Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

moram nabrojati i hercoga i edgara alana poa kao komplete knjiga koje sam dobio odnekle
a nisam ih čitao
što se perl bak tiče nisam ništa čitao a imam 2 kompleta :D crveni i bijeli :lol:
pin-up
Posts: 581
Joined: 17/11/2006 10:52

#27 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by pin-up »

Dijelila sam mišljenje o nezamjenjivosti printanih knjiga, i nerado sama doživljavala prilično površno one koji su ih revnosno zamijenili elektronskim knjigama. Ali ipak sam skupila u .epub-u neznatan broj naslova koji su neko vrijeme, iz otrcano smrtničkih razloga, stajali jedva načeti, i mnogo mi je lakše pročitati makar par stranica pred spavanje držeći telefon nego knjigu od koje me nerijetko znala zaboljeti ruka... :D Sada mi je drago što i u onih par malaksalih minuta pred spavanje, kada sigurno ne bih mogla da se "borim" sa knjigom od nekoliko stotina stranica, ipak uspijem pročitati bar nešto...
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

sumnjam da će te taj fajl za 10 godina moći vratiti u ljepša vremena kao mene knjiga iz izdanja kentaur u 1997 :sax:
saga
Posts: 1177
Joined: 14/05/2007 22:23

#29 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by saga »

Iskreno ne znam koliko imam knjiga. Vecinu sam ih procitala, neke i po 2-3 puta. To je sto se knjige knjige tice.
E sad, ta paljba po e-knjigama vam je vala... bezveze. Jest sve to lijepo i papir i korice i miris, ali...

Evo recimo, citam The Wheel of Time... knjiga je pisana na engleskom i citam je tako. Prevode ne volim u slucaju kada znam jezik. 14 nastavaka ima. Em ne znam gdje kupiti kod nas na engleskom, em i da znam koliko li bi me izaslo... em iskreno, vise nemam kud sa 14 knjiga (knjige su vecinom 500+ str). A kad krenem na odmor, na kindle ih 'turim' dvije (ili svih cetrnaest) a ne zauzme prostora haman pa nista.

Od kako sam nabavila ovu ljepotu od e-readera nisam kupila nijednu knjigu u papirnom izdanju. Na desetine knjiga sam procitala ovako, citanje mi je vrlo ugodno, cak i ugodnije, pogotvo kad su u pitanju knjige od 500+ str...

Vjerujem da je lijepo vidjeti policu punu knjiga, procackati pa probrati sebi neku... Ali svejedno police nemam, sve knjige su u krevetima sirom stana, tako da... sta se moze :oops: :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#30 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

ti ne kupuješ knjige otkako imaš kindle
a ja otkako sam spoznao smrtnost i šta biva s kolekcijama onih koji umru :cry:

uglavnom mijenjam... ono što me ne zanima više nema mi vrijednost
a iskreno mislim da sam sakupio knjiga za jedan život :D ovim tempom će mi trebati 20 godina da sve pročitam :D

mislim da je to dovoljno :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#31 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by sheilak »

Poezija wrote:Teško da bi mogao čitati neku knjigu dvaput, baš kao i gledanje nekog filma. Naravno uvijek postoje izuzeci.
kako ovo mislis? zasto ne? kod mene je upravo suprotno, ja fakat zudim nekada da procitam nesto ponovo. i ne samo jednom, vec ju zavrsim i opet hocu. kao kad slusas omiljenu pjesmu.

a i ja volim historijske knjige, ali i biografije. recimo, meni je jedna od boljih ona o Luju 14. francuskog biografa Philippe Erlangera. Ili on o Marie Antoinette od Stefana Zweiga. Mozda ih cak i vise volim no fikciju.
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#32 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Poezija »

Moguće da sam se pogrešno izrazio. Mislim da ima previše knjiga na svijetu, pa bi mi zaista bilo teško da neku dvaput pročitam dok drugu niti jednom. Naravno, vjerske knjige, bar u mom slučaju su izuzetak.

Odlični izbori, šteta pa ima mnogo dijela koji nisu prevedni na naš bosanski jezik, posebno o starijim osvajačima. Teško je vidjeti veliki broj knjiga izmišljenih glupostima Sulejmana i Hurem, dok nemaš knjiga koji zaslužuju biti prevedeni već godinama.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#33 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Keiko »

Ja samo na Kindle-u imam 650+ plus knjiga od kojih 20-tak nisam procitala. Volim klasike, knjige o alpinizmu i jedrenju, istorijske a onda i mozda svaka deseta nesto beletristike cisto za razbibrigu.

Najdrazi pisci su mi definitivno Jules Verne i Marian Keyes a knjiga koja me se u zadnjih godinu najvise dojmila je 'No Way Down' koju sam procitala triput' u krug.
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#34 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Nero Histrion »

Evo po drugi put citam "Zlocin i kaznu" Dostojevskog. Nedavno sam i Markesa po drugi put citao - Sto godina samoce. Uglavnom, nije da se hvalim :lol: al' nema sta sve ne procitah do sad i opet mi ponekad kratka pamet :lol: Bice da nista nisam skont'o.
bajroo
Posts: 59
Joined: 23/03/2011 16:57

#35 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by bajroo »

Imam par hiljada knjiga, naslijedio od oca, veliki dio filozofija mada ima i romana, poezije, rjecnika, enciklopedija, religijskih knjiga, glasnika, raznih jugoslovenskih casopisa, ma svega. Mogu vam reci da je to pravo blago, mnogima sam posudjivao pa se zagube ako ne vodis evidenciju, sad ni rodjenoj sestri, zakuhamo kad treba sta da uzme :) Najveci problem je to sloziti, na policama su malo finija izdanja i kompleti dok je dobar dio u podrumu, nazalost :(
Tu i tamo kupim i ja koju knjigu, na pijaci u Tuzli sam znao nabasati na fina djela i to prilicno jeftino. Zadnji put sam kupio knjige na sjamu: Herman Hesse "Igra staklenih perli" i Sergej Jesenjin "Pjesme", i pokajah se, posto sam skoro ponovo procitao Stepskog vuka i Sidartu htio sam i Igru staklenih perli, ali je stampa uzasna, nekako se slova preklapaju, oci zabole nakon par minuta, a za Jesenjina se ispostavilo da je hrvatski prijevod tako da nije to taj smek(nekako mi srpski prijevod ruskih djela mi bolje lezi)
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

Nero Histrion wrote:Evo po drugi put citam "Zlocin i kaznu" Dostojevskog. Nedavno sam i Markesa po drugi put citao - Sto godina samoce. Uglavnom, nije da se hvalim :lol: al' nema sta sve ne procitah do sad i opet mi ponekad kratka pamet :lol: Bice da nista nisam skont'o.
ja sam prvi put čitao samo pola knjige jer je bila iz dva dijela :D
a drugog nisam nigdje našao
nedavno pročitao u izdanju jutarnjeg lista
moram priznati da je drugi dio malo naporan :D al sve u svemu predugačko hihihi
za razliku od karamazovih
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#37 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Poezija »

Dodana u zbirku:

Image

Prošao sam prilično dobro uzimajući u obzir da se radi o novoj knjizi.


http://www.njuskalo.hr/knjige-knjizevno ... as-6697664

:sad:

Koliko ste najviše novca dali za jednu knjigu?
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

47 franaka za agitatora od toma mesa :D knjiga o režiseru takaši miikeu :D

inače to što si ti ulovio je bilo svakog utorka men se čini za 8 maraka kod onog uličnog prodavača novina 2005.

25 knjiga sam kupio
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#39 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by JThomas »

meni to izgleda malo pohabano za novu knjigu, al' eto.
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#40 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Boateng »

JThomas wrote:meni to izgleda malo pohabano za novu knjigu, al' eto.
Takve korice, veoma brzo se "pohabaju".
Ne možeš za 8 KM (koliko piše na zadnjoj korici) očekivati kvalitetno izdanje, posebno kada su tvrde korice u pitanju.
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

i nove su bile pohabane u distribuciji uz novine
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#42 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Keiko »

Dok sam kupovala 'prave' knjige, najdraze mi je bilo otic' u second-hand knjizaru. Knjiga je knjiga i ne gubi literarnu vrijednost time sto ju je neko vec procitao ili sto joj je korica malo ostecena.
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

čuj second hand

zar to nije jednostavno antikvarnica :D
doktor78
Posts: 3063
Joined: 14/09/2006 11:02

#44 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by doktor78 »

Black swan wrote:
uglavnom mijenjam... ono što me ne zanima više nema mi vrijednost
a iskreno mislim da sam sakupio knjiga za jedan život :D ovim tempom će mi trebati 20 godina da sve pročitam :D

mislim da je to dovoljno :D
:thumbup:
Uglavnom, tempo kupovine knjiga mi je brzi od tempa citanja istih, tako da se redovno povecava broj onih koje ostaju neprocitane. A vremena sve manje i manje :cry:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#45 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Keiko »

Black swan wrote:čuj second hand

zar to nije jednostavno antikvarnica :D
Nije. Ima second-hand knjizara kol'ko hoces. Procitane, nezeljeni pokloni, visak sa polica, donacije (u knjigama) za dobrotvorne svrhe,...nema sta nema. Najbolje je to sto je neko prije kupio knjigu za recimo €12.99 a second hand se prodaje za €1.99.
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#46 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Zovem se Zelena »

Najbolje knjige sam kupovala na buvljoj pijaci. Ako je korica oštećena možeš dobiti i za markicu :mrgreen:

Al' nema više... :-(
Poezija
Posts: 394
Joined: 06/05/2014 00:13

#47 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Poezija »

Mi nemamo eure :sad:
User avatar
Truba
Posts: 82615
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Truba »

kako nema buvlje
ima kod merkatora na socijalnom
2 štanda... mirza i ona plava cura


gdje se ono premjesti zatvoreni šahinpašić
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#49 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Mračajski proto »

Tu su cijene fenomenalne, a ni ponuda nije loša; naprotiv. :thumbup:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#50 Re: Za ljubitelje svih vrsta knjiga

Post by Tesla10 »

Ne žalim pare dati za knjige, ali oko nekih se stvari odmah moramo dogovoriti :) .
Post Reply