"Neko bi ovde mogo biti bjen..."

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
puharska
Posts: 177
Joined: 17/05/2011 19:26

#1076 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by puharska »

Prtokol je turcizam koji se vjerovatno koristio u cijeloj Bosni
pa tako i u krajini.Cak i ima ona izreka za nekog ko se rasipa
parama : E moj dostu ,on i i hosaf prtokol mece !
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1077 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

A znadel iko šta je priklapača?

:D :D :D
User avatar
puharska
Posts: 177
Joined: 17/05/2011 19:26

#1078 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by puharska »

Ridjobrki wrote:A znadel iko šta je priklapača?

:D :D :D
Jal to njesto brezobraznoo ?
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1079 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by StLouis »

puharska wrote:
Ridjobrki wrote:A znadel iko šta je priklapača?

:D :D :D
Jal to njesto brezobraznoo ?

ja mislim da jes a more biti i da nije a prije da jes nego da nije :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1080 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

StLouis wrote:
puharska wrote:
Ridjobrki wrote:A znadel iko šta je priklapača?

:D :D :D
Jal to njesto brezobraznoo ?

ja mislim da jes a more biti i da nije a prije da jes nego da nije :D
More bit lako, ja reko da ovdi priupitam znade li mi iko reći... :D :D :D
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#1081 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Mannequin »

Ja 90% izraza s ove teme prvi put cujem :mrgreen:
draga moja krajina :lol:
User avatar
amy-ra
Posts: 483
Joined: 05/11/2011 23:04
Location: na šarenom podguzu

#1082 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by amy-ra »

neznam otkud ja uopce na ovoj temi :) ali procitah vecinu postova.. mnogi od ovih izraza nisu karakteristicni samo za kajinu. dakle govorimo o onim starinskim rijecima koje se danas malo koriste.. posto mnogo svog slobodnog vremena provodim na selu u okolini grada u kojem zivim (ni blizu krajine :)) vecina rijeci mi je poznata..

eh sad.. jedno vrijeme sam uzivala u drustvu jednog krajisnika (khmmm) :) i postoji jedna recenica koja me uvijek nasmijavala do suza.. cesto je govorio da se auto "tjera".. kao otjero neko auto u garazu... i sad kad se sjetim tog momka to mi odmah padne na um.. :)
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#1083 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by anonimni clan »

Nisam krajisnik al naletih davno na jedan blog.........prije pis'o vazada al sad nesto otanjio..........
Pa kaze:
Bijo ja njeki dan kod onoga Bajre ozdo iz donjeg sela, iš’o gle’ati ima u njega je’na ona mrvil’ca za kuruze, ona ručna vaktilašnja, veli on meni “dojdi ja ć’ ti dati džabe”, reko’ “šta je gojic džabe, nama' mene piši”. I baš ja tako oš’o, I tako bijo kod njegaka, malo posjedijo. I veli on meni “hod’ viđaj krava”. Pokaza on meni onu je’nu, dobra krava brate, veli “e ovu sam prod’o” – reko’ “pošta?” – reko’ “Bogam’ nisam šćeo dati ispod tri i po hiljade.” – “pa kome si prod’o?” – veli “’naš onoga Muću blentavog? E njegovom šuri. Otuda je čo'jek od Šturlića, Zilhad mu ime.” – “pa” reko’ “ka’će doći oćerati je?” – “e moj Ćamile, čućeš ti šta će biti“.

Doš’o čo’jek, on bijo doli kod Muće, čuo da ja hoću prodati kravu, I doš’o on, dov’o ga Muća. Veli ‘brate dobra krava!’ – reko ‘eto sam si rek’o’ – veli on ‘pošta?’ – reko’ ‘po to’ – veli on ‘more’, veli doć’u ja sutra, don’ću pare – reko’ ‘valja’. I baš on dojde sutradan, doš’o sam, nije Muća užnjega. Donijo pare, sve i marku! neja brate, pošteno!

Veli on meni - zapričali se mi, on bude gori u Švicarskoj, a isto živi u njekom selu pa ima njekog gori kolegu Švabu, pa i taj ima krava, pa naprič'o on meni o njemu kako radi, šta radi, svašta nješta. 'nako ja njega slušam, reko' 'da ti nju ne'š gon'ti u Švicarsku?' – veli 'ma jok, kakvi! Već ovaj' veli on meni 'šćeo sam ja tebe nješta pitati – reko 'pitaj slobodno, ako znadnem odgovori'ti...' – veli 'ja sam malo razmišlj'o, ovaj, meni se' krava svid'la, dobra je krava, ja to vidim, al' ja nju praktički sad u ‘vom trenutku nejam đe, 'naš. Pa sam ja malo mislijo, ovaj, bil' ona mogla ostati kod tebe, još njeko vrime?' – ja 'nako gle'am čo'jka, reko' 'slušaj ljud'no, ja sam kravu prod'o, ona moja više nije. Ako će ostati kod mene, da znaš nama', ja nju neću džabe hran'ti.' – veli on 'pa ne'š džabe, mislim, moremo se evo ‘vako pogod'ti, ti nju hrani al' i muzi brate, njojzi sino, tebi varen'ka. More li tako?' – reko' 'tako more' - 'al' dobro ju hrani' - reko' 'ljudino brate, biće joj ko i dosad.' I bom pogodimo se mi!

Pitam ja njega posli 'al' dobro ljudino, kad ti nju kastiš oćerati?' – veli on 'ma dobro, vid'ćemo to, ja sad neću dolaz'ti prije lita, a onda ću vid'ti hoću li stići šta srediti, naprav'ti, al' teško da ti nama' kažem. Uglavnom čućemo se. – reko' 'valja!' i tako moj Ćamile ja prod'o kravu, ima evo treći misec, a evo nje vajik vovdi u mene”.

Reko' “dobro si ti nju brate prod'o, meni da je taki doš'o, ja bi mu nama i ženu prod'o!” on se smije.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1084 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Hemel »

anonimni clan wrote:Nisam krajisnik al naletih davno na jedan blog.........prije pis'o vazada al sad nesto otanjio..........
:thumbup:
dobar blog... :-) :D
nego da ne zaboravim, Sretan ti rodjendan... :thumbup:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1085 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

Ja sve čekam hoće li mi njeko reći šta je ta priklapača da se siroma malo što bi narod reko educiram. :-?

mina-sana wrote:Svaka cast ridjobrkom i nick-u puharska na komentarima-.. Naravno, hvala i ostalima sto doprinose temi :-D..Svaki put kad citam ovu temu zakocenem :D se od smijeha :-D
Ja bih u ime sebe da ti se lipo zafalim na ovome. :D :D :D
amy-ra wrote: eh sad.. jedno vrijeme sam uzivala u drustvu jednog krajisnika (khmmm) :) i postoji jedna recenica koja me uvijek nasmijavala do suza.. cesto je govorio da se auto "tjera".. kao otjero neko auto u garazu... i sad kad se sjetim tog momka to mi odmah padne na um.. :)
Heheheh, jelde si uživala? :D Ma nejma sa nami neg uživati, taki ljudi štaš mu... Samo ne znam što se čudiš za ovo utjerivanje auta. Isto kai miša u rupu. Kakoš drugčije reći? :-?
User avatar
amy-ra
Posts: 483
Joined: 05/11/2011 23:04
Location: na šarenom podguzu

#1086 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by amy-ra »

Ridjobrki wrote:Ja sve čekam hoće li mi njeko reći šta je ta priklapača da se siroma malo što bi narod reko educiram. :-?

mina-sana wrote:Svaka cast ridjobrkom i nick-u puharska na komentarima-.. Naravno, hvala i ostalima sto doprinose temi :-D..Svaki put kad citam ovu temu zakocenem :D se od smijeha :-D
Ja bih u ime sebe da ti se lipo zafalim na ovome. :D :D :D
amy-ra wrote: eh sad.. jedno vrijeme sam uzivala u drustvu jednog krajisnika (khmmm) :) i postoji jedna recenica koja me uvijek nasmijavala do suza.. cesto je govorio da se auto "tjera".. kao otjero neko auto u garazu... i sad kad se sjetim tog momka to mi odmah padne na um.. :)
Heheheh, jelde si uživala? :D Ma nejma sa nami neg uživati, taki ljudi štaš mu... Samo ne znam što se čudiš za ovo utjerivanje auta. Isto kai miša u rupu. Kakoš drugčije reći? :-?
pa mi kazemo da se automobil vozi.. pa kazemo odvukao auto ili odvezao auto... :) mozda i vama to zvuci smijesno (znam da njemu jeste) :)
uglavnom naucih ja svasta nesto od svog krajisnika :)
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1087 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

amy-ra wrote: pa mi kazemo da se automobil vozi.. pa kazemo odvukao auto ili odvezao auto... :) mozda i vama to zvuci smijesno (znam da njemu jeste) :)
uglavnom naucih ja svasta nesto od svog krajisnika :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Haj bježi, iscipaću se od smiha - čuj odvući auto. Jemda rečete i ošlepo ga u garažu! Auto se vozi ili goni, vuče se samo kad nešto ode u helać pa moraš onog Safetovog Bracu Bihamka zvati. :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1088 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

mina-sana wrote:Naravno da se auto goni, tj. tjera :D i ako neki nisu znali umjesto upalio auto kod nas se mere kazati krehn'o avto :D

Viremi citajuci ovu temu pukancu od smiha :-) :D
Pukanću kai Pukanić. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1089 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

mina-sana wrote:
:lol: :lol:

Smidem li vam reknuti da mi je ova tema najbolja na ovoj internet stran'ci :D
Jel najbolja nijel, ja to ne znam reći - ja samo znam da joj najvolim od svi drugi!

Ja bolje volim jednom postu ovdi neg pe-šes neđe drugo.

:D :D :D :D :D
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1090 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Hemel »

mina-sana wrote: :lol: :lol:

Smidem li vam reknuti da mi je ova tema najbolja na ovoj internet stran'ci :D
smides brte ali nemoj cudo... :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1091 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

mina-sana wrote:Lako je tebi kazti tako kad se vajik sjetis njesto novo da napises...a ja sve zaboravla.. konda nisam otalen :roll: :D
Dabudeš se udavala. :D :D :D
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#1092 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by anonimni clan »

Hemel wrote:
anonimni clan wrote:Nisam krajisnik al naletih davno na jedan blog.........prije pis'o vazada al sad nesto otanjio..........
:thumbup:
dobar blog... :-) :D
nego da ne zaboravim, Sretan ti rodjendan... :thumbup:

Heheheh ma sad me nadje..............odkud znas da mi je rodjendan?
U svakom slucaju fala fino!
User avatar
puharska
Posts: 177
Joined: 17/05/2011 19:26

#1093 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by puharska »

mina-sana wrote:Sad se sjetih jedne rijeci - hoshkoprc - :D ..Zna li neko sta to znaci? ...
Znadem ja al necu da recem :D
E da vas njesto priupitam ,imal sade dzegodic otvor dzamije...nampalo mi se malo
vozat na lingispiru ....
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1094 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Hemel »

ovdje puljka ovdje jok, ovdje puljka ovdje jok... :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1095 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by StLouis »

E de me uderi ako smides a znam da nesmi's a pro'ces krajce nase jeboti svesvoje :-)
User avatar
puharska
Posts: 177
Joined: 17/05/2011 19:26

#1096 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by puharska »

StLouis wrote:E de me uderi ako smides a znam da nesmi's a pro'ces krajce nase jeboti svesvoje :-)
SMIDEEM :D
Stati mislis das ja bojim tvog onog vilenog rodjaka sto vavik u dzepu bokser nosa....hajde dojdite
kolkogojic vas ima....koje mene barko nama mu je dzenaza...bud pamatan jednoc ..znadas ti
dasm ja treniro karatu ...imam smrtonosni udarac koji nemrem kontolisat bog ti davo
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#1097 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Hodidid »

amy-ra wrote:neznam otkud ja uopce na ovoj temi :) ali procitah vecinu postova.. mnogi od ovih izraza nisu karakteristicni samo za kajinu. dakle govorimo o onim starinskim rijecima koje se danas malo koriste.. posto mnogo svog slobodnog vremena provodim na selu u okolini grada u kojem zivim (ni blizu krajine :)) vecina rijeci mi je poznata..

eh sad.. jedno vrijeme sam uzivala u drustvu jednog krajisnika (khmmm) :) i postoji jedna recenica koja me uvijek nasmijavala do suza.. cesto je govorio da se auto "tjera".. kao otjero neko auto u garazu... i sad kad se sjetim tog momka to mi odmah padne na um.. :)
Otjerati auto u garazu ti je kod nas normala :D. A sta je to nesto neobicno u drugim dijelovima BiH? Ja sam mislio da se i drugdje tako veli. :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1098 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by StLouis »

Hodidid wrote:
amy-ra wrote:neznam otkud ja uopce na ovoj temi :) ali procitah vecinu postova.. mnogi od ovih izraza nisu karakteristicni samo za kajinu. dakle govorimo o onim starinskim rijecima koje se danas malo koriste.. posto mnogo svog slobodnog vremena provodim na selu u okolini grada u kojem zivim (ni blizu krajine :)) vecina rijeci mi je poznata..

eh sad.. jedno vrijeme sam uzivala u drustvu jednog krajisnika (khmmm) :) i postoji jedna recenica koja me uvijek nasmijavala do suza.. cesto je govorio da se auto "tjera".. kao otjero neko auto u garazu... i sad kad se sjetim tog momka to mi odmah padne na um.. :)
Otjerati auto u garazu ti je kod nas normala :D. A sta je to nesto neobicno u drugim dijelovima BiH? Ja sam mislio da se i drugdje tako veli. :D

E vire lje ne veli :lol:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#1099 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by StLouis »

Sta si se smizuro ko kiseli krastavac :D

Haj ukucu zebu ti usi vidis da je studeno sinko bog te nepokaro hudnjace
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#1100 Re: neko bi ovde mogo biti bjen

Post by Ridjobrki »

Sinoćke ja u disku vidijo malu jednu kako igra jebla majku svoju... Alaj se izvija kai da se prala vodom od ljutih feferonki!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Post Reply