Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#101 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by goran16v »

Qler wrote:Jarane meni je 195/50 R15 rezervna guma, nije ona mala, i da je stvim u gepek, izgubio bih pravo puno prostora. Pogotovo jer mi treba citav gepek...
Da nisi malo previse idealista, da ustedis kod kupovine benzinca, da se vozis jeftinije od dizela, da imas i prazan gepek i rezervnu?
User avatar
Qler
Posts: 23721
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#102 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Qler »

Nisam :) Kupim Volvo bifuel :) ili Mercedesa sa ugradjenim plinom fabricki.

Neki dan sam vidio S60 bifuel, 20l benzina rezervoar, ostalo plin. Gepek normala, sve normala. Kod otvora za bezin je i otvor za plin, sve fabrika :)
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#103 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by sorcerer »

ima li maglenke?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#104 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by goran16v »

Qler wrote:Nisam :) Kupim Volvo bifuel :) ili Mercedesa sa ugradjenim plinom fabricki.

Neki dan sam vidio S60 bifuel, 20l benzina rezervoar, ostalo plin. Gepek normala, sve normala. Kod otvora za bezin je i otvor za plin, sve fabrika :)
Kol'ka mu je cijena u odnosu na dizela?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#105 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by 530i »

Kupiš negdje na otpadu mali rezervni točak, tzv. invalid.
kix.ba
Posts: 265
Joined: 04/05/2012 20:13

#106 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by kix.ba »

Vozdra,

Interesuje me ko radi sekvencijalne instalacije i koliko bi ista došla za Audi A6 Avant 2.4, 2006. godište, ima dovoljno mjesta umjesto rezervne gume za bar 60l toroidijalni.

Neko je već spominjao sekvencijalne instalacije u Sarajevu ali ne mogu naći, pa hvala na svim informacijama.
succa
Posts: 232
Joined: 23/12/2006 12:23
Location: Usa
Contact:

#107 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by succa »

kix.ba wrote:Vozdra,

Interesuje me ko radi sekvencijalne instalacije i koliko bi ista došla za Audi A6 Avant 2.4, 2006. godište, ima dovoljno mjesta umjesto rezervne gume za bar 60l toroidijalni.

Neko je već spominjao sekvencijalne instalacije u Sarajevu ali ne mogu naći, pa hvala na svim informacijama.
Auto servis "SIMANIĆ" u Buća Potoku.
deda_jr
Posts: 241
Joined: 10/11/2011 13:32

#108 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by deda_jr »

Pozdrav ljudi...
Vozim Lagunu, 98. godiste, 1,8-16v... Kupio sam je sa ugradjenim plinom, prije neke 4 godine. I prezadovoljan. Ali... (uvijek ono ali...) U posljednje vrijeme imam problema sa prebacivanjem sa benzina na plin. Normalno bi trebalo automatski da prebaci kada se ugrije motor i postigne broj obrtaja... Ali u zadnje vrijeme mi prebacuje kada mu bude cejf. Tako da vecinu vremena vozin na benzin (sto po Sarajevu izidje lijepa cifra).
E sada, problem je u tome sto sistem koji je ugradjen, Voltram vise niko (koliko ja znam) u Sarajevu i okolici ne radi. Izvjesni Pop (posto mu je ovo nadimak, a nalazi se na izlazu I.Sarajevo prema Foci, prekoputa autopraone, vjerujem da je ovo vec pominjani Radic, ne znam ime servisa) koji je ugradjivao plin vise ne radi ovaj sistem. Najblizi za koga znam da jos radi nesto sa Voltram sistemom je Karamujic kod Brckog.
Da li neko zna za majstora blize Sarajevu koji radi sa ovim sistemom? Ili, da li postoji neko ko se bavi drugim sistemima, a moze nesto uraditi povodom mog problema?
Bio bih zahvalan za svaku informaciju...
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#109 atestiranje plina

Post by dingosp0 »

Plin ugradio prije 2 godine, ide sutra druga registracija.. i sad mi kaze ovaj iz Grawe da moram atestirati plin.. izadje oko 200KM ... i da se to ne moze izbjeci.. jel ko prosao kroz taj proces? Sta treba od papira ? i od prilike koliko se ceka nova saobracajna, i dali dobijem kakav papir da mogu voziti dok ne dobijem novu? hvala :)
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#110 Re: atestiranje plina

Post by iceman ze »

Nazovi AC Quatrro, oni ce ti sve objasniti oko papira, mozda urade i pregled, zbog eventualnih dorada na instalaciji. Uglavnom kreni od njih, pa ganjaj dalje.
User avatar
drndalo
Posts: 22978
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#111 Re: atestiranje plina

Post by drndalo »

Ja sam to prosli mjesec uradio u AC Quatrro-u, i imam samo rijeci pohvale za njih, ljubazni, susretljivi...

Saobracajna se ceka duze nego samo za ovjeru, jer je izgleda zamijene, posto dopisuju u nju (mozda i u vlasnicku) da imas pogon benzin/LPG... Grawe ti svakako izda onu potvrdu da je saobracajna zadrzana na produzenju, sta god ko ovdje mislio o "tezini" tog papira...
zlajci
Posts: 117
Joined: 13/12/2009 12:52

#112 Re: atestiranje plina

Post by zlajci »

Moraš uraditi tehnički pregled kojim potvrđuje certificirana i standardizirana ugradnja plinske opreme.
Lik kod kojeg radiš registraciju mora znati kako i gdje. Najbolje sa njim vidi.
preludezalude
Posts: 5771
Joined: 07/03/2012 00:09

#113 Re: atestiranje plina

Post by preludezalude »

Moras imati sve papire od ugradnje plina da bi mogao uraditi atest. Bez papira o ugradnji imas problem.
User avatar
muha-V8
Posts: 76
Joined: 26/07/2012 14:41

#114 Re: atestiranje plina

Post by muha-V8 »

iceman ze wrote:Nazovi AC Quatrro, oni ce ti sve objasniti oko papira, mozda urade i pregled, zbog eventualnih dorada na instalaciji. Uglavnom kreni od njih, pa ganjaj dalje.


AC Quatrro :thumbup:

Sve ti pregledaju besplatno (papire uporede sa ugrađenim dijelovima -boca,isparivaci,punjenje itd) i kazu ako sta trebaš dodatno od papira. .
175km uplatnica,
15 vaganje KLAS
i to je to ako sve imaš.
Ako budeš trebao izjavu novu oni te upute gdje treba . Uglavnom 100% profesionalni iz svog iskustva govorim 8-) :thumbup: .

Ako imaš koga na TEH. možeš izbjeci ali bolje ti je to riješiti jer te murija moze peglati. Tek registrovan,a papiri od plina stari 2godine. Tebe će na novi tehnicki poslati i dok saobracajnu promjenis opet to je pola para za ATEST ,a ne znam još kakva bi kazna bila na sve to. :x
User avatar
Romeo 80
Posts: 4435
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#115 Re: atestiranje plina

Post by Romeo 80 »

preludezalude wrote:Moras imati sve papire od ugradnje plina da bi mogao uraditi atest. Bez papira o ugradnji imas problem.
E ovo mene upravo handri! :x Zna li iko šta raditi u ovakvim slučajevima kad je auto kupljen bez kompletne dokumentacije vezano za ugrađenu plinsku instalaciju i šta nam je činiti?

Hoću da uradim atest, a ni sam ne znam na koji način! :?: :-)
User avatar
drndalo
Posts: 22978
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#116 Re: atestiranje plina

Post by drndalo »

A sta imas od plinskih papira ? Ja sam svoj plin ugradio prije 7 godina, imao sam papire od opreme i ugraditelja, ali sam zbog starosti morao nanovo ispitati bocu za plin... S tim papirima sto imas, otidji do njih, oni ce ti najbolje reci sta ti sve fali...
User avatar
Romeo 80
Posts: 4435
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#117 Re: atestiranje plina

Post by Romeo 80 »

Nažalost, imam samo certifikat od proizvođača plinske boce i to je to. Išao sam u Darkom da vidim s njima šta se može uraditi i kažu mi da mogu u Kiseljaku uraditi reatest boce (servis Plinomatik ako se ne varam). Budući da na autu imam obični venturijev plinski sistem mislio sam ga "preraditi" na sekvent i rekli su mi da bi me to stajalo oko 600 KM, ako uradim taj reatest boce.

Ono što me buni i što ne mogu da vjerujem je da je tako teško dobiti papire od nekog servisa koji bi recimo pregledao moju instalaciju i izdao potrebnu dokumentaciju za atest. Ako neko zna nešto više, svaki je savjet dobrodošao! :sax:
preludezalude
Posts: 5771
Joined: 07/03/2012 00:09

#118 Re: atestiranje plina

Post by preludezalude »

Moras imati papire o ugradnji i da bi se izmedju ostalog vidjelo koliko je stara ta instalacija. Po pravilu, za sta nemas papire o ugradnji, moras to ponovo ugraditi da bi dobio papir. Znaci ponovo kupiti. E jedino ako mozes dobiti papire o ugradnji od nekog servisera, malo mu suski uvalis... Meni su u Viba Tuzla rekli da ako nemas papire o ugradnji, ne mozes uraditi atest. Znaci, ponovo kupi i ugradi plinsku instalaciju. To je veliki sad problem kod kupovine auta sa plinskom instalacijom. Znam ljude koji su kupili auta malo vecih kubikaza sa plinom i sad kad je dosla registracija - problem. Ne moze proci tehnicki. Ali isto tako tip se vratio kuci, izvadio plinski rezervoar i otisao isti dan obavio tehnicki i registrovao auto. Vratio se kuci i vratio plinski rezervoar na svoje mjesto. Samo sto u tom slucaju ako te policija malo detaljnije prekontrolise, trazit ce atest plina, a ti to nemas, posalje te na tehnicki i ne prodjes ga - problem.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4435
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#119 Re: atestiranje plina

Post by Romeo 80 »

Tako sam otprilike i pretpostavljao! :x E ne znam majke mi šta raditi. Kako sada stvari stoje moraću ili skroz nanovo raditi plin ili skinuti sve sa auta. Registracija mi je u martu, pa se možda do tad nešto i promijeni... :-?
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#120 Re: atestiranje plina

Post by dingosp0 »

ma daj ba ko ce raditi citavu ugradnju plina opet, pa to je van pameti..
ovo kad citas po forumu reko bi zivimo u njemackoj, sve nesto po zakonu...
prije svega das liku koji ti je ugradio plin petobanku i cao...
znam momka koji je neki dan radio tehnicki i castio lika na tehnickom i prosao bez problema....
ako ti je plinska boca gdje rezervar ona jos bolje, nikad te niko nece ni skontati...
kod mene je u gepeku, tako da cu samo pregraditi.. i pregradu obloziti istim materijalom kao gepek..u slucaju nekih problema oko atesta...
User avatar
muha-V8
Posts: 76
Joined: 26/07/2012 14:41

#121 Re: atestiranje plina

Post by muha-V8 »

Prvo na tehnickom ti otvara haubu i vidi se instalacija od plina i ne zanima ga gepek. Vidi ti i punjenje od plina ako nije skriveno kod rezervara. Meni je boca u gepeku prekrivena,zadnja stakla zatamnjena,punjenje gdje i za benzin skriveno ali digne haubu i skopca na akumulator nekakvu spravu i ocitava nešto i vidi instalaciju od plina .

Jedini nacin je da podmazes na tehnickom ako nemaš papire.

Mislim da niko nece tek tako potpisati da je ispravno za petobanku jer je to ipak plin :-) .
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#122 Re: atestiranje plina

Post by dingosp0 »

eto jutros zavrsio tehnicki... bez atestiranja bez icega...
cekam saobracajnu :D

Para vrti gdje burgija neće :D
User avatar
muha-V8
Posts: 76
Joined: 26/07/2012 14:41

#123 Re: atestiranje plina

Post by muha-V8 »

dingosp0 wrote:eto jutros zavrsio tehnicki... bez atestiranja bez icega...
cekam saobracajnu :D

Para vrti gdje burgija neće :D

E to reci prvom drotu kad te bude pisao zbog ne ispravnog vozila i dokumenata ,a on ce ti dati kartu za novi tehnicki pregled. :-)
BalkanPrince1
Posts: 133
Joined: 08/06/2012 19:13

#124 Re: atestiranje plina

Post by BalkanPrince1 »

....
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#125 Re: atestiranje plina

Post by dingosp0 »

muha-V8 wrote:
dingosp0 wrote:eto jutros zavrsio tehnicki... bez atestiranja bez icega...
cekam saobracajnu :D

Para vrti gdje burgija neće :D

E to reci prvom drotu kad te bude pisao zbog ne ispravnog vozila i dokumenata ,a on ce ti dati kartu za novi tehnicki pregled. :-)
ne sekiraj se ti
:thumbup:
Post Reply