Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Jonn Jonzz
Posts: 14
Joined: 14/09/2017 17:58

#151 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by Jonn Jonzz »

JThomas wrote:ma ovo nije tema o sportu uopšte.
pa sport u ovoj državi i ne postoji, izvinjavam se državama jer poredim ovo sa državom!
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41397
Joined: 29/06/2011 23:39

#152 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by dječak sa šibicama »

Ognjen Kuzmic tajno poslao pismo FIBI: "Spasite me, ja sam otet, hocu u Bosnu"

Ne budite smijesni, iza sportskih uspjeha stoji rad, rad i samo rad. Sto bi rekli fudbaleri, talent je samo 20% uspjeha.

Raditi, raditi i samo raditi, pa mozda i dodju neki rezultati. Do tada, kme kme.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#153 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

dječak sa šibicama wrote:Ognjen Kuzmic tajno poslao pismo FIBI: "Spasite me, ja sam otet, hocu u Bosnu"

Ne budite smijesni, iza sportskih uspjeha stoji rad, rad i samo rad. Sto bi rekli fudbaleri, talent je samo 20% uspjeha.

Raditi, raditi i samo raditi, pa mozda i dodju neki rezultati. Do tada, kme kme.
Ne budi licemjeran. :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#154 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by seln »

dječak sa šibicama wrote:Ognjen Kuzmic tajno poslao pismo FIBI: "Spasite me, ja sam otet, hocu u Bosnu"

Ne budite smijesni, iza sportskih uspjeha stoji rad, rad i samo rad. Sto bi rekli fudbaleri, talent je samo 20% uspjeha.

Raditi, raditi i samo raditi, pa mozda i dodju neki rezultati. Do tada, kme kme.
Reci to tvojim sunarodnjacima u Hrvatskoj koji masovno bjeze u Njemacku.
Objasni im da moraju raditi, raditi i samo raditi, pa ce Hrvatska biti kao Njemacka.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41397
Joined: 29/06/2011 23:39

#155 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by dječak sa šibicama »

Koga bolan ti majoriziras iz Kopenhagena ili gdje si vec :D

Delati, delati, samo delati.

Za pocetak opraviti vodovod u glavnom gradu, nema vode u glavnom gradu, a vi o sportskim uspjesima pricate.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#156 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by bersK »



Za početak obavezno štivo.

Drugo. Ko kaže da Balkanci nisu ništa u fudbalu osvojili? Srbalji 2015 i 2013. Ništa a?

Da dodam šta nam još fali. Fali nam jedan Mamić (ili više njih).
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#157 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by The 51st State »

bingo ulaze u zooloski vrt, umjesto u tuzlanske klubove, a mozzart kladionica gradi 100 kosarkaskih terena u srbiji, prosta komparacija koja objasnjava manje vise sve.
kapital je u rukama seljaka koji su jos uvijek gladni i nemaju svijest o tercijarnim stvarima u drustvu tipa kulture, sporta, razvoja omladine, a drzava je preidiotski uredjena da ih ako nista usmjeri poreznim politikama kad papci sami nece.
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#158 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by pecpec »

hAZNADAR wrote:Cesto sam bio u prilici da odgovaram na pitanja stranaca zasto su Srbi tako dobri u kosarci, vaterpolu,.. Crnogorci u rukometu, Slovenci u kosarci,... Hrvati u rukometu,.. i cesto neznam ni sam sta da odgovorim. Pa mi prvo naumpane da je u pitanju tradicija sporta i kultura, ulaganje u talente,.. itd.
Pomenute drzave su cjelovite,nisu podjeljenje kao ova nasa.Ako krenemo od naj banalnije stvari,navijanje,podrska reprezentaciji,kod njih citava drzava stoji iza iste a kod nas jedna trecina.Ostale dvije trecine navijaju i podrzavaju Hrvatsku odnosno Srbiju.Ovako mala drzava puna kantona,ministara itd nema para da podjeli penzionerima penzije,isplati ljudima plate a kamo li da finansira nove nade-talente.I ovo malo sto imamo talenata vidimo kako se ponasaju prema drzavnom dresu.Ovde uspjeha u sportu dok je ovakva situacija nece biti nikad u nasoj drzavi.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#159 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by bingov buraz »

Kombinacija siromastva,lijenosti,poremecenih drustvenih vrijednosti,korupcije,ljudski resursi skromni,infrastruktura nepostojeca itd
Dobro i ovo imamo :mrgreen:

Jedino sto imamo kao prednost je solidna genetika ali nezdravim zivotom to brzo ponistimo.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#160 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by seln »

dječak sa šibicama wrote:Koga bolan ti majoriziras iz Kopenhagena ili gdje si vec :D

Delati, delati, samo delati.

Za pocetak opraviti vodovod u glavnom gradu, nema vode u glavnom gradu, a vi o sportskim uspjesima pricate.
Gdje god sam - ima ih dovoljno tamo koji te mogu majorizirati.
Majorizirati, majorizirati i samo majorizirati.
Bosnjaci mozda jesu lijeni, neuredni, nekulturni....
ali sigurno nisu spali na to da ih radu, redu i kulturi uci narod koji je kroz cijelu istoriju sve dobijao na guzove.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#161 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by aratet »

The 51st State wrote:bingo ulaze u zooloski vrt, umjesto u tuzlanske klubove, a mozzart kladionica gradi 100 kosarkaskih terena u srbiji, prosta komparacija koja objasnjava manje vise sve.
kapital je u rukama seljaka koji su jos uvijek gladni i nemaju svijest o tercijarnim stvarima u drustvu tipa kulture, sporta, razvoja omladine, a drzava je preidiotski uredjena da ih ako nista usmjeri poreznim politikama kad papci sami nece.
Uslovi su opravdanje za timske sportove, a sta je sa individualnim, u nekim Srbi i Hrvati osvajaju medalje iz nikakvih uslova.
rimsa91
Posts: 114
Joined: 21/07/2017 14:17

#162 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by rimsa91 »

Pročitah temu i manje više sve je rečeno.

Ali rekao bih slijedeće:
1. Mahalski mentalitet dolazi do izražaja jer nemamo tu želju za radom i odricanjem,
2. Bošnjaci osim šuplje priče nisu nikakve patriote a to pokazuju na milion i jednom primjeru, a za reprezentativne uspjehe potrebna je i doza patriotizma,
3. Srbi i Hrvati koji su talentovani odlaze u susjedne zemlje tako da nama većinom ostaje škart koji oni neće,
4. Društveno odgovorno poslovanje se svodi na stranačke štele ili talove tako da se tu nećemo nadati,
5. Osim banjalučkog Borca u rukometu i dijelom Bosne u košarci nikada nismo imali timove da se potuku sa većim timovima u bivšoj Jugi. To što tepamo sami sebi sa Sarajevo i Želju e to je druga priča.
6. Bošnjaci nisu genetski talenovani za sport, jednostavno to je tako.

Ovdje sa brojao Bošnjake kao većinsku naciju i naciju kojoj je stalo do naše zemlje, 90 % Srba i Hrvata ovu zemlju smatra kao bankomat.

Sada off topic na sportske uspjehe. Puno je bitnije da budemo upsješni u Biznisu i Kulturi nego u Sportu, to je sasvim nebitna stvar. Snaga zemlje se ogleda kroz i jedino Ekonomiju a Sport je samo produkt. Primjer toga je Slovenija.

Ne zamjerite na dužini posta. Pozz :D
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#163 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by The 51st State »

aratet wrote:
The 51st State wrote:bingo ulaze u zooloski vrt, umjesto u tuzlanske klubove, a mozzart kladionica gradi 100 kosarkaskih terena u srbiji, prosta komparacija koja objasnjava manje vise sve.
kapital je u rukama seljaka koji su jos uvijek gladni i nemaju svijest o tercijarnim stvarima u drustvu tipa kulture, sporta, razvoja omladine, a drzava je preidiotski uredjena da ih ako nista usmjeri poreznim politikama kad papci sami nece.
Uslovi su opravdanje za timske sportove, a sta je sa individualnim, u nekim Srbi i Hrvati osvajaju medalje iz nikakvih uslova.
to je vec iskljucivo do drzave, mada ni kod susjeda nije presjajno ali u odnosu na nas su svjetlosnim godinama daleko, oni svojim individualnim sportistima ako nista daju stan, nacionalnu penziju i slicne beneficije, imas primjer one teakwando olimpijske pobjednice, lijevi marginalni sport ali drzava joj odmah stan i platu obezbjedi, dok kod nas pezer ne zna ni hoce li na takmicenje, a infrastrukturni uslovi su za indvidualne sportove nepresudni, sustinskija je materijalna podrska i sigurnost.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#164 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by seln »

rimsa91 wrote: 6. Bošnjaci nisu genetski talenovani za sport, jednostavno to je tako.
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Bosnjaci se od ostalih balkanskih naroda genetski ne razlikuju ni mrvu, jer ni Bosnjaci, ni Srbi ni Hrvati nisu genetska, vec politicka kategorija.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#165 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by seln »

The 51st State wrote:
aratet wrote:
The 51st State wrote:bingo ulaze u zooloski vrt, umjesto u tuzlanske klubove, a mozzart kladionica gradi 100 kosarkaskih terena u srbiji, prosta komparacija koja objasnjava manje vise sve.
kapital je u rukama seljaka koji su jos uvijek gladni i nemaju svijest o tercijarnim stvarima u drustvu tipa kulture, sporta, razvoja omladine, a drzava je preidiotski uredjena da ih ako nista usmjeri poreznim politikama kad papci sami nece.
Uslovi su opravdanje za timske sportove, a sta je sa individualnim, u nekim Srbi i Hrvati osvajaju medalje iz nikakvih uslova.
to je vec iskljucivo do drzave, mada ni kod susjeda nije presjajno ali u odnosu na nas su svjetlosnim godinama daleko, oni svojim individualnim sportistima ako nista daju stan, nacionalnu penziju i slicne beneficije, imas primjer one teakwando olimpijske pobjednice, lijevi marginalni sport ali drzava joj odmah stan i platu obezbjedi, dok kod nas pezer ne zna ni hoce li na takmicenje, a infrastrukturni uslovi su za indvidualne sportove nepresudni, sustinskija je materijalna podrska i sigurnost.
Image
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#166 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by seln »

The 51st State wrote:
aratet wrote:
The 51st State wrote:bingo ulaze u zooloski vrt, umjesto u tuzlanske klubove, a mozzart kladionica gradi 100 kosarkaskih terena u srbiji, prosta komparacija koja objasnjava manje vise sve.
kapital je u rukama seljaka koji su jos uvijek gladni i nemaju svijest o tercijarnim stvarima u drustvu tipa kulture, sporta, razvoja omladine, a drzava je preidiotski uredjena da ih ako nista usmjeri poreznim politikama kad papci sami nece.
Uslovi su opravdanje za timske sportove, a sta je sa individualnim, u nekim Srbi i Hrvati osvajaju medalje iz nikakvih uslova.
to je vec iskljucivo do drzave, mada ni kod susjeda nije presjajno ali u odnosu na nas su svjetlosnim godinama daleko, oni svojim individualnim sportistima ako nista daju stan, nacionalnu penziju i slicne beneficije, imas primjer one teakwando olimpijske pobjednice, lijevi marginalni sport ali drzava joj odmah stan i platu obezbjedi, dok kod nas pezer ne zna ni hoce li na takmicenje, a infrastrukturni uslovi su za indvidualne sportove nepresudni, sustinskija je materijalna podrska i sigurnost.
Nije o sportu, ali bas nekako pase uz temu:
Zbog nedostatka novca BiH se ni naredne godine neće takmičiti na Eurosongu
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#167 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by bingov buraz »

seln wrote:
rimsa91 wrote: 6. Bošnjaci nisu genetski talenovani za sport, jednostavno to je tako.
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Bosnjaci se od ostalih balkanskih naroda genetski ne razlikuju ni mrvu, jer ni Bosnjaci, ni Srbi ni Hrvati nisu genetska, vec politicka kategorija.
Ovo jeste glupost.
Naprotiv imamo sasvim pristojne genetske predispozicije,kao i susjedi uostalom.Druga stvar je sto to ne znamo materijalizovati.Vise volimo pitu od salate i to ti je :mrgreen:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#168 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by The 51st State »

a ovo oko talenta, jos dok je "svjetlo" sijalo ovom zemljom, uzecu za primjer skijanje, bosanski takmaci slovencima u mladjim kategorijama ili su ih sisali ili bili ravnopravni, a posle su otpadali zbog uslova, trenera i daljeg usmjeravanja karijere. i danas je to tako manje vise.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#169 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

bingov buraz wrote:
seln wrote: :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Bosnjaci se od ostalih balkanskih naroda genetski ne razlikuju ni mrvu, jer ni Bosnjaci, ni Srbi ni Hrvati nisu genetska, vec politicka kategorija.
Ovo jeste glupost.
Naprotiv imamo sasvim pristojne genetske predispozicije,kao i susjedi uostalom.Druga stvar je sto to ne znamo materijalizovati.Vise volimo pitu od salate i to ti je :mrgreen:

Prvaci smo i u disciplini koja se zove samopljuvačina. To treba proglasiti nacionalnim sportom.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#170 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by cyprus »

Evo da ja probam odgovorit, iako mi uveliko na neku stvar ide ovo stalno poređenje sa komšijama, što je nepresušni izvor dodatnih kompleksa za našu malu, napaćenu i psihološki ubijenu zemlju... O tome sam pisao neki dan na drugoj temi...



Ako pitaš zašto Srbija, Hrvatska i Slovenija imaju svojoj geografiji i ekonomiji neproporcionalno velike sportske uspjehe, ja bih rekao da je to nasljedstvo Jugoslavije i bivšeg sistema... Te tri republike su bile društveno-ekonomska i populacijska okosnica bivše zemlje, pa je realno za očekivati da veći dio jugoslavenskog nasljeđa ostane u tim državama... BiH, Crna Gora i Makedonija su u društvenom pogledu ipak bili periferija (uz Kosovo naravno)...

Eh, sad zašto kažem da je jugoslavensko nasljeđe bitno? Pa ako se pogledaju maltene sve države bivšeg istočnog bloka (sa izuzetkom Albanije, oni su imali svoju furku), sve one su imale izrazito razvijene sportske škole i odlične sportske rezultate na međunarodnoj sceni, također neproporcionalno velike u odnosu na veličinu populacije i ekonomski nivo... Rumunija, Poljska, Mađarska, Čehoslovačka, Bugarska, DDR o Sovjetskom Savezu da i ne govorim - sve su to bile velesile u brojnim sportovima... U tu grupu svakako spada i Jugoslavija, s tim što se ona više orijentisala na kolektivne sportove, dok su su ostale nabrojane zemlje ipak prvenstveno isticale u individualnim disciplinama... Komunističke zemlje su sport shvatale vrlo ozbiljno u kompetitivnom smislu, i to kao jednu od arena gdje se treba dokazati nadmoć komunizma nad kapitalizmom... Tako da se tom pitanju pristupalo na jedan vrlo ozbiljan, pa i fanatičan način... Nakon pada komunizma, većina ovih zemalja je pomalo popustila u sportskim rezultatima - neke više, a neke manje...

Kao dodatni faktor u ovom kontekstu bih dodao i fizičke predispozicije ovdašnjeg naroda... Ako je vjerovati ovim novijim istraživanja, na ovim prostorima žive u prosjeku najviši ljudi na svijetu... Ako uzmemo jošu obzir da nemali broj njih ima konstituciju međeda :mrgreen: , onda je jasno koja je to prednost kada je riječ o brojnim sportovima, od košarke i rukometa, do brojnih borilačkih disciplina...



A ako pitaš zašto Bosna i Hercegovina nije na tom nivou (a mislim da Haznadara tangira upravo to) - pa, više je razloga... Najprije bih napomenuo da naši rezultati u kolektivnim sportovima i nisu toliko loši, s obzirom na našu veličinu i ekonomsku razvijenost (realno smo šupak Evrope)... Na osnovu tih faktora, mi bi trebali biti nivo Moldavije, Albanije ili Armenije, a znamo da smo za njih velesila u većini timskih sportova... I ne samo za njih, mnogo smo bolji i od nekih većih i razvijenijih država... U fudbalu, košarci i rukometu spadamo u gornju polovinu evropskih zemalja (katkada i među 15-tak najboljih), iako bi na osnovu svojih geografskih i političko-ekonomskih svojstava trebali biti bliže dnu... Dakle, nije tako crno...

Međutim, djeluje crno kad se kompariramo sa susjedima... Zašto nismo njihov nivo... Evo zašto:

1) Manja smo i/ili siromašnija država od pomenutih... Jasno je da su populacijska veličina i ekonomija osnovni faktori sportskog uspjeha neke zemlje... Veće i bogatije države imaju veće izglede da postignu neki sportski uspjeh od manjih i siromašnijih, valjda je to jasno... Ima naravno izuzetaka, ali u većini slučajeva je tako... Srbija i Hrvatska su veće i ipak države sa većim količinom novca koji mogu uložiti u sport... Slovenija nije veća, ali je mnogo bogatija...

2) Neuporedivo slabija nacionalna kohezija na državnom nivou - faktor koji se ne može ignorisati... Dok za sportiste u Srbiji i Hrvatskoj uglavnom nema dileme koju državu će predstavljati, dotle je kod naših sportista takva dilema stalno prisutna, a negdje je uopšte i nema - bez premišljanja uzimaju dres susjednih država... Na taj način smo izgubili značajan broj sportista koji su nam mogli pomoći u donošenju rezultata...

3) Iako je balkanski mentalitet zastupljen manje-više u svim ovim državama, nekako mi se čini da niko nema toliko izraženu komponentu napaćenosti i nekog sveopšteg crnila kao mi... Niko nema taj neki izraženi osjećaj rahat-patnje kao mi... Nama su neuspjeh, razočarenje, nezadovoljstvo i pljuvanje po svemu prirodno stanje, stanje u kojem (čini mi se) uživamo... Zašto - kako, pitanje za psihologe... Da li nas je rat ubio u pojam ili smo i ranije bili takvi, iskreno - ne znam...

4) Najruralnija smo jugoslavenska država... Seosko stanovništvo se manje bavi sportom u odnosu na gradsko, pogotovo ako govorimo o ozbiljnom, tj. profesionalnom bavljenju...

5) Dvoumio sam se da istaknem i još jedan faktor, jer će mi dežurni branioci dina i imana odmah prikačit kvalifikaciju kako pljujem po muslimanima, ali evo mislim da i to utiče, istina dosta manje nego prethodno navedeni faktori, jer ovdašnje etno-konfesionalne razlike u tom pogledu nisu toliko velike... Ako pogledamo sportske uspjehe većinskih muslimanskih država - vidjet ćemo da su oni zaista skromni... Nije da ih nema, ali u odnosu na populacijski potencijal koji te zemlje imaju - zaista jesu skromni... Logičan je onda zaključak da islamska kulturna ne stavlja naglasak na tu dimenziju ovozemljske kompetitivnosti, zbog čega se sport u ovim zemljama generalno i ne shvata tako ozbiljno, kao npr. u Evropi (nešto slično se može konstatovati i za hinduističku i budističku kulturu, i to u još većoj mjeri)... Obzirom da Bošnjaci, narod od kojeg u principu prvenstveno zavise sportski rezultati ove zemlje, bar djelomično pripadaju tom kulturno-civilizacijskom krugu, čini mi se da se oni u globalu (govorim striktno generalno) nešto manje bave sportom ili isti shvataju manje ozbiljno u odnosu na Srbe i Hrvate... Siguran sam da bi neko naučno istraživanje na tu temu, potvrdilo ovu moju pretpostavku...
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#171 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by bingov buraz »

Moras definisati samopljuvacinu
ako je dijagnosticiranje i priznavanje svojih mana onda se ne slazem sa terminom
ako je npr. Edin Dzeko je kloc onda se u potpunosti slazem
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#172 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by SaraFina »

Cipi, kratko rečeno namjerno su nam uskraćivali beneficije koje je uživala Srbija i HR. I henikepirani smo zbog toga.
Srbija i HR obzirom na strukturu stanovništva i u bivšoj Yugi bili su dominantne nacije u svojim republikama i države. .. A mi vjerska zalutala skupina.
To je srž.
Nikad Hrvat ili Srbin nije poput Bošnjaka gledao na uspjeh u sportu kao kolektivnu zaslugu jedne države, nego gurao svoje. Eto to je "nasledje".
Umijeće da proguraš pripadnika svoje nacije u sportu, Politiki, kulturi, vojsci i sl
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#173 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by aratet »

The 51st State wrote:
aratet wrote:
The 51st State wrote:bingo ulaze u zooloski vrt, umjesto u tuzlanske klubove, a mozzart kladionica gradi 100 kosarkaskih terena u srbiji, prosta komparacija koja objasnjava manje vise sve.
kapital je u rukama seljaka koji su jos uvijek gladni i nemaju svijest o tercijarnim stvarima u drustvu tipa kulture, sporta, razvoja omladine, a drzava je preidiotski uredjena da ih ako nista usmjeri poreznim politikama kad papci sami nece.
Uslovi su opravdanje za timske sportove, a sta je sa individualnim, u nekim Srbi i Hrvati osvajaju medalje iz nikakvih uslova.
to je vec iskljucivo do drzave, mada ni kod susjeda nije presjajno ali u odnosu na nas su svjetlosnim godinama daleko, oni svojim individualnim sportistima ako nista daju stan, nacionalnu penziju i slicne beneficije, imas primjer one teakwando olimpijske pobjednice, lijevi marginalni sport ali drzava joj odmah stan i platu obezbjedi, dok kod nas pezer ne zna ni hoce li na takmicenje, a infrastrukturni uslovi su za indvidualne sportove nepresudni, sustinskija je materijalna podrska i sigurnost.
Imas u Hrvatskoj onog Glasnovica u streljastvu sto kaze da bi radio u komunalnom preduzecu kada bi mu se pruzila sansa jer je streljastvo preskup sport, a od drzave nista ne moze pokriti.

Imas onu bracu u veslanj sto konobarisanjem prezivljavaju a metu konkurenciju.
Budimo realni, vecina njih jedva krpi kraj s krajem tim sezonskim poslovima, uslovi su im nikakvi u poredjenju s bogatim zemljama.
Last edited by aratet on 20/09/2017 11:15, edited 1 time in total.
ST11
Posts: 682
Joined: 09/03/2015 12:24

#174 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by ST11 »

The 51st State wrote:a ovo oko talenta, jos dok je "svjetlo" sijalo ovom zemljom, uzecu za primjer skijanje, bosanski takmaci slovencima u mladjim kategorijama ili su ih sisali ili bili ravnopravni, a posle su otpadali zbog uslova, trenera i daljeg usmjeravanja karijere. i danas je to tako manje vise.
Mozda pises od nekom drugom periodu, ali negdje godine 1980 ili 1981 na drzavnom prvenstvu za juniore na Sarplanini nas Slovence je nabio samo momak iz Makedonije po imenu Stoimenov Ljupce i to, da je bila sramota jos veca, bas u slalomu. Zapamtio sam mu ime, jer momka nije bilo ni blizu YU reprezentacije, a skijao je nevjerovatno. Svi ostali ex-YU skijasi bili su daleko u pozadini.

Iz tog vremena izdvojio bi vaseg Ajdina Pasovica, koji je bio reprezentativac u spustu i u toj disciplini bio je brzi od svih SLO spustasa. Ali izgledao je fizicki vise Slovenca od svih ostalih :)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#175 Re: Tajna sportskih uspjeha kod susjeda.

Post by The 51st State »

ST11 wrote:
The 51st State wrote:a ovo oko talenta, jos dok je "svjetlo" sijalo ovom zemljom, uzecu za primjer skijanje, bosanski takmaci slovencima u mladjim kategorijama ili su ih sisali ili bili ravnopravni, a posle su otpadali zbog uslova, trenera i daljeg usmjeravanja karijere. i danas je to tako manje vise.
Mozda pises od nekom drugom periodu, ali negdje godine 1980 ili 1981 na drzavnom prvenstvu za juniore na Sarplanini nas Slovence je nabio samo momak iz Makedonije po imenu Stoimenov Ljupce i to, da je bila sramota jos veca, bas u slalomu. Zapamtio sam mu ime, jer momka nije bilo ni blizu YU reprezentacije, a skijao je nevjerovatno. Svi ostali ex-YU skijasi bili su daleko u pozadini.

Iz tog vremena izdvojio bi vaseg Ajdina Pasovica, koji je bio reprezentativac u spustu i u toj disciplini bio je brzi od svih SLO spustasa. Ali izgledao je fizicki vise Slovenca od svih ostalih :)
mislio sam vise na pionirski i kadetski uzrast, juniori su vec manje vise formirani takmicari.
Post Reply