kviz potjera

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#1076 Re: kviz potjera

Post by Mark Tven »

Što se tiče kvalitete srpske i hrvatske Potere, doslovno je neuporedivo bolja HRT-ova verzija. Obožavam ovaj kviz, pratio sam The Chase još na jutjubu na engleskom kanalu koji kači raznorazne njihove kvizove (a ima ih dosta zanimljivih, naročito koncepcijski), i kviz je bulzaj po svemu. Sama forma je interesantna, nema da omane. Naša Potere ima dosta falinki koje je možda i teško korigovati (neke lakše, ali se nema elementarnog sluha za to), jer Hrvati imaju žicu za kvizove i tu su daleko suptilniji i sa jačim kriterijumom i boljom realizacijom (nije slučajno što se tu rodila jedna Kviskoteka, a ne negde drugde), a mi smo u tome drvenasti, manje protočni u stilu komuniciranja gde ima masa referenci i britkijeg rezona i humora (kao u slučaju Potjere i Tarika na relaciji sa učesnicima i lovcima) a i manje televizični kada se porede ove dve televizije i njihovi projekti.
Legao je kviz Hrvatima kao kec na deset, jer odgovara i određenoj vrsti sociološke pomame za takvim formatima, a koja se najpribližnije može svrstati u subkulturnu pojavu - pabkvizovi. Naravno, to se može videti i na druge načine (forumi i sl.), gde je kviz dosta propraćen i kritički sa velikim interesovanjem analiziran. Kod nas takav "fenomen" je manje rezonantan, pa je sve stidljivije i skromnije razvijeno, ali uveliko niče.

Od lovaca, Krešo je tu najjači. Onaj štreberski tip, sa nešto većom znatiželjom i širim poznavanjem različitih oblasti i opšte informisanosti u odnosu na Moranu, te nešto manje Deana. Kotiga je najinteresantniji, ima dobru spiku sa Tarikom, naročito kod zezancije...ranije bio dodatno golicljiv za publiku zbog male doze arogantnosti koja se znala primetiti. Ume iznenaditi nepoznavanjem nekih opštih podataka, čak u sklopu njegovog faha, jer je vrvtn veliki esteta koji uživa dublje u umetnosti, pa mejnstrim trivije prođu ispod radara. Morana najslabija. Možda je u igri ženska kvota, iako je i ona jedan svestran lik, dobro je i plasirana na njihovoj kvizaškoj rang listi; ali osetno zaostaje za ovom dvojicom, posebno Krešom...i čini mi se da se njoj zna najviše povlađivati sa izborom pitanja kada zatreba u završnoj, a produkcija joj dodeli malo manje kvizaški išlifovane ekipe. Svakako, to se sve odradi na fin, manje uočljiv način. Ali dobro, sama selekcija bolje odabrana u odnosu na RTS-ovu koja je skoro omašila fudbal u odabiru.

Tarik, kao iskusan voditelj sa razumeavnjem zna da orkestrira celom emisijom. Način na koji vodi razgovor sa elementima humora, dovitljivoti u datom trenutku, instant comebackovima i dosetljivosti, pravo ukalupljen u celu priču. Nekad ume da bude i nedrag sa snishodljivim glasom i preterivanjem u davanju samom sebi previše slobode prema drugima, malo antipatično naporan i bahat...ali uglavnom na tihoj frekvenciji. Vidi se da je prevejan, ima oko za procenu i dobro žonglira sa medijima. Lično, njega kao osobu blago negotivim. Ne sedi mi lik, što bi se reklo, jer mi zna biti ljigav u vlastitoj prilagodljivosti (iako mu je ta adaptivna crta dobra u poslu kojim se bavi), kao i malo 'posh'. Te mljackave i asertivne tipove slabije varim, jer su mućkasti i kvarljivog karaktera ali se to ne uočava na prvu (ne tvrdim time da on to nužno jeste, no ne volim tu energiju). Ali to je stvar senzibiliteta i intuiciije, pa kako ko oseća i tumači. Kako bilo, u komparaciji sa Memedovićem, Filipović je još jedno štikliranje na stranu hrt-ove verzije.
Razlika je na svim nivoima - i produkcijskom i na nivou stalnih aktera (voditelja i lovaca). Al šta je tu je.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#1077 Re: kviz potjera

Post by cassius »

Bravo :thumbup:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1078 Re: kviz potjera

Post by plain vanilla »

Onaj Dean je bas faca :mrgreen: , zna svasta ali ipak ni mije streberski tip kao Kreso. Kreso prava zvijer, imam osjecaj da taj lik sve zna i kad bi imao vise vremena da razmisli o pitanjima, ne bi imao netacnih odgovora

A nisam neki fan Tarika, ali ovaj kviz bi bio dosadan bez njega
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1079 Re: kviz potjera

Post by wewa »

SDI da mi se Tarik iz dana u dan sve vise gadi... nekih dana jedva suspreze sovinizam, odvratno je za gledati.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1080 Re: kviz potjera

Post by plain vanilla »

wewa wrote:SDI da mi se Tarik iz dana u dan sve vise gadi... nekih dana jedva suspreze sovinizam, odvratno je za gledati.
kakav sovinizam? nisam primijetila, doduse ja ne gledam redovno, cesto prespavam
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1081 Re: kviz potjera

Post by wewa »

plain vanilla wrote:
wewa wrote:SDI da mi se Tarik iz dana u dan sve vise gadi... nekih dana jedva suspreze sovinizam, odvratno je za gledati.
kakav sovinizam? nisam primijetila, doduse ja ne gledam redovno, cesto prespavam
muski sovinizam

juce je, recimo, bila curica od 18 god, samo sto je nije na krilo posadio. pa je uvaljuje kao Deanu :cry:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63442
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#1082 Re: kviz potjera

Post by BarbaDue »

plain vanilla wrote:
wewa wrote:SDI da mi se Tarik iz dana u dan sve vise gadi... nekih dana jedva suspreze sovinizam, odvratno je za gledati.
kakav sovinizam? nisam primijetila, doduse ja ne gledam redovno, cesto prespavam
Ni ja ne primjetih :?
User avatar
dulekrele
Posts: 3919
Joined: 10/04/2014 18:25

#1083 Re: kviz potjera

Post by dulekrele »

Mirta je ko bombon :D . steta pa ispade. tesko je bilo ocekivati neko znanje od cure sa 18 godina.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1084 Re: kviz potjera

Post by cyprus »

dulekrele wrote:Mirta je ko bombon :D . steta pa ispade. tesko je bilo ocekivati neko znanje od cure sa 18 godina.
Ja sa 18 učestvovao na onom Jami 2000... Djelić sekunde mi falio da pobjedim i otvaram šest šerpi (ko se sjeća, zna o čemu pričam) :mrgreen:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1085 Re: kviz potjera

Post by plain vanilla »

wewa wrote:
plain vanilla wrote: kakav sovinizam? nisam primijetila, doduse ja ne gledam redovno, cesto prespavam
muski sovinizam

juce je, recimo, bila curica od 18 god, samo sto je nije na krilo posadio. pa je uvaljuje kao Deanu :cry:
bas cu obratiti paznju, stvarno nisam primijetila :?
meni se svidjelo kad se on i Dean zezaju, ocito je da su dobri i to mi nekako razbija monotoniju, narocito kad su losi takmicari
kad su dobri takmicari, onda je zanimljivo samo po sebi
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1086 Re: kviz potjera

Post by wewa »

cyprus wrote:
dulekrele wrote:Mirta je ko bombon :D . steta pa ispade. tesko je bilo ocekivati neko znanje od cure sa 18 godina.
Ja sa 18 učestvovao na onom Jami 2000... Djelić sekunde mi falio da pobjedim i otvaram šest šerpi (ko se sjeća, zna o čemu pričam) :mrgreen:
ta ce potjera pored jamija :lol: :lol: :lol:

ne, fakat, Tarik mi je bio najbolji u eri milijunasa. u medjuvremenu se valjda ustolicio i poceo sebe preozbiljno shvatati.
steta, jer bi s nesto vise mjere i samokontrole mogao biti odlican voditelj.

ili mene previse puca nostalgija za kviskotekom i mlakarom, neprevazidjenim gospodinom.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1087 Re: kviz potjera

Post by Banksy »

Zna biti na ivici, ali je ne prelazi... Dobar je, odličan. Zapravo, on sve nosi.
User avatar
dulekrele
Posts: 3919
Joined: 10/04/2014 18:25

#1088 Re: kviz potjera

Post by dulekrele »

Ne vidim nikoga da bi bolje vodio kviz od njega. Ima pravog bosanskog humora i ako pocesto ga zna dobro pretjerati.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1089 Re: kviz potjera

Post by wewa »

ja bih voljela vidjeti renea bitorajca, recimo

mada nekako sumnjam da bi se on uhvatio tog posla i na taj nacin vezao za HRT
volim i igora mesina, ali je on nekako mlak

no, kad pomislim na fodora umjesto tarika, odmah mi je tarik :thumbup: :bih: :lol:

steta sto nema vise najslabije karike, danijela je bila odlicna!
omar little
Posts: 16373
Joined: 14/03/2008 21:14

#1090 Re: kviz potjera

Post by omar little »

meni je tarik krindzeraj teski. ono nekoliko puta sto sam gledala, tacno sam morala preskakati ili mute pritiskati dok ne zavrsi sa pretenzijama na saljivost.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63442
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#1091 Re: kviz potjera

Post by BarbaDue »

Jeste picajzle titami :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1092 Re: kviz potjera

Post by Banksy »

Meni je Tarik ok, to je takav format, za šire mase, ne može biti Monty Python humor...
Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#1093 Re: kviz potjera

Post by Mark Tven »

Ume Tarik da se zalaufa u "pošalicama", i da u tome il bude neumesan, il sve samo ne smešan. Ali da, dobro hendla ulogu voditelja...a i vidim da se baškari u tome, svestan koliko dobro pliva u onom šta se traži od njega (masno je plaćen ako je tačan finansijski izveštaj HRT-a za lani....preko 600k kuna za godinu/sezonu).
dulekrele wrote:Ne vidim nikoga da bi bolje vodio kviz od njega. Ima pravog bosanskog humora i ako pocesto ga zna dobro pretjerati.
Hm, nekako ga ne detektujem kao bosanski...više mi ima tu onog 'low key' provocirajućeg, sarkastičnog humora, specifičnog za Zagrepčane. Bezopasno, tanko podrugljivo, sa distance i malo s visoka, iako tako ne deluje. 'Sveznalica-snobić' fazon. Naravno, nekad prebaci na bosanski zez, ali mi se čini da mu je ovaj prvi prisutniji - više ka nekome, nečemu upućen, nego šegast na svoj račun, na primer. Mada, zavisi kako kad. Baš to je ta prilagodljiva crta u njemu, koju sam ranije spomenuo. Takođe, i umilnost u nastupu, koja je delom rezultat profesionalne deformacije, kako bi to neki rekli...ali meni nešto sa tačke dopadljivosti to ne leži..makar način na koji ga ja doživljavam. No, to nije na nekom drastičnom nivou nesimpatisanja. Sporedno je, fokus je na kvizu dakako.
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 41040
Joined: 21/05/2012 22:46

#1094 Re: kviz potjera

Post by AmiĐa_Idriz »

wewa wrote:ja bih voljela vidjeti renea bitorajca, recimo

mada nekako sumnjam da bi se on uhvatio tog posla i na taj nacin vezao za HRT
volim i igora mesina, ali je on nekako mlak

no, kad pomislim na fodora umjesto tarika, odmah mi je tarik :thumbup: :bih: :lol:

steta sto nema vise najslabije karike, danijela je bila odlicna!
Kad se sjetim Masterchefa sa Mesinom :mrgreen: a tek njuhov Supertalent, Mesin i Rene u duetu :sretan:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1095 Re: kviz potjera

Post by plain vanilla »

opet prespavala :lol:
omar little
Posts: 16373
Joined: 14/03/2008 21:14

#1096 Re: kviz potjera

Post by omar little »

pogledah sad tu od gore, bas da vidim. losa epizoda takmicarski, ali nije mi tarik bio nesto sovenski nastrojen.
vise je bilo ocito da se deki sav uzmutio oko one curice nego ista drugo. jes da ima auru iritantnog drkosa ali je fakabl deki, koliko mu je godina? :D
moneta
Posts: 105
Joined: 12/11/2013 17:07

#1097 Re: kviz potjera

Post by moneta »

Podijelili su ogromne pare na pocetku sezone i sad zavrnuli pipu.

Tarik je zaljubljen u sebe, zna debelo pretjerati i biti degutantan, pogotovo prema Morani, kao da je na zivotnoj misiji da je spusta, al sto se tice voditeljskog posla, niko mu nije ravan.

S Kotigom najbolje funkcionise jer su prijatelji. Sav se rastopi kad mu se Međed gore ukaze. :D

Sto se znanja tice, Kotiga redovno Kresu buba na njihovim kvizaskim prvenstvima. Kreso je za ovakav format kviza jaci, brzo se sjeti sto zna, sto ne zna, odmah dalje. Kotigi ego ne dozvoljava da kaze dalje. :mrgreen:
S Kresom emisije nisu zanimljive. U 99,99% slucajeva znamo ko ce izaci ko pobjednik, blah.

Morana je imala jedan period teskih podbacaja, ocito je zenu nesto mucilo u zivotu, al se opet dozvala. :thumbup:

Zabavno je tamo na snimanju. :strik:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#1098 Re: kviz potjera

Post by It_is_a_Leclerc »

Šta vi mislite - da li bi se takmičarima priznalo ono - "Ribizla....crni ribizl" mijenjanje odgovora kao što se priznalo Morani ?

:D
moneta
Posts: 105
Joined: 12/11/2013 17:07

#1099 Re: kviz potjera

Post by moneta »

It_is_a_Leclerc wrote:Šta vi mislite - da li bi se takmičarima priznalo ono - "Ribizla....crni ribizl" mijenjanje odgovora kao što se priznalo Morani ?

:D
Da. Nije nista ofulala. Samo je dala pola odgovora, pa se cekalo na jos pola.
Vidjeno vec vise puta.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66869
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1100 Re: kviz potjera

Post by plain vanilla »

moneta wrote:Podijelili su ogromne pare na pocetku sezone i sad zavrnuli pipu.

Tarik je zaljubljen u sebe, zna debelo pretjerati i biti degutantan, pogotovo prema Morani, kao da je na zivotnoj misiji da je spusta, al sto se tice voditeljskog posla, niko mu nije ravan.

S Kotigom najbolje funkcionise jer su prijatelji. Sav se rastopi kad mu se Međed gore ukaze. :D

Sto se znanja tice, Kotiga redovno Kresu buba na njihovim kvizaskim prvenstvima. Kreso je za ovakav format kviza jaci, brzo se sjeti sto zna, sto ne zna, odmah dalje. Kotigi ego ne dozvoljava da kaze dalje. :mrgreen:
S Kresom emisije nisu zanimljive. U 99,99% slucajeva znamo ko ce izaci ko pobjednik, blah.

Morana je imala jedan period teskih podbacaja, ocito je zenu nesto mucilo u zivotu, al se opet dozvala. :thumbup:

Zabavno je tamo na snimanju. :strik:
I ja se rastopim kad se Dean ukaze :mrgreen:
Post Reply