Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
BlackSwan
Posts: 26
Joined: 27/03/2011 23:23

#126 Re: Hajmo dati krv!

Post by BlackSwan »

amiria wrote:Ako to narusava tvoje zdravlje OK ne moras davati, ali zasto onda o tome raspravljati na temi koja nosi naziv "Hajmo dati krv" i reci nikada vise :roll: . Ne osudjujem te ali zadrzi to za sebe ;-)
Treba znati da ima i ljudi poput mene, a ne samo "Hajmo dati krv" .....i onda popljuvati ljude koji ne mogu nesto raditi, jer mislim da bi se trebala razmjenjivati iskustva, a moje je bilo takvo. A nisam bas sigurna da se i ta ista krv toliko provjerava, jer mene nisu cak ni pitali da li koritsim kakvu th. ni da li bolujem od neceg :oops: i ne bih pristala primiti krv od nekog drugog, samo od svojih najblizih a njima bih dala pa makar kasanije pala u komu ;-)
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11994
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#127 Re: Hajmo dati krv!

Post by Ma.Le.Na »

mene su pitali za bolesti...izmjerili pritisak..mislim da su mi mjerili i da li sam malokrvna..
sem toga uz svaku dozu uzima se i uzorak koji kasnije ide na ispitivanje
pa nece, tek tako, tvoju neispitanu krv dati nekome :roll:
User avatar
BlackSwan
Posts: 26
Joined: 27/03/2011 23:23

#128 Re: Hajmo dati krv!

Post by BlackSwan »

Ma.Le.Na wrote:mene su pitali za bolesti...izmjerili pritisak..mislim da su mi mjerili i da li sam malokrvna..
sem toga uz svaku dozu uzima se i uzorak koji kasnije ide na ispitivanje
pa nece, tek tako, tvoju neispitanu krv dati nekome :roll:

Meni nisu a eto uzeli su, vjerovatno su radili neke testove kasnije.....al mi je cudno sto me nisu pitali da li koristim neku th :run:
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#129 Re: Hajmo dati krv!

Post by VenomousV »

koliko vremena treba da prodje od bolesti tj od konkretno uzimanja antibiotika da bi se mola dati krv?
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#130 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

HITNO POTREBNA O+ KRVNA GRUPA(Bijeli Brijeg Mostar) ZA MALOG DJECAKA OD 2 GODINE KOJI BOLUJE OD LEUKEMIJE !!! MORA DA BUDE MLADJI MUSKARAC. (ne moze zensko vec su probali pa je lose reagirao) ZOVITE NA TELEFON 065/280-4368 (IVANA). MOLIM VAS PREKOPIRAJTE OVAJ STATUS

Sa FBa
:!:
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#131 Re: Hajmo dati krv!

Post by Felidae »

ja sam isla jednom prilikom, cak i muza natjerala koji nije bas bio za to. njega ostavili da mu izvade krv, meni odredili krvnu grupu i ispratili preko vrata...ja ono stala, pa i ja sam mislila darovati krv...ljudi mi se u facu nasmijali...te mrsava, te blijeda..haman nikakva :-) ....fazon je da tad nisam uopste bila mrsava,sad vec jesam, a blijeda sam od kako znam za sebe.......znaci ja ne valjam za darivaoca...na zalost, toliko sam se radovala sto ce nekome moja krv pomoci ili cak spasiti zivot :roll:
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#132 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

kolobok wrote:
HITNO POTREBNA O+ KRVNA GRUPA(Bijeli Brijeg Mostar) ZA MALOG DJECAKA OD 2 GODINE KOJI BOLUJE OD LEUKEMIJE !!! MORA DA BUDE MLADJI MUSKARAC. (ne moze zensko vec su probali pa je lose reagirao) ZOVITE NA TELEFON 065/280-4368 (IVANA). MOLIM VAS PREKOPIRAJTE OVAJ STATUS

Sa FBa
:!:

ima malo previse cifri u tom telefonskom broju. rado cu i sam platiti put do mostara (mog rodnog grada)!
cijelu krv nisam davao vise od tri mjeseca, a za trombocite su me nisu zvali skoro dva.... moram dati jakoooo brzo....
osjecam se kao da imam konstipaciju... a za ovo nema laksativa.... :(
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#133 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

Felidae wrote:ja sam isla jednom prilikom, cak i muza natjerala koji nije bas bio za to. njega ostavili da mu izvade krv, meni odredili krvnu grupu i ispratili preko vrata...ja ono stala, pa i ja sam mislila darovati krv...ljudi mi se u facu nasmijali...te mrsava, te blijeda..haman nikakva :-) ....fazon je da tad nisam uopste bila mrsava,sad vec jesam, a blijeda sam od kako znam za sebe.......znaci ja ne valjam za darivaoca...na zalost, toliko sam se radovala sto ce nekome moja krv pomoci ili cak spasiti zivot :roll:

sigurno te nisu odbili samo zbog krvne grupe. ako su uzorak iz prsta u onaj aparatic stavili vjerojatno je problem bio hemoglobin ili razgovor (ako si koristila lijekove ranije, imala neki piercing, tetovazu). sorry.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#134 Re: Hajmo dati krv!

Post by Abu FEED el-Castro »

nutty wrote:
kolobok wrote:
HITNO POTREBNA O+ KRVNA GRUPA(Bijeli Brijeg Mostar) ZA MALOG DJECAKA OD 2 GODINE KOJI BOLUJE OD LEUKEMIJE !!! MORA DA BUDE MLADJI MUSKARAC. (ne moze zensko vec su probali pa je lose reagirao) ZOVITE NA TELEFON 065/280-4368 (IVANA). MOLIM VAS PREKOPIRAJTE OVAJ STATUS

Sa FBa
:!:

ima malo previse cifri u tom telefonskom broju. rado cu i sam platiti put do mostara (mog rodnog grada)!
cijelu krv nisam davao vise od tri mjeseca, a za trombocite su me nisu zvali skoro dva.... moram dati jakoooo brzo....
osjecam se kao da imam konstipaciju... a za ovo nema laksativa.... :(
Ovaj broj ima viska cifri.

Helem ja sam ta grupa ali u Sarajevu sam :?
Ako ima koja pobliza informacija posaljite mi na PP, rado cu se odreci crvene tekucine za malisana (ili bilo koga kome treba).
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#135 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

BlackSwan wrote:Ja svoju krv ne dam. Zadnji put kad sam dala krv glava me bolila 10 dana :( nikad vise!!!

takva nuspojava nije zabiljezena. mozda bi trebala ispitati razlog te glavobolje, jer definitivno nije mogla biti uzrokovana davanjem krvi (osim ako namjerno nisi unosila tecnosti u organizam, i to deset dana).

ja jedva cekam svako davanje (poseno trombocita), jer se uvijek osjecam kao pticica. nekad cak i "varam", pa kad zaredaju samo pozivi za trombocite, a ne zovu me za cijelu krv, ja je dam negdje drugdje.
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#136 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

Ma.Le.Na wrote:mene su pitali za bolesti...izmjerili pritisak..mislim da su mi mjerili i da li sam malokrvna..
sem toga uz svaku dozu uzima se i uzorak koji kasnije ide na ispitivanje
pa nece, tek tako, tvoju neispitanu krv dati nekome :roll:
da, to je standardna procedura. formular koji potpises (da nisi promiskuitetan, nema novih tetovaza ili piercinga, putovanja u sumnjive zemlje), pa usmeno potvrdjivanje, mjerenje pritiska, provjera hemoglobina (ubod u prst).

ako neko sumnja da se krv testira, sljedeci dan nenajavljeno dodjite i trazite nalaz vaseg prethodnog uzorka (uvijek se uzima epruveta pri davanju cijele krvi na nastavak na cijevi, obratite paznju):
1. o zaraznim bolestima
2. standardni nediferencirani krvni nalaz

ako se radi davanje trombocita, cekat cete desetak minuta dok ne stignu nalazi (koje mozete vidjeti, a ja uvijek uzmem i jednu ovjerenu kopiju) analize krvi.

oni ne zele pitati, ali mozete sami reci dodatne podatke.... recimo, moja je krv OK za sve izbirljive primatelje, jer sam vegetarijanac (dakle bez svinjetine, a i drugih mesa koja nisu kosher/halal) i ne pijem sedam dana prije vremena kad pretpostavljam da ce me zvati (a tacni su kao svicarski sat u odbrojavanju jednog mjeseca za trombocite i tri mjeseca za cijelu krv)

buduci da meni darivanje pomaze (energija iznad gornje granice) i nikako mi ne ugrozava zdravlje, ja uvijek jedva cekam na njihov poziv.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#137 Re: Hajmo dati krv!

Post by Abu FEED el-Castro »

nutty wrote:
BlackSwan wrote:Ja svoju krv ne dam. Zadnji put kad sam dala krv glava me bolila 10 dana :( nikad vise!!!

takva nuspojava nije zabiljezena. mozda bi trebala ispitati razlog te glavobolje, jer definitivno nije mogla biti uzrokovana davanjem krvi (osim ako namjerno nisi unosila tecnosti u organizam, i to deset dana).

ja jedva cekam svako davanje (poseno trombocita), jer se uvijek osjecam kao pticica. nekad cak i "varam", pa kad zaredaju samo pozivi za trombocite, a ne zovu me za cijelu krv, ja je dam negdje drugdje.


:kiss:

E de mi reci za ovo "varanje". Moja valjda porijetka pa me cuvaju samo za "ne daj Boze" a to se zna otegnut pofino. A kad dajes trombocite onda to ispada neredovno. Gdje dakle varas :D
User avatar
insertdelete
Posts: 126
Joined: 20/06/2010 23:12

#138 Re: Hajmo dati krv!

Post by insertdelete »

...
Last edited by insertdelete on 01/06/2011 11:23, edited 1 time in total.
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#139 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

Abu FEED el-Castro wrote:
nutty wrote:
BlackSwan wrote:Ja svoju krv ne dam. Zadnji put kad sam dala krv glava me bolila 10 dana :( nikad vise!!!

takva nuspojava nije zabiljezena. mozda bi trebala ispitati razlog te glavobolje, jer definitivno nije mogla biti uzrokovana davanjem krvi (osim ako namjerno nisi unosila tecnosti u organizam, i to deset dana).

ja jedva cekam svako davanje (poseno trombocita), jer se uvijek osjecam kao pticica. nekad cak i "varam", pa kad zaredaju samo pozivi za trombocite, a ne zovu me za cijelu krv, ja je dam negdje drugdje.


:kiss:

E de mi reci za ovo "varanje". Moja valjda porijetka pa me cuvaju samo za "ne daj Boze" a to se zna otegnut pofino. A kad dajes trombocite onda to ispada neredovno. Gdje dakle varas :D

ma... otkad su me upisali za redovnog donora trombocita (zovu svaki mjesec) znaju propustiti poziv za darivanje cijele krvi (svaka tri mjeseca, vremenski na pola izmedju dva davanja trombocita). buduci da mi oslobadjanje viska krvi dize opcu energiju, ne treba mi kalendar za to. puno putujem pa gdje se zateknem dodatno posjetim lokalne ustanove za darivanje krvi (zagreb, barcelona, london).
ne brinem se, jer uvijek i sam provjeravam krvnu sliku (uzimam kopije nalaza). pri svakom davanju, od uzorka pri davanju, ili prije davanja, na nalazu su vrijednosti u gornjoj granici.
darivao sam i kostanu srz (kompatibilnom primatelju - kanadjaninu u americi, zbog cega sam morao putovati). i to je proslo puno bolje nego sto sam se nadao i moci cu je opet davati ako se nadje kompatibilan primatelj.

always happy to help :)
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#140 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

insertdelete wrote:A ja i ovakvi kao ja navijaci, valjal nasa krv?
zavisi kojem klubu pripadas... heheheheh :)

ne mislim na nogometni... ako nema intravenozne droge, ok... ako nema pica dva tri dana ranije, ok.... za hepatitise koje mozes pokupiti preko trave (dodirivanja usnama trave koju je neko popiskio ili dirao rukama nakon nuzde), tabletica, smrkanja i slicno postoje testovi pri darivanju i ne moras se brinuti da nekog mozes zaraziti (cak ni herpesom).... pored toga, dodjes sljedeci dan, trazis papiric o nalazu i znas da si cist od vecine STDs.... padne kamen sa srca, zar ne? da ne govorim da je u mnogim drzavama STD test uvjet za vjencanje (bez insinuacija).... :)
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#141 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

VenomousV wrote:koliko vremena treba da prodje od bolesti tj od konkretno uzimanja antibiotika da bi se mola dati krv?
nazovi ih i pitaj. ja te sigurno javno necu pitati o kakvoj se bolesti radi, koje si antibiotike uzimala i koliko dugo.... nije red...

kad smo vec kod bolesti, ljudi koji su neke virusne infekcije prebrodili bogu biti posebno cijenjeni zbog antitijela u svojoj krvi....
u svakom slucaju, iako nikad nisam htio koristiti, mada me u posljednje vrijeme tjeraju, provjerite sa svojim poslodavcima uzimate li jedan ili dva dana slobodnih (placeno, a ne racuna se ni kao godisnji ni kao bolovanje)
User avatar
VenomousV
Posts: 13221
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#142 Re: Hajmo dati krv!

Post by VenomousV »

ma gnojna angina, ali mislim da su prosla 3 mjeseca ...

svakako ih moram nazvat' da pitam jer nisam bas toliko upucena a stalno govorim da hocu da dam krv (ako mognem)
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#143 Re: Hajmo dati krv!

Post by Felidae »

nutty wrote:
Felidae wrote:ja sam isla jednom prilikom, cak i muza natjerala koji nije bas bio za to. njega ostavili da mu izvade krv, meni odredili krvnu grupu i ispratili preko vrata...ja ono stala, pa i ja sam mislila darovati krv...ljudi mi se u facu nasmijali...te mrsava, te blijeda..haman nikakva :-) ....fazon je da tad nisam uopste bila mrsava,sad vec jesam, a blijeda sam od kako znam za sebe.......znaci ja ne valjam za darivaoca...na zalost, toliko sam se radovala sto ce nekome moja krv pomoci ili cak spasiti zivot :roll:

sigurno te nisu odbili samo zbog krvne grupe. ako su uzorak iz prsta u onaj aparatic stavili vjerojatno je problem bio hemoglobin ili razgovor (ako si koristila lijekove ranije, imala neki piercing, tetovazu). sorry.
nisu mi stavljali krv u apratic, vec su samo razmazali po nekoj bijeloj povrsini, meni bilo pravo cudno da neko od oka moze odrediti krvnu grupu, ali eto...a sto se tice piercinga i tetovaze....to vrijedi samo ako nisu prosle dvije godine...ali bez obzira niko me nije pitao ni za jedno ni za drugo,a imala sam i jedno i drugo i to ne na vidnim mjestima uopste...........tako da su me ipak odbili onako odokativno
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#144 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

nutty wrote:
ima malo previse cifri u tom telefonskom broju. rado cu i sam platiti put do mostara (mog rodnog grada)!
cijelu krv nisam davao vise od tri mjeseca, a za trombocite su me nisu zvali skoro dva.... moram dati jakoooo brzo....
osjecam se kao da imam konstipaciju... a za ovo nema laksativa.... :(
Ne znam, ja sam ovaj poziv za hitno davanje krvi samo copy/paste-o sa jedne teme u podforumu "Humanitarne akcije". Ne znam pobliže o čemu se radi...
User avatar
elektropionirka
Posts: 2
Joined: 27/06/2007 19:47

#145 Re: Hajmo dati krv!

Post by elektropionirka »

Društvo, zna li neko je li se potrebno najavljivati gore na klinici za transfuziologiju (Čekaluša, Sarajevo), ili je okej da se samo pojaviš?
Također, bilo bi super da mi neko javi ako negdje u gradu ima organizirana akcija darivanja, da ne čekam da dođu na moj faks.
Hvala.
User avatar
Sretnica2
Posts: 15
Joined: 14/05/2011 01:56

#146 Re: Hajmo dati krv!

Post by Sretnica2 »

elektropionirka wrote:Društvo, zna li neko je li se potrebno najavljivati gore na klinici za transfuziologiju (Čekaluša, Sarajevo), ili je okej da se samo pojaviš?
Također, bilo bi super da mi neko javi ako negdje u gradu ima organizirana akcija darivanja, da ne čekam da dođu na moj faks.
Hvala.
Ne moraš se najavljivati, dovoljno je da se pojaviš, pokucaš i pozdraviš tete na transfuzi:-)))) Nema čekanja. Ja preko tih akcija ne bih išla, jer nekad završiš u nekoj ambulanti, te daruješ krv, a ne znam baš zbog sterilnosti igala, zaraza i sl...., ipak ti je transfuza najsigunija:-) Ja kada dajem krv, dajem gore:-)
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#147 Re: Hajmo dati krv!

Post by casanova123 »

imam pitanje.. da li ja mogu da odem i da dam krv kao maloljetnik..
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#148 Re: Hajmo dati krv!

Post by poznanik »

casanova123 wrote:imam pitanje.. da li ja mogu da odem i da dam krv kao maloljetnik..
NE!
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#149 Re: Hajmo dati krv!

Post by duspi »

jedna administrativnotehničko pitanje hahah :)

davao krv dosad 17 puta, trombocite još nekoliko...i nikad dosad mi ne pade na pamet da tražim onu donatorsku karticu ili kako li se već zove. stara mi npr popi krv kako moram to vadit, kako se nekad moglo ('u onom vaktu' :D) i slobodan dan na poslu dobit i svašta nešto, bruka nekih privilegija..a ja opet kontam koji će mi, danas je to samo komad papira koji teško da ima kakvu praktičnu svrhu ili nosi ikakvu težinu, ali eto ako neko zna kakvu provjerenu informaciju služi li to ičemu ? :)

sljedeći termin za davanje mi je nekad za dva mjeseca, a i kad odem, garant se neću sjetiti pitati, pa reko da vidim zna li ko ovdje :)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#150 Re: Hajmo dati krv!

Post by poznanik »

Nema više "onakvih" donatorskih kartica, sada se evidencija vodi na sličan način, ali drukčije.
Pitaj ovdje: Udruženje dobrovoljnih davalaca krvi Kantona Sarajevo
Post Reply