Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#101 Re: Voćnjak

Post by Mu'min »

safran

ja imam u avliji Jeribasmu samo sada je prekasno za kaleme ako se ne varam.
Javi se 2. godine


ms
Mu'min
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#102 Nova vrsta štetočine :)

Post by Mu'min »

U nedjelju sam otkrio novu vrstu štetočine: bezobrazluk, predpostavljma da se radi o djeci jer mi je bilo sumljivo još kad sam kalemio.
Helem, 1 kalemljenje totalno uništeno (nabili neki plastični poklopac na podlogu i polomili kalem :D (moram priznati iznovativan način)
2. kalemljenje totalno polomljeno
3. kalemljnje otkinuli zaštitu oko podloge koja drži kaleme, mada su kalemi gor jer sam to jedino kalemio u procijep.
4. ostala živa (bar se mi čini je jer na čudnoj lokaciji al je podloga posve hafifna. :)

Toliko o trudu ispod vrtić koje je trebalo da ostane djeci koja pohadžaju vrtić.
Žao mi radi njih.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#103 Re: Voćnjak

Post by safran »

Mu'min wrote:safran

ja imam u avliji Jeribasmu samo sada je prekasno za kaleme ako se ne varam.
Javi se 2. godine

ms
Mu'min
pravu, pravcatu ? :-D zelenu, kvrgavu, sa malo fleka, pjeskasu i punu soka?

A vidiš, to za sezonu kalemljenja mi ništa više nije jasno. Kažu, najbolje u rano proljeće, pa kao nemoj u jesen (meni logično jer se vegetacija sprema za mirovanje), pa nemoj ljeti (i to mi logično, biljka plodonosi, puno nametnika, još joj treba problem sa imunitetom), a u onoj knjizi što sam ovdje slala kaže "ostavite zeleni list na plemki i ako se list osuši za 10-ak dana, plemka se nije primila" - e otkud meni zeleni list na plemki u rano proljeće ?
Pa onda mumine, sjećaš se da smo još sa vrtlarom (gdje je on nestao) razpredali o tome da treba povesti računa da su približni klimatski uslovi u mjestu gdje je podloga i u mjestu odakle je plemka. Znam, npr. da sezona u Tuzli (i okolini) kreće barem 2 sedmice prije Sarajeva, pa ako je tamo behar, kod nas tek lista i sl.
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#104 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

Image

Image

Image
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#105 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

kandelabar wrote:Image

Image

Image
:-D
imam osjecaj da sam ovo vec negdje vidjeo :-D

svaka cast, samo mi se cini da ovaj vosak ne žališ baš. :)
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#106 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

nisi trebao citirati slike teze se lista forum :) ma isprepadala me literatura da ne udje insekt da ne udje vlaga i onda maži :) ,a vidim niko nista nece da stavi pa hajd reko malo,a jeste jos sam na jednom forumu postavio isti mi je nik svugdje samo lozinke razlicite :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#107 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

što ba teško forumu, nekn lista to mu je poso :D
ma imam i ja poslikanih dosta al mi se kabal zagubio pa ne mogu da prebacim sa mob. :-D

ja samo onom gumom zamotam i nema problema,
postavicu slicice cim dođem do kabla . :-)

ove nove pupove ispod kalema treba uklanjati da ne uzimaju hranu kalemu .
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#108 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

sokkia wrote: ja samo onom gumom zamotam i nema problema,
postavicu slicice cim dođem do kabla . :-)
gledo sam te trakice nije lose jer ne steze kalem i moze se lahko osloboditi dok izolir traka se moze urezati al malo mi djeluje komplikovano kad zavrsis jednu gumicu kako nastavljas sljedecu na prethodnu
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#109 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

ja ne koristim takve,
ovu što koristim kupim u poljoapoteci svijetlo sive boje a dođe smotana kao pita širine oko 2 cm i dužine oko možda 2 metra.
vrlo je prakticna za rad i veoma funkcionalna, ako podloga nije debela dovoljno je dužina 4-5 cm da je lijepo zamotaš.
i kako kalem napreduje tako se i ona širi i ne ometa ga u razvoju.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#110 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

[urlImage][/url]

možda sam trebao smanjiti sliku al ovalo se bolje vidi :-D
to je ta guma koju koristim.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#111 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

[urlImage][/url]

tri godine star kalem trešnje, idealno srastao sa podlogom :-)

[urlImage][/url]

prošlogodišnja jabuka :-D

[URL=http://s1075.photobucket.com/user/ ... .jpg[/img][/url]

trogodišnja jebosma (ili jeribosma :D )
Del_Boy_Trotter
Posts: 64
Joined: 24/12/2012 19:09

#112 Re: Voćnjak

Post by Del_Boy_Trotter »

Radi li se šta osim kalemljenja ovde :D

Vrijeme je za zaštitu od monilije cvata, ja kupio Chorus međutim evo kiša pada pa pitanje je kad ću oprskati. Da li je neko koristio galenikin Glifol u voćnjaku - totalni herbicid. Ja poprskao prije dva dana međutim ne vidim nikakvih znakova da je požutio korov. Išao sam sa 1 dcl / 10 l vode možda je to ipak blaga koncentracija.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#113 Re: Voćnjak

Post by @mba »

pratim :thumbup:
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#114 Re: Voćnjak

Post by safran »

Del_Boy_Trotter wrote:Radi li se šta osim kalemljenja ovde :D

Vrijeme je za zaštitu od monilije cvata, ja kupio Chorus međutim evo kiša pada pa pitanje je kad ću oprskati. Da li je neko koristio galenikin Glifol u voćnjaku - totalni herbicid. Ja poprskao prije dva dana međutim ne vidim nikakvih znakova da je požutio korov. Išao sam sa 1 dcl / 10 l vode možda je to ipak blaga koncentracija.
ja ne tretiram voće tj. nikad do sada nisam. Glifol je glifosat, djeluje sistemski, sačekaj još koji dan.
kory_galaktikos
Posts: 4583
Joined: 17/05/2010 00:54

#115 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

pozdrav vocari,ja nisam ni znao da ima ova tema ovdje ali evo nadjoh vas :D
ja sam mladi vocar i eto super sto ovako mozemo razmijenit neke teme,konsultovat se :thumbup:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#116 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

kory_galaktikos wrote:pozdrav vocari,ja nisam ni znao da ima ova tema ovdje ali evo nadjoh vas :D
ja sam mladi vocar i eto super sto ovako mozemo razmijenit neke teme,konsultovat se :thumbup:
ma ovdje su ti odprilike sve sami amateri :D
dobro bi nam došao neko ko je baš iz struke, al oni nemaju volje gubiti vrijeme sa amaterima :-D

ja licno nikad ne koristim herbicide, jednom pokušao neku šikaru (trnina i drugu korov) i nije išlo :(
a što se tice timske zaštite prskano bakanim preparatima a za ostalo još nije vrijeme :)
kory_galaktikos
Posts: 4583
Joined: 17/05/2010 00:54

#117 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

sokkia wrote:
kory_galaktikos wrote:pozdrav vocari,ja nisam ni znao da ima ova tema ovdje ali evo nadjoh vas :D
ja sam mladi vocar i eto super sto ovako mozemo razmijenit neke teme,konsultovat se :thumbup:
ma ovdje su ti odprilike sve sami amateri :D
dobro bi nam došao neko ko je baš iz struke, al oni nemaju volje gubiti vrijeme sa amaterima :-D

ja licno nikad ne koristim herbicide, jednom pokušao neku šikaru (trnina i drugu korov) i nije išlo :(
a što se tice timske zaštite prskano bakanim preparatima a za ostalo još nije vrijeme :)
a dobro bitna je volja i zelja,ja sam 3. godina na poljoprivrednom fakultetu- vocarstvo,sa sela sam i imam te neke fine povrsine vocnjaka mozemo eto razmjenit iskustva
za herbicidima se mogu cuda pravit olaksat sebi posao samo treba na vrijeme tretirat
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7885
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#118 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

Ja se pripremam za sadnju borovnice u aprilu ako Bog da. Posadit cu 2 duluma, pa cu s vama podijeliti svoja iskustva. :izet:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#119 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

Idemedosumom wrote:Ja se pripremam za sadnju borovnice u aprilu ako Bog da. Posadit cu 2 duluma, pa cu s vama podijeliti svoja iskustva. :izet:
:thumbup:
stretno,
ja zasadio 5 kom eksperimentalnih i nije ono što sam ocekivao :(

dosta su skupe, pa treba biti oprezan sa njima.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#120 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

a dobro bitna je volja i zelja,ja sam 3. godina na poljoprivrednom fakultetu- vocarstvo,sa sela sam i imam te neke fine povrsine vocnjaka mozemo eto razmjenit iskustva
za herbicidima se mogu cuda pravit olaksat sebi posao samo treba na vrijeme tretirat
pa znaci da smo vec dobili jednog strucnjaka :-D mada još ne kompletnog ali ipak u tri godine se dosta može sabrat znanja :-D
a sa herbicidima sam u ratu i zato jok :)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7885
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#121 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

@sokkia

Hvala, i zao mi je sto u tebe nije bilo uspjesno.

Ja sam radio analizu zemlje (mora bit kisela, pH vrijednost od 4 do 4,5), zatim sam dovodio jednog strucnjaka iz Visokog na parcelu. Uglavnom, sve ukazuje na to da ce borovnica uspjesno rađati na mojoj zemlji (nadam se :) )

Dvogodisnje sadnice kostaju oko 5 KM, ali zato otkupna cijena rane sorte borovnice ide od 7-8 KM po kilogramu :D
kory_galaktikos
Posts: 4583
Joined: 17/05/2010 00:54

#122 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

Idemedosumom wrote:@sokkia

Hvala, i zao mi je sto u tebe nije bilo uspjesno.

Ja sam radio analizu zemlje (mora bit kisela, pH vrijednost od 4 do 4,5), zatim sam dovodio jednog strucnjaka iz Visokog na parcelu. Uglavnom, sve ukazuje na to da ce borovnica uspjesno rađati na mojoj zemlji (nadam se :) )

Dvogodisnje sadnice kostaju oko 5 KM, ali zato otkupna cijena rane sorte borovnice ide od 7-8 KM po kilogramu :D
cime si kiselio zemljiste ?? sta si prostro ?
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#123 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

kad sam ja slao zemlju na analizu baš dobio preporuku za borovnicu( samo što jest jest nisam ih redovno navodnjavao ) :(
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#124 Re: Voćnjak

Post by kandelabar »

odlicno sokkia dobre slike tresnja mi se najvise svidjela,interesuje me jel ona tvoja gumica sama odpadne i razgradi se ili je ti odvezes...ja sam danas odradio u jednoj sikari 7-8 komada musmulu na glog i 3 jabuke na divlju pa ako se omladi prenijet cu kuci po 1 primjerak..
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#125 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

ništa više nisi obavezan vezano za gumu.
na ovoj trešnji se vide ostaci gume (samo sam tad radio sa crnom :) )
pa ako se omladi prenijet cu kuci po 1 primjerak..
cek, vezano za ovo da te pitan:
ukalemio si na podlogu u šikari pa onda planiraš kad se primi prenositi kuci komplet kalem ??
Post Reply