Turizam u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#101

Post by Mx »

Edin H. wrote:Ja mislim da sam svoju (moralnu) obavezu ispunio.
Nagovorio sam jednu engleskinju da u Avgustu posjeti Bosnu.
I ja sam svoju moralnu obavezu ispunio. Nagovorio sam par svedjanki da sljedece godine posjete BiH i obavezno grad Sarajevo :-D
Last edited by Mx on 04/05/2011 17:08, edited 1 time in total.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#102

Post by Prenj »

Evo kako izgleda Mostar, svega par sedmica nakon sto je postao grad pod zastitom UNESCA-a.
Vecernji list wrote:KATASTROFA
Nakon što je uništen cjelokupni riblji fond u Radobolji, Mostaru prijeti zaraza
Image
Panika u Mostaru - Štakori gradom raznose uginule ribe
Autor Misijana BRKIĆ-MILINKOVIĆ

MOSTAR - Cjelokupan riblji fond rijeke Radobolje je uništen; štakori ostatke mrtve pastrve raznose po jednom od najljepših mostarskih naselja - "Vatikanu", nadomak samog gradskog središta.

Umrla rijeka
- Od nepodnošljivog smrada koji se nekoliko dana širi po naselju ne možemo ostati. To je katastrofa - govori nam jedna stanarka zgrade čiji balkon gleda na nekad jednu od najljepših i najčišćih rijeka u Hercegovini. Ostaci mrtve ribe plutaju po površini gotovo presušile rijeke, a u noćnim satima iz dnevnih skloništa izmile štakori i raznose ih uokolo. Stanari opisuju scene kao iz najgorih filmova strave.

Uzorci na analizi
- Jutros smo uzeli uzorke vode i mrtve ribe i poslali ih na analizu. Rezultate očekujemo za nekoliko dana - govori nam član Predsjedništva Društva sportskih ribolovaca "Neretva" Zoran Perić, kojeg smo zatekli pokraj drvenog mosta na Radobolji. - Ovo je potpuni pomor ribe. Što je točno bilo znat ćemo kad dođu rezultati, premda imamo nekih indicija - govori Perić, a Vjekoslav Arapović, strastveni ribič i dugogodišnji član Društva sportskih ribolovaca, objašnjava: - Prije dvije godine proveli smo poribljavanje Radobolje nakon gotovo dvadeset godina. I evo što se dogodilo! Ne shvaćam tko je i s kojim ciljem ovo napravio. Istina, dobili smo anonimnu dojavu da se u Ilićima (mostarskom prigradskom naselju, op.a.), na mjestima gdje je Radobolja nešto dublja, usipa sredstvo za izbjeljivanje, tj. varikina.

Riba na tržnici
Inače, dosta ljudi koristi taj, da tako kažem, brutalan način za ubijanje ribe koju onda, kad mrtva ispliva na površinu, vade i koriste za jelo. Očito je da je sve izmaknulo kontroli ili je možda i namjerno potrovan cjelokupni riblji fond. Od mjerodavnih očekujemo da što prije odgovore na to; ljudi su zaprepašteni i zgranuti tim činom - kaže nam Arapović. - Najgore je što takva riba završava na tržnicama, pa i u restoranima - iznosi Arapović šokantne tvrdnje. Problem je više što se, usljed pomora ribe, na Radobolji pojavilo mnoštvo štakora, a oni su, u kombinaciji s prljavštinom, vrućinama i sada, eto, i ostacima ribe, golema opasnost po zdravlje ljudi i nose veliku mogućnost zaraze. Stoga stanari "Vatikana", ali jednako tako i drugih mostarskih naselja koja leže naslonjena na Radobolju, s nestrpljenjem očekuju rezultate analize.
Navalite turisti.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#103

Post by Prenj »

Avaz wrote:
Iako su analize pokazale da su rijeke zagađene fekalijama

Kupači se ne obaziru na upozorenja ljekara
Rijeke zagađene fekalnim bakterijama iz crijeva životinja i ljudi * Neretva najzagađenija u centru grada

Iako su analize rijeka Neretva, Željeznica, Miljacka, Zujevina te mnogih drugih kupališta pokazale da su vode ozbiljno zagađene fekalnim bakterijama, obale su pune kupača koji ne mare za upozorenja ljekara.
Sve rijeke na području Kantona Sarajevo veoma su onečišćene. Bosna je čista u dijelu vodozaštitne zone. Sve su zagađene fekalnim bakterijama porijeklom iz crijeva životinja i ljudi.

Opasniji virusi

- Te bakterije prvo izazivaju proljev, a onda crijevna i druga oboljenja. Ali, nisu one te kojih se najviše bojimo. Strahujemo od virusa koji mogu prouzrokovati daleko veće posljedice nego bakterije.
Sve rijeke u regionu opasne su po zdravlje - kazala je za "Dnevni avaz" dr. Ines Pejić, šefica mikrobiološke laboratorije Zavoda za javno zdravstvo Sarajevskog kantona.
Dr. Pejić napominje da su rijeke opasne i za pranje robe, a ne za kupanje.
U Zavodu za javno zdravstvo HNK analizirali su vode od Prozora do Neuma, a pokazalo se da je najzagađenija Neretva, i to u samom centru Mostara.

Ne mogu zabraniti

- To je očekivano, jer kanalizacija cijelog grada izlijeva se u korito Neretve bez ikakvog prečišćavanja. Svake godine je isto.
Što se tiče kupališta sjeverno od Mostara, gdje su Ramsko, Boračko i Jablaničko jezero, voda je ispravna - rekao je dr. Eniz Čolaković, specijalista higijene i zdravstvene ekologije u Zavodu za javno zdravstvo HNK.
Dodaje da građane treba upoznati sa činjenicama, a na njima je šta će dalje učiniti. Smatra da kupanje u zagađenim vodama niko ne može zabraniti, ali građanstvo može biti upozoreno.

H. HANDŽIĆ

Navalite turisti
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#104

Post by Prenj »

Sanitarna inspekcija opstine Tuzla wrote: U jezeru Modrac zabranjeno kupanje zbog povecane kolicine fekalnih bakterija u vodi
Navalite turisti!!!
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#105

Post by Prenj »

Vecernji list wrote: Ribe je ubilo ispuštanje fekalija iz kuće u rijeku
Autor Misijana BRKIĆ-MILINKOVIĆ

MOSTAR - Nakon jučerašnjeg napisa u Večernjaku o pomoru ribe u Radobolji, te izjave Vjekoslava Arapovića iz Društva sportskih ribolovaca "Neretva" da je "vjerojatno riječ o ubijanju ribe - varikinom", reagirali su mještani mostarskog prigradskog naselja Ilića gdje je, kako je kazao Arapović, prema anonimnoj dojavi, riba i otrovana.

- Ne želimo ništa unaprijed zaključivati dok ne budu gotovi rezultati analize vode i mrtve ribe, no mislimo da je za to kriv zapravo problem neriješenog kanalizacijskog sustava. Ne kaže se ovdje uzalud da je glavna "pritoka" Radobolje - kanalizacija - kaže nam povjerenik MZ Ilići Željko Marinović.

Većina fekalija iz kućanstava izlijeva se u Radobolju, a budući da u ljetnim mjesecima 80 posto vode presuši razumljivo je da u kombinaciji s fekalijama ribe ugibaju. O zagađenosti Radobolje dovoljno govori i podatak da se u njoj više ne može naći nijedan riječni rak koji inače živi isključivo u čistoj vodi.

Marinović dodaje kako sumnja da je u pitanju varikina i ako su uopće kemikalije ulijevane u Radobolju, to bi prije mogao biti klor. Reagirali su i neki mostarski ugostitelji koji kažu da je apsurdno ustvrditi da se riba ubija da bi se kasnije poslužila na restoranskim stolovima, jer se to niti isplati niti je potražnja za specijalitetima od riječne ribe velika.

Građani, pak, uglavnom smatraju gradske vlasti odgovornima za onečišćenje, pomor ribe, pa i eventualnu zarazu.

- Samo je pitanje vremena kada će izbiti zaraza. Čitav pojas uz Radobolju je zapušten i onečišćen. Ovo je sramota grada - kaže Mirko Marić, a Ankica Kožul dodaje:

- Mene čudi to da već nije izbila neka zarazna bolest. Smeća na svakom koraku. Eto, sada imamo i mrtve ribe i štakore... Komunalne službe ne rade kako treba, kanalizacija ide u rijeke, s prozora se bacaju vrećice sa smećem...
Navalite turisti, posjeta i boravak u Bosni i Hercegovini ce vas uciniti jos sretnijim sto zivite u uredjenim i cistim drzavama.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#106

Post by mosor1 »

Smjeskica wrote:Rekla sam da nismo mi krivi za deponije smeca jer da nas neko nesto pita sve bi izgledalo drugacije. Mi smo krivi utoliko sto sutimo, sto smo svjesni da je nasa Vlada najveci krivac a mi sutimo. Nekada su studenti znali napraviti revuluciju. Nase generacije nisu sposobne to da urade. Zbog toga smo krivi ali ne i za deponije smeca. Pitaj koga zelis da li bi vise volio zivjeti u lijepoj, cistoj, ekonomski stabilnoj zemlji, umjesto u prljavoj, zagadjenoj i nezdravoj sredini. Sta mislis sta bi ti vecina odgovorila? Ja samo zelim reci da ne trebamo dopustiti da nas to obeshrabri, oni koji su svjesni trebaju dati sve od sebe. I nekako me boli kad cujem da ljudi imaju takvo misljenje o BiH. Opet ce neko doci i nabrojati sve te objektivno gledane stvari,.... ali zasto trositi energiju i rijeci? Umjesto sto cemo opet tako nesto napisati, hajde da razmislimo o necemu konkretnm, sitnici koju mozemo uraditi za nasu okolinu. Time ne bacamo energiju uzalud.
Smjeskice, entuzijazam i optimizam odlike su mladosti i to je lijepo. Nazalost, ne slazem se u potpunosti s tobom: mislim da vecina ljudi uopce ne uocava problem, navikli su se na smrad, smece i ruznocu, mislim stavise da ih to i ne smeta. Vecina mozda pocisti u svojoj basci, a stari sporet baci u potok iza kuce. Drugo, u demokraciji naseg tipa nitko te nista ne pita, za sve sto hoces trebas se krvavo izboriti. Prvi korak u saniranju brda smeca bio bi uvesti klasifikaciju otpada u domacinstvu, kako se to odavno radi vani, da se odmah odvajaju papir, plastika, metal, organski otpaci, itd, to bi sigurno prepolovilo kolicine otpada na deponijama, a bilo bi korisno i kao usteda. Ali, evo sto o tome lani rekao splitski gradonacelnik: "Reciklažu valja pozdraviti i to je dobro u budućnosti, ali morate shvatiti u kojem trenutku živimo. Samo pet posto ljudi u Splitu je spremno selektirati otpad. Kod mene doma se odvajaju papir, plastika, staklo i baterije i jednom mjesečno kći to ukrca u auto i odveze. A što se tiče spremnosti građana na selektiranje otpada, možda nije riječ o pet posto, ali sigurno ih nije više od 20 posto. Znate li da s viših katova lete crne vreće sa smećem zato što im se teško spustiti do kontejnera. O čemu govorimo?"

Sjecam se, prije rata prolazio sam kroz Uzice, dok je jos bilo Titovo. Zamisli slike, stojis na mostu preko rjecice Detinje usred Uzica, a ona ispod tece RUZICASTA. U mjestu je autolakirerska radnja, pa su redovito pustali boju u rijeku. Prolaze ljudi, sve normalno, svakodnevno, samo ispod mosta rijeka tece ruzicasto. I nikome nista ne smeta.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#107

Post by mosor1 »

Smjeskica wrote:Pitaj koga zelis da li bi vise volio zivjeti u lijepoj, cistoj, ekonomski stabilnoj zemlji, umjesto u prljavoj, zagadjenoj i nezdravoj sredini. Sta mislis sta bi ti vecina odgovorila?
Evo sta bi vecina odgovorila (cro-prica):
1. Sta fali nasoj zemlji?
2. Nije ona prljava, to samo stranci pisu da bi nam sjebali sezonu.
3. To se pretjeruje. Ja sam gledao na TV. Uzeli su kubik morske vode i unutra ulili sic govana. I za sat vremena mogao si tu vodu pit. More sve razgradi.
4. Ako nije bilo problema do sada, zasto bi ih bilo dalje?
5. Pricate pizdarije. Azbest stetan? Ma daj...
6. Ja vise volim da je ovako, a da smo svoji na svome. Da ti dode ovde Evropa, odma bi ti vratili Srbe.

I za kraj, evo kako slavni Hrvati iz RH razmisljaju o problematici:
---------------------------------------------------------------------------------------
FERALOVO "SKIČI, MALA, ISPOD MOG KVINTALA!"

Ja ne volim ljevičare. Jedno zlo uvijek ide s drugim. Čim je netko homoseksualac, odmah ne jede ni meso, odmah je partizan, odmah je sve što ne valja. Ja ne volim partizane, vegetarijance, homoseksualce. Ja sam konzervativan čovik, volim popit i pojist. Meni je geslo: u se, na se i poda se. Drago mi je što svaka prava Hrvatica voli nas desničare. Mi imamo sto kila, puno dice.

Siniša Vuco, estradni zabavljač, u Jutarnjem listu
---------------------------------------------------------------------------------------
Suza
Posts: 13
Joined: 22/07/2005 22:41

#108

Post by Suza »

Ama ljudi moji..Nedavno smo bili u jednom gradu van BiH i mene petogodisnje dijete pita “sto mi nemamo sarena zvona za smece ”...Imam komsinicu s kojom vec godinima deveram.Tu je zenu valjda stid nositi svoje smece u kontener jer je na prometnici pa ga meni redovito ostavlja pred vrata.Prvo sam zamolila a onda se svadala i na kraju se pomirila kad sam vidjela nema fajde i sad nosim i svoje i njene vrece.Kad skontam,bolje da ja odnesem nego da ga ona zvekne sa balkona.Jos ce koga raniti nesrecnica.A mene moje djete pita“sto mi nemamo sarena zvona za smece ”.Ja polako popustam …prilagodavam se okolini….od sutra i svoje i njeno smece nosim pred necija vrata.Joj ljudi kakvi cemo biti za jos par godina ??? :evil:
rainbow_sex
Posts: 249
Joined: 04/08/2003 00:00
Contact:

#109

Post by rainbow_sex »

mene bi bilo sram pozvat nekog stranca da dodje u bosnu.

mislim zemlja je mogla biti lijepa , ali ocigledno su stanovnici bez osnovnih elemenata kulture.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#110

Post by mosor1 »

rainbow_sex wrote:zemlja je mogla biti lijepa , ali ocigledno su stanovnici bez osnovnih elemenata kulture.
Na ovome mjestu, neko obicno uzvikne: jebote, trebat ce sto godina da se mi naucimo kako-tako ponasati.
Onda obicno neko drugi pripomene da se nas covjek u npr. Njemackoj kulturno ponasa, jer ne moze drukcije.
Onda ja ispricam kako je moj rodo, sto radi u Njemackoj vozio po Svici, pa mu pripelo pisat, zaustavio na odmoristu i olaksao se u grmlju pokraj ceste, da bi mu za tjedan dana uredno doma stigla globa, veli, prijavila vas tad-i-tad gda ta-i-ta.

Znaci, moze se to i kod nas, jer su i strance stiskali zakonom dok im nije proradio uslovljeni refleks. Ne bi to bilo tesko provesti ni kod nas, globe bi osim toga popunile drzavni proracun. Ma, ne bi bio problem ni nas jatacki mentalitet.

Samo, kako provesti zakon, kad se ni ostali zakoni ne provode, kad ubojice i silovatelji setaju, politicari lazu, a krupni lopovi kradu - i nikom nista? Pricam neki dan s dvi smisne Francuskinje, a pored nas prolazi brajo na motoru, pitaju: sto kod vas se moze voziti motor bez kacige? Ja se uzvrpoljio, velim, hm... pa ovaj, ne moze, al, znate... "Aaaa, bakshish", klimaju one glavom uvidavno, a ja ono zemljo otvori se.
Ahmed.ibn.Fahalan
Posts: 312
Joined: 19/06/2004 00:32
Location: Sarajevo
Contact:

#111

Post by Ahmed.ibn.Fahalan »

Stvarno nisam imao zivaca da citam sve postove, pa ako se ponavljam hebiga.
U samom Sarajevu treba ulagati u zimski turizam, jer ljeti imamo cevape i livade oko grada koje su mozda dovoljne dijasporcima i armiji mladih besposlenih ljudi koja ljeti mixira Strosmajrovu i izlete van grada. Za prave turiste, koji ce doci da ostanu duze od 2 dana, koji ce u prosjeku da potrose stotine maraka dnevno na smjestaj, hranu i sl. treba organizacija, infrastruktura, pare..Za pocetak treba uhvatiti ove premijere i ministre, kantonalne, za rijec i pobrinuti se da ispune vec data obecanja, kao sto je izgradnja moderne zicare izmedju Ilidze i Igmana, i traziti da daju jos takvih obecanja. Znas li koliko bi raje moglo da nadje sebi sezonske poslove preko zime da rade po planinama sa turistrima..svako od vas ko je bio u zimskom odmaralistu od Slovenije pa dalje prema Evropi zna da na planinama ima 5 puta vise aktivnosti i mogucnosti za biznis nego ljeti na plazama. Znaci treba ih pritisnuti sa svih strana da vid eda moraju da ispune data obecanja..mozda nam treba neki sistem kao u Engleskoj "write to your MP" za svaki problem, a tvoj zastupnik je duzan da ti odgovori na konkretan problem..licno!! To je parlamentarna demokratija, svaki glas se pika.

Pod uslovom da se sve ovo pocne kretati u najboljem pravcu nama po nekim optimisticnim predpostavkama za ostvarivanje punog kapaciteta u turizmu treba jos 20-tak godina..da dodjemo na mjesto gdje je danas zimski turizam u Italiji, ili ljetni u zemlji bez mora..bez uvrede Neumljani ali treba biti realan..kao sto je u Austriji, Madjarskoj i drugim zemljama sa resursima slicnim nasima.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#112

Post by Prenj »

AVAZ wrote:Razbojništvo na Zmajevcu u Sarajevu

Dvojica mladića teško pretukla i opljačkala pripadnika EUFOR-a iz Norveške

Ponudili se da mu pokažu grad * Oteli mu sat, novac, mobitel i digitalni fotoaparat * Uhapšen Emin O. (22) iz Sarajeva, drugi u bjekstvu


Na Zmajevcu u Sarajevu jučer rano ujutro opljačkan je i pretučen pripadnik EUFOR-a, 34- godišnji K. S., državljanin Norveške. Njega je u 6.30 sati, ostavljenog nedaleko od česme na Zmajevcu, prvi primijetio Sarajlija koji je tuda prolazio automobilom.
Ostavljen pored ceste

Pošto je vidio da muškarac ima povrede, pozvao je policiju koja je izašla na lice mjesta. S Norvežaninom su policajci obavili razgovor te saznali da se on prethodne noći, razgledajući grad, vozio sa dvojicom domaćih mladića u njihovom "golfu 1".
Nakon vožnje gradskim ulicama, mladići su ga odvezli na Zmajevac, gdje su ga istukli i uzeli mu novac, ručni sat, mobitel i digitalni aparat. Nakon toga su ga ostavili pored ceste ipobjegli.
Pripadnici Prve policijske uprave i Odjela kriminalističke policije MUP-a KS u rekordnom vremenu su identificirali jednog od napadača i ubrzo ga uhapsili.
Priznao istražiteljima

Kako nam je rekao Enes Ćerimagić, privremeni portparol sarajevske policije, radi se o Eminu O. (22) iz Sarajeva, koji je istražiteljima priznao da je počinio razbojništvo. Kod njega je nađen dio stvari ukradenih od pripadnika EUFOR-a.
Emin će danas biti predat nadležnom tužiocu, dok policija nastavlja potragu za drugim mladićem koji se trenutno krije. U MUP-u KS smatraju da je samo pitanje vremena kada će i on biti uhapšen.

E. Ha.
Dobro dosli turisti
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#113

Post by BISCANIN2 »

Imam goste redovno iz londona i milana a uskor i iz svedske , orginal englezeri i italijanosi , njima je OVDJE FANTASTICNO , ZASTO JER JE IM JE JEFTINJIE I MANJE PARA POTROSE NEGO DA SU KOD KUCE , CUGE I VECERA NE FALI , ROSTILJI PIKNICI RAFTING ,PJESACENJA .
Takodje imam jaran chuvena becka skola ,beclije glavom i kapom ,nakon niz derneka vidio sam da sto svabo zna biti svinja to jos nisam vidio , djecki i djevojcice su stvarno gut , ali brate raspusteni su ko stoka .
ZNACI KAD I KOD NAS ZA BACENI OPUSAK DOBIJES JEDAN SAMAR PO DZEPU ILI PRAVI , KAD ZA PLJUVANJE DRUGI I DVA DANA LOKALNE CUZE ZA ROSTILJANJE GDJE NE TREBA I BACANJE PIVSKIH FLASA I KOD NAS CE BITI I LJEPSE NEGO U PO BECA ILI MALME ILI U CENTRU LONDONA .
Za bosance KANDZIJA I KANZDIJA to mu je u mentalnom sklopu , najbolji je pod kandzijom .
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#114

Post by danas »

BISCANIN2 wrote:Imam goste redovno iz londona i milana a uskor i iz svedske , orginal englezeri i italijanosi , njima je OVDJE FANTASTICNO , ZASTO JER JE IM JE JEFTINJIE I MANJE PARA POTROSE NEGO DA SU KOD KUCE , CUGE I VECERA NE FALI , ROSTILJI PIKNICI RAFTING ,PJESACENJA .
Takodje imam jaran chuvena becka skola ,beclije glavom i kapom ,nakon niz derneka vidio sam da sto svabo zna biti svinja to jos nisam vidio , djecki i djevojcice su stvarno gut , ali brate raspusteni su ko stoka .
ZNACI KAD I KOD NAS ZA BACENI OPUSAK DOBIJES JEDAN SAMAR PO DZEPU ILI PRAVI , KAD ZA PLJUVANJE DRUGI I DVA DANA LOKALNE CUZE ZA ROSTILJANJE GDJE NE TREBA I BACANJE PIVSKIH FLASA I KOD NAS CE BITI I LJEPSE NEGO U PO BECA ILI MALME ILI U CENTRU LONDONA .
Za bosance KANDZIJA I KANZDIJA to mu je u mentalnom sklopu , najbolji je pod kandzijom .
nije ti ova daleko od istine :-)
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#115

Post by Dezze »

Bild: U BiH opasnost od kriminala

U BiH prijeti opasnost od kriminala
Najtiražniji njemački dnevnik Bild u svom je nedjeljnom izdanju objavio analizu sigurnosti turističkih odredišta prema kojoj je BiH svrstana u kategoriju zemalja s povećanom opasnosti od kriminala, dok opasnosti od terorizma u našoj zemlji nema.
Hrvatska je u analizi tiražnog tabloida na karti svijeta označena zelenom bojom koja označava sigurna odredišta. Među mediteranskim zemljama, takvu su ocjenu još dobile Francuska, Grčka i Slovenija. Za Nijemce popularna turistička odredišta, Bugarska i Rusija, također su dobile "zeleno svjetlo".

Karta je, kako se navodi u popratnom tekstu, sastavljena na osnovu sakupljenih informacija o sigurnosnom stanju iz ministarstava vanjskih poslova Njemačke, Austrije, Francuske, Velike Britanije i SAD-a.

Italija i Španija označene su sivom bojom (prijeti opasnost od terorističkih napada) zbog sudjelovanja u ratu u Iraku.

Bild je žutom bojom označio zemlje u kojima ne prijeti opasnost od terorizma, ali zato prijeti povećana opasnost od kriminala. U te zemlje, sudeći po karti, spadaju SCG, Bosna i Hercegovina i Albanija te evropski dio Turske.
NINA
25/07/2005 15:23



Mozda su ovakvi clanci i istrazivanja najbolja inostrana percepcija BiH. To je realnost, sto je vaznije od onog sto mi mislimo da li ce se nesto u BiH nekome svidjeti.... Ipak su ovi stranci ti koji ce na kraju donijeti odluku da li ovdje svoj novac da ostave ili ne. A cinjenica je da ih se sve vise i vise za to opredjeljuje. :D
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#116

Post by Dezze »

Btw, BILD je njemacki dnevni list.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#117

Post by Dezze »

Vidi pise gore..... :-)
buhtelj
Posts: 350
Joined: 13/02/2005 17:56

#118

Post by buhtelj »

Mogucnosti da te netko napadne u Albaniji su priblizno iste kao u tu u
Sloveniji ili bilo gdje na zapadu..... Mislim da Svabe malo pretjeravaju i za BIH i SCG.

Bio sam u Tirani zbilja ima bjede ali rulja je kull..... upoznao sam neku curu i zaljubio sam se u trenutku :lol: :lol: i nemam vise predrasuda o Albanicima i sto se tice kriminaliteta u Albanije fakat no frks. :roll: :roll: :roll:
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#119

Post by Dezze »

buhtelj wrote:Mogucnosti da te netko napadne u Albaniji su priblizno iste kao u tu u
Sloveniji ili bilo gdje na zapadu..... Mislim da Svabe malo pretjeravaju i za BIH i SCG.

Bio sam u Tirani zbilja ima bjede ali rulja je kull..... upoznao sam neku curu i zaljubio sam se u trenutku :lol: :lol: i nemam vise predrasuda o Albanicima i sto se tice kriminaliteta u Albanije fakat no frks. :roll: :roll: :roll:
Pretjerivali ili ne (licno se opredjeljujem za ovo drugo), mislim da je tebi najljepsi osjecaj udario u glavu! :lol: :-)

Realno gledano: Albanska mafija je trenutno jedna od najjacih u Evropi (ako ne i najjaca) a nasa draga BiH je jedan od glavnih cvorova kod trgovine drogama, oruzjem, ljudima....

Nejse, nek' si se ti nama zaljubio, *ebo Svabe! :D
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#120

Post by Panasonic »

winetou wrote:
'ebes zeljezare...

treba poceti sa bankarstvom, imobilijama i osiguranjima... Cool Sleepy

Na vrh
Treba ljude prvo zaposliti da bi mogli koristiti te usluge :D
Treba prvo istjerati lopove, i one sto nanose samo stetu Bosni i Hercegovini, prihvatajuci zakone na stetu BiH a u korist susjednih zemalja.
privremeni
Posts: 1522
Joined: 29/07/2003 00:00

#121

Post by privremeni »

:lol:
gdje je onaj sto se valja od smijeha?
Sad mi je lakse, sva ta prljavstina, smrad i nekultura su u stvari gradjanski neposluh i tihi rat u odbrani zemlje.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#122 Re: Turizam u BiH

Post by kriticarka_nikova »

Zdravo narode.
Tražim malu pomoć za one koji dobro poznaju Hercegovinu.
U junu mjesecu mi dolazi ekipa stranaca (tipičnih backpackera znaci ili kampuju ili traze jeftina prenocista) koji su me zamolili da im budem vodic kroz Hercegovinu. E sad ne da ne znam Hercegovinu, znam je naravno, ali mi trebaju savjeti i mala pomoc kako bih se sto bolje organizovala i za 5-7 dana pokazala sto vise ljepota lijepe nase.
Prvo bi dosli u Konjic na Boracko jezero( 1 noc) u kamp, no, ne znam kako uopce doci dotle ako nemamo auta….savjet..preporuke, kako/sta? Pa bi otisli do Mostara, a zatim isti dan bi obisli Počitelj, pa Međugorje (ima li kakvo konaciste u Međugorju?)…(no, ne znam kakve su bus linije za ova dva mjesta iz Mostara i da li uopste postoje te linije)…
Nakon toga bi produzili do Makarske (ipak je najjeftinija pa ako neko ima neki prijedlog gdje je najjeftnije dobrodošao je-hosteli i nisu bas jeftini u Makarskoj-gledala sam) gdje bi se zadrzali 3 noci, pa bi od toga 1 dan obisli 2 ostrva, drugi dan otisli do Dubrovnika, a 3 do Splita…samo kontam gdje da u sve ovo uguram NP Krkini slapovi…pitali su me za te slapove.

Ok…malo cu izac iz okvira BiH, no, takav je dogovor, zato i pocinjemo od Hercegovine.
Problem mi je samo prevoz….
Ono sto me zanima je slijedeće:
1. Kako od Konjica da stignem do Borackog j.?
I kolika je otprilike tu cijena kampa ?
2. Ima li jos neko kakvih ideja za trip po Hercegovini?

Svaki savjet dobrodošao. Fala.
User avatar
kurty
Posts: 45070
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#123 Re: Turizam u BiH

Post by kurty »

Mozda najbolja opcija je rentati kombi i satore... To bi izgleda bila najbolja opcija (zavisi i koliko ih ima)

Konjic - Boracko... 99% da nema redovne linije... Mozda je najbolje da do Konjica nekako, a od konjica imas taxi ili kombije...svojevremeno se moglo s taxijem za 20tak maraka iz Konjica do Borackog

Ovo u Hr ce jos skuplje biti, tako da su kampovi i kombi najbolja opcija...
A umjesto hostela za vecu ekipu mozda je jeftinije iznajmiti apartman
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#124 Re: Turizam u BiH

Post by kriticarka_nikova »

kurty wrote:Mozda najbolja opcija je rentati kombi i satore... To bi izgleda bila najbolja opcija (zavisi i koliko ih ima)

Konjic - Boracko... 99% da nema redovne linije... Mozda je najbolje da do Konjica nekako, a od konjica imas taxi ili kombije...svojevremeno se moglo s taxijem za 20tak maraka iz Konjica do Borackog

Ovo u Hr ce jos skuplje biti, tako da su kampovi i kombi najbolja opcija...
A umjesto hostela za vecu ekipu mozda je jeftinije iznajmiti apartman
Ima ih za sad cetvero i ja peta, ali mozda se vremenom taj broj smanji na troje...tako da opcija kombi i apartmani otpadaju....
User avatar
kurty
Posts: 45070
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#125 Re: Turizam u BiH

Post by kurty »

kriticarka_nikova wrote:
kurty wrote:Mozda najbolja opcija je rentati kombi i satore... To bi izgleda bila najbolja opcija (zavisi i koliko ih ima)

Konjic - Boracko... 99% da nema redovne linije... Mozda je najbolje da do Konjica nekako, a od konjica imas taxi ili kombije...svojevremeno se moglo s taxijem za 20tak maraka iz Konjica do Borackog

Ovo u Hr ce jos skuplje biti, tako da su kampovi i kombi najbolja opcija...
A umjesto hostela za vecu ekipu mozda je jeftinije iznajmiti apartman
Ima ih za sad cetvero i ja peta, ali mozda se vremenom taj broj smanji na troje...tako da opcija kombi i apartmani otpadaju....
Onda jos bolje... Autic neki, ako nemas, onda rentati... i onda je najlakse samo gorivo sipati
Post Reply