Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
BiBi911
Posts: 3035
Joined: 09/12/2018 17:47

#14776 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by BiBi911 »

Cekaj al zasto mislis da smo mi nesto losi a vi kao dobri.
Zasto mislis da mi zivimo losiji zivot od vas?
Zasto mislis da mi nesto grijesino u zivotu a vi ne?


Seks, relligija boja koze sve je to isto.

Svi smo razliciti i svi imamo nesto svoje. Ja volim plavuse ti tamnopute azijate.. ti svoje furas ja svoje. Ti da me zovenes na tu azijatkinju ja bi dosao.


Ti mislis da si nesto bolji od nas jer si vjernik. A oba idemo 2 metra pod zemlju(mada moj plan je da me spale i pepeo po Nordschleife da uzivam do max)
broj dva
Posts: 4594
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#14777 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by broj dva »

sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Gledam na to "vjerničko društvo" kao preformance, gluma sebi i drugima. Kao birvaktile biti kominista. Ne vidim ja tu puno neke religije i puno nekih vjernika, samo puno glume i predstava.
User avatar
sehohari
Posts: 8542
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14778 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

BiBi911 wrote: 12/04/2024 22:46 Cekaj al zasto mislis da smo mi nesto losi a vi kao dobri.
Zasto mislis da mi zivimo losiji zivot od vas?
Zasto mislis da mi nesto grijesino u zivotu a vi ne?


Seks, relligija boja koze sve je to isto.

Svi smo razliciti i svi imamo nesto svoje. Ja volim plavuse ti tamnopute azijate.. ti svoje furas ja svoje. Ti da me zovenes na tu azijatkinju ja bi dosao.


Ti mislis da si nesto bolji od nas jer si vjernik. A oba idemo 2 metra pod zemlju(mada moj plan je da me spale i pepeo po Nordschleife da uzivam do max)
Da budem malo direktan, koji ti je k?

Gdje sam rekao da ste vi loši, a "mi" dobri?
Gdje sam rekao da griješite?

Zapalio si se ko kočnica niz Žegulju, ohladi.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50557
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14779 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 22:36 Svi znamo kako je nekome ko ode u drugu zemlju. Tamo to su drugačiji običaji, drugačije fešte, obilježavanja... a većina njih je upravo bazirana na vjeri.
Mislis religiji? :D

Bome mene zovu i kad odem u drugu zemlju.
Fini ljudi i u drugim zemljama. :D

Jel tebe ateisti zovu na orgj..ovaj druzenja? :D
User avatar
sehohari
Posts: 8542
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14780 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

Bloo wrote: 12/04/2024 23:02
sehohari wrote: 12/04/2024 22:36 Svi znamo kako je nekome ko ode u drugu zemlju. Tamo to su drugačiji običaji, drugačije fešte, obilježavanja... a većina njih je upravo bazirana na vjeri.
Mislis religiji? :D

Bome mene zovu i kad odem u drugu zemlju.
Fini ljudi i u drugim zemljama. :D

Jel tebe ateisti zovu na orgj..ovaj druzenja? :D
Zovu, ali šta ćeš ti organizovati?
Vode se razgovori, budu reklame. Uglavnom, ljudska bića imaju potrebu da se osjećaju kao dio nečega većeg, a imam nekako osjećaj da se to možda onda u ovom slučaju gubi, pa da pitam jeli neko imao problema s tim.

Ne zovu, ali uvijek stojim na raspolaganju :thumbup:
BiBi911
Posts: 3035
Joined: 09/12/2018 17:47

#14781 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by BiBi911 »

sehohari wrote: 12/04/2024 23:06
Bloo wrote: 12/04/2024 23:02
sehohari wrote: 12/04/2024 22:36 Svi znamo kako je nekome ko ode u drugu zemlju. Tamo to su drugačiji običaji, drugačije fešte, obilježavanja... a većina njih je upravo bazirana na vjeri.
Mislis religiji? :D

Bome mene zovu i kad odem u drugu zemlju.
Fini ljudi i u drugim zemljama. :D

Jel tebe ateisti zovu na orgj..ovaj druzenja? :D
Zovu, ali šta ćeš ti organizovati?
Vode se razgovori, budu reklame. Uglavnom, ljudska bića imaju potrebu da se osjećaju kao dio nečega većeg, a imam nekako osjećaj da se to možda onda u ovom slučaju gubi, pa da pitam jeli neko imao problema s tim.

Ne zovu, ali uvijek stojim na raspolaganju :thumbup:


Treba ti religijski razlog da organizujes slavlje?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50557
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14782 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 23:06 Zovu, ali šta ćeš ti organizovati?
Vode se razgovori, budu reklame. Uglavnom, ljudska bića imaju potrebu da se osjećaju kao dio nečega većeg, a imam nekako osjećaj da se to možda onda u ovom slučaju gubi, pa da pitam jeli neko imao problema s tim.

Ne zovu, ali uvijek stojim na raspolaganju
Pa ako si dobar covjek onda se osjecas dijelom ZAJEDNICE dobrih ljudi... :)
ako si supak, onda si postavljas pitanja
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11132
Joined: 10/03/2022 22:16

#14783 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by ZoomZoomKiwi »

Život me naučio da vjernik/nevjernik ne znači nužno dobar/loš čovjek, naprotiv...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50557
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14784 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 23:06 Zovu, ali šta ćeš ti organizovati?
Bahanalije...čuj šta. :-)
User avatar
sehohari
Posts: 8542
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#14785 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by sehohari »

Ok, hvala na odgovorima.

Samo sam se malo upitao u vezi toga, cijenim što ste sebi uzeli vremena da mi date vaša iskustva. Izvinjavam se što sam možda malo iritantan, nije bila namjera.

Sretno
I ne zaboravite ono sa orgijama, uvijek može na pp
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50557
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14786 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Bloo »

sehohari wrote: 12/04/2024 23:19 Ok, hvala na odgovorima.

Samo sam se malo upitao u vezi toga, cijenim što ste sebi uzeli vremena da mi date vaša iskustva. Izvinjavam se što sam možda malo iritantan, nije bila namjera.

Sretno
I ne zaboravite ono sa orgijama, uvijek može na pp
Tebe čekaju orgije na onom svijetu, ostavi ovozemaljske nama. :kiss:
I btw upoznaj kojeg ateistu irl, a ne ovako na forumu.
Pa pozovi na iftar il bajramski rucak, pa dok jede, uspitaj ga.
User avatar
Ateista
Posts: 46840
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14787 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ateista »

sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Iskreno iz mog ugla, religija nije jedina stvar u kojem se osjecam drugacije od okoline, na primjer kad cujem kakvu muziku vecina oko mene slusa, sta sve smatraju zabavom, koliko vremena, para i energije trose na neke stvari koje mene ni najmanje ne zanimaju, da sad ne idem u detalje, ali nije religija jedino.
Da direktno odgovorim - nemam apsolutno nikakav problem ni sa cim od navedenog, ne osjecam se iskljuceno jer nije mene niko iskljucio iz necega, ja sam ne zelim da ucestvujem u nekim stvarima, u ovom slucaju govorim o odlascima na dzumu, misu i slicno, a isto se odnosi i na recimo koncerte turbo folk muzike, odlazaka u klubove gdje se pusta ova moderna muzika koju ne znam ni kako bih je definisao, opijanje po kafanama i slicno. Sve su to dogadjaji kojima prisustvuje jako puno ljudi, ali ja ne zelim.
Vec su ti drugi odgovorili da idu na proslave vjerskih praznika, i ja isto tako odem prijateljima na bajram ili iftar kad me zovu, neke cak i zovnem na iftar, druzimo se i slicno. To je dio koliko ja zelim biti ukljucen, ne bi meni niko branio ni da hocu da odem na dzumu, siguran sam da bi im bilo drago sto su me "preveli na pravi put" ali od toga nema nista jer ja to ne zelim.
Dakle, niko mene ne iskljucuje iz tih stvari, ja sam odlucujem da budem iskljucen iz stvari koje me ne zanimaju i trosim svoje vrijeme i energiju na ono sto me stvarno ispunjava, sto me stvarno zanima i slicno, i sa tim nemam nikakav problem, ne osjecam se lose zbog toga i slicno. Cak i suprotno, cesto budem zahvalan (ne bogu, vec onako zahvalan) sto nisam dio te sire narodne mase i sto ne zivim onako kako mnogi biraju da zive.
Znam da ce zvucati prepotentno i nafurano, ali kada pogledam ljude oko sebe, osjecam se nekako privilegovan sto sam ono sto jesam, sto sam drugaciji u mnogim stvarima i sto se ne utapam u masu.
User avatar
konektovan
Posts: 41043
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14788 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by konektovan »

Ateista wrote: 13/04/2024 09:00
sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Iskreno iz mog ugla, religija nije jedina stvar u kojem se osjecam drugacije od okoline, na primjer kad cujem kakvu muziku vecina oko mene slusa, sta sve smatraju zabavom, koliko vremena, para i energije trose na neke stvari koje mene ni najmanje ne zanimaju, da sad ne idem u detalje, ali nije religija jedino.
Da direktno odgovorim - nemam apsolutno nikakav problem ni sa cim od navedenog, ne osjecam se iskljuceno jer nije mene niko iskljucio iz necega, ja sam ne zelim da ucestvujem u nekim stvarima, u ovom slucaju govorim o odlascima na dzumu, misu i slicno, a isto se odnosi i na recimo koncerte turbo folk muzike, odlazaka u klubove gdje se pusta ova moderna muzika koju ne znam ni kako bih je definisao, opijanje po kafanama i slicno. Sve su to dogadjaji kojima prisustvuje jako puno ljudi, ali ja ne zelim.
Vec su ti drugi odgovorili da idu na proslave vjerskih praznika, i ja isto tako odem prijateljima na bajram ili iftar kad me zovu, neke cak i zovnem na iftar, druzimo se i slicno. To je dio koliko ja zelim biti ukljucen, ne bi meni niko branio ni da hocu da odem na dzumu, siguran sam da bi im bilo drago sto su me "preveli na pravi put" ali od toga nema nista jer ja to ne zelim.
Dakle, niko mene ne iskljucuje iz tih stvari, ja sam odlucujem da budem iskljucen iz stvari koje me ne zanimaju i trosim svoje vrijeme i energiju na ono sto me stvarno ispunjava, sto me stvarno zanima i slicno, i sa tim nemam nikakav problem, ne osjecam se lose zbog toga i slicno. Cak i suprotno, cesto budem zahvalan (ne bogu, vec onako zahvalan) sto nisam dio te sire narodne mase i sto ne zivim onako kako mnogi biraju da zive.
Znam da ce zvucati prepotentno i nafurano, ali kada pogledam ljude oko sebe, osjecam se nekako privilegovan sto sam ono sto jesam, sto sam drugaciji u mnogim stvarima i sto se ne utapam u masu.
Druze,..ti 5 vakata kuci u svoja 4 zida,..i toeto,.. ostalo ne moras nista.:mrgreen:

Veci mumin od mnogih.. :mrgreen:
User avatar
Ludzak
Posts: 5578
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#14789 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ludzak »

sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Meni odlično. Briga mene ko šta misli o meni. Furam svoje. U vezi sam sa djevojkom koja je sa sličnim stavovima ko i ja. Slušamo rok, ne drogiramo se, ne pijemo, i šta nas briga.A hodze, i popovi nek manipulišu sa svojim lutkama
Last edited by Ludzak on 13/04/2024 13:22, edited 1 time in total.
User avatar
Ateista
Posts: 46840
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14790 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ateista »

konektovan wrote: 13/04/2024 12:18
Ateista wrote: 13/04/2024 09:00
sehohari wrote: 12/04/2024 21:54 Pitanje
Kako je ateistima u BiH, tj. u društvu gdje je vjera poprilično važna stavka u životu?
Mislim, ne direktno, ali u kulturnom smislu.

Izvinjavam se zbog ovako postavljenog pitanja, no, ne osjećate li se ponekad odstranjeni od ostatka društva?
Iskreno iz mog ugla, religija nije jedina stvar u kojem se osjecam drugacije od okoline, na primjer kad cujem kakvu muziku vecina oko mene slusa, sta sve smatraju zabavom, koliko vremena, para i energije trose na neke stvari koje mene ni najmanje ne zanimaju, da sad ne idem u detalje, ali nije religija jedino.
Da direktno odgovorim - nemam apsolutno nikakav problem ni sa cim od navedenog, ne osjecam se iskljuceno jer nije mene niko iskljucio iz necega, ja sam ne zelim da ucestvujem u nekim stvarima, u ovom slucaju govorim o odlascima na dzumu, misu i slicno, a isto se odnosi i na recimo koncerte turbo folk muzike, odlazaka u klubove gdje se pusta ova moderna muzika koju ne znam ni kako bih je definisao, opijanje po kafanama i slicno. Sve su to dogadjaji kojima prisustvuje jako puno ljudi, ali ja ne zelim.
Vec su ti drugi odgovorili da idu na proslave vjerskih praznika, i ja isto tako odem prijateljima na bajram ili iftar kad me zovu, neke cak i zovnem na iftar, druzimo se i slicno. To je dio koliko ja zelim biti ukljucen, ne bi meni niko branio ni da hocu da odem na dzumu, siguran sam da bi im bilo drago sto su me "preveli na pravi put" ali od toga nema nista jer ja to ne zelim.
Dakle, niko mene ne iskljucuje iz tih stvari, ja sam odlucujem da budem iskljucen iz stvari koje me ne zanimaju i trosim svoje vrijeme i energiju na ono sto me stvarno ispunjava, sto me stvarno zanima i slicno, i sa tim nemam nikakav problem, ne osjecam se lose zbog toga i slicno. Cak i suprotno, cesto budem zahvalan (ne bogu, vec onako zahvalan) sto nisam dio te sire narodne mase i sto ne zivim onako kako mnogi biraju da zive.
Znam da ce zvucati prepotentno i nafurano, ali kada pogledam ljude oko sebe, osjecam se nekako privilegovan sto sam ono sto jesam, sto sam drugaciji u mnogim stvarima i sto se ne utapam u masu.
Druze,..ti 5 vakata kuci u svoja 4 zida,..i toeto,.. ostalo ne moras nista.:mrgreen:

Veci mumin od mnogih.. :mrgreen:
Mogu, ali cemu i to? :D
User avatar
konektovan
Posts: 41043
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14791 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by konektovan »

Pa da ne goris u paklu.. :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46840
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#14792 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ateista »

konektovan wrote: 13/04/2024 13:24 Pa da ne goris u paklu.. :lol:
Aha, ako je to onda cu poceti odmah. :D :lol:
no_sikiriki
Posts: 17811
Joined: 11/12/2012 13:21

#14793 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by no_sikiriki »

Ateista wrote: 13/04/2024 13:26
konektovan wrote: 13/04/2024 13:24 Pa da ne goris u paklu.. :lol:
Aha, ako je to onda cu poceti odmah. :D :lol:
Tačno se sjećam priče u školi, profesorica religije, o nekom čovjeku koji je bio ekstra dobar, ovo ono, ali nije htio da izgovori šehadet pred smrt (ateista) i kao otišao je u pakao, jer mora se vjerovati...tad sam već znala "nije ova priča za mene". :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5578
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#14794 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Ludzak »

A šta će drugo i reč? Manipulacija i indoktrinacija mozgova. Moraš imati indoktriniran mozak da u to povjeruješ.
User avatar
konektovan
Posts: 41043
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14795 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by konektovan »

Svi ste vi vjernici,..samo to necete priznati. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#14796 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 13/04/2024 13:40 Svi ste vi vjernici,..samo to necete priznati. :mrgreen:
Vjerujem da nismo svi.
User avatar
konektovan
Posts: 41043
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14797 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by konektovan »

Hakiz wrote: 13/04/2024 13:42
konektovan wrote: 13/04/2024 13:40 Svi ste vi vjernici,..samo to necete priznati. :mrgreen:
Vjerujem da nismo svi.
Cim vjerujes u nesto,.ti si vjernik, jednostavno je, le li tako hakize? :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40963
Joined: 30/07/2015 20:01

#14798 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Hakiz »

konektovan wrote: 13/04/2024 13:47
Hakiz wrote: 13/04/2024 13:42
konektovan wrote: 13/04/2024 13:40 Svi ste vi vjernici,..samo to necete priznati. :mrgreen:
Vjerujem da nismo svi.
Cim vjerujes u nesto,.ti si vjernik, jednostavno je, le li tako hakize? :mrgreen:
Baš tako :mrgreen:
suspect_zero
Posts: 26024
Joined: 11/10/2008 21:45

#14799 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by suspect_zero »

Radije se družim sa pametnim, neopterećenim, od mržnje i gluposti operisanih, sa dobrim smislom za humor ateistima, nego onim koji mi nameću svoje stavove, pričaju samo o materijalnom, iz oka bi ti ukrali a puna usta vjere.
User avatar
Edin H.
Posts: 47244
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#14800 Re: Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Post by Edin H. »

suspect_zero wrote: 13/04/2024 13:53 Radije se družim sa pametnim, neopterećenim, od mržnje i gluposti operisanih, sa dobrim smislom za humor ateistima, nego onim koji mi nameću svoje stavove, pričaju samo o materijalnom, iz oka bi ti ukrali a puna usta vjere.
Problem me što nevjernici podliježu odlukama “zemaljskih” sudova dok vjernici ne.
Post Reply