Zenica / III Korpus A RBiH

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#101 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by seln »

felipe kajetano wrote: A "okupator" pa kako za koga :D
Ne okupator...kvislinzi. Okupator je bila Srbija.
User avatar
karanana
Posts: 47495
Joined: 26/02/2004 00:00

#102 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by karanana »

pa "okupatorska vojska" je za vecinu (najmanje nekih 60ak %) tadasnjih dobojlija, tako da imamo koncenzus
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#103 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by osa »

karanana wrote:pa "okupatorska vojska" je za vecinu (najmanje nekih 60ak %) tadasnjih dobojlija, tako da imamo koncenzus
konsenzus su svi, a ne većina....
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#104 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by felipe kajetano »

seln wrote:
felipe kajetano wrote: A "okupator" pa kako za koga :D
Ne okupator...kvislinzi. Okupator je bila Srbija.
Image

Sve je relativno :D
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#105 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by Jazz_Junkie »

felipe kajetano wrote:
karanana wrote:vidim ima ljudi iz tog kraja pa vas molim da mi pomognete da u potpunosti razumijem situaciju geografski. znaci situacija nekad 93. je bila ovakva:
zepce i taj dio dionice puta m17 doboj-zenica je drzao hvo zepce.
maglaj, danasnji doboj jug, "hifa" raskrsnicu za jelah i sve otprilike do onog mosta i danasnje entitetske linije razdvajanja sa gradom dobojem je drzala armija bih.
onda nakon sto sa m17 skrenemo lijevo kod hifa pumpe, ako idemo iz sarajeva, dolazimo do hrvatskog sela usora kojeg je drzao hvo usora.
nakon usore dolazimo do pozicija armije bih u jelahu. jesu li srpske snage bile desno od puta hifa pumpa - jelah na onom brdu. jeli to putnikovo brdo?

jeli ovo gore otprilike tacan raspored hvo/abih snaga?
znaci maglaj, doboj jug, jelah i tesanj su bili u okruzenju, s jedne strane od srpskih snaga a s druge od izdajnickih srpsko-kolaboracionistickih snaga hvo-zepce? a gdje je u svemu tome hvo usora? ako je moj raspored snaga tacan oni su se nasli u okruzenju abih ali su imali izlaz i liniju i sa vrs-om. da li je hvo usora ratovao protiv abih? da li je hvo usora u jednom trenutku presao na stranu okupatora doboja?
Nisu ratovali protiv Bosnjaka jer su oni na tom podrucju u totalnoj manjini, imas par hrvatskih sela od koje jedno fifti-fifti sa Bosnjacima.Znam da su na linijama bili izmijesani u omjeru koji odgovara Bosnjacima tako da je eliminisana svaka mogucnost promjene dresa(narodski receno puska pod rebrima) pa izvoli :wink: ...
Btw taj toliko ocrnjeni HVO Zepce je koliko znam bukvalno spasio Bosnjake na tom podrucju doturanjem MTS-a i obucenog ljudstva za vrijeme onog Lisicinog napada.Kasnije je u jednom momentu presao na stranu VRS-a.pa onda opet solirali i sve tako...cirkus od rata :wink:

A "okupator" pa kako za koga :D
Koliko znam, na podrucju Doboja su Bosnjaci bili vecina kako u opcini, tako i u gradu. Nije to bas nesto fifti-fifti.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#106 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by felipe kajetano »

Jazz_Junkie wrote: Koliko znam, na podrucju Doboja su Bosnjaci bili vecina kako u opcini, tako i u gradu. Nije to bas nesto fifti-fifti.
Govorio sam o Hrvatima na podrucju Usore.
Sto se tice Doboja tu je to bilo, nikoga nije bilo u tom broju da mozes reci da su bili vecina.
Anes23
Posts: 77
Joined: 15/05/2010 18:54
Location: Zeljusa kraj Mostara, kupujem Srpsku imovinu
Contact:

#107 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by Anes23 »

Bosnjaci nikad nisu imali operaciju sirih kalibra, posebno osvajanja Doboja.To je od pocetka do kraja bio nemoguci cilj, i samo odbrana je dolazila u pitanje.Zapravo do izdaje Hvo, kada se napustaju linije na Putnikovom brdu, Armija je cijelo vrijeme planirala i sanjala da uzme Doboj.To je 1992, ali izdaja je bila takva, da je o tom cak i tada Zubak pricao.Doboj nije bilo moguce uzeti, jer je glavna i najvaznija zeljeznicka stanica, gubitkom Doboja, otvorila bi se cesta prema Modrici, koja je prolazila tada kroz napustena i spaljena Hrvatska i Bosnjacka sela, i samim gubitkom Doboja, pala bi i cijela Posavina.S, Gradacacke strane, napali bi Bosnjaci, i sama Modrica bi imala tesku muku da se odbrani.To nikad nije bio cilj, i u knjigi koja inace kosta 400$.U 2 formata, s oko 100 kvalitetnih vojnih mapa inace

http://www.foreignaffairs.com/articles/ ... v-conflict

Se navode sve operacije u ratu u Bih.Knjiga ima 1020 stranica, i podjeljena je u 2 knjige.


Koga zanima link dobrih mapa i svega :)
:sax:
donja_crtica
Posts: 668
Joined: 09/06/2008 13:45

#108 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by donja_crtica »

felipe kajetano wrote:Btw taj toliko ocrnjeni HVO Zepce je koliko znam bukvalno spasio Bosnjake na tom podrucju doturanjem MTS-a i obucenog ljudstva za vrijeme onog Lisicinog napada.Kasnije je u jednom momentu presao na stranu VRS-a.pa onda opet solirali i sve tako...cirkus od rata :wink:
hmmm, ajmo da ja kazem misljenje iz prve ruke.

HVO Zepce nije ni humanitarnu pomoc propustao, a kako da pusti MTS. Koliko je konvoja samo zaustavljeno u Brankovicima?
Za vrijeme tog "Lisicinog napada" desilo se nesto cudno. Linije prema Ozrenu, oko Maglaja na desnoj strani Bosne su pukle. Dignut je gradski most u zrak (zvanicna informacija je bila da je most srusila avijacija). Vojska RBIH je lezala na livadama koje su se bukvalno vidjele iz grada. I napad je stao. Iznenada. Meni dan danas nije jasno zbog cega. Ali znam da nije radi MTSa koji je HVO doturio.
U to vrijeme je potpisan, ili se radilo na njemu onaj sporazum izmedju Bosnjaka i Hrvata, tako da su u grad, preko HVO teritorije dosli Crni Vukovi iz Kalesije. Ta ekipa je paradirala po gradu u novim zelenim uniformama. U rov nisu htjeli, jer su ofanzivci, a akcija tada nije bilo. Ne sjecam se da su od neke velike koristi bili.
http://www.youtube.com/watch?v=c7l-ltFojSc

A da je HVO Zepce crn, pa jeste. Zima 93/94, cini mi se januar 94 palo je jedni brdo prema Zepcu, Pazaric. Na hrvatskoj teritoriji. Vecina poginulih na njemu bili su pripadnici VRS. Bili su pusteni na hrvatsku teritoriju i s te strane udarali po slobodnoj opkoljenoj teritoriji.
donja_crtica
Posts: 668
Joined: 09/06/2008 13:45

#109 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by donja_crtica »

dv.....
civis
Posts: 37
Joined: 02/07/2009 20:49

#110 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by civis »

110 HVO Usora su bili rega i borili su se zajedno sa ARBiH, čak su jedan zarobljeni tenk T-84 dali na korištenje tešanjskoj brigadi kojima je bio potrebniji. Žepački HVO je crn da ne može biti crnji, zabili nož u leđa kad je bilo najteže i udružili se s chetnicima, a Tešanj i Maglaj doveli u teško okruženje (hrana dolazila iz zraka). Kasnije se sve okrenulo, i Doboj je iz pravca Tešnja bio ugrožen. Teško bi ga bilo osloboditi, ali oni nisu mogli ništa i bili su u defanzivi. Još od početka rata linije su bile uz sam grad Doboj ( u kojem su Bošnjaci prije rata bili većina!) i nisu se pomjerale, ne zbog profiterskog interesa nego zbog odnosa snaga na terenu. Totalna ofanziva agresora :D iz Doboja i Teslića na Tešanj je pokušana u martu 1993. i završila je katastrofalno po napadače, sa grobljem tenkova na Ušću kod Doboja.
Inače, Doboj danas je jedan od rijetkih gradova u rs koji je koliko-toliko normalan i ima dosta povratnika.
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#111 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by detroit-mercy »

karanana wrote:vidim ima ljudi iz tog kraja pa vas molim da mi pomognete da u potpunosti razumijem situaciju geografski. znaci situacija nekad 93. je bila ovakva:
zepce i taj dio dionice puta m17 doboj-zenica je drzao hvo zepce.
maglaj, danasnji doboj jug, "hifa" raskrsnicu za jelah i sve otprilike do onog mosta i danasnje entitetske linije razdvajanja sa gradom dobojem je drzala armija bih.
onda nakon sto sa m17 skrenemo lijevo kod hifa pumpe, ako idemo iz sarajeva, dolazimo do hrvatskog sela usora kojeg je drzao hvo usora.
nakon usore dolazimo do pozicija armije bih u jelahu. jesu li srpske snage bile desno od puta hifa pumpa - jelah na onom brdu. jeli to putnikovo brdo?

jeli ovo gore otprilike tacan raspored hvo/abih snaga?
znaci maglaj, doboj jug, jelah i tesanj su bili u okruzenju, s jedne strane od srpskih snaga a s druge od izdajnickih srpsko-kolaboracionistickih snaga hvo-zepce? a gdje je u svemu tome hvo usora? ako je moj raspored snaga tacan oni su se nasli u okruzenju abih ali su imali izlaz i liniju i sa vrs-om. da li je hvo usora ratovao protiv abih? da li je hvo usora u jednom trenutku presao na stranu okupatora doboja?
Tu mu dodje da su svi bili u okruzenju i da se je svako sa svakim tukao :bih:
donja_crtica
Posts: 668
Joined: 09/06/2008 13:45

#112 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by donja_crtica »

karanana wrote:jeli ovo gore otprilike tacan raspored hvo/abih snaga?
znaci maglaj, doboj jug, jelah i tesanj su bili u okruzenju, s jedne strane od srpskih snaga a s druge od izdajnickih srpsko-kolaboracionistickih snaga hvo-zepce? a gdje je u svemu tome hvo usora? ako je moj raspored snaga tacan oni su se nasli u okruzenju abih ali su imali izlaz i liniju i sa vrs-om. da li je hvo usora ratovao protiv abih? da li je hvo usora u jednom trenutku presao na stranu okupatora doboja?
Pogodio si raspored.
sto se tice HVO Usora oni nikada nisu zvanicno saradjivali za VRS, mada se pricalo da trguju naveliko. Protiv armije nisu ratovali. Glupo bi i bilo, kada su bilo malo ostrvce unutar nase teritorije. Koliko znam niko ih nije ni dirao.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#113 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by felipe kajetano »

Ispravka "krivog navoda" u vezi HVO Zepce :D , pomoc u protivoklopnom naoruzanju su pruzili ovi iz HVO Usora, lapsus, do mene je :wink:

HVO Usora u sustini nije ni imao puno izbora, prvenstveno zbog cinjenice da su bili izmjesani sa Bosnjacima u omjeru koji im nije isao na ruku, inace da su okolnosti bile drugacije ne sumnjam da bi postupili kao i Zepacki HVO.Ni HVO Zepce nije imao drugog izbora nego da zatrazi pomoc od VRS-a jer bi ih dole bez pomoci satrali, to sigurno nije bilo na lijepe oci i imalo je svoju cijenu, na Novi Seher je upucena komplet Dobojska brigada VRS-a, mogu samo zamisliti cifru koja je placena za ove usluge...nesto je i naplaceno kasnije, kolala je prica da je neko iz HVO Zepce bratski javio za ovaj pokusaj napada koji ce uslijediti u oktobru '94 :D

Inace linija na Putnikovom brdu-Porin-Smajine Vode je bila banja, staticna, bez nekih vecih tenzija, niti je VRS imala ambicije da krene u nekakav napad,a tako i sa druge strane, znam da su vojnici iz krajine koji su jedno vrijeme drzali liniju nadnicarili po okolnim selima da ubiju koju marku, jer su bili totalno besposleni.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#114 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by Jazz_Junkie »

felipe kajetano wrote: HVO Usora u sustini nije ni imao puno izbora, prvenstveno zbog cinjenice da su bili izmjesani sa Bosnjacima u omjeru koji im nije isao na ruku, inace da su okolnosti bile drugacije ne sumnjam da bi postupili kao i Zepacki HVO.
I ne samo HVO Usora nego. Po uzoru na HVO Zepce bi postupile i one brigade HVO koje su citav rat bile uz Armiju BiH. Mislim konkretno na onaj HVO u sastavu Drugog korpusa Armije BiH. Nije slucajnost da se HVO bas svugdje gdje je imao mogucnost okrenuo protiv BiH. Pragmaticni su bili ti bojovnici.
Anes23
Posts: 77
Joined: 15/05/2010 18:54
Location: Zeljusa kraj Mostara, kupujem Srpsku imovinu
Contact:

#115 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by Anes23 »

Image
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#116 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by osa »

Jazz_Junkie wrote:
felipe kajetano wrote: HVO Usora u sustini nije ni imao puno izbora, prvenstveno zbog cinjenice da su bili izmjesani sa Bosnjacima u omjeru koji im nije isao na ruku, inace da su okolnosti bile drugacije ne sumnjam da bi postupili kao i Zepacki HVO.
I ne samo HVO Usora nego. Po uzoru na HVO Zepce bi postupile i one brigade HVO koje su citav rat bile uz Armiju BiH. Mislim konkretno na onaj HVO u sastavu Drugog korpusa Armije BiH. Nije slucajnost da se HVO bas svugdje gdje je imao mogucnost okrenuo protiv BiH. Pragmaticni su bili ti bojovnici.
tko se protiv koga okrrenuo, onaj tko je prvi počeo borbu i obranu bih ili onaj tko je došao zerka kasnije...
User avatar
star(i)mo
Posts: 11062
Joined: 21/06/2010 14:25

#117 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by star(i)mo »

osa wrote:
Jazz_Junkie wrote:
felipe kajetano wrote: HVO Usora u sustini nije ni imao puno izbora, prvenstveno zbog cinjenice da su bili izmjesani sa Bosnjacima u omjeru koji im nije isao na ruku, inace da su okolnosti bile drugacije ne sumnjam da bi postupili kao i Zepacki HVO.
I ne samo HVO Usora nego. Po uzoru na HVO Zepce bi postupile i one brigade HVO koje su citav rat bile uz Armiju BiH. Mislim konkretno na onaj HVO u sastavu Drugog korpusa Armije BiH. Nije slucajnost da se HVO bas svugdje gdje je imao mogucnost okrenuo protiv BiH. Pragmaticni su bili ti bojovnici.
tko se protiv koga okrrenuo, onaj tko je prvi počeo borbu i obranu bih ili onaj tko je došao zerka kasnije...
:lol:
Ne znam, haj' nam ti reci. Vjerovatno ovi nenaoruzani i gladni. Malo im bilo se borit' sa jednim agresorom pa krenuli na neduzne jedinice 'aVeOa. NA svu srecu su se ovi "obranili" i sacuvali suverenu BiH. :run:
User avatar
karanana
Posts: 47495
Joined: 26/02/2004 00:00

#118 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by karanana »

gledam ovu emisiju "koridor". lisici je svaka druga recenica: ja sam branio sfrj. a kad nije ta onda je: kad nisam mogao odbraniti sfrj, ja sam branio ugrozeni narod.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#119 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by osa »

karanana wrote:gledam ovu emisiju "koridor". lisici je svaka druga recenica: ja sam branio sfrj. a kad nije ta onda je: kad nisam mogao odbraniti sfrj, ja sam branio ugrozeni narod.
koliko kažu da su imali poginulih u bitci za koridor...
User avatar
karanana
Posts: 47495
Joined: 26/02/2004 00:00

#120 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by karanana »

osa wrote:
karanana wrote:gledam ovu emisiju "koridor". lisici je svaka druga recenica: ja sam branio sfrj. a kad nije ta onda je: kad nisam mogao odbraniti sfrj, ja sam branio ugrozeni narod.
koliko kažu da su imali poginulih u bitci za koridor...
slagat cu, ali koliko se sjecam od sinoc, kaze na srpskoj strani nekih 450 cini mi se, a na hrvatskoj (reko je samo hrvatskoj), cini mi se da je rekao 1,600 poginulih i 6000 ranjenih. kaze da je od toga vecina bila pripadnika regularne hv. kaze da je na njihovoj strani ucestvovalo oko 45 hiljada vojnika a da je s druge strane bilo oko 25 hiljada.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#121 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by osa »

karanana wrote:
osa wrote:
karanana wrote:gledam ovu emisiju "koridor". lisici je svaka druga recenica: ja sam branio sfrj. a kad nije ta onda je: kad nisam mogao odbraniti sfrj, ja sam branio ugrozeni narod.
koliko kažu da su imali poginulih u bitci za koridor...
slagat cu, ali koliko se sjecam od sinoc, kaze na srpskoj strani nekih 450 cini mi se, a na hrvatskoj (reko je samo hrvatskoj), cini mi se da je rekao 1,600 poginulih i 6000 ranjenih. kaze da je od toga vecina bila pripadnika regularne hv. kaze da je na njihovoj strani ucestvovalo oko 45 hiljada vojnika a da je s druge strane bilo oko 25 hiljada.
kolike žrtve a posavina prodana, šta tek da smo se potukli, nego spominju li žrtve armije bih u tim borbama, i koliko je vojnika imala....
User avatar
karanana
Posts: 47495
Joined: 26/02/2004 00:00

#122 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by karanana »

prema procjenama demografa ukupni broj poginulih hrvatskih vojnika u ratu 91-95 je oko 8500. cini mi se da je rekao da je od tih 1600 poginulih 1300 regularna hv. dakle, da ti odgovorim na pitanje, oko 300 je lokalnih, dakle tu vjerovatno ima pripadnika armije bih. znaci ti se slazes da je citava velika brigada, preko 20% poginulih od ukupnog broja gubitaka hv u cijelom ratu bilo u ovim akcijama u posavini? fino. ti vjeruj a ja necu. prihvatas da vjerujes samo ono sto tebi odgovara kako bi dokazao nesto i rekao svima da si u pravu. da li tako olako prihvatas i druge price srpskih generala o ratu kako u bih tako i u hrvatskoj? ja licno ne vjerujem da je bilo toliko zrtava u tih par sedmica.

da odgovorim na tvoje drugo pitanje. nije lisica spominjo armiju bih, jeste nekakav major ili sta je vec, spominjo hrvatsko muslimanske snage. eto nadam se da sam ti odgovorio na sva tvoja pitanja kada je u pitanju ovaj veoma poucna emisija.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#123 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by felipe kajetano »

Meni je ta cifra malo preuvelicana, to jeste bio period u kojem je VRS imala najvece gubitke zbog obimnosti operacije al' cisto sumnjam da je broj dostigao 1600 mrtvih i 6000 ranjenih, mozda je uzeta cifra za cijelo vrijeme trajanja rata na koridoru 92-95.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#124 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by osa »

karanana wrote:prema procjenama demografa ukupni broj poginulih hrvatskih vojnika u ratu 91-95 je oko 8500. cini mi se da je rekao da je od tih 1600 poginulih 1300 regularna hv. dakle, da ti odgovorim na pitanje, oko 300 je lokalnih, dakle tu vjerovatno ima pripadnika armije bih. znaci ti se slazes da je citava velika brigada, preko 20% poginulih od ukupnog broja gubitaka hv u cijelom ratu bilo u ovim akcijama u posavini? fino. ti vjeruj a ja necu. prihvatas da vjerujes samo ono sto tebi odgovara kako bi dokazao nesto i rekao svima da si u pravu. da li tako olako prihvatas i druge price srpskih generala o ratu kako u bih tako i u hrvatskoj? ja licno ne vjerujem da je bilo toliko zrtava u tih par sedmica.

da odgovorim na tvoje drugo pitanje. nije lisica spominjo armiju bih, jeste nekakav major ili sta je vec, spominjo hrvatsko muslimanske snage. eto nadam se da sam ti odgovorio na sva tvoja pitanja kada je u pitanju ovaj veoma poucna emisija.
što se tiče podvučenog, nadam se da je šala u pitanju,da je među poginulima bilo bošnjaka to stoji ali da su bili pripadnici armije bih.... što se tiče samih gubitaka, ne navedoh ih ja nego ti , citirajući srpske izvore, da li su oni precizni ne znam, hajde da ne navode precizno hrvatske gubitke, ali svoje, sumnjam, uzmi onda njihovih 450 poginulih, puno za dogovor, previše puno.....
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#125 Re: 22.10.1994.godine Bitka za Doboj

Post by osa »

felipe kajetano wrote:Meni je ta cifra malo preuvelicana, to jeste bio period u kojem je VRS imala najvece gubitke zbog obimnosti operacije al' cisto sumnjam da je broj dostigao 1600 mrtvih i 6000 ranjenih, mozda je uzeta cifra za cijelo vrijeme trajanja rata na koridoru 92-95.
najveći gubici a dogovor u pitanju, šta da se "nismo dogovorili", pa to bi bila klaonica...
Post Reply