Otoka do Tokija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 25295
Joined: 08/09/2005 20:08

#101 Re: Otoka do Tokia

Post by Haris.ba »

cyprus wrote:Mene interesuje kako se toponim Alipašin Most nekako izgubio iz upotrebe među narodom, iako je mislim stariji od Alipašinog Polja (ako se ne varam, prvo je neki Ali-paša sagradio most, a tek se nekad poslije obližnje polje nazvalo Alipašino :D )... Ostali su nazivi mjesnih zajednica i tramvajske stanice, ali među narodom stvarno rijetko čujem da neko spomene Alipašin Most...

Zašto se ove zgrade koje se grade tamo iza televizije zovu naselje Miljacka? Niko me neće uvjeriti da Miljacka bolje zvuči od Alipašinog Mosta... Ako se ova novogradnja na potezu Nova Otoka - Miljacka - hotel Sarajevo nastavi, tj. adekvatno spoji, to naselje bi trebalo zvati Alipašin Most...
Niko tamo nije živio. To je bilo industrijsko naselje. I u narodu se zvalo po firmama. Bitumenka, Žica, Standard, Zora, Velepekara, Vaso Miskin Crni...
Zvanični naziv nije bio toliko važan. Ima mali milion primjera u gradu.

Naselje "Miljacka" je dobilo ime po nahođenju investitora. Da li će se nekada u budućnosti ono zvati Alipašin Most - sumnjam. Nova Otoka isto tako - investitor nazvao. Očito - jer Otoka bolje zvući od Buča Potok. A, i narod zbog tramvajske stanice ono smatra Otokom.

Neko je napisao, isto je tako bilo i sa drugim novim naseljima. Treba malo vremena. Nek se gradi fino.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#102 Re: Otoka do Tokia

Post by Nepass »

Zato sto je tesko izgovoriti. Lijeni smo :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37296
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#103 Re: Otoka do Tokia

Post by bitanga_sa_otesa »

sve se to nekad zvalo alipasin most ,sve od kvadranta do halilovica...ne znam zasto se sad izgubilo....
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#104 Re: Otoka do Tokia

Post by baja »

Sve ovo jest 'vako kako reče postavljač teme, al vrijeme donosi razne promjene pa i ovu. Ak pripada Nova otoka Buća sitiju, vala je i to niđe veze :?
Ono što jeste neupitno da su gradski neimari vješto iskoristili razne nazive (pa i Otoku) da bolje prodaju nekretnine...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#105 Re: Otoka do Tokia

Post by supercali »

Thorgerson wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:sarajevo nije ni london ni njujork,vec bezvezna kasaba,svako ko zivi tu i nije se potrudio da nauci bar urbane dijelove grada je za mene papcina na kvadrat..
Dakle, tebi je papak neko jer nije naucio sve MZ napamet.

Dajte ba ljudi, pa jeste vi makli dalje potez makarska - sarajevo?

Igrom slucaja sam zivio na tri gradske opstine, tako da haman znam sva naselja napamet...ali ne smatram papkom nekoga ako to ne zna. Evo neko s Vratnika znaci mora znati granice otoke...dajte molim vas.

Nego ovima na Otoci ba frka, jer ovi sto su uselili dole u Miljacku i tamo po Tibri govore da zive na Otoci. :D Jbg drugovi, trebali ste malo bolje utvrditi granice... :izet:
Nova otoka je ok naziv al nazivati samo otoka je druga prica
Ako se gradi novo naselje daj mu novo ime nek se zove bronks beverli dedinje al ne pripajaj ga nekom starom naselju
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#106 Re: Otoka do Tokia

Post by uglavnomja »

a jel' ono ima breka i stara breka :D

i sta kaju oni sa stare breke dje zive?
bumerangss
Posts: 4540
Joined: 12/01/2015 16:47

#107 Re: Otoka do Tokia

Post by bumerangss »

cyprus wrote:Mene kao rođenog Alpašinca je jedan novopridošli Sarajlija uvjeravao da one male zgrade kod Policijske stanice u Švrakinom nisu Švrakino, nego Alipašino :D Ja sam zaista operisan od te priče starosjedioci vs došlje... ali ovo me je izbilo iz cipela :oops: :mrgreen:

@Haris.ba, koji dio te interesuje?
Šta hoš, Švrakino je jedino na svijetu selo koje ima trolejbus! :D
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#108 Re: Otoka do Tokia

Post by Pravi Valter »

Nako samo ja malo svratio
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41386
Joined: 29/06/2011 23:39

#109 Re: Otoka do Tokia

Post by dječak sa šibicama »

cyprus wrote:
Haris.ba wrote:
cyprus wrote:
@Haris.ba, koji dio te interesuje?

Alipašin most I, Alipašin most II i granica sa Ilidžom na Stupu i Stupskom brdu.
Image

Alipašin Most I i II bi se komotno mogli zvati Boljakov Potok I i II... Inače, Alipašin Most I je ako se ne varam najmnogoljudnija novogradska mjesna zajednica... I iz nekog razloga je mnogo veća od dvojke... S tim što se ovo naselje Miljacka nalazi na teritoriji dvojke...

Image

Ako si mislio na međuopštinu granicu - to je... Prolazi pored Hece (Ilidža), onda tramvajskom okretaljkom, između Radon Plaze (Ilidža) i studentskih domova (Novi Grad), dalje ide Alejom Bosne Srebrene, s tim što ono gdje je bio Interex pripada Novom Gradu...
ODakle skidate ove karte MZ i opcina? dajte i raji da vidi.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#110 Re: Otoka do Tokia

Post by uglavnomja »

ovaj alipasin most je ogroman :-)

ne znam ni da je postojao :oops: kakav crni alipasin most :?: bila rtv, ovo ono, zica, ... buca, boljak ...

fakat da li se ovo oduvijek zvalo tako :shock:

i to 2 komada mostova :-) alipasinih.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#111 Re: Otoka do Tokia

Post by Tomahawk11 »

Pa bilo, a trebalo bi i dalje biti....al ljudi vode bitku je li Otoka, Nova Otoka....
DZONPI
Posts: 1116
Joined: 03/05/2009 14:19

#112 Re: Otoka do Tokia

Post by DZONPI »

Sjecam se kad se gradila sta je onda Anex odakle se on dokle pruza granica Svrakino Otoka Hrasno Cengic Vila jebo ti Luxemburg.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#113 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

dječak sa šibicama wrote:ODakle skidate ove karte MZ i opcina? dajte i raji da vidi.
Granice opština FBiH imaš ovdje:

http://www.katastar.ba/geoportal/preglednik/

Što se tiče MZ, sveobuhvatno nema nigdje... Za Novo Sarajevo možeš naći približan obuhvat na njihovoj web stranici... Isto tako približan obuhvat za Stari Grad je ucrtan na openstreetmap... Što se tiče Centra postoje one table sa kartama mjesnih zajednica postavljene širom opštinske teritorije... Uspio sam ih obići i slikati većinu i na osnovu toga iscrtati sebi granice :mrgreen: Za Novi Grad ne postoji nigdje tek tako dostupno, nego sam se nekim kanalima dokopo karata iz opštine i iste precrtao...
User avatar
trambusek88
Posts: 4831
Joined: 03/10/2009 23:51

#114 Re: Otoka do Tokia

Post by trambusek88 »

Ima u knjizi šta ko gdje u Sarajevu iz 86, ali tada većina MZ u NG nije imala nazive po naseljima, Ima i promjena u granicama npr. na Dobrinji itd... ali vjerujem da je dosta granica ostalo.
neki
Posts: 6763
Joined: 17/02/2005 07:57

#115 Re: Otoka do Tokia

Post by neki »

Veći dio ilidze, dogloda i azica je katastarska opstina Butmir po starom premjeru (jos u upotrebi) pa se niko ne buni..
User avatar
zateznistub
Posts: 15519
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#116 Re: Otoka do Tokia

Post by zateznistub »

uglavnomja wrote:ovaj alipasin most je ogroman :-)

ne znam ni da je postojao :oops: kakav crni alipasin most :?: bila rtv, ovo ono, zica, ... buca, boljak ...
Bi
fakat da li se ovo oduvijek zvalo tako :shock:

i to 2 komada mostova :-) alipasinih.
Vazda u životu bio Alipašin most, kad svih tih nabrojanih nije bilo ni na mapi.
I da, ježim se kad djelove čvile zovnu otoka.
DZONPI
Posts: 1116
Joined: 03/05/2009 14:19

#117 Re: Otoka do Tokia

Post by DZONPI »

Meni Hrasno nije jasno imas Hrasno pa Hrasno Brdo jel to od raskrsnice pa gore Miliklacka ili skroz do Vraca.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#118 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

DZONPI wrote:Meni Hrasno nije jasno imas Hrasno pa Hrasno Brdo jel to od raskrsnice pa gore Miliklacka ili skroz do Vraca.
Eh imaš četiri mjesne zajednice: MZ Hrasno, MZ Trg Heroja, MZ Hrasno Brdo i MZ Staro Hrasno :mrgreen:

Hrasno Brdo jeste otprilike između Milinkladske i Vraca, tj. sve iznad trolejbusa u tom sektoru...
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#119 Re: Otoka do Tokia

Post by Mišo_Kovač »

DZONPI wrote:Meni Hrasno nije jasno imas Hrasno pa Hrasno Brdo jel to od raskrsnice pa gore Miliklacka ili skroz do Vraca.
http://www.novosarajevo.ba/izdvojeno/mjesne-zajednice

+ MZ Staro Hrasno je u NG, dio oko Bosmala
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#120 Re: Otoka do Tokia

Post by uglavnomja »

DZONPI wrote:Meni Hrasno nije jasno imas Hrasno pa Hrasno Brdo jel to od raskrsnice pa gore Miliklacka ili skroz do Vraca.
:lol: :lol: :thumbup: :thumbup: :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56044
Joined: 15/12/2008 16:53

#121 Re: Otoka do Tokia

Post by ultima_palabra »

Ima taj Alipasin Most, oko Grasa tamo, ali samo na papiru... u govoru nikad nisam cuo da je neko to rekao.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#122 Re: Otoka do Tokia

Post by bach »

Meni je naziv Alipašin Most lijep naziv...Šteta što se u narodu nije zadržao...Starije generacije su ga koristile...

Image
Image
User avatar
Logovan
Posts: 94805
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#123 Re: Otoka do Tokia

Post by Logovan »

Čuj Alipašin Most... :skoljka:

Ni pet osoba ne govori Alipašin Most.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#124 Re: Otoka do Tokia

Post by cyprus »

Logovan wrote:Čuj Alipašin Most... :skoljka:

Ni pet osoba ne govori Alipašin Most.
To smo već konstatovali... Ja samo kažem da je šteta...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#125 Re: Otoka do Tokia

Post by julisiz es grant »

ultima_palabra wrote:
Chmoljo wrote:baj d vej, brdo ljudi nema pojma da Koševsko brdo nije "ono" oko bolnice i ulica Koševo, tj. bivša Kralja Tomislava :D provjerite, isfuraćete se :D
Brdo ljudi nema pojma da Koševsko brdo nije Koševo :mrgreen:
A još veće brdo ljudi :D ne zna da se originalno Koševo (prije dolaska Osmanlija) nalazilo otprilike na području današnjeg parka kod Druge gimnazije :)
Post Reply