visina plate u bankama Sarajevo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Vincent_Chase
Posts: 143
Joined: 11/09/2008 11:22

#26 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Vincent_Chase »

SSemir wrote:
KatarinaKosaca wrote:
sabanss wrote:Banke su privatne firme gdje je placa ugovorena, ne utvrdjena pravilnikom.
Centralna i Razvojna nisu privatne banke, a
razvojna ima 14 plaća, prosjek 4000 neto mjesečno :roll:
malo se provaljujemo, tj malo vise. drzavna firma pa se po defaultu pretpostavlja da imaju ogromne pare, jel? :-)
kakvih crnih 4000 prosjek, svega par osoba ima malo iznad tog tvog prosjeka. kakve 14te plate? haha bas lupas...

opet mislim da grijesite, tj. pogresno tumacite informacije o bruto ili neto..... da su "prosjecne" 4000 bruto, to vjerujem, jer to ispadne nekih 2500 neto,,sto u centralnoj banci i razvojnoj banci je "veoma cesta plata"...

licno znam 2 osobe koje tamo rade, ili imaju sigurno preko 2 000 neto...
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#27 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by SSemir »

Vincent_Chase wrote:
SSemir wrote:
KatarinaKosaca wrote:Centralna i Razvojna nisu privatne banke, a
razvojna ima 14 plaća, prosjek 4000 neto mjesečno :roll:
malo se provaljujemo, tj malo vise. drzavna firma pa se po defaultu pretpostavlja da imaju ogromne pare, jel? :-)
kakvih crnih 4000 prosjek, svega par osoba ima malo iznad tog tvog prosjeka. kakve 14te plate? haha bas lupas...

opet mislim da grijesite, tj. pogresno tumacite informacije o bruto ili neto..... da su "prosjecne" 4000 bruto, to vjerujem, jer to ispadne nekih 2500 neto,,sto u centralnoj banci i razvojnoj banci je "veoma cesta plata"...

licno znam 2 osobe koje tamo rade, ili imaju sigurno preko 2 000 neto...
pa eto katarina je napisala da misli na neto platu,a ne bruto, pa sam i reagovao. u centralnoj banci su plate na malo vecem nivou, ali opet nisu 4000 neto u prosjeku.
ako je kome to malo, neka cilja na mjesto generalnog direktora za BiH nekih od ovih privatnih banaka, pa ce imati platu po 30-40 hiljada KM :D
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2114
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica
Vozim: odlično

#28 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by JOINT_1921 »

....
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#29 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by mali_milojica »

zna li neko kolika je plata pravnika koji ide na sudske sporove,koji samostalno vodi slucaj?
hvala
User avatar
nineinchnails
Posts: 1672
Joined: 24/02/2009 12:09

#30 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by nineinchnails »

800 BAM nije plata nego studentski dzeparac.
Ali, htjeli smo demokratiju i kapitalizam, i eto nam ga. Direktor sebi odredi platu 15000 BAM mjesecno, a radnike tretira kao robove.
Najmanja plata bi trebala biti 1000-1200 KM i to za nekvalifikovane radnike.
Stvarno, ova drzava ima mnostvo umjetnika i madjionicara, jer, ko uspije sa 800 BAM sastaviti kraj s krajem, taj je stvarno madjionicar.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42320
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#31 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by bleee_sa »

nineinchnails wrote:800 BAM nije plata nego studentski dzeparac.
Ali, htjeli smo demokratiju i kapitalizam, i eto nam ga. Direktor sebi odredi platu 15000 BAM mjesecno, a radnike tretira kao robove.
Najmanja plata bi trebala biti 1000-1200 KM i to za nekvalifikovane radnike.
Stvarno, ova drzava ima mnostvo umjetnika i madjionicara, jer, ko uspije sa 800 BAM sastaviti kraj s krajem, taj je stvarno madjionicar.
Paša moj, ljudi sastavljaju od 400 KM kraj s krajem, i to tročlane porodice. ;-)
User avatar
nineinchnails
Posts: 1672
Joined: 24/02/2009 12:09

#32 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by nineinchnails »

bleee_sa wrote:
nineinchnails wrote:800 BAM nije plata nego studentski dzeparac.
Ali, htjeli smo demokratiju i kapitalizam, i eto nam ga. Direktor sebi odredi platu 15000 BAM mjesecno, a radnike tretira kao robove.
Najmanja plata bi trebala biti 1000-1200 KM i to za nekvalifikovane radnike.
Stvarno, ova drzava ima mnostvo umjetnika i madjionicara, jer, ko uspije sa 800 BAM sastaviti kraj s krajem, taj je stvarno madjionicar.
Paša moj, ljudi sastavljaju od 400 KM kraj s krajem, i to tročlane porodice. ;-)
Pa to su vec profesionalni madjionicari i umjetnici. Pa meni su same rezije za stan oko 300 BAM mjesecno.
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#33 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Josip321 »

Čuo sam za jedan slučaj (ne sjećam se svih podataka točno ali bit je istinita) u jednoj banci gdje je jedna djelatnica prebacivala novce sa računa klijenata na svoje račune. Otkrivena, prebačena sa toga mjesta na drugu poziciju u drugom gradu. Na poziciju gdje ne može to više raditi. Ona ima dobru zaleđinu i njoj je to oprošteno te joj je skoro kao nagrada premještaj došao. Otišla čini mi se na poziciju koja je bolje plaćena.
A u istoj banci su neki degradirani ili dobijali otkaze za nenamjerne greške, propuste.
Naveo sam ovaj primjer da dočaram situaciju. Tako ti je i sa plaćama. Znam da u ovoj banci imaju razrede sa startovima. Tako da ako imaš dobru vezu i zaštitnika dobijaš puno bolji start. Ako nemaš, trpi. Moja sestra je imala višu i polagala razliku za 4 godine fakulteta kada je primljena. A primljena je sa srednjom ekonomskom. To je bilo ima 5-6 godina. Visoku školu ima 3-4 godine. Još i dalje nema start od 1200 KM koji je za visoku školu.
Također ima ljudi sa srednjom koji imaju maksimalan start, dobijaju najbolje ocjene kada se ocjenjuju radi dodatnih naknada, najlakše poslove rade. Nigdje ne piše da su voditelji, šefići, ništa, ali se tako postavljaju i mora ih se slušati. Jer imaju zaleđinu. Onda se voditelji i šefovi takvih moraju pasati, podilaziti im. Pa se često radi toga istresaju na ovima bez poleđine.

Sve ti zavisi od toga gdje radiš i kakva ti je zaleđina.
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#34 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by mirsek »

Josip321 wrote:Čuo sam za jedan slučaj (ne sjećam se svih podataka točno ali bit je istinita) u jednoj banci gdje je jedna djelatnica prebacivala novce sa računa klijenata na svoje račune. Otkrivena, prebačena sa toga mjesta na drugu poziciju u drugom gradu. Na poziciju gdje ne može to više raditi. Ona ima dobru zaleđinu i njoj je to oprošteno te joj je skoro kao nagrada premještaj došao. Otišla čini mi se na poziciju koja je bolje plaćena.
A u istoj banci su neki degradirani ili dobijali otkaze za nenamjerne greške, propuste.
Naveo sam ovaj primjer da dočaram situaciju. Tako ti je i sa plaćama. Znam da u ovoj banci imaju razrede sa startovima. Tako da ako imaš dobru vezu i zaštitnika dobijaš puno bolji start. Ako nemaš, trpi. Moja sestra je imala višu i polagala razliku za 4 godine fakulteta kada je primljena. A primljena je sa srednjom ekonomskom. To je bilo ima 5-6 godina. Visoku školu ima 3-4 godine. Još i dalje nema start od 1200 KM koji je za visoku školu.
Također ima ljudi sa srednjom koji imaju maksimalan start, dobijaju najbolje ocjene kada se ocjenjuju radi dodatnih naknada, najlakše poslove rade. Nigdje ne piše da su voditelji, šefići, ništa, ali se tako postavljaju i mora ih se slušati. Jer imaju zaleđinu. Onda se voditelji i šefovi takvih moraju pasati, podilaziti im. Pa se često radi toga istresaju na ovima bez poleđine.

Sve ti zavisi od toga gdje radiš i kakva ti je zaleđina.
U kojoj je to banci start 1200 KM za VS ?
Meni rodica sa VSS vodi parnice za banku i plata joj oko 1600 KM i to sa punim ostvarenim dodatkom na staz.
Last edited by mirsek on 12/02/2015 18:43, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#35 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by muminovic »

Banka se drzi prosjecne plate u FBiH, i to je to uglavnom.

Ljudi sa faxom i jacim polozajima imaju do 2 prosjecne u FBiH. (cca 1600 KM).
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#36 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by mali_milojica »

mirsek wrote:
Josip321 wrote:Čuo sam za jedan slučaj (ne sjećam se svih podataka točno ali bit je istinita) u jednoj banci gdje je jedna djelatnica prebacivala novce sa računa klijenata na svoje račune. Otkrivena, prebačena sa toga mjesta na drugu poziciju u drugom gradu. Na poziciju gdje ne može to više raditi. Ona ima dobru zaleđinu i njoj je to oprošteno te joj je skoro kao nagrada premještaj došao. Otišla čini mi se na poziciju koja je bolje plaćena.
A u istoj banci su neki degradirani ili dobijali otkaze za nenamjerne greške, propuste.
Naveo sam ovaj primjer da dočaram situaciju. Tako ti je i sa plaćama. Znam da u ovoj banci imaju razrede sa startovima. Tako da ako imaš dobru vezu i zaštitnika dobijaš puno bolji start. Ako nemaš, trpi. Moja sestra je imala višu i polagala razliku za 4 godine fakulteta kada je primljena. A primljena je sa srednjom ekonomskom. To je bilo ima 5-6 godina. Visoku školu ima 3-4 godine. Još i dalje nema start od 1200 KM koji je za visoku školu.
Također ima ljudi sa srednjom koji imaju maksimalan start, dobijaju najbolje ocjene kada se ocjenjuju radi dodatnih naknada, najlakše poslove rade. Nigdje ne piše da su voditelji, šefići, ništa, ali se tako postavljaju i mora ih se slušati. Jer imaju zaleđinu. Onda se voditelji i šefovi takvih moraju pasati, podilaziti im. Pa se često radi toga istresaju na ovima bez poleđine.

Sve ti zavisi od toga gdje radiš i kakva ti je zaleđina.
U kojoj je to banci start 1200 KM za VS ?
Meni rodica sa VSS vodi parnice za banku i plata joj oko 1600 KM i to sa punim ostvarenim dodatkom na staz.
Ima li polozen pravosudni ispit?
Koliko dugo radi u banci?
I koja je banka u pitanju?
Mozes odg i na pp ako ne zelis javno. Hvala unaprijed.
User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#37 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by mirsek »

mali_milojica wrote:
mirsek wrote:
Josip321 wrote:Čuo sam za jedan slučaj (ne sjećam se svih podataka točno ali bit je istinita) u jednoj banci gdje je jedna djelatnica prebacivala novce sa računa klijenata na svoje račune. Otkrivena, prebačena sa toga mjesta na drugu poziciju u drugom gradu. Na poziciju gdje ne može to više raditi. Ona ima dobru zaleđinu i njoj je to oprošteno te joj je skoro kao nagrada premještaj došao. Otišla čini mi se na poziciju koja je bolje plaćena.
A u istoj banci su neki degradirani ili dobijali otkaze za nenamjerne greške, propuste.
Naveo sam ovaj primjer da dočaram situaciju. Tako ti je i sa plaćama. Znam da u ovoj banci imaju razrede sa startovima. Tako da ako imaš dobru vezu i zaštitnika dobijaš puno bolji start. Ako nemaš, trpi. Moja sestra je imala višu i polagala razliku za 4 godine fakulteta kada je primljena. A primljena je sa srednjom ekonomskom. To je bilo ima 5-6 godina. Visoku školu ima 3-4 godine. Još i dalje nema start od 1200 KM koji je za visoku školu.
Također ima ljudi sa srednjom koji imaju maksimalan start, dobijaju najbolje ocjene kada se ocjenjuju radi dodatnih naknada, najlakše poslove rade. Nigdje ne piše da su voditelji, šefići, ništa, ali se tako postavljaju i mora ih se slušati. Jer imaju zaleđinu. Onda se voditelji i šefovi takvih moraju pasati, podilaziti im. Pa se često radi toga istresaju na ovima bez poleđine.

Sve ti zavisi od toga gdje radiš i kakva ti je zaleđina.
U kojoj je to banci start 1200 KM za VS ?
Meni rodica sa VSS vodi parnice za banku i plata joj oko 1600 KM i to sa punim ostvarenim dodatkom na staz.
Ima li polozen pravosudni ispit?
Koliko dugo radi u banci?
I koja je banka u pitanju?
Mozes odg i na pp ako ne zelis javno. Hvala unaprijed.
Nema polozen pravosudni. Ima zbog toga limit na iznose koje u parnicama vodi.
Citav zivot radi u banci sa VSS , jos malo pa u penziju treba, puni staz .
Ne mogu reci koja je banka u pitanju. :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6474
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#38 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Daryl Dixon »

.
User avatar
mousstapha
Posts: 4182
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#39 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by mousstapha »

Jel placaju banke sve doprinose ili i kod njih ima koverta?
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#40 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Dr Kova »

pratim
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#41 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by moke_017 »

.
Last edited by moke_017 on 23/05/2018 01:21, edited 1 time in total.
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#42 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by moke_017 »

I još nešto kad radiš u banci ideš pravo u džehenem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 82345
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Truba »

moja je rodjakinja sefica poslovnice u hercegovini

oko 1400

jedina prednost
niska kamatna stopa za kredite

i ko voli primati poklone ako klijent ne može dići kredit :D
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#44 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by musicman80 »

Na zapadu bankari dobivaju bonuse na plate. Njima isto samo plata nije neka, ali bonusi mogu biti ogromni. Zato je percepcija da bankari zaradjuju kao ludi.
User avatar
Truba
Posts: 82345
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Truba »

to možda menadžment
ali šljakeri sumnjam
User avatar
nepass1
Posts: 9927
Joined: 06/07/2017 07:35

#46 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by nepass1 »

dobije se bonusa ali ne prelazi to 250KM mjesecno. a dobro se moras oznojiti da ga dobijes.
a plate su slabe pogotovo kako je dosao porez na TO. sad svima 50% manji TO.
User avatar
nepass1
Posts: 9927
Joined: 06/07/2017 07:35

#47 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by nepass1 »

eh da, cistacica u razvojnoj banci ima osjetno vecu platu nego bankar za fizicka lica u komercijalnim bankama :mrgreen:
zrakomlat
Posts: 10248
Joined: 23/09/2012 17:22

#48 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by zrakomlat »

mousstapha wrote:Jel placaju banke sve doprinose ili i kod njih ima koverta?
Nema koverte.
DearJohn
Posts: 534
Joined: 11/01/2011 14:35

#49 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by DearJohn »

musicman80 wrote:Na zapadu bankari dobivaju bonuse na plate. Njima isto samo plata nije neka, ali bonusi mogu biti ogromni. Zato je percepcija da bankari zaradjuju kao ludi.
Znam zenu radi u Skandinaviji u jednoj od najvecih banaka, kao personalni bankir (znaci nije salter i to). Plata joj je mislim oko 2400 EUR + neki bonus oko 100 EUR mjesecno. Provjereno. Znaci nisu ni tamo neke cifre, s obzirom na troskove zivota tamo.
User avatar
Truba
Posts: 82345
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: visina plate u bankama Sarajevo

Post by Truba »

skandinavija je ionako sranje :D
na skeli u švici 7000 franaka :D
Post Reply