Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#26 Re: Ostavinska rasprava

Post by jon_jovi »

To putuje godinu dana
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#27 Re: Ostavinska rasprava

Post by badalpur »

Mi vec pet mjeseci cekamo da nas pozovu na ostavinsku nakon mamine smrti, a pozivu ni traga ni glasa. Kad mi je otac umro, nakon dva mjeseca je sve bilo završeno, pa mi je sad sve to cudno. jel bih trebala otici na Sud i vidjeti sta je s tim? Koliko se maksimalno moze cekati?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#28 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

badalpur wrote:Mi vec pet mjeseci cekamo da nas pozovu na ostavinsku nakon mamine smrti, a pozivu ni traga ni glasa. Kad mi je otac umro, nakon dva mjeseca je sve bilo završeno, pa mi je sad sve to cudno. jel bih trebala otici na Sud i vidjeti sta je s tim? Koliko se maksimalno moze cekati?
Maksimalno se moze cekat cijeli zivot.

Ne pokrecu u svim gradovima/opcinama po sluzbenoj duznosti iako tako pise u zakonu.

Potrebno je uzeti stvari u svoje ruke, i provjeriti gdje je zapelo.
User avatar
janje_
Posts: 2260
Joined: 05/04/2007 14:05

#29 Re: Ostavinska rasprava

Post by janje_ »

Ostavinsku raspravu smo po sluzbenoj proceduri cekali 12 godina.. Pokrenuta je na zahtjev i sve je rijeseno u vrlo kratkom roku.. I onda se nasi sudovi bune kad ih se proziva za neefikasnost..
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#30 Re: Ostavinska rasprava

Post by badalpur »

muminovic wrote:
badalpur wrote:Mi vec pet mjeseci cekamo da nas pozovu na ostavinsku nakon mamine smrti, a pozivu ni traga ni glasa. Kad mi je otac umro, nakon dva mjeseca je sve bilo završeno, pa mi je sad sve to cudno. jel bih trebala otici na Sud i vidjeti sta je s tim? Koliko se maksimalno moze cekati?
Maksimalno se moze cekat cijeli zivot.

Ne pokrecu u svim gradovima/opcinama po sluzbenoj duznosti iako tako pise u zakonu.

Potrebno je uzeti stvari u svoje ruke, i provjeriti gdje je zapelo.
Ma nije problem, uzet cu ja stvari u svoje ruke, nego mi cudno jer kad mi je otac umro sve je pokrenuto po sluzbenoj duznosti. Isti je grad, opcina...sutra vec idem na Sud.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#31 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Moglo bi biti radi pocetka primjene Zakon o nasljeđivanju u Federaciji Bosne i Hercegovine, jer svi ostavinski prelaze sa suda na notare.

Vjerovatno sudije rade ono sto nisu uradile do primjene zakona, pa ce krenuti raspodjela notarima.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#32 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

Da skratimo, sud pokrece i vodi postupak po sluzbenoj duznosti.
Da bi se pokrenuo, mora se saznati da je neko umro, to se najcesce čini putem smrtovnice, ali moze i na neki drugi način (sjecam se kolege koji je izvadio izvod iz MKU i onda trazio da sud sam sačini smrtivnicu što je pravilno, a sjecam se i kolega koji su "odbacivali smrtovnicu" jer su se vodila dva ili čak tri ostavinska postupka iza istog umrlog sto nije pravilno).
Smrtovnicu treba da izdaje matičar po sluzb.duznostli, ali on to obicno čini tek kada traze nasljednici jer ovaj nema podataka o nasljednicima.
Sudovi imaju veliki broj spisa, a često se i dostave neuredne, što nije problem suda nego zakonodavca.

EDit: kada dođu notari, postupak će ići brze, ali će se plaćati vise. to je ono sto ja cijelo vrijeme trubim ovdje, sve se moze uraditi ali sve ima svoju cijenu. pitanje je samo sta građani hoće.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#33 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:Da skratimo, sud pokrece i vodi postupak po sluzbenoj duznosti.
Da bi se pokrenuo, mora se saznati da je neko umro, to se najcesce čini putem smrtovnice, ali moze i na neki drugi način (sjecam se kolege koji je izvadio izvod iz MKU i onda trazio da sud sam sačini smrtivnicu što je pravilno, a sjecam se i kolega koji su "odbacivali smrtovnicu" jer su se vodila dva ili čak tri ostavinska postupka iza istog umrlog sto nije pravilno).
Smrtovnicu treba da izdaje matičar po sluzb.duznostli, ali on to obicno čini tek kada traze nasljednici jer ovaj nema podataka o nasljednicima.
Sudovi imaju veliki broj spisa, a često se i dostave neuredne, što nije problem suda nego zakonodavca.

EDit: kada dođu notari, postupak će ići brze, ali će se plaćati vise. to je ono sto ja cijelo vrijeme trubim ovdje, sve se moze uraditi ali sve ima svoju cijenu. pitanje je samo sta građani hoće.
Kolga moj, kome su jos bitni gradani :-)

Zar se oni uopste pitaju i koga je briga za njima ? :-)

Takse (naknade notarima, umjesto taksa koju je prihe prihodovao kanton) ce biti skuplji do par hiljada %
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#34 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

muminovic wrote: Kolga moj, kome su jos bitni gradani :-)

Zar se oni uopste pitaju i koga je briga za njima ? :-)

Takse (naknade notarima, umjesto taksa koju je prihe prihodovao kanton) ce biti skuplji do par hiljada %
Pa ne bune se politicari nego građani!
Sve se plaća..i sporost i brzina...i znanje i neznanje..i pamet i glupost...i nase poštenje i nasa dvoličnost.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#35 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote: Kolga moj, kome su jos bitni gradani :-)

Zar se oni uopste pitaju i koga je briga za njima ? :-)

Takse (naknade notarima, umjesto taksa koju je prihe prihodovao kanton) ce biti skuplji do par hiljada %
Pa ne bune se politicari nego građani!
Sve se plaća..i sporost i brzina...i znanje i neznanje..i pamet i glupost...i nase poštenje i nasa dvoličnost.
Ne vidim ja da se iko buni, a vidim da su 20 godina isti na vlasti i da ne rade nista :lol:

U svim drzavama svijeta, dio prihoda notara (javnog biljeznika) ide i drzavi, jer je drzava dio svojih ovlasti prepustila njima, ali kod nas to nije slucaj. Notaru ide sav prihod kojeg ostvari, bez da iti jedan dio da drzavi.

(ako neko replicira i kaze da PDV daje drzavi - odogovor je unaprijed, da notar ne placa PDV, nego PDV placa onaj ko placa uslugu).
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#36 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

muminovic wrote: Ne vidim ja da se iko buni, a vidim da su 20 godina isti na vlasti i da ne rade nista :lol:
Inace nas narod voli da se buni po sijelima i forumima. Svi znaju kako treba graditi drzavu ili kako presuditi a ne znaju razliku između vlasništva i posjeda.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#37 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote: Ne vidim ja da se iko buni, a vidim da su 20 godina isti na vlasti i da ne rade nista :lol:
Inace nas narod voli da se buni po sijelima i forumima. Svi znaju kako treba graditi drzavu ili kako presuditi a ne znaju razliku između vlasništva i posjeda.
Sta da ti pricam, Sud BiH godinama nije znao krivicni zakon ispravan da koristi, pa je ostetio drzavu BiH za preko 50 miliona KM radi svog neznanja, i niko se ne buni, nit dovodi u pitanje bilo ciji rad u Sudu ? Da ne pricam za stetu po one koji su osteceni, oni koji su svjedocili, porodice nastradalih itd...

Novak Đukic genocidas pravosnazno osuden, na slobodi, uziva u Beogradu - ko se buni - niko, a Sud BiH kaze da "nece podlec pritiscima" :-)
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#38 Re: Ostavinska rasprava

Post by badalpur »

Sud je u našem slučaju pokrenuo ostavinsku po službenoj dužnosti, sudinica je zadužila predmet, al eto valjda je u ovih pet mjeseci imala preča posla. Sad naravno moram pisati molbu da počnu raditi svoj posao :?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#39 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

badalpur wrote:Sud je u našem slučaju pokrenuo ostavinsku po službenoj dužnosti, sudinica je zadužila predmet, al eto valjda je u ovih pet mjeseci imala preča posla. Sad naravno moram pisati molbu da počnu raditi svoj posao :?
Ako je postigla normu, onda jeste imala preča posla.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#40 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zviz »

Ja do sada o svim ostavinskim koje poznajem unutar nase prordice tj. kad je neko s maminei s oceve strane ostavi nesto iza sebe a nije bilo ni testamenta ni nicega, da sud nije nista pokreno ni u jednom slucaju.


Od starog neki rodjaci, kad im je mati umrla, samo su bili duzni da pokrenu odnosno nista se nije desilo dok nisu oni pokrenuli.
Isto tako sa oceve strane neka rodica, pa kad je njena mati umrla, nista nije se desilo dok nisu oni pokrenuli.
S mamine strane isto. Kad je tatina mama umrla isto nista nije bilo dok nije se pokrenulo od strane porodice. Kad je brat od njegove mame umro isto tako. Kakava sudska duznost i p.m.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#41 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

Zviz wrote:Ja do sada o svim ostavinskim koje poznajem unutar nase prordice tj. kad je neko s maminei s oceve strane ostavi nesto iza sebe a nije bilo ni testamenta ni nicega, da sud nije nista pokreno ni u jednom slucaju.
.... Kakava sudska duznost i p.m.
A jeli maticar dostavio sudu smrtovnicu?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#42 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Zviz wrote:Ja do sada o svim ostavinskim koje poznajem unutar nase prordice tj. kad je neko s maminei s oceve strane ostavi nesto iza sebe a nije bilo ni testamenta ni nicega, da sud nije nista pokreno ni u jednom slucaju.


Od starog neki rodjaci, kad im je mati umrla, samo su bili duzni da pokrenu odnosno nista se nije desilo dok nisu oni pokrenuli.
Isto tako sa oceve strane neka rodica, pa kad je njena mati umrla, nista nije se desilo dok nisu oni pokrenuli.
S mamine strane isto. Kad je tatina mama umrla isto nista nije bilo dok nije se pokrenulo od strane porodice. Kad je brat od njegove mame umro isto tako. Kakava sudska duznost i p.m.
To je uobicajeno u praksi.

Neuobicajeno je ako je postupak pokrenut po sluzbenoj duznosti.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#43 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

ajd Muminovicu, ne zafrkavaj covjeka bezze.
Obojica znamo da se postupak pokrece i vodi po sluzb. duznosti. :-D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#44 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:ajd Muminovicu, ne zafrkavaj covjeka bezze.
Obojica znamo da se postupak pokrece i vodi po sluzb. duznosti. :-D
Ma ne zafrkavam ozbiljan sam 100%.

Gledajuci podrucje FBiH globalno, najmaje se pokrec po ex officio.

Ne govorim samo za Sarajevo, nego FBiH.
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#45 Re: Ostavinska rasprava

Post by druzeljubiva »

ja nisam imala nikakvih problema sa sudom .. nakon majcine smrti (novembar mjesec) u februaru je zakazana ostavinska, a nakon oceve smrti (januar mjesec) ostavinska je zakazana u maju mjesecu

opstina proslijedi dokumente sudu cim upisu u maticnu knjigu umrlih
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#46 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

muminovic wrote:
Drinski wrote:ajd Muminovicu, ne zafrkavaj covjeka bezze.
Obojica znamo da se postupak pokrece i vodi po sluzb. duznosti. :-D
Ma ne zafrkavam ozbiljan sam 100%.

Gledajuci podrucje FBiH globalno, najmaje se pokrec po ex officio.

Ne govorim samo za Sarajevo, nego FBiH.
Pa kako se pokrece, odnosno ako je po zahtjevu stranke, koja je procesna forma tog zahtjeva?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#47 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote:
Drinski wrote:ajd Muminovicu, ne zafrkavaj covjeka bezze.
Obojica znamo da se postupak pokrece i vodi po sluzb. duznosti. :-D
Ma ne zafrkavam ozbiljan sam 100%.

Gledajuci podrucje FBiH globalno, najmaje se pokrec po ex officio.

Ne govorim samo za Sarajevo, nego FBiH.
Pa kako se pokrece, odnosno ako je po zahtjevu stranke, koja je procesna forma tog zahtjeva?
Pa znas i sam, kad maticni ured ne pokrene (a do njih je - ne do suda), stranka mora doci licno radi izrade smrtovnice i pokretanja postupka.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#48 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

muminovic wrote: Pa znas i sam, kad maticni ured ne pokrene (a do njih je - ne do suda), stranka mora doci licno radi izrade smrtovnice i pokretanja postupka.

Pa problem i jeste u tom sto ja znam, a i ti to znas: matični ured ne pokrece postupak, nego ga pokrece sud po sluzb.duznosti čim sazna tu činjenicu (a kao sredstvo saznanja obicno jeste smrtovnica).

Da se vrnemo: koja je procesna forma tog stranačkog zahtjeva za pokretanje postupka, te nova pitanja: moze li stranka odustati ili povuci taj zahtjev (dispozicija), moze li sud odbiti ili odbaciti taj zahtjev?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#49 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Kolega, sve odgovore imas u zakonu o vanparnicnom postupku i Zakon o nasljeđivanju u Federaciji Bosne i Hercegovine od 10.07.2014.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#50 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

ehej, kolega, pa ovo sto se pita, nema izričito u zakonu (mada ajd ima čl. 93. ZVP-a), to je stvar pravnog tumačenja propisa.
nema u zakonu niti: "Res iudicata pro veritate accipitur (habetur)", pa svi znamo sta to znaci!

nego, jesi li ti to na kakvom odmoru?
Post Reply