Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#26 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

Ali-dedo je iz Gunjana a Ali-baba s Vratnika, jel? :lol: Ja i kutub-Aliju zovnem dedo, šta ću, al' treba distinkcija :mrgreen:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#27 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

arzuhal wrote:Ali-dedo je iz Gunjana a Ali-baba s Vratnika, jel? :lol: Ja i kutub-Aliju zovnem dedo, šta ću, al' treba distinkcija :mrgreen:
Eh, to! :lol:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#28 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Kikibombona »

Salik, Asur, Arzuhal i ostali... sta mislite o ovome...? Ne o Imranu Huseinu licno, vec o ovome sto je rekao?

User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#29 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Fudo Bosna »

Ali-dedo k.s. je bio baška insan, i sa Hadžihafizom Halid ef Hadžimulićem k.s. , je kontaktirao...

Ali-baba r.a., sa Vratnika je je naravno nešto drugačiji, mislim da razumijete , nešto drugačiji biser naših bosanskih prostora , nije bio , Allahu alem , ono što su gorespomenuta dva duhovna velikana ili onaj treći, Halid ef k.s., naprimjer, ...

Ali , Ali-baba je antika bio, pobaška lik, starinskoga kova, da mu Allah dž š da visoke džennetske stepene... Amin ...
Last edited by Fudo Bosna on 21/11/2015 15:52, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#30 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by HAVANA »

HM 2011 wrote:
Towelie wrote:
- bukvalisticki pristup serijatskim tekstovima. A tome svjedoci sijaset fetvi koje su proglasene najsmjesnijim fetvama a poticu od sejhova koji su vehabijski orijentisani. Ubija se ko kaze da se Sunce ne krece oko Zemlje, ubija se Miki Maus, haram su smajliji na internetu (tipa ovaj :D ), haram je zaljubiti se itd.
Hahahah...ako bi mi nasao ovu fetvu i njeno obrazlozenje, bio bih ti jako zahvalan.

Ništa od toga nije čudno kada se uzme u obzir da u normalnom šerijatskom društvu ljudi ne znaju šta je alkohol, droga, kako izgleda pijanstvo, kocka je za njih strana/nepoznata i tako već generacijama, svinju vidjeli na slici itd....

Posto sam ja operisan od ovih stvari i nemam pojma o tome,de me uputi na bar jedno normalno serijatsko drustvo gdje je to tako kako pises,da malo guglam...?
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#31 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

Fudo Bosna wrote:Ali-dedo k.s. je bio baška insan, i sa Hadžihafizom Halid ef Hadžimulićem k.s. , je kontaktirao...

Ali-baba r.a., sa Vratnika je je naravno nešto drugačiji, mislim da razumijete , nešto drugačiji biser naših bosanskih prostora , nije bio , Allahu alem , ono što su gorespomenuta dva duhovna velikana ili onaj treći, Halid ef k.s., naprimjer, ...

Ali , Ali-baba je antika bio, pobaška lik, starinskoga kova, da mu Allah dž š da visoke džennetske stepene... Amin ...
Njihova zajednicka slika je obavezna u svakom mom telefonu, kao i Imamova k.s.

Alija kutub (nije dzaba bio Kutb) je bio posebna velicina, ali to ne zna svako, malo se "pokriv'o", ako me razumijes... :)

Amin ja-Rabb!
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#32 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zijancer »

jel iko čuo za šejha Hamu? kad se prisloni uz bor na trebveviću, i čeka sam :-D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#33 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

Kikibombona wrote:Salik, Asur, Arzuhal i ostali... sta mislite o ovome...? Ne o Imranu Huseinu licno, vec o ovome sto je rekao?


:mrgreen:

User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#34 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by HadiRa »

salik79 wrote:Ma kako god, al' bi' volio znat' :D

Eh, Ali-dede k.s., on nije bio tog "kova", "nedostaj'o" mu je taj, Ali-babin "tersluk" :-D

:thumbup:

volim

:-D
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#35 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Tigar77 »

A u čemu je fazon s ovim Ali babama i ostalim likovima koje spominjete, Abdul Vehab je jednostavan za razumjeti, maloumna ideologija pustinjskog beduina, po sistemu dozvoljeno-zabranjeno, s akcentom na zabranjeno, mrzi sve drugo i drugačije i nema neke naročite filofozije,a za ove navedene na prvu tipujem da su ljudi skloni demagogiji, ono u fazonu ti ne postojiš, pa te onda ubijede da si neka projekcija,sjena, odraz, šta li već, podredi se Apsolutu koji je jedina istina, vjerovatno kroz neke ljude koje je taj isti ovlastio skrivenim znanjem i super moćima, i tako ćeš postići ono što je najbolje, neku Nirvanu ili nešto slično.

Ako griješim, volio bih da čujem suprotne stavove.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#36 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

Tigar77 wrote:A u čemu je fazon s ovim Ali babama i ostalim likovima koje spominjete, Abdul Vehab je jednostavan za razumjeti, maloumna ideologija pustinjskog beduina, po sistemu dozvoljeno-zabranjeno, s akcentom na zabranjeno, mrzi sve drugo i drugačije i nema neke naročite filofozije,a za ove navedene na prvu tipujem da su ljudi skloni demagogiji, ono u fazonu ti ne postojiš, pa te onda ubijede da si neka projekcija,sjena, odraz, šta li već, podredi se Apsolutu koji je jedina istina, vjerovatno kroz neke ljude koje je taj isti ovlastio skrivenim znanjem i super moćima, i tako ćeš postići ono što je najbolje, neku Nirvanu ili nešto slično.

Ako griješim, volio bih da čujem suprotne stavove.

Vehapie su ti nešto poput boljševika, a ISIS ti dođe kao trockistička frakcia, koja se odmetla od jezgre revolucie.

Da nije bilo nafte, i kasnije Britanaca, ne bi vehabijska ideologija makla dalje od Arapskog poluotoka...
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#37 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by HadiRa »

Tigar77 wrote:A u čemu je fazon s ovim Ali babama i ostalim likovima koje spominjete, Abdul Vehab je jednostavan za razumjeti, maloumna ideologija pustinjskog beduina, po sistemu dozvoljeno-zabranjeno, s akcentom na zabranjeno, mrzi sve drugo i drugačije i nema neke naročite filofozije,a za ove navedene na prvu tipujem da su ljudi skloni demagogiji, ono u fazonu ti ne postojiš, pa te onda ubijede da si neka projekcija,sjena, odraz, šta li već, podredi se Apsolutu koji je jedina istina, vjerovatno kroz neke ljude koje je taj isti ovlastio skrivenim znanjem i super moćima, i tako ćeš postići ono što je najbolje, neku Nirvanu ili nešto slično.

Ako griješim, volio bih da čujem suprotne stavove.
dolazis li iz avenije ateista ili si se vec okretao nekoj Kibli ? :)
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#38 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Tigar77 »

Jasan je meni vehabizam i načini funkcionisanja istog, povijesni razvoj i sve ostalo vezano uz tu ideologiju, istraživao sam to iz lične znatiželje, ali i kao dio struke kojom se bavim, pričao sam s nizom ljudi koji na taj način poimaju svijet oko sebe, pročitao određenu literaturu, imao sam priliku i sa vehabijskom internet zvijezdom da obavim online razgovor, onaj sveštenik konvertit, Jusuf Estes se zove.Tako da tu imam saznanja koja su me zanimala.

Ali nisam imao priliku da čujem za ove ljude koji se navode, pa me zanima šta zastupaju, kakvi su im pogledi na svijet, dao sam pretpostavku, ako griješim, može se i meni to nekad desiti, onda postoji prilika za argumentovano obaranje napisanog.A što se tiče toga okrećem li se nekoj Kibli i u šta vjerujem, vjerovatno pitanje proizilazi iz načina koncipiranja pitanja, koji u startu traži racionalan odgovor, mada ljudi svašta smatraju racionalnim, pa sam dobijao najrazličitije odgovore na pitanja iz ove oblasti, ali evo nudim priliku da dobijem još neke.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#39 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

asurbanipal wrote:
Tigar77 wrote:A u čemu je fazon s ovim Ali babama i ostalim likovima koje spominjete, Abdul Vehab je jednostavan za razumjeti, maloumna ideologija pustinjskog beduina, po sistemu dozvoljeno-zabranjeno, s akcentom na zabranjeno, mrzi sve drugo i drugačije i nema neke naročite filofozije,a za ove navedene na prvu tipujem da su ljudi skloni demagogiji, ono u fazonu ti ne postojiš, pa te onda ubijede da si neka projekcija,sjena, odraz, šta li već, podredi se Apsolutu koji je jedina istina, vjerovatno kroz neke ljude koje je taj isti ovlastio skrivenim znanjem i super moćima, i tako ćeš postići ono što je najbolje, neku Nirvanu ili nešto slično.

Ako griješim, volio bih da čujem suprotne stavove.

Vehapie su ti nešto poput boljševika, a ISIS ti dođe kao trockistička frakcia, koja se odmetla od jezgre revolucie.

Da nije bilo nafte, i kasnije Britanaca, ne bi vehabijska ideologija makla dalje od Arapskog poluotoka...
Da nije bilo - što bi rekli nako ljudi koji misle da postoje slučajnosti u ovom životu :mrgreen: - 50 godina komunizma kod nas i skrajnutosti vjere u zapećak pa se stvari, vezane za vjerski život i vjersku misao (naučavanje, istraživanje, itd), nisu razvijale nekim svojim normalnim, prirodnim tokom, ne bi ni kod nas danas bilo vehabija...Sve su to djelići mozaika, štaš...
User avatar
HadiRa
Posts: 1512
Joined: 24/02/2014 19:59
Contact:

#40 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by HadiRa »

Tigar77 wrote:Jasan je meni vehabizam i načini funkcionisanja istog, povijesni razvoj i sve ostalo vezano uz tu ideologiju, istraživao sam to iz lične znatiželje, ali i kao dio struke kojom se bavim, pričao sam s nizom ljudi koji na taj način poimaju svijet oko sebe, pročitao određenu literaturu, imao sam priliku i sa vehabijskom internet zvijezdom da obavim online razgovor, onaj sveštenik konvertit, Jusuf Estes se zove.Tako da tu imam saznanja koja su me zanimala.

Ali nisam imao priliku da čujem za ove ljude koji se navode, pa me zanima šta zastupaju, kakvi su im pogledi na svijet, dao sam pretpostavku, ako griješim, može se i meni to nekad desiti, onda postoji prilika za argumentovano obaranje napisanog.A što se tiče toga okrećem li se nekoj Kibli i u šta vjerujem, vjerovatno pitanje proizilazi iz načina koncipiranja pitanja, koji u startu traži racionalan odgovor, mada ljudi svašta smatraju racionalnim, pa sam dobijao najrazličitije odgovore na pitanja iz ove oblasti, ali evo nudim priliku da dobijem još neke.
ne sumnjam da si sakupio kvalitetna i strucna znanja, sto veoma cijenim i pohvalila bih ovdje.

no, nisam te pitala za Kiblu, iz razloga da te "ponizim" ili povrijedim, nego sto je potrebno najprje znati, na kojoj tacki stoji trenutno covjek, i u kom pravcu svijeta je okrenut, jer je osnovno da se vidi da li je covjek okrenut sebi ili ne.. tek tad se moze krenuti u razbijanje mogucih predrasuda ili nejasnoca... jer postoji pet razlicih Kibli, vjerovao ili ne :)

licno nisam vehabijka niti simpatisem vehabijsku tvrdocu, mada ima u njihovom pravcu korisnih stvari, koje su i nase, svima nam zajednicke.
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#41 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Tigar77 »

ne sumnjam da si sakupio kvalitetna i strucna znanja, sto veoma cijenim i pohvalila bih ovdje.

no, nisam te pitala za Kiblu, iz razloga da te "ponizim" ili povrijedim, nego sto je potrebno najprje znati, na kojoj tacki stoji trenutno covjek, i u kom pravcu svijeta je okrenut, jer je osnovno da se vidi da li je covjek okrenut sebi ili ne.. tek tad se moze krenuti u razbijanje mogucih predrasuda ili nejasnoca... jer postoji pet razlicih Kibli, vjerovao ili ne :)

licno nisam vehabijka niti simpatisem vehabijsku tvrdocu, mada ima u njihovom pravcu korisnih stvari, koje su i nase, svima nam zajednicke.
Lijep uvodni dio, ovo je onaj pozitivni ad hominem, da kod čovjeka izazoveš ugodne emocije.

Eh sad što se tiče tih 5 kibli, znači već ima 5 mogućnosti i moraš se tu uklopiti, kao neki tip ličnosti ili nešto slično, ali ne znam kojih 5 opcija je pitanju, možda moju tek treba sagraditi, ali u duhu tvog lijepog izražavanja, neću ni ja otići u neku pretjeranu aroganciju.A što se tiče tih zajedničkih vrijednosti i tu imam primjedbu, ne vidim paralelu između mene i Abu Hasana ili Lao Cea, univerzalizam mi nije naročito uvjerljiv.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#42 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Fudo Bosna »

salik79 wrote:
Fudo Bosna wrote:Ali-dedo k.s. je bio baška insan, i sa Hadžihafizom Halid ef Hadžimulićem k.s. , je kontaktirao...

Ali-baba r.a., sa Vratnika je je naravno nešto drugačiji, mislim da razumijete , nešto drugačiji biser naših bosanskih prostora , nije bio , Allahu alem , ono što su gorespomenuta dva duhovna velikana ili onaj treći, Halid ef k.s., naprimjer, ...

Ali , Ali-baba je antika bio, pobaška lik, starinskoga kova, da mu Allah dž š da visoke džennetske stepene... Amin ...
Njihova zajednicka slika je obavezna u svakom mom telefonu, kao i Imamova k.s.

Alija kutub (nije dzaba bio Kutb) je bio posebna velicina, ali to ne zna svako, malo se "pokriv'o", ako me razumijes... :)

Amin ja-Rabb!
:thumbup:




MašaAllah !!!
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#43 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by piupiu »

Ništa ne razumijem šta pričaju arzuhal, Salik i Fudo - Ali-baba, Ali-dedo, kutub-Alija, k.s. (šta je to?), Ali a.s., Ali s Vratnika ... :cry: :oops: :(
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#44 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Nurudin »

piupiu wrote:Ništa ne razumijem šta pričaju arzuhal, Salik i Fudo - Ali-baba, Ali-dedo, kutub-Alija, k.s. (šta je to?), Ali a.s., Ali s Vratnika ... :cry: :oops: :(
Ali baba , ne znam tko je...možda onaj sa 40 hajduka :D . Obično se "baba" dodaje na ime prvaka ili osnivača
nekog derviškog reda. Duhovni vođa nekog vremena
Ali dedo...pretpostavljam onaj dobri drvosječa što Bugari je pričao o njemu u interviju za neki magazin(Dani ?)
kutub (stub , stub vjere, svjetlosti) , Alija rhmetli s vratnika , punac od Bugarija ...ovaj dedo
https://www.youtube.com/watch?v=JtnIbLCyPuI

kudesallahu sirruhu (k.s) "Allah mu tajnu posvetio "
sirr- tajna , misli se na neki od stupnjeva tevhida-jednote ili bliskosti s Bogom
User avatar
piupiu
Posts: 16720
Joined: 05/01/2008 05:08

#45 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by piupiu »

Nurudin wrote:
piupiu wrote:Ništa ne razumijem šta pričaju arzuhal, Salik i Fudo - Ali-baba, Ali-dedo, kutub-Alija, k.s. (šta je to?), Ali a.s., Ali s Vratnika ... :cry: :oops: :(
Ali baba , ne znam tko je...možda onaj sa 40 hajduka :D . Obično se "baba" dodaje na ime prvaka ili osnivača
nekog derviškog reda. Duhovni vođa nekog vremena
Ali dedo...pretpostavljam onaj dobri drvosječa što Bugari je pričao o njemu u interviju za neki magazin(Dani ?)
kutub (stub , stub vjere, svjetlosti) , Alija rhmetli s vratnika , punac od Bugarija ...ovaj dedo
https://www.youtube.com/watch?v=JtnIbLCyPuI

kudesallahu sirruhu (k.s) "Allah mu tajnu posvetio "
sirr- tajna , misli se na neki od stupnjeva tevhida-jednote ili bliskosti s Bogom
E, hvala, Nurudine, naučih svašta jutros ... :kiss:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#46 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Nurudin »

nema na čemu, mi smo stari forumski poznanici :sinbad:
rika
Posts: 261
Joined: 25/08/2002 00:00

#47 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by rika »

Samo cu citirati definiciju vehabija datu od jednog od velikana koje ste maloprije spomenuli:

"Tkz. Vehabije tvrde da slijede Bozjeg Poslanika..Oni ga ne slijede,vec imitiraju..A kad nekog imitiras,onda ga ismijavas,,,"

Kratko i jasno.. :!:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#48 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zagortenej »

rika wrote:Samo cu citirati definiciju vehabija datu od jednog od velikana koje ste maloprije spomenuli:

"Tkz. Vehabije tvrde da slijede Bozjeg Poslanika..Oni ga ne slijede,vec imitiraju..A kad nekog imitiras,onda ga ismijavas,,,"

Kratko i jasno.. :!:
nisu samo vehabije ti koji ga imitiraju.
Tigar77
Posts: 75
Joined: 31/10/2015 20:20

#49 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Tigar77 »

Vidim da ovdje ima ljudi koji simpatišu sufizam, u okviru kojeg i postoje ljudi koji su dali određeni doprinos književnosti, ali bih volio da mi objasne neke stvari koje udaraju na temelje zdravog razuma, ne mislim ovdje na neka teološka učenja i razmirice, nisam neki stručnjak za to, poznajem okvirno neka načela, ali pitanje se odnosi na sljedeće, da li stvarno u 21. stoljeću vjerujete da je moguće da onaj Šejh Nazim, a poznat je meni, tako da bi vama kao ljudima koji to izučavaju trebao biti još poznatiji, može rukom ispraviti Krivi toranj u Pizi, skočiti s Ajfelovog tornja i preživjeti?

Pa i da ovaj rahmetli Hadžimulić nudi nešto praktično vrijedno, čovjek koji sam sebe u TV emisiji opisuje kao samotnjaka koji je 40 godina bio gotovo u potpunoj izolaciji, koji tvrdi da je Sarajevo odbranjeno hikmetom(mudrošću) Kur'ana i on je tu kao nešto doprinio, što je uvreda za sve ljude koji su nosili pušku i život dali u odbrani istog, trebali su samo on i njemu slični proučit šta god i ne bi bilo krvi, ili pozvati Nazima da četnike istrese sa planina svojim rukama..

Jednostavno tumačenje izrečenog na osnovu činjenica, ako neko ima dokaze da ovi ljudi stvarno imaju nadnaravne moći, osim onih demagoških koji i jesu jedina magija, volio bih da me uputi na iste, a svrha posta nije ismijavanje nečijih uvjerenja, samo provjera izrečenog, pošto svako ima pravo na svoje mišljenje i uvjerenje, međutim kada ono bude iskazano, bilo verbalno ili pisanim putem, onda podliježe argumentaciji da se utvrdi tačnost, jer ako ja kažem da sam plavi helikopter i mogu se transformisati, onda to valjda trebam i dokazati, inače mi nisu sve na broju.
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#50 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by oridjidji »

zvizdan wrote:Ono sto se najcesce zanemaruje kad se govori o vehabizmu jeste nespojivost temelja njihove teologije sa izvornim islamskim naukom. A njihove ideje, zahvaljujuci masovnoj produkciji takve literature (ne samo kod nas, naravno), polako se uvrijezuju i pocinju smatrati sasvim legitimnim.

Konkretno, vehabijski antropomorfni dozivljaj Boga je skandalozno suprotan onome ve lem yekun lehu kufuven ehad. Ako Apsolut dozivljavas kako Ga oni predstavljaju, nekako je prirodno da ce i sve ostalo u tvom shvatanju vjere biti jos vise nakaradno i izopaceno. Samo sto se skoro niko ne bavi tim pitanjima, a odatle bi valjalo poci. Dakle, kako vehabijski nauk uopce dozivljava Stvoritelja i Gospodara, Njegov odnos sa svijetom i covjekom, i slicna pitanja, i koliko to sto oni plasiraju uopce ima veze sa islamskim naukom.
Upravo je to problem nastao tumacenjem Kur`ana i hadisa. Kako protumaciti ajete i hadise gdje se spominje Allahovo lice ili Allahove ruke? Ako Allah dz.s. kaze sljedece u Kur`anu:"...a ostaje Lice tvoga Gospodara, Veličanstveno i Plemenito...'(Prijevod značenja, Er-Rahman, 27)" ili „Gdje god da se vi okrenete pa tamo je Allahovo Lice.” (El-Bekara, 115) ili ajete poput ovoga ""Toga dana će neka lica blistava biti, u Gospodara (Allaha) svoga će gledati." (Prijevod značenja El-Kijāme, 75:22-23)" i td.

Jasno je svakome da Allah dz.s. nema nista slicno i da mu niko ravan nije, medjutim da li Allah dz.s. laze ili njegov poslanik s.a.v.s. kada su spomenuli ono sto su spomenuli? Stanje u kome su se nasle generacije muslimana iza poslanika s.a.v.s. i njihove uleme, pogotovo sa sudarom te uleme sa filozofima toga doba, otvorili su i ta pitanja gajba koji su doticu ove teme da li Allah dz.s. ima ili nema svoje bice, o tome kako izgleda Allah dz.s., kakvo je njegovo bozansko bice, da li se uzvisio ili nije nad Arsom, imali Allah dz.s. mjesto i td.

Pitanje za kviska je da li su prve generacije te rijeci smatrale metaforom tj. cinili tevil tj. davali tim rijecima drugo znacenje od onoga koje su imale ili su samo vjerovali u to bez diskusije o tome, jedno je jasno da oni Allahu dz.s. svojstva nisu poistovjecivali sa svojstvima njegovih stvorenja tešbih, niti smatrali da njegova stvorenja imaju neko od njegovih svojstava , isto se pitanje namece za one islamske ucenjake nasljednike koji su vjerovali u te rijeci, ali nisu Allahu dz.s. pripisali svojstva njegovih stvorenja, iako su vjerovali u te rijeci bez potrebe da tim rijecima daju drugo znacenje od onoga koje su imale, zbog koji su neki optuzeni za antropomorfizam.

Recimo u Kur`anu se na 6 mjesta spominje da se Allah dz.s. uzvisio nad Arsom, pa je na pitanje o tome najbolji odgovor dao imam Malik: "Istiva je poznata, njeno svojstvo nepoznato, vjerovati da se Allah dž.š. uzdigao nad Aršom je obaveza, a pitanje o tome kako se uzdigao je novotarija".

Isto tako, Allah dz.s. u Kur`anu spominje svoju srdzbu i zadovoljstvo, pa opet svak ko imalo ima soli zna da se Njegova ljutnja i zadovoljstvo ne mogu poistovjetiti sa svojstvima njegovih stvorenja, kako onda porediti ono sto je sam o sebi rekao ili ono sto je hadisom spomenuto od polanika s.a.v.s. kao recimo ruke, pogled, govor i td. sa njegovim stvorenjima ?

Ima tih pitanja jos, tipa da li je Kur`an stvoren? Trik pitanje.

Sto se tice ove teme, najbolji odgovor je dao Ebu Hanife "ne prilici nikome da govori ista o Allahovom bicu, nego Ga treba opisivati kako se sam opisao. O njemu se ne govori nista na osnovu racionalnih zakljucaka."

Isti je ovim zatvorio vrata i onima koji cine tevil, a bome i onima koji bi da raspravljaju o Allahovome bicu.
Post Reply