Prijedor

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
slusam.ba
Posts: 100
Joined: 19/02/2008 15:33
Location: svemir

#176 ...

Post by slusam.ba »

Stari wrote:
Brunello wrote:neko gore spomenu "glavnu plazu u starom gradu"....moze mi neko pojasnit gdje je to bilo?? cuj glavna plaza u starom gradu!!
bila gradska kod mosta, na kicinom, na uscu, pa na trafo-u pa dalje emina pa onda zeger pa sve do alisici i ostre luke ali za glavnu plazu u starom gradu nikad nisam cuo.... meni najdraze mjesto je uvijek draganov vagon bio...onaj brzak ahhhh sanjam o njemu....bem ti misch-a.... :(
To sto si ti nazivao gradskom plazom ...se u stvari u MZ prijedor 3 (koja obuhvata stari grad , zagrad i skelu) uvijek ispravno nazivalo Glavnom plazom ...evo recimo ja za svog vakta nikad nisam izustio sintagmu "gradska plaza"...postojao je Gradski stadion, postojala je Gradska trznica (oliti stara pijaca)...ali plaza je bila ...Glavna.

Nego nesto si mi sumnjiv ti :D brunello :D ...kao da si sa Urija ili iz KokinGrada ...dok se u svom nabrajanju prijedorskih kupalista zaustavljas kod glavne plaze ...isto kao da nizvodno od nje nikad nista nije bilo...

Eeeehe he ....A bilo je ... bogme jeste ...itekako je bilo...no podjimo redom.

Nizvodno od Glavne plaze se nalazilo jos nekoliko vrlo finih i posjecenih kupalista prvo je tzv Hadzalica ploca ...gdje su se osim kupanja mogli sprovoditi aktiviteti ribanja ponjava i cilima (tepisi - oni id sintetickih materijala- nisu bili pogodni )

Nakon Hadzalica ploce dodje ...pijescano kupaliste, nize kuce Jususfa kocijasha...ta plaza je teritorijalno jos uvijek u domenu Starog grada. Onda dodje usce prvog Bereka u Sanu i odvajanje drugog bereka od Sane koji onda pravi drugo rijecno ostrvo ... koje smo svi zvali jednostavno Ada.
U Adi se nalazilo nekoliko finih mjesta za kupanje i suncanje rostiljanje te sport i rekreaciju (tu je bilo pomocno igraliste OFK Berek) ...onda, nakon toga, se ...sto je sasvim normalno i prirodno... dakle i drugi Berek ponovo spaja sa rijekom Sanom i tu zavrsava Ada. i Pocinju skelarska kupalista.

Tu gdje se se Berek ponovo spaja sa Sanom se nalazila klaonica mesne industrije Impro-Prijedor...kasnije je Impro izgradio novu klaonicu (pokraj vatrogasnog doma i gradskog stadiona) a ta stara je postala kozhara i pripadala je KtK -Visoko.

Nizvodno od kozhare ...prvo kupaliste se zvalo ...Milenkov brod (ili Vrba)...pa nakon njega su dolazili ...Prvi brod , Drugi Brod, Treci Brod, Cetvrti Brod , Peti Brod....zatim Djidjin Vir....te na kraju Picin Skver....

Mozda ces pomisliti da te zezam buduci da su ovi nazivi stvarno malo luckasti ...ali te uvjeravam da su ta mjesta posojala i da su se upravo tako zvala.
Napomena za ove dvije zadnje loakcije ...Djdjin Vir i Picin Skver su koristene dijelom za kupanje...dijelom za "nocne aktivnosti" motorizovanih ljubavnika ...dakle parova koji su imali automobile.

Nizvodno od Picin skvera pocinje teritorija drugog svijeta ...teritorija MZ Brezicani. :D

e neka si mu fino objasnio svu tu zbrku oko plaza... ja sam se u trenutku zbunila odnosno brunello me zbunih sa tom gradskom plazom jer koliko se ja sjecam mi smo uviejk govorili idemo na glavnu pazu ...
nego gdje si ti tacno zivio ako smijem pitati??? malo me interesuje jer izgleda da smo bili komsije...
User avatar
lotPi
Posts: 511
Joined: 19/09/2005 13:59

#177

Post by lotPi »

Svaka cast Stari, na enciklopedijskom znanju o plazama u PD-u.
Za mene je bilo "atrakitvno" sam par plaza.
Gradska dok sam morao ici sa mamom :) (stari mi se nikad nije okupao na Sani, nikad nije rekao zasto), kasnije rijetko tu, samo ev. radi skakanja sa skakaonice ili stepenica.
Zatim na Kicinom, pa na Uscu, kako sam bivao stariji, a na kraju na Zegeru koji je nekako bio vrhunac, za raju u mojim godinama:) a bez auta.
Spustanja niz brzake su bili zakon.
Za plocu sam naravno znao, ali se nikada nisam kupao, a sve nizvodno je nepoznanica za mene :) (osim pojmova djidjin vir i picin skver:) )

Al' sto se tice dodirnih tacaka sa PD-om, nekako ih je sve manje i prelaze u sferu utopijskih i virtuelnih sjecanja i dogadjaja.
Ono kao sto Milan Mladenovis kaze "i kao da je bilo nekad, i kao da je bilo tu".
Najjaci osjecaj da sam opet "kod kuce" je bio proslo ljeto na koncertu Mistery u Lovcu, puna basta nekih ljudi iz 80/90ih, za koje znam da su odrasli kao i ja i na istom asfaltu.
Vec sutradan druga slika i drugi osjecaj.
Ne vjerujem da cu se ikad dole vratiti, mada mi ne pada napamet da prodam ili zamijenim imovinu.
Last edited by lotPi on 28/02/2008 11:25, edited 2 times in total.
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#178

Post by ShishMima »

lotPi wrote:Svaka cast Stari, na enciklopedijskom znanju o plazama u PD-u.
Za mene je bilo "atrakitvno" sam par plaza.
Gradska dok sam morao ici sa mamom :) (stari mi se nikad nije okupao na Sani, nikad nije rekao zasto), kasnije rijetko tu, samo ev. radi skakanja sa skakaonice ili stepenica.
Zatim na Kicinom, pa na Uscu, kako sam bivao stariji, a na kraju na Zegeru koji je nekako bio vrhunac, za raju u mojim godinama:) a bez auta.
Spustanja niz brzake su bili zakon.
Za plocu sam naravno znao, ali se nikada nisam kupao, a sve nizvodno je nepoznanica za mene :) (osim pojmova djidjin vir i picin skver:) )

Al' sto se tice dodornih tacaka sa PD-om, nekako ih je sve manje i prelaze u sferu utopijskih i virtuelnih sjecanja i dogadjaja.
Ono kao sto Milan Mladenovis kaze "i kao da je bilo nekad, i kao da je bilo tu".
Najjaci osjecaj da sam opet "kod kuce" je bio proslo ljeto na koncertu Mystery u Lovcu, puna basta nekih ljudi iz 80/90ih, uza koje znam da su odrasli kao i ja i na istom asfaltu.Vec sutradan druga slika i drugi osjecaj.
Ne vjerujem da cu se ikad dole vratiti, mada mi ne pada napamet da prodam ili zamijenim imovinu.
Mocan koncert bi , zar ne? Nisam bila do kraja, otisla sam kad su neki tamo poceli ojkati. No aplauz Dinki i Co. Vrhunac tog ljeta u PD. :)
User avatar
lotPi
Posts: 511
Joined: 19/09/2005 13:59

#179

Post by lotPi »

ShishMima wrote:
lotPi wrote: .... Najjaci osjecaj da sam opet "kod kuce" je bio proslo ljeto na koncertu Mystery u Lovcu, puna basta nekih ljudi iz 80/90ih, uza koje znam da su odrasli kao i ja i na istom asfaltu.Vec sutradan druga slika i drugi osjecaj.
/quote]

Mocan koncert bi , zar ne? Nisam bila do kraja, otisla sam kad su neki tamo poceli ojkati. No aplauz Dinki i Co. Vrhunac tog ljeta u PD. :)
Pa niko nije tamo ojkao!!! Nije imao ko:), kad su uglavnom bili raja "povratnici" :)
Ostadoh dugo poslije kraja al' to neprimjetih.
Mozda su bili oni u mraku pored Bereka :)
Last edited by lotPi on 28/02/2008 11:29, edited 1 time in total.
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#181

Post by ShishMima »

lotPi wrote:
ShishMima wrote:
lotPi wrote: .... Najjaci osjecaj da sam opet "kod kuce" je bio proslo ljeto na koncertu Mystery u Lovcu, puna basta nekih ljudi iz 80/90ih, uza koje znam da su odrasli kao i ja i na istom asfaltu.Vec sutradan druga slika i drugi osjecaj.
/quote]

Mocan koncert bi , zar ne? Nisam bila do kraja, otisla sam kad su neki tamo poceli ojkati. No aplauz Dinki i Co. Vrhunac tog ljeta u PD. :)
Pa niko nije tamo ojkao!!! Nije imao ko:), kad su uglavnom bili raja "povratnici" :)
Ostadoh dugo poslije kraja al' to neprimjetih.
Mozda su bili oni u mraku pored Bereka :)
Kratko je trajalo, cak je i Dinko nesto komentarisao u vezi toga.
Jes' jes' u mrakachi su bili :)
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#182

Post by ShishMima »

:sad:
Mah...nisam nesto posebno iznenadjena...
User avatar
lotPi
Posts: 511
Joined: 19/09/2005 13:59

#183

Post by lotPi »

Pojma nemam, jer sam dosao kada je koncert vec bio poceo, a bilo je krcata, tako da fakat nista nisam cuo.

Ali me je vise pogodio onaj seljakluk i krkanluk kod "Dede" ili kako se sada zove ona kafana u starom gradu, prije Lovca.
Uzivo muzika, a stolovi poredani kao na "svadbi" i opleti.
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#184

Post by ShishMima »

lotPi wrote:Pojma nemam, jer sam dosao kada je koncert vec bio poceo, a bilo je krcata, tako da fakat nista nisam cuo.

Ali me je vise pogodio onaj seljakluk i krkanluk kod "Dede" ili kako se sada zove ona kafana u starom gradu, prije Lovca.Uzivo muzika, a stolovi poredani kao na "svadbi" i opleti.
Mislis Zlatna Ribica?
User avatar
lotPi
Posts: 511
Joined: 19/09/2005 13:59

#185

Post by lotPi »

Jes' bas tako:)
Blokirah, ne bih se sjetio za 100 godina:)
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#186

Post by ShishMima »

lotPi wrote:Jes' bas tako:)
Blokirah, ne bih se sjetio za 100 godina:)
Ih znam kako je! ;)

http://www.youtube.com/watch?v=GeDhjgca ... re=related

Evo da se podsjetimo...
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#187

Post by ShishMima »

http://www.youtube.com/watch?v=WviNCI3D ... re=related

Jos nesto...za neka dobra stara vremena.
Iako ja licno se ovog ne sjecam... 8)
User avatar
Brunello
Posts: 335
Joined: 06/08/2007 17:05
Location: Papue neue Guineja
Contact:

#188

Post by Brunello »

jao koji snimci ........bio sam tu........thx milion puta............ :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
User avatar
lotPi
Posts: 511
Joined: 19/09/2005 13:59

#189

Post by lotPi »

ShishMima wrote:http://www.youtube.com/watch?v=WviNCI3D ... re=related

Jos nesto...za neka dobra stara vremena.
Iako ja licno se ovog ne sjecam... 8)
Al' ima nas koji se jos uvijek sjecaju :)
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#190

Post by ShishMima »

Brunello wrote:jao koji snimci ........bio sam tu........thx milion puta............ :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Sjajno, malo smo se razvedrili :D
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#191

Post by ShishMima »

lotPi wrote:
ShishMima wrote:http://www.youtube.com/watch?v=WviNCI3D ... re=related

Jos nesto...za neka dobra stara vremena.
Iako ja licno se ovog ne sjecam... 8)
Al' ima nas koji se jos uvijek sjecaju :)
Pa eto to je za sve vas vel'ke koji se sjecaju;)
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#192

Post by Stari »

Ja se ...slabo sjecam ovih momaka iz 1990 (ako se nisam bas skroz preracunao - zovu se Mistery)...jel moze biti da su to oni sto su tu negdje s kraja 80-tih svirali par puta u kafani kod Shide u ciganluku? Eh ako su oni ...moze biti da sam ih jednom cuo ...nisam kod Shide bio redovan gost...

Izgleda da sam ja ovdje ...ono bas ...dibidus zalutao (u vremenskom aspektu)...ja se sjecam drugih tipova sto su svirali u Prijedoru. Snimke tih svirki je ...sad valjda nemoguce naci. Osim ovog:


klickni ovdje

Osim njega ...su svirali jos mnogi drugi ...moj licni favorit su bili Quo Vadis (sa Nerkom Arnautovicem) i Bosna Express (sa Edom Vajtom)...ali nazalost nemam nikakvih snimaka sa njima.
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#193

Post by ShishMima »

...jednom kad me probude... :zoka:
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#194

Post by Stari »

Sta je shishmimo...ako ti nesto nije jasno ...covjek se zove Sead Delkic ...nadimak mu je Papec...svirao je nekad davno u ljetnoj basti...kasnije, u drugoj polovici 80-tih u hotelu...



Ti ga se naravno nemozes sjecati ...ali eto ...ja to za nas sto ne da smo malo stariji...nego nam se uskoro blizi istek roka trajanja...:D
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#195

Post by ShishMima »

Stari wrote:Sta je shishmimo...ako ti nesto nije jasno ...covjek se zove Sead Delkic ...nadimak mu je Papec...svirao je nekad davno u ljetnoj basti...kasnije, u drugoj polovici 80-tih u hotelu...



Ti ga se naravno nemozes sjecati ...ali eto ...ja to za nas sto ne da smo malo stariji...nego nam se uskoro blizi istek roka trajanja...:D

Sve jasno, no problema. :)
Samo komentar na pjesmu bacih...
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#196

Post by Stari »

Shishmimo planiras li i ovog ljeta putovati u juzne krajeve?


Posjecujes li jos uvijek chat...ovdje na sa-x ....?
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#197

Post by ShishMima »

Stari wrote:Shishmimo planiras li i ovog ljeta putovati u juzne krajeve?


Posjecujes li jos uvijek chat...ovdje na sa-x ....?



Put na jug, nadam se a jos vise suncu. Bumo vidjeli...Ti???

A tamo, naletim katkad a jos brze izletim. ;)
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#198

Post by Stari »

Pa sto se tice prvog dijela ...o putovanju ....joj to ti je duga prica ...ne radi se niokakvoj tajni nego o tome da bi mi trebalo vise stranica da to objasnim ...pa rekoh ako si na chatu...mozemo tamo nastaviti ...ono da ne zachatavamo ovu temu ... pa ti vidi


:)
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#199

Post by ShishMima »

Pogledaj sanducic.
User avatar
lotPi
Posts: 511
Joined: 19/09/2005 13:59

#200

Post by lotPi »

Stari wrote:Ja se ...slabo sjecam ovih momaka iz 1990 (ako se nisam bas skroz preracunao - zovu se Mistery)...jel moze biti da su to oni sto su tu negdje s kraja 80-tih svirali par puta u kafani kod Shide u ciganluku? Eh ako su oni ...moze biti da sam ih jednom cuo ...nisam kod Shide bio redovan gost...

Izgleda da sam ja ovdje ...ono bas ...dibidus zalutao (u vremenskom aspektu)...ja se sjecam drugih tipova sto su svirali u Prijedoru. Snimke tih svirki je ...sad valjda nemoguce naci. Osim ovog:


klickni ovdje

Osim njega ...su svirali jos mnogi drugi ...moj licni favorit su bili Quo Vadis (sa Nerkom Arnautovicem) i Bosna Express (sa Edom Vajtom)...ali nazalost nemam nikakvih snimaka sa njima.
Gdje iskopa Shidu:)
Nisam tamo nikad bio, u moje vrijeme nije bio bas na dobrom glasu.
Al' sjecamo se mi i tvoje generacije, mada je je mistery nekako predstavnik mase malih i novih bendova koji su se pojavili 85-92.
Bili su jako kvalitetni i bili pred izdavanjem prvog albuma 92-e.

Al' znamo i tvoju generaciju, onako sjecam se je kao u magli :)
Post Reply