BORDO ARENA

Sve o FK Sarajevo...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#126 Re: BORDO ARENA

Post by TheMule »

Vec 15 godina se gradi taj novi, od tog nema nista, a ako sta i zapocnu, to ce biti na Betaniji vjerovatno - a jedno je zapoceti, a drugo zavrsiti.
User avatar
Cossack
Posts: 7153
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#128 Re: BORDO ARENA

Post by Cossack »

last mohicans
Posts: 12287
Joined: 09/08/2012 23:19

#129 Re: BORDO ARENA

Post by last mohicans »

Joj kad bi...i nisu neke pare kad skontas. 25 miliona €, kad vidis koliko 1km autoputa košta.
north
Posts: 8041
Joined: 29/05/2010 23:00

#130 Re: BORDO ARENA

Post by north »

Ja bi za ovo halalio naredne tri godine da ne uzmemo trofej i ne bi "A" rekao ako bi se sa ovim ozbiljno krenulo..ali ako avaz napiše, onda je to završeno :-)

Inače, ovo je mega-giga projekat koji baš djeluje na prvu tako neralan, i nije realno bacati drkicu samo na idejni projekat koji svako može napraviti ko se razumije u tu oblast, a da ništa drugo još nemamo konkretno....ali da treba pokušavati naravno...puno sreće, znanja, znoja, lobiranja će trebati započeti ovo i udariti temelj, a kamoli dovesti do kraja..ali svako ko ovo gura iz i oko kluba treba mu dati podršku :oops: ...
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1499
Joined: 25/07/2015 14:13

#131 Re: BORDO ARENA

Post by rocco_siffredi »

Ja bih halalio narednih 10,nije da nismo naucili :D
Samo da se jednom rijesi.
Ne znam koliko je bas realno da idemo na stadion od 25mil € :roll:
Nama treba zemlja cca 200x200 metara da se uglavi stadion.
To 40 000m2 ili 40 dunuma. Ako bi kupovali zemlju na platou Zetre,znate li koliko kosta :roll:
Nadam se da imamo tolike pare.
Jedino da nam opstina pokloni ili da koncesiju,bubam,na 99 godina,a da mi gradimo.
User avatar
emigrazione
Posts: 7372
Joined: 01/09/2010 13:40

#132 Re: BORDO ARENA

Post by emigrazione »

:lol: sta kaze ibizza vec je lova za stadion na racunu :lol:
User avatar
leškarenje
Posts: 17455
Joined: 30/12/2010 20:49
Location: Sa druge strane

#133 Re: BORDO ARENA

Post by leškarenje »

emigrazione wrote::lol: sta kaze ibizza vec je lova za stadion na racunu :lol:
Nisu pare,ali jeste investitor....ne znam šta se kleberis nazor?
Sve je na vlastima
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#134 Re: BORDO ARENA

Post by Grean »

25 m€ je veliki zalogaj, cini mi se nerealan. Ovaj idejni bi vjerovatno kostao toliko ali vjerovatno postoji i neka kokuznija varijanta.

Poredjenja radi novi stadion u Trnavi, 19 200 mjesta je kostao 28 m€ i to je ta cifra.

http://stadiumdb.com/stadiums/svk/city_arena_sam


Mislim da je za nas realnije projekat tipa nacionalna arena u Moldaviji, 10 400 mjesta, cijena 2006 11 m€

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Zimbru_Stadium
User avatar
emigrazione
Posts: 7372
Joined: 01/09/2010 13:40

#135 Re: BORDO ARENA

Post by emigrazione »

leškarenje wrote:
emigrazione wrote::lol: sta kaze ibizza vec je lova za stadion na racunu :lol:
Nisu pare,ali jeste investitor....ne znam šta se kleberis nazor?
Sve je na vlastima
Nazor?! 25mil€ niko nikada nece investirati u stadion FKS...furate i hajcate raju ko da smo anamoni, crtate nekakve arene picke materine samo da se prica o necemu...fuj
User avatar
leškarenje
Posts: 17455
Joined: 30/12/2010 20:49
Location: Sa druge strane

#136 Re: BORDO ARENA

Post by leškarenje »

emigrazione wrote:
leškarenje wrote:
emigrazione wrote::lol: sta kaze ibizza vec je lova za stadion na racunu :lol:
Nisu pare,ali jeste investitor....ne znam šta se kleberis nazor?
Sve je na vlastima
Nazor?! 25mil€ niko nikada nece investirati u stadion FKS...furate i hajcate raju ko da smo anamoni, crtate nekakve arene picke materine samo da se prica o necemu...fuj
Preskočis ono što ti smeta :wink: a ne pljujes i ne ismijavas ljude koji dane provode radeći na tome
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1499
Joined: 25/07/2015 14:13

#137 Re: BORDO ARENA

Post by rocco_siffredi »

Grean wrote:25 m€ je veliki zalogaj, cini mi se nerealan. Ovaj idejni bi vjerovatno kostao toliko ali vjerovatno postoji i neka kokuznija varijanta.

Poredjenja radi novi stadion u Trnavi, 19 200 mjesta je kostao 28 m€ i to je ta cifra.

http://stadiumdb.com/stadiums/svk/city_arena_sam


Mislim da je za nas realnije projekat tipa nacionalna arena u Moldaviji, 10 400 mjesta, cijena 2006 11 m€

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Zimbru_Stadium
Gledaj sad krajnosti.
Stadion na Rujevici gdje trenutno igra Rijeka sa 6500 mjesta kostao 20mil €. Sad hoce da idu da prosiriju jer za kategoriju 4 treba 8000+ mjesta. Oni imaju milijardera Volpija a gradnju nove Kantride su ostavili za bolja vremena ocito.
Dosta zavisi od troskova jel imas zemlju ili je moras kupiti.
Dozvole koliko kostaju.
Koliko kosta radna snaga,materijal itd.
Ne sekiram se ja za nas,naci ce se pare,ovako ili onako.
Ajnadzica i co treba pritisnuti.
User avatar
Logovan
Posts: 94848
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#138 Re: BORDO ARENA

Post by Logovan »

Hajde Bože pogledaj nas.
User avatar
omega369
Posts: 9579
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#139 Re: BORDO ARENA

Post by omega369 »

Fakat, da neko ulozi 25 miliona eura, kako bi izvukao te pare? ne vidim nacin
User avatar
tovarish
Posts: 3541
Joined: 26/05/2008 23:57

#140 Re: BORDO ARENA

Post by tovarish »

Kadgod da se pravio,ja bi gostujucu tribinu napravio sa 5% kapaciteta od ukupnog stadiona i sa vec ugradjenim tampon zonama na istoj.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25358
Joined: 08/09/2005 20:08

#141 Re: BORDO ARENA

Post by Haris.ba »

Taj u Trnavi je u projektu koji je koštao 150 miliona KM - jer je uključivao tržni centar. I tako se isplati. To zahtjeva veliki prostor pored, parking prostor, dobru lokaciju i slično.

A taj u Moldaviji je koštao 11 miliona dolara. I veoma je zanimljiva priča vezana za korupciju. I kako je srušen nacionalni stadion, firma koja je učestvovala u tome je kupovala stanove sudijama i zakonodavcima...nadam se da neće doživjeri sličnu sudbinu Koševo.
A i građen je namjenski da se odigravaju utakmice nacionalne selekcije (pola para je došlo od države).

Danas gradnja stadiona ne uključuje samo igralište i tribinu. To je projekat koji traži dodatne izvore prihoda pored utakmica.

P.S.
Ja bih preporučio da se ide na Betaniju, i tamo proba napraviti tržni centar, kompleks sa stanovima, trening prostore (i profići i amateri) - te stadion sa možda jednom tribinom - za početak.
Last edited by Haris.ba on 13/04/2017 12:04, edited 3 times in total.
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1499
Joined: 25/07/2015 14:13

#142 Re: BORDO ARENA

Post by rocco_siffredi »

omega369 wrote:Fakat, da neko ulozi 25 miliona eura, kako bi izvukao te pare? ne vidim nacin
Na lokaciji staze,gdje nasi upiru,tesko.
Uz neke hotele,shoping centar i sl isplativosti ima. Ali treba prostora pored.
Mozda bi investitor trazio i upravljanje stadionom na odredjeni period (npr 30 god poslije je nas).
Prodaja naziva stadiona odredjeni period npr Messer Arena itd itd
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#143 Re: BORDO ARENA

Post by golfiista »

Mi smo ovu fazu prošli prije nekoliko godina i onda smo shvatili da neće niko nikad pljunuti nekakve milione za nekakav stadion sa prosjekom od 3000/4000 gledalaca po tekmi i sa prenosom na MOJA TV. Koliko od nam je to bolno bilo, okrenuli smo se sebi i onome što imamo. U cijeloj priči je renoviran Zapad, kompletiran Sjever i izgrađen Istok. još treba malo pa da se ta priča zaokruži na neki način.
Da se razumijemo, ne bi meni bilo mrsko da se izgradi takav jedan sportski objekat u gradu, ali bojim se da od te cijele priče nema ništa i da se trebate okrenuti realnijim projektima.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#144 Re: BORDO ARENA

Post by Grean »

Haris.ba wrote:Taj u Trnavi je u projektu koji je koštao 150 miliona KM - jer je uključivao tržni centar. I tako se isplati. To zahtjeva veliki prostor pored, parking prostor i slično.

A taj u Moldaviji je košta 11 miliona dolara. I veoma je zanimljiva priča vezana za korupciju. I kako je srušen nacionalni stadion, firma koja je učestvovala u tome je kupovala stanove sudijama i zakonodavcima...nadam se da neće doživjeri sličnu sudbinu Koševo.
Normalno da sve zavisi kako se gradi i gdje se gradi, kako u kojoj zemlji tako i sama gradjevinska lokacija utice na cijenu.

Nije samo u pitanju kapacitet, ima i ono je li gola tribina ili su ugradjeni kakvi sadrzaji ispod.

Ja polazim od tog da bi bila u pitanju koncesija i da bi se islo na ono osnovno da ispuni uslove za evropske utakmice. Vjerujem da se kod nas u Sarajevu moze izgurati projekat od nekih 25 mil KM ali ne vise id toga. Ovo u Moldaviji je neka mjera, mislim na standard, ne na kapacitet.

Mislim da npr. jug treba smanjiti maksimalno i na tom stediti.

Ja samo znam da je Kosevo nerealniji projekat od ove price. Kosevo je rupa bez dna u svakoj varijanti.
User avatar
omega369
Posts: 9579
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#145 Re: BORDO ARENA

Post by omega369 »

ja ba, na jugu sve rupe ostaviti :lol: :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 25358
Joined: 08/09/2005 20:08

#146 Re: BORDO ARENA

Post by Haris.ba »

Nije projekat Koševo nerealan. Problem je što je to projekat koji mora uključivati i državu. I ostaje problem atletske staze. Idiotluk je i to ukinuti.
Problem Koševa je ko i skoro svakog stadiona napravljenog za Olimpijadu. Kompleks Koševa i Zetre je zlata vrijedan. Problem je što ne znaju upravljati njime, niti ima znanja ni volje iste unaprijediti.

Bolje je da se projekat izmjesti na Betaniju dok još ima prostora. I da se gradi na ekonomskim osnovama. Ako se želi stadion iskreno. Jer, vrijeme ide. Ako se ovako nastavi - završićete u Butmiru.

Jer gradnja na Zetri ograničava jer problem je vlasništvo, problem je prostor, problem je cijena gradnje, i plus ukida se jedan olimpijski objekat.
Meni je bilo zanimljivo kako su Grci upravljali olimpijskom infrastrukturom. I tu treba izvući mnogo pouka. Ali, najgore je kad nešta rušiš i ukidaš - a ne moraš.
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1499
Joined: 25/07/2015 14:13

#147 Re: BORDO ARENA

Post by rocco_siffredi »

Treba pitati BauHaus koliko je onaj plato iza RTV doma. Kod naselja Miljacka.
Iskesirati ljude i praviti stadion.
Jos u Novom Gradu gdje ima nasih navijaca bruku. Izmedju dvije tramvajske stanice,blizu buduci gradski autoput,idealno.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#148 Re: BORDO ARENA

Post by Grean »

Mozda je idiotluk ukinuti Kosevo ali o tom neka razmislja neko drugi a ne FKS. Dosta smo mi bili taoci tog stadiona. Koliko god da se ulozi on ce imati vise mana nego vrlina kad pricamo o fudbalu.

Sarajevu treba zemljiste pod koncesiju jer je kupovina nerealna i nepotrebna. Zakon ekonomije je da ne ulazes u nepotrebno, danas firme iznajmljuju sve sto ne moraju kupiti, od prostora do opreme.

Sto se gradnje tice ne moramo ici daleko da vidimo koliko para treba.

Za teren pogledati Bilino, 1,5 mil KM.

Za tribinu, Grbavica 1,8 mil i da na to dodamo jos toliko za natkrivanje znaci 3,5 mil po tribini.

Na to dolaze neophodni sadrzaji i okolno uredjenje.

Jedan realan projekat s tim da treba razbiti famu da FKS treba obezbjediti smisao postojanja Koseva jer to je velika kocnica. Svi u gradu se boje sta kad mi odustanemo od njega, gdje mu je smisao.
User avatar
emigrazione
Posts: 7372
Joined: 01/09/2010 13:40

#149 Re: BORDO ARENA

Post by emigrazione »

[/quote]Preskočis ono što ti smeta :wink: a ne pljujes i ne ismijavas ljude koji dane provode radeći na tome[/quote]

Ismijavam nacin na koji se to plasira, isto kao sto sam se smijao i onim tamo vezano za one kule, hotele, dvorce i ostale gluposti iz mašte koje su crtali i sve okolo ubjedjivali da je to sasvim realno, evo samo sto nije, 1000% samo ih jebe nekakav Koldzo :-)
Ne postoji nikakav investitor koji ce krhnuti 25 mil eura Sarajevu da napravi stadion, niti ce ikada postojati...zapravo mozda, ali ti i ja to sigurno necemo dozivjeti. Umjesto da se energija utrosi tamo gdje se realno moze nesto odraditi, a to je malo ozbiljnije uredjenje AFH, nas se vraca u rano djetinjstvo i vrijeme vila vilenjaka i carobnih stapica, gdje je mašta bila odvrnuta na najjace...
User avatar
leškarenje
Posts: 17455
Joined: 30/12/2010 20:49
Location: Sa druge strane

#150 Re: BORDO ARENA

Post by leškarenje »

Haj dobro :zoka:
Post Reply