Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2647
Joined: 16/06/2014 20:33

#10126 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

elk wrote: 06/04/2024 23:28 Ovo u svrakinu je od 3500 do 4300. Neki dan mi jaran pokazao odgovor na njegov upit.
Ev meni sta su pisali u januaru:


Stambeno-poslovni objekat Collis će se nalaziti u Majdanskoj ulici iznad općine Novi Grad, Sarajevo. Planiran završetak građevinskih radova je za proljeće 2025 godine.

U ponudi imamo stanove površina od 30.02m2 do 90.38m2
Cijena stana površine 38.28m2 na I etaži, iznosi 3.333,33KM/m2 + PDV.
NediM17
Posts: 21975
Joined: 05/11/2009 11:49

#10127 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by NediM17 »

muha_sa wrote: 07/04/2024 09:55
NediM17 wrote: 07/04/2024 09:44 Biće, pravi se, samo obećana škola fali.
Gledao krajem 2019 dok se još gradilo, blato do koljena.
1.950 KM bio kvadrat i 8.500 garažno mjesto. Samo nije bilo raspoloživo ništa veće od dvosobnog 55 m2 sa lošim rasporedom.
Bili su fer, trebalo je uplatiti 10% na ime rezervacije, ostatak kad se etažira. Ima Brajković love, ne k'o ovi neki "investitori" što bi pravili od tvojih para.
Lijepo naselje ispalo na kraju, naročito kad se uporedi sa Tibrama.
Jašta nego lijepo naselje :thumbup:
Nedime dragi :D kad god prodjem od Ilidze pogledam onu zgradu preko puta tebe :-) jesul tebi vidik zaklonili :?
Sjebali su mi pogled na Igman.
Zato sad gledam na drugu stranu, Mojmilo brdo i Trebevic. :-D
nekome
Posts: 3005
Joined: 17/05/2011 10:41

#10128 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

Dosadno mii wrote: 07/04/2024 10:03
elk wrote: 06/04/2024 23:28 Ovo u svrakinu je od 3500 do 4300. Neki dan mi jaran pokazao odgovor na njegov upit.
Ev meni sta su pisali u januaru:


Stambeno-poslovni objekat Collis će se nalaziti u Majdanskoj ulici iznad općine Novi Grad, Sarajevo. Planiran završetak građevinskih radova je za proljeće 2025 godine.

U ponudi imamo stanove površina od 30.02m2 do 90.38m2
Cijena stana površine 38.28m2 na I etaži, iznosi 3.333,33KM/m2 + PDV.
Jebo ih plus pdv
Znaci 3900KM nek fino napisu
Last edited by nekome on 07/04/2024 10:40, edited 1 time in total.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2647
Joined: 16/06/2014 20:33

#10129 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

nekome wrote: 07/04/2024 10:22
Dosadno mii wrote: 07/04/2024 10:03
elk wrote: 06/04/2024 23:28 Ovo u svrakinu je od 3500 do 4300. Neki dan mi jaran pokazao odgovor na njegov upit.
Ev meni sta su pisali u januaru:


Stambeno-poslovni objekat Collis će se nalaziti u Majdanskoj ulici iznad općine Novi Grad, Sarajevo. Planiran završetak građevinskih radova je za proljeće 2025 godine.

U ponudi imamo stanove površina od 30.02m2 do 90.38m2
Cijena stana površine 38.28m2 na I etaži, iznosi 3.333,33KM/m2 + PDV.
Jebo ih plus pdv
Znaci 3800KM nek fino napisu
3900
nekome
Posts: 3005
Joined: 17/05/2011 10:41

#10130 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

Da haha psihologija, digitron kaze 3899 a ja procitao pogresno umjesto 3900 ispravno
elk
Posts: 2839
Joined: 14/08/2006 12:03

#10131 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by elk »

Dosadno mii wrote: 07/04/2024 10:03
elk wrote: 06/04/2024 23:28 Ovo u svrakinu je od 3500 do 4300. Neki dan mi jaran pokazao odgovor na njegov upit.
Ev meni sta su pisali u januaru:


Stambeno-poslovni objekat Collis će se nalaziti u Majdanskoj ulici iznad općine Novi Grad, Sarajevo. Planiran završetak građevinskih radova je za proljeće 2025 godine.

U ponudi imamo stanove površina od 30.02m2 do 90.38m2
Cijena stana površine 38.28m2 na I etaži, iznosi 3.333,33KM/m2 + PDV.
Ja mislim da su njemu ukljucili pdv u tu ponudu(bila je za stan od 55 i 59 kvadrata), a mozda i nisu. Nisam siguran. Ako jos pdv ide u ovu cijenu.... koji prosjecan smrtnik moze to kupiti :-) duzan si dok si ziv i patis se.
Jebeno svrakino je u pitanju. Komsije ti i hdz glasaci :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 25370
Joined: 08/09/2005 20:08

#10132 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

elk wrote: 07/04/2024 11:01 Ja mislim da su njemu ukljucili pdv u tu ponudu(bila je za stan od 55 i 59 kvadrata), a mozda i nisu. Nisam siguran. Ako jos pdv ide u ovu cijenu.... koji prosjecan smrtnik moze to kupiti duzan si dok si ziv i patis se.
Jebeno svrakino je u pitanju. Komsije ti i hdz glasaci
Pa sta ti je alternativa? Nije ono odoh u Svrakino radi Svrakinog. Ides gdje mozes.
gidra
Posts: 3615
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10133 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

Haris.ba wrote: 06/04/2024 23:23 Dva su glavna problema.

Imas nesta sto je veoma tesko prodati, da ne kazem nemoguce.

Imas nesta sto ne mozes opteretiti hipotekom, te ti je u biti mrtvi kapital.

Ako ti je to ok - onda ok.

Isto ti je i kod kuca i stanova. Nema razlike.
Dosadno mii wrote: 06/04/2024 23:23 Ja ne kontam nikako kako napravise od Bulevara elitno naselje
Pa i nije. Nemas trotoara da prosetas kako treba....

Stvar je sto odgovara modernom nacinu zivota - sidji liftom u podzemnu garazu i u auto i furaj. Ima to svojih prednosti.
Ni približno isto kod kuće i stanova u praksi u Sarajevu.
Za nelagalizovan objekat, tj. kuću, je bitno da je zemlja 1/1 i onda možeš prodati kuću kako želiš na tržištu, jer uz zemlju prodaješ i sve što ide uz nju i nalazi se na istoj, tako da to nije mrtav kapital.
Samo se isto konstatuje notarskim ugovor, da postoji van knjižni objekat i da prodavac prenosi sva prava sa te parcele na kupca (tako se moze prenijeti i pravo na legalizaciju, tj. ako je pokrenut postupak u opštini, da kupac može nastaviti dalje), gdje često i advokati obrade dio tog ugovora.
Takve kuće se prodaju po tržišnim cijenama uz umjanjenu cifru koliko koštaju papiri da se dobije građevinska(legalizacija), ogroman broj nelagalizovanih objekata se može legalizovati, ali nema raja para od 10-30k KM da iste legalizuje, a država te ne ganja po tom pitanju, pa ako ti je kuća za život, suštinski ti nije bitno ima li dozvolu ili ne, jer uživaš ista prava kao i neko ko ima dozvolu, znači bitna je samo zemlja 1/1.
Dok kod stanova je to drugacije. Vlasnik si stana, ali ne zemlje ispod.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2647
Joined: 16/06/2014 20:33

#10134 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

elk wrote: 07/04/2024 11:01
Dosadno mii wrote: 07/04/2024 10:03
elk wrote: 06/04/2024 23:28 Ovo u svrakinu je od 3500 do 4300. Neki dan mi jaran pokazao odgovor na njegov upit.
Ev meni sta su pisali u januaru:


Stambeno-poslovni objekat Collis će se nalaziti u Majdanskoj ulici iznad općine Novi Grad, Sarajevo. Planiran završetak građevinskih radova je za proljeće 2025 godine.

U ponudi imamo stanove površina od 30.02m2 do 90.38m2
Cijena stana površine 38.28m2 na I etaži, iznosi 3.333,33KM/m2 + PDV.
Ja mislim da su njemu ukljucili pdv u tu ponudu(bila je za stan od 55 i 59 kvadrata), a mozda i nisu. Nisam siguran. Ako jos pdv ide u ovu cijenu.... koji prosjecan smrtnik moze to kupiti :-) duzan si dok si ziv i patis se.
Jebeno svrakino je u pitanju. Komsije ti i hdz glasaci :D
Ma ne znam iskreno, kad se onaj Benis na Stupu prodaje kud ces dalje
Kupit plac i pravit kucu
User avatar
Haris.ba
Posts: 25370
Joined: 08/09/2005 20:08

#10135 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

gidra wrote: 07/04/2024 12:25
Ni približno isto kod kuće i stanova u praksi u Sarajevu.
Za nelagalizovan objekat, tj. kuću, je bitno da je zemlja 1/1 i onda možeš prodati kuću kako želiš na tržištu, jer uz zemlju prodaješ i sve što ide uz nju i nalazi se na istoj, tako da to nije mrtav kapital.
Samo se isto konstatuje notarskim ugovor, da postoji van knjižni objekat i da prodavac prenosi sva prava sa te parcele na kupca (tako se moze prenijeti i pravo na legalizaciju, tj. ako je pokrenut postupak u opštini, da kupac može nastaviti dalje), gdje često i advokati obrade dio tog ugovora.
Takve kuće se prodaju po tržišnim cijenama uz umjanjenu cifru koliko koštaju papiri da se dobije građevinska(legalizacija), ogroman broj nelagalizovanih objekata se može legalizovati, ali nema raja para od 10-30k KM da iste legalizuje, a država te ne ganja po tom pitanju, pa ako ti je kuća za život, suštinski ti nije bitno ima li dozvolu ili ne, jer uživaš ista prava kao i neko ko ima dozvolu, znači bitna je samo zemlja 1/1.
Dok kod stanova je to drugacije. Vlasnik si stana, ali ne zemlje ispod.
Fakat postujem tvoje misljenje. Relevantno je ono. Samo pokazatelj kakvo je stanje uma medju nasim narodom oko imovine.

Prvo, kad si vlasnik stana i (su)vlasnik si zemljista ispod zgrade.
Teorijski - sutra da se zgrada srusi do temelja - imas pravo sa drugim suvlasnicima napraviti novu zgradu ili prodati zemljiste u trzisnoj vrijednosti u vrijednosti svog suvlasnickog dijela.

Naravno da je mrtvi kapital. Jer je ne mozes - pod hipoteku. Imas stotine hiljada maraka vrijednosti koje ne mozes upotrijebiti kao kolateral. Jasno sam napisao o cemu se radi u prvobitnoj poruci.
Ti da bi dosao do kapitala moras naci kupca voljnog za kucu sa falinkom. Sa cistom kucom imas mogucnost kolaterala i da zadrzis i kucu i dobijes kapital za uvecanje investicija.
Ko je dizao u banci kredit da bi nesta (dodatno ) ostavio djeci, zna kako te u banci gledaju ko sifilicara kada se pojavis samo sa platom.

Kod legalizacije je fazon da koliko god tih postupaka ima gdje fale samo pare da se zavrse - mnogo veci je postupak gdje fali neki drugi vazniji papir. Ogroman broj kuca je u negradjevinskoj zoni, ispod dalekovoda, na klizistima....

Ne uzivas ista prava. Ne mozes etazirati papirnato kucu radi lakseg nasljedivanja i koristenja, kod nasljedivanja ti djeca isto u papirima nasljedjuju zemlju i nelegalnu kucu u cijelosti - suvlasnici su.

I da, mene zanima profil licnosti koji ce dati stotine hiljada za nelegalnu kucu. Znam da ih ima. Volio bih vidjeti ima li i ko na forumu takav da napise sta i kakvo je njihovo razmisljanje.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8596
Joined: 15/04/2015 11:26

#10136 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Ja ne znam nikoga ko je kupio takvu kucu. Mada opet vecina drustva i poznanstava su po stanovima.

Opet, i da je neko kupi, to mora ici deeeeeebelo ispod cijene. Cuj kupis zemljiste, kuce nema na papirima, al hej kuca je tu, haj ba nece nidje, bitno je da je zemljiste tvoje. :run:

Ne znam, jasno mi je da bas ispitas situaciju i da si 100% siguran da se proces legalizacije moze zavrsiti. Al to je bas rizik. Jbt promjeni se vlast, nacelnik i najebes. Kazem opet, moguce da neko i uspije tako prodati, al to ide ispod cijene.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67569
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10137 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote: 07/04/2024 14:17
gidra wrote: 07/04/2024 12:25
Ni približno isto kod kuće i stanova u praksi u Sarajevu.
Za nelagalizovan objekat, tj. kuću, je bitno da je zemlja 1/1 i onda možeš prodati kuću kako želiš na tržištu, jer uz zemlju prodaješ i sve što ide uz nju i nalazi se na istoj, tako da to nije mrtav kapital.
Samo se isto konstatuje notarskim ugovor, da postoji van knjižni objekat i da prodavac prenosi sva prava sa te parcele na kupca (tako se moze prenijeti i pravo na legalizaciju, tj. ako je pokrenut postupak u opštini, da kupac može nastaviti dalje), gdje često i advokati obrade dio tog ugovora.
Takve kuće se prodaju po tržišnim cijenama uz umjanjenu cifru koliko koštaju papiri da se dobije građevinska(legalizacija), ogroman broj nelagalizovanih objekata se može legalizovati, ali nema raja para od 10-30k KM da iste legalizuje, a država te ne ganja po tom pitanju, pa ako ti je kuća za život, suštinski ti nije bitno ima li dozvolu ili ne, jer uživaš ista prava kao i neko ko ima dozvolu, znači bitna je samo zemlja 1/1.
Dok kod stanova je to drugacije. Vlasnik si stana, ali ne zemlje ispod.
Fakat postujem tvoje misljenje. Relevantno je ono. Samo pokazatelj kakvo je stanje uma medju nasim narodom oko imovine.

Prvo, kad si vlasnik stana i (su)vlasnik si zemljista ispod zgrade.
Teorijski - sutra da se zgrada srusi do temelja - imas pravo sa drugim suvlasnicima napraviti novu zgradu ili prodati zemljiste u trzisnoj vrijednosti u vrijednosti svog suvlasnickog dijela.

Naravno da je mrtvi kapital. Jer je ne mozes - pod hipoteku. Imas stotine hiljada maraka vrijednosti koje ne mozes upotrijebiti kao kolateral. Jasno sam napisao o cemu se radi u prvobitnoj poruci.
Ti da bi dosao do kapitala moras naci kupca voljnog za kucu sa falinkom. Sa cistom kucom imas mogucnost kolaterala i da zadrzis i kucu i dobijes kapital za uvecanje investicija.
Ko je dizao u banci kredit da bi nesta (dodatno ) ostavio djeci, zna kako te u banci gledaju ko sifilicara kada se pojavis samo sa platom.

Kod legalizacije je fazon da koliko god tih postupaka ima gdje fale samo pare da se zavrse - mnogo veci je postupak gdje fali neki drugi vazniji papir. Ogroman broj kuca je u negradjevinskoj zoni, ispod dalekovoda, na klizistima....

Ne uzivas ista prava. Ne mozes etazirati papirnato kucu radi lakseg nasljedivanja i koristenja, kod nasljedivanja ti djeca isto u papirima nasljedjuju zemlju i nelegalnu kucu u cijelosti - suvlasnici su.

I da, mene zanima profil licnosti koji ce dati stotine hiljada za nelegalnu kucu. Znam da ih ima. Volio bih vidjeti ima li i ko na forumu takav da napise sta i kakvo je njihovo razmisljanje.
Jako :thumbup:
HelaS
Posts: 5980
Joined: 22/09/2018 13:21

#10138 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

Područje "Nove Otoke", u novogradnji, koja je cijena stana KM/m2 u kupovini, za dvosoban, dvoiposoban? Izgrađen i u gradnji.
izbjeglica_iz_besmisla
Posts: 1087
Joined: 15/09/2005 17:22
Location: sarajevo ...

#10139 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by izbjeglica_iz_besmisla »

HelaS wrote: 07/04/2024 23:01 Područje "Nove Otoke", u novogradnji, koja je cijena stana KM/m2 u kupovini, za dvosoban, dvoiposoban? Izgrađen i u gradnji.
Znam da je 4000-4500 KM/m² za ove vec useljene novogradnje, sto raja prodaje.

Za bas nove zgrade, jos neizgradjene/neuseljene ne znam, jer osim Avenije ne znam da se ista veliko gradi. A ona je blize 4500 KM/m².
HelaS
Posts: 5980
Joined: 22/09/2018 13:21

#10140 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by HelaS »

izbjeglica_iz_besmisla wrote: 07/04/2024 23:08
HelaS wrote: 07/04/2024 23:01 Područje "Nove Otoke", u novogradnji, koja je cijena stana KM/m2 u kupovini, za dvosoban, dvoiposoban? Izgrađen i u gradnji.
Znam da je 4000-4500 KM/m² za ove vec useljene novogradnje, sto raja prodaje.

Za bas nove zgrade, jos neizgradjene/neuseljene ne znam, jer osim Avenije ne znam da se ista veliko gradi. A ona je blize 4500 KM/m².
Mislio sam da su cijene manje :( Hvala za info
Sid the sloth
Posts: 2931
Joined: 30/01/2013 15:56

#10141 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Sid the sloth »

Dobro je ako nadjes za te pare. To su uglavnom cijene za 100m2, za manje stanove ide i preko 5000KM/m2 :/
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4610
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10142 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

gidra wrote: 07/04/2024 12:25
Haris.ba wrote: 06/04/2024 23:23 Dva su glavna problema.

Imas nesta sto je veoma tesko prodati, da ne kazem nemoguce.

Imas nesta sto ne mozes opteretiti hipotekom, te ti je u biti mrtvi kapital.

Ako ti je to ok - onda ok.

Isto ti je i kod kuca i stanova. Nema razlike.
Dosadno mii wrote: 06/04/2024 23:23 Ja ne kontam nikako kako napravise od Bulevara elitno naselje
Pa i nije. Nemas trotoara da prosetas kako treba....

Stvar je sto odgovara modernom nacinu zivota - sidji liftom u podzemnu garazu i u auto i furaj. Ima to svojih prednosti.
Ni približno isto kod kuće i stanova u praksi u Sarajevu.
Za nelagalizovan objekat, tj. kuću, je bitno da je zemlja 1/1 i onda možeš prodati kuću kako želiš na tržištu, jer uz zemlju prodaješ i sve što ide uz nju i nalazi se na istoj, tako da to nije mrtav kapital.
Samo se isto konstatuje notarskim ugovor, da postoji van knjižni objekat i da prodavac prenosi sva prava sa te parcele na kupca (tako se moze prenijeti i pravo na legalizaciju, tj. ako je pokrenut postupak u opštini, da kupac može nastaviti dalje), gdje često i advokati obrade dio tog ugovora.
Takve kuće se prodaju po tržišnim cijenama uz umjanjenu cifru koliko koštaju papiri da se dobije građevinska(legalizacija), ogroman broj nelagalizovanih objekata se može legalizovati, ali nema raja para od 10-30k KM da iste legalizuje, a država te ne ganja po tom pitanju, pa ako ti je kuća za život, suštinski ti nije bitno ima li dozvolu ili ne, jer uživaš ista prava kao i neko ko ima dozvolu, znači bitna je samo zemlja 1/1.
Dok kod stanova je to drugacije. Vlasnik si stana, ali ne zemlje ispod.
Ta kuća vrijedi koliko i zemlja ispod nje - ni manje ni više jer nema nikakve papire a to što se možda nađe budala da kupi kuću bez papira to je druga stvar osim ako nije tipa 1/3 tržišne cijene pa vrijedi rizikovati.

Da se mogla kuća legalizovati do sada bi bila legalizovana jer je bilo X poziva tako da mi ni to ne stoji da je u procesu legalizacije - možda jesu predati papiri ali to ne znači da ćeš ih dobiti. Na kraju krajeva da je mogao legalizovati vlasnik već bi to uradio i postigao značajno veću cijenu za istu. Ne stoji mi ni da nemaju para da legalizuju ali imali su para da izgrade kuću od 100-150k KM koju sada prodaju.
sabanss
Posts: 4709
Joined: 13/08/2006 11:20

#10143 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sabanss »

Pa i kupovina nekretnine u novogradnji je ista stvar.

Zgrada nije ni izgrađena tako da nije ni u procesu legalizacije :lol: Ima zgrada koje već 10 godina čekaju etažiranje :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 25370
Joined: 08/09/2005 20:08

#10144 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

sabanss wrote: 08/04/2024 10:10 Pa i kupovina nekretnine u novogradnji je ista stvar.

Zgrada nije ni izgrađena tako da nije ni u procesu legalizacije :lol: Ima zgrada koje već 10 godina čekaju etažiranje :lol:
Donekle. Jer, kod nelegalne kuce imas fizicki kucu. U novogradnji kupujes obecanje da ce se nesta napraviti.

Rijetko ko kupi stan u novogradnji vec zavrsen koji ima papirolosku falinku.
gidra
Posts: 3615
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10145 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by gidra »

VladaFBiH wrote: 08/04/2024 08:38
gidra wrote: 07/04/2024 12:25
Haris.ba wrote: 06/04/2024 23:23 Dva su glavna problema.

Imas nesta sto je veoma tesko prodati, da ne kazem nemoguce.

Imas nesta sto ne mozes opteretiti hipotekom, te ti je u biti mrtvi kapital.

Ako ti je to ok - onda ok.

Isto ti je i kod kuca i stanova. Nema razlike.



Pa i nije. Nemas trotoara da prosetas kako treba....

Stvar je sto odgovara modernom nacinu zivota - sidji liftom u podzemnu garazu i u auto i furaj. Ima to svojih prednosti.
Ni približno isto kod kuće i stanova u praksi u Sarajevu.
Za nelagalizovan objekat, tj. kuću, je bitno da je zemlja 1/1 i onda možeš prodati kuću kako želiš na tržištu, jer uz zemlju prodaješ i sve što ide uz nju i nalazi se na istoj, tako da to nije mrtav kapital.
Samo se isto konstatuje notarskim ugovor, da postoji van knjižni objekat i da prodavac prenosi sva prava sa te parcele na kupca (tako se moze prenijeti i pravo na legalizaciju, tj. ako je pokrenut postupak u opštini, da kupac može nastaviti dalje), gdje često i advokati obrade dio tog ugovora.
Takve kuće se prodaju po tržišnim cijenama uz umjanjenu cifru koliko koštaju papiri da se dobije građevinska(legalizacija), ogroman broj nelagalizovanih objekata se može legalizovati, ali nema raja para od 10-30k KM da iste legalizuje, a država te ne ganja po tom pitanju, pa ako ti je kuća za život, suštinski ti nije bitno ima li dozvolu ili ne, jer uživaš ista prava kao i neko ko ima dozvolu, znači bitna je samo zemlja 1/1.
Dok kod stanova je to drugacije. Vlasnik si stana, ali ne zemlje ispod.
Ta kuća vrijedi koliko i zemlja ispod nje - ni manje ni više jer nema nikakve papire a to što se možda nađe budala da kupi kuću bez papira to je druga stvar osim ako nije tipa 1/3 tržišne cijene pa vrijedi rizikovati.

Da se mogla kuća legalizovati do sada bi bila legalizovana jer je bilo X poziva tako da mi ni to ne stoji da je u procesu legalizacije - možda jesu predati papiri ali to ne znači da ćeš ih dobiti. Na kraju krajeva da je mogao legalizovati vlasnik već bi to uradio i postigao značajno veću cijenu za istu. Ne stoji mi ni da nemaju para da legalizuju ali imali su para da izgrade kuću od 100-150k KM koju sada prodaju.
jesi čuo pojam vanknjižni objekat? Vanknjižni objekti su čak i predmeti ostavinskih rasprava na sudovima i dijele se kao i nekretnine upisane u ZK, ne možeš ignorisati činjenicu da nešto fizički postoji na nekoj parceli, a pola Sarajeva bespravno izgrađeno, šta misliš kako se riješavaju te ostavine onda, geometrijski se podijele parcele i to je to?
Nešto vrijedi onoliko koliko je neko spreman da plati, jbg.
Više od pola Ilidže je bespravno napravljeno i ne postoji slučaj da je neko kupio kuću samo u vrijednosti koliko zemlja vrijedi, a svakodnevno se vrši promet nekretninama sa vanknjižnim objektima gdje je zemlja 1/1, čovjek kupi zemlju (sa rizikom ili ne) i sva prava koja ga pripadaju kupovinom te zemlje i poslije riješava papire, ima toga koliko hoćeš i dan dan po svim Sarajevskim opštinama.
Ja sam naslijedio pola kuće, pola kuće rođak. Kuća napravljena 60tih u Sarajevu i dan danas nema dozvolu (Kada je Sarajevo bilo do negdje do Grbavice, znači i tada je država svjesno dopuštala da se prave bespravni objekti, a zemlja je bila na dedi 1/1), a sve prijeratni priključci na istoj, sa svim dozovlama za te priključke od prije rata. Kupio sam ostatak kuće od rođaka, isplatio ga po tržišnoj cijeni, renovirao cijelu (krov-fasada) i nastavio, već započeti od ranije, postupak legalizacije objekta u opštini (izlazila mi je i komisija, pa sam i dopune dokumentacije radio), bez ikakvih problema i haman do kraja evo doveo, nikome ni marke nisam mita dao. (opština je čekala dok se završe IPO na toj parceli), kuću sam i etažirao u duplex i ima sve odvojene priključke.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4610
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10146 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by VladaFBiH »

gidra wrote: 08/04/2024 16:09
VladaFBiH wrote: 08/04/2024 08:38
gidra wrote: 07/04/2024 12:25
Ni približno isto kod kuće i stanova u praksi u Sarajevu.
Za nelagalizovan objekat, tj. kuću, je bitno da je zemlja 1/1 i onda možeš prodati kuću kako želiš na tržištu, jer uz zemlju prodaješ i sve što ide uz nju i nalazi se na istoj, tako da to nije mrtav kapital.
Samo se isto konstatuje notarskim ugovor, da postoji van knjižni objekat i da prodavac prenosi sva prava sa te parcele na kupca (tako se moze prenijeti i pravo na legalizaciju, tj. ako je pokrenut postupak u opštini, da kupac može nastaviti dalje), gdje često i advokati obrade dio tog ugovora.
Takve kuće se prodaju po tržišnim cijenama uz umjanjenu cifru koliko koštaju papiri da se dobije građevinska(legalizacija), ogroman broj nelagalizovanih objekata se može legalizovati, ali nema raja para od 10-30k KM da iste legalizuje, a država te ne ganja po tom pitanju, pa ako ti je kuća za život, suštinski ti nije bitno ima li dozvolu ili ne, jer uživaš ista prava kao i neko ko ima dozvolu, znači bitna je samo zemlja 1/1.
Dok kod stanova je to drugacije. Vlasnik si stana, ali ne zemlje ispod.
Ta kuća vrijedi koliko i zemlja ispod nje - ni manje ni više jer nema nikakve papire a to što se možda nađe budala da kupi kuću bez papira to je druga stvar osim ako nije tipa 1/3 tržišne cijene pa vrijedi rizikovati.

Da se mogla kuća legalizovati do sada bi bila legalizovana jer je bilo X poziva tako da mi ni to ne stoji da je u procesu legalizacije - možda jesu predati papiri ali to ne znači da ćeš ih dobiti. Na kraju krajeva da je mogao legalizovati vlasnik već bi to uradio i postigao značajno veću cijenu za istu. Ne stoji mi ni da nemaju para da legalizuju ali imali su para da izgrade kuću od 100-150k KM koju sada prodaju.
jesi čuo pojam vanknjižni objekat? Vanknjižni objekti su čak i predmeti ostavinskih rasprava na sudovima i dijele se kao i nekretnine upisane u ZK, ne možeš ignorisati činjenicu da nešto fizički postoji na nekoj parceli, a pola Sarajeva bespravno izgrađeno, šta misliš kako se riješavaju te ostavine onda, geometrijski se podijele parcele i to je to?
Nešto vrijedi onoliko koliko je neko spreman da plati, jbg.
Više od pola Ilidže je bespravno napravljeno i ne postoji slučaj da je neko kupio kuću samo u vrijednosti koliko zemlja vrijedi, a svakodnevno se vrši promet nekretninama sa vanknjižnim objektima gdje je zemlja 1/1, čovjek kupi zemlju (sa rizikom ili ne) i sva prava koja ga pripadaju kupovinom te zemlje i poslije riješava papire, ima toga koliko hoćeš i dan dan po svim Sarajevskim opštinama.
Ja sam naslijedio pola kuće, pola kuće rođak. Kuća napravljena 60tih u Sarajevu i dan danas nema dozvolu (Kada je Sarajevo bilo do negdje do Grbavice, znači i tada je država svjesno dopuštala da se prave bespravni objekti, a zemlja je bila na dedi 1/1), a sve prijeratni priključci na istoj, sa svim dozovlama za te priključke od prije rata. Kupio sam ostatak kuće od rođaka, isplatio ga po tržišnoj cijeni, renovirao cijelu (krov-fasada) i nastavio, već započeti od ranije, postupak legalizacije objekta u opštini (izlazila mi je i komisija, pa sam i dopune dokumentacije radio), bez ikakvih problema i haman do kraja evo doveo, nikome ni marke nisam mita dao. (opština je čekala dok se završe IPO na toj parceli), kuću sam i etažirao u duplex i ima sve odvojene priključke.
Ako se ne varam u pravnom sistemu koji pravo svojine priznaje tek upisom u registar nepokretnosti, tj. katastar nepokretnosti, svojina koja nije upisana u registar nepokretnosti ne postoji. Vanknjižna svojina predstavlja pravni institut koji je stvorila i oblikovala sudska praksa upravo iz razloga kao što je ovaj a ne zbog ilegalne gradnje (pred/poslijeratne).
sabanss
Posts: 4709
Joined: 13/08/2006 11:20

#10147 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sabanss »

Ova tema pokazuje sav raskoš mentaliteta koji je od Sarajeva napravio rupu :lol:
giannibelif
Posts: 2134
Joined: 28/01/2017 22:11

#10148 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by giannibelif »

Jedno pitanje imam za gospodu forumaše. Zašto se zemljište zgrade na kojoj je izgradjena zgrada, etažirana, uknjižena, stanovi rasprodati i dalje po ZK vodi na firmu investitora ili fizičko lice investitora?
User avatar
Haris.ba
Posts: 25370
Joined: 08/09/2005 20:08

#10149 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

giannibelif wrote: 08/04/2024 21:44 Jedno pitanje imam za gospodu forumaše. Zašto se zemljište zgrade na kojoj je izgradjena zgrada, etažirana, uknjižena, stanovi rasprodati i dalje po ZK vodi na firmu investitora ili fizičko lice investitora?
Ne vodi. Ukida se taj ulozak i uspostavlja novi. Mnogo je cesca situacija da u katastru ostane upis jer tek to investitor ne gleda da skine...

Barem bi tako trebalo biti kada je sve provedeno.

Eh sad. Ima slucajeva gdje taj zk nije ukinut jer investitor ima upisane hipoteke i daleko nakon prodaje svih stanova. Da li su te hipoteke isplacene, ili nisu pitanje je. Mozda i jesu, samo nisu papiroloski to izbrisali.

Pravno gledano, neki sudovi su cak napravili i papazjaniju (mislim da je sud u Travniku) te priznao bankama pravo hipoteke na zemljistu jer investitor nije vratio kredit, a zgrada etazirana i suvlasnici stanova bi trebali biti suvlasnici zemljista. Tako da banka u teoriji moze prodati zemljiste da se namiri. :D
A to ne bi trebalo zbog nacela superficies solo cedit.
Zbog moci banaka napravi sud od vlasnistva pravo gradjenja.
Ili, cak bi moglo biti i da sud sutra im prizna pravo vlasnistva i nad stanom - pa nek se stanari tuze sa investitorom....nasa posla.
nekome
Posts: 3005
Joined: 17/05/2011 10:41

#10150 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nekome »

drugim rijecima... ko koga zajebe
Post Reply