Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1551 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Ne znam da li si Dozer imao priliku ti dolaziti na ovo ''lijevo krilo''(mislim dio linije sa prve slike),bas oko te zgrade sto se vidi na slici,par ih je ostavilo kosti. Vi ste kasnije dosli,medjutim kad je radjeno naselje,nas prvi napad,tu je jedan njihov ostao da lezi,kasnije ga posipali krečom da nas ne zarazi :D Onako žut nekakav bio,špicast,isti slovenac sa tv-a :-D Mozda si i bio tad,i sve to vidio,a meni nesto na um pade :)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1552 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Jedno pitanje za one koji ga pročitaju, da li vam je tema i njen sadržaj pomogla da bolje shvatite poziciju ovog sarajevskog naselja i onog što ga je zadesilo u periodu 1992-1995.? Jednostavnije rečeno, da li se mogu na njoj mogu dobiti odgovori na pitanja koja se nekako sama po sebi nameću kada je riječ o ovom prostoru, događajima i vremenu.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1553 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Kada bih ja komentarisao,iz ugla običnog čitatelja koji mozda i ne zna gdje se Aerodromsko naselje nalazi na karti,meni ne bi nista posebno bilo zanimljivo,cisto zbog toga sto se tema svela na par osoba koji su imali prilike da budu tu u tom periodu 92-95 god. Bilo bi mi isto interesantno kao bilo koje drugo ratiste,ko gdje,sta i kako.Ponavljam,to je cisto zbog toga sto osobe koje su bile dole kad su se vodile glavne borbe,jednostavno su danas vec starije starosne dobi,koji i bas ne koriste internet i ne zele o tome da pricaju.Oni neki tada mladji,danas vec ljudi u poodmaklim 40-50tim,su se zabavili o sebi i prepricavanje ratne proslosti im nije bas prioritet za trosenje vremena.
S druge strane ako uzmemo u obzir strateski znacaj ovog naselja,onda se svodi sve na ono pitanje ''sta bi bilo kad bi bilo''.

Uglavnom dok sam ljetos bio u Dobrinji,pricao sam sa nekim ljudima sa kojima sam prozivio neke stvari dole.Jednostavno obnove se sjecanja.Nadam se da ce i knjiga koju jedna osoba priprema da napise,ako BOG dadne,ugledati svjetlo dana,u kojoj ce se naci mnoge neke stvari,koje su opisane onako kako su se zaista i desile,bez ikakve pristrasnosti. Ja bih licno volio da ta knjiga bude napisana do kraja i objavljena,cisto zbog toga da se neke stvari postave na svoje mjesto.Da se zna sto bi rekli stari ljudi ''ko je kosio a ko vodu nosio''.
I jos nesto,kada sam rekao:''de napisi/objavi knjigu,nek ostane u amanet nasoj djeci,neka znaju sta se ovdje izdesavalo'' dobio sam odgovor: '' (oslovio me imenom) ima ljudi koji su jos uvjek zivi,i koji znaju ko je ovde sa nama bio i ko je sta radio,znaju bolan ljudi''
Eto,pa vidjet cemo.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1554 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Pa dobro... :) , ti si svojim doprinosom na ovoj temi pojašnjavao dešavanja na jednom značajnom dijelu dobrinjskog ratišta, prije svega Aerodromskom naselju koliko sam mogao upamtiti. Nadam se da smo taj segment uspjeli dobro pokriti arhivskim materijalom, da bi nekom neupućenom približili stvari ''slikom i slovom''. Izuzev onih koji su bili na strani A RBiH (iz svih vojno-policijskih formacija), ipak treba reći da su svoj doprinos davali i ''prikriveni'' ali prije svega, kao akteri predstavljeni učesnici na strani VRS-e @karamazov, trokadero...

Ja nemam problem priznati da sam se okoristio novim saznanjima o ovom dijelu sarajevskog ratišta, kroz vaše komentare. To je meni vrijedno i na određen način halal vam bilo vrijeme i trud koje uložih na ovoj temi. Što se tiče knjige, hairli da bude. Ja bih je pisao u koautorstvo sa kompetentnom osobom koja je bila na ''drugoj strani'' ...


D1 :thumbup:
Image
User avatar
Dozer
Posts: 28517
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1555 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

@Repetiror
Prije juna '92 nisam tu dolazio, ali jesam kasnije, sto vec napisah i opisah.
Bepanthen
Posts: 12
Joined: 15/01/2013 17:57

#1556 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bepanthen »

Ljep pozdrav,kao sto vidite novi sam na forumu.Ev zadnji par dana me neka bolestina zakova za krevet pa tako i bolovanje uzeo i bezvze nesh gledajuci naleti na ovu temu,po meni (a posjetio sam kamaeru nekih foruma) uvjedljivo najbolja rasprava i tema.Par ljudi realno opisiva sta se desavala na samom ratistu ti heroji su danas tu na forumu i pokusavaju nam bar malo dokuciti pako Dobrinje,naravno mi to ni zamisliti ne mozemo sta su oni prozivjeli.

Prije svega da se izivinem na OffTopic-u al moram duzi uvod napraviti da svatite sta zelim saznati,pa ako ima neko voljan da mi odg bio bi zahvalan.

Al hajde da ja predjem na stvar zboga cega sam ja ovdje,ovako znaci u nekih 2 dana sam pocitao citavu temu Dobrinja i Grabavica,na Grbavici sam bio par puta pa su mi koliko-toliko neke stvari jasne,prosle godine sam dolazio na aeredrom iz prvca grada znaci uso na Kobiliju Glavu i kroz citav grad na aeredrom ,nisam vamo preko stuba ulazio.Inace sam iz Bihaca i bavim se arhitekturom nazalost vecina mog opisa je na relaciji Bihac-Zagreb-Osjek.Rijetko hajmo reci pa nikako nisam poslom dolazio u SA kad kazem sa poslom mislim da neki projekt pogadjam u samom gradu.2-3 puta sam uso na Dobrinju znaci u dubinu kako ja to volim reci i prosao al je bio mrkli mrak zadnji put prosle godine u februaru kad je jaran vozio i preko Dobrinje na Lukavicu pa tamo nekim putem dosli smo na Igman u hostel Feri.Ovaj put ne racunam kad sam dolazio na aeredrom posto po mojoj procjeni da sam samo mogao vidjeti izbliza aeredromsko naselje i udaljini zgrade Dobrinje,a i bio sam u nekoj frci pa nisam bas obraco paznju,inace Sarajevo dosta dobro poznajem al ovaj gornji dio od vogosce pa dole do Alipasina,kao sto rekoh 3 puta sam dalje od toga otisao dole prema,Dobrinji,Ilidzi itd.Znam da se moze uci i na Stupsku petlju al et prvi put tamo 2000-te uso na Koboliju i od tad vazda tuda nekako mi sigurnije znam put.Mene vako zanima :
1-Dali su sve zgrade na dobrinji i aeredromskom naselju do sad obnovaljenje ? znaci useljive ?
2-Ko je te zgrade obanavljo da li stanari pojedinacno ili drzava?
3-Koje godine je poceo povratak na Dobrinju,obnova i to(posto vidim su bili uzasno zaruseni objekti,i to sve smece sto vojna tehnika unistena sto ovo iz stanova)
4-Jeli fkt bilo tih kostura do tamo neke 97,98 po raznim kanalima,sumarcima i livadma?
5-Mozel mi na karti tacano ucrtati gdje se nalazi tabla dobrodoslice u RS,na ovoj lukavickoj cesti i dole ova Kurtova?Ja ih nisam vidio kad sam prolazio prema lukavici,bar na toj lukavickoj cesti,modza zbog mraka ili nisam paznju obraco nebitno sad)
6-Kakav je dole sad zivot,citao sam na tebi da je sad uglavnom OKy na toj ratnoj liniji razdavanja,al zanima me idel se slobodno na njihov dio kao i oni na nas(skole,djeca,kafici,marketi)?Gledo sam neku reportazu gdje HZ idu u korteu kroz njihov dio Dobrinje do Lukavice i stadiona pa me to zanima??
7-Jesul ono oni napravili novi blok zgrada u svom djelu,slicne kao ostale zgrade na Dobrinji?


Sve me to fascinira o ratu na tom djelu,u Bihacu je bilo drugcije nije bilo te gradske borbe za svaku zgradu,kao kod vas da ste bili na 10-setak metara od njih ili oni u jednoj vi u drugoj zgradi,to sam do sad samo mogao gledati u filmovima ili u COD-u.Svaka vam cast.Ima jos puno toga sto bi pisao al polako,nije bas VAKAT sad ,nadam se da cete mi odgovoriti bar na neka pitanja:)

Pozz iz hladnog Bihaca :bih:
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1557 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Bepanthen wrote: 1-Dali su sve zgrade na dobrinji i aeredromskom naselju do sad obnovaljenje ? znaci useljive ?
2-Ko je te zgrade obanavljo da li stanari pojedinacno ili drzava?
3-Koje godine je poceo povratak na Dobrinju,obnova i to(posto vidim su bili uzasno zaruseni objekti,i to sve smece sto vojna tehnika unistena sto ovo iz stanova)
4-Jeli fkt bilo tih kostura do tamo neke 97,98 po raznim kanalima,sumarcima i livadma?
5-Mozel mi na karti tacano ucrtati gdje se nalazi tabla dobrodoslice u RS,na ovoj lukavickoj cesti i dole ova Kurtova?Ja ih nisam vidio kad sam prolazio prema lukavici,bar na toj lukavickoj cesti,modza zbog mraka ili nisam paznju obraco nebitno sad)
6-Kakav je dole sad zivot,citao sam na tebi da je sad uglavnom OKy na toj ratnoj liniji razdavanja,al zanima me idel se slobodno na njihov dio kao i oni na nas(skole,djeca,kafici,marketi)?Gledo sam neku reportazu gdje HZ idu u korteu kroz njihov dio Dobrinje do Lukavice i stadiona pa me to zanima??
7-Jesul ono oni napravili novi blok zgrada u svom djelu,slicne kao ostale zgrade na Dobrinji?
1. Da
2. Vecinom stanari sami
3. Cim se rat zavrsio pocelo je sa obnovom i povratkom
4. Kostura je bilo (na brdu Mojmilu kod rezervoara vidio sam jedan u svimaslinastoj uniformi tamo negdje 94 ili 95) a sad tacno kada su sklonjeni ti kosturi ne znam.
5. Jesu to oni cudni natpisi na cirilici :D
6. Zivot je normalan, a sto se tice navijaca, to nema veze sa ratom to je normalana policijska rutina da se gostujuci navijaci sprovedu do stadiona.
7. Da
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1558 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Bepanthen wrote:Mene vako zanima :
1-Dali su sve zgrade na dobrinji i aeredromskom naselju do sad obnovaljenje ? znaci useljive ?
2-Ko je te zgrade obanavljo da li stanari pojedinacno ili drzava?
3-Koje godine je poceo povratak na Dobrinju,obnova i to(posto vidim su bili uzasno zaruseni objekti,i to sve smece sto vojna tehnika unistena sto ovo iz stanova)
4-Jeli fkt bilo tih kostura do tamo neke 97,98 po raznim kanalima,sumarcima i livadma?
5-Mozel mi na karti tacano ucrtati gdje se nalazi tabla dobrodoslice u RS,na ovoj lukavickoj cesti i dole ova Kurtova?Ja ih nisam vidio kad sam prolazio prema lukavici,bar na toj lukavickoj cesti,modza zbog mraka ili nisam paznju obraco nebitno sad)
6-Kakav je dole sad zivot,citao sam na tebi da je sad uglavnom OKy na toj ratnoj liniji razdavanja,al zanima me idel se slobodno na njihov dio kao i oni na nas(skole,djeca,kafici,marketi)?Gledo sam neku reportazu gdje HZ idu u korteu kroz njihov dio Dobrinje do Lukavice i stadiona pa me to zanima??
7-Jesul ono oni napravili novi blok zgrada u svom djelu,slicne kao ostale zgrade na Dobrinji?
Pozz iz hladnog Bihaca :bih:
1.Useljive DA 99,9% obnovljene NE(pod ovim mislim da se mogu vidjeti rupe od granata po fasadama)
2.Njemacka i Swedska humanitarna pomoc,tacnije Karitas i neka njemacka narodna fondacija ,a veliku vecinu i ljudi pojedinacno(ovo govorim za Aerodromsko naselje)
3.Cim su se cetnici povukli,raja se pocela vracati u svoje(ovo vazi za Aerodromsko,dio Dobrinje 1 i Dobrinje 4,posto u cijelu Dobrinju nisu nikad usli)
4.Jeste bilo je kostura i cak do 2000 i neke.
5.Nacrtat cu ti ja
6.Zivot je ok,omladina ko omladina,ide i sexa se,nasi tamo,oni ''vamo'' i tako... :lol:
7.Jesu napravili su dobar dio zgrada u njihovom tzv. istočnom Sarajevu

Pozz i tebi

Mapa Lukavicka cesta Image

Mapa ulica Khurta Schorka Image

To bi bilo otprilike koliko me sjecanje sluzi.
popić
Posts: 64
Joined: 15/01/2013 12:41

#1559 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by popić »

Repetitor wrote:...Nadam se da ce i knjiga koju jedna osoba priprema da napise,ako BOG dadne,ugledati svjetlo dana,u kojoj ce se naci mnoge neke stvari,koje su opisane onako kako su se zaista i desile,bez ikakve pristrasnosti. Ja bih licno volio da ta knjiga bude napisana do kraja i objavljena,cisto zbog toga da se neke stvari postave na svoje mjesto.Da se zna sto bi rekli stari ljudi ''ko je kosio a ko vodu nosio''.
I jos nesto,kada sam rekao:''de napisi/objavi knjigu,nek ostane u amanet nasoj djeci,neka znaju sta se ovdje izdesavalo'' dobio sam odgovor: '' (oslovio me imenom) ima ljudi koji su jos uvjek zivi,i koji znaju ko je ovde sa nama bio i ko je sta radio,znaju bolan ljudi''
Eto,pa vidjet cemo.
Volio bih pročitati knjigu ratnih događaja sa terena, sa sarajevskog ratišta koju bi zajedno napisali autori s obje strane linije, nešto slično kao ova tema, u kojoj se o istim događajima prepričavaju i opisuju iskustva i viđenja sa svoje strane; knjiga koja bi takođe dala zajednički odgovor na, još uvijek, mnoga otvorena pitanja. Jednostavno - da se zna...
Bepanthen
Posts: 12
Joined: 15/01/2013 17:57

#1560 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bepanthen »

Repetitor wrote:
Bepanthen wrote:Mene vako zanima :
1-Dali su sve zgrade na dobrinji i aeredromskom naselju do sad obnovaljenje ? znaci useljive ?
2-Ko je te zgrade obanavljo da li stanari pojedinacno ili drzava?
3-Koje godine je poceo povratak na Dobrinju,obnova i to(posto vidim su bili uzasno zaruseni objekti,i to sve smece sto vojna tehnika unistena sto ovo iz stanova)
4-Jeli fkt bilo tih kostura do tamo neke 97,98 po raznim kanalima,sumarcima i livadma?
5-Mozel mi na karti tacano ucrtati gdje se nalazi tabla dobrodoslice u RS,na ovoj lukavickoj cesti i dole ova Kurtova?Ja ih nisam vidio kad sam prolazio prema lukavici,bar na toj lukavickoj cesti,modza zbog mraka ili nisam paznju obraco nebitno sad)
6-Kakav je dole sad zivot,citao sam na tebi da je sad uglavnom OKy na toj ratnoj liniji razdavanja,al zanima me idel se slobodno na njihov dio kao i oni na nas(skole,djeca,kafici,marketi)?Gledo sam neku reportazu gdje HZ idu u korteu kroz njihov dio Dobrinje do Lukavice i stadiona pa me to zanima??
7-Jesul ono oni napravili novi blok zgrada u svom djelu,slicne kao ostale zgrade na Dobrinji?
Pozz iz hladnog Bihaca :bih:
1.Useljive DA 99,9% obnovljene NE(pod ovim mislim da se mogu vidjeti rupe od granata po fasadama)
2.Njemacka i Swedska humanitarna pomoc,tacnije Karitas i neka njemacka narodna fondacija ,a veliku vecinu i ljudi pojedinacno(ovo govorim za Aerodromsko naselje)
3.Cim su se cetnici povukli,raja se pocela vracati u svoje(ovo vazi za Aerodromsko,dio Dobrinje 1 i Dobrinje 4,posto u cijelu Dobrinju nisu nikad usli)
4.Jeste bilo je kostura i cak do 2000 i neke.
5.Nacrtat cu ti ja
6.Zivot je ok,omladina ko omladina,ide i sexa se,nasi tamo,oni ''vamo'' i tako... :lol:
7.Jesu napravili su dobar dio zgrada u njihovom tzv. istočnom Sarajevu

Pozz i tebi

Mapa Lukavicka cesta Image

Mapa ulica Khurta Schorka Image

To bi bilo otprilike koliko me sjecanje sluzi.


HVALA PUNO ! naravno hvala i @Bancho


Sve me to fascinira taj rat kod vas na Dobrinji koliko sam svatio nesh slicno je bilo i na rubnim djelovima grbavice gdje su se nasi dodirvali sa VRS.Ali ipak kod vas je to nesh posebno dole bilo.Kao sto rekoh to sam samo mogo vidjeti u filmovima i COD-u al po vasim pricama vidim da je to kod vas bilo zivo rasulo,cuj vojska se izmjesala :-) .
Mi smo Biscani kao sto modza znate isto bili u okruzenju 3 godine al et na srecu nisu uspjeli uci medju prve zgrade i urbanije djelove,sve se svodilo sa okolnih brda saspi tonu granta dnevno po civilima.Al nije to sad tema ode ja opet u OFF izvinite.Jos jednom HVALA PUNO @Repetitor i @Bancho na brzim odgovorima :bih:
User avatar
jalijas74
Posts: 1350
Joined: 17/11/2010 15:10

#1561 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by jalijas74 »

Image
Jel ovo na Dobrinji ?
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1562 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

@jalijas74

Nije, ovo je Vojnicko...mjesto na kojem je ovaj vojnik, tu je danas Konzum...
sabanss
Posts: 4670
Joined: 13/08/2006 11:20

#1563 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by sabanss »

jalijas74 wrote:Image
Jel ovo na Dobrinji ?
Nije, Vojnicko...

Inace zuti mercedes je zalutao i krenuo prema Nedjaricima kada se vec uveliko pucalo. Izresetalo ga iz skole za slabovidna lica. Jedva ih izvukli...
User avatar
jalijas74
Posts: 1350
Joined: 17/11/2010 15:10

#1564 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by jalijas74 »

Strava, zar su bili tako blizu.
sabanss
Posts: 4670
Joined: 13/08/2006 11:20

#1565 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by sabanss »

jalijas74 wrote:Strava, zar su bili tako blizu.
Pa koliko znam cesta je djelila Nedzarice i VP na tom dijelu. Nekih cca 20m prostora izmedju.
dudlov
Posts: 1920
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#1566 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by dudlov »

jalijas74 wrote:Strava, zar su bili tako blizu.
Blizu da bliže ne može biti, desetak metara. Čuješ ga kako piša iza trafo stanice preko puta. U novembru 92 sam dvije smjene od po 7 dana dole opalio.Znam da se iz hodnike stana,u prizemlju, stražarilo uz pomoć retrovizora od auta. Danas autom prođoh tuda a sjećanja naviru.

Sent from my LG-P970 using Tapatalk 2
User avatar
smurf
Posts: 70214
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1567 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Toliko blizu da su ih nasi govnima gadjali. :lol: :lol: :lol: :lol:
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#1568 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by juzna_strana »

Slicna distanca izmedju linija je bila u Aerodromskom naselju,
izmedju praonice Panda i Azel France-a nema vise od 20-30 metara..
I tako cijelom ulicom prema danasnjem hotelu Octagon.
Nadam se da ce se neko od raje koji su tu bili javiti da to potvrdi ili opovrgne.
Super slika s keca,NSP :thumbup:
Nasko rahmetli je bio dobar covjek i dobar borac.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1569 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

smurf wrote:Toliko blizu da su ih nasi govnima gadjali. :lol: :lol: :lol: :lol:
Redovno ih gađali kamenjem :-D

A i bio je kod njih neki levat,na dijelu linije tacno naspram Tiffany slasticarne,levat uspio da bombe prebacuje preko Tiffany zgrade i Zuline kuce,kasno nocu vazda.I mi ga cekali da ga ugostimo,i nikad ga ne docekasmo.Po cijelu noc budemo,njega nigdje,cim mi odemo sa čeke,levat je prebaci... :lol:
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#1570 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by mrgreen »

jalijas74 wrote:Image
Ima li ko kakvih priča, šta se ovdje sve dešavalo? Baš je tu gdje živim, pa me jeza prošla :sad:
User avatar
Dozer
Posts: 28517
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1571 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Ma ima prica more. Al' nisu za pricu :D :D :D
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#1572 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by mrgreen »

šteta :-D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#1573 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Eborg »

Često koristite izraz MTS. Šta je to - hrana, oprema, municija, oružje? :?

Što se tiče oružja koje je koristila VRS, da li je to sve bilo JNA i mogli su rokati i triput više da su htjeli ili su i tokom rata morali uvoziti municiju i oružje? Ili su samo uvozili naftu i hranu? Pod "uvoziti" smatram prebacivanje preko Drine iz Srbije.
User avatar
Dozer
Posts: 28517
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1574 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

MTS - Materijalno tehnicka sredstva. U to spada sve osim oruzja i municije - odjeca, obuca, hrana, ostala oprema.
Doduse, kod nas je taj izraz podrazumijevao i oruzje i municiju jer nismo imali nicega, pa kad se kaze MTS, onda se mislilo na sve.

Na drugo pitanje ti Trokadero moze bolje odgovoriti, ali mislim da su nekad polovinom '93 morali uvoziti i oruzje i municiju, tj. dovlaciti preko Drine, jer niko nije planirao da ce sve trajati koliko je vec tada, te '93 trajalo, a zalihe koje su pocetkom rata bile u BiH su, ipak, bile ogranicene.

Sjecam se te '93, mozda neko rano proljece da je bilo, kad smo ostali bez icega, pa i municije za pjesadijsko naoruzanje. I bas tad, zamisli - primirje. Ok...nama je odgovaralo jer nismo imali s cim nastaviti odbranu. Ali, onda, nakon mjesec-dva, odjednom ima svega, municije nemilice. A na svakom metku stoji PPU 93 :D
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#1575 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by felsh »

eborg

MTS-materijalno tehnicka sredstva

Naravno vrs je preuzela oruzije od jna bolje receno jna ja promjenila samo ime.
Razmisli kako su danas lose pokrivene granice izmedju srbije i nas i kako svasta prodje pa zakljuci kako je propusno bilo u to vrijeme ludila,tad i nije fakticki iste bilo i nisu se koristile neke kozije staze vec su konvoji picili sredinom dzade :D.
A u konvojima: MTS-a ako je zafalilo i naravno vikend cetnika.
P.S.
Vikend cetnik- je obicni cetnik koji svoje cetnistvo ispoljava vikendom,ode kojekude i brani srpstvo obicno pjan :D
Post Reply