Srednjovjekovna Bosna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#101 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by sheilak »

Sorry, ali moram reci da mislim kako zaista pate od kompleksa inferiornosti, ovi sto uzimaju sebi za pravo da cijelom svijetu mijenjaju identitet u - njihov! - toliku dozu samoobmane i nesigurnosti oko vlastitiog identiteta zaista nisam vidjela kod drugih naroda :-D . Otuda i takve njihove agresivne reakcije - zbog nezadovoljstva i krize svijesti. Oni, zapravo, ne znaju ko su , a svojatanjem tudjeg htjeli bi nesto - ni sami ne znaju sto. Nikada nece biti slavna, velicanstvena, hrabra nacija, kakva zele biti ( a ne kazem da su ikada i bili! )- njihovom crnom agresijom koju ispoljavaju vec jako, jako dugo, stekli su upravo suprotnu reputaciju.

Narodi na Balkanu su isprepleteni , ali svaki ima svijest o vlastitom identitetu i nijedan, osim njih, ne pokusava svojatati druge i to na tako besraman i narocito drzak :D nacin . Evo, Turci su vladali Srbijom najduze - mogu li oni za sebe tvrditi da nemaju ni kapljicu turske krvi - sto bi ih onda, ako je imaju, po njihovoj logici, cinilo Turcima. I jos nesto, oko ovoga sa " krunom Nemanjica " - ako je kralj Stjepan i nosio krunu Nemanjica, onda ga to ne cini Srbinom nego kraljem i Srbije, i to bosanskim - dakle, opet, po njihovoj nekoj logici, mi bi mogli tvrditi da su Srbi , zapravo Bosanci!

Katarina Kosaca je bila kraljica Bosne - Bosna joj je bila domovina i voljela ju je onako kako se domovina i treba voljeti. Ne znam oko cega je nastala ova polemika - mozda zbog nacionalistickih prepucavanja.
O Katarini Kosaci sve se zna i mi, zaista, ne bi trebali vise o ovom diskutirati jer diskusije ove vrste su uvijek mac s dvije ostrice - ako ne reagirate, cini se da odobravate razna negiranja bosanske nacije, bosanske drzave, jezika, pisma i Bosne uopste ,a ako reagirate, opet dajete takvim nebulozama odredjenu tezinu jer se upustate u polemiku sa ljudima kojima je svijest ili zamagljena ili na nekoj nizoj razini.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#102 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

sheilak wrote:Sorry, ali moram reci da mislim kako zaista pate od kompleksa inferiornosti, ovi sto uzimaju sebi za pravo da cijelom svijetu mijenjaju identitet u - njihov! - toliku dozu samoobmane i nesigurnosti oko vlastitiog identiteta zaista nisam vidjela kod drugih naroda :-D . Otuda i takve njihove agresivne reakcije - zbog nezadovoljstva i krize svijesti. Oni, zapravo, ne znaju ko su , a svojatanjem tudjeg htjeli bi nesto - ni sami ne znaju sto. Nikada nece biti slavna, velicanstvena, hrabra nacija, kakva zele biti ( a ne kazem da su ikada i bili! )- njihovom crnom agresijom koju ispoljavaju vec jako, jako dugo, stekli su upravo suprotnu reputaciju.

Narodi na Balkanu su isprepleteni , ali svaki ima svijest o vlastitom identitetu i nijedan, osim njih, ne pokusava svojatati druge i to na tako besraman i narocito drzak :D nacin . Evo, Turci su vladali Srbijom najduze - mogu li oni za sebe tvrditi da nemaju ni kapljicu turske krvi - sto bi ih onda, ako je imaju, po njihovoj logici, cinilo Turcima. I jos nesto, oko ovoga sa " krunom Nemanjica " - ako je kralj Stjepan i nosio krunu Nemanjica, onda ga to ne cini Srbinom nego kraljem i Srbije, i to bosanskim - dakle, opet, po njihovoj nekoj logici, mi bi mogli tvrditi da su Srbi , zapravo Bosanci!

Katarina Kosaca je bila kraljica Bosne - Bosna joj je bila domovina i voljela ju je onako kako se domovina i treba voljeti. Ne znam oko cega je nastala ova polemika - mozda zbog nacionalistickih prepucavanja.
O Katarini Kosaci sve se zna i mi, zaista, ne bi trebali vise o ovom diskutirati jer diskusije ove vrste su uvijek mac s dvije ostrice - ako ne reagirate, cini se da odobravate razna negiranja bosanske nacije, bosanske drzave, jezika, pisma i Bosne uopste ,a ako reagirate, opet dajete takvim nebulozama odredjenu tezinu jer se upustate u polemiku sa ljudima kojima je svijest ili zamagljena ili na nekoj nizoj razini.
To se desilo davno , i niko ne posrbljava nikoga!
Kakav identitet naroda?? , o čemu ti??
Na ovoj temi se pored zdravih očiju LAŽE , i ne pominje ono što su zapravo bili srednjevekovni vladari i kako su sebe nazivali!
Jel skretanje pogleda,laganje i izvrtanje istine identitet o kom pričaš?? , ako je tako onda sam sebe negiraš!!

U to vreme nije bilo nacija u modernom smislu , tako da je on svesni Bošnjanin je barem glupo , ali postoje Kotromanićke povelje u kojima svi oni kraljevi Srba i zemlje Bosne i ostalih krajeva..., a šta je on mislio i da li je bio gay nije bitno , jer se to ne zna!

E to je prava činjenica! , jer tako piše o njihovom kraljevanju!!! , a ti tumači kako ti drago i uveravaj sebe da nije istina!

Takođe to važi i za ponosne zapadne Ercegovce!! , ja da sam toliko ponosan na Ercegovinu i Šćepana? , otišao bih na grob sv.Save ili kod Mostara spomenik sagradio i poklonio se njemu , jer je Ercegovina njemu posvećena , a Šćepan njegov posvećeni vojvoda!!
Ercegovina bez sv.Save ne postoji kao istorijska činjenica , znači najgora je laž i prevara biti nešto a ključno namerno izostaviti jer je posvećena šizmatičkom svecu , i još plus njihov hrvatski fratar o tome ponosno peva pesme!

Kako se to zove , identitet ili laž??
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#103 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by zonbirile »

hrabren miloradovic wrote:
sheilak wrote:Sorry, ali moram reci da mislim kako zaista pate od kompleksa inferiornosti, ovi sto uzimaju sebi za pravo da cijelom svijetu mijenjaju identitet u - njihov! - toliku dozu samoobmane i nesigurnosti oko vlastitiog identiteta zaista nisam vidjela kod drugih naroda :-D . Otuda i takve njihove agresivne reakcije - zbog nezadovoljstva i krize svijesti. Oni, zapravo, ne znaju ko su , a svojatanjem tudjeg htjeli bi nesto - ni sami ne znaju sto. Nikada nece biti slavna, velicanstvena, hrabra nacija, kakva zele biti ( a ne kazem da su ikada i bili! )- njihovom crnom agresijom koju ispoljavaju vec jako, jako dugo, stekli su upravo suprotnu reputaciju.

Narodi na Balkanu su isprepleteni , ali svaki ima svijest o vlastitom identitetu i nijedan, osim njih, ne pokusava svojatati druge i to na tako besraman i narocito drzak :D nacin . Evo, Turci su vladali Srbijom najduze - mogu li oni za sebe tvrditi da nemaju ni kapljicu turske krvi - sto bi ih onda, ako je imaju, po njihovoj logici, cinilo Turcima. I jos nesto, oko ovoga sa " krunom Nemanjica " - ako je kralj Stjepan i nosio krunu Nemanjica, onda ga to ne cini Srbinom nego kraljem i Srbije, i to bosanskim - dakle, opet, po njihovoj nekoj logici, mi bi mogli tvrditi da su Srbi , zapravo Bosanci!

Katarina Kosaca je bila kraljica Bosne - Bosna joj je bila domovina i voljela ju je onako kako se domovina i treba voljeti. Ne znam oko cega je nastala ova polemika - mozda zbog nacionalistickih prepucavanja.
O Katarini Kosaci sve se zna i mi, zaista, ne bi trebali vise o ovom diskutirati jer diskusije ove vrste su uvijek mac s dvije ostrice - ako ne reagirate, cini se da odobravate razna negiranja bosanske nacije, bosanske drzave, jezika, pisma i Bosne uopste ,a ako reagirate, opet dajete takvim nebulozama odredjenu tezinu jer se upustate u polemiku sa ljudima kojima je svijest ili zamagljena ili na nekoj nizoj razini.
To se desilo davno , i niko ne posrbljava nikoga!
Kakav identitet naroda?? , o čemu ti??
Na ovoj temi se pored zdravih očiju LAŽE , i ne pominje ono što su zapravo bili srednjevekovni vladari i kako su sebe nazivali!
Jel skretanje pogleda,laganje i izvrtanje istine identitet o kom pričaš?? , ako je tako onda sam sebe negiraš!!

U to vreme nije bilo nacija u modernom smislu , tako da je on svesni Bošnjanin je barem glupo , ali postoje Kotromanićke povelje u kojima svi oni kraljevi Srba i zemlje Bosne i ostalih krajeva..., a šta je on mislio i da li je bio gay nije bitno , jer se to ne zna!

E to je prava činjenica! , jer tako piše o njihovom kraljevanju!!! , a ti tumači kako ti drago i uveravaj sebe da nije istina!

Takođe to važi i za ponosne zapadne Ercegovce!! , ja da sam toliko ponosan na Ercegovinu i Šćepana? , otišao bih na grob sv.Save ili kod Mostara spomenik sagradio i poklonio se njemu , jer je Ercegovina njemu posvećena , a Šćepan njegov posvećeni vojvoda!!
Ercegovina bez sv.Save ne postoji kao istorijska činjenica , znači najgora je laž i prevara biti nešto a ključno namerno izostaviti jer je posvećena šizmatičkom svecu , i još plus njihov hrvatski fratar o tome ponosno peva pesme!

Kako se to zove , identitet ili laž??

Ne kontam te,evo i neka je tako,šta to mjenja.Bili su prije svega podanici kraljevine Bosne.Eto svi su bili Srbi-svi su bili podanici kraljice majke.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#104 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

Ne kontam te,evo i neka je tako,šta to mjenja.Bili su prije svega podanici kraljevine Bosne.Eto svi su bili Srbi-svi su bili podanici kraljice majke.
Ti si napisao o nekom negiranju nacija blabla... , ja govorim o istorijskim činjenicama tj. kako su se titulisali kraljevi u svojim poveljama , i kako se perfidno izostavlja ono na prvom mestu u povelji(Srbljem) , i kako je to nešto sporedno i strano! :roll:

To je van pameti misliti da će se time steći samosvojnost i originalnost!

Žao mi je , ali Kotromanići i Kosače su zajednička baština današnjih Bošnjaka,Hrvata i Srba , nikako samo jednih , i ko radi na tome da ih samo za sebe prisvoji ,i još jeftino laže radi cilja , u velikoj je zabludi!
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#105 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Orbini »

hrabren
U to vreme nije bilo nacija u modernom smislu , tako da je on svesni Bošnjanin je barem glupo , ali postoje Kotromanićke povelje u kojima svi oni kraljevi Srba i zemlje Bosne i ostalih krajeva..., a šta je on mislio i da li je bio gay nije bitno , jer se to ne zna!
Jelde, nezna se eto ali ipak posto su se kitili nemanjickom titulom gdje stoji i "kralj srbljem" proizilazi iz toga,....... :lol: :lol:

'ajde tutanj hrabrene, vec si razvaljen kad si zamahao titulacijom nekih kotromanica(ne svih), i time pokusavao proturiti srpstvo bosanskih vladara i k'tomu im podanika. :D Rado bih ti postirao opet povelje gdje se jasno i nedvojbeno navode ko su podanici bosanskih kraljeva, - ali to necemo u ovoj temi. Imaju druge teme za to, a ovdje se govori o Katarini koju ne mozes provuci kroz svoje srbovanje nikako.

Moderator bi inace mogao pripaziti na miniranje tema i ovu mitomaniju. Nije zabranjena ali nije joj mjesto bas svugdje.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#106 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

Orbini wrote:hrabren
U to vreme nije bilo nacija u modernom smislu , tako da je on svesni Bošnjanin je barem glupo , ali postoje Kotromanićke povelje u kojima svi oni kraljevi Srba i zemlje Bosne i ostalih krajeva..., a šta je on mislio i da li je bio gay nije bitno , jer se to ne zna!
Jelde, nezna se eto ali ipak posto su se kitili nemanjickom titulom gdje stoji i "kralj srbljem" proizilazi iz toga,....... :lol: :lol:

'ajde tutanj hrabrene, vec si razvaljen kad si zamahao titulacijom nekih kotromanica(ne svih), i time pokusavao proturiti srpstvo bosanskih vladara i k'tomu im podanika. :D Rado bih ti postirao opet povelje gdje se jasno i nedvojbeno navode ko su podanici bosanskih kraljeva, - ali to necemo u ovoj temi. Imaju druge teme za to, a ovdje se govori o Katarini koju ne mozes provuci kroz svoje srbovanje nikako.

Moderator bi inace mogao pripaziti na miniranje tema i ovu mitomaniju. Nije zabranjena ali nije joj mjesto bas svugdje.
Mogu samo da se razvalim samo od gudre i aklohola , a od tzv. argumenata nikako , slabo cima!!
Koje srpstvo vladara i podanika?? , kad to nije postojalo tada u modernom smislu!
Kotromanići su srpski kraljevi iz Bosne , Katarina takođe!! , podanici su im Bošnjani stanovnici zemlje Bosne u poveljama , nikad u titulama!

A sad mi ti reci junače zašto nema u tituli i Bošnjana?? , evo ne mora na prvom mestu iz razloga što je Nemanjićka titula , ali što ih ne stavi umesto Bosne(zemlje)?? , mislim red bi bio ako su osvešteni i još plus "dobri" bošnjani! :wink:

Valjda je CB izgradila identitet zajedno sa osveštenom vlastelom o svom posebnom nacionu?! ,i ladno ih ne stavi nego pomenu samo zemlju!
Ja bi ih se odrekao kad su tako ponizili vlastiti narod time što u tituli nisu ni pomenuli!

Zašto ??
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#107 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by donBeton »

Katarina nije bila Hrvatica ni na jedan način. Tada nije bila u toj mjeri probuđena nacionalna svijest da bi to uopće moglo biti moguće. Bila je ponosna katolkinja.
@osa: Bitno je kako se osjećala, a ako ćeš ići na to gdje su njeni korijeni, e baš onda nisi upravu. Koliko sam upoznat, Sveti Sava je bio Katarinin djed, dakle korijeni su joj malo istočnije među srpskim velikanima.

Katarina je smatrala Bosnu svojom domovinom, maticom i nacionalnom državom. Govorila je bosanski jezik i slavila bosanske običaje. Iz tog ugla jasno možemo zaključiti da je ta bosanska kraljica bila ono što danas nazivamo Bošnjakinjom.
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#108 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by jedna »

- Rođena je 1425. ili 1426. godine u Blagaju kod Mostara.
Dakle, obzirom da u XV vijeku nisu postojali Srbi, Hrvati i Bošnjaci, po rođenju ne može biti ništa više do li Bosanka.
- Otac joj je bio Stjepan Vukčić Kosača, a majka Jelena Balšić, kćerka Balše Balšića i unuka Jelene Lazarević, kćerke srpskog kneza Lazara Hrebljanovića.
Dakle, porijeklo joj je srpsko.
- Herceg Stjepan, u to vrijeme najmoćniji bosanski velikaš, se borio za stabilnost Humske zemlje u sastavu Bosanskog Kraljevstva, bio je vjeran bosanskoj kruni i dinastiji bosanskih kraljeva Kotromanića.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#109 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by mostarac »

osa wrote:
sheilak wrote:@ osa

Njena domovina je bila Bosna - ona ju je smatrala svojom, bila je njena kraljica. To su cinjenice. Ja je ne mogu napraviti Srpkinjom niti Hrvaticom niti Ugarkom ni Ruskinjom, samo da bih izauzela pomirljiv stav prema onima koji Bosnu ne priznaju.
i ne moraš, bila je ona bosanka to nitko ne poriče kao i svi koji žive u bosni, kao i recimo željko komšić, ali je istovremeno i hrvat , što ne isključuje jedno drugo.

Osa ovo je glupost da se zemlja zatrese, al nije prvi put od tebe :D

Bosanska kraljica Katarina - Hrvatica :D

Engleska kraljica Elizabeta Rimljanka, "jerbo" je katolkinja :lol: :lol: :lol: :lol:

To sto su se 400 godina poslije katolici u Bosni opredjelili nazivati Hrvatima sasvim sigurno ne znaci su to cinili u 15. vijeku.

Ne postoji nijedan validan istorijski dokument koji potkrepljuje tvoje tvrdnje i ovo je klasicna propaganda na kakvu smo istina od tebe i navikli. Cak i na grobu joj pise BOSANSKA, ne hrvatska i ti ces sada meni reci samo zato jer je ona bila katolkinja ( i to ne cijeli zivot) da je ona bila ustvari Hrvatica, a da sam ja lud. Citas li ti sta pises uopste? Shvatas li kakva je nebuloza napisana u ovoj tvojoj podebljanoj recenici?

Katarina je bila isto onoliko Hrvatica koliko i Slovenka i Srpkinja - zero points. To je istorijski fakt. To sto je iz danasnje tacke gledista nepojmljivo likovima kao ti da neki katolik u Bosni ne bude Hrvat, nije bilo nepojmljivo u to vrijeme, jer to je bila Bosna, njeni katolici su je dozivljavali kao svoju JEDINU domovinu, nisu imali Zagreb da im pise instrukcije i prodaje ih za saku dolara i nisu imali potrebu da ga imaju, nisu imali ni likove poput tebe, a ni HDZ da ih brani. To su jednostavno bile dvije razlicite drzave u potpunosti. Nisu bili jedan narod u smislu u kojem ti posmatras narod, al u smislu u kojem ja posmatram jesu, a to je da su svi Juzni Slaveni jedan te isti narod, al u smislu narod kakav ti poznajes nisu bili sasvim sigurno jedan sa onima iz Zagorja ili Slavonije i nisu imali rezervnu domovinu osim jedne i jedine koja se tad zvala kratko i jasno - BOSNA (cudno ime za devojku :D )
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#110 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Hajvan »

Cija je Katarina Kosaca?

MOJA :bih:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#111 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by Hajvan »

sheilak wrote: Katarina Kosaca je bila kraljica Bosne - Bosna joj je bila domovina i voljela ju je onako kako se domovina i treba voljeti. Ne znam oko cega je nastala ova polemika - mozda zbog nacionalistickih prepucavanja.
O Katarini Kosaci sve se zna i mi, zaista, ne bi trebali vise o ovom diskutirati jer diskusije ove vrste su uvijek mac s dvije ostrice - ako ne reagirate, cini se da odobravate razna negiranja bosanske nacije, bosanske drzave, jezika, pisma i Bosne uopste ,a ako reagirate, opet dajete takvim nebulozama odredjenu tezinu jer se upustate u polemiku sa ljudima kojima je svijest ili zamagljena ili na nekoj nizoj razini.
Upravo tako :thumbup:
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#112 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by jedna »

mostarac wrote:
Engleska kraljica Elizabeta Rimljanka, "jerbo" je katolkinja :lol: :lol: :lol: :lol:
Engleska kraljica je protestant - anglikanka,(inace bi bila i ona Hrvatica - ma kakva Rimljanka) a Katarina bi mogla biti samo iz reda ostalih, posto je iz mjesanog braka. Prema tome, ne treba je se smatrati za kraljicom, jer to kod nas ne može tako :roll:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#113 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by mostarac »

jedna wrote:
mostarac wrote:
Engleska kraljica Elizabeta Rimljanka, "jerbo" je katolkinja :lol: :lol: :lol: :lol:
Engleska kraljica je protestant - anglikanka,(inace bi bila i ona Hrvatica - ma kakva Rimljanka) a Katarina bi mogla biti samo iz reda ostalih, posto je iz mjesanog braka. Prema tome, ne treba je se smatrati za kraljicom, jer to kod nas ne može tako :roll:
tu si dobro. ovo je do mene sa katolkinjom :D
Blam pravi zivota mi :(
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#114 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by sheilak »

Pa, evo, skotska kraljica Maria Stuart bila je katolkinja, dakle Hrvatica :D , po toj logici!
A sadasnja spanska kraljica po rodjenju je grcka princeza , pravoslavne vjere, dakle Srpkinja po istoj logici :D - znaci li to da je i njen sin, buduci spanski kralj - Srbin?!

Prosvijetlite me , molim vas! :-D
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#115 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

Dečice sve ste pomešali , jer ne znate šta se zapravo računa kod kraljevskih dostojanstava!!

Evo npr. engleski kralj Vilijam od oranja je Holanđanin i nasledio je englesku krunu i postao engleski kralj!

Tako su i Kotromanići nasledili srpsku krunu i postali srpski kraljevi tj.bosanska dinastija na srpskom predstolu sa srpskom krunom Nemanjića!

Tako i sami sebe nazivaju , jel tako tako je!! , ostalo je apsolutno nebitno!

Katarina jeste bila katolkinja što nema veze sa Hrvatima , ona jeste bila Bosanka tj. iz Bosne , ali je srpska kraljica jer je to jednostavno tako zato što druge krune sem Nemanjićke nema!!!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#116 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by mostarac »

e nek si nam reko :D
U poplavi ovih sa zapada bilo je pitanje trena kad ce da se pojavi neko sa istoka :D

Najbolji ste mi vi sto misljenje formirate na osnovu predratnog mota: "prvo su nastali Srbi pa amebe" :D
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#117 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by jedna »

Nije li Stjepan Tomaš bio kralja Srbije, Bosne, Dalmacije, Huma... te Katarina kao njegova žena kraljica istih?
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#118 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

jedna wrote:Nije li Stjepan Tomaš bio kralja Srbije, Bosne, Dalmacije, Huma... te Katarina kao njegova žena kraljica istih?
Jeste , samo piše kralj Srbljem(Srbima),Bosne, Dalmacije, Huma ....!

I to je sva priča , jer su se svi Kotromanići tako potpisivali u svojim poveljama !

Tako je i Katarina to isto bila!!
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#119 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by jedna »

hrabren miloradovic wrote:
jedna wrote:Nije li Stjepan Tomaš bio kralja Srbije, Bosne, Dalmacije, Huma... te Katarina kao njegova žena kraljica istih?
Jeste , samo piše kralj Srbljem(Srbima),Bosne, Dalmacije, Huma ....!

I to je sva priča , jer su se svi Kotromanići tako potpisivali u svojim poveljama !

Tako je i Katarina to isto bila!!
Ja i? Hoćeš reći da su de fakto imali titulu kraljeva Srbije, a Bosne samo na papiru? Ili da je Bosna bila pod Srbima? Ili nešto treće? O čemu tu pričaš?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#120 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by mostarac »

on prica o propagandi i mitologiji kojom su likovi poput njega opsjednuti. Cek malo, sad ce on kosovskom boju i velikoj pobjedi, samo dok uhvati zaleta :D
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#121 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

jedna wrote:
hrabren miloradovic wrote:
jedna wrote:Nije li Stjepan Tomaš bio kralja Srbije, Bosne, Dalmacije, Huma... te Katarina kao njegova žena kraljica istih?
Jeste , samo piše kralj Srbljem(Srbima),Bosne, Dalmacije, Huma ....!

I to je sva priča , jer su se svi Kotromanići tako potpisivali u svojim poveljama !

Tako je i Katarina to isto bila!!
Ja i? Hoćeš reći da su de fakto imali titulu kraljeva Srbije, a Bosne samo na papiru? Ili da je Bosna bila pod Srbima? Ili nešto treće? O čemu tu pričaš?
Ne znam koliko poznaješ istoriju , ali evo ukratko!
Postojali su bosanski banovi , koje je postavljao mađarski kralj , i onda sledi izumiranje direktnih potomaka Nemanjića , i onda Tvrtko kao najbliži krvi rođak kruniše se Nemanjićkom titulom!

Tvrtko i Kotromanići ne bi ni mogli postati kraljevi da nisu nasledili srpsku krunu Nemanjića , a papa ih nije mogao niti je hteo krunisati zbog mađarskog kralja!

Znači ne postoji bosanska kruna , već samo srpska koju su nasledili i nosili pripadnici bosanske vlastele Kotromanića!! , i od tada su svi stavljaju predime Stefan(okrunjeni) kao i svi srpski kraljevi i carevi!!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#122 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by mostarac »

al zato je ti poznajes do jaja :D

Nego hajde malo pricaj o velikoj pobjedi na Kosovu. To je likovima kao ti omiljena tema :D
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#123 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by hrabren miloradovic »

mostarac wrote:al zato je ti poznajes do jaja :D

Nego hajde malo pricaj o velikoj pobjedi na Kosovu. To je likovima kao ti omiljena tema :D
Evo sad bezvezarija!? , koje Kosovo šta mlatiš?!
Ja ti lepo kažem šta je notorna činjenica i šta govore dokumenti , a ti tako!

Prvo me pitaš prostu stvar , pa čovek pomisli da nisi upućen , a onda mi nabacuješ neke priče o Kosovu..!
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#124 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by jedna »

hrabren miloradovic wrote:
hrabren miloradovic wrote:


Ne znam koliko poznaješ istoriju , ali evo ukratko!
Postojali su bosanski banovi , koje je postavljao mađarski kralj , i onda sledi izumiranje direktnih potomaka Nemanjića , i onda Tvrtko kao najbliži krvi rođak kruniše se Nemanjićkom titulom!

Tvrtko i Kotromanići ne bi ni mogli postati kraljevi da nisu nasledili srpsku krunu Nemanjića , a papa ih nije mogao niti je hteo krunisati zbog mađarskog kralja!

Znači ne postoji bosanska kruna , već samo srpska koju su nasledili i nosili pripadnici bosanske vlastele Kotromanića!! , i od tada su svi stavljaju predime Stefan(okrunjeni) kao i svi srpski kraljevi i carevi!!

Do sada se tvrdilo da ne postoji bosanska nacija, bosanski jezik... svašta nešto. Sada smo došli i do toga da nije postojala bosanska kruna, bosansko kraljevstvo... Još malo pa biće i da nema Bosne.
feral.tribune
Posts: 864
Joined: 29/01/2008 17:23
Location: u uvali moga djetinjstva

#125 Re: Čija je Katarina Kosača

Post by feral.tribune »

ako je bosanska kraljica Katarina Hrvatica predlazem da se Hrvatska pripoji Bosni kao sto je Hitler Austrijanac pripojio svoju Austriju Njemackoj . Kakva je to Hrvatica koja je Hrvatsku ostavila izvan svog bosanskog kravljevstva .
p.s.
Bosanski katolici su postali Hrvati tek prije 130 godina , max , ni sekunde prije Nijedan dokument na svijetu ne moze potvrditi postojanje Hrvata recimo u 17 st .Niti jedan ako nije falsifikat Tudjamnovih sarlatana . Ako sam ja Bosanac i nista vise kako neko( pa makar se zvao i legenda Zeljko Komsic ) moze biti i Bosanac i Hrvat u isto vrijeme . To je nemoguce .Ili si Bosanc ili si Hrvat , ne mozes biti i ijedno i drugo . Bosna je uvucena u kraljevinu SHS da bi se podijelila i izbrisala sa mape svijeta . Rat 90-tih je takodje imao za cilj unistenje i satiranje Bosne i njeno preimenovanje . Nezavisna i prezivjela Bosna sama od sebe namece nelogicnost srpskog i hrvatsskog tumacenja istorije i sada se razbija o glavu Zg i Bg . Umjesto zemlje Bosne i njenih planina dobili su bosanske katolike i pravoslavce koji hoce da budu Srbi i Hrvati . Nesto kao nezeljeno dijete .
Post Reply