Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Hakiz
Posts: 41041
Joined: 30/07/2015 20:01

#101 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 19/11/2021 13:19
Hakiz wrote: 19/11/2021 13:08

A u čemu je problem sa Dobrim Bošnjanima?
Ma nema problema. Jedino što dobri Bošnjani nisu nikakva grupa proto-Bošnjaka u etničkom smislu.
Ali ovo da ne možeš napisati riječ koja je prikladna kontekstu priče a da je forum ne izmijeni, je fakat šizofreno :lol:

Forum vrši nasilje nad jezikom :lol:
To je zbog konkurencije. Riječ je bila d.e.p.o :lol:
Znam to za konkurencinu, zato mi je smiješno. Toliko strah od konkurencije da standardnu riječ iz jezika, riječ koja je upotrebljena u odgovarajućem kontekstu, a nema veze sa konkurenstkim odnosima, cenzurišu :lol:

Šizofrenija, nema druge.
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#102 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 18/11/2021 00:33

SREDNJI VIJEK NIJE LIJEK

ivan lovrenović 17. 11. 2021.
Eto tako. Suština. Taman krenula tražiti ovaj tekst, kad ono... tu je već. :thumbup:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#103 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 19/11/2021 13:16
ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:06 Al' malo mi i kenjamo. Kao naši identiteti su nestabilni pa romantiziramo Srednji vijek i tražimo kontinuitet, a skoro da nema evropskog grada u kome srednjovjekovni lola na konju krasi centralne trgove. Jah, njihove su ekvestrijanske statue rokoko, a naše su nacionalizam. :D
Vidjela žaba da se konj potkiva... Razlika je u tome što su oni to radili na vrijeme, dok su stvarali moderne države i njihov identiet (ili kakav mudonja sebi prije toga). A mi smo sad digli nogu.
:thumbup:
Hakiz
Posts: 41041
Joined: 30/07/2015 20:01

#104 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

Black swan wrote: 19/11/2021 13:22
ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:06 Al' malo mi i kenjamo. Kao naši identiteti su nestabilni pa romantiziramo Srednji vijek i tražimo kontinuitet, a skoro da nema evropskog grada u kome srednjovjekovni lola na konju krasi centralne trgove. Jah, njihove su ekvestrijanske statue rokoko, a naše su nacionalizam. :D
Ako bude lijep spomenik bice ok
Ali bice karina kao sa gledam
Dobro ce sluziti pticama i klosarima te rulofu
Ako ni zbog čega drugog, zbog rulofa ga treba napraviti.

I golubova.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#105 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by cyprus »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:06 Al' malo mi i kenjamo. Kao naši identiteti su nestabilni pa romantiziramo Srednji vijek i tražimo kontinuitet, a skoro da nema evropskog grada u kome srednjovjekovni lola na konju krasi centralne trgove. Jah, njihove su ekvestrijanske statue rokoko, a naše su nacionalizam. :D
Jes, samo što su ti evropski konjevi uglavnom i nikli u vrijeme nacionalnog buđenja, i zaista imali nacionalističku funkciju... Ali kad? Uglavnom u XIX i početkom XX stoljeća... Slabo nešto spomenika takvih znam da su iz XXI stoljeća, a da nisu na Balkanu ili u drugim post-socijalističkim vukojebinama (mada opet, možda nisam dobro informisan)...

Mi za tim procesom evo kasnimo jedno bar 150 godina... Pa dobro, možda i mora tako :)
Last edited by cyprus on 19/11/2021 13:30, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 82417
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#106 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Truba »

Napoleon je bio u istri i dubrovniku
A nije u slavoniji i bosni :mrgreen:
Gdje je istra a gdje smo mi?
U vrijeme nacionalnog budjenja revolucija i formiranja nacionalnih drzava mi smo bili u vakuumu 300 godina
Ma i jos sad smo u vakuumu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67157
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#107 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Sta znaci "na vrijeme"?

Ko to odredjuje kad je to pravo vrijeme?

Imali smo mi spomenika koji su nam krasili gradove i prije, ali zavrsise kao na uvodnoj spici za Golden Eye :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#108 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by ExNihilo »

piupiu wrote: 19/11/2021 13:16
ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:06 Al' malo mi i kenjamo. Kao naši identiteti su nestabilni pa romantiziramo Srednji vijek i tražimo kontinuitet, a skoro da nema evropskog grada u kome srednjovjekovni lola na konju krasi centralne trgove. Jah, njihove su ekvestrijanske statue rokoko, a naše su nacionalizam. :D
Vidjela žaba da se konj potkiva... Razlika je u tome što su oni to radili na vrijeme, dok su stvarali moderne države i njihov identiet (ili kakav mudonja sebi prije toga). A mi smo sad digli nogu.
Pa dobro - mi ih sad stvaramo.

Nema zajednica bez mita i historijske fikcije koja ga prati, a to vrijedi i za najprogresivnije zajednice u historiji čovječanstva. Zauzimati neki pretjerano ciničan pristup prema tome, kao što radi Lovrenović u tekstu koji sam gore postavio, čini mi se pretjeranim, skoro faktografskim pristupom nečemu što je eminentno narativno kao što je historija.

Zar prosječan čovjek zaista treba razumjeti finese feudalnih odnosa na brdovitom Balkanu i šare na stećcima bogumilske kulture da bi mu Tvrtko nešto značio? Objašnjavati da Tvrtkova Bosna nije današnja Bosna čini mi se pomalo kao objašnjavati Grcima da Herkul nije postojao. Nije postojao, ali taj mit ima svoju ulogu i značaj u grčkom društvu. Zašto isto ne smije biti sa Tvrtkom?

Da se vratim na evropske gradove. Kada je Renesansa zajahala Evropom pa su tamošnji vladari dizali konjaničke statue praočevima njihovih mladih nacija, činili su to baš da bi dali privid kontinuiteta novom društvu. Ako je paušalnost spram historije cijena koja se mora platiti za centrifugalnu sociološku silu...onda nije pretjerana.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#109 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by ExNihilo »

KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 13:22
ExNihilo wrote: 19/11/2021 11:30 Hajd boga ti, i Oktobarska revolucija se desila u novembru. :D
Boljševici su začetnici iste krajem oktobra. :)
Zove se Oktobarska jer se desila u oktobru po julijanskom kalendaru.
Hakiz
Posts: 41041
Joined: 30/07/2015 20:01

#110 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Hakiz »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:42
KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 13:22

Boljševici su začetnici iste krajem oktobra. :)
Zove se Oktobarska jer se desila u oktobru po julijanskom kalendaru.
Ni boljševici nisu mogli bez religije...
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#111 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

@ExNihilo

Ako je koga opsjednutost mitovima skupo koštala, koštala je nas. Dok se mi bavimo prošlošću, sva pitanja važna za budućnost - našu i planetarnu - nam promiču. Isto se ponašamo kao i u 19. vijeku, ništa nismo naučili. Sami sebi klin u kovčeg zabijamo. Kome grade to? Djeci u Njemačkoj? Ovih 10 generacija unaprijed koje su zadužili? Nek im svoje spomenike naprave, da znaju ko ih je učinio robljem. Joj, grrr, danas sam ljuta :lol:
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#112 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dalmatinka »

_BataZiv_0809 wrote: 19/11/2021 11:06
breuer wrote: 19/11/2021 11:00

"Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja."

Dan odrubljenja glave Ivana Krstitelja je 11. 09, Povelja jeste pisana 29. 08, ali po julijanskom kalendaru, znači da pogrešno obilježavamo godišnjicu...
A da, dobro si, znao sam za ovo pa zaboravio :bih:
Što je ovdje nelogično? Točno 13 dana razlike između julijanskog i gregorijanskog kalendara.
User avatar
Truba
Posts: 82417
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#113 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Truba »

jel baš 13 ili 12 11???

je li se između povelje i reforme kalendara dogodilo još neko povećanje razlike u danima
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#114 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dalmatinka »

Black swan wrote: 19/11/2021 13:52 jel baš 13 ili 12 11???

je li se između povelje i reforme kalendara dogodilo još neko povećanje razlike u danima
Da, povećavati će se i dalje. Startalo se sa 10 dana.
User avatar
dulekrele
Posts: 3902
Joined: 10/04/2014 18:25

#115 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by dulekrele »

Ovo je prioritet :D kakav Tvrtko.

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#116 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by ExNihilo »

piupiu wrote: 19/11/2021 13:47 @ExNihilo

Ako je koga opsjednutost mitovima skupo koštala, koštala je nas. Dok se mi bavimo prošlošću, sva pitanja važna za budućnost - našu i planetarnu - nam promiču. Isto se ponašamo kao i u 19. vijeku, ništa nismo naučili. Sami sebi klin u kovčeg zabijamo. Kome grade to? Djeci u Njemačkoj? Ovih 10 generacija unaprijed koje su zadužili? Nek im svoje spomenike naprave, da znaju ko ih je učinio robljem. Joj, grrr, danas sam ljuta :lol:
Mitovi će neminovno postojati. Postoje u Njemačkoj, Americi, jednako kao i u Bosni. Nisu ni founding fathersi bili cvjećke, niti je to bio Otto von Bismarck, pa ih klešu u planine. Al' to nije nacionalizam jer su snažne države. :D

Pa ako je već tako, hajde da biramo mit o našoj zajedničkoj prošlosti, koju svi vidimo kao slavnu, makar je ponekad različito interpretirali, makar i nije bila slavna, umjesto biranja stoljeća mraka koja su uslijedila.

Lovrenović ne vidi šumu od drveta u ovom slučaju. Ovakve cinične analize me podsjećaju na čovjeka na nišanu snajpera, bez struje, vode, ili hrane u opkoljenom Sarajevu, kako analizira da naš rat ipak ima elemente građanskog sukoba. Možda i ima, ali moraš ubijediti svjetsku javnost da je čista agresija ako hoćeš da preživiš, ljudino.

Hoću reći, možda je Tvrtka bolio kurac za Bosnom, ali mit o Tvrtku nam treba da preživimo.
Škobo Habu
Posts: 9128
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#117 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Škobo Habu »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:39

Pa dobro - mi ih sad stvaramo.

Nema zajednica bez mita i historijske fikcije koja ga prati, a to vrijedi i za najprogresivnije zajednice u historiji čovječanstva. Zauzimati neki pretjerano ciničan pristup prema tome, kao što radi Lovrenović u tekstu koji sam gore postavio, čini mi se pretjeranim, skoro faktografskim pristupom nečemu što je eminentno narativno kao što je historija.

Za tebe je Lovrenović ciničan iz razloga što nisi uopšte razumio o čemu govori.

Kao prvo, sve vezano za stećak iz Gošće, povelju Kulina bana, pa do samog Tvrtka, on je demistifikovao upravo faktografski, odnosno znastveno dokazano. Uzmi u šake Nade Klaić, Dubravka Lovrenovića i Wenzelovu pa ćeš vidjeti da ovdašnja historija nije uopšte "eminentno narativna".

Kao drugo, trenutna gradonačelnica je najveći populista među svim dosadašnjim, jer upravo spomenikom na Kazanima, a sada mitološkim Tvrtkom prezentuje, ne suštinu, već obične falsifikate historije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#118 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by ExNihilo »

Škobo Habu wrote: 19/11/2021 14:02
ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:39

Pa dobro - mi ih sad stvaramo.

Nema zajednica bez mita i historijske fikcije koja ga prati, a to vrijedi i za najprogresivnije zajednice u historiji čovječanstva. Zauzimati neki pretjerano ciničan pristup prema tome, kao što radi Lovrenović u tekstu koji sam gore postavio, čini mi se pretjeranim, skoro faktografskim pristupom nečemu što je eminentno narativno kao što je historija.

Za tebe je Lovrenović ciničan iz razloga što nisi uopšte razumio o čemu govori.

Kao prvo, sve vezano za stećak iz Gošće, povelju Kulina bana, pa do samog Tvrtka, on je demistifikovao upravo faktografski, odnosno znastveno dokazano. Uzmi u šake Nade Klaić, Dubravka Lovrenovića i Wenzelovu pa ćeš vidjeti da ovdašnja historija nije uopšte "eminentno narativna".

Kao drugo, trenutna gradonačelnica je najveći populista među svim dosadašnjim, jer upravo spomenikom na Kazanima, a sada mitološkim Tvrtkom prezentuje, ne suštinu, već obične falsifikate historije.
Nek' si ti razumio, stručnjak za donje rublje.
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#119 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

Black swan wrote: 19/11/2021 13:30 Ma i jos sad smo u vakuumu
Ma nismo u vakuumu, nego u regresiji. Pravoj frojdovskoj!
Škobo Habu
Posts: 9128
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#120 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Škobo Habu »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:59
Lovrenović ne vidi šumu od drveta u ovom slučaju. Ovakve cinične analize me podsjećaju na čovjeka na nišanu snajpera, bez struje, vode, ili hrane u opkoljenom Sarajevu, kako analizira da naš rat ipak ima elemente građanskog sukoba. Možda i ima, ali moraš ubijediti svjetsku javnost da je čista agresija ako hoćeš da preživiš, ljudino.
Kakve veze ima građanski rat sa svim onim što tvrdi Lovrenović?

On je decidan u jednoj stvari - srednjovjekovni spomenički rewivel koji imamo je ništa drugo do moderna mitološka projekcija, iza koje stoji umjetnička četa SDP-a, kao građanske i modernjačke opcije, koji nema nikakve veze sa onim što su historijske činjenice.

A Tvrtkovo doba je vrlo dobro elaborirao pokojni Dubravko Lovrenović u svojoj knjizi "Na klizištu povijesti (sveta kruna ugarska i sveta kruna bosanska)" 1387-1463, Synopsis, Zagreb-Sarajevo, 2006. Naravno, samo treba pročitati, pa da se razumije ono o čemu Ivan Lovrenović priča.

Za Ivana Lovrenovića tvrde da je ciničan samo oni koji su odrasli na Enveru Imamoviću. Modernom bošnjačkom mitomanu. Takvi Tvrtku i podižu spomenik.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#121 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by KraljicaIzJajca »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 13:42
KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 13:22

Boljševici su začetnici iste krajem oktobra. :)
Zove se Oktobarska jer se desila u oktobru po julijanskom kalendaru.
Ok, ali ti si napisao da se desila u novembru, bez daljnjeg obrazloženja. Rusija je, tad koristila julijanski kalendar. Znači, ime revolucije ipak ima smisla. :)
Škobo Habu
Posts: 9128
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#122 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by Škobo Habu »

ExNihilo wrote: 19/11/2021 14:05
Nek' si ti razumio, stručnjak za donje rublje.
Ja sam stručnjak barem za nešto konkretno.

Ti pokušavaš biti stručnjak u mnogo čemu, al' si u svemu osrednji.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#123 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 19/11/2021 13:47 @ExNihilo

Ako je koga opsjednutost mitovima skupo koštala, koštala je nas. Dok se mi bavimo prošlošću, sva pitanja važna za budućnost - našu i planetarnu - nam promiču. Isto se ponašamo kao i u 19. vijeku, ništa nismo naučili. Sami sebi klin u kovčeg zabijamo. Kome grade to? Djeci u Njemačkoj? Ovih 10 generacija unaprijed koje su zadužili? Nek im svoje spomenike naprave, da znaju ko ih je učinio robljem. Joj, grrr, danas sam ljuta :lol:
Najbooje pišeš kad si ljuta. :lol: :-D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#124 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by ExNihilo »

Škobo Habu wrote: 19/11/2021 14:14
ExNihilo wrote: 19/11/2021 14:05
Nek' si ti razumio, stručnjak za donje rublje.
Ja sam stručnjak barem za nešto konkretno.

Ti pokušavaš biti stručnjak u mnogo čemu, al' si u svemu osrednji.
Drži se onda evidentiranja proizvedenih gaća umjesto što citiraš literaturu koju nisi vidio, a kamoli čitao. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#125 Re: Spomenik Kralju Tvrtku I u Sarajevu

Post by piupiu »

KraljicaIzJajca wrote: 19/11/2021 14:15
piupiu wrote: 19/11/2021 13:47 @ExNihilo

Ako je koga opsjednutost mitovima skupo koštala, koštala je nas. Dok se mi bavimo prošlošću, sva pitanja važna za budućnost - našu i planetarnu - nam promiču. Isto se ponašamo kao i u 19. vijeku, ništa nismo naučili. Sami sebi klin u kovčeg zabijamo. Kome grade to? Djeci u Njemačkoj? Ovih 10 generacija unaprijed koje su zadužili? Nek im svoje spomenike naprave, da znaju ko ih je učinio robljem. Joj, grrr, danas sam ljuta :lol:
Najbooje pišeš kad si ljuta. :lol: :-D
:lol:

Imam još bolji prijedlog - nek' prave spomenik Elizabeti Bošnjačkoj, Tvrtkovoj rodici. Pisala sam jednom već ovdje - jebeš tu patrijarhalnu istoriju, vraga bi se Tvrtko 'razgranao' da mu rodica nije bila udata za najvećeg baju u Evropi onomad. Dići spomenik Elizabetinoj pudendi prekoputa Presdjedništva. Odmah pisati gradonačelnici, dok je još žeMsko na poziciji. :D
Post Reply