Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post Reply
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#101 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by kv99 »

karanana wrote:okreci moje rijeci naopacke, okreci. ne zovem ja nikoga ko je poginuo ni na treskavici ni na trebevicu ni na nisicima ni na poljinama izdajicama i ubacenim elementima, ali zovem tako one koji su sjedili i dali naredbe da se ide u akcije kako se islo.
napade ti mene, a ne odgovori mi na ratna pitanja oko ginjenja na tim treskavicama a ne probavanja probijanja obruca tamo gdje je najtanji nedzarici-ilidza-hrasnica, ili malo juznije iza piste prema vojkovicima.

ovo pitanje ne razumijem:
kakva je razlika u Kupresu i Sarajevu pa je oko Kupresa bilo dovoljno da se oslobode okolna brda da bi se cetnici povukli a oko Sarajeva nisu ?
....pa ti ne bih znao ni odgovoriti.
Ko je izdavao naredbe na Treskavici ? Ko je planirao borbe na Treskavici ? Ko je vodio akcije na Treskavici ? To sam ti ranije objasnio na onoj temi a ti opet " nesposobni i ubaceni elementi ". STIDI SE.
Kakav bolan "najtanji dio obruca " te spopao ? Pitaj koga hoces sta su Nedzarici i Ilidza bili tada i prestani se blamirati . 100 m u gradu nekad je daleko kao 10 km u planini.
Nauci se osnovne stvari i rekao sam ti : stidi se onda svoga ne znanja jer ocigledno namjerno ili trolas temu ili komentarises stvari o kojima nemas pojma. Razumijema kada neko dodze i kaze : ne znam , da li mi moze neko da objasni sta i kako , ali ako neko dodze pa kaze: ja ZNAM da je to trebalo drugacije a nema pojma o osnovnim stvarima onda je to ocito trolanje .

P.S Lijepo sam vam rekao : troleri i ostali " sve je prodato / nije se niko trebao da bori itd " sikter sa teme a pogotovo ostavite heroje na miru.
neki
Posts: 6755
Joined: 17/02/2005 07:57

#102 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by neki »

karanana wrote:
napade ti mene, a ne odgovori mi na ratna pitanja oko ginjenja na tim treskavicama a ne probavanja probijanja obruca tamo gdje je najtanji nedzarici-ilidza-hrasnica, ili malo juznije iza piste prema vojkovicima.
kakve veze ima sto je tu 'najtanji'...haj ga ti probij preko nedjarica i ilidze :lol: :lol:
nije to bas bilo ko u red alertu..
User avatar
karanana
Posts: 47430
Joined: 26/02/2004 00:00

#103 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by karanana »

neki wrote:
karanana wrote:
napade ti mene, a ne odgovori mi na ratna pitanja oko ginjenja na tim treskavicama a ne probavanja probijanja obruca tamo gdje je najtanji nedzarici-ilidza-hrasnica, ili malo juznije iza piste prema vojkovicima.
kakve veze ima sto je tu 'najtanji'...haj ga ti probij preko nedjarica i ilidze :lol: :lol:
nije to bas bilo ko u red alertu..
pa bilo/ne bilo ko u red alertu, ako cu ga igdje i probiti, prije cu ga tuda probiti preko ta dva utvrdjena naselja nego sto cu preko treskavice, jahorine i trebevica sici u seher.

koje su posljedice odnosno pozitive napredovanja na treskavici? ako se time otvarao put prema gorazdu, i sarajevu i dan danas 2010. bi se ratovalo.
detroit-mercy
Posts: 16178
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#104 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by detroit-mercy »

karanana wrote:
neki wrote:
karanana wrote:
napade ti mene, a ne odgovori mi na ratna pitanja oko ginjenja na tim treskavicama a ne probavanja probijanja obruca tamo gdje je najtanji nedzarici-ilidza-hrasnica, ili malo juznije iza piste prema vojkovicima.
kakve veze ima sto je tu 'najtanji'...haj ga ti probij preko nedjarica i ilidze :lol: :lol:
nije to bas bilo ko u red alertu..
pa bilo/ne bilo ko u red alertu, ako cu ga igdje i probiti, prije cu ga tuda probiti preko ta dva utvrdjena naselja nego sto cu preko treskavice, jahorine i trebevica sici u seher.

koje su posljedice odnosno pozitive napredovanja na treskavici? ako se time otvarao put prema gorazdu, i sarajevu i dan danas 2010. bi se ratovalo.
Karanana prijatelju, ako si ikada bio na Kupresu vidio bi da kada se popnes na Kupreska Vrata da nema Dinare more bi vidio. Osvajanjem Kupreskih vrata cetnicima je ostalo samo da pokupe prnje, a sto se grad predao HVO i sam znas da je sa Hrvatima situacija jos uvije bila rovita i da je sva logistika isla preko Hrvatske.
Za visove su ljudi potpuno u pravu, zauzimanjem jedne strateski vazne kote mogao si kontrolisati desetine kvadratnih kilometara teritorije, na Sarajevskom ratistu je situacija bila drugacija, mozda su na Ilidzi cete bili najtanji ali ako pogledas strateski oni bi Ilidzu drazali kao na dlanu i pokrivali vatrom sa svih strana, plus kako su bili utvrdjeni u na tim prostorima jako puno ljudi bi izginulo a ne bi nista ostvario.
User avatar
k3ngur
Posts: 1946
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#105 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by k3ngur »

Operacija Vlasic je bila dugo spremana i dobro organizovana, a naravno cekao se i snijeg zbog mina. Procitajte knjige od Mehmeda Alagica "Rat u srednjoj Bosni" i "Operacija Vlasic".

Evo koje su brigade ucestvovale u ovoj operaciji:

17. Viteska bbr.
705. Slavna bbr.
706. bbr.
712. bbr.
725. bbr.
727. Slavna bbr.
733. bbr.
737. Muslimanska lbr.
7. bataljon vojne policije
7. Mjesoviti Artiljerijski Puk
7. Lahki artiljerijsko raketni divizion protiv vazdusne odbrane
7. Stch.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#106 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by riko-ga »

@karanana imao sam tu srecu ili nesrecu da se borim u naseljenom mjestu i na otvorenom prostoru to jeste brdu,planini,sumi.Nacin ratovanja je razlika ko nebo i zemlja.U naselju za jednu kucu se znalo boriti po 7 dana i kad je osvois napredovo si 20-50 metara.Znaci ulozijo si veliki napor potrosijo municiju i nazalost ljustvo za 50 metara teritorije.

Ali na otvorenom je drugacije.Uzmes neku cuku na kojoj je bijo neprijatelj i napredovao si po 1 kilometar jer neprijatelj nemoze se tu povuci 50 metara i ukopati jer mu to teren nedozvoljava.Povlaci se do prve cuke u svojoj teritoriji i tu pravi novi polozaj.

To ti je osnovna razlika u ratovanju u gradu i u brdu ili planini.Naravno mnogo jos faktora utice na to ali osnova je ista.I da uvijek je lahko biti general poslije bitke.To sam i sam iskusijo u ovome ratu.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#107 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by bingov buraz »

OSLOBADANJE VLASICA
Komadant 7. Korpusa GENERAL MEHMED ALAGIC u vise navrata je isticao je da je svaki napad na 5.korpus ujedno i napad na 7.Korpus. Pocetkom 1995 godine cetnici nisu postovali primirje ni u zoni odgovornost sedmog korpusa.

Svakodnevno je grnatiran Travnik i njegova sira okolina. U to vrijeme sedmi korpus je vrsio obuku svojih jedinica sa tezistem na pripremu jedinica koju su za nastavak rata planirane kao olobodilacke prije svega 17. Viteska 705 slavna i 727. Slavna brigada.
Na kraju tog ciklusa obucavanje jedinice 7 . sedmog korpusa su izvele za to vrijeme impozantnu smotru u kojoj se vidjelo da je ARMIJA BIH stasala u vojnu silu zavidnog ranga itada se vec bilo spremno da se odgovori na cetnicke napade. Posto su cetnicke provokacije dobile na intenzitetu komadant ALAGIC je uz odbrenje generalstaba donio odluku da se Vlasic oslobodi i pocele su pripreme. Pripreme su vrsene na visinama preko 1500 metara, u vrlo teskim meteroloskim uslovima uz snijezne oluje inace zbog poznate cudljivost vlasica jedinice je i u mirnodopskim i ljetnim uslovima vrlo teskim drzati u logorskoj prostoriji. Ali motiv za borbu kod boraca je iz dana u dana rastao.

Komandant Algic je donio odluku da se napad izvede 19/20.3.1995. godine u jutarnjim satima. Toga jutra pocelo je jaka oluja na Vlasicu! Ali i to nije pokolebalo 7 korpus .Udar na cetnike je poceo tacno u planirano vrijeme u 4 sata. Prednji kraj je probijen veoma brzo. Novi kvalitet u izvodenju borbenih dejstava bio je ubacivanje vecih borbeni jedinica u neprijatljsku pozadinu cak do ranga bataljona . S druge strane kod boraca se zeljela ucvrsiti odlucnost za ratrovanje nocu. Poslije probijanje prednjeg kraja sve je bilo stvar taktike i realizacije planiranih zadataka .Jedinice prve gardijske brigade su se popele na vis PAVU a 705. Brigada na CAVU visoko preko 1800 metara .Snijeg je vec tada bio visi od 130 cm a mecava se uvecavala taj prvi dan. 20.3. ovladano je vecinom dominantnih objekata na tom pravcu napada:
Police, crni vrh, pavo ,cavo i priblizavalo se santicu. Navecer istog dana poslije sumiranja ostvarenih rezultata general Alagic je donio odluku o nastavku borbenih dejstava. Cilj je bio jasan - oslobadanje cjelokupnog platoa Vlasica! 21. Marta diverzantske grupe su izvele diverziju u rejonu potkraja i gradine. 22 marta razbijen je 3 bataljon 22 pjesadijske brigade vojske tzv. republike srpske a dijelovi agresorskih snaga koji izvode odbranu u rajonu opaljenika stavljeni su u okruzenja .Iz podataka dobijenih putem ratnih izvjestaja moze se zakljuciti da kommanda 22. Pbr. Tzv. Vojske RS ne vlada situacijom na terenu. Toga dana u veoma teskim vremenskih uslovima ovladano je objektom santici a odatle forsirane marsem nase jedinice su izbile na galicu. Tog dana bataljon 705 slavne je usao na objekat opaljenik (tt 1930).Popeli smo se na nas krov svijeta .Cuveni repititor je bio u nasim rukama. 24 marta krenulo se u ciscenje platoa GALICE….

Pored pobjede nad cetnicima borci ARBIH pobjedili su i zimu. To je bila nadljudska borba sa nevrijemenom. Borci su se smrzavali ali nisu napustali polozaje. Sve jedinic 7. Korpus uz dio jedinica 3 . i 1. Korpusa i uz vatrenu podrsku HVO-A dale su maksimum u ovoj pobjedi medjutim iznad maksimuma ima maksimum a taj drugi maksimum izpoljile su: 17. Viteska kraijska brigada, 705 slavna, bataljon prve gardiljske brigade, prvi i drugi manevarskh bataljon treceg korpusa. Valja istaknuti i inzenjerijsko obezbedenje jedinica i jedinica veze ( vezisti su preko cijelog Vlasica razvukli vise od 100km telefonske zice) znacaj Vlasica je ogroman. Vlasic je bio san armije BIH. Biti na krovu svijeta je velika stvar. Tu je repititor najvazniji telekommunikacijski objekat u BIH .Komadant Alagic je govorio : kada uzmemo Vlasic to ce biti prekretnica oslobodilacke borbe u BIH i doista nakon vlasica nastupila je prekretnica.


Image



Svaka cast za temu :thumbup:
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#108 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by tetakk »

Uspomene iz tih dana

Image

Ekipa "golobradih neduznih mladica" :mrgreen: koja je prva zapucala i zauzela Simisce po mrklom mraku

Image
Predah u rejonu Jezera iza zicare na Markovcu
Image
Uspomena iz tridestih dana terena, prije pokreta na Police

To sto pise rahmetli Alagic nije bas sve istine
User avatar
primus-sa
Posts: 104
Joined: 18/07/2008 14:38

#109 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by primus-sa »

ak81 wrote:Operacija Vlasic je bila dugo spremana i dobro organizovana, a naravno cekao se i snijeg zbog mina. Procitajte knjige od Mehmeda Alagica "Rat u srednjoj Bosni" i "Operacija Vlasic".

Evo koje su brigade ucestvovale u ovoj operaciji:

17. Viteska bbr.
705. Slavna bbr.
706. bbr.
712. bbr.
725. bbr.
727. Slavna bbr.
733. bbr.
737. Muslimanska lbr.
7. bataljon vojne policije
7. Mjesoviti Artiljerijski Puk
7. Lahki artiljerijsko raketni divizion protiv vazdusne odbrane
7. Stch.


I bataljon Gardijske brigade
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#110 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Betand »

karanana je stvarno provokator, lijepo mu kv99 objasni da nije isto u gradu i na čukama pomjerat liniju i izvodit ofanzivu , čak je i moja hvo sarajeeva na igmanu pomjerao po nekoliko puta liniju , možeš mislit to karanana??? ako te interesuje gradska bitka , imali smo mi jednu pravu u sarajevu a to je otes pa ko je bio ( a ja jesam) zna kako je bilo i kako se to radi, abih nikad nije imala artiljeriju kod sarajeva za tako nesto.... malo jedino kv99 pretjeruje s tim kupresom kao taktika za uvlačenje HV-a u borbu , pa HV i HVO je vec puno ranije krenuo u borbu ,godinu prije na tom tamo pravcu akcijom "Zima '94 , tako da kv99 ipak pretjeruje s veličanjem svoje vojske i pametnim glavama koje su izvrsno taktički uvukle i hrvate u borbu jer su i tada kao i na početku rata hrvati prvi krenuli u oslobadnjanje bih ,a Kupres je abih zaista mogla prva ući ,ali to bi izazvalo veliku akciju hvo-a zato su i zaobišli grad , neki tvrde da je opleteno sa hrvatskih položaja vbr-om za upozorenje ,ali nije provjerena ova informacija
User avatar
karanana
Posts: 47430
Joined: 26/02/2004 00:00

#111 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by karanana »

o dze si hrvatsko vijece odbrane samo za sinove odane herceg bosni i slobodi hvo vas vodi! sta ima kod tebe?
danas si uz ove hard core armijase koji bi gonili do kutine lijevo i do zemuna desno a jucer si pricao kako si skidao armijaske komandose ala ovog kv99 oko kiseljaka ko glinene golubove. a uz to neki dan napade istog covjeka kada je u pitanju bila treskavica i putanja "deblokade" sarajeva. pa ti vidi ko je provokator i ko je kako vitar pushe kad treba provocirat.

a taj tvoj hvo je i na wilsonovom pomjerio liniju i probio srpske polozaje. a i na stupu i na kobiljaci su srpske linije odbrane bile ko svajcarski sir kad hvo krene.
kurajber
Posts: 100
Joined: 22/11/2009 23:23

#112 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by kurajber »

kv99 wrote:Na današnji dan 23. mart 1995 je oslobodjen Vlašić od strane zdruzenih jedinica Armije Bosne i Hercegovine na celu sa 7 Korpusom. ARBiH taj dan oslobađa Opaljenik sa radio-relejnim čvorištem na vrhu Vlašića.
Bitka na Vlašiću počela je 20 marta kada su jedinice ARBiH u vrlo teskim terenskim i vremenskim uslovima probile linije odbrane VRS i ovladale objektima Pavo, čavo, Crni Vrh, Veliki Šantić i rejonom Simišće. U borbama vođenim 21 marta uništene su snage VRS na Policama a ARBiH ovladala je širim rejonom Malog Šantića i dijelom objekta Poljane. 23. marta zbog loših vremenskih uslova dio jedinica ARBiH mjenja pravac napada prema objektu Galica i ovladavaju Poljanima, Paljikama, Harambašinom vodom i Srnskim stijenama čime je repetitor na Vlašiću stavljen u okruženje. Borbe se nastavljaju i nakon oslobađanja Opaljenika . Neka je rahmet dusi /lahka zemlja poginulima i čestitka prezivjelima .
Sjecam se i ja dana kada je ARBIH napravila ovaj podvig, cetnicka kafa se jos pusila nakon akcije ako se sjecaju oni koji pamte taj period, bilo je na tv-u. ZIVIO MEHMED ALAGIC
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#113 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by bingov buraz »

Betand wrote: malo jedino kv99 pretjeruje s tim kupresom kao taktika za uvlačenje HV-a u borbu , pa HV i HVO je vec puno ranije krenuo u borbu ,godinu prije na tom tamo pravcu akcijom "Zima '94 , tako da kv99 ipak pretjeruje s veličanjem svoje vojske i pametnim glavama koje su izvrsno taktički uvukle i hrvate u borbu
Evo sta kaze wikipedia

Operacija Cincar bila je prva združena operacija HVO-a i Armije BiH nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma u proljeće 1994. Tijekom ove operacije oslobođen je Kupres i veći dio Kupreškog polja. Trajala je od 1. studenog do 3. studenog 1994.

Operacija Zima '94 odvijala se u razdoblju od 29. studenog do 24. prosinca 1994. godine na području Livanjskog polja i planine Dinare

Obratiti paznju na datume i godinu,operacija ''cincar'' je izvedena prva sto znaci da je @kv99 u pravu...ccc pa necemo lagati moj kladionacaru :mrgreen:

Ovo sa VBR-om je zaista duhovito :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47430
Joined: 26/02/2004 00:00

#114 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by karanana »

pletu vbr-ovi prema armiji na kupresu, pletu frishko pristigle 150mm haubice iz kiseljaka po sarajevu..... tako je hvo ponovo prvi kreno u oslobadjanje bosne.
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#115 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Betand »

bingov buraz wrote:
Betand wrote: malo jedino kv99 pretjeruje s tim kupresom kao taktika za uvlačenje HV-a u borbu , pa HV i HVO je vec puno ranije krenuo u borbu ,godinu prije na tom tamo pravcu akcijom "Zima '94 , tako da kv99 ipak pretjeruje s veličanjem svoje vojske i pametnim glavama koje su izvrsno taktički uvukle i hrvate u borbu
Evo sta kaze wikipedia

Operacija Cincar bila je prva združena operacija HVO-a i Armije BiH nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma u proljeće 1994. Tijekom ove operacije oslobođen je Kupres i veći dio Kupreškog polja. Trajala je od 1. studenog do 3. studenog 1994.

Operacija Zima '94 odvijala se u razdoblju od 29. studenog do 24. prosinca 1994. godine na području Livanjskog polja i planine Dinare

Obratiti paznju na datume i godinu,operacija ''cincar'' je izvedena prva sto znaci da je @kv99 u pravu...ccc pa necemo lagati moj kladionacaru :mrgreen:

Ovo sa VBR-om je zaista duhovito :lol:
ma dobro ja kazem sta sam cuo i napisah za vbr da je neprovjerno ...a wiki ko wiki , znas i sam i ti i ja mozemo tamo povijest iliti historiju pisati ...upravu si za operaciju Cicar
Last edited by Betand on 23/03/2010 21:53, edited 1 time in total.
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#116 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Betand »

karanana wrote:pletu vbr-ovi prema armiji na kupresu, pletu frishko pristigle 150mm haubice iz kiseljaka po sarajevu..... tako je hvo ponovo prvi kreno u oslobadjanje bosne.
decko , pisat pa spavat, ostavi starije da razgovaraju na miru
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#117 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by tetakk »

Betand wrote:
karanana wrote:pletu vbr-ovi prema armiji na kupresu, pletu frishko pristigle 150mm haubice iz kiseljaka po sarajevu..... tako je hvo ponovo prvi kreno u oslobadjanje bosne.
decko , pisat pa spavat, ostavi starije da razgovaraju na miru
I tebi je davno bio vakat da ides u krpe, strucnjak za proboje i klince palce.
Po tebi HVO bio nesto kao 12. armija njemacke vojske :-)

p.s. nemojte vise kvariti ovu temu
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#118 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by bingov buraz »

Betand wrote: ma dobro ja kazem sta sam cuo i napisah za vbr da je neprovjerno ...a wiki ko wiki , znas i sam i ti i ja mozemo tamo povijest iliti historiju pisati ...
Ne,ti si rekao da je HV godinu prije oslobadjanja Kupresa izvrsila napad na VRS a to nije tacno.Godinu dana ranije je bila 93 i tad su izmedju HVO i VRS postojali granicni prelazi :mrgreen: svojim ocima gledao na srni prilog o granicnom prelazu izmedju Rep.Srpske i HZHB bas negdje na tom terenu.

Mozemo pisati svasta ali cinjenice ne mozemo mjenjati.
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#119 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Betand »

evo jedno pitanje za pripadnike abih , zasto nisu uzeli Donji vakuf kad su vec mogli Kupres ? kad su sami tako razvaljivali čete...
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#120 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Betand »

bingov buraz wrote:
Betand wrote: ma dobro ja kazem sta sam cuo i napisah za vbr da je neprovjerno ...a wiki ko wiki , znas i sam i ti i ja mozemo tamo povijest iliti historiju pisati ...
Ne,ti si rekao da je HV godinu prije oslobadjanja Kupresa izvrsila napad na VRS a to nije tacno.Godinu dana ranije je bila 93 i tad su izmedju HVO i VRS postojali granicni prelazi :mrgreen: svojim ocima gledao na srni prilog o granicnom prelazu izmedju Rep.Srpske i HZHB bas negdje na tom terenu.

Mozemo pisati svasta ali cinjenice ne mozemo mjenjati.
editovo sam post kasnije i napisao da si u pravu za cincar ,a kad smo kod graničnih prelaza , imam ja potvrdu o plačenoj carini na graničnom prelazu Kobiljača lol i to granica izmedju herceg bosne i republike bih lol
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#121 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by tetakk »

Prije napada 23. marta bio je jos jedan napad koji nije uspio.
Da je bilo sve po planu kompletan interventni vod 22. pjesadijske bi bio u spomen sobi u Celincu, al eto imali su srece. Vjerovatno ni dan danas ne znaju kako malo ih je dijelio od sigurne smrti u katuna iza Simista.
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#122 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Vertigo »

karanana wrote:
napade ti mene, a ne odgovori mi na ratna pitanja oko ginjenja na tim treskavicama a ne probavanja probijanja obruca tamo gdje je najtanji nedzarici-ilidza-hrasnica, ili malo juznije iza piste prema vojkovicima.
odakle ti ovo podvuceno ?
zadnja velika ofanziva probijanja obruca oko Sarajeva zapocela je na tom pravcu 15. juna 1995. i trajala do cini mi se 23-24. 6., krenulo se i iz vana i untra.
neki rezultati su se postigli s vana, a na Stupu kontra i gubitak Gusica hale (Stup) pa onda borba za vracanje, srecom uspjesno.
svako razuman, pa i ja kao obicni vojnik, znao je da to nece uspjeti, iako se te 95. znacajno promijenio odnos snaga, ne zato sto to neko nece, vec sto je i Srbima obruc oko Sarajeva bio sve, pucanje tog obruca bi unistilo srpsku vojsku u BiH za par mjeseci.

izvinjavam se na offu
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#123 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by tetakk »

Betand wrote:evo jedno pitanje za pripadnike abih , zasto nisu uzeli Donji vakuf kad su vec mogli Kupres ? kad su sami tako razvaljivali čete...
Procitaj dokumenta S.Praljka o mrkonjickoj brigadi koja je bila doslovce gazena u borbama oko Donjeg Vakufa.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#124 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by kv99 »

Vidim da trolovi opet pokusavaju da odvedu temu u drugi pravac ali da nastavimo o Vlasicu.

Akcija ne Vlasicu je vazna ne samo zbog rezultata ( razbijanje cetnika i sprjecavanje kontrole nad lasvanskom dolinom koju su imali sa Vlasica ) vec sto je to akcija pokazala organizovanost i planiranje . Kada se prica o akciji obicno se spominju borbe kada su razbijene cetnicke linije i oslobodzeni objekti ali dobar dio posla je odradjen prije i poslije akcije. Lavovski dio akcije je odradjen od izvidjaca , fizicki a i EIPED. Mjesecima prije su doslovno snimali polozaje i objekte ne samo na prvoj liniji vec su momci ubacivani iza linija duboko u cetnicku teritoriju . Logistika je isto tako dobro odradila dobar posao prije a i u toku akcije. Npr cetnici su bili dobro iznenadjeni kada su izvrsili kontranapad u pokusaju da vrate izgubljene polozaje jer ih je tada docekao " Ajvaz dedo " . Nisu se nadali da ce Armija imati ista tako brzo na Vlasicu jer je logicki gledano bilo nemoguce da se to izvede na planinu u takvim uslovima ali se uspjelo jer je bager krcio put a odma iza njega je isla logistika i pojacanje. Bager je non stop cistio nanose snijega i bez njega bi bilo vrlo tesko odrzati dostignute polozaje i to je samo jedan mali detalj koji je puno znacio. Obicno se kaze " Amateri se zanimaju za taktiku , profesionalci za logistiku " i tu se pokazalo u pravu jer bez dobre citave organizacije : planiranje, izvidjanje, logistika i na kraju udar jurisnih jedinica operacija Vlasic ne bi bila uspjesna. Svaka cast svima koji su bili ukljuceni u tu akciju :bih:
User avatar
Truba
Posts: 82417
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#125 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Truba »

gledao sam neku emisiju u kojoj je američki pukovnik u penziji rekao da se okane vlašića jer je to nemoguće zauzeti nakon što je sagledao situaciju na terenu
Post Reply