Filmovi (i knjige) Avde Huseinovića

Post Reply
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#101 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by valterbranisarajevo »

Film je dobar! Posebno je značajno što smo vidjeli premijerno dosta nikada do sada objavljenih snimaka. Npr. ja stvarno do sada nisam znao ništa o momku-policajcu iz Rogatice koji je poslije zauzimanja škole svirepo ubijen.
Naravno pošto je većina toga snimana amaterskim VHS-om ja nisam ni očekivao da to bude 100% sve tehnički kvalitetno.

Moj lični stav i to mu jedino zamjeram je to što je pokušao da događaje od 6 aprila i ljude koji su goloruki krenuli na SDS snajperiste prikaže kao izmanipulisane od strane KOS-a, a u to sve ulazi i ono šminkanje Alijinog govora i reakcije građana na govor.

Ali najinteresantnije od svega će biti reakcije (ako ih bude) na navod da je kasniji načelnik štaba ARBiH Enver Hadžihasanović učestvovao u hinjskom napadu na policijsku školu Vraca..

Sve u svemu, kao što je to već primjećeno, kada se o tome već ne brinu oni kojima je to profesija, Avdi svaka čast, što je na ovaj način prezentovao i vjerovatno spasio od zaborava jedan važan dio istorije Sarajeva koji je obilježio živote većine nas.. :thumbup:

P.S. kao da je premijera ovog filma "naslutila" hapšenje zločinca Batka...
Ja a sam film odgledao dva puta -u dnevnom i noćnom terminu...
degenek
Posts: 100
Joined: 26/04/2009 12:54

#102 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by degenek »

Pogledajte dobro film, ja mislim da on nijednog momenta nije narod predstavio kao dio KOSOVSKE igre, jer tamo kaže da neki danas otvoreno sumnjaju da je organizacijom ovog skupa dirigovalo se iz Obavještajnog centra Druge vojne oblasti jer su zahtijevi "nekih" govornika isključivo bili u tom pravcu da legalna vlada BiH podnese ostavku, niko nije tražio da se JNA povuče iz Sarajeva, vrlo malo je ljudi osludilo napade na Bijeljinu, Brod, Ravno koji su se već bili desili, niko nije nijednom spomenuo Arknaov pokolj u Bijeljini 01.aprila.
Također, i Vikić u filmu kaže "ta je klima odgovarala KOS-u", onaj Rujanac kaže "da je Andželić pozivao JNA da preuzme vlast", što je istina imaju ti snimci negdje, to je Rujanac objavio i u svojoj knjizi o opsadi Sarajeva ne znam kako se tačno zove ali znam da je knjiga izašla prije 4 godine. U toj knjizi Rujanac spominje tu opciju KOS organizacije.
Narod, a i ja sam tada bio tu(Olga je ranjena od mene 10 metara) nije znao šta traži, niti ko ga vodi, narod je došao da traži mir ali od koga kad su zločinci već bili spremni.I ja sam bio taj glineni golub na kojeg su pucali sa Dimnjačara ,narod ništa nije znao, i velika masa naroda je možda i srušila scenario KOSOVACA.DA je KOS bio umiješan u dešavanja 5 i 6 aprila tvrdi i Nijaz Duraković.On kaže;

1992
APRIL

NIJAZ DURAKOVIĆ
PREDSJEDNIK SDP-a
DRAMA U SKUPŠTINI

Ja nisam htio da idem u Skupštinu, jer sam imao prilično pouzdane informacije da iza svega toga
ipak stoji na određen način, da li KOS ili neka druga slična služba. Ipak na nagovaranje mojih
drugova otišao sam i pred sam ulazak na platou ispred Skupštine iza mene je išao jedan
neoficijelni pratilac, jedan naš omladinac, dvometraš Denis, mislim da se zove, ima rusko prezime
Antonov. I na samom platou, odjednom je zapucao snajper. Vrlo se resko čuo pucanj i mali je
pokleknuo jer je bio pogođen. To je bio prvi taj metak koji je meni bio namijenjen. Ja sam onda u
cik-cak liniji pobjegao u masu i ušao u Skupštinu, gdje sam bio prilično euforično dočekan. Tako
ljudi su skandirali i faktički me na rukama iznijeli i doveli na binu. Vjerujem da sam ih prilično
razočarao u tom mom nastupu. Direktno je još uvijek televizija prenosila sve te govore.
Simptomatično je da su mene u po govora presjekli, jer ja sam rekao da mi nemamo pučističke
niti hunističke namjere. Da ćemo se boriti za očuvanje i legaliteta i legitimiteta demokratski
izabrane vlasti i da bi trebalo sputati tu euforiju, vidjeti šta da radimo i tako dalje. Nije se to masi,
moram priznat, dopalo. Valjda su od mene očekivali neku vrstu prethodnika tog nekog
svojevrsnog bunta i nekakve skrojene, na brzinu skrojene uslovno rečeno revolucije. Poslije sam
otišao u salon, onaj poznati Skupštine.
Našli su se neki čudni ljudi, najblaže rečeno, neću reći sumnjivog karaktera, ali to mi je bilo
dovoljno kao jedno podozrenje. Ja sam pitao zašto bar nije u tom štabu profesor Grebo, Filipović,
Lagumdžija i ostali koji su tu svi bili. Oni su rekli otprilike da smo mi prilično istrošeni i
relativno politički kompromitirani i da je sada stvar na jednoj novoj ekipi da preuzme posao i tako
dalje. Poslije se pokazalo zapravo da je to sve bilo manipulirano vrlo vješto od strane raznih
obavještajnih službi, prije svega ovog KOS-a i tako dalje. To će poslije priznati i Kukanjac svojim
izjavama, pa i general Đurđević i ostali.
Iza toga sam se vratio iz podruma skupštinske zgrade u nekom džipu. Otišli smo u zgradu DPO-a,
gdje smo zasjedali kao Predsjedništvo SDP-a i skoro u punom sastavu Predsjedništvo se sastalo, i
mi smo tada izdali prvi proglas u Bosni i Hercegovini. Faktički, jedna vrsta poziva svim
građanima Bosne i Hercegovine, pripadnicima Teritorijalne odbrane, tako se tada to zvalo, i
civilne zaštite da uđu u jedan Patriotski front za odbranu Bosne i Hercegovine. I već smo tada
mislim sasvim jasno i precizno definirali da se radi o svojevrsnoj agresiji na jednu već tada
suverenu i međunarodno priznatu državu.

Znači, dobri moji vidite se da ništa niste i da ništa nisam znao. Avdo, hvala ti na dobrom filmu i ne vidim nekoga u sadašnjim okolnostima ko bi ga mogao bolje uraditi.Bio sam na promociji , narod je rekao svoje.

p.s.
Što se tiče Hadžihasanovića, on je zauzeo Vodovod na Mojmilu to su kamere prikazale a pričlao mi je rođak sa Trga da im je prijetio da će ih pohapsiti ako ih vidi sa puškama(to je bio april).
User avatar
hrasno38
Posts: 31595
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#103 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by hrasno38 »

Film ima svoju tezinu, vecina filma bar sto se tice brda Hrasno i Trga Heroja protkana je vise manje istinitim podacima mada u euforiji uvijek dodje do odredjenih gresaka da ne bih rekao nebuloza.
Kaze Avdo Sidran, postojio Talijan jedinicu na Trgu Heroja 92 pred Ovenom!!!!!! Ili sam ja izgubio pamcenje ili je ovo notorna laz. Mozda jeste negdje i postrojio ali na Trgu sigurno ne jel onog trena kada bi se postrojili doletilo bi 100 granata na nas. Ne volim lazi a pogotovo oko bitke za 11 Plavih kad nam je neko ukro municiju na putu iz grada, kada "strasni" HVO nije mrdnuo ono stvari iz obdanista kod praonice Slona. 11 Plavih je zapalila moja jedinica koja je bar sto se tice pomocnog stadiona i te kafane iznjela najveci teret ali nidje nikoga iz te jedinice. I ja sam bio u stabu kada se pregovaralo sa "kornjacama tj. niskim specijalcima" koji su usli u kafanu i svojom tvrdoglavoscu izgorili. Ipak za mene jedan od najvecih heroja je covjek koji je bio vlasnik te kafane, pravoslavac koji je dojavio da se sprema napad. Taj dan je na Trg i njegovu okolinu palo na hiljade granata ali su kornjace ostale bez svojih oklopa a kod nas je poginuo bolnicar Bajro. Ali zato nadjose Zornica da prikazu kao heroja za kojeg svaki borac sa Trga zna ko su bili Zornici a narocito srpska porodica koja je zapaljena na Hrasnom brdu!!!!!!!
Palmu je opet zajedno sa Belim Orlovima rasturila jedinica sa trga uz vodstvo policijskih snaga ili tacnije nekolicine specijalaca. Tada je strasno stradao jedan momak koji se zove Zaim kojega je PAM pokosio preko nogu i ostao je tezak invalid.

Evo kako je iz perspektive moga ratnog pera i mene kao direktnog sudionika izgledao taj napad na 11 Plavih:

Bila je to jedna pohladna, oktobarska noć, 1992. godine. Cijela noć je bila poprilično mirna ali mi smo bili u punoj pripravnosti jer smo imali dojave da se nešto sprema. U 5.45 je počelo. Nalazio sam se na položaju koji je gledao prema pomoćnom željinom stadionu i kafani "11 Plavih". Sve kao na dlanu. Iz neba se iznenada sručilo na stotine granata. Iz šumice iznad pomoćnog stadiona počeli su ispadati četnici sa izgledom kornjaca i sa jedinom željom da zaposjednu kafanu i presjeku komunikaciju Trg - Hrasno brdo. Preskacuci siljatu ogradu pomocnog zeljinog stadiona nisu ni bili svjesni da ce im to biti zadnje mjesto sa kojeg ce moci gledati plavo nebo. Lijepe tandžare. Svaki metak je bio pogodak.
Padali su, posrtali, ginuli ali nisu posustajali. Vjerovatno su bili pijani i drogirani Išli su da zauzmu svoju buduću grobnicu. Granate su padale tako intezivno da nije bilo šanse da se promoli glava ni jedne jedine sekunde iz bunkera. Nemamo previše municije ali je ne smijemo štedjeti. Oni su trenutno 30 - tak metara od zgrade gdje su moji roditelji, komšije. Petnaestak ih je uspjelo ući u kafanu. Mi hoćemo stihijski da krenemo na juriš nošeni nekim mističnim krilima pobjede, slobode, neustrašivosti. Ali iz komande stiže naredjenje, zapaliti kafanu. Uzeli smo tromblone i to one naše proizvodnje. Poslali smo im kišu punjenja. Dobijamo vijest da su krenuli i na Hrasno brdo ali su uspješno odbijeni uz ogromne gubitke. Jedinstveni smo, neće proći. Borimo se kao u agoniji. Spremni smo dati svi živote za pobjedu. Trombloni su ipak odradili svoje. Četnici su ostali u okruženju, stupici, vatrenom kavezu. Kafana se pretvorila u buktinju. Strahoviti krici su dopirali iz nje. To su bili zivotinjski krici ali iz ljudskog grla. Nisu htjeli pristati na vojnicki poraz, bijelu zastavu i casnu predaju jer krvavih ociju, kroz koje tece neka jeftina sljivovica i opsjeda on malo mozga sto im je ostalo, cini da je nemoguce razmisljati kao ljudsko bice. Tek oko tri sata popodne nešto se malo stišalo. Kafana je postala grobnica za 17 - tak četnika i niskih kornjaca kao i šuma iz koje su iznikli. Taj dan na Trg je palo oko 10.000 granata raznih kalibara. Sve ukupno na brdu i kod nas zaplatilo je glavom oko 170 bradatih spodoba. Odbranili smo svoje domove, porodice. Kod nas nije bilo gubitaka tek pokoji ranjen borac. Zaista uspješno, briljantno uradjeno. Dim i smrad baruta su se širili na sve strane. Svi stanovi izrešetani, poneki i zapaljen, ali mi smo živi i to je najvažnije. To je bio najžešći udar paravojnih srpskih formacija na našu zonu odgovornosti. Kako su udarili tako su i prošli. Žestoko su poraženi, zaista žestoko.


***** Upotrebljene su rijeci "cetnik" zato sto su zaista u tom napadu ucestvovali i Aleksicevi cetnici i niski specijalci i vojska RS-a sa lesinarima srca velicine paukovih muda na kraju kolone u vidu Batka i njegovih spodoba.
Last edited by hrasno38 on 02/03/2010 23:45, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47422
Joined: 26/02/2004 00:00

#104 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by karanana »

i kad je taj kosovac hadzihasanovic kao presao na nasu stranu? jeli prije ili poslije delica? a i onaj muslimovic je sigurno imao slican put.
jedno je sigurno, mislim da smo definitivno izgubili kontraobavjestajni rat.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#105 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Topla voda »

pa kad su ubacili muslimovica za nacelnika vojne bezbjednosti ,sve je krenulo nizbrdo.....

hadzihasanovic postao nacelnik,kolko se sjecam,mjesto sefera.....8 juna 92,skinuli sefera,on se malo jos vrtio....
i imenovali ovoga...al nije imao uticaja jer je instaliran delic na mjesto komadanta vec prije,sa vecim ovlastima..

ja ga popusio 8 juna,trebao u prekomandu u svb,potpisana naredba seferova sa datumom prekomande 8.6 i smijene ga taj dan i frka i ostanem na zuci :D
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#106 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by valterbranisarajevo »

I stvarno, ostaje gorak okus ako prihvatimo činjenicu da su većinu rata dva ključna čovjeka ARBiH (komandant i načelnik štaba) bile osobe veoma sumnjive vojne prošlosti. Iako je o tome bilo puno napisa u novinama i izjava svjedoka koji su bili nasuprot njihovim cijevima,(boraca sa Soukbunara, Mojmila, Trga) nikada nijedna zvanična institucija(npr. tužilaštvo) nije ispitala te navode. Da jesu možda bi mnoge stvari bile jasnije, odnosno možda bi shvatili da bi možda i tok rata bio drugačiji. Ovako zauvijek će ostati upitnici nad našim glavama, :? A ljudima koji su se u aprilu 1992 direktno borili protiv njih,(u zonama njihove odgovornosti) a kasnije morali slušati njihove naredbe kada su promijenili stranu vječna gorčina i osjećaj da ih je neko dobro namagarčio...

Alija nam je ipak ostao dužan odgovore na mnoga pitanja.... :cry:
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#107 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Topla voda »

cinjenica jeste da je muslimovic imao poprilcnu kontrolu nad GLOC-om,cinjenica jeste da je rahmetli Alija gotivio muslimovica i da je uz njegovu potporu dosao na to mjesto.
sad kad se malo prisjetim,mislim da je jasarevic vodio vojnoobavjestajnu...
i ne mogu da se sjetim sta je muslimovic bio,mozda vojni savjetnik preddsjednika,tako nesto
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#108 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by valterbranisarajevo »

Ranije funkcije ne znam, ali koliko se sjećam bio je ispred ARBiH član združenog štaba ARBiH i HVO (HVO je predstavljao Ante Roso)
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#109 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Joey Tribbiani »

hrasno38 wrote:Film ima svoju tezinu, vecina filma bar sto se tice brda Hrasno i Trga Heroja protkana je vise manje istinitim podacima mada u euforiji uvijek dodje do odredjenih gresaka da ne bih rekao nebuloza.
Kaze Avdo Sidran, postojio Talijan jedinicu na Trgu Heroja 92 pred Ovenom!!!!!! Ili sam ja izgubio pamcenje ili je ovo notorna laz. Mozda jeste negdje i postrojio ali na Trgu sigurno ne jel onog trena kada bi se postrojili doletilo bi 100 granata na nas. Ne volim lazi a pogotovo oko bitke za 11 Plavih kad nam je neko ukro municiju na putu iz grada, kada "strasni" HVO nije mrdnuo ono stvari iz obdanista kod praonice Slona. 11 Plavih je zapalila moja jedinica koja je bar sto se tice pomocnog stadiona i te kafane iznjela najveci teret ali nidje nikoga iz te jedinice. I ja sam bio u stabu kada se pregovaralo sa "kornjacama tj. niskim specijalcima" koji su usli u kafanu i svojom tvrdoglavoscu izgorili. Ipak za mene jedan od najvecih heroja je covjek koji je bio vlasnik te kafane, pravoslavac koji je dojavio da se sprema napad. Taj dan je na Trg i njegovu okolinu palo na hiljade granata ali su kornjace ostale bez svojih oklopa a kod nas je poginuo bolnicar Bajro. Ali zato nadjose Zornica da prikazu kao heroja za kojeg svaki borac sa Trga zna ko su bili Zornici a narocito srpska porodica koja je zapaljena na Hrasnom brdu!!!!!!!
Palmu je opet zajedno sa Belim Orlovima rasturila jedinica sa trga uz vodstvo policijskih snaga ili tacnije nekolicine specijalaca. Tada je strasno stradao jedan momak koji se zove Zaim kojega je PAM pokosio preko nogu i ostao je tezak invalid.

Evo kako je iz perspektive moga ratnog pera i mene kao direktnog sudionika izgledao taj napad na 11 Plavih:

Bila je to jedna pohladna, oktobarska noć, 1992. godine. Cijela noć je bila poprilično mirna ali mi smo bili u punoj pripravnosti jer smo imali dojave da se nešto sprema. U 5.45 je počelo. Nalazio sam se na položaju koji je gledao prema pomoćnom željinom stadionu i kafani "11 Plavih". Sve kao na dlanu. Iz neba se iznenada sručilo na stotine granata. Iz šumice iznad pomoćnog stadiona počeli su ispadati četnici sa izgledom kornjaca i sa jedinom željom da zaposjednu kafanu i presjeku komunikaciju Trg - Hrasno brdo. Preskacuci siljatu ogradu pomocnog zeljinog stadiona nisu ni bili svjesni da ce im to biti zadnje mjesto sa kojeg ce moci gledati plavo nebo. Lijepe tandžare. Svaki metak je bio pogodak.
Padali su, posrtali, ginuli ali nisu posustajali. Vjerovatno su bili pijani i drogirani Išli su da zauzmu svoju buduću grobnicu. Granate su padale tako intezivno da nije bilo šanse da se promoli glava ni jedne jedine sekunde iz bunkera. Nemamo previše municije ali je ne smijemo štedjeti. Oni su trenutno 30 - tak metara od zgrade gdje su moji roditelji, komšije. Petnaestak ih je uspjelo ući u kafanu. Mi hoćemo stihijski da krenemo na juriš nošeni nekim mističnim krilima pobjede, slobode, neustrašivosti. Ali iz komande stiže naredjenje, zapaliti kafanu. Uzeli smo tromblone i to one naše proizvodnje. Poslali smo im kišu punjenja. Dobijamo vijest da su krenuli i na Hrasno brdo ali su uspješno odbijeni uz ogromne gubitke. Jedinstveni smo, neće proći. Borimo se kao u agoniji. Spremni smo dati svi živote za pobjedu. Trombloni su ipak odradili svoje. Četnici su ostali u okruženju, stupici, vatrenom kavezu. Kafana se pretvorila u buktinju. Strahoviti krici su dopirali iz nje. To su bili zivotinjski krici ali iz ljudskog grla. Nisu htjeli pristati na vojnicki poraz, bijelu zastavu i casnu predaju jer krvavih ociju, kroz koje tece neka jeftina sljivovica i opsjeda on malo mozga sto im je ostalo, cini da je nemoguce razmisljati kao ljudsko bice. Tek oko tri sata popodne nešto se malo stišalo. Kafana je postala grobnica za 17 - tak četnika i niskih kornjaca kao i šuma iz koje su iznikli. Taj dan na Trg je palo oko 10.000 granata raznih kalibara. Sve ukupno na brdu i kod nas zaplatilo je glavom oko 170 bradatih spodoba. Odbranili smo svoje domove, porodice. Kod nas nije bilo gubitaka tek pokoji ranjen borac. Zaista uspješno, briljantno uradjeno. Dim i smrad baruta su se širili na sve strane. Svi stanovi izrešetani, poneki i zapaljen, ali mi smo živi i to je najvažnije. To je bio najžešći udar paravojnih srpskih formacija na našu zonu odgovornosti. Kako su udarili tako su i prošli. Žestoko su poraženi, zaista žestoko.


***** Upotrebljene su rijeci "cetnik" zato sto su zaista u tom napadu ucestvovali i Aleksicevi cetnici i niski specijalci i vojska RS-a sa lesinarima srca velicine paukovih muda na kraju kolone u vidu Batka i njegovih spodoba.
:thumbup: :bih:
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#110 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Topla voda »

roso,bivsi legionar..
http://en.wikipedia.org/wiki/Enver_Had ... novi%C4%87

jeste vikipedija,al nema veze..

bio komandant 3 korpusa,pa nacelnik staba armije bih od 01.11.1993. :-)
poslije rata napredovao 2 cina....osudjen u hagu na 3 i po godine
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#111 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Topla voda »

hrasno,jel zorniceva ona firma sto je donirala film?

samo pitam :)
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#112 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by felipe kajetano »

Daj ba @hrasno "drogirani" i nadojeni sljivovicom nadiru ni manje ni vise nego niski specijalci :-) ...vokabular i brojke identicni dnevniku iz '92/93...
User avatar
ministry_
Posts: 114
Joined: 18/07/2007 13:22

#113 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by ministry_ »

Film je odlicno uradjen..treba mu dati 6 aprilsku nagradu zbog ocuvanja od zaborava
User avatar
ministry_
Posts: 114
Joined: 18/07/2007 13:22

#114 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by ministry_ »

podrinjskivuk wrote:Što se tiče Nasera Orića, ja kao njegov vojnik koji je u ovom ratu izgubio pola familije i koji je dva puta ranejn, mogu da kažem da je on naš heroj.To će vam reći 99 posto ljudi iz Podrinja. Orić je ranjen tri puta kao komandant divizije. Sve akcije 1992-1993 vodio je tako što je išao prvi sa sijačem smrti u ruci, on je oslobodio prostor od Žepe do Zvorničke opštine. Ratovao je sa Srbijom i zato ne nasjedajte na KOSOVSKU propagandu da je on pobjegao iz Srebrenice. On je u Srebrenici u akcijama Jezero, Bjelovac, Kravica, Sase, Zalazje, Lozničkarijeka.... mogao sto puta poginut. Što je izveden iz Srebrenice pitajte generala Delića po čijem je naređenju izašao, ta naredba postoji i nije teško objavio je Semir Delić u Državnoj tajni.

Dje da potpisem?
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#115 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by veljaca »

PLAVIH 11
:thumbup:
:bih:
honestly
Posts: 4
Joined: 28/02/2010 20:24

#116 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by honestly »

ministry_ wrote:
podrinjskivuk wrote:Što se tiče Nasera Orića, ja kao njegov vojnik koji je u ovom ratu izgubio pola familije i koji je dva puta ranejn, mogu da kažem da je on naš heroj.To će vam reći 99 posto ljudi iz Podrinja. Orić je ranjen tri puta kao komandant divizije. Sve akcije 1992-1993 vodio je tako što je išao prvi sa sijačem smrti u ruci, on je oslobodio prostor od Žepe do Zvorničke opštine. Ratovao je sa Srbijom i zato ne nasjedajte na KOSOVSKU propagandu da je on pobjegao iz Srebrenice. On je u Srebrenici u akcijama Jezero, Bjelovac, Kravica, Sase, Zalazje, Lozničkarijeka.... mogao sto puta poginut. Što je izveden iz Srebrenice pitajte generala Delića po čijem je naređenju izašao, ta naredba postoji i nije teško objavio je Semir Delić u Državnoj tajni.

Dje da potpisem?
Zasto ga je Delic povukao iz demilitarizovane Srebrenice?
User avatar
karanana
Posts: 47422
Joined: 26/02/2004 00:00

#117 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by karanana »

gdje je tacno bio taj restoran 11 plavih? ja sam prvo mislio da je u pitanju ustvari danasnji restoran plavi zamak, ali sam skontao da je u pitanju neki restoran kod onog pomocnog stadiona desno od glavnog stadiona prema hrasnom. jeli 11 plavih bio u onom redu gdje su danas one autopraonice i ona prodavnica tepiha plavo oko? i koliko daleko ulijevo od pekare as prema vracama tranzitom su nasi kontrolisali tranzita? jeli otprilike do iznad tog pomocnog stadiona?
User avatar
ministry_
Posts: 114
Joined: 18/07/2007 13:22

#118 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by ministry_ »

honestly wrote:
ministry_ wrote:
podrinjskivuk wrote:Što se tiče Nasera Orića, ja kao njegov vojnik koji je u ovom ratu izgubio pola familije i koji je dva puta ranejn, mogu da kažem da je on naš heroj.To će vam reći 99 posto ljudi iz Podrinja. Orić je ranjen tri puta kao komandant divizije. Sve akcije 1992-1993 vodio je tako što je išao prvi sa sijačem smrti u ruci, on je oslobodio prostor od Žepe do Zvorničke opštine. Ratovao je sa Srbijom i zato ne nasjedajte na KOSOVSKU propagandu da je on pobjegao iz Srebrenice. On je u Srebrenici u akcijama Jezero, Bjelovac, Kravica, Sase, Zalazje, Lozničkarijeka.... mogao sto puta poginut. Što je izveden iz Srebrenice pitajte generala Delića po čijem je naređenju izašao, ta naredba postoji i nije teško objavio je Semir Delić u Državnoj tajni.

Dje da potpisem?
Zasto ga je Delic povukao iz demilitarizovane Srebrenice?


Odogovor na to pitanje mozda ne zna ni Naser, ili ako zna mislim da bi slika zavrsetka rata bila drugacija..
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#119 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by samo malo »

honestly wrote:
ministry_ wrote:
podrinjskivuk wrote:Što se tiče Nasera Orića, ja kao njegov vojnik koji je u ovom ratu izgubio pola familije i koji je dva puta ranejn, mogu da kažem da je on naš heroj.To će vam reći 99 posto ljudi iz Podrinja. Orić je ranjen tri puta kao komandant divizije. Sve akcije 1992-1993 vodio je tako što je išao prvi sa sijačem smrti u ruci, on je oslobodio prostor od Žepe do Zvorničke opštine. Ratovao je sa Srbijom i zato ne nasjedajte na KOSOVSKU propagandu da je on pobjegao iz Srebrenice. On je u Srebrenici u akcijama Jezero, Bjelovac, Kravica, Sase, Zalazje, Lozničkarijeka.... mogao sto puta poginut. Što je izveden iz Srebrenice pitajte generala Delića po čijem je naređenju izašao, ta naredba postoji i nije teško objavio je Semir Delić u Državnoj tajni.

Dje da potpisem?
Zasto ga je Delic povukao iz demilitarizovane Srebrenice?
Mozda zato sto je Delic na celo Armije BiH dosao direktno sa Zlatista, gdje su ga zarobili borci sa Sirokace :D :-)

Mislim da se i sjecam tog dogadjaja jer je raja pricala da je uhapsen neki oficir JNA, ali mozda i nije on. Sjecam se da je prvih dana rata na Sirokaci hapseno svasta, od staraca sa dvogledima pa na dalje, jedan je dosao od nekuda i stao gore na groblju gdje se kombi okrece, strazar kod doma ga pita sta to radi a ovaj kao "ma nista, evo malo razgledam" i dvogled na vratu :D kad je priveden, vidis da je negdje sa vrha Sirokace ispod puta za Pale, Srbin lokalac.

Svasta se hapsilo tih prvih dana, pa i oficira i vojnika JNA, dosta. Sjeca se neko onog dogadjaja kad je kod vjecne vatre uhapsen nadrogirani srpski vojnik, kako je on sisao u grad ptice znaju, strazar ga primjetio i pitao odakle je, ko je, sta je, a ovaj kaze "gdje se ovdje moze pojesti dobra pura"? :D

Ili Pinjo legendarni, on je isao gore na Kromolj i Nahorevo, MOS (mahalska obavjestajna sluzba) razglasi odmah da su ga cete ubili, da je razapet na drvo, priklan, zaklan, kad eto ti Pinje nakon par dana, nosi punu kesu hrane. Gore ga najeli, napili, poslali mu hrane u cekeru :D
honestly
Posts: 4
Joined: 28/02/2010 20:24

#120 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by honestly »

honestly wrote:
ministry_ wrote:
podrinjskivuk wrote:Što se tiče Nasera Orića, ja kao njegov vojnik koji je u ovom ratu izgubio pola familije i koji je dva puta ranejn, mogu da kažem da je on naš heroj.To će vam reći 99 posto ljudi iz Podrinja. Orić je ranjen tri puta kao komandant divizije. Sve akcije 1992-1993 vodio je tako što je išao prvi sa sijačem smrti u ruci, on je oslobodio prostor od Žepe do Zvorničke opštine. Ratovao je sa Srbijom i zato ne nasjedajte na KOSOVSKU propagandu da je on pobjegao iz Srebrenice. On je u Srebrenici u akcijama Jezero, Bjelovac, Kravica, Sase, Zalazje, Lozničkarijeka.... mogao sto puta poginut. Što je izveden iz Srebrenice pitajte generala Delića po čijem je naređenju izašao, ta naredba postoji i nije teško objavio je Semir Delić u Državnoj tajni.

Dje da potpisem?
Zasto ga je Delic povukao iz demilitarizovane Srebrenice?
Omerovim_Koracima
Posts: 735
Joined: 19/11/2009 20:51
Location: Sarajevo

#121 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Omerovim_Koracima »

FASIZMU SMRT wrote:Željovci, ovo je prvi film koji priča o našem heroju Dževadu Begiću Đildi, gledao sam jedan isječak i odlično,
Ne pratim rad vase tribine,al je sramotno,da nema neka posveta njemu u chast
internazionale
Posts: 2230
Joined: 30/12/2009 15:52

#122 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by internazionale »

karanana wrote:gdje je tacno bio taj restoran 11 plavih? ja sam prvo mislio da je u pitanju ustvari danasnji restoran plavi zamak, ali sam skontao da je u pitanju neki restoran kod onog pomocnog stadiona desno od glavnog stadiona prema hrasnom. jeli 11 plavih bio u onom redu gdje su danas one autopraonice i ona prodavnica tepiha plavo oko? i koliko daleko ulijevo od pekare as prema vracama tranzitom su nasi kontrolisali tranzita? jeli otprilike do iznad tog pomocnog stadiona?
kad se spuštaš od pekare as prema stadionu, prije pomoćnog stadiona ima desno skretanje, pa do kraja ulice
User avatar
karanana
Posts: 47422
Joined: 26/02/2004 00:00

#123 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by karanana »

aha, znaci nije na glavnoj cesti gdje trolejbus ide. znaci ulica odmah uz ogradu pomocnog stadiona, izmedju praonice i pomocnog pa ta ulica prema gore. gdje zivi dzo kol.
internazionale
Posts: 2230
Joined: 30/12/2009 15:52

#124 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by internazionale »

karanana wrote:aha, znaci nije na glavnoj cesti gdje trolejbus ide. znaci ulica odmah uz ogradu pomocnog stadiona, izmedju praonice i pomocnog pa ta ulica prema gore. gdje zivi dzo kol.
to je ta
User avatar
Anti-Depresiv
Posts: 88
Joined: 10/07/2008 21:43
Location: rajvoSa

#125 Re: DOKUMENTARNI FILM "KRVAVI PLES PO ŠEHERU"

Post by Anti-Depresiv »

@hrasno 38 svaka ćast na postu,jer bi normalno bilo da svako ko se upusti i odlući da snima ili bilo na koji naćin opisuje herojsku odbranu(djelova ili kompletne linije) našeg grada , bi morao prvo da sa obićnim poštenim borcima kontaktira i pokupi činjenice kako ne bi moglo doći do ovakvih situacija ,jer po meni što realnije i taćnije dokumentujemo našu odbranu ,biće našoj djeci i generacijama koje su rođene u ratu i poslije , sigurno lakše shvatiti i braniti vrijednosti koje su odbranjene 92-95. Inaće da neko pogrešno ne shvati ,ćestitke Adi jer da je bogdo puno više ovakvih filmova kao vjećnih dokumenata ,a raja će sama korigovati djelove i nadati je da će neko to sve skupiti (dosta toga ima i po kućnim videotekama) i napraviti kapitalni dokumentarac.... BORIMO SE :bih: :bih: :bih:
Post Reply