Burek sa sirom ili sirnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
ekonomistica78
Posts: 103
Joined: 14/09/2012 09:55

#26 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by ekonomistica78 »

It_is_a_Leclerc wrote:Pa valjda Bošnjaci čijoj kulturi pripada, nabojlje znaju šta je burek. To "burek Z mesom" i "sa sirom" su izmislili zagrebački Albanci. Burek je po definiciji sa mesom. Govoriti o bureku s mesom je kao govoriti o čaju s vodom. A burek sa sirom je uvreda zdravom razumu, i isto je k'o kad bi neko rekao "kafa sa nescafeom"
Potpisujem od riječi do riječi. :thumbup: :bih:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#27 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by zlo zlo »

Zbog mira u kući pala je odluka :D


ovo je burek sa sirom

Image



a ostalo smije zvat muž kako hoće :mrgreen:
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#28 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by _mufljuz_ »

sad bi mazno 2 bureka sa jorgutom i 2-3 cokanja dobre loze ahhhhh
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41188
Joined: 29/06/2011 23:39

#29 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by dječak sa šibicama »

Ma ja ba, sta zna Turcin koji je burek izmislio, bosnjo zna bolje :-)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7544
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#30 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by AleksoMKD »

alanx wrote:Ovo:

Image
Ovo u Makedoniji zovu pita (kad je srolano ovako) i obicno je sa mesom, sirom ili prazilukom.

zlo zlo wrote: Image
A ovo zovu burek i moze biti sa mesom, sirom i mesano sir i praziluk.

Doduse sada neke hipsterske buregdzilnice prodaju "pica burek" i slicne gluposti.

Ja licno jedem samo sa mesom.
User avatar
l33t
Posts: 4334
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#31 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by l33t »

_mufljuz_ wrote:
e idi u kurac sad sam opet gladan :lol:
zezno sam i sebe, jos ovdje ima i slika jao BUREČE SPASI ME
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#32 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Innovation »

crysis wrote:dali li furdenjača spada u burek ili je posebna kategorija.
Posebna kategorija. :) Rijetko se pravi, jer ima puno posla oko te pite.
Moze se jesti, samo ako je napravi neko tvoj kao i pacusu. :)
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#33 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by FreakyStyley »

Burek je burek, sve ostalo su pite. Dakle sirnica, zeljanica, krompirusa itd. Hvala i dovidjenja. :D

Inace, jede mi se sad nakon citanja ove teme. :-?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#34 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by JanuaryJones »

NIN wrote:Burek je turcizam i pojam je za pitu s razlicitim nadjevima, tj. burek na turskom znaci pita, tako da je reci burek s mesom ili sirom zapravo ispravno. E sad, to sto je kod nas turska rijec za pitu postala pojam za pitu s mesom, to je do lokalizma. A upravo ti lokalizmi sluze kao mehanizam raspoznavanja vangrupnih jedinki u istom standardnom jeziku pa stoga to i jeste razlog zasto se osipamo kad cujemo da neko kaze burek sa sirom ili cim vec. To je do percepcije nas i njih, tj. do palenja alarma da si u blizini onog Drugog, anam njihovog. :)

...a ustvari, kao i u mnogo cemu drugom, mi smo ti koji smo ukrivu. :D
Sve to stoji samo naše pite i naš burek nisu ni slični turskim börecima tako ako Rvati hoće da prave turske inačice, i da ih zovu börek sa sirom ili mesom, bujrum. Ali kako već pave nešto što ukusom i izgledom podsjeća na naše pite i burek, onda se nameće logika da koriste i ispravne izraze.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7544
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#35 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by AleksoMKD »

Pre neki dan sam cuo starijeg coveka kako svome (valjda unuku) kaze:

"Ne mozes usreciti sve ljude, nisi ti burek"
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41188
Joined: 29/06/2011 23:39

#36 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by dječak sa šibicama »

JanuaryJones wrote:
NIN wrote:Burek je turcizam i pojam je za pitu s razlicitim nadjevima, tj. burek na turskom znaci pita, tako da je reci burek s mesom ili sirom zapravo ispravno. E sad, to sto je kod nas turska rijec za pitu postala pojam za pitu s mesom, to je do lokalizma. A upravo ti lokalizmi sluze kao mehanizam raspoznavanja vangrupnih jedinki u istom standardnom jeziku pa stoga to i jeste razlog zasto se osipamo kad cujemo da neko kaze burek sa sirom ili cim vec. To je do percepcije nas i njih, tj. do palenja alarma da si u blizini onog Drugog, anam njihovog. :)

...a ustvari, kao i u mnogo cemu drugom, mi smo ti koji smo ukrivu. :D
Sve to stoji samo naše pite i naš burek nisu ni slični turskim börecima tako ako Rvati hoće da prave turske inačice, i da ih zovu börek sa sirom ili mesom, bujrum. Ali kako već pave nešto što ukusom i izgledom podsjeća na naše pite i burek, onda se nameće logika da koriste i ispravne izraze.
Jeste, ali si zaboravio/zaboravila napomenuti i to da Hrvati/Srbijanci i nemaju bosanski tip bureka u ponudi.

Tamo je 99% ponude albanski burek, slagani kao maslenica.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#37 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Henry Chinaski »

Sirnice i zeljanice su autohtoni bosanski naziv za tu vrstu jela i treba to njegovati.
S druge strane, zgražavanje nad originalnim izrazom prikazuje nas glupim u očima drugih.

Pozabavimo se da zaštitimo ono što je stvarno naše (tornjak, stećci, konji i sl.), a ne prisvajamo nešto za šta svi znaju da nije naše.

Mislim da je i to dio našeg mentaliteta gdje svako zna sve bolje od bilo kakvog stručnjaka i bolji je selektor od svakog selektora.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66949
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#38 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by _BataZiv_0809 »

Nije se zajebavati sa ljudima koji će iz piramide u Visokom pokrenuti i uperiti nuklearne bojeve glave na svakog ko ima drugačiju nomenklaturu za pekarske proizvode od kora (da l je sad ovo samo stereotip ili pak crni humor?)

Tarzanija :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#39 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by spreca »

ko Burek naziva Pita upala mu kita :skoljka: :lol:
Burek je Burek a i sve ostalo moze da se jede :lol:
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#40 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by dpjokala26 »

JanuaryJones wrote:
NIN wrote:Burek je turcizam i pojam je za pitu s razlicitim nadjevima, tj. burek na turskom znaci pita, tako da je reci burek s mesom ili sirom zapravo ispravno. E sad, to sto je kod nas turska rijec za pitu postala pojam za pitu s mesom, to je do lokalizma. A upravo ti lokalizmi sluze kao mehanizam raspoznavanja vangrupnih jedinki u istom standardnom jeziku pa stoga to i jeste razlog zasto se osipamo kad cujemo da neko kaze burek sa sirom ili cim vec. To je do percepcije nas i njih, tj. do palenja alarma da si u blizini onog Drugog, anam njihovog. :)

...a ustvari, kao i u mnogo cemu drugom, mi smo ti koji smo ukrivu. :D
Sve to stoji samo naše pite i naš burek nisu ni slični turskim börecima tako ako Rvati hoće da prave turske inačice, i da ih zovu börek sa sirom ili mesom, bujrum. Ali kako već pave nešto što ukusom i izgledom podsjeća na naše pite i burek, onda se nameće logika da koriste i ispravne izraze.
pita nosi porijeklo iz turske, gdje se naziva börek, a otud i nasi susjedi sve vrste pite nazivaju burek (burek od sira, burek od mesa…njihovo pravo da daju naziv kakav zele. nije mi jasno zasto svojatamo nesto sto nije nase? pita jest omiljena u bosni,u hercegovini nije, kod njih se pravi prijesnac. u srbiji je ludo dobra gibanica kad stave kajmaka... :sretan:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#41 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by JanuaryJones »

Možda naziv nosi porijeklo ali jelo ko jelo ni slično. Turci nemaju ništa slično, okusom, našim pitama. Samim tim što je svojstveno za nas, naše je. Ne svojatamo tudje.
User avatar
kanocale
Posts: 360
Joined: 10/12/2008 21:38

#42 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by kanocale »

JanuaryJones wrote:Možda naziv nosi porijeklo ali jelo ko jelo ni slično. Turci nemaju ništa slično, okusom, našim pitama. Samim tim što je svojstveno za nas, naše je. Ne svojatamo tudje.
nije nam ni baklava slicna,al porijeklo nije upitno. :)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#43 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by JanuaryJones »

kanocale wrote:
JanuaryJones wrote:Možda naziv nosi porijeklo ali jelo ko jelo ni slično. Turci nemaju ništa slično, okusom, našim pitama. Samim tim što je svojstveno za nas, naše je. Ne svojatamo tudje.
nije nam ni baklava slicna,al porijeklo nije upitno. :)
Pitaj Grke čija je. I musaka. I ćevap (kebap). Ako ćemo imenom ni ćevapi nisu naši a trsimo se da je ćevap autohtoni bosanski proizvod koji treba zaštiti.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6811
Joined: 20/02/2013 14:14

#44 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Cherry-Cherry »

It_is_a_Leclerc wrote:Pa valjda Bošnjaci čijoj kulturi pripada, nabojlje znaju šta je burek. To "burek Z mesom" i "sa sirom" su izmislili zagrebački Albanci. Burek je po definiciji sa mesom. Govoriti o bureku s mesom je kao govoriti o čaju s vodom. A burek sa sirom je uvreda zdravom razumu, i isto je k'o kad bi neko rekao "kafa sa nescafeom"
Ma ja, šta turci znaju :-) šta ima veze što je to njihovo jelo, njihova riječ, šta oni znaju, naši ljudi znaju bolje :-)
Po kojoj je to definiciji burek samo s mesom? Gdje piše ta definicija?
User avatar
escobar__
Posts: 8905
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#45 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by escobar__ »

Sirnica.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#46 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by spreca »

krompirusa
zeljanica
User avatar
Capajebo
Posts: 20776
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#47 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Capajebo »

zlo zlo wrote:Zbog mira u kući pala je odluka :D


ovo je burek sa sirom

Image



a ostalo smije zvat muž kako hoće :mrgreen:
Reci ti muzu da je se jeftino prod'o :roll:
User avatar
House
Posts: 46845
Joined: 17/03/2010 15:36

#48 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by House »

Kad mi krenu pametovati hrvati koji imaju 0 (nula) autohtonih jela :oops:


Daj mi burek od zelja :lol: :lol: :run: daj ba šta vam je
Last edited by House on 26/11/2014 21:42, edited 1 time in total.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11089
Joined: 15/01/2010 18:31

#49 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Jack Be Nimble »

Sirnica, burek od sira jedno te isto. Neka para usi, samo neka ne para jezik i sve je OK.
Pol_Pot
Posts: 508
Joined: 23/01/2014 11:10

#50 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Pol_Pot »

A šta ovi moderni ljubitelji "bureka sa sirom" nazivaju buređicima? Mogul' i buređici bit sa sirom, zeljem, rižom...?
Post Reply