Izrabljivaci

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#26 Re: Izrabljivaci

Post by bhnapoleon1 »

Klitemnestraaa wrote:Treba kao u Njemackoj zakon uvesti da se prekovremeni duplo placa pa da vidim bil' drzali radnike mimo 8h. Uvesti isto zakon o neradnim nedeljama za sve i minimalnim godisnjim, uredjenim porodiljnim i sl. pa ne bi smjeli izrabljivati. I naravno, da za davanje otkaza MORAJU imati zakonski legitiman razlog i da ga mogu dokazati na sudu (kad bi doslo do toga).

Isto tako, radnik jednom mazne nesto, kamera uhvati i ima pravo otkaz odmah dati. Ako poslodavac radi po propisima, onda i radnici moraju inace postoje sankcije za sve.

Samo sto mi nismo pravno uredjena drzava niti cemo uskoro biti. Meni je recimo zanimljivo da koliko god da izrabljuju niska je efikasnost jer ona ovisi od radne atmosfere pa tako da npr. iako je ovdje jeftina radna snaga Njemacka nece ovdje otvoriti fabrike i za nase trziste, vec uvoze radnike i ulazu u njihovo obucavanje pa onda tamo sta naprave izvoze ovdje. Ima onaj prof. ekonomije iz BL-a bas je pricao o usporedbi bh i njem. ekonomije na youtube-u.
Fazon je u provedbi zakona, vjerujem da su i danas zakoni prilicno normalni i dobri ali se ne postuju
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#27 Re: Izrabljivaci

Post by Nepass »

salihh wrote:Ne znam da li postoji slicna tema, ali evo... iako podrzavam i promoviram kampanju kupujmo domace imam i jednu dilemu zbog koje pocinjem sumnjati u neke domace proizvodjace i pocinjem zaobilaziti njihove proizvode... naime radi se o izrabljivackom odnosu prema radnicima i zgrtanju bogatstva na muci istih...
Volio bih da podijelite vasa iskustva ili saznanja pozitivna ili negativna... ja sam licno bio negativno iznenadjen losim odnosom kompanije Ovako prema radnicima... uzasne place i uvjeti rada, ukradeni dani godisnjeg, a i ono sto radnici mogu koristiti poslodavac odredjuje kada se koristi... vlasnici su truhlo bogati... posljednji put kada sam kupio njihov proizvod sam imao osjecaj da bi bilo bolje da izqberem nesto drugo... s druge strane imam informacije da u Orbiku imaju zadovoljavajuci odnos prema uposlenim.... mozda je vrijeme da se pokazu zubi i domacim gulikozama... za prosperitet drustva trebamo i ljde koji mogu zivjeti od svog rada te da im se postuju osnovna radnicka prava... napisite vasa iskustva
Treba drzava da rijesi ili bar pokusa rijesiti te probleme. Ali sve korumpirano pa prolazi. A gazde pohlepne, da je kako preko ljeta za novu q7 zaraditi.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#28 Re: Izrabljivaci

Post by nadžak »

E ljudi moji, gdje bi nama kraj bio kad bi se poštovali i ovi zakoni i propisi koje sada imamo!? Nije problem u postojećim zakonima koliko je u problem u nama, koji samo gledamo kako bilo koje pravilo prekršit radi ličnog hira ili zarade.

Tako i ova tema. Kaže čovjek maloprije, treba ko u Njemačkoj. Kod nas je po zakonu u radu i kolektivnom ugovoru prosječno radno vrijeme 40 sati sedmično, znači osmica dnevno. Grohotom se smijem na poređenje stvarnog stanja sa postojećim propisima o 40 sati sedmično!

O drugim propisima iz oblasti rada i radnog prava možemo samo pričat uz kafu, onako sa željom, sve dok ne uradimo nešto radikalno, ko što reče onaj moj zemo maloprije , zavrnut vrat nekom gazdici a da ne zna ni ko ni kako pa nekbude primjer drugima...

A da se razumijemo, i bezobraznom radniku bi natovario krivičnu prijavu i malo sud pa malo u zatvor za kakvu krađu i slično. Nije za nas sloboda ovakva kakvu smo napravili...
Hakiz
Posts: 41097
Joined: 30/07/2015 20:01

#29 Re: Izrabljivaci

Post by Hakiz »

KB9 wrote:
pirpa wrote:
KB9 wrote:nasem narodu je svako ko mu da poso izrabljivac

nezahvalnost i kraj price

idi na biro ako ti se ne radi pa kukaj do mile volje
Sta treba sa osmjehom da neko radi 9/10 h za 550 KM

đe si gazda ....
takav je danas citav svijet

da li tebe neko tjera da radis?
Ako nisi u stanju obezbijediti radnicima minimum normalnih uslova (a to je ono šta piše u zakonu o radu), nadam se da će ti firma propasti.
123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#30 Re: Izrabljivaci

Post by 123magija »

Klitemnestraaa wrote:Treba kao u Njemackoj zakon uvesti da se prekovremeni duplo placa pa da vidim bil' drzali radnike mimo 8h. Uvesti isto zakon o neradnim nedeljama za sve i minimalnim godisnjim, uredjenim porodiljnim i sl. pa ne bi smjeli izrabljivati. I naravno, da za davanje otkaza MORAJU imati zakonski legitiman razlog i da ga mogu dokazati na sudu (kad bi doslo do toga).

Isto tako, radnik jednom mazne nesto, kamera uhvati i ima pravo otkaz odmah dati. Ako poslodavac radi po propisima, onda i radnici moraju inace postoje sankcije za sve.

Samo sto mi nismo pravno uredjena drzava niti cemo uskoro biti. Meni je recimo zanimljivo da koliko god da izrabljuju niska je efikasnost jer ona ovisi od radne atmosfere pa tako da npr. iako je ovdje jeftina radna snaga Njemacka nece ovdje otvoriti fabrike i za nase trziste, vec uvoze radnike i ulazu u njihovo obucavanje pa onda tamo sta naprave izvoze ovdje. Ima onaj prof. ekonomije iz BL-a bas je pricao o usporedbi bh i njem. ekonomije na youtube-u.
Ti stvarno najstvarnije mislis da mi u Zakonu o radu nemamo odredbe o prekovremenom radu, porodiljskom, sedmicnom i godisnjem odmoru? Ili zezas?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#31 Re: Izrabljivaci

Post by Danguba »

KB9 wrote:
pirpa wrote:
Sta treba sa osmjehom da neko radi 9/10 h za 550 KM

đe si gazda ....
takav je danas citav svijet

da li tebe neko tjera da radis?
:thumbup:

otprilike tako.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4435
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#32 Re: Izrabljivaci

Post by Romeo 80 »

julisiz es grant wrote:
Buckethead wrote:
julisiz es grant wrote: ALMAsa i RASim :lol:
...al fakat :D :-)
:lol: :lol: :lol: ozbiljno?
Tako mi reko jedan kolega, koji je porijeklom iz istog kraja kao i vlasnik (Olovo-na mom bolovo :D )
Tržni centar Škafa je skraćenica od pazi sad, Ševala Karalić i Fahrudin! :D
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#33 Re: Izrabljivaci

Post by zavezata-vreca »

Davno je proslo vrijeme "kupuj domace" danas je trziste globalno na snazi su bescarinski uslovi .... I sad ja u sarajevotekstilu trebam kupiti majicu za 150 km kad mogu za te pare kupit 6 takvim majica jos kvalitetnijih ... Alma ras nikad bingo samo kad moram ... Imam odlican posao odlicnu platu za svoje pare zelim dobru uslugu i kvalitet ... Napredak zemlje mi nikad nije ispred licnog napretka
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#34 Re: Izrabljivaci

Post by Klitemnestraaa »

123magija wrote:
Klitemnestraaa wrote:Treba kao u Njemackoj zakon uvesti da se prekovremeni duplo placa pa da vidim bil' drzali radnike mimo 8h. Uvesti isto zakon o neradnim nedeljama za sve i minimalnim godisnjim, uredjenim porodiljnim i sl. pa ne bi smjeli izrabljivati. I naravno, da za davanje otkaza MORAJU imati zakonski legitiman razlog i da ga mogu dokazati na sudu (kad bi doslo do toga).

Isto tako, radnik jednom mazne nesto, kamera uhvati i ima pravo otkaz odmah dati. Ako poslodavac radi po propisima, onda i radnici moraju inace postoje sankcije za sve.

Samo sto mi nismo pravno uredjena drzava niti cemo uskoro biti. Meni je recimo zanimljivo da koliko god da izrabljuju niska je efikasnost jer ona ovisi od radne atmosfere pa tako da npr. iako je ovdje jeftina radna snaga Njemacka nece ovdje otvoriti fabrike i za nase trziste, vec uvoze radnike i ulazu u njihovo obucavanje pa onda tamo sta naprave izvoze ovdje. Ima onaj prof. ekonomije iz BL-a bas je pricao o usporedbi bh i njem. ekonomije na youtube-u.
Ti stvarno najstvarnije mislis da mi u Zakonu o radu nemamo odredbe o prekovremenom radu, porodiljskom, sedmicnom i godisnjem odmoru? Ili zezas?
Iskreno, pojma nemam, sta hoce reci samo o tome koliko se provodi u stvarnosti ovaj Zakon jer u drustvu nikad nisam cula da neko ima godisnji, porodiljni, stagod koliko mu zakonski sljeduje, vec koliko mu direktor dozvoli. Pogresno sam se onda izrazila, treba iskorjeniti korupciju u sudstvu kako bi odgovarali oni koji ga ne postuju i s jedne i s druge strane, ali koliko smo duboko zaglibili u korupciji i nepotizmu to za sto godina nece se implementirati seems like.
Mozes ubiti covjeka i kupiti sud, a kamoli u slucaju kad ti ne daju godisnji koliko te sljeduje, zalosno..
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#35 Re: Izrabljivaci

Post by pirpa »

KB9 wrote:
takav je danas citav svijet

da li tebe neko tjera da radis?
Čuj, čitav svijet :-)

pa sunce ti poljubim cak i Albanija, Kosovo vise vode racuna o radnickim pravima nego mi. a ti mi spominjes citav svijet

Da li tebe neko tjera da se bavis djelatnoscu kojom se bavis i ko tjera tvoju klijantelu da posluju s tobom....

Cuj mu pitanja, da li te neko tjera da radis....pa nismo svi rođeni begovi, gazde, direktori , ratni profiteri ili djeca istih pa da imamo bahato misljenje kao ti ....
Last edited by pirpa on 12/07/2016 20:24, edited 1 time in total.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#36 Re: Izrabljivaci

Post by KB9 »

pirpa wrote:
KB9 wrote:
takav je danas citav svijet

da li tebe neko tjera da radis?
Čuj, čitav svijet :-)

pa sunce ti poljubim cak i Albanija, Kosovo vise vode racuna o radnickim pravima nego mi. a ti mi spominjes citav svijet

Da li tebe neko tjera da se bavis djelatnoscu kojom se bavis i ko tjera tvoju klijantelu da posluju s tobom....

Cuj mu pitanja, jel te neko tjera da radis....pa nismo svi rođeni begovi, gazde, direktori , ratni profiteri ili djeca istih pa da imamo bahato misljenje kao ti ....
samo ti ljubi sunce, imas apsolutno pravo

al taj svijet gdje ljubis sunce je isti ovaj kojem se cudis
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#37 Re: Izrabljivaci

Post by zavezata-vreca »

Kome se ne svidja moze uvijek promijeniti posao ... Nije ni lijepo ni moralno niti profesionalno kukati i blatiti poslodavca koji ti je dao posao
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#38 Re: Izrabljivaci

Post by Qoom »

Radnik je poprilično kvalitetno zakonom zaštićen, a to što mi ne znamo, nerijetko (zbog straha od gubitka posla) i ne smijemo tražiti svoja prava, to je drugi par cipela.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#39 Re: Izrabljivaci

Post by julisiz es grant »

Romeo 80 wrote: Tržni centar Škafa je skraćenica od pazi sad, Ševala Karalić i Fahrudin! :D
:lol: :lol: Ludilo :lol:
Možemo otvoriti temu "Kreativnost bošnjačkog biznismena" :D
Ci-Nick
Posts: 5282
Joined: 15/03/2015 17:38

#40 Re: Izrabljivaci

Post by Ci-Nick »

Ma radnici su "bezobrazni",... gazda mu da posao,....da mu hljeb,... a on bi i penziono osiguranje, pa bi još i prekovremeno da mu plati,... čuj godišnji odmor,... šta će se dosađivati kod kuće,... dosta mu 7 dana.
Ne razumijem ove koji brane izrabljivače.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#41 Re: Izrabljivaci

Post by nadžak »

zavezata-vreca wrote:Kome se ne svidja moze uvijek promijeniti posao ... Nije ni lijepo ni moralno niti profesionalno kukati i blatiti poslodavca koji ti je dao posao
:shock:
Ti to reče kao da imamo obilje super prilika za posao pa samo da skačemo, onako iz razonode sa jednog mjesta na drugo! Kakvo bolan mijenjanje posla u tolikoj mjeri i kakvo blaćenje poslodavca koji ti je dao posao?
User avatar
mayab
Posts: 27422
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#42 Re: Izrabljivaci

Post by mayab »

Pustite se trolanja i smijanja nazivima firmi, totalno nebitno , uostalom oni i nemaju markentiške stručnjake, koji bi ih posavjetovali jeli nesto dobro ili nije; uostalom, najpopularnije marka auta kod nas je tamo neki "narodni auto" :lol: :lol: :lol: , nidje veze, čuj naziva
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#43 Re: Izrabljivaci

Post by salihh »

Zakoni postoje ali se ne provode. Meni nine jasna ta logika poslodavaca koji zele dobre i angazovane radnike a placati im minimalac i ukinuti sva prava koja imaju po zakonu o radu i ostalim propisima... odlican primjer je dm koji radnicima daje odlicne uvjete... i oni su trgovina, a nisu 100% skuplji od ostalih, a plate trgovcima jesu 100% vise u odnosu na vecinu... jos postuju i ostala prava... dakle moze se, ali svoje radnike menadzment dm-a ne smatra stokom koja treba da im ljubi stope jer su im dali "poso" vec traze profesionalni odnos s obje strane... poslodavac koji izrabljuje radnika i uskracuje mu prava, placa samo ono sto mora ne moze ocekivati ni posvecenost radnika niti da radnik da ista vise nego mora... vrzino kolo koje moze promijeniti samo kriticna masa poslodavaca koji ce poceti cijeniti rad i radnika... gdje je postenje i ljuskost u zgrtanju miliona pljackom ljudskih zivota, unistavanjem zdravlja radnika i ostavljanju hiljada ljudi na brigu buducim generacijama (zbog rada na crno i neuplacivanja penzijskog osiguranja). More ljudi radi na crno u kompanijama koje i nase i institucije koriste i dodatno im trpaju novac u dzepove... sit sam nasih "uspjesnih" menadzera koji nisu u stanju da svojim uposlenicima obezbjede minimum uslova za rad i zivot i rad dostojan covjeka... jednako su uspjesni kao i vlasnici plantaza pamuka, a i odnos orema radnoj snazi je slican
Hakiz
Posts: 41097
Joined: 30/07/2015 20:01

#44 Re: Izrabljivaci

Post by Hakiz »

salihh wrote:Zakoni postoje ali se ne provode. Meni nine jasna ta logika poslodavaca koji zele dobre i angazovane radnike a placati im minimalac i ukinuti sva prava koja imaju po zakonu o radu i ostalim propisima...
To samo znači da njima u stvari ne trebaju radnici nego robovi.

Ako je radnik gladan ili se hrani lošom hranom, hranom niskoenergetske vrijednosti jer ga ne plaćaju dovoljno da kupuje kvalitetnu hranu, ako je iscrpljen i bolestan jer je stalno pod stresom i tako loše uhranjen radi dugo, ako je u depresiji jer nema vremena za sebe, porodicu, prijatelje, niti novca za porodicu, djecu, takav radnik neće biti ni motivisan ni produktivan. I naravno da će gledati na svaki način da što manje radi dok je na poslu.

Sami poslodavci stvaraju lošeg radnika, a poslije kukaju kako nemaju koga zaposliti.
Hakiz
Posts: 41097
Joined: 30/07/2015 20:01

#45 Re: Izrabljivaci

Post by Hakiz »

zavezata-vreca wrote:Kome se ne svidja moze uvijek promijeniti posao ... Nije ni lijepo ni moralno niti profesionalno kukati i blatiti poslodavca koji ti je dao posao
Ko krši zakone, on je kriminalac. Pa i poslodavac koji krši zakon o radu na štetu radnika je, činjenicom da krši zakone, kriminalac.

A moralno je i profesionalno, društveno korisno prozivati kriminalce, pa i zakonska je obaveza prijaviti kriminal ako imaš saznanja da se odvija.
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#46 Re: Izrabljivaci

Post by zavezata-vreca »

Ko god misli da su mu prava ugrozena moze zvati uvijek inspekciju rada pa otici i na sud ako je potrebno ... No kod nas je parola suti trpi i radi bobro je dok ima plate a i kad je nema bice abda insalah .... To poslodavci znaju i to itekako koriste. Cak i pod cijenu otkaza treba se boriti za svoja prava ... Ko god misli suprotno nema pravo ovako anonimno da blati poslodavca ... To su picke i zasluzuju da ih se gazi.

Onaj gore sto kaze da kod nas nema mogucnosti ... Ima itekako .. Kroz posao sam vidio koliko poslodavaca vapi za kvalitetnim radnicima sa znanjem ... Kod nas godisnje magistrira 300 + ekonomista i vecina bi u startu da su sefovi da naredjuju itd ... Ja sam kao magistar radio za 250 km godinu dana ... Danas nakon 4 godine sa bonusima izadjem na 1500 ... I nisam zadovoljan ... I danas se dokazujem na sve moguce nacine jer zelim vise ... I odgovornosti i nagrade ...
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#47 Re: Izrabljivaci

Post by modem33 »

Qoom wrote:Radnik je poprilično kvalitetno zakonom zaštićen, a to što mi ne znamo, nerijetko (zbog straha od gubitka posla) i ne smijemo tražiti svoja prava, to je drugi par cipela.

ma ne citaju ljudi zakone (Tito ih naviknuo da im netko prepricava zakone na uho), poslodavci obicno primaju ove "koji nemaju blage veze s mozgom". A ovi bez mozga plasljivi isto neke vaginice .... a ove vaginice mrze svakog dobrog radnik (koji je tehnoloski ili svojim znanjem spreman) .... pa postane zrtva ovih vaginica jer sebi vaginice dopuste i umisljaju sami sebi da je onaj drugi bolji od njih i krenu sabotazama. I zato ja kazem sa 100% da nema vecih "samo destruktivnih ljudi" od bosanaca i idu protiv sebe. :izet: :izet: :izet: :roll: :roll: :roll:

Zato se ja samo druzim s ljudima koji "nisu vaginice" i imaju "petlju nesto uraditi". Cak su nevjerovatno bolji ljudi kad ih bolje upoznas. 8-)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#48 Re: Izrabljivaci

Post by Danguba »

Ci-Nick wrote:Ma radnici su "bezobrazni",... gazda mu da posao,....da mu hljeb,... a on bi i penziono osiguranje, pa bi još i prekovremeno da mu plati,... čuj godišnji odmor,... šta će se dosađivati kod kuće,... dosta mu 7 dana.
Ne razumijem ove koji brane izrabljivače.
Svi izrabljivaci su isti.
Nasi klosari(izrabljivaci) najvise bi voljeli da radis za njih dzaba. Cast izuzecima koji se profesionalno odnose prema zaposlenima i koji su svjesni da bez istih ni on ne bi uspio.

Gledam ovdje oko sebe. Ljudi su k'o roboti. Minus vani oni rade kao da sunce sija, kisa pada oni se ne pometaju...kada dobije zadatak od pretpostavljenog radi kao navijen. Nema toplog obroka, nema regresa(osim ako sam ne odvaja od plate) pa se pitam, sta ga stimulise da mora raditi takvim tempom. Mislim da se rijetko ko moze stimulisati necim(platom) koliko ti zivotne okolnosti ne dozvoljavaju da drugacije radis(sporo i neefektivno). Svako od njih ima kredite i druge finansijske obaveze kako na dnevnoj tako i na mjesecnoj bazi...

...radi onaj k'o mora a to poslodavci znaju i zato ucjenjuju. Drugacija je situacija kada te on ''moli'' za ''specifican'' posao. Tu si glavni i odredjujes pravila igre. Sve drugo si donji i drzi te dok crncis. Cim ti malo ucinak opadne, mijenja te onako 'ladno bez ikakvih emocija.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67407
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#49 Re: Izrabljivaci

Post by _BataZiv_0809 »

Ova tema podobro nalikuje na rasprave vozaci vs pjesaci jer svi po nekoj inerciji stajemo na stranu slabijeg. Pocesto zato previdimo da i taj slabiji zna itekako biti kriv.

I poslodavci i radnici se regrutuju iz istog naroda, a znamo svi kakvi smo, znas ti nas hebo ti nas.

Koliko god bilo lokalnih šerifa, robovlasnika i izrabljivača među gazdama, toliko procentualno ima i neradnika, lopova i lezihljebovića među radnicima. Nemojmo se lagati :wink:

Suportni primjeri itekako postoje. Ali su u debelom minusu.
salihh
Posts: 795
Joined: 25/01/2007 12:36

#50 Re: Izrabljivaci

Post by salihh »

_BataZiv_0809 wrote:Ova tema podobro nalikuje na rasprave vozaci vs pjesaci jer svi po nekoj inerciji stajemo na stranu slabijeg. Pocesto zato previdimo da i taj slabiji zna itekako biti kriv.

I poslodavci i radnici se regrutuju iz istog naroda, a znamo svi kakvi smo, znas ti nas hebo ti nas.

Koliko god bilo lokalnih šerifa, robovlasnika i izrabljivača među gazdama, toliko procentualno ima i neradnika, lopova i lezihljebovića među radnicima. Nemojmo se lagati :wink:

Suportni primjeri itekako postoje. Ali su u debelom minusu.
Da, ali pravila igre uspostavlja poslodavac. Znam da kod nas i nema neke radne discipline i da je uglavnom svi volumo zabusavati i hvatati krivine. Ipak, poslodavci inaju poluge kojima mogu popravljati stanje... dati radniku ono sto ga sljeduje po ugovoru i zakonu, a za uzveat traziti da radnik ispuni svoj dio ugovora. Trebati ce nama mnogo vremena i truda da poslozimo neke stvari... radnik poslodavcu ugovorom ptodaje svoj rad, znanje, umijece (mozemo to posmatrati kao robu)... ugovori i zakoni jasno propisuju pravila... poslodavci veoma cesto uzimaju mnogo vise "robe" nego li je ugovorom predvidjeno.... recimo, radnica u prodavnici ne dobije 20 dana godisnjeg, radi mnogo vise od 40 sati u sedmici i ta "roba" joj nije placena... dakle poslodavac ktsi ugovor i zakon i krade dobavljaca... a ako ja kao kupac kod poslodavca uzmem 3 prouzvoda i zelim platiti samo 2, uz izgovor da ne mogu platiti vise i da ovaj treba biti sretan sto mu placam i ova dva, i da ako mu se ne svidja moze komotno naci nekog drugog kupca da mu plati sva 3... e onda meni zove policiju i kaze da sam lopov.... :)
Post Reply