zamjena običnih sijalica sa LED

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
basicm
Posts: 10658
Joined: 16/01/2012 21:38

#101 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by basicm »

Ne znam, ja izvadim i kazem daj ovakvu :)

Lijepi x5, 12 sijalica unutra imao za osvjetljenje :) ja goblen radio bez problema.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#102 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

Throttle wrote:
amar1994 wrote: znas li kako se mjeri feston sijalica(cjevasta),slaba u gepeku pa da LED ubacim a ima raznih duzina :?
Izmjeriš kontakte kad ti je sijalica unutra, tj od sredine do sredine onih dijelova koji se suzavaju
fala :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#103 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

basicm wrote:Ne znam, ja izvadim i kazem daj ovakvu :)

Lijepi x5, 12 sijalica unutra imao za osvjetljenje :) ja goblen radio bez problema.
:D

sad shvatam sto ti je poskupo :lol: :run:
User avatar
basicm
Posts: 10658
Joined: 16/01/2012 21:38

#104 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by basicm »

amar1994 wrote:
basicm wrote:Ne znam, ja izvadim i kazem daj ovakvu :)

Lijepi x5, 12 sijalica unutra imao za osvjetljenje :) ja goblen radio bez problema.
:D

sad shvatam sto ti je poskupo :lol: :run:
Nazalost nije za njega. On je otisao :(
User avatar
konektovan
Posts: 41208
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#105 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

basicm wrote:
amar1994 wrote:
basicm wrote:Ne znam, ja izvadim i kazem daj ovakvu :)

Lijepi x5, 12 sijalica unutra imao za osvjetljenje :) ja goblen radio bez problema.
:D

sad shvatam sto ti je poskupo :lol: :run:
Nazalost nije za njega. On je otisao :(
Ja sam kupio sa gearbesta najobicnije, 10 kom sa poštarinom 3.63 KM, rade posao bez problema evo vec 2 mjeseca. Mozda da pokušaš sa ovim kinezima za pocetak.
emko1234
Posts: 4620
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#106 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by emko1234 »

beco wrote:Hvala na podugackom odgovoru.

Koliko sam ja skontao od lika sa Headlight revolution:
-zavisi i od led sijaloce (izbjegavaj COB)
-ali isto tako i pozicije chipa (treba da imitira poziciju orginalne sijalice)
-i izbjegavaj multicolor led sijalice

Ja mislim da sad patim od floodlight efekta.

I da nisam fan plavih nijansi znaci ispod 6000K traziti.
Iskustvo iz prve ruke, imam na autu orginalne LED farove.
Vjerujem da je taj far pametniji od većine auta. Procesor tog fara radi stvari koje nisam ni znao da postoje. Od "motanja" u krivinama prateći mape s navigacije do spustanja svjetlosnog snopa dugih svjetala kad se detektuje auto iz suprotnog smjera.
Ima li fajde? Imao sam i prije auto s xenon farovima. Definitivno se u mrklom mraku bolje vidi, snop dalje dopire i svjetlo je nekako bijelje i svjetlije. Ima li prevelike fajde? Nema. Normalan čovjek teško da ce primjetiti razliku izmedju bixenona i led svjetla kad vozi auto. I da, led fare manje zaljepljuje. To su definitivno svi potvrdili. Jednostavno snop je usmjereniji.

Minus led fara je cijena. Nov košta preko 6k km.

Isplati li se stavljat sijalice iz žvaka, ne isplati. Nagrdit ćeš auto džaba. Ništa nećeš postići osim što će svjetliti ko jelka.
Mehemed
Posts: 5724
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#107 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Sinoć sam baš malo testirao razliku u jačini osvjetljenja. Naravno da senzor svjetlosti ne može precizno izmjeriti tačnu jačinu svjetlosti ali sam ovo opet instalirao da vidim razliku u procentima i razlika je ispala baš prevelika, vjerovatno zbog bijele u odnosu na žutu svjetlost jer definitivno nije duplo jače nego halogena.
LED ugašen automobil
Image

Halogena ugašen automobil
Image

LED upaljen automobil
Image

Nisam testirao halogenu sa upaljenim automobilom već samo LED da vidim otprilike koliki procenat svijetli jače i nekih 10-15% tako da kontam da bi sa upaljenim autom halogena izbacila oko 14500 na aplikaciji.
P.S. Oprostite zbog prevelikih fotografija, zaboravio ih smanjiti.
Throttle
Posts: 13166
Joined: 10/06/2016 12:35

#108 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Te aplikacije su se meni pokazale kao smece na telefonu
Mjerio sam nesto drugo, i aplikacija je izbacivala neku vrijednost koja je maksimalna, mislim oko 28000, bez obzira sto se pojacavao intenzitet svjetlosti. Jedino validno je pravi luks metar
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#109 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by UmaX »

Nakon svega ispricanog, ima li neka H7 LED da je fina, makar 30% jaca od halogenih, da je bijela svjetlost, niposto plava a da je jeftina. :mrgreen:

Mogao bih kao na svom autu uzeti NBU, al ja imam DRL pa me bas briga za kraci vijek trajanja. Dok ovamo nema DRL, a farovi su lece, pa bi bas bilo zgodno ubacit LED, nece zasljepljivat.
User avatar
hopi
Posts: 5760
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#110 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by hopi »

pa pisalo se već manje više
nbu vjerovatno misliš osram najt brejker, po meni ne vrijede te razlike para (oko 50KM su), imao godinu dana, crkle, dobre bile ali toliko bolje ne
šta je drl
led te ako ćeš uzimati amar je prije par stranica neke preporučio, philips su bile, pa eto vidi te
pora_poras
Posts: 18
Joined: 24/10/2018 10:31

#111 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by pora_poras »

Nikad neces biti 100% siguran da LED sijalica odgovara tvom obliku fara dok ne probas i vidis na zidu i uporedis sa halogenom sijalicom kako se rasipa svjetlost. Obicno pisu brend cipa, tipa CREE ili LUMILEDS PHILIPS ali to nije proizvodjac cjelokupne sijalice. Moras isto voditi racuna o prostoru iza sijalice, da li moze hladnjak stati. Mislim da je generalno pravilo da vati govore o jacini. Sto su jace to su sigurno svjetlije.

Npr ove koje sam ja uzeo pisalo je da su 50W medjutim kad su stigle ispod tri preljepljene etikete pisalo je 20W +- 6%, sto je slabo. Moras isto paziti da su canbas ako ti je auto novije ili neki od njemackih premijum brendova. Inace ti sijalice nece raditi nikako ili ce treptati pri paljenu i prijavit ce ti gresku da imas pregorenu sijalicu.
User avatar
konektovan
Posts: 41208
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#112 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

UmaX wrote:Nakon svega ispricanog, ima li neka H7 LED da je fina, makar 30% jaca od halogenih, da je bijela svjetlost, niposto plava a da je jeftina. :mrgreen:

Mogao bih kao na svom autu uzeti NBU, al ja imam DRL pa me bas briga za kraci vijek trajanja. Dok ovamo nema DRL, a farovi su lece, pa bi bas bilo zgodno ubacit LED, nece zasljepljivat.
Lece i led aftermarket nisu dobra kombinacija.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#113 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by UmaX »

Nije li problem projektor + aftermarket LED? Projektor je taj koji vise rasipa svjetlost.

Dok leca u pravilu "ubije" dio svjetlosti, generalno su farovi sa lecama slabiji od projektorskih. I vazda Xenon ide u lecu, nikad u projektore. Zar ne?
Mehemed
Posts: 5724
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#114 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

Throttle wrote:Te aplikacije su se meni pokazale kao smece na telefonu
Mjerio sam nesto drugo, i aplikacija je izbacivala neku vrijednost koja je maksimalna, mislim oko 28000, bez obzira sto se pojacavao intenzitet svjetlosti. Jedino validno je pravi luks metar
Za usporedbu može proći. Realnim lux metrom bi prikazalo 1xxx ovdje gdje pokaže 30 hiljada tako da nije za mjerenje tačne jačine svjetlosti već samo usporedbu. Sa LED ručnom lampom prikaže oko 5800.
pora_poras wrote:Mislim da je generalno pravilo da vati govore o jacini. Sto su jace to su sigurno svjetlije.
To nikada nije pravilo. Imaš 40W LED koji lošije svijetli od 25W LED-a, tako da ta priča ne drži vodu. Nemaju svi LED čipovi istu efikasnost, neki sa manje potrošnje daju više svjetlosti, dok neke troše više da bi dali istu količinu svjetlosti.
konektovan wrote:Lece i led aftermarket nisu dobra kombinacija.
Zavisi. Ako su leće fabrički napravljene za xenon i fabrički dolazi xenon u njima (primjer D2S, D3S i sl.) onda nisu dobra dombinacija, dok ako su napravljene za halogene(H7, H1 i sl) bit će dobra kombinacija uz dobre LED sijalice.

Jedan primjer H7 leće na Audiu A4 B6. Nije se moglo testirati na putu jer je bio dan a nismo mogli čekati noć jer je sijalica izvađena iz drugog auta da se proba kako bi to svijetlilo i 25W LED ima malo širi snop nego 55W halogena(malo se to bolje vidi uživo nego na fotografiji). Na cesti ako nebi bilo bolje nebi sigurno bilo ni lošije. Ovaj Audi ima jako puno prostora u faru tako da je sijalica stala bez ikakvog problema.

Image
Mehemed
Posts: 5724
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#115 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Mehemed »

UmaX wrote:Nije li problem projektor + aftermarket LED? Projektor je taj koji vise rasipa svjetlost.

Dok leca u pravilu "ubije" dio svjetlosti, generalno su farovi sa lecama slabiji od projektorskih. I vazda Xenon ide u lecu, nikad u projektore. Zar ne?
Bojim se da si ti polupao lončiće. Projektori su ti ustvari leće, a sjenila su nešto drugo. Vjerovatno si mislio na sjenila.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#116 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#117 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by UmaX »

Mehemed wrote:
UmaX wrote:Nije li problem projektor + aftermarket LED? Projektor je taj koji vise rasipa svjetlost.

Dok leca u pravilu "ubije" dio svjetlosti, generalno su farovi sa lecama slabiji od projektorskih. I vazda Xenon ide u lecu, nikad u projektore. Zar ne?
Bojim se da si ti polupao lončiće. Projektori su ti ustvari leće, a sjenila su nešto drugo. Vjerovatno si mislio na sjenila.
Dobro si, ono sto sam ja zvao "projektor", mislio sam na sjenila.
User avatar
konektovan
Posts: 41208
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#118 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

I u jednom i drugom slucaju bacanje para.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#119 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
I u jednom i drugom slucaju bacanje para.
eh eto narucena je ta od 18,necu da bude disco show kosto vidjam auta :D
User avatar
konektovan
Posts: 41208
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#120 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by konektovan »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:
amar1994 wrote:https://www.ebay.co.uk/itm/Osram-LED-6000K-Cool-White-C5W-239-36mm-1W-Led-Festoon-Interior-Bulb-6498CW-01B-/192049369810?hash=item2cb708d2d2 oko 18KM sa postarinom

29KM u conradu ista :lol:

https://conrad.ba/product_led-sijalica-za-unutrasnjost-vozila-retrofit-osram-sofit-sv85-8-hladno-bijelo_141629_2147483854
I u jednom i drugom slucaju bacanje para.
eh eto narucena je ta od 18,necu da bude disco show kosto vidjam auta :D
Sve zavisi od auta do auta. I ta osram u nekim lijepo svijetli, dok u drugim blješti na sve strane.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37296
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#121 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by bitanga_sa_otesa »

kod mene TEŽ svijetle ko dan
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#122 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
Sve zavisi od auta do auta. I ta osram u nekim lijepo svijetli, dok u drugim blješti na sve strane.
ode ova u gepek :thumbup:
Throttle
Posts: 13166
Joined: 10/06/2016 12:35

#123 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by Throttle »

Ubacio H7 LED u duga jučer da probam. Ispred auta dan al ne bacaju daleko, duže baca snop xenona :mrgreen:
Dok stignem, povadit sve :lol:
Ipak ce uletit il Night Breaker il neke GE halogene koje su bjelkaste :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10658
Joined: 16/01/2012 21:38

#124 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by basicm »

Ja bih isto neke samo da su vise bijele, led je bas bijel ali ko ce to utrefiti da valja.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#125 Re: zamjena običnih sijalica sa LED

Post by condy »

Mehemed wrote:
Jedan primjer H7 leće na Audiu A4 B6. Nije se moglo testirati na putu jer je bio dan a nismo mogli čekati noć jer je sijalica izvađena iz drugog auta da se proba kako bi to svijetlilo i 25W LED ima malo širi snop nego 55W halogena(malo se to bolje vidi uživo nego na fotografiji). Na cesti ako nebi bilo bolje nebi sigurno bilo ni lošije. Ovaj Audi ima jako puno prostora u faru tako da je sijalica stala bez ikakvog problema.

Image
Ovo je reflektor u autu a ne sijalica :roll:
Post Reply