Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#1301 Re: Viza za Njemacku

Post by Nuken »

Kejn wrote:Ima li ko ovdje da zna koliko se čeka termin za predaju dokumenata za vizu pomoću registracije za njegovatelja? Dakle kada se ide preko ARZA. To su oni posebni termini...

Tamo se zakazuje termin kad je tebi volja i ima slobodnih. Nije kao za ostale da moraš čekati da ti oni daju termin. Većinom prvih termina bude kroz par dana
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1302 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

Izvrsio sam online rezervaciju termina za vizu tamo nekad u julu mjesecu i dobio sam onaj njihov potvrdni mail. Imam sad problem, jer u inboxu na gmail-u ne mogu nigdje da pronadjem taj isti mail. Koliko se sjecam pri dnu tog maila je pisalo, kao da na dan termina tj intervjua se isprinta taj mail jer na njemu dodje kao neki kod, ako neko moze pomoci sta da radim :?
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1303 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

batara wrote:Izvrsio sam online rezervaciju termina za vizu tamo nekad u julu mjesecu i dobio sam onaj njihov potvrdni mail. Imam sad problem, jer u inboxu na gmail-u ne mogu nigdje da pronadjem taj isti mail. Koliko se sjecam pri dnu tog maila je pisalo, kao da na dan termina tj intervjua se isprinta taj mail jer na njemu dodje kao neki kod, ako neko moze pomoci sta da radim :?
Pogledaj u kantu za smece da nisi slucajno obrisao. ako da, bice tamo pa ga vrati
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1304 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

developer10 wrote:
batara wrote:Izvrsio sam online rezervaciju termina za vizu tamo nekad u julu mjesecu i dobio sam onaj njihov potvrdni mail. Imam sad problem, jer u inboxu na gmail-u ne mogu nigdje da pronadjem taj isti mail. Koliko se sjecam pri dnu tog maila je pisalo, kao da na dan termina tj intervjua se isprinta taj mail jer na njemu dodje kao neki kod, ako neko moze pomoci sta da radim :?
Pogledaj u kantu za smece da nisi slucajno obrisao. ako da, bice tamo pa ga vrati
Nema druze, sve sam pogledao ali uzaludno..
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1305 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

batara wrote:
developer10 wrote:
batara wrote:Izvrsio sam online rezervaciju termina za vizu tamo nekad u julu mjesecu i dobio sam onaj njihov potvrdni mail. Imam sad problem, jer u inboxu na gmail-u ne mogu nigdje da pronadjem taj isti mail. Koliko se sjecam pri dnu tog maila je pisalo, kao da na dan termina tj intervjua se isprinta taj mail jer na njemu dodje kao neki kod, ako neko moze pomoci sta da radim :?
Pogledaj u kantu za smece da nisi slucajno obrisao. ako da, bice tamo pa ga vrati
Nema druze, sve sam pogledao ali uzaludno..
pretpostavljam da si pokusao pretragu pojma "sarajewo" ili "diplo", tako sam ja svoj trazio ali sam i bio stavio "Star" oznaku na njega pa je bilo lakse (Gmail). Probaj tako, mozda iskoci. Sad nesto kontam i ovo: printa se onaj mail kada ti dodje konacan termin, taj prvi i nije toliko bitan. Ne zaboravi potvrditi termin kada ti stigne taj drugi, imas roka 7 dana. I odmah ga printaj za svaki slucaj. :-D
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1306 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

Nema ga pa nema (takodjer gmail koristim) :-) Evo nasao sam broj od ambasade pa cu sutra nazvati pa da pitam sta i kako, nadam se da me nece zezati zbog ovoga. u svakom slucaju, hvala ti :wink:
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1307 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

budislav wrote:
tigar777 wrote: Hvala puno ;)
Ja sam isao preko agencije za rad i zaposljavanje BiH i oni su mi u mailu pislali sve sto mi treba za vizu ali ne znam da li treba na kopije ovjera u opcini ili notar,zvao sam oni kazu samo na orginal dokumenth Apostille a kopije bez ovjere.
Vjerovatno misle na prevod originala da treba apostille. Jer original se normalno ne ovjerava i ne nadovjerava.
Moram da se ispravim. Stavlja se apostile i na original (ovjera potpisa na originalu).

Što se tiće meila o registraciji, samo ima redni broj registracije. I taj meil nije toliko bitan. Ne piše da se mora odštampati.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1972
Joined: 13/07/2016 11:10

#1308 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Eh dobih i ja napokon termin za koji dan, predao u februaru :)
Ukoliko imate u ugovoru uslove za plavu kartu, ovjerene diplome i predsaglasnost Njem. Agencije za rad, mogu se dobiti termini puno brže nego regularno, pošaljete ambasadi emailom sve skenirano, i čekate odgovor :)

Pitanje: Prilikom popunjavanja formulara za vizu, sta staviti za adresu prebivališta ako još uvijek ne znam za smještaj? Vjerovatno ću preko AirBnB i sl. dok ne izleti sta drugo.
Važi li izvod iz banke o stanju na računu, da imam dovoljna sredstva za boravak i sl.?
Hvala :)
zeljko_c
Posts: 12
Joined: 15/10/2017 10:09

#1309 Re: Viza za Njemacku

Post by zeljko_c »

Važno je da staviš tačnu adresu boravka! Ovo za izvode u banci nisam siguran!

Mene interesuje ova stavka od papirologije, diplome sa apostile pečatom, ovo važi samo za medicinare i njegovatelje, da li za ostale struke treba diploma?

Pozdrav!
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1310 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

zeljko_c wrote:Važno je da staviš tačnu adresu boravka! Ovo za izvode u banci nisam siguran!
Mene interesuje ova stavka od papirologije, diplome sa apostile pečatom, ovo važi samo za medicinare i njegovatelje, da li za ostale struke treba diploma?
Pozdrav!
Za visoku stručnu spremu tj. plavu kartu treba i mora.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1972
Joined: 13/07/2016 11:10

#1311 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

zeljko_c wrote:Važno je da staviš tačnu adresu boravka! Ovo za izvode u banci nisam siguran!

Mene interesuje ova stavka od papirologije, diplome sa apostile pečatom, ovo važi samo za medicinare i njegovatelje, da li za ostale struke treba diploma?

Pozdrav!
Predao sam jučer papire, stavio je onaj što radi na šalteru samo poštanski broj i grad.
Ja sam isto trebao prevesti diplome na Njemački, sa apostille pečatima, Etf u pitanju.
Sad čekati poziv kad bude gotovo, valjda će brzo :)
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1972
Joined: 13/07/2016 11:10

#1312 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

P.s: Gotova viza, jucer zvali danas preuzeo :)
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1313 Re: Viza za Njemacku

Post by boshniak »

Ako može neko da pomogne, intereseuje me kada posodavac u njemackoj zeli da zakljuci ugovor sa radnikom i spreman je da čeka radnika tih 10-12 mjeseci koliko se ceka na vizu, kako se zaključuje ugovor, odnosno na na koji period, jer ako se zakljuci ugovor na 6 mjeseci, tih 6 mjeseci prođe u čekanju na vizu, odnosno šta se stavlja u ugovor kao datum početka rada.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1314 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

boshniak wrote:Ako može neko da pomogne, intereseuje me kada posodavac u njemackoj zeli da zakljuci ugovor sa radnikom i spreman je da čeka radnika tih 10-12 mjeseci koliko se ceka na vizu, kako se zaključuje ugovor, odnosno na na koji period, jer ako se zakljuci ugovor na 6 mjeseci, tih 6 mjeseci prođe u čekanju na vizu, odnosno šta se stavlja u ugovor kao datum početka rada.
Bio sam u sličnoj situaciji, samo mnogo manje drastičnoj. U vrijeme kada sam ja prijavljivao termin, on se odmah znao, i čekao se 14 sedmica (po starom sistemu koji je ukinut u novembru prošle godine).

Na ugovoru smo stavili otprilike procijenjen datum na koji bih sigurno imao završenu vizu, i to je izgledalo ovako: dogovorili smo se i termin sam prijavio u novembru (neposredno prije promjene sistema prijavljivanja), odmah sam znao da mi je termin krajem februara, a mi smo stavili u ugovor 1.4. kao početak, i tako je i bilo, početkom marta viza je bila gotova, i ambasada se držala ugovora i stavili su da viza teče od 1.4.

S obzirom da po novom sistemu ne znaš tačan datum termina, ali imaš poslodavca koji je spreman da te čeka, predložio bih (ukoliko se možeš to dogovoriti sa budućim poslodavcem) da sastavite okvirni ugovor bez datuma, a ažurirate ga i napravite finalni ugovor s datumom onda kada ti iz ambasade jave tačan termin. Datum stavite po sličnom sistemu kao što sam i ja, neki datum iza termina. Alternativno, možete odmah završiti ugovor i staviti datum, ali stavite neki realističan datum u budućnosti, ne predaleko a ne ni preblizu. S obzirom da se sa ambasadom i ovim sadašnjim sistemom dodjele termina nikada ne zna, najbolje je kombinovati oba pristupa: odmah imati jedan ugovor sa nekom procjenom datuma, a kada se sazna pravi datum termina, što prije ga po potrebi ažurirati.

Trajanje stavite koliko ste i planirali, samo početak ugovora je bitan za proces dobijanja vize.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1315 Re: Viza za Njemacku

Post by boshniak »

tranquil wrote:
boshniak wrote:Ako može neko da pomogne, intereseuje me kada posodavac u njemackoj zeli da zakljuci ugovor sa radnikom i spreman je da čeka radnika tih 10-12 mjeseci koliko se ceka na vizu, kako se zaključuje ugovor, odnosno na na koji period, jer ako se zakljuci ugovor na 6 mjeseci, tih 6 mjeseci prođe u čekanju na vizu, odnosno šta se stavlja u ugovor kao datum početka rada.
Bio sam u sličnoj situaciji, samo mnogo manje drastičnoj. U vrijeme kada sam ja prijavljivao termin, on se odmah znao, i čekao se 14 sedmica (po starom sistemu koji je ukinut u novembru prošle godine).

Na ugovoru smo stavili otprilike procijenjen datum na koji bih sigurno imao završenu vizu, i to je izgledalo ovako: dogovorili smo se i termin sam prijavio u novembru (neposredno prije promjene sistema prijavljivanja), odmah sam znao da mi je termin krajem februara, a mi smo stavili u ugovor 1.4. kao početak, i tako je i bilo, početkom marta viza je bila gotova, i ambasada se držala ugovora i stavili su da viza teče od 1.4.

S obzirom da po novom sistemu ne znaš tačan datum termina, ali imaš poslodavca koji je spreman da te čeka, predložio bih (ukoliko se možeš to dogovoriti sa budućim poslodavcem) da sastavite okvirni ugovor bez datuma, a ažurirate ga i napravite finalni ugovor s datumom onda kada ti iz ambasade jave tačan termin. Datum stavite po sličnom sistemu kao što sam i ja, neki datum iza termina. Alternativno, možete odmah završiti ugovor i staviti datum, ali stavite neki realističan datum u budućnosti, ne predaleko a ne ni preblizu. S obzirom da se sa ambasadom i ovim sadašnjim sistemom dodjele termina nikada ne zna, najbolje je kombinovati oba pristupa: odmah imati jedan ugovor sa nekom procjenom datuma, a kada se sazna pravi datum termina, što prije ga po potrebi ažurirati.

Trajanje stavite koliko ste i planirali, samo početak ugovora je bitan za proces dobijanja vize.
Hvala na odgovoru, i ja sam to otprilike tako mislio uraditi, samo me zanima da li datum početka rada mora biti precizno naveden, ili se može staviti kao datum početka rada npr "od dana dobijanja radne vize" ili nesto sl, tako da ugovor ne može isteći prije nego što se počne sa radom.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1316 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

boshniak wrote:
tranquil wrote:
boshniak wrote:Ako može neko da pomogne, intereseuje me kada posodavac u njemackoj zeli da zakljuci ugovor sa radnikom i spreman je da čeka radnika tih 10-12 mjeseci koliko se ceka na vizu, kako se zaključuje ugovor, odnosno na na koji period, jer ako se zakljuci ugovor na 6 mjeseci, tih 6 mjeseci prođe u čekanju na vizu, odnosno šta se stavlja u ugovor kao datum početka rada.
Bio sam u sličnoj situaciji, samo mnogo manje drastičnoj. U vrijeme kada sam ja prijavljivao termin, on se odmah znao, i čekao se 14 sedmica (po starom sistemu koji je ukinut u novembru prošle godine).

Na ugovoru smo stavili otprilike procijenjen datum na koji bih sigurno imao završenu vizu, i to je izgledalo ovako: dogovorili smo se i termin sam prijavio u novembru (neposredno prije promjene sistema prijavljivanja), odmah sam znao da mi je termin krajem februara, a mi smo stavili u ugovor 1.4. kao početak, i tako je i bilo, početkom marta viza je bila gotova, i ambasada se držala ugovora i stavili su da viza teče od 1.4.

S obzirom da po novom sistemu ne znaš tačan datum termina, ali imaš poslodavca koji je spreman da te čeka, predložio bih (ukoliko se možeš to dogovoriti sa budućim poslodavcem) da sastavite okvirni ugovor bez datuma, a ažurirate ga i napravite finalni ugovor s datumom onda kada ti iz ambasade jave tačan termin. Datum stavite po sličnom sistemu kao što sam i ja, neki datum iza termina. Alternativno, možete odmah završiti ugovor i staviti datum, ali stavite neki realističan datum u budućnosti, ne predaleko a ne ni preblizu. S obzirom da se sa ambasadom i ovim sadašnjim sistemom dodjele termina nikada ne zna, najbolje je kombinovati oba pristupa: odmah imati jedan ugovor sa nekom procjenom datuma, a kada se sazna pravi datum termina, što prije ga po potrebi ažurirati.

Trajanje stavite koliko ste i planirali, samo početak ugovora je bitan za proces dobijanja vize.
Hvala na odgovoru, i ja sam to otprilike tako mislio uraditi, samo me zanima da li datum početka rada mora biti precizno naveden, ili se može staviti kao datum početka rada npr "od dana dobijanja radne vize" ili nesto sl, tako da ugovor ne može isteći prije nego što se počne sa radom.
To već nisam siguran.

S jedne strane, precizan datum je ambasadi potreban da bi (kao u mom slučaju) stavili prema njemu početak trajanja vize, a i ugovor je prilično formalan dokument u kom je potrebno naznačiti početak njegovog trajanja, nisam pravnik tako da nisam siguran oko obaveznosti datuma početka ugovora. Ukoliko je pravno moguće postaviti takvu formulaciju u ugovor, to bi bilo dobro. Ono što ja mislim da ne možeš, to je staviti radnu verziju ugovora sa "placeholder-om", praznim datumom koji bi zamijenio sa pravim nakon procedure, jer u ambasadi traže da dokument koji im se preda bude potpisan, dakle finaliziran, a ne radna verzija.

S druge strane, umjesto ugovora za radnu vizu je moguće predati "obavezujuću ponudu za radno mjesto", dokument koji je isto obavezujući kao ugovor, s tim da nije tako formalan, i u kom je moguće napraviti formulaciju poput takve koju si naveo. Ugovor naravno konkretnije djeluje od ovakvog dokumenta, i da budem iskren, ne znam niti jedan slučaj od mojih poznanika da je neko išao samo sa ovakvom ponudom, pa ne znam kako to ide.

Redoslijed kojim bih predložio da ispitaš mogućnosti su:
- da li je pravno moguće (po njemačkom zakonu, što bi poslodavac možda mogao znati) da se u ugovor stavi takva formulacija za početak ugovora
- ako jeste, onda možeš ići sa tim
- ako nije, onda stavite procijenjeni datum
- kada saznaš datum termina, možda da u svakom slučaju, ako budući poslodavac izađe u susret, napraviš novu verziju ugovora sa konkretnim datumom i ideš sa njom, za svaki slučaj. Precizan konkretan datum tuče sve procjene i opisne formulacije.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1317 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

prvo cestitam :-D a drugo da pitam jer se ne sjecam

zar ne moze prvo uzeti termin pa onda kad dobije 2 mail i datum neka ispisu ugovor i neka mu poslodavac dostavi.... ili mu ugovor treba ranije :? ja mislim da ne treba pa tako moze termin uzeti tj rezervisati i kad doDZe vrijeme posalje mu sef ugovor sa datumima...da ne komplikujete bezze
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1318 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

vjesticanametli wrote:prvo cestitam :-D a drugo da pitam jer se ne sjecam

zar ne moze prvo uzeti termin pa onda kad dobije 2 mail i datum neka ispisu ugovor i neka mu poslodavac dostavi.... ili mu ugovor treba ranije :? ja mislim da ne treba pa tako moze termin uzeti tj rezervisati i kad doDZe vrijeme posalje mu sef ugovor sa datumima...da ne komplikujete bezze
Naravno, ne treba mu ugovor sada, ali sada se dogovara sa poslodavcem. To sa finalnom verzijom ugovora nakon drugog maila sam mu i predložio kao najjače i najsigurnije rješenje, ali opet ne znam koliko mu je novi poslodavac fleksibilan, možda ljudi odmah žele sastaviti ugovor. Takođe, ne znam po novom sistemu zakazivanja termina koliko vremena može proći između drugog maila i termina, ako je kraće vrijeme, da li će biti vremena da se sve odradi sa promjenom datuma i slanjem ugovora iz Njemačke u BiH, npr. desi se scenario: termin je za 10 mjeseci, u avgustu 2018., javili su mu u julu i odgovorne osobe iz Njemačke koje moraju potpisati finalnu verziju ugovora su baš tada otišli na trosedmični godišnji odmor. Zato savjetujem i backup varijantu, ugovor sa procijenjenim datumom, pod uslovom da se dogovori da može kreirati novu verziju kada bude saznao kada mu je tačno termin.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1319 Re: Viza za Njemacku

Post by boshniak »

tranquil wrote:
vjesticanametli wrote:prvo cestitam :-D a drugo da pitam jer se ne sjecam

zar ne moze prvo uzeti termin pa onda kad dobije 2 mail i datum neka ispisu ugovor i neka mu poslodavac dostavi.... ili mu ugovor treba ranije :? ja mislim da ne treba pa tako moze termin uzeti tj rezervisati i kad doDZe vrijeme posalje mu sef ugovor sa datumima...da ne komplikujete bezze
Naravno, ne treba mu ugovor sada, ali sada se dogovara sa poslodavcem. To sa finalnom verzijom ugovora nakon drugog maila sam mu i predložio kao najjače i najsigurnije rješenje, ali opet ne znam koliko mu je novi poslodavac fleksibilan, možda ljudi odmah žele sastaviti ugovor. Takođe, ne znam po novom sistemu zakazivanja termina koliko vremena može proći između drugog maila i termina, ako je kraće vrijeme, da li će biti vremena da se sve odradi sa promjenom datuma i slanjem ugovora iz Njemačke u BiH, npr. desi se scenario: termin je za 10 mjeseci, u avgustu 2018., javili su mu u julu i odgovorne osobe iz Njemačke koje moraju potpisati finalnu verziju ugovora su baš tada otišli na trosedmični godišnji odmor. Zato savjetujem i backup varijantu, ugovor sa procijenjenim datumom, pod uslovom da se dogovori da može kreirati novu verziju kada bude saznao kada mu je tačno termin.
Hvala na odgovorima, vidjet cu sa poslodavcem, mislim da će izaći u susret jer kaze on ce u ugovor upisati šta god treba, samo nije upućen u zapošljavanje stranaca van EU.
zeljko_c
Posts: 12
Joined: 15/10/2017 10:09

#1320 Re: Viza za Njemacku

Post by zeljko_c »

Ja sad imam pomalo ne povoljnu sutuaciju, pošto sam rekao poslodavcu da predprošle sedmice preda ugovor o radu na arbeitsamt za zustimmung, prošle sedmice u ponedeljak stigao mi je mail za obavijest o konačnom terminu koji je 09.11. svega tri sedmice i tri dana prije, umjesto 4-6 sedmica kako je navedeno. Sada kako stvari stoje postoji mogućnost da odobrenje sa arbeitsamta kasni! Da li je bio neko u sličnoj situaciji, da li je zutimmung sada presudan za predaju zahtjeva za vizu, da li se može predati ostala dokumentacija i da se ta potvrda preda naknadno? Pozdrav!
User avatar
Bluemore
Posts: 4335
Joined: 18/06/2010 21:18

#1321 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

zeljko_c wrote:Ja sad imam pomalo ne povoljnu sutuaciju, pošto sam rekao poslodavcu da predprošle sedmice preda ugovor o radu na arbeitsamt za zustimmung, prošle sedmice u ponedeljak stigao mi je mail za obavijest o konačnom terminu koji je 09.11. svega tri sedmice i tri dana prije, umjesto 4-6 sedmica kako je navedeno. Sada kako stvari stoje postoji mogućnost da odobrenje sa arbeitsamta kasni! Da li je bio neko u sličnoj situaciji, da li je zutimmung sada presudan za predaju zahtjeva za vizu, da li se može predati ostala dokumentacija i da se ta potvrda preda naknadno? Pozdrav!
Mislim da mozes ici na opciju predaje bez Zustimmung da fa ambasada oficijelnimnputem trazi od arbeitsamta sto malo duze potraje
Ali provjeri je li praksa jos takva, i Sretno!
edit: provjeri ne kod njih, vec kod ljudi koji su u toku :-D
Last edited by Bluemore on 23/10/2017 12:13, edited 1 time in total.
zeljko_c
Posts: 12
Joined: 15/10/2017 10:09

#1322 Re: Viza za Njemacku

Post by zeljko_c »

Hvala na brzom odgovoru, jeli problem da ih neko mailom pita, jer ako ja pošeljem i vide tamo u sistemu da čekam termin, hmm neće biti baš dobro... :-?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1323 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

zeljko_c wrote:Hvala na brzom odgovoru, jeli problem da ih neko mailom pita, jer ako ja pošeljem i vide tamo u sistemu da čekam termin, hmm neće biti baš dobro... :-?
Nemaš šta pitati, Zustimmung nikada nije bio obavezan, samo je njegovo prethodno vađenje ubrzavalo proceduru, a tačno je da se mijenja, i to od 01.11., tako da će te zakačiti promjene, ali promjene su u suprotnom pravcu: Zustimmung se više nikako neće tražiti:

http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... b_2016.pdf

"Dodatak za b) Do sada je u okviru podnošenja zahtjeva za vizu prema članu § 26 stav 2 Pravilnika o zapošljavanju (tzv. pravilo za Zapadni Balkan) bilo preporučivano da se izvadi predsaglasnost Savezne agencije za rad. Ovaj postupak će biti obustavljen sa 1. novembrom 2017. godine. Odjel za vize će od 1. novembra u postupku obrade zahtjeva za vizu regularno uključivati i Agenciju za rad. Predsaglasnosti koje su izdate do 1. novembra 2017. godine će i dalje važiti."

Ako imaš Zustimmung, važiće ti, ali ako nemaš, nije nikakav problem.

Ovo će nažalost usporiti procedure obrade, jer će sada Ambasada nakon predaje zahtjeva kontaktirati Agenciju za rad i tražiti Zustimmung umjesto da to prethodno obavi poslodavac, ali šta je tu je.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1324 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

tranquil wrote:
zeljko_c wrote:Hvala na brzom odgovoru, jeli problem da ih neko mailom pita, jer ako ja pošeljem i vide tamo u sistemu da čekam termin, hmm neće biti baš dobro... :-?
Nemaš šta pitati, Zustimmung nikada nije bio obavezan, samo je njegovo prethodno vađenje ubrzavalo proceduru, a tačno je da se mijenja, i to od 01.11., tako da će te zakačiti promjene, ali promjene su u suprotnom pravcu: Zustimmung se više nikako neće tražiti:

http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... b_2016.pdf

"Dodatak za b) Do sada je u okviru podnošenja zahtjeva za vizu prema članu § 26 stav 2 Pravilnika o zapošljavanju (tzv. pravilo za Zapadni Balkan) bilo preporučivano da se izvadi predsaglasnost Savezne agencije za rad. Ovaj postupak će biti obustavljen sa 1. novembrom 2017. godine. Odjel za vize će od 1. novembra u postupku obrade zahtjeva za vizu regularno uključivati i Agenciju za rad. Predsaglasnosti koje su izdate do 1. novembra 2017. godine će i dalje važiti."

Ako imaš Zustimmung, važiće ti, ali ako nemaš, nije nikakav problem.

Ovo će nažalost usporiti procedure obrade, jer će sada Ambasada nakon predaje zahtjeva kontaktirati Agenciju za rad i tražiti Zustimmung umjesto da to prethodno obavi poslodavac, ali šta je tu je.

Da se nadovezem da se desavalo i prije da neki ljudi nemaju zustimmung, dodju na termin samo sa ugovorom, pa je ambasada za njih jedno vrijeme trazila od ZAVa zustimmung, sto je onda cijeli proces produzavalo za min jos 2 mjeseca..
Kako ce ubuduce biti ne znam...Privatne firme ce raditi procesiranje odobrenja viza, pa bi MOZDA trebao proces teci brze, ali naravno kad se rijesi ovaj haos u Sarajevu...Ne znam sto komplikuju, mogu srediti da sistem bude kao u BGu, ali ocito neko ima nekog utjecaja na vrhu!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1325 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

Nisrin wrote:
tranquil wrote:
zeljko_c wrote:Hvala na brzom odgovoru, jeli problem da ih neko mailom pita, jer ako ja pošeljem i vide tamo u sistemu da čekam termin, hmm neće biti baš dobro... :-?
Nemaš šta pitati, Zustimmung nikada nije bio obavezan, samo je njegovo prethodno vađenje ubrzavalo proceduru, a tačno je da se mijenja, i to od 01.11., tako da će te zakačiti promjene, ali promjene su u suprotnom pravcu: Zustimmung se više nikako neće tražiti:

http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... b_2016.pdf

"Dodatak za b) Do sada je u okviru podnošenja zahtjeva za vizu prema članu § 26 stav 2 Pravilnika o zapošljavanju (tzv. pravilo za Zapadni Balkan) bilo preporučivano da se izvadi predsaglasnost Savezne agencije za rad. Ovaj postupak će biti obustavljen sa 1. novembrom 2017. godine. Odjel za vize će od 1. novembra u postupku obrade zahtjeva za vizu regularno uključivati i Agenciju za rad. Predsaglasnosti koje su izdate do 1. novembra 2017. godine će i dalje važiti."

Ako imaš Zustimmung, važiće ti, ali ako nemaš, nije nikakav problem.

Ovo će nažalost usporiti procedure obrade, jer će sada Ambasada nakon predaje zahtjeva kontaktirati Agenciju za rad i tražiti Zustimmung umjesto da to prethodno obavi poslodavac, ali šta je tu je.

Da se nadovezem da se desavalo i prije da neki ljudi nemaju zustimmung, dodju na termin samo sa ugovorom, pa je ambasada za njih jedno vrijeme trazila od ZAVa zustimmung, sto je onda cijeli proces produzavalo za min jos 2 mjeseca..
Kako ce ubuduce biti ne znam...Privatne firme ce raditi procesiranje odobrenja viza, pa bi MOZDA trebao proces teci brze, ali naravno kad se rijesi ovaj haos u Sarajevu...Ne znam sto komplikuju, mogu srediti da sistem bude kao u BGu, ali ocito neko ima nekog utjecaja na vrhu!
Pa prema ovoj formulaciji na stranici ambasade, Zustimmung se više ne traži od podnosioca zahtjeva i njegovog novog poslodavca jer će to od sada uvijek sređivati Ambasada, tj. "Agencija za rad je od sada uključena u postupak". Ne vidim kako bi to moglo ubrzati, ja to vidim kao da će od sada ovo što su bili pojedinačni slučajevi (kada podnosilac zahtjeva nema Zustimmung pa ga Ambasada traži od Agencije za rad) postati pravilo, dakle radiće se u svakom slučaju (sa eventualnim izuzetkom plave karte EU).
Post Reply