Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
MirtolaDas
Posts: 930
Joined: 05/11/2011 15:40
Location: dje me nadje

#101 Re: anksioznostttttttttttt

Post by MirtolaDas »

Meni su AD i sedativi pomogli u lijecenju. U pocetku je bilo samo da se prezivi da se moze otici na posao i normalno komunicirati. Onda korak po korak, vracenje aktivnostima koje sam volio, mijenjanje zivotnog ritma, setnje, plivanje, obavezni odlasci u prirodu na kampovanje vikendom. Nakon godinu i po dana ko nov, da kucnem u drvo :)

Moj licni savijet je da uzimas lijekove redovno, da ti se malo mozak odmori od konstatne brige. Kada udjes u neki period u kojem uzimas lijekove i ponovo normalno funkcionises onda mozes poceti razmisljati da se skidas sa lijekova postepeno slusajuci svoje tijelo sta ti govori. Tu pomaze kvalitetna ishrana puna vitamina i minerala, i fizicka aktivnost pola sata dnevno.

Sve se prebrodi, proci ce i to. Gledaj na to kao na period u kojem ces mozda suociti sa nekim stvarima koje si davno stavio pod cilim a cilimu je doslo vrijeme da se isklofa. Sam proces je malo nekada zastrasujuci ali na kraju je jako zabavan i nagrada je sretan i aktivan zivot, plus mirnoca uma.
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#102 Re: anksioznostttttttttttt

Post by serum »

haubica_i_to_teshka wrote:
serum wrote:@haubica_i_to_teshka nisam ovdje da dijelim savjete, već sam iznosim svoje probleme, a takođe tražim savjete.
Što se tiče etike koju spominješ, pa evo po mnogim forumima (ako me nebanuju) npr. forum ZANOVIDAN, postoji onkologinja, koji savjetuje sve bolesnike i njihove bližnje,naravno kada je ljubazno pitaš.......
Bez ljutnje, ali ako nemaš savjeta ,neželiš pomoći, ne znam šta radiš na ovom podforumu....


GAP je generalizirani anksiozni poremećaj, koji se dijagnosticira uglavnom ukoliko postoji, pored tjeskobe, panični napadi, neke vrste fobija ili depresija.Mislim da danas psihijatri prečesto kao dijagnozu daju baš ovaj GAP (i meni je dodijeljena ova dijagnoza), i onda daju ove kako oni kažu "najnovije ad" tipa Zoloft,Asentra,Prozac i sl.
Ja sam do sada pored dr iz Kosheva bio još kod Loge, ali nevjerujem da u Sarajevu ima dr koji zna zlatnu proceduru za liječenje GAP-a, tj.kongitivno-biheviarnu terapiju.Logo se fali da zna, ali.........
Opet se ne razumijemo najbolje,izgleda da je razlog shto pishemo na forumu .Da mozemo sjesti i porazgovarati vjerujem da bi se mnogo lakshe sporazumjeli .

Razmjena mishljenja kao i neke “lagane” sugestije su u redu, narocito ako su izneshene u nekom shaljivom obliku :-D i mogu mnogo vishe da pomognu od nekih “strucnih” savjeta.

Ti mozesh sam sebi da odredish dijagnozu, koliko vidim i terapiju (kazesh da si ishao po “zoloft” bez recepta ?) i da sumnjash u kvalitete i sposobnosti psihijatra, imash pravo na to ali, AKO TEB NESHTO POMAZE ILI NE, NIJE PRAVILO DA CE I DRUGIM BITI ISTO TAKO ..

Drugi nacin da objasnim, ako si kompententan po ovom pitanju izvoli, iznesi ovdje javno svoje ime i prezime kao i kvalifikaciju i onda postavljaj dijagnoze i odredjuj terapije kako kome.

Valjda onkologinja na tom forumu ima ime i prezime kao i kvalifikaciju pa joj se moze tako da dijeli savjete, a u slucaju da neshto pogreshno napishe i odgovara krivicno. To je etika.

Slijedi taj primjer i sve je u redu.


Ja opet kažem, i evo možeš pročitati od početka.
Nisam nikoga savjetovao šta da uzima od terapije, kome da ide od doktora...
I ja sam tražio savjet kome da idem, šta je ono što bi mi pomoglo.
Ovo za Zoloft, naravno da sam išao (bio je petak)a meni nestalo tableta.
Uzmem onaj liječnički nalaz i u apoteku, ali nisu mi dali.
Opet napominjem, nisam sam sebi dao dijagnozu , nego su mi psihijatri to rekli. Nisam sam sebi propisao terapiju, već naravno doktori. Pravo da kažem, nebi se usudio na svoju ruku uzeti bilo kakve tablete, tako bih i svima preporučio. Nemam zaista ništa protiv tvoga stava, i poštujem to, nego samo tražim: daj nam pomozi ako si kompetentan, barem savjetima (tipa možeš sam sebi pomoći ovako,onako i sl.). Ne tražim da mi kaže iko ove su tablete dobre, probaj ove....
Evo, danas idem kod jedne psihijatrice . Nije nešto poznata, izvikana, ali sam dobio preporuku da je poput majke Tereze, i da svakome pristupa sa razumjevanjem.

Inače, moj otac, je prije 10-tak godina imao strašne panične napade.Poslije toga je nastupila depresija, agrofobija,čovjek je bio izgubio svu volju za životom. Mučio se jedno 2 godine,počeo i piti, i kada je po ko zna koji put zaglavio na hitnoj po prvi put upućen na psihijatrijsku kliniku na Koševu.Tamo ga u ambulanti primi jedna doktorica (sada neradi, u penziji) koja je odmah prepoznala šta je u pitanju. Dobio je ad Asentru, i Apaurin, te je redovno išao na kontrole. Poslije 1godine, stanje se potpuno popravilo. Danas, on nema nikakve simptome, potpuno zdrav čovjek, vozi se trolejbusom, ide u tržne centre, radi sve što hoće (za razliku od mene)ide sam u vikendicu bude po nekoliko dana,ima 55god. E sad, znači može se izliječiti....
I nije mi jasno kada imam primjer ispred svojih očiju, kako ja ne mogu da se izvadim iz ovog začaranog kruga.......
Ja samo kažem, evo uzimam Zoloft 3-4 godine, pa majku mu jeli to jedini lijek? Pa vjerovatno nešto neodgovara, te ću danas porazgovarati sa doktoricom o ovome....
Napisah ja svašta......
delina
Posts: 114
Joined: 07/02/2007 14:10

#103 Re: anksioznostttttttttttt

Post by delina »

Moj savjet baziran na vlastitom iskustvu i puno komunikacije sa ljudima sa sličnim problemom/ima:
mali je broj psihijatara (doktora - neuropsihijatara), koji su se educirali da mogu pružiti kvalitetnu i učinkovitu psihoterapiju, a mislim da psihoterapija mora biti osnova za rješavanje ovakvog tipa poremećaja ponašanja. Farmakoterapija nekome vjerovatno može pomoći (meni nije), ali po mom iskustvu i iskustvu puno drugih ljudi, često nema puno koristi od nje, a bude i štetna jer lijekovi stvaraju psihičku ovisnost.
Dakle, po meni treba tražiti psihoterapeute (psihologe koji su se dodatno educirali za neku terapiju), posebno KBT terapeute kojih mislim da sada ima dovoljno i kod nas, ali ne baš po cijenama 10-40 KM za sat, kako sam negdje pročitala.
Na žalost, moje je čvrsto mišljenje da je kod poremećaja ponašanja mala korist od psihijatara, posebno kod nas, koji su uglavnom slabo educirani, nabadaju nešto psihoanalize koju su pokupili iz filmova. I ovo baziram na svom iskustvu i iskustvu ljudi koji sam upoznala kroz svoje "bolovanje". Kod poremećaja ličnosti, stvar je drugačija, i tu su i dalje glavni, a svakako da je granica između ta dva poremećaja ponekad vrlo tanka.
heh, jedno peti put pišem sličan post, ali ne mogu da ne ostavim i svoje mišljenje na ovoj temi
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1311
Joined: 09/10/2009 14:24

#104 Re: anksioznostttttttttttt

Post by haubica_i_to_teshka »

Ja opet kažem, i evo možeš pročitati od početka.
Nisam nikoga savjetovao šta da uzima od terapije, kome da ide od doktora...
I ja sam tražio savjet kome da idem, šta je ono što bi mi pomoglo.
Ovo za Zoloft, naravno da sam išao (bio je petak)a meni nestalo tableta.
Uzmem onaj liječnički nalaz i u apoteku, ali nisu mi dali.
Opet napominjem, nisam sam sebi dao dijagnozu , nego su mi psihijatri to rekli. Nisam sam sebi propisao terapiju, već naravno doktori. Pravo da kažem, nebi se usudio na svoju ruku uzeti bilo kakve tablete, tako bih i svima preporučio. Nemam zaista ništa protiv tvoga stava, i poštujem to, nego samo tražim: daj nam pomozi ako si kompetentan, barem savjetima (tipa možeš sam sebi pomoći ovako,onako i sl.). Ne tražim da mi kaže iko ove su tablete dobre, probaj ove....
Evo, danas idem kod jedne psihijatrice . Nije nešto poznata, izvikana, ali sam dobio preporuku da je poput majke Tereze, i da svakome pristupa sa razumjevanjem.

Inače, moj otac, je prije 10-tak godina imao strašne panične napade.Poslije toga je nastupila depresija, agrofobija,čovjek je bio izgubio svu volju za životom. Mučio se jedno 2 godine,počeo i piti, i kada je po ko zna koji put zaglavio na hitnoj po prvi put upućen na psihijatrijsku kliniku na Koševu.Tamo ga u ambulanti primi jedna doktorica (sada neradi, u penziji) koja je odmah prepoznala šta je u pitanju. Dobio je ad Asentru, i Apaurin, te je redovno išao na kontrole. Poslije 1godine, stanje se potpuno popravilo. Danas, on nema nikakve simptome, potpuno zdrav čovjek, vozi se trolejbusom, ide u tržne centre, radi sve što hoće (za razliku od mene)ide sam u vikendicu bude po nekoliko dana,ima 55god. E sad, znači može se izliječiti....
I nije mi jasno kada imam primjer ispred svojih očiju, kako ja ne mogu da se izvadim iz ovog začaranog kruga.......
Ja samo kažem, evo uzimam Zoloft 3-4 godine, pa majku mu jeli to jedini lijek? Pa vjerovatno nešto neodgovara, te ću danas porazgovarati sa doktoricom o ovome....
Napisah ja svašta......
Neka si napisao, “izbacio' si iz sebe....neke stvari ;-) :-D

Odgovor si sam napisao. Razgovaraj sa doktoricom ,TO CE TI NAJVISHE pomoci. Mozda ti je dijagnoza pogreshna !? Trazi da te ona dijagnosticira neovisno na prethodnu I da ti promijeni lijekove jer ti zoloft ne pomaze. Bez tvoje pomoci i razgovora sa njom slabo se shta moze promijeniti.

Osim shto Morash da vjerujesh u sebe da ti to mozehs prevazici, vazno je da vjerujesh svom terapeutu/psihijatru, bez tog vrlo teshko gotovo nemoguce. Nemoj da dodjesh u situaciju da si “konfuzan” sa predrasudom i sa “ja sam to procitao na forumu nije to tako kako ona kaze ..." Zbog toga je i sve ovo napisano, niko ovdje nema tvoj dosije niti moze da vidi tvoj “govor tijela” ,osim ako ne vidi “ u kashikama”. Ako ti to odgovara, onda u redu, nastavi tako izbor je tvoj.

Drugi forumashi (kao i tvoj otac) mozda imaju SLICNE (shto ne znaci iste) probleme, svako drugacije reaguje na tretman i terapiju.Dosta simptoma su isti ili vema slicni shto te mozda zbunjuje.

Na kraju, nije bitno shta cu ja ili neki drugi forumash napisati, bitno je tvoje zdravlje i savjetujem da slijedish upute svog terapeuta/psihijatra a ne da citash shto sam ja ili neko drugi napisao !!!

Eto i ja svashta napisa :-D , glavu gore, sve ce to biti u redu !!!

pozz
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#105 Re: anksioznostttttttttttt

Post by serum »

Evo i ovo je bio stimulativan razgovor :-D
Javim vam kako mi bi kod gđe dr, naravno sve karte ću joj baciti na sto, pa neka izabere... :lol:
anksiozni momak
Posts: 9
Joined: 22/02/2012 14:59

#106 Re: anksioznostttttttttttt

Post by anksiozni momak »

zdravo raja veliki pozz danas sam imao lijep dan :roll: i razmisljao sam na poslu o vama koji pisete jedva sam cekao da dodjem kuci da vidim sta ste pisali i jeste li se prepucavali da vas malo naruzim ali vidim da je haubica pucala vrela joj cijev hehehe svako neka napise naravno sta zeli nisam ja nikakav psihopata (bar se nadam) ;-) i necu se pokusati ubiti niti bez prethodne konsultacije kljukati tim nekim lijekovima koje spominjete pisite i dalje steta sto nam raprezentacija sinoc nije pobjedila :bih: volite nasu bosnu i cuvajte se :thumbup:
ShePacifist
Posts: 9
Joined: 28/03/2008 21:26

#107 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ShePacifist »

svima vama toplo preporučujem knjigu Panic away. Odlična je, može se naći na netu na našem jeziku. samo je potrebna vjera u sebe tj., u svoje tijelo koje će sve napraviti da bi se vi osjećali dobro, a ne obrnuto. Anksioznost su osjećaji i misli, odnosno čista ILUZIJA! Nije jednostavno i neće nestati ko rukom odneseno ali je sigurno dobar način rješavanja anksioznih napada.

Ko želi može mi poslat mail u poruci i ja ću poslat knjigu. Lijep pozdrav.
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1311
Joined: 09/10/2009 14:24

#108 Re: anksioznostttttttttttt

Post by haubica_i_to_teshka »

anksiozni momak wrote:zdravo raja veliki pozz danas sam imao lijep dan :roll: i razmisljao sam na poslu o vama koji pisete jedva sam cekao da dodjem kuci da vidim sta ste pisali i jeste li se prepucavali da vas malo naruzim ali vidim da je haubica pucala vrela joj cijev hehehe svako neka napise naravno sta zeli nisam ja nikakav psihopata (bar se nadam) ;-) i necu se pokusati ubiti niti bez prethodne konsultacije kljukati tim nekim lijekovima koje spominjete pisite i dalje steta sto nam raprezentacija sinoc nije pobjedila :bih: volite nasu bosnu i cuvajte se :thumbup:
Ma ne bi ova haubica “pucala” da ne voli citati tvoje komentare sa drugih tema, hehe, pa reko’ da Te neko ne “urekne" ;-)

Samo malo smanji “akshamluk” u sitne sate :-D (nemoj da skroz prekidash :x ) :lol: i sve je u redu

p.s. jest da Te cesto “odmore u banovicima" :-D ali .. uvijek (bar mene) oraspoloze i nasmiju tvoji komentari (najbolja terapija) :dance:

pozz
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#109 Re: anksioznostttttttttttt

Post by serum »

Evo mene opet.
Bio kod psihijatrice, kaže Seroxat.....
E sad rekla mi je da smanjim dozu Zolota na posla što sam odavno uradio.
Onda dva dana neuzeti Zoloft, i nakon ta dva dana uzeti pola Seroxata...i tako dalje...
Negdje sam čuo da pauza kod prelaska sa jednog ad na drugi, mora biti 15 dana, ali neznam kod kojih je to AD (MAO,SSRI)???
Ima li ko detaljnije informacije o tome??'
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#110 Re: anksioznostttttttttttt

Post by rasuta_riza »

serum wrote:Evo mene opet.
Bio kod psihijatrice, kaže Seroxat.....
E sad rekla mi je da smanjim dozu Zolota na posla što sam odavno uradio.
Onda dva dana neuzeti Zoloft, i nakon ta dva dana uzeti pola Seroxata...i tako dalje...
Negdje sam čuo da pauza kod prelaska sa jednog ad na drugi, mora biti 15 dana, ali neznam kod kojih je to AD (MAO,SSRI)???
Ima li ko detaljnije informacije o tome??'

to se razmak pravi kod korištenja MAO, a zoloft kao i seroxat spada u SSRI tako da nemaš brige,radi kako ti doktorica kaže
Berber
Posts: 78
Joined: 18/09/2010 01:58

#111 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Berber »

anksiozni momak wrote:zdravo raja veliki pozz danas sam imao lijep dan :roll: i razmisljao sam na poslu o vama koji pisete jedva sam cekao da dodjem kuci da vidim sta ste pisali i jeste li se prepucavali da vas malo naruzim ali vidim da je haubica pucala vrela joj cijev hehehe svako neka napise naravno sta zeli nisam ja nikakav psihopata (bar se nadam) ;-) i necu se pokusati ubiti niti bez prethodne konsultacije kljukati tim nekim lijekovima koje spominjete pisite i dalje steta sto nam raprezentacija sinoc nije pobjedila :bih: volite nasu bosnu i cuvajte se :thumbup:
Jarane moj, evo i od mene par savjeta:
1. Napravi EKG ili holter srca cisto da ubijedis samog sebe da je srce OK
2.Pocni disati ''stomakom'' a ne prsima
3 Vidim da pijes caj od kantariona...uzmi sebi i caj od maticnjaka. Samo da znas da kantarion ponistava efekte nekih drugih lijekova.
4.Pojedi saku badema dnevno- bademi imaju serotonin-supstancu za ''feelgood'' efekt
5.Pocni se baviti sportom da ti tijelo i dusa povrate samopouzdanje
6. Nauci prepoznati pocetak ''napada'' panike i vec si na pola puta ka izljecenju.
7.Izidji, bolan, nacugaj se sa rajom

Neko je vec rekao: ''Boj se ovna boj se govna, kad cu onda zivjeti!?
sombra
Posts: 111
Joined: 04/01/2008 10:03

#112 Re: anksioznostttttttttttt

Post by sombra »

Zbog anksioznog poremecaja mi je propisan Seroxat, ali citajuci o raznim nuspojavama vec me strah da ga pocnem koristiti :cry: Mucnine, smanjenje libida, povecanje tjelesne tezine (na nekim forumima pacijenti pisu da su se udeljali po 20kg)...
Vi koji ste uzimali Seroxat, kakva su iskustva???
breviar
Posts: 159
Joined: 22/10/2006 18:21

#113 Re: anksioznostttttttttttt

Post by breviar »

kakve stvari se mogu procitati ovdje. misljenja sam da i strucnjaci olako dijagnosticiraju neka stanja kod pacjenta.
zoloft koliko pomaze, on ustvari potpuno 'umrtvljuje' mentalno/duhovno stanje covjeka.
inace sam osoba koja se jako rano budi citav zivot. godinama, zbog nekih opravdanih razloga, imam anksioznost, ali
nju rjesavam kroz sport, rad i neke aktivnosti. u jednom periodu se pojavila intenzivna anksioznost (u periodu besposlenosti), i odlazim kod strucnjaka. automatski, ali automatski mi pise recept za Zoloft. nakon dva mjeseca
konzumiranja, vracam se k strucnjaku i objasnjavam: ne zelim vise ovo cudo koristiti! satima spavam, budim se u 9:00,
sto je katastrofalno za moj organizam koji se navikava buditi u 5:30 kao navijen.
usredsredjenost na poslu je bila... poptuna apatija. zatim, seksualna disfunkcija je bila takodjer izrazena. da bi se
balansirao osjecaj na poslu, da bise povecala skoncentracija - pripisali su mi Ritalin, koji je inace kao speed.
tu negdje mi je proslo kroz misli da meni bilo takva kemija ne treba.
nakon Zolofta trebalo mi je otprilike tri mjeseca da se vratim na normalu. mislim da je potrebno naci neki nacin,
neku zabavu (ako zaista nije patoloska anksioznost) koja bi pomogla da se osoba osjeca funkcionalno ili "konstruktivno".
ali, Zoloft je zaista ubistvo... za duhovno stanje.
vjerujem da je nekima nuzan, ali ako se moze anksioznost moze drugacije ublaziti, rijesiti - neka se ide tim senzibolnijim putem.

sto je sa meditacijom? pobogu, mnogo od vas je pobozno (ako se suditi po nekim postovima), i zasto se u tim nekim
ritualima ne pronadje neki duhovni/mentalni spas?
ShePacifist
Posts: 9
Joined: 28/03/2008 21:26

#114 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ShePacifist »

Doktori anksioznost tretiraju kao psihološku bolest, ali ona je zapravo poremećaj. Niko od anksioznih ljudi nije mentalni bolesnik i nema potrebe da se kljoka lijekovima. Čak štaviše, obično se radi o veoma brižnim, pažljivim, vrijednim, pametnim ljudima koji nekako upadnu u zamku anksioznosti. Ja sam protiv lijekova, i smatram to svojevrsnom potragom za čarobnim štapićem.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#115 Re: anksioznostttttttttttt

Post by male_okice »

Narode nadam se da nije previse offtopic, ali nije mi se dalo otvarati zasebnu temu. Situacija je sledeca prosle godine mi je umro otac, majka je to vrlo vrlo tesko podnijela, bila je jedno vrijeme i na tabletama za smirenje (ksalol) i za spavanje. I poslije nekog vremena bila je malo bolje, medjutim unazad zadnji mjesec dana jako je cudna. Povucena je maksimalno u sebe, konstantno lose raspolozena, ne zeli da jede kako treba, bezvoljna je za bilo kakvu aktivnost druzenje, samo pusi cigare. Svaki pokusaj mene i brata da razgovara s nama zavrsi samo da ona ili promjeni temu, ili krene plakati. I mene i njega to sve frustrira. Ne zeli da pristane da idemo doktoru, tako da ni sama ne znam vise sta bi. Ako neko ima iskustva da pomogne savjetom nekim prirodnim lijekom?!
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#116 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Mr.Penguin »

male_okice wrote:Narode nadam se da nije previse offtopic, ali nije mi se dalo otvarati zasebnu temu. Situacija je sledeca prosle godine mi je umro otac, majka je to vrlo vrlo tesko podnijela, bila je jedno vrijeme i na tabletama za smirenje (ksalol) i za spavanje. I poslije nekog vremena bila je malo bolje, medjutim unazad zadnji mjesec dana jako je cudna. Povucena je maksimalno u sebe, konstantno lose raspolozena, ne zeli da jede kako treba, bezvoljna je za bilo kakvu aktivnost druzenje, samo pusi cigare. Svaki pokusaj mene i brata da razgovara s nama zavrsi samo da ona ili promjeni temu, ili krene plakati. I mene i njega to sve frustrira. Ne zeli da pristane da idemo doktoru, tako da ni sama ne znam vise sta bi. Ako neko ima iskustva da pomogne savjetom nekim prirodnim lijekom?!
mozda je bolje da otvoris novu temu, mozda ces prije odgovor dobiti.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#117 Re: anksioznostttttttttttt

Post by modesti »

male_okice wrote:Narode nadam se da nije previse offtopic, ali nije mi se dalo otvarati zasebnu temu. Situacija je sledeca prosle godine mi je umro otac, majka je to vrlo vrlo tesko podnijela, bila je jedno vrijeme i na tabletama za smirenje (ksalol) i za spavanje. I poslije nekog vremena bila je malo bolje, medjutim unazad zadnji mjesec dana jako je cudna. Povucena je maksimalno u sebe, konstantno lose raspolozena, ne zeli da jede kako treba, bezvoljna je za bilo kakvu aktivnost druzenje, samo pusi cigare. Svaki pokusaj mene i brata da razgovara s nama zavrsi samo da ona ili promjeni temu, ili krene plakati. I mene i njega to sve frustrira. Ne zeli da pristane da idemo doktoru, tako da ni sama ne znam vise sta bi. Ako neko ima iskustva da pomogne savjetom nekim prirodnim lijekom?!
Ti i brat zajedničkim snagama pokušajte mamu nagovoriti da ode do doktora, po mogućnosti psihijatra. Prije se raspitaj kod kojeg doktora ćete odvesti mamu i šta joj treba (knjižica, uputnica...). Mamu nagovorite kako znate i umijete da potraži pomoć doktora i pusti se foruma.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#118 Re: anksioznostttttttttttt

Post by arnelau »

Moje pitanje je sljedece: Moja mama je prije godinu dana dobila dijagnozu napad panike. Prvo joj je propisan Zoloft ali posto ga nije podnosila ljekar joj je propisao Amyzol 25mg. Ovaj lijek joj je dobro pomagao. Medjutim nedavno sam u casopisu Zdravlje procitala clanak da su americki naucnici otkrili stetno djelovanje triciklicnih antidepresiva u koje se ubraja i Amyzol na srce. Mene je to zabrinulo jer mama ima svakako probleme sa srcem- angina pektoris-stab..
Sta vi mislite o tome i koliko se moze vjerovati takvim clancima'
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#119 Re: anksioznostttttttttttt

Post by The Realist »

Člancima se može vjerovati, ali zato se rade kontrole. Ne znači da će na svakoga djelovati isto.

Znači, stalno kontrole srca raditi i treba vidjeti na koji način to djeluje štetno na srce. Angina pectoris znači da je došlo do suženja lumena krvnog suda (karotidnih arterija), a ne da je direktno srce oštećeno (da, to može dovesti do toga, ali nije to poenta) i treba vidjeti na koji način taj lijek šteti srcu i kako djeluje na tvoju/vašu majku.
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#120 Re: anksioznostttttttttttt

Post by otherside »

arnelau wrote:Moje pitanje je sljedece: Moja mama je prije godinu dana dobila dijagnozu napad panike. Prvo joj je propisan Zoloft ali posto ga nije podnosila ljekar joj je propisao Amyzol 25mg. Ovaj lijek joj je dobro pomagao. Medjutim nedavno sam u casopisu Zdravlje procitala clanak da su americki naucnici otkrili stetno djelovanje triciklicnih antidepresiva u koje se ubraja i Amyzol na srce. Mene je to zabrinulo jer mama ima svakako probleme sa srcem- angina pektoris-stab..
Sta vi mislite o tome i koliko se moze vjerovati takvim clancima'
amyzol se ne smije davati pacijentima koji imaju poremecaj srcanog ritma - aritmije, AV blokove, blokove grane, ekstrasistole,..
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#121 Re: anksioznostttttttttttt

Post by staradis »

POzdrav svima ja bi da se uclanim u klub.
Najlakse mi je sto znam da nisam jedini.

Kod mene je pocleo prije 10 dana,deset najtezih mog zivota.

Isao kod psihijatra,planiram ici i kod psihologija dijagnoza anksiozni poremecaj F41.
Danas je drugi dan kako sam skupio snage da citam,nasao sam vec dosta dobrih stvari.

Propisala mi je xanax ali sam odlucio da ga ne pijem hocu da probam sam se izboriti bez lijekova.

:sax:
User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#122 Re: anksioznostttttttttttt

Post by PeekABoo »

Prof. dr. Saida Fišeković / 061 134 559
Cijena jedne seanse 50,00 KM.
Ordinacija joj je iza zgrade vize za budućnost.

Ja sam joj dužna za cijeli život. Kod nje sam išla godinu i četri mjeseca.
Dala mi je da pijem seroxat, 20mg x 1 dnevno.
Žena je nevjerovatna. Pomogla mi je postepeno da dođem na tu dozu seroxata, a i da se postepeno skinem.
Tako da apsolutno nisam imala niti jedne jedine nuspojave, a tablete su od mene napravile čudo.
Nisam znala da se mogu smijati kao što se sada smijem.
Već 5 mjeseci nisam na seroxatu i osjećam se super. Ponekad mi prošeta neka crna misao glavom, ali kako dođe tako i ode, bez neke panike, straha i sličnog. Mnogo lakše podnosim stanja koja su mi prije predstavljala bauk.
Savjet svima: pronađite rješenje, jer ono zaista postoji. Bolje na taj način, nego se patiti iz dana u dan.
Moja odluka da počnem piti seroxat je bila jako teška, ali na kraju sam prelomila i sad se ne kajem niti jedne jedine sekunde.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#123 Re: anksioznostttttttttttt

Post by staradis »

Danas je petnaesti dan borim se lakse mi je malo svasta me mori i mota mi se po glavi ali bolje trpim.
Jutra su grozna.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#124 Re: anksioznostttttttttttt

Post by staradis »

Isao na kontrolu kod psihijatra.Preporucila mi psihologa i rekla da se borim dalje.
Jutro je opet bilo tesko.Danas sam depresivan ali mi je drago sto doktorica misli da sam bolje.
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#125 Re: anksioznostttttttttttt

Post by markioni »

staradis wrote:Isao na kontrolu kod psihijatra.Preporucila mi psihologa i rekla da se borim dalje.
Jutro je opet bilo tesko.Danas sam depresivan ali mi je drago sto doktorica misli da sam bolje.
nemas razloga za patnju i trpljenje samo odugovlacis uzimanje lijeka..xanax je odlican anksiolitik i slobodno pocni piti. prva 3 dana ili max. 5 ces vjerovatno iman nuspojavu povecanog umora i spavanja kao i kod svih a ostale su zanemarljive. druga stvar je sto ces maltene odmah osjetiti kako ti ubija anksioznost i lagano relaxira...plus odlican miorelaksant. kada se nakon tih par dana organizam navikne na xanax vidjeces da si samo glupost pravio sa tim "odlaganjem i snagom volje". sretno.
Post Reply