Jazz

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#26 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Slazem se da nema blues izvodjaca i da nema blues svirki. Ali, kontam da je to upravo problem poklapanja rocka i bluesa kao muzike, tako da sviraci obicno forsiraju vise rock, iako mozda neki vise vole blues slusati, jer ce s rockom mozda i dobiti sansu da sviraju po pubovima i klubovima, dok sam siguran da sa bluesom nece bas tako lako naci mjesto da sviraju javno. A i tesko je naci cijeli set muzicara da vole svi podjednako blues pa je uvijek potrebno prilagodjavati se.
Dok Jazz, kao i klasicna muzika, nije toliko promovisan ni komercijalizovan ali ipak ima svoj krug slusatelja koji vole to, sto je dokaz i Jazzfest, gdje je svake godine BKC, iako ne toliko veliki prostor, pun ko sibica. I jednostavno je drugaciji, ili ga volis ili ne.

@kojeime ti slobodno pisi, tema je otvorena za diskusije i razlicita misljenja, koga smara nek ne cita.
User avatar
Saian
Posts: 15383
Joined: 08/04/2004 21:50

#27 Re: Jazz

Post by Saian »

JazzNote wrote:
@kojeime ti slobodno pisi, tema je otvorena za diskusije i razlicita misljenja.
no bez zajebavanja :D :D :D
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#28 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Saian wrote:
JazzNote wrote:
@kojeime ti slobodno pisi, tema je otvorena za diskusije i razlicita misljenja.
no bez zajebavanja :D :D :D
ne zajebaji se :lol:
User avatar
Hiran
Posts: 417
Joined: 19/03/2010 22:06

#29 Re: Jazz

Post by Hiran »

Evo šta djeca rade po jutjubu. :shock:

JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#30 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Nece da plesu :)

Evo jedna od meni drazih stvari.

http://www.youtube.com/watch?v=VKXsnDvILmI
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#31 Re: Jazz

Post by MedenoSrce »

U monumentu su poceli pusCati jazz ako koga zanima
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#32 Re: Jazz

Post by pirmin »

Heller wrote: Imamo mi u Tuzli "Jazz" nikad Jazza samo neka elektronska sranja :shock:

Meni su ta "sranja" vr` :mrgreen:



Od mainstream-a sam odustao, mozda ga nadjem nekad kad budem u zrelijim godinama. Image
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#33 Re: Jazz

Post by kojeime »

Upravo napisah na temi o najboljem gitaristi o covjeku koji se zove (zvao, umro je) Jimmy Foster. Bio je graditelj odlicnih gitara, a uz to i virtuozni gitarista. Naravno, jazz :) Lako je pronaci video klipove njegovih svirki kao i o tome kako je gradio gitare na youtube.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#34 Re: Jazz

Post by Heller »

pirmin wrote:
Heller wrote: Imamo mi u Tuzli "Jazz" nikad Jazza samo neka elektronska sranja :shock:

Meni su ta "sranja" vr` :mrgreen:



Od mainstream-a sam odustao, mozda ga nadjem nekad kad budem u zrelijim godinama. Image
jedino da se kak´e droge nagutam mogo bi house i tehno slusat :mrgreen:
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#35 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Nikad mi nije bilo jasno, kako DJ moze sebe nazvati muzicarom ako nijedan jedini ton ne odsvira, a samim tim ne kontam ni mogucnost stvaranja nove muzike u tim zanrovima.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#36 Re: Jazz

Post by kojeime »

JazzNote wrote:Nikad mi nije bilo jasno, kako DJ moze sebe nazvati muzicarom ako nijedan jedini ton ne odsvira, a samim tim ne kontam ni mogucnost stvaranja nove muzike u tim zanrovima.
To ni meni nikada nije bilo jasno. DJ je po definiciji covjek koji u disku pusta muziku koju su napravili drugi ljudi. I odjednnom DJ-evi postadose muzicari?!?

Jedno je biti dobar DJ u smislu da pogadjas sta ljudi vole slusati, da odabir muzike koju pustas bude takav da se ljudima svidja pa da dolaze u lokal u kojem si DJ i da gazda ima veliku zaradu. Pa si trazen kao DJ jer ce lokal u kojem ti pustas muziku imati veliku zaradu. To jeste nacin na koji DJ moze postati poznat, trazen i dobro zaradjivati. Ali da DJ ima status muzicara, umjetnika? Svasta. Ili da DJ ima moc jer je poznat, pa muzicari ciju muziku pusta postaju popularni i zaradjuju, a oni ciju muziku ne pusta da propadaju? To mi je isto nedopustivo, pa nece mi neko ko pusta muziku odredjivati pravila na muzickoj sceni.

Fakat je sve otislo dodjavola :)
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#37 Re: Jazz

Post by Obskurni »

To što vi ne zadirete dalje od svoje kaldrme i sve što vidite na tvu je DJ Shone ne mora znaciti da se prava istina krije negdje drugdje.
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#38 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Obskurni wrote:To što vi ne zadirete dalje od svoje kaldrme i sve što vidite na tvu je DJ Shone ne mora znaciti da se prava istina krije negdje drugdje.
Ma, stvar je u tome da, ja licno, postujem DJ-eve i cijenim to sto rade jer ipak treba znati raditi to sto oni rade, miksati razlicitu muziku da to ispadne kao jedna cjelina i na kraju nesto sto bi se moglo slusati. Ali ne gledam na njih kao na muzicare vec kao na neku vrstu tehnicara, montazera. Poput filmskih montazera, gdje kamerman snimi ono sto glumci odglume, scenaristi napisu, kostimografi predstave i sto na kraju montazer montira u jednu cjelinu. I to postujem jer stvarno treba znanje i da se to sve ukomponuje i postavi na svoje mjesto. Ali ih jednostavno ne mogu gledati kao muzicare jer je muzika strogo definisan pojam a oni ne stvaraju muziku direktno vec prave razlicite varijacije vec snimljene muzike koju su napravili (odsvirali) neki drugi muzicari.
- U svakom slucaju ne potcjenjujem njihovo znanje ni vjestinu niti to sto rade, samo ih ne mogu kategorizirati u muzicare.
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#39 Re: Jazz

Post by NeenaSa »

http://www.youtube.com/watch?v=pRrFWp4DUho :)
Da ne ulazim u disput. :-)
O chemu vi? :roll:
Slusham , ovisno od trenutka.
Dodvoranjana , da ne navodim, ... :evil: :oops: :D
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#40 Re: Jazz

Post by Obskurni »

JazzNote wrote:
Obskurni wrote:To što vi ne zadirete dalje od svoje kaldrme i sve što vidite na tvu je DJ Shone ne mora znaciti da se prava istina krije negdje drugdje.
Ma, stvar je u tome da, ja licno, postujem DJ-eve i cijenim to sto rade jer ipak treba znati raditi to sto oni rade, miksati razlicitu muziku da to ispadne kao jedna cjelina i na kraju nesto sto bi se moglo slusati. Ali ne gledam na njih kao na muzicare vec kao na neku vrstu tehnicara, montazera. Poput filmskih montazera, gdje kamerman snimi ono sto glumci odglume, scenaristi napisu, kostimografi predstave i sto na kraju montazer montira u jednu cjelinu. I to postujem jer stvarno treba znanje i da se to sve ukomponuje i postavi na svoje mjesto. Ali ih jednostavno ne mogu gledati kao muzicare jer je muzika strogo definisan pojam a oni ne stvaraju muziku direktno vec prave razlicite varijacije vec snimljene muzike koju su napravili (odsvirali) neki drugi muzicari.
- U svakom slucaju ne potcjenjujem njihovo znanje ni vjestinu niti to sto rade, samo ih ne mogu kategorizirati u muzicare.
Ma nemaš ti veze o čemu pricas.
Ti pricas o ljudima koji miksaju pjesme ili prave remixe a ne o elektronskoj muzici.
Pošalji recimo ovima mejl

i reci im da su oni samo to namontirali i da nisu nijedan ton proizveli.
Svejedno kako ces ton proizvesti, jal puhao u trubu jal podešavao frekvencije, visinu i još pun kurac stvari na kompjuteru. Oboma je na um pala ideja kako bi nešto trebalo zvucati i svejedno je kako se taj zvuk manifestira. On je proizvod inspiracije i talenta.
User avatar
drugtito2011
Posts: 2911
Joined: 01/08/2011 18:45

#41 Re: Jazz

Post by drugtito2011 »

Ma pusti te DJ-e. Vrati se iyvornoj temi. Meni trenutno godi uhu Diana Krall - Live in Paris, Madleine Perioux i NIna Simone. A od ostalih Andreas Wollenveider i Blonker.. Mozda nije cisti jazz al dobro zvuci.
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#42 Re: Jazz

Post by NeenaSa »

:)
User avatar
black
Posts: 17240
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#43 Re: Jazz

Post by black »

shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#44 Re: Jazz

Post by shin »



Nisam skontao temu na vrijeme.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#45 Re: Jazz

Post by shin »

User avatar
Saian
Posts: 15383
Joined: 08/04/2004 21:50

#46 Re: Jazz

Post by Saian »

Obskurni wrote:To što vi ne zadirete dalje od svoje kaldrme i sve što vidite na tvu je DJ Shone ne mora znaciti da se prava istina krije negdje drugdje.
ovdje fali jedno 'NE' inache je autogol :D
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#47 Re: Jazz

Post by JazzNote »

Obskurni wrote:
JazzNote wrote:
Obskurni wrote:To što vi ne zadirete dalje od svoje kaldrme i sve što vidite na tvu je DJ Shone ne mora znaciti da se prava istina krije negdje drugdje.
Ma, stvar je u tome da, ja licno, postujem DJ-eve i cijenim to sto rade jer ipak treba znati raditi to sto oni rade, miksati razlicitu muziku da to ispadne kao jedna cjelina i na kraju nesto sto bi se moglo slusati. Ali ne gledam na njih kao na muzicare vec kao na neku vrstu tehnicara, montazera. Poput filmskih montazera, gdje kamerman snimi ono sto glumci odglume, scenaristi napisu, kostimografi predstave i sto na kraju montazer montira u jednu cjelinu. I to postujem jer stvarno treba znanje i da se to sve ukomponuje i postavi na svoje mjesto. Ali ih jednostavno ne mogu gledati kao muzicare jer je muzika strogo definisan pojam a oni ne stvaraju muziku direktno vec prave razlicite varijacije vec snimljene muzike koju su napravili (odsvirali) neki drugi muzicari.
- U svakom slucaju ne potcjenjujem njihovo znanje ni vjestinu niti to sto rade, samo ih ne mogu kategorizirati u muzicare.
Ma nemaš ti veze o čemu pricas.
Ti pricas o ljudima koji miksaju pjesme ili prave remixe a ne o elektronskoj muzici.
i reci im da su oni samo to namontirali i da nisu nijedan ton proizveli.
Svejedno kako ces ton proizvesti, jal puhao u trubu jal podešavao frekvencije, visinu i još pun kurac stvari na kompjuteru. Oboma je na um pala ideja kako bi nešto trebalo zvucati i svejedno je kako se taj zvuk manifestira. On je proizvod inspiracije i talenta.
-"Svejedno je kako ces ton proizvesti, jal puhao u trubu jal podesavao frekvencije, visinu i jos pun kurac stvari na kompjuteru." :lol:

Evo, ja se povlacim iz diskusije o elektronskoj muzici jer i nemam bas puno znanja o njoj, samo sam iznio svoje misljenje.
-A ti molim te prvo razmisli o cemu pricas i jel to smisleno prije nego izneses misljenje kao sto je ovo gore.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#48 Re: Jazz

Post by shin »

JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#49 Re: Jazz

Post by JazzNote »

shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#50 Re: Jazz

Post by shin »

Post Reply