Drugi korpus Armije BiH

Post Reply
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#26 Re: Tuzlanska kolona

Post by NIN »

LBVIEW wrote:Ma mars u 3pm i ti tvoja 92. motorizovana brigada "golobradih mladica".
Tuzli i Tuizlacima naklon do poda-kamo srece da se s bandom tako postupalo i drugdje, manje bi zla sirom BiH pocinili.
Molim bez afekta i ruznih rijeci!

Nego, postojao je dogovor lokalnih vlasti i komande JNA da ostatak pripadnika JNA izadje iz TZ kasarne. Po dogovoru, oruzje i municija (osim licnog naoruzanja, ako se ne varam) je trebala ostati u kasarnoj, tj. pripadnicima Patriotske lige Tuzla.

Bila su dva pokusaja izlaska jugovojske - prvi oko 14:30, a drugi poslijepodne. Prvi pokusaj je propao jer je kolona vracena radi krsenja dogovora o neiznosenju naoruzanja. Drugi pokusaj je zavrsio kako je zavrsi upravo radi iste stvari, a sto se da vidjeti i na snimcima gdje je nekoliko kamiona punih municije bukvalno eksplodiralo.

Ko je prvi zapucao to ne bih znao reci.

Posto sam zivio u neposrednoj blizini, sjecam se da je nekoliko mladih regruta, nakon sto im je kamion sletio s puta iza nase zgrade, bilo sklonjeno, tj. spaseno tako sto su ih stanari primili u svoje podrume gdje smo se svi zajedno skrivali, a nismo imali pojma o cemu se radi (moja raja i ja smo mislili da nam ruse zgradu). Ti regruti su, koliko znam, bili predani PL-u nakon cega su razmjenjeni.

Druga stvar je da je cinjenica da kolonu nisu sacinjavali iskljucivo mladi regruti nego i rezervisti, a mi tuzlaci smo do tada vec osjetili divljanje rezervista prilikom njihovog prolaska kroz nas grad koji su se vracali sa ratista sirom Slavonije (kao srednjoskolac se sjecam njihovog pucanja po munari Jalske dzamije).
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#27 Re: Tuzlanska kolona

Post by irac300 »

Umjesto da se ponosimo i veličamo 15. maj, kod nas se pokreću teme s moralnog aspekta. Jesmo čemer od naroda, pa nek' priča ko šta hoće. Regruti koji su nastradali su bili kolateralna šteta jer njihovi oficiri nisu vodili računa o njima kad' su ih mogli postaviti na kamione pune munucije, a prije toga rezervisti šenluče gradom. I zašto se ne spominje da je jedna kolona izašla iz Tuzle, pridržavajući se dogovernog gdje nije nijedan metak ispaljen? Zašto se prešućuje da se pomoglo svim regrutima koji su tražili spas iz zapaljenih kamiona? Da su ranjeni regruti bili zbrinuti u bolnici? Da su svi zarobljeni bili uredno razmjenjeni i da im nije dlaka s glave falila?
Da je nekome bilo u cilju da pobije pripadnike JNA, niko živ ne bi napustio Tuzlu. Meni je puna kapa te srpske propagande i pravljenja žrtve, tj. pokušaj izjednačavanja zločina koje su oni uredno pravili.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#28 Re: Tuzlanska kolona

Post by NIN »

irac300 wrote:I zašto se ne spominje da je jedna kolona izašla iz Tuzle, pridržavajući se dogovernog gdje nije nijedan metak ispaljen? Zašto se prešućuje da se pomoglo svim regrutima koji su tražili spas iz zapaljenih kamiona? Da su ranjeni regruti bili zbrinuti u bolnici? Da su svi zarobljeni bili uredno razmjenjeni i da im nije dlaka s glave falila?
:thumbup:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#29 Re: Tuzlanska kolona

Post by LBVIEW »

irac300 wrote:Umjesto da se ponosimo i veličamo 15. maj, kod nas se pokreću teme s moralnog aspekta. Jesmo čemer od naroda, pa nek' priča ko šta hoće. Regruti koji su nastradali su bili kolateralna šteta jer njihovi oficiri nisu vodili računa o njima kad' su ih mogli postaviti na kamione pune munucije, a prije toga rezervisti šenluče gradom. I zašto se ne spominje da je jedna kolona izašla iz Tuzle, pridržavajući se dogovernog gdje nije nijedan metak ispaljen? Zašto se prešućuje da se pomoglo svim regrutima koji su tražili spas iz zapaljenih kamiona? Da su ranjeni regruti bili zbrinuti u bolnici? Da su svi zarobljeni bili uredno razmjenjeni i da im nije dlaka s glave falila?
Da je nekome bilo u cilju da pobije pripadnike JNA, niko živ ne bi napustio Tuzlu. Meni je puna kapa te srpske propagande i pravljenja žrtve, tj. pokušaj izjednačavanja zločina koje su oni uredno pravili.
:thumbup:

Ma da je sve ijedan koji je na njihovoj strani poginuo "golobradi mladic" , to ne mijenja cinjenicu kako je ta vojna kolona bila legitimni cilj.Cak i da su i nasi prekrsili stotinu usmenih dogovora o povlacenju, postavili im zasjedu, sto bilo - vojska tude drzave na teritoriju druge medunarodno priznate drzave je opet legitiman cilj, a sa agresorima se postupa kako? Da sad ne spominjem sta i gdje je ta ista soldateska vec ucinila, po cemu je zasluzila puno gore od onoga sto ih je snaslo.
Tu pricu s moralnog aspekta kojoj ovdje mjesta nema, jer se radi o "vojsci" koja se nikakvih moralnih pravila pridrzavala nije, treba prebaciti na medunarodno-pravni, te se pozivati na presude poput one Divjaku i Ganicu koje su nedvosmisleno potvrdile kako se ovdje radi o legitimnom vojnom cilju. :zzzz: A ovi poput onog gore cetnika sto je snaperima ubijao po Srajevu nek se zale svojim deneralima.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#30 Re: Tuzlanska kolona

Post by sumirprimus »

Kako vrijeme prolazi možda nas i ubjede u nešto novo ko zna..sve je moguće... :)
User avatar
Slo Burner
Posts: 5377
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#31 Re: Tuzlanska kolona

Post by Slo Burner »

Prava je steta sto je i prava kolona izasla citava iz Tuzle, mozda se onda ne bi desio 25.5.1995.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#32 Re: Tuzlanska kolona

Post by sumirprimus »

ma ovo ti je isto ko i po pitanju deblokade sarajeva,odbrane podrinja srebrenice,naknadna pamet...
šbb kbb...
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#33 Re: Tuzlanska kolona

Post by nemoguce vruce »

Vojni kamioni tkz.JNA su mjesecima prije 15 maja, skoro svakednovno prevozili cetnike sa Ozrena u kasarnu i obratno.Ti cetnici su mahom bili dobrovoljci sa hrvatskog ratista.
Marvu je trebalo pomlatiti sve do jednog.
PM72
Posts: 17935
Joined: 30/04/2012 16:54

#34 Re: Tuzlanska kolona

Post by PM72 »

Sjećam se dobro slika rezervista JA (15.05.1992 vojska nije nosila petokraku prema tome nije više bila JNA) na kamionima,pod punom ranom spremom.Jedan mi je ostao upečatljiv,sijač na gotovs,pancir,šljem a zabradatio.Imam familiju u Tuzli a jedan od njih je bio policajac ranjen upravo taj dan tako da znam priču iz prve ruke.On mi je pričao kako je bio na jednoj od raskrsnica kad se počelo pucati i da je on tada fasovao tri metka u pluća i ruke.Da je napad pripreman - sasvim sigurno ne bi regulisao saobraćaj prilikom prolaska vojne kolone nego bi se zaštekao u stanu i pucao po rezervistima sa Ozrena i Ugljevika.

Ja osjećam ponos i dan danas kad čujem snimak velikog bosanca i ljudine Selima Bešlagića kad majoru Praćeru kaže da on nema druge zemlje nego Bosnu i Hercegovinu a kad mu je ovaj zaprijetio da će biti rat,rekao je "neka će biti rat" a šlagvort je bio kad je jebo majku pukovniku Dubajiću što je objesio zastavu sa 4 s u sred kasarne.

Ta ista vojska je do 15.05. napala Zvornik,Bjeljinu,Vlasenicu,Sarajevo,Prijedor a sve šatro razdvajala "zaraćene strane" i to tako da su četnicima i paravojnim formacijama SDS-a davala artiljerijsku podršku,opremu,oružje,gorivo,vozila da bi nakon 15.05.1992 samo oznaku promjenila.Do 15.05.1992 na Sarajevo je palo barem 1000 granata sa Trebevića,Hreše,Mrkovića,Paljeva,Žuči,Ilidže,Vraca a to su bile granate bivše JNA.Postoji snimak kad krmak Mladić naređuje pukovniku Vukašinoviću šta da gađa.General JNA naređuje pukovniku JNA šta da gađa po gradu.I nakon toga im trebamo razmutiti šerbe pa ih ispratiti cvijećem i suzama?

Tuzlacima čestitam na izuzetnoj pobjedi !Poslije toga su prolazile i druge kolone ali nije bilo belaja,pijanih rezervista i šenlučenja.Svi su se usrali od straha a četnik se boji jedino sile.Kakav dogovor i bakrači.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#35 Re: Tuzlanska kolona

Post by PipiDugaDevetka »

Ne postoji i nikada nije postojala ''Tuzlanska kolona JNA''. JNA je 12.11.1991.g. okružnicom, cirkularnim dopisom skinula petokraku kao obilježje.

Trebali su svi biti ''ukinuti''. Ništa razmjena.
strndzov
Posts: 96
Joined: 22/07/2011 16:06

#36 Re: Tuzlanska kolona

Post by strndzov »

PipiDugaDevetka wrote:Ne postoji i nikada nije postojala ''Tuzlanska kolona JNA''. JNA je 12.11.1991.g. okružnicom, cirkularnim dopisom skinula petokraku kao obilježje.

Trebali su svi biti ''ukinuti''. Ništa razmjena.
napisi ko covek pobiti
obichan insan
Posts: 10
Joined: 05/04/2013 01:28

#37 Re: Tuzlanska kolona

Post by obichan insan »

cinoeye wrote:Ti se olako vrljas sa tim teskim kvalicikacijama tipa ratni zlocinac, provokator...sta je sledece-sila mraka i bezumlja, strani placenik...? Na svakoj temi obigravas okolo i ne drzis se teme. Salji pp ,nemoj svaku temu zaseravati samo zato sto nisi u mogucnosti da sagledavas stvari iz sire perspektive.

Valjda smo mi narod koji usko gleda,al' su zato SDS i chetnici to pravo siroko gledali.Ne samo siroko,nego i u napred (buducnost),tako da su dan-dva prije (od pomenutih dogadjaja) odstampali pozivnice za svecanost povodom proglasenja "srpske" opstine Tuzla.

Tuzlacima naklon do zemlje :bih: :thumbup:
howdy
Posts: 3554
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#38 Re: Tuzlanska kolona

Post by howdy »

strndzov wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ne postoji i nikada nije postojala ''Tuzlanska kolona JNA''. JNA je 12.11.1991.g. okružnicom, cirkularnim dopisom skinula petokraku kao obilježje.

Trebali su svi biti ''ukinuti''. Ništa razmjena.
napisi ko covek pobiti


Evo da napisem ja na srpskom da nas citav svet razume: trebali su ih pobiti sve do jednog. Je li ti sad lakse?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#39 Re: Tuzlanska kolona

Post by Woody »

trebali su ih pobiti sve do jednog
Eh, da... Trebali smo... Da smo mogli...Eh, da...
howdy
Posts: 3554
Joined: 11/04/2010 09:09
Location: Fadil Novalic do mezara

#40 Re: Tuzlanska kolona

Post by howdy »

Woody wrote:
trebali su ih pobiti sve do jednog
Eh, da... Trebali smo... Da smo mogli...Eh, da...

Jah.
strndzov
Posts: 96
Joined: 22/07/2011 16:06

#41 Re: Tuzlanska kolona

Post by strndzov »

:thumbup:
howdy wrote:
strndzov wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ne postoji i nikada nije postojala ''Tuzlanska kolona JNA''. JNA je 12.11.1991.g. okružnicom, cirkularnim dopisom skinula petokraku kao obilježje.

Trebali su svi biti ''ukinuti''. Ništa razmjena.
napisi ko covek pobiti


Evo da napisem ja na srpskom da nas citav svet razume: trebali su ih pobiti sve do jednog. Je li ti sad lakse?
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#42 Re: Tuzlanska kolona

Post by racionalista »

pa štaš drugo raditi sa okupatorima nego ih ubijati
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#43 Re: Tuzlanska kolona

Post by Tacticus »

So What! wrote:Otvaranjem ove teme ja želim da pitam ljude koji poznaju ovu oblast rata u BiH, da li se u Tuzli zaista desio zločin nad pripadnicima JNA ili je zaista Tuzlanska kolona bila herojski čin odbrane? Stvarno je teško pronaći neki objektivan tekst o ovome i ako je moguće da neko objektivno odgovori šta je ustvari napad na Tuzlansku kolonu predstavljao?
iz prve ruke
NIJE
ratni zlocin je nesto sto se cini nenauruzanim zarobljenicima ili nenaoruzanim civilima
kolona je bila veoma dobro nauruzana, a u sklopu nje nalazilo se minimalno 2 OT i minimalno jedna Praga i pri tome prvi su zapucali
Haski sud je vrlo brzo odbacio taj slucaj kao ratni zlocin
a takodzer su te jedinice bile i dalje tu jer je postojao plan za osvajanje Tuzle, ali razvoj situacije tj. neuspijeh osvajanja okolnih gradova (a za sto su bile zasluzne i manevarske cete Tuzlanske policije) brzo je taj plan rasprsio, a inace u roku od mjesec dana velikosrpske jedinice su odbacene od predgradza Tuzle na 15 KM tj. duboko na planinu majevicu

da se bogdom otpor organizovao u citavoj BiH kao u Tuzli, danas bi prica bila drugacija, a naravno da nije slucajno sto je otpor bio tako organizovan sa cinjenicom da u Tuzli nije vladala SDA
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#44 Re: Tuzlanska kolona

Post by Tacticus »

irac300 wrote:Umjesto da se ponosimo i veličamo 15. maj, kod nas se pokreću teme s moralnog aspekta. Jesmo čemer od naroda, pa nek' priča ko šta hoće. Regruti koji su nastradali su bili kolateralna šteta jer njihovi oficiri nisu vodili računa o njima kad' su ih mogli postaviti na kamione pune munucije, a prije toga rezervisti šenluče gradom. I zašto se ne spominje da je jedna kolona izašla iz Tuzle, pridržavajući se dogovernog gdje nije nijedan metak ispaljen? Zašto se prešućuje da se pomoglo svim regrutima koji su tražili spas iz zapaljenih kamiona? Da su ranjeni regruti bili zbrinuti u bolnici? Da su svi zarobljeni bili uredno razmjenjeni i da im nije dlaka s glave falila?
Da je nekome bilo u cilju da pobije pripadnike JNA, niko živ ne bi napustio Tuzlu. Meni je puna kapa te srpske propagande i pravljenja žrtve, tj. pokušaj izjednačavanja zločina koje su oni uredno pravili.
dvije
bila je jedna i dan ranije i to sa vecinom teskog nauruzanja

ova je trebala biti zadnja, ali valjda im bilo krivo pa kao da po odlasko napravimo barem neke stete i raspale u odlasku
e pa dobro su se zajebali
User avatar
plain vanilla
Posts: 66855
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#45 Re: Tuzlanska kolona

Post by plain vanilla »

irac300 wrote:Umjesto da se ponosimo i veličamo 15. maj, kod nas se pokreću teme s moralnog aspekta. Jesmo čemer od naroda, pa nek' priča ko šta hoće. Regruti koji su nastradali su bili kolateralna šteta jer njihovi oficiri nisu vodili računa o njima kad' su ih mogli postaviti na kamione pune munucije, a prije toga rezervisti šenluče gradom. I zašto se ne spominje da je jedna kolona izašla iz Tuzle, pridržavajući se dogovernog gdje nije nijedan metak ispaljen? Zašto se prešućuje da se pomoglo svim regrutima koji su tražili spas iz zapaljenih kamiona? Da su ranjeni regruti bili zbrinuti u bolnici? Da su svi zarobljeni bili uredno razmjenjeni i da im nije dlaka s glave falila?
Da je nekome bilo u cilju da pobije pripadnike JNA, niko živ ne bi napustio Tuzlu. Meni je puna kapa te srpske propagande i pravljenja žrtve, tj. pokušaj izjednačavanja zločina koje su oni uredno pravili.

jasta
vidis da se moramo izvinjavati sto nismo dopustili da nas pobiju

a sad ce 25.maj i opet njihova prica kako smo sami sebe gadjali
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#46 Re: Tuzlanska kolona

Post by PipiDugaDevetka »

plain vanilla wrote: jasta
vidis da se moramo izvinjavati sto nismo dopustili da nas pobiju

a sad ce 25.maj i opet njihova prica kako smo sami sebe gadjali
Prvo su bebe, 12 banjalučkih beba, na redu, pa tek onda dolazi TZ kapija.


http://www.klix.ba/vijesti/bih/bol-majk ... /130522104

A drugog maja 1992.g. letjeli migovi iznad Sarajeva (Vidi film ''Bosna ili smrt'').
Velikosrbitis nije dijagnoza to je stanje.

Na 12'40'' vidjeti kako lete iznad Sarajeva JNA MIG-ovi 2. maja 1992.g. oko 15:00 sati.
Ako su bez problema doletjeli do Sarajeva, znači, nije bilo razloga da ne dolete i do Banje Luke, ali ne, trebalo je animirati velikoSrbe da se jave u jedinice i uključe se u borbe za ''Koridor''.

Najprljavija laž tokom rata u Bosni, a oni to obilježavaju uz prisustvo PreCednika.

Moram priznati da sam i ja proklinjao ''ustaše'' i ''balije'' što ne ponude prekid vatre da se kisik dostavi bebama.
________________________________________________
Kakva sam ja samo budala bio jer sam čuo ove MIG-ove tog 2. maja 1992.g.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#47 Re: Tuzlanska kolona

Post by Keiko »

PipiDugaDevetka wrote:

A drugog maja 1992.g. letjeli migovi iznad Sarajeva (Vidi film ''Bosna ili smrt'').
Ako su bez problema doletjeli do Sarajeva, znači, nije bilo razloga da ne dolete i do Banje Luke,
MIGovi su jos dugo I poslije 02.05. letjeli iznad BiH.

Sjete li se ovako I ne-Srpske djece po cijeloj BiH koja su jos brutalnije I ciljano ubijena, sve u ime velike smrdije? :-)

Citam bas puno tema na ovom podforumu I ne mogu vjerovati da bilo koji narod ili cak pojedinac moze biti toliko zatucan I obmanjen od strane politike. Pa Marsovcima bi bilo jasno sta se u BiH desavalo u roku rata nakon dva sata Interneta I YouTube-a, al' jok, 7-8 milijuna ljudi kolektivno I konsistentno lazu, samo Srbi znaju istinu. Izvinjavam se na digresiji, a Tuzlacima sve cestitke na odbrani ne samo grada vec I civilizacije, humanosti I zajednistva.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#48 Re: Tuzlanska kolona

Post by Zokipfc »

Plivac
Posts: 88
Joined: 07/10/2012 08:52

#49 Re: Tuzlanska kolona

Post by Plivac »

So What! wrote:Otvaranjem ove teme ja želim da pitam ljude koji poznaju ovu oblast rata u BiH, da li se u Tuzli zaista desio zločin nad pripadnicima JNA ili je zaista Tuzlanska kolona bila herojski čin odbrane? Stvarno je teško pronaći neki objektivan tekst o ovome i ako je moguće da neko objektivno odgovori šta je ustvari napad na Tuzlansku kolonu predstavljao?
Oni su pokusali da iznesu svo oruzje (koje je po zakonu pripadalo TO, a po dogovoru trebalo da ostane u kasarni) i time nas ostave da se branimo sa ono malo lovackih pusaka sto smo imali...
Onaj ko je gledao "vatromet" ne moze a da se ne zapita, kako to da su kamioni bili nakrcani MES-om, a trebali biti prazni...
Ko je prvi poceo, ne znam, ali ne daj boze da se nismo dokopali oruzja...datum je bio 15. Maj, Sarajevo opkoljeno vec vise od mjesec dana...samo idiot ili izdajnik bi dopustio da se oruzje iznese...

Sto se tice one druge kolone, ona je prosla mirno samo zato sto je avijacija JNA zaprijetila otvoreno da ce bombardovati grad u slucaju napada...

A lazi srpske propagande nije vrijedno ni komentarisati...
crnins
Posts: 25
Joined: 10/06/2013 10:16

#50 Re: Tuzlanska kolona

Post by crnins »

Svu bi nam artiljeriju sa Majevice sručili na glavu da su izvukli to naoružanje, i drugu kolonu im je trebalo zabranit izvući, pa nek bombarduju svakako su nas bombardovali.
za koji đavo smo svi izdvajali novac za tu JNA, a ona SNA ispade i samo se stavila na stranu četnika i srba.
Post Reply