pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#26 Re: pravni savjet

Post by manekenka u penziji »

Može li mi iko naci clan 234a ZOBS-a?
U verzijama koje sam ja skinula s interneta imam samo clan 234.
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#27 Re: pravni savjet

Post by Wolf Angel »

manekenka u penziji wrote:Može li mi iko naci clan 234a ZOBS-a?
U verzijama koje sam ja skinula s interneta imam samo clan 234.
Evo ti link
http://bihamk.ba/dokumenti/zakoni/Zakon ... S_2010.pdf traži pod član 78.

Što se desilo? Murija izdala prekršajni nalog a ti si po prijemu naloga zatražila da sud odluči o tome?
Nije pisao datum na nalogu kada treba da se pojaviš na usmenom pretresu?
Onda će ti to sud odrediti i bićeš obavještena o tome , s tim da ne može biti kraće od 8 dana od dana izdavanje prekršajnog naloga.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#28 Re: pravni savjet

Post by manekenka u penziji »

Nisam ja u pitanju ali desilo se sljedece tj.ovo sto si napisao: policija napisala prekrsani nalog i osoba koja je počinila prekršaj traži suocenje tj.usmeni pretres. To se desilo u januaru a poziv na sud još nije stigao.
Plan je priznati krivicu i tražiti smanjenje kazne.
Ne znam da li to može proći obzirom da su izrečene minimalne kazne koje su navedene u ovom članu zakona?
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#29 Re: pravni savjet

Post by Wolf Angel »

manekenka u penziji wrote:Nisam ja u pitanju ali desilo se sljedece tj.ovo sto si napisao: policija napisala prekrsani nalog i osoba koja je počinila prekršaj traži suocenje tj.usmeni pretres. To se desilo u januaru a poziv na sud još nije stigao.
Plan je priznati krivicu i tražiti smanjenje kazne.
Ne znam da li to može proći obzirom da su izrečene minimalne kazne koje su navedene u ovom članu zakona?
Vrlo teško. Jedina bi šansa bila ta da se predstavnik policije ne pojavi na usmenom pretresu, onda bi sud obustavio prekršajni postupak. Ali, to se neće desiti.
Plaćanjem kazne ta osoba i priznaje krivicu, ovako će još morati da plati i troškove sudskog postupka.
Kada su već minimalne kazne izrečene, neka razmisli o ovome;
Neka on ili ona, prihvati izrečenu kaznu tj. plati je i primjerak uplatnice dostavi sudskom odjeljenju za prekršaje.
To će se smatrati sporazumom o sankciji, neće se pokrenuti sudski postupak.
Sud to voli, policija to voli a i ta osoba to voli samo to još ne zna.
Mislim da bi to bilo najpametnije.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#30 Re: pravni savjet

Post by manekenka u penziji »

Hvala na odgovoru!
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#31 Re: pravni savjet

Post by Wolf Angel »

Nema na čemu, sretno.
bebeSa
Posts: 340
Joined: 21/11/2009 20:10

#32 Re: pravni savjet

Post by bebeSa »

Molim savjet svih pravnika koji se bave izdavanjem gradjevinskih dozvola.
Naime, imam u planu nesto graditi u skladu sa regulacionim planom, ali ne pocinje mi se nista dok ne izganjam gradjevinsku dozvolu. Neko mi rece da bih mogla imati problem jer na zemljistu vec postoji kuca sa poslovnim prostorom. Trebam svjet gdje da nadjem, iscitam zakonske regulative vezane za dva objekta na jednom zemljistu, pri cemu bi vlasnik zemljista i postojeceg objektabio i investitor novog, drugog objekta na parceli?! I jos nesto.... Postoje li zakonske regulative oko prosirenja, u smislu odredjenog broja kvadrata u nekom vremenskom periodu.
Unaprijed hvala.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25376
Joined: 08/09/2005 20:08

#33 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Zakon o prostorom uređenju odgovrajućeg kantona.

A što bi čitala, u općini bi u službi za prostorno te imovinsko-pravne poslove trebala dobit sve informacije? Jer bez uvida u katastar, zemljišnu knjigu i prostorne planove samo sa zakonom nećeš znati šta možeš. Tako, pravc u općinu.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#34 Re: pravni savjet

Post by manekenka u penziji »

Da ne okolisam: Donesen je zakon koji obavezuje firmu da njeni radnici imaju određeni certifikat za obavljanje određene sluzbe.
Ko snosi troskove certificiranja? Firma ili uposlenik?

Ima li neko clan Zakona koji bi definisao ovaj slucaj?
User avatar
N.N.
Posts: 3075
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#35 Re: pravni savjet

Post by N.N. »

Sta se desi ako se tuzeni ne pojavi na glavnom pretresu ? Tuzba zbog neplacanja alimentacije ?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#36 Re: pravni savjet

Post by condy »

Održava se rasprava bez prisustva tuženog
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#37 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

Ukoliko je uredno primio poziv suda za sudsku raspravu, ukoliko nije, rasprava se zakazuje za novi termin.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#38 Re: pravni savjet

Post by condy »

muminovic wrote:Ukoliko je uredno primio poziv suda za sudsku raspravu, ukoliko nije, rasprava se zakazuje za novi termin.
Stranke se na pripremnom ročištu obavjeste o terminu održavanja glavne rasprave, tako da im se naknadno ne šalju pozivi.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#39 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

condy wrote:
muminovic wrote:Ukoliko je uredno primio poziv suda za sudsku raspravu, ukoliko nije, rasprava se zakazuje za novi termin.
Stranke se na pripremnom ročištu obavjeste o terminu održavanja glavne rasprave, tako da im se naknadno ne šalju pozivi.
Pod uslovom, da je uopste bila prisutna na pripremnom rocistu.
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#40 Re: pravni savjet

Post by hairlija_sa »

Pozdrav, zanima me sljedece:
2013 godine sam posudio novac uplatom na racun a i mimo njega prijatelju i skoro 2 godine mi ne vraca. Par puta mi je uplatio na racun i davao na ruke i to je to. Zanima me da li imam ikakvih opcija sto se tice neke tuzbe ili slicno, i kada nastupa zastara?
I najbitnije je da nemamo nikakav ugovor o posudjivanju, samo par poruka sa mojim litanjima kada ce vratiti i njegovim odgovorima da ce vratiti kada bude u prilici.
Hvala
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#41 Re: pravni savjet

Post by Wolf Angel »

hairlija_sa wrote:Pozdrav, zanima me sljedece:
2013 godine sam posudio novac uplatom na racun a i mimo njega prijatelju i skoro 2 godine mi ne vraca. Par puta mi je uplatio na racun i davao na ruke i to je to. Zanima me da li imam ikakvih opcija sto se tice neke tuzbe ili slicno, i kada nastupa zastara?
I najbitnije je da nemamo nikakav ugovor o posudjivanju, samo par poruka sa mojim litanjima kada ce vratiti i njegovim odgovorima da ce vratiti kada bude u prilici.
Hvala
Imaš opciju tužbe kojom bi sudskim putem zahtjevao da ti on vrati zaostali dug.
Zastara nastupa od dana kada si od njega prvi put zatražio da ti vrati novac.
Rok zastare je 5 godina.
Imate vi ugovor samo što je on u usmenoj formi, i to je važeće.
I te poruke koje imaš, sačuvaj ih jer su ti jedno od dokaznih sredstava ako se budeš odlučio na tužbu.
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#42 Re: pravni savjet

Post by hairlija_sa »

Hvala na odgovoru. Jos jedno pitanje.
Kao sto kazes da imamo usmeni ugovor koji je vazeci, sta ako bi on rekao sa mi je vratio novac na "ruke"? Kako boh ja mogao dokazati da nije, jer opet ne postoji nikakav pisani trag
I da li mu tuzbu mogu dostaviti samo na adresu na kojoj je prijavljen ili mogu na neku trcu tipa posao, na vikendicu i slicno
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#43 Re: pravni savjet

Post by Wolf Angel »

hairlija_sa wrote:Hvala na odgovoru. Jos jedno pitanje.
Kao sto kazes da imamo usmeni ugovor koji je vazeci, sta ako bi on rekao sa mi je vratio novac na "ruke"? Kako boh ja mogao dokazati da nije, jer opet ne postoji nikakav pisani trag
I da li mu tuzbu mogu dostaviti samo na adresu na kojoj je prijavljen ili mogu na neku trcu tipa posao, na vikendicu i slicno
Naravno da će on tako i tvrditi da bi odbranio svoju poziciju, ti ćeš opet svoju tvrdnju dokazati izvodom iz banke kojim ćeš dokazati kada jesi mu dao novac, zatim sms porukama, onda i svojim iskazom. Zašto bi ti nekome ko ti je vratio novac i dalje tražio isti i još podizao tužbu?
Svakako da ćeš navesti da je njegova trvdnja usmjerena na to da izbjegne vraćanje novca, a obzirom da imaš dokaz da si mu uplatio iznos, na njemu je da dokazuje da li ti je vratio.

Tužba se podnosi sudu na kojem tuženi ima prebivalište.
Njemu možeš poslati pismeni poziv tj opomenu pred tužbu da ti isplati dug na kućnu adresu ili gdje radi, sa dostavnicom, ali to nije tužba, ona se podnosi isključivo sudu.
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#44 Re: pravni savjet

Post by hairlija_sa »

Hvala ti na savjetima, i zanima me jos samo sljedece
Dobijem presudu da mi je duzan novac, kako da se naplatim? Znam da ima posao, i neku zemlju na sebi, mada zemlja je sigurno mnogo vrijednija od iznosa koji mi duguje i meni licno ne treba. Znaci da li mu ja mogu "sjesti" na platu? Sta ako ima kredite i ne znam kakve jos odbitke preko plate? Pitao ovo jer znam njegovu kolegicu iz racunovodstva i koja mi je rekla da je prezaduzen i bankovno i nekakvim sitnim kratkorocnim iznosima preko plate i da upravo zbog toga primi cca 50-100 km
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#45 Re: pravni savjet

Post by Wolf Angel »

hairlija_sa wrote:Hvala ti na savjetima, i zanima me jos samo sljedece
Dobijem presudu da mi je duzan novac, kako da se naplatim? Znam da ima posao, i neku zemlju na sebi, mada zemlja je sigurno mnogo vrijednija od iznosa koji mi duguje i meni licno ne treba. Znaci da li mu ja mogu "sjesti" na platu? Sta ako ima kredite i ne znam kakve jos odbitke preko plate? Pitao ovo jer znam njegovu kolegicu iz racunovodstva i koja mi je rekla da je prezaduzen i bankovno i nekakvim sitnim kratkorocnim iznosima preko plate i da upravo zbog toga primi cca 50-100 km
O svemu tome će sud donijeti odluku kako i na koji način će se izvršiti uzimajući sve okolnosti , ali o tom potom.
kups
Posts: 2
Joined: 10/01/2015 18:38

#46 Re: pravni savjet

Post by kups »

pozdrav,
trebam pravni savjet vezan za ispit općeg znanja.imama završenu srednju školu gimnaziju,završen pravni fakultet,položen ispit općeg znanja pri adsfbih.evo gledam konkurse za posao i našao sam par njih u kojima stoji sss-gimnazija ili ekonomska škola položen stručni ispit.mene sada zanima da li se mogu prijaviti na takve konkurse i da priložim uvjerenje o položenom ispitu općeg znanja kao stručni ispit,da li će mi prijava biti validna s obzirom da je program polaganja kod oba ispita isti.
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#47 Re: pravni savjet

Post by Wolf Angel »

kups wrote:pozdrav,
trebam pravni savjet vezan za ispit općeg znanja.imama završenu srednju školu gimnaziju,završen pravni fakultet,položen ispit općeg znanja pri adsfbih.evo gledam konkurse za posao i našao sam par njih u kojima stoji sss-gimnazija ili ekonomska škola položen stručni ispit.mene sada zanima da li se mogu prijaviti na takve konkurse i da priložim uvjerenje o položenom ispitu općeg znanja kao stručni ispit,da li će mi prijava biti validna s obzirom da je program polaganja kod oba ispita isti.

Po ovome što si napisao-da. Jedino ako u samom tekstu konkursa izričito ne piše položen stručni ispit za namještenike.
Ja bih se u svakom slučaju prijavio čak i tada.
Nemaš šta izgubiti. Sretno.

P.S. druga je priča što se u državnoj upravi u ogromnom procentu zapošljavaju osobe koje imaju štelu po partijskoj, rođačkoj i drugoj liniji, onda će ti svašta naći od tipa da; (bez obzira što je program polaganja isti) je to za namještenike a ne državne službenike, da si prekvalifikovan, ili kako to već rade pozvaće se na pravo rukovodioca da on izabere kandidata kojeg predloži konkursna komisija itd. članove nekih pravilnika, zakona i dalje da ne nabrajam.
Za namještenike je možda manje izraženo ali za službenike ako nisi u pomenutom kolu zaigrao prije raspisivanja konkursa, skoro pa nemoguća misija.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#48 Re: pravni savjet

Post by ho oponopono »

...al nemam živaca stvarno! :mrgreen:
Merkamel
Posts: 16
Joined: 12/04/2013 09:31

#49 Re: pravni savjet

Post by Merkamel »

Lijep pozdrav za vas koji budete citali ...
Molila bih za pomoc u nedoumici sam ...
Naime nasla sam se u jako ne prijatnoj situaciji i pozvana sam da budem svijedok ja to nisam zeljela pa sam se lazno predstavila,/mislila sam da ce me pustiti i nekad poslije pozvati/
Da stvar bude gora zavrsila sam u stanici da dam izjavu kao svjedok tog incidenta ja sam se uspanicila i otisla iz policijske stanice naravno dok niko nije gledao ....
Molim vas za pomoc sta mogu ocekivati....nocima ne spavam a ne smijem nikog pitat za pomoc.Molim vas bez osudivanja i onako mi je dovoljno tesko treba mi neka pomoc i lijep savjet sta uraditi dali se trebam bojati.
Hvala unaprijed
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#50 Re: pravni savjet

Post by Drinski »

:lol: :lol: :lol: :lol:

Pa ako je veca stvar - otiđi, lakše ćeš spavati a i izbjegnuti ces probleme, a ako nije - :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply