Prvi korpus ARBiH

Post Reply
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#101 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Utokkha »

markos wrote:Mladic sa samo 14 vojnika plus Milovanovic i Balac zauzeo Bjelasnicu,ovako nesto nije uradio ni jedan general u ovim ratovima.

http://www.youtube.com/watch?v=SwqatoM8o74
ne Mladic niti taj lazni broj ljudi, nego nadmocna tehnika koju ste imali od pocetka rata.
btw. jebo ti on sve po spisku!
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#102 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

Ja znam samo da je na pocetku rata na Igmanu bilo puno vojske. Jer smo mi sa Ilidze izasli na Igman- Bjelasnicu. Imao sam tada nekih 7 godina ali se ipak sjecam. Sjecam se barikada u Sokolovic Koloniji. Tu je bila ta nasa nekakva vojska na izlazu za put prema Hrasnici. A na Igman kada smo se popeli dosli smo do nekog hotela i tu smo nasli nekog covjeka koji je rekao da je skroz sa drugog kraja Bosne dosao u Sarajevo da se bori i da ima isto rtezime kao i mi. Covjek je bio sav sretan sto nas je "nasao" a bili smo u stvari totalni stranci; pojma nismo imali ko je on samo eto; imao je isto prezime koje je poprilicno rijetko Bosansko prezime. Dao nam je dvije pune gajbe Coca Cole u staklenim flasama.

Izasli smo potom u selo odakle je moj deda. To selo se zove Kremari; odmah sa one druge strane Bjelasnice. Tu smo bili neko vrijeme i onda smo otisli dalje. Moj deda je mi pricao kako je to selo palo:

On je se popeo na jedno malo brdo u blizini tog sela i gledao je prema "Sabicima" a to je prvo selo koje sretnete kada se sa Igmana od hotela Marsal pocnete spustati na Bjelasnicu. I doj je on sjedio na tom malo brdicu; sin njegovog brata je kupiio krompir i tovario na konja. A onda odjednom je u daljini ugledao kolonu od nekih 10-15 cetnika koji su se kretali pravo prema njima. On je samo sve bacio i alarmirao selo. A dok su bjezali u sumu vidijeli su kako je selo gorjelo. na svu srecu da je moj deda to vidio. Inace bi tu bio pokolj od nekih 150 ljudi. Jer mnogo ljudi iz Sarajeva je izbjeglo na planine.

Uvijek mi je bilo malo cudno da dodje 15 vojnika i useta se u selo. Ali mislim da je u tom kraju tada sve bilo u qrcu. Vojska je bila dezorijentisana i ne povezana...

Svako je se povlacio sa Bjelasnice i Igmana i tek pomalo je bilo vojske. Oni najhrabriji su ostali. A moj rodjak je (covijek sa kojim je moj deda kupio krompire taj dan) medju zadnjim otisao sa Igmana. On i jos 5-10 ljudi su ostali odmah ispod one raskrsnice prema Trnovu (jedno 500-1000 metara od hotela Marsala) i tu su zaustavljali ofanzivu tako da Srbi nisu znali kolio se vojske dole nalazi. A on se nikada o tome ne hvali nego vec drugi koji to znaju uvijek kazu.
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#103 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

don01 wrote:Znace meni ta imena itekako,ispustio si jos vaznih likova,ja njihovu ulogu ne sporim,ali njih je jedva u najvecem broju bilo 3-4 posto u citavoj armiji,i sad ja trebam pricati gluposti o 35 posto srba u armiji,ma daj ne budite smjesni,fakat je da su teritoriju na kojoj mi zivimo odbranili muslimani bosnjaci i te price o multieticnosti okacite macku o rep.....
Ma ti si neki obicni seljacic ili neko dijete. Svi moji rodjaci koji su bili na Igmanu bi pljunuli na tebe da te cuju da tako pricas. A svi oni su bas ljudi koji su odrasli na selu ali ti si SELJAK bas u negativnom smislu te rijeci. Oni su odrasli na selu ali nisu seljaci. Ti to jesi a mozda si odrastao u sred Zenice.

Procitaj dnevnik Saudina Becerevica. Kupi njegovu knjigu pa je procitaj. Procitaj kako on nabraja ljude koji su bili sa njim u vojsci. 30% su Srpska i Hrvatska (katolicka/slavenska/ pravoslavna) imena.

A drugi korpus je bio svakako jos mnogo vise multietican od prvog. A znas li ko je otjerao te Srbe i Hrvate iz Vosjke? Alija Izetbegovic koji je poceo da vojsku pozdravlja da "Eselam Alejkum"; da dovlaci hodze u multi-etnicke jedinice; da stvara Islamsku atmosferu i slicni poput Alije: Rasim Delic. Vidi i sam da je Alija priznao da je to njegova najveca greska koju je napravio:

pogledaj cijeli ovaj intervju

http://www.youtube.com/watch?v=O9og9xummhI

Moja nana rahmetli koja je znala kur'an napamet (bila je hafiz ali nije bila pokrivena zena) ona je za tog Aliju govorila: "Ona stoka; ne valja mu ni rahmet nazvati". A to da jedna stara zena koja je poznata po svojoj dobroti i miroljubljivosti bila; da ona tako nesto kaze... to znaci da taj covijek stvarno nije valjao ni pet para. Obicni Islamist. Kada je otisao u Tursku na posjetu u sred rata (da trazi pomoc) odveo ga Turski predsjednik na grob Ataturka (jer je to uobicajeno kod drzavnih posjeta) A Iz(m)etbegovic je rekao:"Ja bih to da mi preskocimo. A liberalnije Turske novine su vec tada o njemu pocele pisati kao o "Iranskom covijeku"/ "Islamisti" itd. Alija je nama podvaljen i to hinsjki. Ili smo stvarno bili toliko zadojeni komunizmom da nas nista drugo niej moglo ujediniti od najobicnijeg Islamiste....

Danas mu njegov vlastiti narod dize Mezar u zrak. A sta je ocekivao kad je obecavao tom jadnom narodu da"Ce Bosna biti Switzarska; da ce se slaztim kasikama jesti." A umjesto zlatnih kasika ima svaki vjernik u Bosni svoju dzamiju.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#104 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Chisum »

Istorija à la Image Visnjic.




Ajde, ljakse, guslaj jos malo, pa da te brisu.
Last edited by Chisum on 12/08/2010 20:12, edited 1 time in total.
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#105 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

Koliko su Srbi imali tenkova na Igmanu od prilike? A koliko je ARBIH imala tenkova? Zna li se?
provincijalac
Posts: 40
Joined: 18/05/2008 20:55

#106 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by provincijalac »

Pitar s Kariba wrote:
provincijalac wrote:Da kažem i ja nešto o Igmanu 93.
Kao prvo,Igman 1992 oslobađaju MUP Hadzića,Igmanski odred(takođe iz Hadžića) i par jedinica iz Hrasnice i trnovskih sela.Ubrzo se zauzima Trnovo i Rogoj(jaaako važan prevoj,sa Rogoja prema Drini sve je nizbrdo).Zauzima se i Grebak.
Na Grebak dolazi Fočanska Brigada.
Onda na Igman dolazi Juka Prazina sa svojim šminkerskim ološem.Juka postaje general.Dolaze i Zukini i Dajdžini i Riječani i Hosovci i pizde materine.Tu je i dosta artiljerije.
Da ne duljim.
1993
Čete prvo napadaju na slobodnu Hadžićku teritoriju(Pazarić i Tarčin).Lome zube na Koščanu(oko 50 poginulih).To da je palo,sve bi otišlo u pizdu strininu.Koščan brane Hadzićani.Onda čete napadaju i uzimaju Golo brdo(dominantna kota između Igmana i Blažuja).Teško se moglo braniti(nema šume,golo ko...)
Takođe napadaju na Lokve ali tu ga puše.Lokve brane Hadžićani.
I onda kreće napad sa kontra strane.Pored mase vojske,oružija,artiljerije pada sve redom.Pošto pada Rogoj, Fočaci da nebi ostali u okruženju izvlače se sa Grepka prema Igmanu.Trnovo pada.pada jedno po jedno selo oko Trnova i po Bjelašnici.E da se razumijemo.Sve to pada BEZ OTPORA.Masa naroda i vojske penje se preko Dejčića ka Igmanu.
Zaim Imamović rahmetli plače u Dejčićima i MOLI jedinice da makar negdje pruže otpor.Znači čete opale artiljerijom i naši bježe bez pješadijske borbe.Činjenica.Moli Hrasničane oni neće.Moli Trnovljake,neće ni oni.Šminkere i nemoli.
Moli Fočake i oni jedini zauzimaju liniju.Tuku se par dana ko ludi.Gine ih 70.Uz bruku ranjenih.Gine i četnika bruka,al ne jebu nego guraju.Na kraju prepolovljeni Fočaci,bez pomoći od ostalih jedinica,povlače se.Hadžićka strana Igmana opstaje.četnici ni metra.
Onda izlaze jedinice iz Sarajeva.Oni na Igman,Hrasničani i Trnovljaci niz Igman.Četnici se helikopterskim desantom spuštaju na repetitor na Bjelašnici.Rasulo totalno.Gaze Babin Do,Veliko polje...Dolaze do skakaonica na malom polju.Dolaze 17 i 7.Usporavaju četnike.Diplomatija,tamo vamo i osta Igman.Znate li uopšte činjenicu da je četnicima trebalo manje od 2 kilometra da se spoje sa četnicima iz Hadzića????
Igman je bio vrhunac javašluka.Igman se mogo braniti.Imali smo vojsku,bilo je i oružija.Ali prije svega to je vukojebina sa bezbroj visova,gustom i jakom šumom.Da nije bilo 7 i 17 brigade Igman bi pao.Teško bi opsto i sa njima da nije bilo diplomatije.Igman 93 je bruka.
Danas kad gledam dokumentarce sa Seferom povraća mi se.Ko on došo i spasio Igman.

Hadžićani ne učestvuju u proslavi Igmana.Niko ih ne zove.Sami organizuju svoju proslavu,dostojanstveno obilježe 1992 i veličanstveno OSLOBOĐENJE Igmana.Svoju stranu Igmana i Bjelašnice Hadzićani su odbranili i 93.

Na kraju,napominjem da je među "prozvanim" jedinicama bilo grupa i pojedinaca koji su časno i herojski branili Igman.
Mislim da je ovo dosta realan opis uz samo par zamjerki s moje strane, što slučajno znam.
1. Igman, odnosno Malo Polje, koje je tada već držala srpska milicija iz Hadžića, po naređenju Avde Hebiba (tajno i bez znanja ministra Delimustafića), oslobađa 35 ljudi iz aktivnog i rezervnog sastava MUP-a Hadžići, odnosno kombinovani vod policajaca iz Hadžića, Pazarića i Tarčina, predvođeni legendarnim Čedom Domuzom. Igmanski odred tada nije ni postojao. Oni su u noći pješke iz Pazarića izašli i uz par rafala rastjerali iznenađene i isprepadane čete. Sa svoje strane (Hrasnički stan) su izašli Hrasničani i tako je uz faktor iznenađenja i nekim čudom (hvala Bogu) Igman postao naš. Ubrzo slijedi kontra iz Hadžića i pokušaj vraćanja Malog Polja ali ova ekipa sa Čedom na čelu razbija taj napad i zarobljava 5-toricu četa. Poslije su razmijenjeni za neke naše uhapšene na punktu u Blažuju. Od ovih 35 ljudi, koliko sam čuo, danas je 11 u životu.
2. Na Igman su puno prije Juke došli Daidža, Zuka i ostali. Juka je došao kasnije ali nije se dugo zadržao.
3. Sa hadžičke strane pada Golo brdo, ali mislim da ga je izgubila neka jedinica iz Sarajeva (101. ili 102.).
4. Pod Hadžičanima pretpostavljam da podrazumijevaš 9. brdsku (Hadžići, Pazarić i Tarčin). Istina je da je 9bbr odbranila svoj dio Igmana ali je istina i da na tom dijelu tokom najveće ofanzive na Igman i nije bilo nekih napada. Dakle, iz Hadžića prema Pazariću oni tada nisu krenuli a ne do Bog da jesu. Vjerovatno ni oni nisu imali snaga za sve to. Naše snage su bile razvučene od Kiseljaka pa preko Hadžića i Igmana a sada se otvarao širok front na Bjelašnici. Glavnina snaga je bila tad pokrivala Malo Polje jer je bilo najkritičnije. Istina je da je od skakaonica gdje je linija stala pa do Golog brda bilo samo 2-3 km da se oni spoje i sve bi otišlo u helać!
5. Istina je da su glavni udar zaustavile 7. i 17. ali je istina i da je ostalo obavila diplomatija. 7. i 17. su bukvalno iz kamiona i pokreta uvedeni u borbu i tukli su se žestoko. Tad su niz igmanski put prema Suhodolu i nazad samo letala vozila sa ranjenicima, tamo-vamo. Nihov udar jeste zaustavljen ali je pitanje bi li i sljedeći udar takve žestine mogao biti zaustavljen! Naravno, pitanje je i da li su oni imali snage za taj udar!? Do njega, srećom, nije došlo jer je kao što znamo, svoje obavio Alija.
Razumijemo se u potpunosti.

1.Nakon malog polja,osvojeno je još bruka nekih brda.
2.Istina.
3.I ja mislim da je 101.brigada uz bokove 9 br i 4 mot
4.Pod Hadzićanima podrazumijevam stanovnike slobodne hadzićke teritorije(Pazarić i Tarčin,u koji je izbjegla većina stanovnika okupiranog dijela općine).Istina je da bi bilo guravo da su udarili na Gradac ili Koščan ili Lokve.Tad nekad je i sa Hrvatima zapucalo ,otvorio se front ka Kreševu i Kiseljaku.
5.I ja mislim(iako se mnogima neće svidjeti), da se prije Ivan sedla Mladić ne bi zaustavio.Napadali su sa oko 10 000 vojnika(mnogi kažu i više),sa brukom artiljerije,masom specijalnih jedinica(kvalitetnih) i odličnim i odlučnim zapovjednim kadrom na čelu sa prvim čovjekom vojske(Mladićem).Imali su jaku helikoptersku podršku,kako transportnu tako i jurišnu(gazele).Bili su spremni i na žrtve(Prije Dejčića Fočaci su ih povaljali oko 150,al oni su i dalje napadali i napredovali).Nasuprot tome mi smo bili u totalnom rasulu.

Na svu sreću Igman je opstao.Uz Božiju pomoć najviše.

Jedna zanimljivost.znate li da je kroz istoriju Igman uvijek bio četnička planina.U turskom vaktu hajdučka baza.U 2.svjetskom cijeli rat na njemu je bio jak četnički odred.igman ,četnička planina,u ovom ratu bio i ostao naš.Za narod Pazarića i Tarčina(strateški važnih mijesta za opstanak bosne) psihološki je to značilo jako puno.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#107 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PipiDugaDevetka »

markos wrote: To je jedinstven slucaj u ovim ratovima da general u ovom slucaju i komandant vojske toliko udje iza neprijateljskih linija a sa njim jos dvojica jedan general i pukovnik,mora se priznati da su imali muda,sa stanovista VRS akcija odradjena perfektno uz minimalne gubitke.Malo kasnije se vidi u sledecim klipovima i kako je VRS povucena sa Igmana i Bjelasnice i zlocin ARBIH na Tresnjevom brdu.
Znači, ti si @markose bio na suprotnoj strani, u redovima VRS.

Ja mislim da treba i suprotnoj strani dozvoliti da na ovoj temi kulturno i bez psovki iznese svoje vidjenje osvajanja/odbrane Igmana i bitki koje su se vodile na tom području.

Pogledajte temu o ratu u Posavini, pa na video klipovima pisac knjige o Posavini u ratu je doveo generale VRS da pričaju, te je te priče uvrstio u svoju knjigu. Knjiga je postala hit u Osijeku/Slavonskom Brodu i posavskim gradovima.

Do istine na ovoj temi ćemo doći, ako pročitamo i viđenja sa suprotne strane iz VRS.
Naravno, uz primjereno po pravilima sa-x pisanje i oslovljavanje bez ponižavanja bilo koga, a naročito mrtvih boraca.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#108 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Chisum »

PipiDugaDevetka wrote:
markos wrote: To je jedinstven slucaj u ovim ratovima da general u ovom slucaju i komandant vojske toliko udje iza neprijateljskih linija a sa njim jos dvojica jedan general i pukovnik,mora se priznati da su imali muda,sa stanovista VRS akcija odradjena perfektno uz minimalne gubitke.Malo kasnije se vidi u sledecim klipovima i kako je VRS povucena sa Igmana i Bjelasnice i zlocin ARBIH na Tresnjevom brdu.
Znači, ti si @markose bio na suprotnoj strani, u redovima VRS.

Ja mislim da treba i suprotnoj strani dozvoliti da na ovoj temi kulturno i bez psovki iznese svoje vidjenje osvajanja/odbrane Igmana i bitki koje su se vodile na tom području.

Pogledajte temu o ratu u Posavini, pa na video klipovima pisac knjige o Posavini u ratu je doveo generale VRS da pričaju, te je te priče uvrstio u svoju knjigu. Knjiga je postala hit u Osijeku/Slavonskom Brodu i posavskim gradovima.

Do istine na ovoj temi ćemo doći, ako pročitamo i viđenja sa suprotne strane iz VRS.
Naravno, uz primjereno po pravilima sa-x pisanje i oslovljavanje bez ponižavanja bilo koga, a naročito mrtvih boraca.

Ma kakav on i druga strana.... neko balavo nedonosce koje surfa po youtube kanalima i lijepi ih po forumima.

Dovoljno je da mu procitas prvi post i sve bude jasno.

Jedan od bezbroj njih koji su se dovlacili na ovaj forum. Ko zna koji mu je ovo put.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#109 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PipiDugaDevetka »

Chisum wrote: Ma kakav on i druga strana.... neko balavo nedonosce koje surfa po youtube kanalima i lijepi ih po forumima.

Dovoljno je da mu procitas prvi post i sve bude jasno.

Jedan od bezbroj njih koji su se dovlacili na ovaj forum. Ko zna koji mu je ovo put.
Ne bih znao procijeniti njegovu zrelost od napisana samo 2 posta.
Evo, on spominje neki zločin ARBiH na Trešnjevom brdu,...????

Čini mi se da mogu da proniknem s kojim je ciljem ovdje i zašto pokušava da se uključi u raspravu.
Zanimaju ga ''napadi'' na Ilidžu iz ljeta 1992.g. ''Napadi'', pod navodnicima jer su to bili pokušaji oslobađanja Ilidže sa moje tačke gledišta. Tad je bilo ''guravo'' za četnike jer nisu bili pristigli, ni JNA sa tehnikom i oklopnim oružjem, ni paravojska tipa ''Arkanovci'', ni ostali.

Nisam učestvovao u odbrani Igmana, pa i ne diskutujem, ali pomno čitam sve šta je bilo.
windows11
Posts: 27
Joined: 15/02/2010 13:51

#110 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by windows11 »

pionir47 wrote:Koliko su Srbi imali tenkova na Igmanu od prilike? A koliko je ARBIH imala tenkova? Zna li se?
E dobro me ti nasmija drug puno ti izgleda gledas ove americke ratne filmove.Kakvi mi i tenkovi jedno veliko nista, za srbe ne znam tacno koliko se sjecam nisu nesto puno tenkove koristili gore.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#111 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by PipiDugaDevetka »

windows11 wrote:
pionir47 wrote:Koliko su Srbi imali tenkova na Igmanu od prilike? A koliko je ARBIH imala tenkova? Zna li se?
E dobro me ti nasmija drug puno ti izgleda gledas ove americke ratne filmove.Kakvi mi i tenkovi jedno veliko nista, za srbe ne znam tacno koliko se sjecam nisu nesto puno tenkove koristili gore.
Pa, nije smiješno, čovjek je napisao da je imao manje od 10 godina i da je bio na Igmanu i tim područjima tokom rata.
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#112 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

windows11 wrote:
pionir47 wrote:Koliko su Srbi imali tenkova na Igmanu od prilike? A koliko je ARBIH imala tenkova? Zna li se?
E dobro me ti nasmija drug puno ti izgleda gledas ove americke ratne filmove.Kakvi mi i tenkovi jedno veliko nista, za srbe ne znam tacno koliko se sjecam nisu nesto puno tenkove koristili gore.
Pa pitam to bas zbog toga zato sto sam prije nekih 3- 4 godine izasao na Igman sa strane Vojkovica sa autom i odmah tamo gdje je policijska skola; tu mi je muz moje rodice (koji je takodjer bio na Igmanu za vrijeme rata) pokazao 3 unistena tenka VRS. To sam vidijeo iz bliza jer je njegov drug tada bio tu na sluzbi pa mi je pokazao. A vjerujem da ti unisteni tenkovi i dan danas stoje tu kraj te policijske skole kao "suvenir" ili radi dizanje morala; sta li...

A ja sam tada svakako bio vrlo mlad. Sjecam se nekih detalja. Znam recimo sigurno da je ona Coca-Cola koju nam je dao neki nas daleki rodjak na Igmanu; da je ta Cola bila upakovana u staklene a ne plasticne ili limene flase. Znam da je tada bilo puno vojske. Bilo je i nekih vojnika u crnim uniformama oko hotela na Bjelasnici.

A posle rata sam cesto obilazio ratnu dzamiju i Igman. Jako lijepa prirode ima gore...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7635
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#113 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Admir_1984 »

PipiDugaDevetka wrote:
Chisum wrote: Ma kakav on i druga strana.... neko balavo nedonosce koje surfa po youtube kanalima i lijepi ih po forumima.

Dovoljno je da mu procitas prvi post i sve bude jasno.

Jedan od bezbroj njih koji su se dovlacili na ovaj forum. Ko zna koji mu je ovo put.
Ne bih znao procijeniti njegovu zrelost od napisana samo 2 posta.
Evo, on spominje neki zločin ARBiH na Trešnjevom brdu,...????

Čini mi se da mogu da proniknem s kojim je ciljem ovdje i zašto pokušava da se uključi u raspravu.
Zanimaju ga ''napadi'' na Ilidžu iz ljeta 1992.g. ''Napadi'', pod navodnicima jer su to bili pokušaji oslobađanja Ilidže sa moje tačke gledišta. Tad je bilo ''guravo'' za četnike jer nisu bili pristigli, ni JNA sa tehnikom i oklopnim oružjem, ni paravojska tipa ''Arkanovci'', ni ostali.

Nisam učestvovao u odbrani Igmana, pa i ne diskutujem, ali pomno čitam sve šta je bilo.
Mene isto zanima za ovaj napad na Ilidzu i napad na Famos. Po nekim mojim saznanjima to je bilo zesce zavaljivanje momaka i direktno slanje u smrt, pogotovo Famos. Ne znam da je iko direktno proglasen krivcem za te uzaludne i loshe organizovane napade. Kazu za napad na Famos 10 dana cijela Hrasnica brujala, valjda se proculo, cetnici pustili da udju u hale i samo zasuli rafalima :( Ako neko zna vishe volio bi da mi jos detaljnije pojasni ovo
pionir47
Posts: 99
Joined: 25/07/2010 16:31

#114 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by pionir47 »

Propaganda sa Srpske televizije:



Malo cetnicke propagande o Igmanu...

doe.johndoe
Posts: 100
Joined: 18/12/2008 00:39

#115 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by doe.johndoe »

dragi don01 jedno sam naucio od rata pa nadalje..sve sto ima bradu je četnik bez obzira na dužinu pantola
ps u sljedecem ratu pucam na sve sa bradom
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#116 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by riko-ga »

markos wrote:Napadom na Igman i Bjelasnicu stvarana je operacijska osnovica za zauzimanje Konjica a ne Sarajeva tako da ovi sto se busaji kako su odbranili Sarajevo,sta reci na to,neka slave to im nilo ne moze zabraniti ali eto.

Dali ovo pricas iz svoje glave ili imas neke dokaze ili saznanja.Jer koliko ja znam Konjic nije bio ni u mislima tada VRS.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#117 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Pitar s Kariba »

markos wrote:Napadom na Igman i Bjelasnicu stvarana je operacijska osnovica za zauzimanje Konjica a ne Sarajeva tako da ovi sto se busaji kako su odbranili Sarajevo,sta reci na to,neka slave to im nilo ne moze zabraniti ali eto.

Ja isto mislim da je ovo vrlo moguća varijanta. Ne bi oni išli na osvajanje Sarajeva, barem u tom trenutku, iz mnogo razloga. Kao prvo ne bi ni mogli tek tako to da naprave. Jedan takav poduhvat zahtijevao je puno veće snage i velike, velike žrtve. Sigurno je da za to nisu bili sposobni. Ono što je njima bilo dovoljno je presijecanje jedine žile kucavice koja je koliko, toliko održavala Sarajevo u životu, odnosno komunikacije preko Igmana. Time bi dodatno gušili Sarajevo (već su ga i tako gušili maksimalno, i previše) a da ne govorimo o psihološkoj prednosti i dodatnom očaju u koje bi palo stanovništvo i vojno i političko rukovodstvo u Sarajevu (kao da ni to do tada nije bilo dovoljno!)
A što se tiče Konjica, to je bila puno izvjesnija i vjerovatnija varijanta. Osvajanjem Igmana, njima se preko Bjelašnice otvarao put ka Ivan Sedlu i dalje prema Konjicu. Otvarao se veliki i širok front preko cijelog platoa Bjelašnice i Visočice, do tada nebranjen i bez utvrđenih linija koji je uopšte teško pokriti zbog širine prostora i nepristupaćnosti. Njihov sljedeći vjerovatni pravac djelovanja bi bio Sinanovići-Bjelimići i Pazarić-Tarčin.
E sad, da li su imali snage za tako nešto i šta bi bilo.... srećom nikada nećemo saznati. Uglavnom, ne bi se ni oni tek tako prošetali tuda. Narod i vojska sa tog područja nisu imali kud da bježe i ne bi tek tako jeftino prodali svoju kožu.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#118 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Pitar s Kariba »

tetakk wrote:@Chisum

Jos da balo(don01) zna da nikad "njegovi" nisu uspijeli islamizirati 17.vitesku, a ni 27.slavnu i da je do kraja rata u njima pozdrav bio "Pozdrav domovini" iako su te brigade bile sto kazu "čiste" i da zbog otpora islamizaciji komandni kadar iz tih brigada(komandanti brigada, pojedini komadanti bataljona,..) nije mogao napredovati u Vojsci Federacije, a kasnije u OS BiH.

Jos nesto...
Kad bi krenule te brigade na teren mogli su se izbrojati na prste jedne ruke borci koji su bili trijezni, ne racunajuci efendije. Borbeni poklic pojedinih dijelova tih jedinica je bio tipa:"Orilo gorilo-hebe se nama", "Spremte se spremte cetnici",... :mrgreen:
Mehmed Alagić je jednom izjavio - Krajišniku i kad je pijan ne diraj u džamiju! :-)
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#119 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by riko-ga »

Pitar s Kariba wrote:
markos wrote:Napadom na Igman i Bjelasnicu stvarana je operacijska osnovica za zauzimanje Konjica a ne Sarajeva tako da ovi sto se busaji kako su odbranili Sarajevo,sta reci na to,neka slave to im nilo ne moze zabraniti ali eto.

Ja isto mislim da je ovo vrlo moguća varijanta. Ne bi oni išli na osvajanje Sarajeva, barem u tom trenutku, iz mnogo razloga. Kao prvo ne bi ni mogli tek tako to da naprave. Jedan takav poduhvat zahtijevao je puno veće snage i velike, velike žrtve. Sigurno je da za to nisu bili sposobni. Ono što je njima bilo dovoljno je presijecanje jedine žile kucavice koja je koliko, toliko održavala Sarajevo u životu, odnosno komunikacije preko Igmana. Time bi dodatno gušili Sarajevo (već su ga i tako gušili maksimalno, i previše) a da ne govorimo o psihološkoj prednosti i dodatnom očaju u koje bi palo stanovništvo i vojno i političko rukovodstvo u Sarajevu (kao da ni to do tada nije bilo dovoljno!)
A što se tiče Konjica, to je bila puno izvjesnija i vjerovatnija varijanta. Osvajanjem Igmana, njima se preko Bjelašnice otvarao put ka Ivan Sedlu i dalje prema Konjicu. Otvarao se veliki i širok front preko cijelog platoa Bjelašnice i Visočice, do tada nebranjen i bez utvrđenih linija koji je uopšte teško pokriti zbog širine prostora i nepristupaćnosti. Njihov sljedeći vjerovatni pravac djelovanja bi bio Sinanovići-Bjelimići i Pazarić-Tarčin.
E sad, da li su imali snage za tako nešto i šta bi bilo.... srećom nikada nećemo saznati. Uglavnom, ne bi se ni oni tek tako prošetali tuda. Narod i vojska sa tog područja nisu imali kud da bježe i ne bi tek tako jeftino prodali svoju kožu.

Mislim da je njihov osnovni cilj i bio da Sarajevo stave i potpunu izolaciju.Ni ja nevjerujem da su tada razmisljali o samome gradu.Mozda o Hrasnici,Sokolovicima i Butmiru da ali o samome gradu ne.

E sto se tice Konjica.Pa da su zeljeli ici prema Konjicu imali su otvoren put preko Sisan polja i Dugoga polja sve do Vrdolja.A to je odma iznad Konjica.I za tvoju informaciju Visocica se branila.Postojala je linija tu.A da bi prodali skupo svoju kozu to se slazem.Osjetili su to oni 95 god. na svojoj kozi.
User avatar
karanana
Posts: 47402
Joined: 26/02/2004 00:00

#120 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by karanana »

nije ovaj pretpostavio to oko konjica, nego se poziva na milovanovicev interviju koji je postavio gore gdje mu je mladic navodno rekao da ide na konjic.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#121 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Pitar s Kariba »

pionir47 wrote: Moja nana rahmetli koja je znala kur'an napamet (bila je hafiz ali nije bila pokrivena zena) ona je za tog Aliju govorila: "Ona stoka; ne valja mu ni rahmet nazvati". A to da jedna stara zena koja je poznata po svojoj dobroti i miroljubljivosti bila; da ona tako nesto kaze... to znaci da taj covijek stvarno nije valjao ni pet para. Obicni Islamist. Kada je otisao u Tursku na posjetu u sred rata (da trazi pomoc) odveo ga Turski predsjednik na grob Ataturka (jer je to uobicajeno kod drzavnih posjeta) A Iz(m)etbegovic je rekao:"Ja bih to da mi preskocimo. A liberalnije Turske novine su vec tada o njemu pocele pisati kao o "Iranskom covijeku"/ "Islamisti" itd. Alija je nama podvaljen i to hinsjki. Ili smo stvarno bili toliko zadojeni komunizmom da nas nista drugo niej moglo ujediniti od najobicnijeg Islamiste....

Danas mu njegov vlastiti narod dize Mezar u zrak. A sta je ocekivao kad je obecavao tom jadnom narodu da"Ce Bosna biti Switzarska; da ce se slaztim kasikama jesti." A umjesto zlatnih kasika ima svaki vjernik u Bosni svoju dzamiju.
Eto tvoja nana sad veliki i relevantni društveno-politički analitičar i istoričar. Uz sve objektivne kritike na račun tog Alije i njegovih loših poteza ti nemaš pravo da na takav način govoriš o njemu i u najmanju ruku lupetaš o nečemu o čemu nemaš pojma. Naslušao si se predavanja Vijeća Bošnjaka Amerike (pretpostavljam), intelektualaca koji su preko bare solili pamet šta i kako treba da se radi.. I ti znaš šta je on razgovarao s turskim predsjednikom.. i još mu mezar spominješ.
Mislim da administracija, kad je već banovala onog dona (potpuno zasluženo) mora reagovati i na ovakve stvari!!
Ti i tvoj dedo i svi rođaci sa Bjelašnice fino imate da ustanete kad spomenete Aliju jer je on zaslužan što vi danas možete, kad ljeti dođete iz Amerike, fino otići na izlet i posjetiti rodni kraj. I čak možete reći da danas jedete zlatnim kašikama. Šabići, selo iz kojeg se prije rata išlo u Sarajevo pješke 2 dana, danas ima moderan asfaltni put, vodu, struju, uličnu rasvejtu, optičku telefonsku mrežu (ADSL i ostale telekomunikacione usluge kvalitetnije nego u centru Sarajeva), redovnu autobusku liniju i odvoz smeća, par hotela i sportskih centara...itd itd. Pošto vas je većina u Sarajevu (nemam ništa protiv, da se razumijemo), dobar dio i na visokim pozicijama, možete lijepo za nekih 20min isfurati iz grada i uživati u ljepotama Bjelašnice i u vikendicama sa bazenima (pošto sam vidio da ima i takvih)!!
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#122 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Pitar s Kariba »

riko-ga wrote:

Mislim da je njihov osnovni cilj i bio da Sarajevo stave i potpunu izolaciju.Ni ja nevjerujem da su tada razmisljali o samome gradu.Mozda o Hrasnici,Sokolovicima i Butmiru da ali o samome gradu ne.

E sto se tice Konjica.Pa da su zeljeli ici prema Konjicu imali su otvoren put preko Sisan polja i Dugoga polja sve do Vrdolja.A to je odma iznad Konjica.I za tvoju informaciju Visocica se branila.Postojala je linija tu.A da bi prodali skupo svoju kozu to se slazem.Osjetili su to oni 95 god. na svojoj kozi.
Ma ok, razumijemo se. Mislio sam općenito taj prostor, više na Bjelašnicu.
windows11
Posts: 27
Joined: 15/02/2010 13:51

#123 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by windows11 »

pionir47 wrote:
windows11 wrote:
pionir47 wrote:Koliko su Srbi imali tenkova na Igmanu od prilike? A koliko je ARBIH imala tenkova? Zna li se?
E dobro me ti nasmija drug puno ti izgleda gledas ove americke ratne filmove.Kakvi mi i tenkovi jedno veliko nista, za srbe ne znam tacno koliko se sjecam nisu nesto puno tenkove koristili gore.
Pa pitam to bas zbog toga zato sto sam prije nekih 3- 4 godine izasao na Igman sa strane Vojkovica sa autom i odmah tamo gdje je policijska skola; tu mi je muz moje rodice (koji je takodjer bio na Igmanu za vrijeme rata) pokazao 3 unistena tenka VRS. To sam vidijeo iz bliza jer je njegov drug tada bio tu na sluzbi pa mi je pokazao. A vjerujem da ti unisteni tenkovi i dan danas stoje tu kraj te policijske skole kao "suvenir" ili radi dizanje morala; sta li...

A ja sam tada svakako bio vrlo mlad. Sjecam se nekih detalja. Znam recimo sigurno da je ona Coca-Cola koju nam je dao neki nas daleki rodjak na Igmanu; da je ta Cola bila upakovana u staklene a ne plasticne ili limene flase. Znam da je tada bilo puno vojske. Bilo je i nekih vojnika u crnim uniformama oko hotela na Bjelasnici.

A posle rata sam cesto obilazio ratnu dzamiju i Igman. Jako lijepa prirode ima gore...
I ja kad idem na |gman i Bjelasnicu idem tim putem al nisam dosad primjetio te tenkove.Pogledacu bolje sljedeci put.Kazem ti opet koliko znam oni nisu puno gore sa tenkovima isli.To bi najbolje mogli znati ovi iz Focanske brigade al evo niko da se od njih javi pa valjda ima jos njih zivih da i oni kazu koju.Ma bilo je gore raznoraznih jedinica sto pod komandom sto bez nje.Al sve u svemu jadno je to bilo.Sva sreca pa ni srbi nisu znali kakva je situacija gore.I u ovom gore videu gledam Milovanovic prica kako nije bio za to da se ide prema Igmanu gore je kaze glavni stab armije puno vojske itd.I ja sam tako dok sam bio u Sarajevu slusao price kako gore ima sila vojske, naoruzanja, topova, tenkova ma nema kakvih cuda nema gore.I kad izadoh gore od svega toga vidjeh jedno veliko haman nista.Malo vojske par topova i to je to.
P.S. A sto se tice ove teorije da oni nisu htjeli ici prema Sarajevu nego prema Konjicu apsolutno se ne slazem.Da su htjeli u Konjic nisu uopste morali ici prema igmanu.S Bjelasnice im je bio cist put do Konjica za par sati su mogli bit dole.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#124 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by Pitar s Kariba »

windows11 wrote: P.S. A sto se tice ove teorije da oni nisu htjeli ici prema Sarajevu nego prema Konjicu apsolutno se ne slazem.Da su htjeli u Konjic nisu uopste morali ici prema igmanu.S Bjelasnice im je bio cist put do Konjica za par sati su mogli bit dole.
Pa nisu ni oni mogli na sve strane od jednom. Ja sam rekao da pretpostavljam da je to bio njihov sljedeći cilj nakon eventualnog zauzimanja Igmana i presjecanja komunikacije za Sarajevo. Kažem opet, hvala Bogu, do toga nije ni došlo!
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#125 Re: Odbrana Igmana u ljeto 1993

Post by riko-ga »

Pitar s Kariba wrote:
riko-ga wrote:

Mislim da je njihov osnovni cilj i bio da Sarajevo stave i potpunu izolaciju.Ni ja nevjerujem da su tada razmisljali o samome gradu.Mozda o Hrasnici,Sokolovicima i Butmiru da ali o samome gradu ne.

E sto se tice Konjica.Pa da su zeljeli ici prema Konjicu imali su otvoren put preko Sisan polja i Dugoga polja sve do Vrdolja.A to je odma iznad Konjica.I za tvoju informaciju Visocica se branila.Postojala je linija tu.A da bi prodali skupo svoju kozu to se slazem.Osjetili su to oni 95 god. na svojoj kozi.
Ma ok, razumijemo se. Mislio sam općenito taj prostor, više na Bjelašnicu.

Da pojasnim onima koji neznaju.Kada je VRS uzela Bjelasnicu i Igman ostala je slobodna teritorija Bjelmicki plato.Linija nam je bila rijeka Neretva od Glavaticeva uzvodno do usca rijeke Ljute u Neretvu.Rijekom Ljutom sve do sela Ljuta.Zatim ide vrhovima planine Visocica sve do Grusacke planine i rijeke Rakitnice.U to vrijeme bili smo spojeni sa Konjicom samo kozijom stazom preko rijeke Rakitnice.
Post Reply