Bihać / V Korpus A RBiH

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#101 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by The 51st State »

Warhead, po mom misljenju vise su referili na takticku vrijednost pjesadije arbih nego na to ubacivanje u pozadinu, od kojih je meni da je poznato jedini put uspjesno proslo na Vlasicu.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#102 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by VjecitiStudent »

Warhead wrote: Ovo su vise generalni zakljuci. To sto je neka pojedinacna akcija dozivjela neuspjeh ne znaci da ovo sto je napisano nije tacno.
Koje su to pojedinacne akcije uspjele, osim Vlasica i onoga sto je radio 5. korpus, pa su izvukli ovakav zakljucak?
User avatar
karanana
Posts: 47411
Joined: 26/02/2004 00:00

#103 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

upad zivinickih osa na banjalucki aerodrom u ljeto 92. i unistavanje velikog broja zrakoplova na aerodromu.

- tako pisalo u ljiljanu.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#104 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by BHCluster »

Ka istupamo iz teme onda se i ovo moze rece: kada je skoro citava Krajina oslobodena, i kada je Hum iznad Mostar bio osloboden, onda cijelo podrucije koje sada nazivamo RS moglo je biti oslobodeno u relativno kratkom periodu.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#105 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Liska »

Mislim da je svima jasno da od osvajanja Banja Luke ne bi bilo nista. Svi zaboravljamo da je vojnik koji se nalazi u okruzenju najbolji vojnik jer zna da nema predaje i daje i vise nego sto moze. Srbi su oko Banja Luke imali respektabilne snage, znali su da za Srbiju ne mogu pobjeci, jer ih nitko ne bi ni pustio, i sigurno bi se branili do zadnjega. Banja Luka bi postala novo Sarajevo jer za osvajanje bi se morala rusiti dio po dio, stradali bi civili, prekinuli bi im dovod struje i vode itd, CNN bi izvjestavao o civilima koji ginu u opsadi Armije BiH, HV i HVO-a.
Brdo Hum iznad Mostara nije nikada osvojeno od strane Armije BiH. Pitajte Crne labudove jer oni najbolje znaju kakvu su cijenu platili jer nisu osvojili brdo a uzmaka vise nije bilo. Trebalo se u po bijela dana vratiti kroz teritoriju koju drzi HVO-a, a vecer prije se i ubilo par starijih zena iz Konjica, iz ciste obijesti. Nisu ga osvojili jer da ga jesu osvojili onda bi bile najobicnije budale koje bjeze s osvojenog brda u po bijela dana i spustaju se niz strme litice, pa onda prolaze kroz hrvatsko selo puno civila i vojske, i kad to prodju jos treba pretrcati Bulevar koji ima cetiri vozne trake, da bi se tek tada zaslo u sigurnost D. Mahale. I za svo to vrijeme se nalaze pod puscanom, topnickom i tenkovskom paljbom HVO-a.
User avatar
karanana
Posts: 47411
Joined: 26/02/2004 00:00

#106 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

ja, i ja cujem ovo za osvajanje huma pa mi ne bi jasno. od koga je osvojeno? ne znam ni ja da je armija bih ikad i prisla osvajanju huma. mislim da su na pocetku rata na humu bili cetnici i oni jesu otjerani ako si na to mislio ali u arBiH-HVO ratu, hum nije osvajan. pa s koje bi im strane prisli da osvoje hum kad je i ispod njega sa svih strana bio HVO?
User avatar
madner
Posts: 56807
Joined: 09/08/2004 16:35

#107 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

Ono sto je bitno jeste da je balans snaga vec presao na nasu stranu. Mozda bi mogli zaustaviti 5 i 7 korpus, ali bez intervencije Srbije nisu vise bili u stanju da izvode ofanzive.
Razlog za Srebrenicu (vojnicki dio) bio je da VRS nije imala dovoljno ljudstva da cuva enklave.
User avatar
karanana
Posts: 47411
Joined: 26/02/2004 00:00

#108 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by karanana »

palo bi i gorazde da se rat nastavio
User avatar
madner
Posts: 56807
Joined: 09/08/2004 16:35

#109 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by madner »

karanana wrote:palo bi i gorazde da se rat nastavio
Mozda, ali tesko.
Vidis kako su krpili jedinice za odbranu BL, a linija im je postajala sve duza i duza.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#110 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Liska »

U rujnu 1993 godine pripadnici Crnih labudova su se popeli na Hum, i to preko Bulevara, usli u naselje Kolonija (gdje su ubili pet starih zena iz Konjica) a onda su se jednim malo blazim obronkom popeli na Hum, gdje su likvidirali par pripadnika HVO-a, ne znam jesu li u pitanju trojica ili cetvorica, vise se i ne sjecam. U pitanju su bili pripadnici PZO HVO Mostar. Medjutim, stize pojacanje i ovi ostaju u neobranom grozdju. Vise ne mogu naprijed a s obzirom da nisu iz Mostara prave veliku gresku i odlucuju se povuci istim putem kojim su dosli. S ozbirom da je u isto vrijeme jedna jedinica Armije BiH prodrla djelimicno u naselje Pothum, bilo bi lakse da su se spustili prema tom dijelu jer bi imali djelomicnu zastitu terena, pomoc Armije a maksimalno bi iskoristili nesredjenost u redovima HVO-a, barem u tom dijelu. Tamo gdje su prosli sada su ih cekali spremni, jos je bio dan, tako da su bile lake mete za odstrel i koliko ja znam nijedan se nije vratio sa brda Hum.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#111 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by bach »

Liska wrote:U rujnu 1993 godine pripadnici Crnih labudova su se popeli na Hum, i to preko Bulevara, usli u naselje Kolonija (gdje su ubili pet starih zena iz Konjica) a onda su se jednim malo blazim obronkom popeli na Hum, gdje su likvidirali par pripadnika HVO-a, ne znam jesu li u pitanju trojica ili cetvorica, vise se i ne sjecam. U pitanju su bili pripadnici PZO HVO Mostar. Medjutim, stize pojacanje i ovi ostaju u neobranom grozdju. Vise ne mogu naprijed a s obzirom da nisu iz Mostara prave veliku gresku i odlucuju se povuci istim putem kojim su dosli. S ozbirom da je u isto vrijeme jedna jedinica Armije BiH prodrla djelimicno u naselje Pothum, bilo bi lakse da su se spustili prema tom dijelu jer bi imali djelomicnu zastitu terena, pomoc Armije a maksimalno bi iskoristili nesredjenost u redovima HVO-a, barem u tom dijelu. Tamo gdje su prosli sada su ih cekali spremni, jos je bio dan, tako da su bile lake mete za odstrel i koliko ja znam nijedan se nije vratio sa brda Hum.
Reci mi kako je moguće, čisto vojničkom logikom, da četiri ili pet vojnika ARBiH pređe preko borbene linije, pređe pola Mostara, likvidira civile usput, popnese na strateški važno brdo, te tamo likvidira posadu. Po tvojoj priči, Labudovi nisu imali gubitke dok si išli naprijed.

Je li HVO u Mostaru bio tako slab i neorganizovan ?
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#112 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by revolver amidza »

sayonara wrote:
revolver amidza wrote:probaću ja da napišem koju o ovome,bio sam u 7K armije bih u tim završnim operacijama,.odbrana ključa,oslobođenje s.mosta,..napredovanje prema prijedoru,..da odmah na početku dadnem odgovor pokretaču teme-nije!
ovo što se po forumima plasira je jedan vid mitomanije sa naše strane,.kao 1.5K jeste oslobodio značajan dio teritorije,ali je i sam došao u ozbiljnu krizu kada je vrs napravio kontraofanzivu i bio pred ključem,.tada je na scenu stupio 7K,.te gardijska brigada,crni labudovi i još neke jedinice,,odbranjen je ključ a intenzivno se prebacuju snage armije bih iz ostalih korpusa na to ratište,..onda se odslobađa s.most i odredi armije bih zauzimaju brdo mulež prema prijedoru i izbijaju na pravcu bronzanog majdana što je već banjalučka općina,..u isto vrijeme hv i hvo zauzimaju mrkonjić i penju se na pola manječe te zauzimaju HC bočac,.za mrkonjić je poginuo dozapovjednik 4.gbr andrija matijaš-pauk,.po njemu se nazvala i ta brigada,a na brdu mulež sa naše strane komandant 708.bbr - novi travnik,major rahmmetli osman porić.
armija bih je od b.luke najbliža bila nekih 30-35 km,..a hv oko 20 km,..to što se i armija i hv nalazile relatino blizu b.luke ne znači mnogo,.i četnici su bili negdje i na pola km od sarajeva pa ga nisu uzeli,.šta želim da kažem;b.luka je velik grad 2.po veličini u bih,..razvučen po polju,.zauzeti ga bez izuzetno jake tehnike ,.znač artiljerije i dosta tenkova što realno armija bih nije tada imala dovoljno,.je nemoguće,..u sadejstvu sa hv..moguće ali bi onda prije hv ušla u b.luku nego armija,.armija je u najboljem slučaju mogla zauzeti prijedor,..predpostvka da bi srbi nakon početnog šoka dali žestok otpor za b,luku,.realno imali su i sa čime,.kao što madner napisa,.1.KK vrs je sa svojim najboljim jedinicama pretežno bio na koridoru kao recimo 16.motorizovana,.1.mehanizovana,..i 43.motorizovana prijedorska,..mi smo imali tada naspram sebe 6.sansku-razbijena,.5.kozarska-solidni borci,.4.laka banjalučka,.tako-tako,.i ne sjećam se tačno više čega sve nije bilo naravno uz arkanovce,.dakle vrs je tada već počela da dovlači glavninu svojih snaga na ratišta krajine,.većina njih i jeste bila iz toga kraja,..da se rat produžio ,.vjerovatno bi b.l.pala ali bi to bila veoma teška makljaža sa dosta gubitaka na obe strane,..za b-l. bi okosnicu tu činila hv,.a armija bi prijedor,..sve te priče mogli smo se ušetati u b.luku i to 5.K ..su obične mitomanije,..dakle,..od toga ništa.
Pozdrav ... gdje si ti prije da iz prve ruke ucutkas podrumase koji godinama na forumu mlate o dogovoru i zavjeri o podjeli BiH i zasutavljanju ARBiH na dejtonskoj liniji. Konacno jedan objektivan post o Banja Luci i njenom oslobadjanju. Ja bih samo dodao ... prebacivanjem jedinica iz drugih dijelova BiH u Krajinu slabila se i odbrana tih gradova, te je i na to trebalo misliti
hvala,pozdrav također.ovo što sam napisao su moje impresije o navedenoj temi,a svakako da je vrs kalkulisao sa tom gore stvri,.njima je koridor bio najbitniji,ali on je imao značaj samo zbog banjaluke i okoline,u slučaju gubitka iste,čemu onda koridor?,..svakako da im je također bilo bitno brčko i doboj,.jer su i tamo imali dosta jake vojne snage koje bi morali "odliti" za banjaluku,.ali to se inako ne može znati,sve ostaje na nivou pretpostavki.
p.s. nekada navratim na forum,nemam baš previše vremena a ni živaca da pojednine teoretičare ubjeđujem i sl.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#113 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by fixer »

pricao sam s covjekom koji je bio u hvo-u, i on je sa nekom bojnom bio nadomak banja luke. kazu da su slusali radio banja luka i da je po citav dan samo pustan apel ljudima da ne iseljavaju grad. kaze da je akcija bila pomno isplanirana, postavljeno 7 pontonskih mostova, da je samo politika spasila sami napad na banja luku. tvrdi da su najveci otpor imali u mrkonjic gradu. tu su bili veliki sukobi, a taj sto je poginuo je bio komadant 4 gardijske (artiljerijskih jedinica) koji je poginuo prilikom pogotka u najistaknutiji tenk.kaze da je ta 4 gardijska bila "najbolja vojska na svijetu".takvu disciplinu nikad nije vidio, a vodio ih je neki 26-27 star,najmladji zapovjednik.
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#114 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Warhead »

The 51st State wrote:Warhead, po mom misljenju vise su referili na takticku vrijednost pjesadije arbih nego na to ubacivanje u pozadinu, od kojih je meni da je poznato jedini put uspjesno proslo na Vlasicu.
Cim govorimo o diverzantskim grupama onda je jasno da je vise rijec o taktickim operacijama. Medjutim, ovdje je rijec o taktici koja je najcesce bila sastavni dio operativnih akcija. Evo sta kazu analiticari u dijelu koji se odnosi na ustroj ARBiH tokom 1995 godine:
"The ARBIH also actively developed its special operation elements, which since 1994 had played a vital role as storm troops, inflitrating ahead of offensives to create brekathroughs from the main forces. These "reconnaissance-sabotage" forces were employed to inflitrate enemy positions and generally to disrupt enemy operations. Their purpose was to offset the VRS superiority in command and control and heavy weapons by hitting opposing command posts, communications, and artillery forward observation posts. The ARBiH high command embedded this doctrine in the force structure by establishing a recon-sabotage battalion at the corps echelon and a company within each brigade. By 1995 many battalions even had organic recon-sabotage platoons, an idication of how the ARBiH had evolved organizationally". pg. 284
Tokom opisa pojedinih operacija spominje se upotreba ovakvih grupa. Tako se npr. navodi da su u borbama protiv HVO snaga u toku operacije "Neretva 93" ove izvidjacko diverzantske grupe stvorile znatnu pometnju juzno od Mostara, operirajuci iza linija HVO-a i izvodeci zasjede i diverzantske akcije.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#115 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by kv99 »

VjecitiStudent wrote:
Warhead wrote: Ovo su vise generalni zakljuci. To sto je neka pojedinacna akcija dozivjela neuspjeh ne znaci da ovo sto je napisano nije tacno.
Koje su to pojedinacne akcije uspjele, osim Vlasica i onoga sto je radio 5. korpus, pa su izvukli ovakav zakljucak?
Operacija "Krug " oko Gorazda 1992, operacija " Munja" kod Buzima 1992, operacije na Treskavici 94-95 itd a pogledaj i ove dokumente pa ces vidjeti sta cetnici pisu kako im je bilo oko Donjeg Vakufa 1994, dokumenti br 254-261( ako nemas vremena da procitas sve jer se radi o 3 cetnicke brigade barem br 255 ) kad su se jedinice 7 Korpusa ubacile cetnicima iza ledza , to nisu bilo samo malene IDV grupe vec citavi bataljoni. Sve napismeno i sve u detalje, imena, polozaji, koliko je bilo na liniji od ljudstva pa do metaka, a za one koji tvrde da je sve sto je zauzeto bilo "prodato " koliko je poginulih i izgubljenog MTS-a i sta su sve radili da vrate linije.

http://www.slobodanpraljak.com/RAT_U_BIH6.html
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#116 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Hrast »

Warhead wrote:
Po mom misljenju, da se nastavilo, moglo se uzeti Prijedor i Bosanski Novi. To sto se ne spominje u ovoj jako dobroj analizi gore postiranoj, je moral, a koji je bio jako bitan.... Moral boraca ARBiH je bio na samom vrhu, jedino usporediv sa 92´, a i daleko bolji od tada, dok je moral cetnika bio na samom dnu.... Moral vojnika je izuzetno bitan.
Ovo je tacno. Iako moral ARBiH nisu direktno spomenuli ovdje u ovom poglavlju, na mnogim drugim mjestima jesu. Stavise istaknuto je da je visok moral bio jedna od kljucnih stvari za uspjeh ARBiH dok je istovremeno to bio veliki problem u VRS.

Inace po autorima strateske prednosti koje je imala ARBIH su:

1) moral,
2) kvantitet i veliki ljudski resursi (manpower),
3) izuzetno sofisticirane taktike inflitracije diverzantskih grupa u pozadinu neprijatelja.

Osnovni nedostaci za ARBiH:

1) nedostatak tehnike - posebno teske artiljerije (navode da je ARBiH bila u sustini armija lake pjesadije),
2) nedostatak velike mobilnosti (kao direktna posljedica nedostatka tehnike),
3) nedostatak kvalitetnog komandnog kadra na operativnom nivou.

Sto se tice VRS prednosti su:

1) tehnika,
2) kvalitetniji komandni kadar na operativnom nivou.

Nedostaci VRS:

1) Kvantitet - nedostatak ljudskih resursa i teskoce odrzavanja siroke linje fronta sa postojecim brojem vojnika (posebno nedostatak znacajnije rezerve),
2) veoma slab kvalitet i moral pjesadije koja je cuvala prve linije (frontline infrantry).

Generalno, autori isticu i jednu bitnu stvar a to je da je vrijeme radilo protiv VRS a u korist ARBiH. Otprilike to znaci da se prednost VRS u tehnici i komandnom kadru u odnosu na ARBiH polako topila, a istovremeno se faktor brojnosti ljudskih resursa nije popravljao, sto je za VRS bio veliki problem. Autori tvrde da iako je VRS cesto uspjesno odbijala mnogobrojne napade ARBiH na raznim sektorima, gubici koje je trpila u tim borbama su bili ipak znatni, a ljudstvo za popunu nije bilo lako naci. Za razliku od VRS, ARBiH je mogla priustiti vece gubitke u ljudstvu pa su cak i porazi u pojedinacnim bitkama vodili strateskoj pobjedi kroz slabljenje i trosenje VRS u dugom roku. Skupa strategija, ali u datim uslovima jedina koja je mogla dati (a i davala) je rezultate.
Pitanje:

Zbog cega je VRS bila brojcano slabija? Nekako mi to nije jasno jer je prije rata u BiH zivilo 44 % Muslimana, tj. Bosnjaka, a nesto preko 33% Srba. Kad je rat poceo dosta Muslimana su protjerani i zavrsili u zemljama sirom svijeta. Ta cinjenica, i veliki ljudski gubici (ubijeni i internirani civili) je morala dovesti do nekog izjednacenja u tom pogledu, zar ne? A tu su jos i razni dobrovoljci iz Srbije i CGe.

Jedino ako je je istina da Srbi do kraja rata nisu izvrsili opstu mobilizaciju onda ta spika o kvantitetu ima smisla. Ali onda se moramo zapitati kako bi situacija izgledala da su Srbi pod pritiskom koji je nastao krajem 95. izvrsili opstu mobilizaciju?
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#117 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Hrast »

karanana wrote:palo bi i gorazde da se rat nastavio
Najvjerovatnije! Znam to iz prve ruke posto mi je gotovo sva rodbina tamo provela rat. Jes da su razoruzali ukrajinski bataljon Unprofora, pa na taj nacin poboljsali situaciju (Britanci dali jedan dio MTSa pa su ih ostavili na miru), jes da su bili brojniji, organizovaniji i bolje naoruzani nego Srebrenicani, jes da su nakon Srebrenice i Zepe bili spremni pruziti zestok otpor pa se to sve gotovo nabilo u one zgrade u centru grada (Srebrenica toga nema), ali na kraju krajeva se grad realno gledano vise nije mogao odbraniti u slucaju da Srbi, vodjeni Ratkom Mladicem, izvrse odlucan napad kao na Srebrenicu.
mirza11
Posts: 167
Joined: 21/01/2009 00:42

#118 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by mirza11 »

Naravno, u politici se uvijek kalkulise ali na nekim drugim temama na kojima se spominjala Banja Luka pojedini diskutanti su stvari postavljali tako da smo mogli usetati u grad samo da je bilo politicke volje, a to sto nismo pripisivali su izdaji politickog vrha na celu sa A. Izetbegovicem koji je bio agent KOS-a i sl. Prvi put da cujem nekog od direktnih sudionika oslobadjanja Krajine i drago mi je sto stvari gledas realno i sto od tebe cujemo da tamo nije bilo nimalo jednostavno. A ovi "teoreticari" i generali u miru nek nastave svoj posao. Pozdrav

Da ti nisi mozda skriveni agent CIE,moramo paziti sta govorimo,uljezi su medju nama,ja ti toplo preporucujem da se ne zamaras politikom jer je ocigledno da tvoje poznavanje doseze clancima sa interneta i nekih nebuloznih izjava nacionalista,a rekreacije radi procitaj koju knjigu od Vojislava Seselja................ :D
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#119 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Warhead »

Hrast wrote: Pitanje:

Zbog cega je VRS bila brojcano slabija? Nekako mi to nije jasno jer je prije rata u BiH zivilo 44 % Muslimana, tj. Bosnjaka, a nesto preko 33% Srba. Kad je rat poceo dosta Muslimana su protjerani i zavrsili u zemljama sirom svijeta. Ta cinjenica, i veliki ljudski gubici (ubijeni i internirani civili) je morala dovesti do nekog izjednacenja u tom pogledu, zar ne? A tu su jos i razni dobrovoljci iz Srbije i CGe.

Jedino ako je je istina da Srbi do kraja rata nisu izvrsili opstu mobilizaciju onda ta spika o kvantitetu ima smisla. Ali onda se moramo zapitati kako bi situacija izgledala da su Srbi pod pritiskom koji je nastao krajem 95. izvrsili opstu mobilizaciju?
Kako kazu, ljudstvo je za VRS i VRSK bio "neverending" problem. Karadzic je 28. jula 1995. proglasio ratno stanje u RS kako bi omogucio da se mobilizira sto se jos mobilizirati moze. Medjutim, do tada je VRS vec bila mobilizirala najveci dio ljudskih potencijala. Kako god, vec u 1994. godini VRS se u znatnoj mjeri oslanjao na popunu jedinica sa, kako kazu, "overaged" rezervistima i nedovoljno treniranim regrutima. Kao jedan od problema (osim gubitaka koje do tada VRS pretrpio navodi se i veliki stepen dezertiranja (pg. 222). Npr. ARBiH je na pocetku 1995 imala na raspolaganju oko 230.000 ljudi sa kojima je mogla popuniti 120 manevarskih brigada (pg. 283). U jednom drugom izvoru navodi se da je u junu 1994 ARBiH bila daleko najmnogoljudnija sila u BiH sa oko 110.000 boraca i 100.000 ljudi u rezervi. Istovremeno za VRS se procjenjuje da je imala 80.000 ljudi, a za HVO 50.000.

E sad uzmi u obzir i sirinu fronta, velicinu i oblik teritorije koju je VRS morao da pokriva i jasno je da su imali problem. Sve ovo je determinisalo da VRS primjenjuje i odgovarajucu vojnu doktrinu kako bi neutralizirala brojcanu nadmoc ARBiH i kako bi mogla pokrivati siroku liniju fronta (odnosno braniti teritorije BiH koje su zauzeli tokom 1992 i 1993).

Sto se tice pomoci iz Srbije ona nije bila bas toliko izdasna u ljudstvu koliko u ostaloj logistici. Jedinice koje su bile angazovane tokom rata u BiH su bile uglavnom specijalne jedinice VJ i to elementi 63 zracnodesantne brigade (tzv. niski specijalci) i elementi 72 brigade za specijalne namjene (nikada kompletne brigade). Pored ovoga RDB/MUP je slao jedinicu za specijalne namjene Crvene beretke (Frenki Simatovic), pojedinacne regionalne specijalne jedinice MUP-a (ne navode koje) i srpsku dobrovoljacku gardu (Arkan) koji su takodje bili pod kontrolom MUP-a. Npr. tokom ofanzive na Bihac krajem 1994 (kada je istovremeno angazovan najveci dio ovih snaga) procjenjuje se da je u svim ovim jedinicama tokom te ofanzive bilo angazovano izmedju 500-1000 ljudi sto nije predstavljalo neki odlucujuci faktor na liniji fronta koja se protezala na oko 1000 km. Kad uzmemo u obzir da je HV znao usetati u BiH sa po par kompletnih gardijskih brigada to i nije bas nesto.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#120 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Liska »

bach wrote:
Liska wrote:U rujnu 1993 godine pripadnici Crnih labudova su se popeli na Hum, i to preko Bulevara, usli u naselje Kolonija (gdje su ubili pet starih zena iz Konjica) a onda su se jednim malo blazim obronkom popeli na Hum, gdje su likvidirali par pripadnika HVO-a, ne znam jesu li u pitanju trojica ili cetvorica, vise se i ne sjecam. U pitanju su bili pripadnici PZO HVO Mostar. Medjutim, stize pojacanje i ovi ostaju u neobranom grozdju. Vise ne mogu naprijed a s obzirom da nisu iz Mostara prave veliku gresku i odlucuju se povuci istim putem kojim su dosli. S ozbirom da je u isto vrijeme jedna jedinica Armije BiH prodrla djelimicno u naselje Pothum, bilo bi lakse da su se spustili prema tom dijelu jer bi imali djelomicnu zastitu terena, pomoc Armije a maksimalno bi iskoristili nesredjenost u redovima HVO-a, barem u tom dijelu. Tamo gdje su prosli sada su ih cekali spremni, jos je bio dan, tako da su bile lake mete za odstrel i koliko ja znam nijedan se nije vratio sa brda Hum.
Reci mi kako je moguće, čisto vojničkom logikom, da četiri ili pet vojnika ARBiH pređe preko borbene linije, pređe pola Mostara, likvidira civile usput, popnese na strateški važno brdo, te tamo likvidira posadu. Po tvojoj priči, Labudovi nisu imali gubitke dok si išli naprijed.

Je li HVO u Mostaru bio tako slab i neorganizovan ?
Svatko tko je bio zna da se svugdje moze probiti ili proci ali to je tek dio obavljenog posla. Tamo gdje dodjes treba uspostaviti liniju i ako to ne uradis imas probleme. Nisu u pitanju petorica ljudi nego malo vise. Plan Armije je bio ovladati Humom ali ovladavanje Humom bez ovladavanja naseljom Pothum je bez smisla. Armija BiH je prosla u Pothum ali nije ovladala naseljem kao ni padinama Huma i time su ove ostavili u nemogucoj poziciji. Nisu definirali linije povlacenja ili jednostavno sto uraditi ako stvari krenu lose. Za dva dana je HVO istjerao Armiju i iz Pothuma i stvari su se vratile na pocetak. Sto se tice organizacije HVO nije bio nesto sjajno organiziran, sve je ovisilo od jedinice do jedinice, otprilike na istom nivou kao i snage Armije. Kad udare specijalci uvijek se probije, ali kad dodje pojacanje specijalci moraju bjezati glavom bez obzira.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#121 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Hrast »

Warhead wrote:
Hrast wrote: Pitanje:

Zbog cega je VRS bila brojcano slabija? Nekako mi to nije jasno jer je prije rata u BiH zivilo 44 % Muslimana, tj. Bosnjaka, a nesto preko 33% Srba. Kad je rat poceo dosta Muslimana su protjerani i zavrsili u zemljama sirom svijeta. Ta cinjenica, i veliki ljudski gubici (ubijeni i internirani civili) je morala dovesti do nekog izjednacenja u tom pogledu, zar ne? A tu su jos i razni dobrovoljci iz Srbije i CGe.

Jedino ako je je istina da Srbi do kraja rata nisu izvrsili opstu mobilizaciju onda ta spika o kvantitetu ima smisla. Ali onda se moramo zapitati kako bi situacija izgledala da su Srbi pod pritiskom koji je nastao krajem 95. izvrsili opstu mobilizaciju?
Kako kazu, ljudstvo je za VRS i VRSK bio "neverending" problem. Karadzic je 28. jula 1995. proglasio ratno stanje u RS kako bi omogucio da se mobilizira sto se jos mobilizirati moze. Medjutim, do tada je VRS vec bila mobilizirala najveci dio ljudskih potencijala. Kako god, vec u 1994. godini VRS se u znatnoj mjeri oslanjao na popunu jedinica sa, kako kazu, "overaged" rezervistima i nedovoljno treniranim regrutima. Kao jedan od problema (osim gubitaka koje do tada VRS pretrpio navodi se i veliki stepen dezertiranja (pg. 222). Npr. ARBiH je na pocetku 1995 imala na raspolaganju oko 230.000 ljudi sa kojima je mogla popuniti 120 manevarskih brigada (pg. 283). U jednom drugom izvoru navodi se da je u junu 1994 ARBiH bila daleko najmnogoljudnija sila u BiH sa oko 110.000 boraca i 100.000 ljudi u rezervi. Istovremeno za VRS se procjenjuje da je imala 80.000 ljudi, a za HVO 50.000.

E sad uzmi u obzir i sirinu fronta, velicinu i oblik teritorije koju je VRS morao da pokriva i jasno je da su imali problem. Sve ovo je determinisalo da VRS primjenjuje i odgovarajucu vojnu doktrinu kako bi neutralizirala brojcanu nadmoc ARBiH i kako bi mogla pokrivati siroku liniju fronta (odnosno braniti teritorije BiH koje su zauzeli tokom 1992 i 1993).

Sto se tice pomoci iz Srbije ona nije bila bas toliko izdasna u ljudstvu koliko u ostaloj logistici. Jedinice koje su bile angazovane tokom rata u BiH su bile uglavnom specijalne jedinice VJ i to elementi 63 zracnodesantne brigade (tzv. niski specijalci) i elementi 72 brigade za specijalne namjene (nikada kompletne brigade). Pored ovoga RDB/MUP je slao jedinicu za specijalne namjene Crvene beretke (Frenki Simatovic), pojedinacne regionalne specijalne jedinice MUP-a (ne navode koje) i srpsku dobrovoljacku gardu (Arkan) koji su takodje bili pod kontrolom MUP-a. Npr. tokom ofanzive na Bihac krajem 1994 (kada je istovremeno angazovan najveci dio ovih snaga) procjenjuje se da je u svim ovim jedinicama tokom te ofanzive bilo angazovano izmedju 500-1000 ljudi sto nije predstavljalo neki odlucujuci faktor na liniji fronta koja se protezala na oko 1000 km. Kad uzmemo u obzir da je HV znao usetati u BiH sa po par kompletnih gardijskih brigada to i nije bas nesto.
Osim nekih pojedinosti mi je u globalu poznato sve to sto kazes. Ipak mi jos uvjek nije jasno zbog cega su Srbi u BiH imali tolike probleme u ljudstvu - nisu imali ni priblizno toliko izbjeglih i protjeranih ljudi kao Bosnjaci, a i gubitci ARBiH su bili visi od gubitaka VRSa (ako cemo po IDC-u). Eto, kazes da je Karadzic izvrsio opstu mobilizaciju 95. godine, a da mu ista nije mnogo pomogla, samo zasto? Moze li biti da su i Srbi iz BiH imali mnogo ljudi u izbjeglistvu, po Srbiji, Crnoj Gori i sire? Jedino se na taj nacin da objasniti tolika brojcana nadmocnost ARBiH. Ali mozda i cinjenicom da je u nas slabo ko radio dok su na tadasnjem od Srba drzanom POT-u radile mnoge fabrike - ali opet, imali su opstu mobilizaciju koja po tvojim rijecima nije mnogo promjenila situaciju. Ustvari ne znam, samo spekulisem.
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#122 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Warhead »

Hrast wrote:
Warhead wrote:
Hrast wrote: Pitanje:

Zbog cega je VRS bila brojcano slabija? Nekako mi to nije jasno jer je prije rata u BiH zivilo 44 % Muslimana, tj. Bosnjaka, a nesto preko 33% Srba. Kad je rat poceo dosta Muslimana su protjerani i zavrsili u zemljama sirom svijeta. Ta cinjenica, i veliki ljudski gubici (ubijeni i internirani civili) je morala dovesti do nekog izjednacenja u tom pogledu, zar ne? A tu su jos i razni dobrovoljci iz Srbije i CGe.

Jedino ako je je istina da Srbi do kraja rata nisu izvrsili opstu mobilizaciju onda ta spika o kvantitetu ima smisla. Ali onda se moramo zapitati kako bi situacija izgledala da su Srbi pod pritiskom koji je nastao krajem 95. izvrsili opstu mobilizaciju?
Kako kazu, ljudstvo je za VRS i VRSK bio "neverending" problem. Karadzic je 28. jula 1995. proglasio ratno stanje u RS kako bi omogucio da se mobilizira sto se jos mobilizirati moze. Medjutim, do tada je VRS vec bila mobilizirala najveci dio ljudskih potencijala. Kako god, vec u 1994. godini VRS se u znatnoj mjeri oslanjao na popunu jedinica sa, kako kazu, "overaged" rezervistima i nedovoljno treniranim regrutima. Kao jedan od problema (osim gubitaka koje do tada VRS pretrpio navodi se i veliki stepen dezertiranja (pg. 222). Npr. ARBiH je na pocetku 1995 imala na raspolaganju oko 230.000 ljudi sa kojima je mogla popuniti 120 manevarskih brigada (pg. 283). U jednom drugom izvoru navodi se da je u junu 1994 ARBiH bila daleko najmnogoljudnija sila u BiH sa oko 110.000 boraca i 100.000 ljudi u rezervi. Istovremeno za VRS se procjenjuje da je imala 80.000 ljudi, a za HVO 50.000.

E sad uzmi u obzir i sirinu fronta, velicinu i oblik teritorije koju je VRS morao da pokriva i jasno je da su imali problem. Sve ovo je determinisalo da VRS primjenjuje i odgovarajucu vojnu doktrinu kako bi neutralizirala brojcanu nadmoc ARBiH i kako bi mogla pokrivati siroku liniju fronta (odnosno braniti teritorije BiH koje su zauzeli tokom 1992 i 1993).

Sto se tice pomoci iz Srbije ona nije bila bas toliko izdasna u ljudstvu koliko u ostaloj logistici. Jedinice koje su bile angazovane tokom rata u BiH su bile uglavnom specijalne jedinice VJ i to elementi 63 zracnodesantne brigade (tzv. niski specijalci) i elementi 72 brigade za specijalne namjene (nikada kompletne brigade). Pored ovoga RDB/MUP je slao jedinicu za specijalne namjene Crvene beretke (Frenki Simatovic), pojedinacne regionalne specijalne jedinice MUP-a (ne navode koje) i srpsku dobrovoljacku gardu (Arkan) koji su takodje bili pod kontrolom MUP-a. Npr. tokom ofanzive na Bihac krajem 1994 (kada je istovremeno angazovan najveci dio ovih snaga) procjenjuje se da je u svim ovim jedinicama tokom te ofanzive bilo angazovano izmedju 500-1000 ljudi sto nije predstavljalo neki odlucujuci faktor na liniji fronta koja se protezala na oko 1000 km. Kad uzmemo u obzir da je HV znao usetati u BiH sa po par kompletnih gardijskih brigada to i nije bas nesto.
Osim nekih pojedinosti mi je u globalu poznato sve to sto kazes. Ipak mi jos uvjek nije jasno zbog cega su Srbi u BiH imali tolike probleme u ljudstvu - nisu imali ni priblizno toliko izbjeglih i protjeranih ljudi kao Bosnjaci, a i gubitci ARBiH su bili visi od gubitaka VRSa (ako cemo po IDC-u). Eto, kazes da je Karadzic izvrsio opstu mobilizaciju 95. godine, a da mu ista nije mnogo pomogla, samo zasto? Moze li biti da su i Srbi iz BiH imali mnogo ljudi u izbjeglistvu, po Srbiji, Crnoj Gori i sire? Jedino se na taj nacin da objasniti tolika brojcana nadmocnost ARBiH. Ali mozda i cinjenicom da je u nas slabo ko radio dok su na tadasnjem od Srba drzanom POT-u radile mnoge fabrike - ali opet, imali su opstu mobilizaciju koja po tvojim rijecima nije mnogo promjenila situaciju. Ustvari ne znam, samo spekulisem.
Vjerovatno je da su mnogi Srbi isto zavrsili vani ili u Srbiji. Jedan dio srpske populacije je ostao na teritoriji pod kontrolom ARBiH posebno u vecim gradovima. Sto se tice protjeranih Bosnjaka, mislim da je ipak najveci dio protjeranih zavrsio na teritoriji pod kontrolom ARBiH. Takodje, znatan odliv bosnjackih izbjeglica se desio i nakon rata, nisu svi otisli vani tokom rata. Stavise, kad se rat zahuktao Bosnjacima je najteze bilo izaci. Dosta vojno sposobnih su iz Hrvatske deportovali nazad i sl. Vjerovatno je Srbima iz RS-a preko Srbije bilo znatno lakse izaci vani, nego Bosnjacima sa one teritorije koja je kontrolisala ARBiH. Ovo su neka moja razmisljanja koja ne moraju biti tacna.

Ipak iz ove analize koju je uradila CIA i koju sam navodio u prethodnim postovima se vidi da je nedostatak ljudstva za VRS bio akutni problem i to se pominje na vise mjesta. Takodje spominje se i sukob na relaciji politcki vrh RS (Karadzic i SDS) - vojni vrh (Mladic). Vojni vrh je uvidjao da se balans snaga nepovoljno razvija za njih, cak i prije ovih zavrsnih ofanziva ARBiH i HV/HVO snaga. U tom smislu su trazili da se zakljuci neki mir i da se okonca rat. Za detaljnije uvide u neke stvari autori upucuju u dodatke u drugom tomu studije koji na zalost nemam. Inace, procitao sam dosta toga u vezi rata u BiH, ali ova studija mi se cini najobjektivnijom i najdetaljnijom kada su u pitanju vojne operacije i vojne stvari. Imaju i detaljne karte sa pregledom operacija i rasporedom snaga. Uglavnom, stice se dojam da su Ameri imali sve u malom prstu kad je rijec o pregledu situacije na terenu.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#123 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Hrast »

Vjerovatno je da su mnogi Srbi isto zavrsili vani ili u Srbiji. Jedan dio srpske populacije je ostao na teritoriji pod kontrolom ARBiH posebno u vecim gradovima. Sto se tice protjeranih Bosnjaka, mislim da je ipak najveci dio protjeranih zavrsio na teritoriji pod kontrolom ARBiH. Takodje, znatan odliv bosnjackih izbjeglica se desio i nakon rata, nisu svi otisli vani tokom rata. Stavise, kad se rat zahuktao Bosnjacima je najteze bilo izaci. Dosta vojno sposobnih su iz Hrvatske deportovali nazad i sl. Vjerovatno je Srbima iz RS-a preko Srbije bilo znatno lakse izaci vani, nego Bosnjacima sa one teritorije koja je kontrolisala ARBiH. Ovo su neka moja razmisljanja koja ne moraju biti tacna.

Ipak iz ove analize koju je uradila CIA i koju sam navodio u prethodnim postovima se vidi da je nedostatak ljudstva za VRS bio akutni problem i to se pominje na vise mjesta. Takodje spominje se i sukob na relaciji politcki vrh RS (Karadzic i SDS) - vojni vrh (Mladic). Vojni vrh je uvidjao da se balans snaga nepovoljno razvija za njih, cak i prije ovih zavrsnih ofanziva ARBiH i HV/HVO snaga. U tom smislu su trazili da se zakljuci neki mir i da se okonca rat. Za detaljnije uvide u neke stvari autori upucuju u dodatke u drugom tomu studije koji na zalost nemam. Inace, procitao sam dosta toga u vezi rata u BiH, ali ova studija mi se cini najobjektivnijom i najdetaljnijom kada su u pitanju vojne operacije i vojne stvari. Imaju i detaljne karte sa pregledom operacija i rasporedom snaga. Uglavnom, stice se dojam da su Ameri imali sve u malom prstu kad je rijec o pregledu situacije na terenu.
Pa da, to i meni zvuci najlogicnije. Samo trebali bi imati tacne podakte o broju izbjeglica, i nasih i srpskih, da bi mogli povuci finalne zakljucke. Znam naravno da je za Srbe ljudstvo bilo najveci problem. Kompenzirali su tu slabost sa manje vise elitnim, motorizovanim brigadama koje su sa lakocom i velikom brzinom prebacivali s jednog kraja ratista na drugi.

E sad zamisli da se Srbija ukljucila aktivno u rat sa svojih 7 miliona stanovnika.

Inace, ovo sto si postirao je super, samo steta sto je na engleskom. Mnogo sam se namucio da bih shvatio neke detalje i jos uvjek nisam uspio da ukapiram sve. Da li je ta knjiga mozda prevedena na njemacki?

Pogotovo ova analiza slabosti pojedinih vojski na kraju je interesantna. Shvatio sam ovo o Hrvatima..kao imali su dobre jurisne formacije koje su bile gotovo nezaustavljive, rezerva i odbrana je bila slabija. ARBiH: dobre interventne jedinice, diverzanti, visok moral, ali manjci u tehnici i u oficirskom kadru (na visem nivou). Samo ovo o VRSu nisam bas shvatio. Sta kazu tacno? Mozes li to mozda detaljnije prevesti? Ovaj zadnji odlomak.
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#124 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Warhead »

Hrast wrote:
Pa da, to i meni zvuci najlogicnije. Samo trebali bi imati tacne podakte o broju izbjeglica, i nasih i srpskih, da bi mogli povuci finalne zakljucke. Znam naravno da je za Srbe ljudstvo bilo najveci problem. Kompenzirali su tu slabost sa manje vise elitnim, motorizovanim brigadama koje su sa lakocom i velikom brzinom prebacivali s jednog kraja ratista na drugi.

E sad zamisli da se Srbija ukljucila aktivno u rat sa svojih 7 miliona stanovnika.
Mislim da bi to ponovo potpuno preokrenulo situaciju u korist Srba. Bez ikakve sumnje.
Inace, ovo sto si postirao je super, samo steta sto je na engleskom. Mnogo sam se namucio da bih shvatio neke detalje i jos uvjek nisam uspio da ukapiram sve. Da li je ta knjiga mozda prevedena na njemacki?
Zao mi je sto je na engleskom s obzirom da je za dosta ljudi problem da razumiju sto je napisano. Ne znam, nisam siguran za njemacki prevod. Knjigu vec odavno preko Amazona ne mozes naruciti ni na engleskom. I ja sam do ovog primjerka sto imam dosao sasvim slucajno. Volio bih da imam i vol. II, ali nemam pojma ima li se to u Sarajevu gdje uzeti, bar da se kopira.
Pogotovo ova analiza slabosti pojedinih vojski na kraju je interesantna. Shvatio sam ovo o Hrvatima..kao imali su dobre jurisne formacije koje su bile gotovo nezaustavljive, rezerva i odbrana je bila slabija. ARBiH: dobre interventne jedinice, diverzanti, visok moral, ali manjci u tehnici i u oficirskom kadru (na visem nivou).
Sto se tice oficirskog kadra u ARBiH koliko sam ja mogao izvuci zakljucak, ova primjedba se najvise odnosi na neki, nazovimo ga, srednji (operativni) nivo komandovanja (komande brigada i sl.). Za komadante korpusa, nisu imali nekih posebnih primjedbi, a posebno ih se dojmio 5 korpus i gen. Dudakovic. Stavise, iznenadilo me i da su o Delicu pohvalno govorili.
Samo ovo o VRSu nisam bas shvatio. Sta kazu tacno? Mozes li to mozda detaljnije prevesti? Ovaj zadnji odlomak

Vjerovatno mislis na predzadnji odlomak, jer se u zadnjem raspravlja je li ARBiH i HV/HVO mogao uzeti Banja Luku ili ne. Dakle, u predzadnjem odlomku kazu da je glavni stab VRS-a pokazao veliku sposobnost u upravljanju ogranicenim brojem formacija. Otprilike kazu da sposobnost premjestanja nekoliko velikih formacija preko pola BiH, uprkos steti koju je pretrpila struktura komandovanja i kontrole tokom NATO zracne kampanje, predstavlja nesumnjivi trijumf vjestine i profesionalnosti glavnog staba VRS. Takodjer, sposobnost da izvode kontranapade krajem rata pokazuje da je VRS jos uvijek bila jaka, narocito u odnosu na ARBiH.

Medjutim, kljucne greske koje su napravili tokom zadnje kampanje ogledaju se u losem rasporedu jedinica buduci da su najjace snage rasporedili prema 5. i 7. korpusu ARBiH umjesto prema HV/HVO jedinicama koje su predstavljale vecu prijetnju (misli se na gradijske brigade). Takodjer, nisu imali srece sa 2. krajiskim korupusom koji je bio okrenut ka 5. korpusu ARBiH i koji mu nije mogao parirati, sto ih je na kraju kostalo Sanskog Mosta. Na kraju kazu da je VRS jednostavno bila suocena sa mnogo podjednako vaznih prioriteta sirom BiH, tako da glavni stab VRS vise nije bio u stanju da se fokusira samo na jedno podrucije. To je ona prica oko nedostaka znacajnijih strateskih rezervi. Kad pukne na jednom dijelu, lako je bilo prebaciti elitne rezervne jedinice da prave kontranapade i zacepe "rupu". Medjutim, vise rupa istovremeno nisu mogli krpiti. Treba imati u vidu da su tu negdje sa ovim desavanjima u Krajini isle i borbe za Vozucu i Ozren.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#125 Re: 5. korpus pred Banja Lukom

Post by Hrast »

Warhead wrote:
Hrast wrote:
Pa da, to i meni zvuci najlogicnije. Samo trebali bi imati tacne podakte o broju izbjeglica, i nasih i srpskih, da bi mogli povuci finalne zakljucke. Znam naravno da je za Srbe ljudstvo bilo najveci problem. Kompenzirali su tu slabost sa manje vise elitnim, motorizovanim brigadama koje su sa lakocom i velikom brzinom prebacivali s jednog kraja ratista na drugi.

E sad zamisli da se Srbija ukljucila aktivno u rat sa svojih 7 miliona stanovnika.
Mislim da bi to ponovo potpuno preokrenulo situaciju u korist Srba. Bez ikakve sumnje.
Inace, ovo sto si postirao je super, samo steta sto je na engleskom. Mnogo sam se namucio da bih shvatio neke detalje i jos uvjek nisam uspio da ukapiram sve. Da li je ta knjiga mozda prevedena na njemacki?
Zao mi je sto je na engleskom s obzirom da je za dosta ljudi problem da razumiju sto je napisano. Ne znam, nisam siguran za njemacki prevod. Knjigu vec odavno preko Amazona ne mozes naruciti ni na engleskom. I ja sam do ovog primjerka sto imam dosao sasvim slucajno. Volio bih da imam i vol. II, ali nemam pojma ima li se to u Sarajevu gdje uzeti, bar da se kopira.
Pogotovo ova analiza slabosti pojedinih vojski na kraju je interesantna. Shvatio sam ovo o Hrvatima..kao imali su dobre jurisne formacije koje su bile gotovo nezaustavljive, rezerva i odbrana je bila slabija. ARBiH: dobre interventne jedinice, diverzanti, visok moral, ali manjci u tehnici i u oficirskom kadru (na visem nivou).
Sto se tice oficirskog kadra u ARBiH koliko sam ja mogao izvuci zakljucak, ova primjedba se najvise odnosi na neki, nazovimo ga, srednji (operativni) nivo komandovanja (komande brigada i sl.). Za komadante korpusa, nisu imali nekih posebnih primjedbi, a posebno ih se dojmio 5 korpus i gen. Dudakovic. Stavise, iznenadilo me i da su o Delicu pohvalno govorili.
Samo ovo o VRSu nisam bas shvatio. Sta kazu tacno? Mozes li to mozda detaljnije prevesti? Ovaj zadnji odlomak

Vjerovatno mislis na predzadnji odlomak, jer se u zadnjem raspravlja je li ARBiH i HV/HVO mogao uzeti Banja Luku ili ne. Dakle, u predzadnjem odlomku kazu da je glavni stab VRS-a pokazao veliku sposobnost u upravljanju ogranicenim brojem formacija. Otprilike kazu da sposobnost premjestanja nekoliko velikih formacija preko pola BiH, uprkos steti koju je pretrpila struktura komandovanja i kontrole tokom NATO zracne kampanje, predstavlja nesumnjivi trijumf vjestine i profesionalnosti glavnog staba VRS. Takodjer, sposobnost da izvode kontranapade krajem rata pokazuje da je VRS jos uvijek bila jaka, narocito u odnosu na ARBiH.

Medjutim, kljucne greske koje su napravili tokom zadnje kampanje ogledaju se u losem rasporedu jedinica buduci da su najjace snage rasporedili prema 5. i 7. korpusu ARBiH umjesto prema HV/HVO jedinicama koje su predstavljale vecu prijetnju (misli se na gradijske brigade). Takodjer, nisu imali srece sa 2. krajiskim korupusom koji je bio okrenut ka 5. korpusu ARBiH i koji mu nije mogao parirati, sto ih je na kraju kostalo Sanskog Mosta. Na kraju kazu da je VRS jednostavno bila suocena sa mnogo podjednako vaznih prioriteta sirom BiH, tako da glavni stab VRS vise nije bio u stanju da se fokusira samo na jedno podrucije. To je ona prica oko nedostaka znacajnijih strateskih rezervi. Kad pukne na jednom dijelu, lako je bilo prebaciti elitne rezervne jedinice da prave kontranapade i zacepe "rupu". Medjutim, vise rupa istovremeno nisu mogli krpiti. Treba imati u vidu da su tu negdje sa ovim desavanjima u Krajini isle i borbe za Vozucu i Ozren.

Da, da, to sam shvatio..to sa 2. krajiskim korpusom koji je traumatiziran od poraza na Grabeskom platou opet prebacen na front protiv legendarnog 5. korpusa. Samo ovo zadnje nisam uspio razumiti - dobar ti je izgleda engleski. Bilo bi kul ako bi, jednog dana kada budes imao viska vremena, preveo taj tekst na bosanski. Znas, mnogo diskusija se vodi oko tih zadnjih nekoliko sedmica rata, a dosad nisam nigdje nabasao na ovako detaljne i opsirne informacije, pogotovo u kontekstu sirih zbivanja.

Nisam shvatio ni to o Dudakovicu i Delicu. Dakle odnosi se na taj neki srednji stepen komandovanja. Do kojeg stupnja cinova to ide?

Kako god, hvala na informaciji.

PS: Zar ne govori cinjenica da je VRS najbolje snage rasporedio protiv 5. korpusa, a ne protiv HV/HVO-a, nesto i o respektu prema 5. korpusu? Ili su se jednostavno bojali odmazde? Ko ce ga znati.
Post Reply