Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post Reply
tecumseh
Posts: 55
Joined: 13/01/2007 23:19

#26

Post by tecumseh »

Selo je toliko neobičan slučaj u ratu tako da je nekako pravo čudno da se mediji nisu nikad zainteresovali.
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#27

Post by Celicna_saka »

Jebote. za ovo prvi put cujem, nema dalje, Bosnjaci su narod osudjen na propast kada se ovakve stvari saznaju 15 godina kasnije.
User avatar
vatana
Posts: 547
Joined: 25/04/2006 15:32
Location: Pejton
Contact:

#28

Post by vatana »

Ovo jos jednom pokazuje koliko smo mi Bosnjaci zainteresovani za Bosnu i za one koji su nas branili.

Pogledajte samo slike tih momaka, djece...

Niko nikad nigdje ovo selo nije spomeno, a ima jos na desetine ovakvih slucajeva po cijeloj BiH.
Kize
Posts: 3
Joined: 07/05/2007 20:36

#29

Post by Kize »

Vozdra,Sellam raja..Ja sam prezivjeli/ranjeni(90%RVI) borac Armije BiH, rodom iz Vecica, i pripadnik 84. vecicke brigade..Interesuje me ko je objavio ovaj post o mom selu, da mu se od sveg srca zahvalim, a i ako koga sta interesuje o Vecicima, neka slobodno pita... Jos Jednom mu hvala, ko god je ovo postavio, jer stvarno nas niko nigdje ne spominje, a samo jedna mala informacija o velicini Vecica i nasoj borbi. Vecici su ostali posljednje uporriste bosnajckog naroda u djelu Krajine, osim Zapadne Bosne. Znaci od Bihaca do Travnika je sve prije nas palo pod cetnicku kontrolu pa cak i jedno Jajce ...
ketronsd1
Posts: 1403
Joined: 13/06/2006 15:29

#30

Post by ketronsd1 »

Kize wrote:Vozdra,Sellam raja..Ja sam prezivjeli/ranjeni(90%RVI) borac Armije BiH, rodom iz Vecica, i pripadnik 84. vecicke brigade..Interesuje me ko je objavio ovaj post o mom selu, da mu se od sveg srca zahvalim, a i ako koga sta interesuje o Vecicima, neka slobodno pita... Jos Jednom mu hvala, ko god je ovo postavio, jer stvarno nas niko nigdje ne spominje, a samo jedna mala informacija o velicini Vecica i nasoj borbi. Vecici su ostali posljednje uporriste bosnajckog naroda u djelu Krajine, osim Zapadne Bosne. Znaci od Bihaca do Travnika je sve prije nas palo pod cetnicku kontrolu pa cak i jedno Jajce ...
Pozdrav kolega!
Dobro se sjecam kada smo vas sreli negdje gore iznad travnika nakon sto smo se iz jajca povlacili.Bilo vas je negdje otprilike 60-80 ljudi(neznam bas tacno a i mrak je bio)Neznam da li se sjecas i jesi li uopste bio tu onog incidenta kod paklareva kad se vec tada zapucalo izmedju nas i ustasa.Tu je bila jedna grupa Vecicana i moj vod koji je bio na Suhom polju.Tada mi je bilo sve jasno kako ste se mogli odrzati svo to vrijeme gore.Srce vam je stvarno golemo.
Imali ste stvarno dobre ljude gore a pogotovu onaj hodza Sulejman.Ono je stvarno bio ljudina prava.
Dobro se sjecam i vase fudbalseke ekipe u malom fudbalu.Jaki ste stvarno bili (ali su vas Divicani derali stalno :) ).Onaj cupo vam je bio zestok.Sta je bilo sa tim momcima?Jeli ko od njih prezivio?

Ja sam inace iz Divicana.A dosta sam obilazio te vase krajeve gore.Sve od dobratica pa prema vama tamo.

pozzzzz!
Kemal_S
Posts: 51
Joined: 28/01/2007 14:22
Location: Cazin

#31 Re: Večići i prodor iz Večića

Post by Kemal_S »

tecumseh wrote:Selo koje sam zavolio u ratu, nikad u njemu nisam bio. Pola godine pružali otpor, nanijeli značajne gubitke VRS. Krenuli u prodor od 80 km i stigli u Travnik. Po meni najveći heroji rata, ali malo se šta zna. Ko su bili ti ljudi?

Sve ove poslijeratne godine pratim hocu li sta procitati o legendarnim Večićima, ali ni riječi.
Slucajno, kad je takva sudbina, jedan moj radnik je iz sela Večići, on je bio jedan od onih koji su prezivjeli u prodoru. Ti ljudi su 9 mjeseci branili Večiće (selo u K. Varosu), i nikad nebi pali da su imali municije. Kaze mi moj radnik da su ih vjerovatno i izdali neki. A, Srbo-Četnici su na tom rejonu izvrisli strasne masakre i ubistva.

Eto, moje misljenje je da je velika sramota sto prosjecan Bosnjak nije ni cuo sta se desilo u Vecicima, ni ja nebih da nemam ovog radnika. O tome bi se trebale pisati knjige i snimati filmovi, ti ljudi su heroji.

Moj radnik je na kraju uhvacen i bio je u logoru, prezivio je strasne patnje.

Za info sviju vas ovdje, u Večićima trenutno SIPA traga za bosnjackim "ratnim zlocincima". Na tv-u redovno govore o traganju za neki Stojanom Zupljaninom ali to je vjerujte mi velika farsa jer trenutno rade od Bosnjaka u Vecicima i okolini ono sto nisu uspjeli u ratu.

Sipa je ČETNIČKA organizacija u to budite uvjereni 100%, dokaza ima na pretek. Na samom celu je Dodikov vrlo dobar prijatelj i igrac Dodikov. Zato su i pristali Srbi na SIPU na drzavnom nivou a ne policiju na drzavnom nivou jer im je ona velika pomocna ruka.

Nedajte se, vjerujte mozda zivimo u vremenu kad nam telefone prisluskuju četnici u odorama normalne civilizacije!
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#32

Post by Eshek »

Fakat u cijeloj zemlji nisam vidio ljudi sa većim srcem nego u i oko Kotor Varoši...

Čudo jedno...
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#33

Post by kub lajkan »

Prvi put cujem za ovo... hvala autoru za info...
User avatar
karanana
Posts: 47430
Joined: 26/02/2004 00:00

#34

Post by karanana »

Jebo ti nas kad mi nista ne znamo o ovome a kamoli da se kakav dobar filmic snimi o ovim herojskim ljudima.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#35

Post by Fair Life »

"Pocetkom novembra 1992. cinilo se da ce i posljednje lokalno uporiste
muslimansko-hrvatskog otpora, selo Vecici, ubrzo pasti u ruke Srba. Tako
je Elvedinova obitelj odlucila pokusati pobjeci u srednju Bosnu, na teritorij
koji je bio pod kontrolom bosanske vojske.

Elvedinova majka je ostala u civilnom konvoju. Posto je strahovao da ce
srpski vojnici Elvedina, koji je vec bio gotovo i vojno sposoban, oteti iz
izbjeglicke kolone, otac je odlucio povesti decaka sa sobom. Prikljucili su se
djecakovom ujaku, da bi se potom, s jos oko 500 boraca, pokusali probiti
kroz sumu."

http://iwpr.net/?apc_state=henitri2004& ... f&o=163784
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9943
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#36

Post by Bosanac sa dna kace »

o herojskom otporu Vecica i masakru nevinih civila u Kotor Varosi ima knjizi ''Slaughterhouse, case of Bosnia'' od Davida Rieffa, cini mi se da ima i u knjizi Molila sam ih da me ubiju, i cini mi se da je Roy Gutman takodje napiso nesto o Vecicima al ne mogu se sjetit gdje.
Kolko ja znam u Veciccima su pokusavali da se prodru do katolickih sela koja su takodje pruzala otpor, medjutim nisu uspjeli, u katolickim selima su se vec bili predali kolko se sjeca, pa su valjda krenuli prema Travniku.

Pored Vecica herojski se drzala i Medjedja kod Visegrada i sela oko Rogatice do 1994 cini mi se.
Pa onda Derventa se drzala pare mjeseci cini mi se.
Medjedja kod Zvornika, Sapna i Teocak su se herojski odbranili, bili su dosta puta u okruzenju ili su imali jako teske prolaze, gdje su stalno snajperi tukli, herojski su se svi drzali, niko nije izbjego na slobodnu teritoriju, jako su dobro bili organizovani i zivtot je uglavnom tekao pod zemljom u zemunicama.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9943
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#37

Post by Bosanac sa dna kace »

Kize wrote:Vozdra,Sellam raja..Ja sam prezivjeli/ranjeni(90%RVI) borac Armije BiH, rodom iz Vecica, i pripadnik 84. vecicke brigade..Interesuje me ko je objavio ovaj post o mom selu, da mu se od sveg srca zahvalim, a i ako koga sta interesuje o Vecicima, neka slobodno pita... Jos Jednom mu hvala, ko god je ovo postavio, jer stvarno nas niko nigdje ne spominje, a samo jedna mala informacija o velicini Vecica i nasoj borbi. Vecici su ostali posljednje uporriste bosnajckog naroda u djelu Krajine, osim Zapadne Bosne. Znaci od Bihaca do Travnika je sve prije nas palo pod cetnicku kontrolu pa cak i jedno Jajce ...
pa eto super da si ti tu, napisi nam sve ono sto si sam licno dozivio tih mjeseci.
dal se iko vratio u Vecice?
jel istina da se 90% prijeratnog stanovnistva vratilo u Kotor Varos?
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#38

Post by Eshek »

Bosanac sa dna kace wrote:jel istina da se 90% prijeratnog stanovnistva vratilo u Kotor Varos?
Koliko ja znam, ni približno...

Mnogi su došli i iz inata obnovili kuće, ali samo sezonski dolaze
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#39

Post by Hantraga »

Celicna_saka wrote:Jebote. za ovo prvi put cujem, nema dalje, Bosnjaci su narod osudjen na propast kada se ovakve stvari saznaju 15 godina kasnije.
Dok su se Vecici branili od cetnickog agresora, medijsku paznju BiH televizije je uzimalo opkoljeno Sarajevo, Bihac i druge zasticene zone.

U to vrijeme Srbi su probijali koridor i udarali na Jajce, sto je bilo u centru medijske paznje BiH televizija. Manja mjesta po Bosbni nikad nisu dosla u eter sluslaca, sto je zalosno, jel se i tu lila krv za odbranu BiH..

RTRS gotovo svakodnevno izvjestavala sa ratista u Vecicima. Jel su vojnici VRS imali velike gubitke na ovom podrucju, pa su cak dobijali vazdusnu pomoc. Avionima, koji su bacali "krmace" su pokusali da slome otpor hrabrih Vecica.

Nista sve to ne bi uspjelo, da se hrabri borci iz Vecica nisu sami povukli na teritoriju Travnika. Vjerovatno ih je natjerala glad, jel su ostala podrucja opstine KV padala, i mnogi ljudi su se povlacili u to posljednje odbrambeno uporiste.
Vjerovatno zato sto je bilo mnogo civila, pa iz moralnih razloga za spas svih tih ljudi, a i samim padom Jajca, je bio otezan kontakt sa slobodnom teritorijom.

Nasi politicari da su imalo razmisljali, mogli su vrlo lkako pokusati od UN-a da traze da Vecice, pa i KV proglase zasticenom zonom. Samim tim bi produzili opstanak ovog mjesta, koje je bilo trn u oku cetnickom agresoru.
Bio bi to pravi politicki potez koji bi srbima mozda pomeo logistiku, jel Vecici su samo 50 km od Banja Luke.

Koji bi to bio plus za Armiju i samu Bosnu, da su imali slobodno podrucje na samom rubu BL..

No da je tako sve i bilo, vjerovatno bi opet u Dejtonu, svojim potpisom, neko prodao Vecice, kao i vecinu Banjaluske regije, za neko predgradje oko Sarajeva....
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#40

Post by tetakk »

Ma vratio se veliko broj narociti prigradskih sela, ali samo na broj.Veliki broj ljudi i prije rata je radio vani po zapadnim zemljama, tako da su sad sa njima i njihove porodice.Ljeti su svi tu.
Najveci povratak je ostvaren u Vecicima i okolnim selima.
Zalosno je sto se Hrvatski narod nije vratio, tako da su mnoga sela pusta.

A sad nesto sto je napisao cetnicki pisac Obrad Bubic, kojeg su inace zarobili u jednoj diverzantskoj akciji u blizini Vecica.
Valjda da se zahvali sto su ga ostavili zivog ;)
"04. juli 1992. g. (subota)
Topao, sunčan ljetni dan, bez daška vjetra i jednog oblaka na plavom kotorvaroškom nebu. Spokoj i tišinu, od kojih smo već odavno odvikli, naruši tek pokoji rafal iz obližnjeg šumarka prema selu Plane u kojem su stacionirane jake neprijateljske snage. Nesvakidašnji mir asocira na zatišje pred buru. Neprijatelj se tako najprije umiri, potom svim snagama udari po nama. Moja jedinica nalazi se na vatrenom položaju "Križ" ( zloglasni brijeg iznad Kotor Varoša poznat još iz drugog svjetskog rata). Naš zadatak je da štitimo prilaze gradu iz pravca sela Bilice i Plane.
Neprijateljske jedinice bile su izuzetno aktivne prije nekoliko dana i napravile su pravi masakr nad borcima 22. brigade i pripadnicima Specijalnog odreda policije pri CSB-u Banja Luka, u selu Večići.
U izveštaju se navodi da su u akciji čiščenja Večića, jakog ustaško-fundamentalističkog uporišta, pripadnici ovih neprijateljskih snaga ubili 11, a ranili 8 boraca iz sastava 22. brigade, dok ih je iz redova policije poginulo 8. Bilo je i zarobljenih koje su žive ili ili pekli, ili aparatimaza varenje spaljivali, a njihove poslednje krike bola i užasa uz ogromno ozvučenje puštali su zlikovci u eter, da su se čuli i na našoj strani. Vrhunac divljačkog provociranja je bio kad su pjevali pjesmu "Ko gubi ko gubi" koju su takodje preko ozvučenja puštali, da ih čujemo."
Jedina istina je da su izginuli da su svi poginuli u jednom od brojnih napada na Vecice, koje on navodi kao "ciscenje".

Druze Kize, ako moze da nam ti koju svoju kazes o ovome? ;)
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#41

Post by Unjustice »

nestao u srpskom logoru Grabovica ... nestao u srpskom logoru Grabovica ... nestao u srpskom logoru Grabovica ...
Nesto ih je puno "nestalo" u tom logoru, a nisam nikad cuo za njega, a jesam za Vecice. Imamo li kakvih informacija obimnih mislim o srpskom logoru Grabovica?

Sto se tice SIPA pored ovakvih bosnjackih politicara nije ni cudo? Na kraju ce dati Bosnu cetnicima samo da kazu da ima Bosne?
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#42

Post by tetakk »

Svjedocenje jednog djecaka :(
Zene i djecaci bili su odvedeni u skolu u spskom selu Grabovci, gdje je trebalo da provedu noc prije no sto se prikljuce muslimanskim i hrvatskim izbjeglicama koji su narednog dana kretale ka srednjoj Bosni. Elvedin je smjesten u ucionicu na katu, ali je bio toliko uplasen da se nije usudio provjeriti jesu li otac i ujak negdje u blizini.

Nikada nije uspio ustanoviti sto im se zaista dogodilo. Ipak, u jednom od borbenih izvjestaja vojske bosanskih Srba, s kojim je sud upoznala optuzba, stoji da je grupa od 200 muslimanskih boraca tih dana bila zarobljena u Grabovcima, te da je potom “brutalno pogubljena”. U pitanju je navodno bila osveta za smrt jednog i ranjavanje cetvorice srpskih vojnika.

Sljedeceg je jutra Elvedinu bilo dozvoljeno da se, zajedno s ostalima, ukrca u autobus, koji je trebalo da ih odveze na teritorij pod bosanskom kontrolom. No, prije toga je trebalo proci i kroz spalir koji su nacinili srpski civili – “polako, kako bi nas mogli tuci drvenim palicama i gadjati kamenicama”, rekao je Elvedin na sudu, briznuvsi u plac.

“Ja sam bio posljednji. Udarali su me svom snagom po ledjima i kada sam najzad stigao do autobusa, jedna Srpkinja je zgrabila noz i rekla da ce me ubiti. Skamenio sam se. Ali, jedan vojnik ju je odgurnuo i ugurao me u autobus.”
@unjustice

Bilo je raznih potraga da se nadje gdje su ih zakopali, cak su koristeni i helikopteri zbog nepristupacnog terena, ali nista.
Kao sto vidis iz gore navedenog u zlocinu je ucestvovalo cijelo selo, te sad svi sute kao zaliveni...sjeme im se zatrlo
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9943
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#43

Post by Bosanac sa dna kace »

Unjustice wrote:
nestao u srpskom logoru Grabovica ... nestao u srpskom logoru Grabovica ... nestao u srpskom logoru Grabovica ...
Nesto ih je puno "nestalo" u tom logoru, a nisam nikad cuo za njega, a jesam za Vecice. Imamo li kakvih informacija obimnih mislim o srpskom logoru Grabovica?

Sto se tice SIPA pored ovakvih bosnjackih politicara nije ni cudo? Na kraju ce dati Bosnu cetnicima samo da kazu da ima Bosne?
bilo je jednom na TV, davno pirje par godina, mislim da su bili po nekim kucama, mnogi zatvorenici su svoje patnje pisali krvlju po zidu. :-? :sad:
Kemal_S
Posts: 51
Joined: 28/01/2007 14:22
Location: Cazin

#44

Post by Kemal_S »

tetakk wrote:Ma vratio se veliko broj narociti prigradskih sela, ali samo na broj.Veliki broj ljudi i prije rata je radio vani po zapadnim zemljama, tako da su sad sa njima i njihove porodice.Ljeti su svi tu.
Najveci povratak je ostvaren u Vecicima i okolnim selima.
Zalosno je sto se Hrvatski narod nije vratio, tako da su mnoga sela pusta.

A sad nesto sto je napisao cetnicki pisac Obrad Bubic, kojeg su inace zarobili u jednoj diverzantskoj akciji u blizini Vecica.
Valjda da se zahvali sto su ga ostavili zivog ;)
"04. juli 1992. g. (subota)
Topao, sunčan ljetni dan, bez daška vjetra i jednog oblaka na plavom kotorvaroškom nebu. Spokoj i tišinu, od kojih smo već odavno odvikli, naruši tek pokoji rafal iz obližnjeg šumarka prema selu Plane u kojem su stacionirane jake neprijateljske snage. Nesvakidašnji mir asocira na zatišje pred buru. Neprijatelj se tako najprije umiri, potom svim snagama udari po nama. Moja jedinica nalazi se na vatrenom položaju "Križ" ( zloglasni brijeg iznad Kotor Varoša poznat još iz drugog svjetskog rata). Naš zadatak je da štitimo prilaze gradu iz pravca sela Bilice i Plane.
Neprijateljske jedinice bile su izuzetno aktivne prije nekoliko dana i napravile su pravi masakr nad borcima 22. brigade i pripadnicima Specijalnog odreda policije pri CSB-u Banja Luka, u selu Večići.
U izveštaju se navodi da su u akciji čiščenja Večića, jakog ustaško-fundamentalističkog uporišta, pripadnici ovih neprijateljskih snaga ubili 11, a ranili 8 boraca iz sastava 22. brigade, dok ih je iz redova policije poginulo 8. Bilo je i zarobljenih koje su žive ili ili pekli, ili aparatimaza varenje spaljivali, a njihove poslednje krike bola i užasa uz ogromno ozvučenje puštali su zlikovci u eter, da su se čuli i na našoj strani. Vrhunac divljačkog provociranja je bio kad su pjevali pjesmu "Ko gubi ko gubi" koju su takodje preko ozvučenja puštali, da ih čujemo."
Jedina istina je da su izginuli da su svi poginuli u jednom od brojnih napada na Vecice, koje on navodi kao "ciscenje".

Druze Kize, ako moze da nam ti koju svoju kazes o ovome? ;)
mislim da je u tom vremenu rasula sirom BiH niko nije ni znao za Večiće. Vjerovatno, ne vjerovatno nego 100% Večići nebi pali ni nakon toliko mjeseci otpora da im nije nestalo hrane i municije. Ljudi su preko neprijateljskih linija gdje su četnici ubijali gdje god su stigli par pojedinaca je u ruksacima iz Jajca donijelo nesto municije, a najvise municije Večići su našli od pobijenih četnika koji su dolazili iz raznih sredina (vjerovatno iz tipičnih četničkih brda) s ciljem da pobiju što više Bošnjaka tamo. Medjutim, Večićani su ih čekali s lovačkim puškama i s vremenom su zarobljavali oruzje od pobijenih agresora. Kad su Hrvati izdali Jajce situacija je bila najteza.

Četnici, ukljucujuci tu i M. Dodika danas tvrde da su Bosnjaci u Večićima imali logore srpskih civila. A, ti civili, za cudo bozije su tamo dolazili sa najboljim u to vrijeme automatskim puškama, tenkovima, avionima i sl. vjerovatno u lov. A, da stvar bude još čudnija ti civili su dolazili iz Banja Luke, Doboja, Bjeljine, Vrbanjaca i sl. a svi ti civili sto su dolazili su nosili neke knjizice na kojima je pecat te republike srpske i na osnovu tog pečata su imali legalno pravo da prepišu vlasništvo Bošnjaka (kuce, njive, sume, polja...) na svoje ime. Naravno, ta republika srpska je stvorena i s tom idejom.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9943
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#45

Post by Bosanac sa dna kace »

ja sam ubijedjen da nas ceka sudbina Andaluza.... :-?
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#46

Post by Maksim »

Na toj stranici Vecica na spomen ploci ima poginuli borac koji se imenom i prezimenom zove kao ja :)
Kize
Posts: 3
Joined: 07/05/2007 20:36

#47

Post by Kize »

uhh, ja navikao na one spore forume, gdje se treba po dva dana cekati na odgovor :o ..
Prvo da odgovorim jari iz Divicana , rijec je o Dijamantima, fudbalskoj ekipi, iz Vecica, a Cupo je Ramo hibic, on je ziv ali je izgubio dva brata u vecicima, Golman Nijaz Tatar je poginu zajedno sa bratom svojim u selu od iste granate, Vahid-Upuza je poginuo, Cerim-Varga je poginuo, Mujo-Car je prezivio, ali izgubio brata u selu..Prosle godine je na Bespelju gostovala ekipa iz Vecica, sa imenom Gazije, u kojoj igraju djeca , sinovi tih bivsih igraca iz dijamanata..Mislim da su i oni , prosle godine ispali u polufinalu od Divicana :)
sto se tice tvog susreta sa nasim prezivjelim momcima iz proboja prema Travniku..Ja sam ucestvovao u tom proboju, ali sam ostao prije Skender Vakufa, na minskom polju...
Evo ovako, sto se tice samih Vecica i povratka sada u selo, sve i jedna kuca u selu je obnovljena, obadvije dzamije obnovljene i otvorene ponovo, radi se asfalt u selu, uglavnom iz naseg seoskog dzepa, poneka drzavna ili strana organizaciaj naleti, obeca nesto i izgubi se...Ne zaborave pojesti janjetinu koja im se pripremi obavezno, jer se brizno svi najave.. Ugleavnom , selo je 95 % obnovljeno.sto se tice stanovnistva, ono sto je prezivjelo i fizicki se vratilo dole, ali rjec je o trecini stanovnistva kojeg nema i to o muskarcima, nekoliko generacija je potpuno izbrisano... Dosta je raje radilo vani po zapadu i prije rata , tako da su dole kad su praznici uglavnom ljeti su svi dole..
Eh sto se tice rata, i ratovanja u selu, mi smo jednostavno zapoceli da se branimo sa onim sto smo imali u kucama od lovackog naoruzanja, a bilo je i nekoliko automatskih pusaka koje su pojedinci kupili od srbskih rezervista, sve u svemo imalo smo 60-ak pusaka sto lovacki sto automatski, a u selu je bilo oko 350 boraca,(od 16-50 god).. Oruzje smo zarobljavali diverzantskim akcijama na njihove polozaje, jer su im polozaji bili po nasim njivama ili brdima kud smo se mi igrali "kauboja i indijanaca" ili " svaba i partizana", tako da smo poznavali svaki kamencic na tom podrucju.. U tim pocetnim akcijama smo pozajmljivali puske sa polozaja i zarobljavali sebi i jaranu puske...
Jedna cinjenica o zarobljenim puskama i ostalom naoruzanju, znaci pocelo se sa 60 pusaka, zajedno sa lovackim da bi na akraju , pred samo povlacenej iz sela, bila takva situacija da niko nije htio papovku da nosi a kamoli lovacku pusku,..Mozda jedan mali dokaz o njihovim stradanjima u napadima na Vecice, ili nasim uspjesima u napadima na njihove polozaje..
Druga cinjenica je njihova kletva i psovka, vise cudzenej o svojim stradanjima kod nas..Ja sam inace bio zarobljen pri ranjavanju, tako da sam "odlezao" kod njih 45 dana..Dok sam boravio kod njih, cesto su me pitali , otkud i kako da oni toliki izginu kod nas, jer je po njihovim rjecima bila rjec o vise vojske nego u proboju koridora kroz posavinu...
razlog povlacenja iz Vecica, je bio prvenstveno mnogobrojno civilno stanovnistvo koje vise nije imalo gdje da se skloni, nedostatak hrane i medicine..Nije bilo nacina da se civilno stanovnistvo izvuce iz sela dok smo mi dole, jer bi ih drugi dan vratili nazad i uputili ispred sebe na nase polozaje..Jednostavno smo se morali razdvojiti od Civila i rizikovati da neko od nas nastrada ili mi vojska ili oni, eto na svu srecu niko od civila nije stradao, svi su izasli zivi u Travnik, a smijem garantovati da je razlog tome bilo zarobljavanje glavnine nase jedinice
Uhh..moram ja malo odmoriti sad, ali cu navracati sad cesce, jer vidim da ovo ide brze ovde nego na nasim lokalnim forumima...;)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9943
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#48

Post by Bosanac sa dna kace »

negdje sam procitao da ste cekali pomoc ili d se spojite sa hrvatskim selima, nesto tako?
jel isitna?
medjutim oni su se prije predali
Kize
Posts: 3
Joined: 07/05/2007 20:36

#49

Post by Kize »

Nesto smo cekali, sta i odakle, nije nam bilo vazno..Inace, najblizi nasi polozaji, mislim na polozaje Armije Bih, ili HVO su bili na Dobraticima..Tu je bila stacionirana i Kotor Varoska HVO Bojna, odakle su nam dolazile grupe boraca u pomoc, pretezno nasi ljudi iz sela koji su napustali Austriju, Njemacku,Sloveniju, Hrvatsku i preko Dobratica, kroz okupirana podrucja , izmedzu Vlasica i Skender Vakufa dolazili pjeske do sela..Sa sobom su donosili licno naoruzanje, municiju,
nesto od lijekova sto su mogli da ponesu , jer je ipak rijec o vrlo teskom terenu
i dugom pjesacenju kroz cetnicke polozaje..Vecina tih ljudi koji su dosli u selo, nisu prezivjeli, ili su poginuli u proboju ili zarobljeni u Grabovici i zatim najvjerovatnije mucki pobijeni..
Ti ljudi su nam donosili neku moralnu podrsku i nadu da ce jednom preko tih brda da dodze i prava pomoc u vidu deblokade, medzutim vijest da je jajce prded padom, je porusila tu nadu i vise nije bilo vremena za cekanje i moralo se u proboj do Dobratica..Mada je u tom trenutku kad smo mi krenuli u proboj 01.11.1992.Jajce vec bilo palo, a i polozaji na Dobraticima...

Neznam koja je i kakva politika tu radila, ali nemogu a da se ne zamislim, o toma kako i sta bi bilo da je nama moglo biti dojavljeno na vrijeme da ce Jajce pasti, kako bi onda proboj izgledao da smo mi malo ranije krenuli u proboj i dok su cetnici jos uvijek bili zaokupljeni Jajcem..
Nismo imali nikakve radio stanice niti druge nacine veze sadobraticima..
Jedne prilike je jedna od nasih izvidzackih grupa otisla direktno do dobratica po lijekove, mitraljez 84. sa optikom i da vide kakvo je stanje gore..Dobili su ohrabrujuce informacije o njihovim namjerama na Dobraticima, da ce se nesto raditi na ubacivanju tih jedinica na podrucje opstine, cak su dobili i jednu radio stanicu koju su oni donjeli u selo..Niko u toj izvidzackoj grupi nije znao da rukuje sa tom stanicom, tako da kad je donesena u selo, ustanovljeno je da je to iscupano iz nekog auta, da je kodirana, i da je dzabe donesena...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9943
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#50

Post by Bosanac sa dna kace »

i sad se sjecam tog kisnog dana, cini mi se da je bila nedjelja, otac je po prvi put iziso iz bolnice kuci za vikend, nas novi stancic bio je pun raznih tetkki, strini, ujni i ostale rodbine, svi su utihli kad su na tranzistoru najvljene vijesti, prva vijest je bila; Jajce je palo....
Post Reply