Prijava patenta: Ćevapčići

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#101 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by insomnia78 »

Kako nije. Zbog njega je privreda stala na noge
:lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#102 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by supercali »

Toto wrote:Aktiviram ovu tamu iz dva razloga:
-da se prisjetimo @PipiDugaDevetka i odlicnih domacih tema koje je pokretao;
-tema je jos uvijek aktuelna, iako je proslo 6 godina.

Je li bosanski cevapcic zasticen po onovu geografskog porijekla?
Vidim reklamu na hrvazskom rtl-u cini mi se i sad neki ovaj trgovacki lanac reklamira sarajevski cevap
Tipa sarajevski cevap XX kuna slavonska kobasica xx kuna dodjite u taj lanac

E sad ne znam je li to zasticeno ili je marketinski trik
User avatar
karanana
Posts: 47469
Joined: 26/02/2004 00:00

#103 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by karanana »

supercali wrote:
Toto wrote:Aktiviram ovu tamu iz dva razloga:
-da se prisjetimo @PipiDugaDevetka i odlicnih domacih tema koje je pokretao;
-tema je jos uvijek aktuelna, iako je proslo 6 godina.

Je li bosanski cevapcic zasticen po onovu geografskog porijekla?
Vidim reklamu na hrvazskom rtl-u cini mi se i sad neki ovaj trgovacki lanac reklamira sarajevski cevap
Tipa sarajevski cevap XX kuna slavonska kobasica xx kuna dodjite u taj lanac

E sad ne znam je li to zasticeno ili je marketinski trik
Upravo obrnuto. Ako taj neki konzum ili tomy reklamiraju sarajevski cevapcic made in podravka, onda to nije zastita nego upravo kradja. Ali posto cevapcic nije zasticen onda nije ni kradja. Ne vidim ni zasto bi bio zasticen. Nit je izmisljen u sarajevu ni u bosni, nit je nesto sto pripada odredjenoj i specificnoj regiji bosne. Pa u samoj bosni imas 4-5 vrsta cevapa.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#104 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by hrle1976 »

Kakva je razlika izmedju bureka sa sirom i pite sirnice?

Cevapi da budu pod patent i copyright :lol: Ovo isto kad bi neko supu htjeo da predstavi ako nesto sto treba zastiti da u drugim drzavama znaju da jedu supu sto je izum iz ... :lol:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7548
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#105 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by AleksoMKD »

PipiDugaDevetka wrote:Burek, pita zeljanica, ćevapčići, ražanj, ostale pite, slastice,...EU je prokleta gdje jači tlači, SAD JE VRIJEME da se ćevabdžije, pitari, organizuju, pa patentiraju....Ostanu li ove bh. delicije nezaštićene ukrašće nam dušmani, pa će Mrkva, Željo, Ferhatović, Zmaj,...i ostali MORATI PLAĆATI DUŠMANIMA nekakvu patentnu naknadu u svojim radnjama koje su izmislile te iste ćevape i ostale bh. delicije.

Posebno zaštititi bihaćke, banjalučke, travničke, bugojanske, sarajevske,...ma sve, ni ne znam koliko ih ima,...ćevape.

DA NE BUDE K'O ŠTO SU SLOVENCI ''KLEPILI'' MAKEDONCIMA AJVAR!

Niko to za vas poštovane ćevabdžije, buregdžije i ostali neće uraditi, nego vi sami, samoorganizovanjem. Ostavite na stranu ljubomoru, zavist, prepucavanja, neprijateljstva poistiha,...NIJE VRIJEME ZA TO!

Turbulentan vakat i zeman došao.
Makedonija se godinama zajebavala sa time, nasi proizvodjaci su morali koristiti ime proizvoda kao AJVER i slicne gluposti dok se nismo izborili sa janezima.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#106 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by hrle1976 »

AleksoMKD wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Burek, pita zeljanica, ćevapčići, ražanj, ostale pite, slastice,...EU je prokleta gdje jači tlači, SAD JE VRIJEME da se ćevabdžije, pitari, organizuju, pa patentiraju....Ostanu li ove bh. delicije nezaštićene ukrašće nam dušmani, pa će Mrkva, Željo, Ferhatović, Zmaj,...i ostali MORATI PLAĆATI DUŠMANIMA nekakvu patentnu naknadu u svojim radnjama koje su izmislile te iste ćevape i ostale bh. delicije.

Posebno zaštititi bihaćke, banjalučke, travničke, bugojanske, sarajevske,...ma sve, ni ne znam koliko ih ima,...ćevape.

DA NE BUDE K'O ŠTO SU SLOVENCI ''KLEPILI'' MAKEDONCIMA AJVAR!

Niko to za vas poštovane ćevabdžije, buregdžije i ostali neće uraditi, nego vi sami, samoorganizovanjem. Ostavite na stranu ljubomoru, zavist, prepucavanja, neprijateljstva poistiha,...NIJE VRIJEME ZA TO!

Turbulentan vakat i zeman došao.
Makedonija se godinama zajebavala sa time, nasi proizvodjaci su morali koristiti ime proizvoda kao AJVER i slicne gluposti dok se nismo izborili sa janezima.
Vi samo imate problema sa imenima :D Od drzave pa do dole
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#107 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by mad_max_ba »

hrle1976 wrote:Kakva je razlika izmedju bureka sa sirom i pite sirnice?

Cevapi da budu pod patent i copyright :lol: Ovo isto kad bi neko supu htjeo da predstavi ako nesto sto treba zastiti da u drugim drzavama znaju da jedu supu sto je izum iz ... :lol:
Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..

I da dze je lova frajeru :D

A burek je samo jedan....
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#108 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by MyTao »

Ne znam kako je u Europi, ali po americkim pravilima cevap ili bilo koje drugo tradicionalno jelo se ne moze patentirati... Vjerujem da je tako i u Europi.

Ono sto se moze uraditi je promovisati cevap u svijetu kao tradicionalno bosansko jelo... ali zabraniti nekome drugom da pravi, prodaje i zaradjuje od tog jela je nemoguce, nevazno ko su i gdje su.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#109 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Niemand »

mad_max_ba wrote: Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..
U turskim restoranima? Tarhana corbasi il kako je vec zovu. U vecini gradove njemacke je mozes na svakom cosku probati il kupiti u kesici.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#110 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by insomnia78 »

mad_max_ba wrote:
hrle1976 wrote:Kakva je razlika izmedju bureka sa sirom i pite sirnice?

Cevapi da budu pod patent i copyright :lol: Ovo isto kad bi neko supu htjeo da predstavi ako nesto sto treba zastiti da u drugim drzavama znaju da jedu supu sto je izum iz ... :lol:
Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..

I da dze je lova frajeru :D

A burek je samo jedan....
Gdje god ima istocnjaka. Imas je kupiti po marketima i u kesici. Cekaj, neces valjda da kazes kako je to originalno bosansko jelo?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#111 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by supercali »

mad_max_ba wrote:
hrle1976 wrote:Kakva je razlika izmedju bureka sa sirom i pite sirnice?

Cevapi da budu pod patent i copyright :lol: Ovo isto kad bi neko supu htjeo da predstavi ako nesto sto treba zastiti da u drugim drzavama znaju da jedu supu sto je izum iz ... :lol:
Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..

I da dze je lova frajeru :D

A burek je samo jedan....
Cini mi se da je ovdje bila rasprava bas o bureku i ko bolje poznaje tursku i to tamo rece da oni isto kao i hrvati valjda zovu sve burek jer je to valjda njihova rijec za pitu pa onda kazu pita s mesom sa sirom sa petim desetim
Tako da to samo je jedan burek i nase ismijavanje burek sa sirom mozda bas i nema uporiste
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#112 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by insomnia78 »

Kad odes kod turcina u restoran, sve "nasa" jela :-D
I njihov burek nema veze s nasim
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#113 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by insomnia78 »

Niemand wrote:
mad_max_ba wrote: Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..
U turskim restoranima? Tarhana corbasi il kako je vec zovu. U vecini gradove njemacke je mozes na svakom cosku probati il kupiti u kesici.
Ima i marokanska Chorba koja je u biti malo "jača" supa
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#114 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by mad_max_ba »

Niemand wrote:
mad_max_ba wrote: Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..
U turskim restoranima? Tarhana corbasi il kako je vec zovu. U vecini gradove njemacke je mozes na svakom cosku probati il kupiti u kesici.
Kao i baklave, hurmasice raznorazne dolme.... dosta slicno ili isto nase... nije to poenta...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23691
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#115 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Sanjarko »

Ovo sto kod nas danas zovu burekom uopste nije burek, barem ne kakav je prije bio. Objasnjavao sam ja to jednom svojima ali nisu slusali uopste. Ili imaju 4 vrste bureka ili 3 vrste bureka a cetvrto je samo pita.

Barem tako prije bilo. Ovo sad sto prodaju kao burek nije se prije tako prodavalo, fali u ovim sadasnjim burecima nesto po meni sto ih je burekom cinilo. Bez toga su po meni bile samo pite ne bureci.

Jos svasta se drugo stavlja u njih ako hoce se da bude njami, njami.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#116 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by orinoco »

karanana wrote:
supercali wrote: Je li bosanski cevapcic zasticen po onovu geografskog porijekla?
Vidim reklamu na hrvazskom rtl-u cini mi se i sad neki ovaj trgovacki lanac reklamira sarajevski cevap
Tipa sarajevski cevap XX kuna slavonska kobasica xx kuna dodjite u taj lanac

E sad ne znam je li to zasticeno ili je marketinski trik
Upravo obrnuto. Ako taj neki konzum ili tomy reklamiraju sarajevski cevapcic made in podravka, onda to nije zastita nego upravo kradja. Ali posto cevapcic nije zasticen onda nije ni kradja. Ne vidim ni zasto bi bio zasticen. Nit je izmisljen u sarajevu ni u bosni, nit je nesto sto pripada odredjenoj i specificnoj regiji bosne. Pa u samoj bosni imas 4-5 vrsta cevapa.
Sarajevski ćevapi imaju poseban ukus, njihova receptura, barem kod najboljih ćevabdžija, dugo je bila vrhunska tajna, vrsta mesa, omjer, sastav, način pripremanja prije pečenja, postupak pečenja, način serviranja, i sve slično, razlikuje sarajevski ćevap od drugih, npr. banjalučkih, ili onih koji pokušavaju postići kvalitet i ukus sarajevskog ćevapa.
Kad već postoji ideja da se zaštiti ćevap, treba zaštititi i "sarajevski" i "banjalučki" ćevap istovremeno. Taj "travnički", nije ništa drugo do kopija sarajevskog, vrlo često i neuspjela, i bitna mu je razlika u toj nakvašenoj pogačici, za razliku od pravog sarajevskog somuna.
Ipak, nije ćevap nastao u Konzumu, niti negdje u nekim gradovima Hrvatske, ili Srbije, bilo kojeg područja u kojem se danas prodaje, ćevapi su razvijeni svojim oblikom, sastavom, ukusom, itd. upravo u Sarajevu.
Last edited by orinoco on 05/05/2017 19:49, edited 1 time in total.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#117 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by orinoco »

Ne bi trebali trolati ovu temu burecima, tarhanama i sličnim drugim jelima. Tema su ćevapi i njihovo patentiranje
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#118 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Niemand »

insomnia78 wrote:Kad odes kod turcina u restoran, sve "nasa" jela :-D
I njihov burek nema veze s nasim
Ma naravno, a nisu ni ta sva jela iskljucivo njihova. Kuhinja je oduvijek internacionalna kolko god se ljudi trudili da bude kuhinja neke zemlje.

Recimo sarma. Pravi se jos od bizantijskog carstva, nije ni turska, grcka, bosanska a ni njemacka. Njemacka verzija nema rizu i nije od kiselog kupusa, vec se kratko prokuhaju listovi obicnog kupusa i odma potope u hladnu vodu sa ledom (ne moze mi naumpasti kako se ovaj postupak zove) i oni svoju vezu koncom jer je teze raditi nego sa kiselim kupusom, al je meni isto odlicna iako je blago drugacija od ove standardne sto mi jedemo. Iako se i oni prezderavaju kiselim kupusom, recimo uz odredjene vrste kobasica, razna pecenja sa sosovima, tradicionalno ga ne koriste za sarmu, u novijim receptima imaju i verzije sa kiselim kupusom.

Tesko je pogotovo danas reci za kuhinju da je necija. Recimo, tika masala je engleska, iako je to indijska kuhinja po samoj logici stvari, al nastala je u engleskoj da bi se indijska kuhinja priblizila engleskoj kuhinji. I tako sa hrpom ostalih jela, sto je po meni sasvim oke i sama prihvatam druge kuhinje rado. Bilo bi glupo da cevap mozes pojesti samo u bosni.

A mad max, izvini, al kakva poenta? Obicno pitanje i obicni odgovor. Ne kontam al haj.
User avatar
tovarish
Posts: 3534
Joined: 26/05/2008 23:57

#119 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by tovarish »

Ukoliko nam neko ukrade cevape,da se to sudom ispraviti.Sjecam se prije jedno desetak godina kad sam bio na slovackoj kulturnoj veceri i bilo neke hrane i medju tom hranom nekakav sir ko spaga.I prica njihov ambasador da su to sebi prisvojili Poljaci i Slovaci ih tuzili i na kraju dobili.Slovaci imali fotografije stare stotinjak godina na kojima se vide slovacke zene kako prave taj sir i tako vratise svoj sir.

Pa da vidim tog Slovenca koji ce dokazati tradiciju pravljenja cevapa u Kranjskoj Gori.
zrakomlat
Posts: 10251
Joined: 23/09/2012 17:22

#120 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by zrakomlat »

:lol: :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47469
Joined: 26/02/2004 00:00

#121 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by karanana »

Zasto vidite problem u slovencu koji gaza i prodaje cevape? Po meni je problem, i to mali problem, ako taj slovenac napise da su to sarajevski cevapi ili bosanski cevapi. Devalvira i srozava vrijednost sarajevskog cevapa. A to sto prodaje nesto sto zove cevap, zasto je to problem?
Jel to mi ne bi trebali imati pizze, hamburgere, tacose, wokove....?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41371
Joined: 29/06/2011 23:39

#122 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by dječak sa šibicama »

Velika je razlika izmedju cevapa i "sarajevskog cevapa"... ili banjaluckog, travnickog ili kakvog god.

Patentirati mozes samo ovo drugo, a prvo jok brate.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67340
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#123 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by _BataZiv_0809 »

mad_max_ba wrote:
hrle1976 wrote:Kakva je razlika izmedju bureka sa sirom i pite sirnice?

Cevapi da budu pod patent i copyright :lol: Ovo isto kad bi neko supu htjeo da predstavi ako nesto sto treba zastiti da u drugim drzavama znaju da jedu supu sto je izum iz ... :lol:
Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..

I da dze je lova frajeru :D

A burek je samo jedan....
Hrle, cekam te na stanici Krematorium Motor da mi DONESES PARE.
ST11
Posts: 680
Joined: 09/03/2015 12:24

#124 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by ST11 »

Dobro sto i u vezi cevapa postoji vanjski neprijatelj, da se sakrije nesposobnost uraditi nesto konkretno po tom pitanju.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#125 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by mad_max_ba »

_BataZiv_0809 wrote:
mad_max_ba wrote:
hrle1976 wrote:Kakva je razlika izmedju bureka sa sirom i pite sirnice?

Cevapi da budu pod patent i copyright :lol: Ovo isto kad bi neko supu htjeo da predstavi ako nesto sto treba zastiti da u drugim drzavama znaju da jedu supu sto je izum iz ... :lol:
Kad vec supu spominjes, interesuje me, obzirom da se svuda petljash, znas li sta je tarhana i ima li se pojesti tarhana bilo gdje u eVropskim restoranima, pod uslovom ds ne nude bosansku hranu..

I da dze je lova frajeru :D

A burek je samo jedan....
Hrle, cekam te na stanici Krematorium Motor da mi DONESES PARE.
Bata, nadam se d je sve po planu i programu, te da će te ti i hrle pojesti usput i čevape :D
Post Reply