mladi ljudi (do 30 godina) vecinom nisu religiozni i ne smatraju religiju bitnim dijelom svog zivota.
Ovoj statistici fali referentna tacka na osnovu koje bi se mogla vidjeti tendencija rasta/pada broja ljudi koji (ne)vjeruju u nekoga/nesto.
To je ono sto sam pokretacu teme pokusao objasniti, ali mislim da je dovoljno pametan da bude svjestan toga pa se nije ni pokusao usprotiviti cinjenici da postoji konstantni rast ateizma, a pad vjernika. Zato se umjesto gledanja trenda drzi nekih cifri koje jos uvijek donekle prikazuju prisustvo religije, pri cemu se one ''Vjerujem u Boga'' grupise zajedno sa ''Vjerujem u NEKU visu silu'' da bi mu bilo lakse, jer ne zeli sebi priznati da je broj onih koji vjeruju u krscanstvo/islam veoma mali danas, cak i po njegovim brojevima, a trend nikako ne ide na ruku vjeri.

Za Evropu koja je kolijevka krscanstva brojevi od 30-40% onih koji vjeruju u tog boga su veoma mali, htio to neko sebi priznati ili ne. A taj trend opadanja vjernika se javlja tek u zadnjem stoljecu, i drasticno ubrzava pojavom interneta i brze razmjene informacija. Svako ko misli da ce nekako poceti rasti broj vjernika u velike monoteisticke religije se moze samo oslanjati na terorizam (strah izazvan terorizmom moze kod nekih neodlucnih dovesti do priblizavanja tradicionalno ''svojoj'' skupini).

I za same brojeve, ne znam odakle ih je izvukao, Eurobarometar iz 2010(1). pokazuje drugacije cifre (manje vjernika, vise ateista) za 5-6 zemalja koje sam nasumicno uporedio, a od toga je proslo 7 godina. Dakle, s obzirom na trendove svugdje, pretpostavicu da su oni podaci u uvodnom postu zapravo stariji. Zanimljiv, mada nimalo iznenadjujuci, citat iz gore spomenutog barometra:
...and religion, for which the survey
shows that atheists support research far more often than those who believe in God
(65% vs. 45%).
Nazalost (po vjernike) nikakvo izvrtanje i reinterpretacija ne pomazu kada su cisti brojevi u pitanju. Bog je mozda mistik, ali nauka nije. Zakljucak svega: Velike religije umiru. Naravno da njihova smrt nece doci preko noci, za religiju ljude veze odgoj, tradicija, strahovi, drustvo.. ne moze se od vjernika roditelja roditi kompletna generacija ateista. To je proces, ali pokretac teme samu cinjenicu da postoje ljudi koji jos uvijek vjeruju proglasava nekakvom ultimativnom pobjedom religije, valjda mu lakse tako nego prihvatiti da je to samo spora, nenasilna smrt. Takodjer, nece religije nikad potpuno nestati, mozda hoce i krscanstva i islama, ali uvijek ce biti manjih grupa koje ce vjerovati u razlicite stvari. Ali vec za par decenija mozemo ocekivati cak i u Americi da predsjednik bude neko ko se otvoreno izjasnjava kao ateista (sto je danas jos uvijek politicko samoubistvo tamo), a Evropa ce imati jos vise zanimljivih barova, hotela, banaka i automehanicarskih radnji itd (2,3,4)

(1) https://web.archive.org/web/20101215001 ... 341_en.pdf

(2) http://www.businessinsider.com/churches ... tos-2014-3

(3) https://www.rt.com/news/200999-italy-ch ... d-martino/

(4) http://io9.gizmodo.com/beautiful-church ... -583156045

Dodatni clanci koji govore o trenutnom stanju i trendovima, i koji pojasnjavaju kako se svijet u 21. stoljecu, suprotno od zelja pokretaca teme, krece u smijeru nereligioznosti.

http://news.nationalgeographic.com/2016 ... -religion/

http://www.huffingtonpost.com/nigel-bar ... 65108.html
Komunizam je lipo napredovao pa se urušio kao kula od karata!Dakle rast nečega(zbog indoktrinacije) ne dokazuje istinitost ničega!
Indoktriniran moće biti i vjernik i nevjernik!Mi smo spužve!
A istina je ISTINA , vjerovali mi u nju ili ne!Lakše je i logičnije da iza svega što postoji postoji i pokretač,Stvoritelj nego slučaj!
Vjernik je onaj tko vjeruje u Boga i onaj tko vjeruje u neku silu!Nevjernik je onaj tko vjeruje u slučaj!
Kapiši!
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#38 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by HobotnicaPLus »

patriot_1 wrote:
zforumas wrote:Koja je starosna struktura ispitanika? Mladi ljudi (do 30 godina) vecinom nisu religiozni i ne smatraju religiju bitnim dijelom svog zivota.
Ovoj statistici fali referentna tacka na osnovu koje bi se mogla vidjeti tendencija rasta/pada broja ljudi koji (ne)vjeruju u nekoga/nesto.
Neznam dali je to točna informacija!Ako je u našem podneblju tako,treba uzeti u obzir da smo od II svj. rata bili izloženi strahovitom antivjerskom propagandom!Poslljedice su vidljive.Ja sam ih osjetio na svojoj koži!Zato sam neko vrijeme,kad sam bio te dobi bio ateista.Mozak su mi hranili dokazima "contra" a "pro" nisam imao gdje čuti!Mi smo svi podložni utjecajima izvana!Bilo bi dobro kad bi se djecu odgajalo sa pro i contra vjere.Pa nek sami izaberu!
Bog u Kur'anu kaze: "O vi koji pisete negaciju uz glagol i ne pravite razmak poslije tacke ili zareza, na patnje dzehenemske se pripremite".
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#39 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:Ne smaraj me sa tuđim postovima, idi se raspravljaj sa njim, šta meni dokazuješ? Čovjek ti je dao činjenice, ospori ih, napravi križarski pohod protiv njih, ja ti ne mogu pomoći.
>Tvoju pomoć nisam tražio!Niti mi je tvoje mišljenje jako bitno ako je plitko,a je po meni!Koje činjenice?Njegove ili od tamo nekih?Takvih "činjenica" ima ko u priči sa obje strane!
Znači ona stara "ako činjenice ne odgovaraju mom uvjerenju, utoliko gore po činjenice".
patriot_1 wrote:Ako već gledaš trenutne brojeve, ne gledaj cijelu historiju, kakvog uticaja ima to što je neki naučnik u 15. vijeku kada nije ni blo puno izbora imao neka uvjerenja. Gledaj trend u zadnjem stoljeću. Gledaj brojeve koje si postavio u prvom postu, posebno za zapadne zemlje: kakvi su ti brojevi bili prije 20, 40, 60, 100 godina? Ne treba biti genije niti čak ni gledati statistiku, već samo malo oko sebe, pa da se vidi trend.
>Ja stavih statističke podatke od sada,ne iz 15 stoljeća!Činjenica je da većina ,velika većina i dan danas vjeruje u Boga,,,ili u neke bogove,neku silu itd!
Dakle,nevjernika je malo!A nismo više nepismeni,većinom!Zato i dadoh statističke podatke iz razvijenih zemalja!Npr znakovito je i ovo,najpriznatiji naši Hrvatski znanstvenici SADA(ne spominjem Ruđera Boškovića od nekada) su Planinić,Paar,Pavuna i Đikić svi odreda vjernici!

Kako na to gledaš?
Iz ovog mogu shvatiti da nikad nisi čuo za trend, kao statistički pojam. Vidi svoje podatke. Francuska 33%, da li je to oduvijek bilo tako? Prije 50, 100 godina, isto 33%? Uvijek baš 33%? Ili više? Ili manje? Šta ti to govori?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26878
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#40 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by fatamorgana »

patriot_1 wrote:
tranquil wrote:
patriot_1 wrote:Neznam Engleski tako dobro da bih tvoje linkove mogao razumiti.Znam popričat sa onima koji govore Engleski ali to je siromašan jezik , dakle,otpada!
:shock: Jarane možeš imati svoja vjerovanja, ali ne i svoje činjenice. Provjeri koliko riječi ima engleski, a koliko naš i ne lupaj.
patriot_1 wrote:Eto još jednog dokaza da smo mi vjernici zaostali ha ha!
Ne uvlači ostale vjernike u to, ako si ti zaostao ili se takvim smatraš, drugi nisu. Većina vjernika koje poznajem zna barem jedan strani jezik, obično engleski, možda je do sredine u kojoj živim ali to je moj jedini uzorak, i zato ne poziraj kao model za sve vjernike, kada to očito nisi.
Otkud si ti sad banuo?To je siromašan jezik odnosi se na moje znanje istog,dakle govorni ali ne i stručno poznavanje istog!Osnove znam no nepisman sam za čitanje stručne literature!
Jbt koji tupan!Zar je znanje Engleskog lakmus papir za kvelitetu vjere?
Ovaj epitet "tupan" je pored toga što je uvredljiv te nije po pravilima foruma također nema u sebi ništa kršćansko.
Tebe izgleda baš zaobilaze temeljne kršćanske vrijednosti, čak i one deklarativne, o suštinskim da i ne govorimo!
User avatar
fatamorgana
Posts: 26878
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#41 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by fatamorgana »

tranquil wrote:
patriot_1 wrote:="tranquil"

Ko je pomenuo kvalitetu vjere? Ti si počeo priču "ne znam engleski, dakle mi vjernici smo zaostali". Bez obzira na to što si bio sarkastičan, htio si implicirati da se vjernicima često spočitava da su zaostali. Regirao sam na to kao netačno, i rekao sam da nisi model za sve vjernike (tj. nisu svi vjernici kao ti) a nisam nigdje pomenuo tvoju kvalitetu vjere. Mogao bi ti poraditi i na razumijevanju našeg jezika?
Mogao bi ti malo pročitati što piše Dope man.Pa bi vidio da mu sve stremi u tom pravcu"Vjeruju zaostali!"
Kakve veze Dope man ima sa bilo čime što sam rekao? Zašto skrećeš sada na Dope man-a? Koliko vidim čovjek se, kao uzroke vjerovanja, poziva na odgoj, kao i strah (od kazne, na ovom ili onom svijetu). Savršeno razumno objašnjenje bez bilo kakve implikacije o zaostalosti. Zašto si u tome prepoznao zaostalost?

Previše paranoično razmišljaš o tome kako izgledaš u tuđim očima, tražiš skrivene uvrede u savršeno civiliziranoj raspravi, a istovremeno nazivaš druge tupanom. Ne valja ti posao.
Ma nije prvi put da nekog nazove glupanom, tupanom i sl.
Ja sam post prijavio da ne bude zabune.
Kad ga nije kršćanstvo naučilo ljubavi prema bližnjem ne znam ko ili šta bi moglo da mu.ulije makar rudimentalnu pristojnost.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#42 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Connaisseur Karlin »

pustopoljina wrote:nije rijec samo o strahu, nego i o nezadovoljstvu, frustraciji, tezini polozaja, bolesti...
bog je i danas slamka spasa i najbolji drug u nevolji, kad imas troje djece, a muz ti pogine, kad ti umre dijete, kad imas jednu od bolesti za koje jos uvijek nema lijeka, kad si zigosan katastrofalnim djetinjstvom, kad upadnes u losu situaciju...kad ti treba snage, a istrosila se. ono psihicko dopunsko punjenje, koje ti treba kad te razum i karakter pocnu izdavati.
ako jednog dana svako bude mogao zivjeti svoj san, onoliko dugo koliko zeli,biti zdrav i snazan dok mu ne dosadi zivjeti, onda bi mozda bilo dobro provesti anketu o vjerovanju u boga.
pustopoljina,

ima i jako zadovoljnih osoba, srtnih osoba, a koji su vjernici :)

vjerovanje ( ne iskljucivo religijsko vjerovanje) je psihicka spitirulana potreba covjeka :)
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#43 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by HobotnicaPLus »

Connaisseur Karlin wrote:
pustopoljina wrote:nije rijec samo o strahu, nego i o nezadovoljstvu, frustraciji, tezini polozaja, bolesti...
bog je i danas slamka spasa i najbolji drug u nevolji, kad imas troje djece, a muz ti pogine, kad ti umre dijete, kad imas jednu od bolesti za koje jos uvijek nema lijeka, kad si zigosan katastrofalnim djetinjstvom, kad upadnes u losu situaciju...kad ti treba snage, a istrosila se. ono psihicko dopunsko punjenje, koje ti treba kad te razum i karakter pocnu izdavati.
ako jednog dana svako bude mogao zivjeti svoj san, onoliko dugo koliko zeli,biti zdrav i snazan dok mu ne dosadi zivjeti, onda bi mozda bilo dobro provesti anketu o vjerovanju u boga.
pustopoljina,

ima i jako zadovoljnih osoba, srtnih osoba, a koji su vjernici :)

vjerovanje ( ne iskljucivo religijsko vjerovanje) je psihicka spitirulana potreba covjeka :)
Kad Karlin kaze onda je to tako :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#44 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by Connaisseur Karlin »

HobotnicaPLus wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
pustopoljina wrote:nije rijec samo o strahu, nego i o nezadovoljstvu, frustraciji, tezini polozaja, bolesti...
bog je i danas slamka spasa i najbolji drug u nevolji, kad imas troje djece, a muz ti pogine, kad ti umre dijete, kad imas jednu od bolesti za koje jos uvijek nema lijeka, kad si zigosan katastrofalnim djetinjstvom, kad upadnes u losu situaciju...kad ti treba snage, a istrosila se. ono psihicko dopunsko punjenje, koje ti treba kad te razum i karakter pocnu izdavati.
ako jednog dana svako bude mogao zivjeti svoj san, onoliko dugo koliko zeli,biti zdrav i snazan dok mu ne dosadi zivjeti, onda bi mozda bilo dobro provesti anketu o vjerovanju u boga.
pustopoljina,

ima i jako zadovoljnih osoba, srtnih osoba, a koji su vjernici :)

vjerovanje ( ne iskljucivo religijsko vjerovanje) je psihicka spitirulana potreba covjeka :)
Kad Karlin kaze onda je to tako :-D
tako je :-D vjernici mogu biti i sretni ljudi :-D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#45 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by patriot_1 »

"fatamorgana"


Ovaj epitet "tupan" je pored toga što je uvredljiv te nije po pravilima foruma također nema u sebi ništa kršćansko.
Tebe izgleda baš zaobilaze temeljne kršćanske vrijednosti, čak i one deklarativne, o suštinskim da i ne govorimo!
A što bih trebao,reći "Bravo majstore" kad piše da vjeruju zaostali i "Bog voli glupe"?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#46 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by pustopoljina »

Connaisseur Karlin wrote:
pustopoljina wrote:nije rijec samo o strahu, nego i o nezadovoljstvu, frustraciji, tezini polozaja, bolesti...
bog je i danas slamka spasa i najbolji drug u nevolji, kad imas troje djece, a muz ti pogine, kad ti umre dijete, kad imas jednu od bolesti za koje jos uvijek nema lijeka, kad si zigosan katastrofalnim djetinjstvom, kad upadnes u losu situaciju...kad ti treba snage, a istrosila se. ono psihicko dopunsko punjenje, koje ti treba kad te razum i karakter pocnu izdavati.
ako jednog dana svako bude mogao zivjeti svoj san, onoliko dugo koliko zeli,biti zdrav i snazan dok mu ne dosadi zivjeti, onda bi mozda bilo dobro provesti anketu o vjerovanju u boga.
pustopoljina,

ima i jako zadovoljnih osoba, srtnih osoba, a koji su vjernici :)

vjerovanje ( ne iskljucivo religijsko vjerovanje) je psihicka spitirulana potreba covjeka :)
ne sumnjam da ima i takvih.
i isto sam misljenja da je pshicka potreba covjeka vjerovati da sve ima smisla.
ali ako hoces odvojiti zito od kukolja ucinis sve sretnim i onda vidis koliko je kojih.
iako je neizvodivo izvrsiti takav opit...niti mozes uciniti sve sretnim, niti one koji su sretni mozes osloboditi eventualnog straha da ce sutra ostati bez te srece, bilo bi zanimljivo znati rezultat.
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#47 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by HobotnicaPLus »

Connaisseur Karlin wrote:
HobotnicaPLus wrote:
Kad Karlin kaze onda je to tako :-D
tako je :-D vjernici mogu biti i sretni ljudi :-D
uvijek ima izuzetaka :-)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#48 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by pustopoljina »

HobotnicaPLus wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
HobotnicaPLus wrote:
Kad Karlin kaze onda je to tako :-D
tako je :-D vjernici mogu biti i sretni ljudi :-D
uvijek ima izuzetaka :-)
pa nije nista drugo niti napisala:
"Vjernici mogu biti i sretni ljudi."
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#49 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by HobotnicaPLus »

pustopoljina wrote:
pa nije nista drugo niti napisala:
"Vjernici mogu biti i sretni ljudi."
Pa samo se nadovezo na post.. Sto me ba napade na sabahu :(
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#50 Re: Zašto ljudi vjeruju u Boga u 21-om stoljeću?

Post by tranquil »

patriot_1 wrote:"fatamorgana"


Ovaj epitet "tupan" je pored toga što je uvredljiv te nije po pravilima foruma također nema u sebi ništa kršćansko.
Tebe izgleda baš zaobilaze temeljne kršćanske vrijednosti, čak i one deklarativne, o suštinskim da i ne govorimo!
A što bih trebao,reći "Bravo majstore" kad piše da vjeruju zaostali i "Bog voli glupe"?
Rekao si to i meni, a nisam rekao ništa slično. Zapravo rekao si mi kada sam reagovao kada si ti rekao nešto slično (mada u sarkastičnom tonu).
Post Reply