Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#32226 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

Koliko je meni poznato, odavno su utvrđene i fizičke razlike u mozgu muškaraca i žena, a primarno se odnose na prosječnu veličinu hipokampusa, amigdale, i fontalnog režnja što dovodi i do kognitivnih razlika koje često uočavamo i anegdotalno. Tako da bih prije rekao kako je danas insistiranje na nepostojanju razlika ideološki obojeno.

U svjetlu toga, složio bih se jedino s konstatacijom da gornji članak nije revolucionaran kakvim ga novinar predstavlja, ali navikli smo na taj senzacionalizam.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7538
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#32227 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by AleksoMKD »

piupiu wrote: 22/02/2024 12:53
AleksoMKD wrote: 22/02/2024 11:42 Dr Vinod Menon bas moli da ga canceliraju.
Mene, pak, zanima kakve veze ovakve teme imaju s feminizmom? Mozak je monomorfan (hardware je isti, software mahom voze hormoni, čini mi se da Dr Menon, njegov saradnik i robot nisu tu rekli ništa posebno novoga), decenijama ljudi već rade istraživanja na njemu i svako malo izadje neko 'revolucionarno' otkriće kojim bi trebalo opravdati eksploataciju? nasilje? to što nekome mama pere čarape u 40.-oj? šta?
Zbog trans osoba, t.j trans zena koje smo vec diskutirali na temi.

Ako nije prikladno molim moderaciju da ukloni.
User avatar
piupiu
Posts: 16710
Joined: 05/01/2008 05:08

#32228 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by piupiu »

AleksoMKD wrote: 22/02/2024 13:54
piupiu wrote: 22/02/2024 12:53
AleksoMKD wrote: 22/02/2024 11:42 Dr Vinod Menon bas moli da ga canceliraju.
Mene, pak, zanima kakve veze ovakve teme imaju s feminizmom? Mozak je monomorfan (hardware je isti, software mahom voze hormoni, čini mi se da Dr Menon, njegov saradnik i robot nisu tu rekli ništa posebno novoga), decenijama ljudi već rade istraživanja na njemu i svako malo izadje neko 'revolucionarno' otkriće kojim bi trebalo opravdati eksploataciju? nasilje? to što nekome mama pere čarape u 40.-oj? šta?
Zbog trans osoba, t.j trans zena koje smo vec diskutirali na temi.

Ako nije prikladno molim moderaciju da ukloni.
A, u tom kontekstu, da, da, pardon.

Meni se čini da oni ništa posebno novo nisu rekli - razlike u kognitivnoj organizaciji - samo što se nisu bavili kurcšlusima, da tako velim.
Bez obzira na to kakav utjecaj biološki spol ima na moždanu strukturu, to očigledno ne objašnjava višedimenzionalno ponašanje koje svrstavamo pod pojavu netradicionalnih rodova.

Nego mene zanima sljedeće: da se mozak može presadjivati, zanima me da li bi postojala prepreka da se mozak presadi izmedju muškaraca i žene?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45639
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#32229 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Chmoljo »

pa šta želiš da dobiješ? bahate vozače koji ne znaju paralelno parkiranje?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7538
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#32230 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by AleksoMKD »

piupiu wrote: 22/02/2024 14:19 Nego mene zanima sljedeće: da se mozak može presadjivati, zanima me da li bi postojala prepreka da se mozak presadi izmedju muškaraca i žene?
Dobro pitanje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#32231 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

Čini se vjerovatnim da bi presađivanje mozga sa bilo kojeg čovjeka na drugog čovjeka bilo problematično.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58942
Joined: 03/08/2010 19:04

#32232 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

Chmoljo wrote: 22/02/2024 15:01 pa šta želiš da dobiješ? bahate vozače koji ne znaju paralelno parkiranje?
:lol:
Hakiz
Posts: 40815
Joined: 30/07/2015 20:01

#32233 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 22/02/2024 14:19 Nego mene zanima sljedeće: da se mozak može presadjivati, zanima me da li bi postojala prepreka da se mozak presadi izmedju muškaraca i žene?
Staviš mozak žene u muškarca i jednog dana on(a) dobije nagin da rodi. Ne da ima dijete usvajanjem, nego baš da rodi. Ugradiš mu i matericu, ali opet neće moći zatrudnjeti i roditi. I šta si dobila presađivanjem mozga? Titulu Fraknenštajna, u najboljem slučaju :mrgreen:

Ako tehnčki može, etika je prepreka.

A na etičnost današnjeg čovjeka, pogotovo onog koji ima interes, se nije osloniti.

Možeš ti staviti u jedan kompjuter procesor za koji nije projektovan, ali kako ostale komponente sa tim procesorom neće biti kompatibilne, nisi dobila ono šta si prebacivanjem procesora htjela dobiti. Ne da neće raditi kako treba, najvjerovatnije neće raditi nikako.
User avatar
piupiu
Posts: 16710
Joined: 05/01/2008 05:08

#32234 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 22/02/2024 15:01 pa šta želiš da dobiješ? bahate vozače koji ne znaju paralelno parkiranje?
:lol: :lol: :lol:

Nek uzmu po bolji gen sa svake strane. :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16710
Joined: 05/01/2008 05:08

#32235 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 22/02/2024 16:09
piupiu wrote: 22/02/2024 14:19 Nego mene zanima sljedeće: da se mozak može presadjivati, zanima me da li bi postojala prepreka da se mozak presadi izmedju muškaraca i žene?
Staviš mozak žene u muškarca i jednog dana on(a) dobije nagin da rodi. Ne da ima dijete usvajanjem, nego baš da rodi. Ugradiš mu i matericu, ali opet neće moći zatrudnjeti i roditi. I šta si dobila presađivanjem mozga? Titulu Fraknenštajna, u najboljem slučaju :mrgreen:

Ako tehnčki može, etika je prepreka.

A na etičnost današnjeg čovjeka, pogotovo onog koji ima interes, se nije osloniti.

Možeš ti staviti u jedan kompjuter procesor za koji nije projektovan, ali kako ostale komponente sa tim procesorom neće biti kompatibilne, nisi dobila ono šta si prebacivanjem procesora htjela dobiti. Ne da neće raditi kako treba, najvjerovatnije neće raditi nikako.
Ali ne razlikuju se ženski i muški mozak strukturalno, osim što je jedan veći jer je i tijelo u kojem se nalazi programirano da bude veće. Ako može srce ili bubreg, trebalo bi da može i mozak?
moimoi
Posts: 4816
Joined: 01/07/2006 12:59

#32236 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by moimoi »

piupiu wrote: 22/02/2024 17:06
Hakiz wrote: 22/02/2024 16:09
piupiu wrote: 22/02/2024 14:19 Nego mene zanima sljedeće: da se mozak može presadjivati, zanima me da li bi postojala prepreka da se mozak presadi izmedju muškaraca i žene?
Staviš mozak žene u muškarca i jednog dana on(a) dobije nagin da rodi. Ne da ima dijete usvajanjem, nego baš da rodi. Ugradiš mu i matericu, ali opet neće moći zatrudnjeti i roditi. I šta si dobila presađivanjem mozga? Titulu Fraknenštajna, u najboljem slučaju :mrgreen:

Ako tehnčki može, etika je prepreka.

A na etičnost današnjeg čovjeka, pogotovo onog koji ima interes, se nije osloniti.

Možeš ti staviti u jedan kompjuter procesor za koji nije projektovan, ali kako ostale komponente sa tim procesorom neće biti kompatibilne, nisi dobila ono šta si prebacivanjem procesora htjela dobiti. Ne da neće raditi kako treba, najvjerovatnije neće raditi nikako.
Ali ne razlikuju se ženski i muški mozak strukturalno, osim što je jedan veći jer je i tijelo u kojem se nalazi programirano da bude veće. Ako može srce ili bubreg, trebalo bi da može i mozak?
Mogu i svinjeci :D
Hakiz
Posts: 40815
Joined: 30/07/2015 20:01

#32237 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 22/02/2024 17:06
Hakiz wrote: 22/02/2024 16:09
piupiu wrote: 22/02/2024 14:19 Nego mene zanima sljedeće: da se mozak može presadjivati, zanima me da li bi postojala prepreka da se mozak presadi izmedju muškaraca i žene?
Staviš mozak žene u muškarca i jednog dana on(a) dobije nagin da rodi. Ne da ima dijete usvajanjem, nego baš da rodi. Ugradiš mu i matericu, ali opet neće moći zatrudnjeti i roditi. I šta si dobila presađivanjem mozga? Titulu Fraknenštajna, u najboljem slučaju :mrgreen:

Ako tehnčki može, etika je prepreka.

A na etičnost današnjeg čovjeka, pogotovo onog koji ima interes, se nije osloniti.

Možeš ti staviti u jedan kompjuter procesor za koji nije projektovan, ali kako ostale komponente sa tim procesorom neće biti kompatibilne, nisi dobila ono šta si prebacivanjem procesora htjela dobiti. Ne da neće raditi kako treba, najvjerovatnije neće raditi nikako.
Ali ne razlikuju se ženski i muški mozak strukturalno, osim što je jedan veći jer je i tijelo u kojem se nalazi programirano da bude veće. Ako može srce ili bubreg, trebalo bi da može i mozak?
Ne razlikuju se, tačno.

Kao što sam rekao, zamisli mozak da nagon za rađanjem, a u muškarcu je, tijelo u kojem je nema opremu za rađanje. Ili, testisi očekuju neku reakciju, ali tijelo na kojem su umjesto muškog ima ženski mozak. Hormoni, hromozomi, sve je u konfliktu. Iako mozak upravlja svime, ne radi sve. Drugi organi moraju ili odgovoriti mozgu ili mozgu reći šta da uradi. U slučaju da mozak ne dobije odgovor koji očekuje ili organi od mozga dobiju neočekivani odgovor, ko zna koje posljedice bi mogle nastati.

Tako da zajedničke funkcije vrste (srce kucaj, pluća dišite, spavaj, hodaj, jedi itd) bi vjerovatno radile bez problema, ali funkcije koje nas biološki razlikuju kao mužjake i ženke, ko zna. Nagon za reprodukciju ne bi bio problem jer je zajednički, ali konkretne naredbe za rad organa za reprodukciju vjerovatno bi. A posljedice njihovog kurcšlusa na cjelokupni organizam, zajedničke funkcije, opet ko zna.

Da je mozak samo organ intelekta, sve bi bilo jednostavnije. Ali, nije, osim intelekta organ je i instinkta i nagona itd.
User avatar
piupiu
Posts: 16710
Joined: 05/01/2008 05:08

#32238 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by piupiu »

Hakiz wrote: 22/02/2024 18:06
piupiu wrote: 22/02/2024 17:06
Hakiz wrote: 22/02/2024 16:09

Staviš mozak žene u muškarca i jednog dana on(a) dobije nagin da rodi. Ne da ima dijete usvajanjem, nego baš da rodi. Ugradiš mu i matericu, ali opet neće moći zatrudnjeti i roditi. I šta si dobila presađivanjem mozga? Titulu Fraknenštajna, u najboljem slučaju :mrgreen:

Ako tehnčki može, etika je prepreka.

A na etičnost današnjeg čovjeka, pogotovo onog koji ima interes, se nije osloniti.

Možeš ti staviti u jedan kompjuter procesor za koji nije projektovan, ali kako ostale komponente sa tim procesorom neće biti kompatibilne, nisi dobila ono šta si prebacivanjem procesora htjela dobiti. Ne da neće raditi kako treba, najvjerovatnije neće raditi nikako.
Ali ne razlikuju se ženski i muški mozak strukturalno, osim što je jedan veći jer je i tijelo u kojem se nalazi programirano da bude veće. Ako može srce ili bubreg, trebalo bi da može i mozak?
Ne razlikuju se, tačno.

Kao što sam rekao, zamisli mozak da nagon za rađanjem, a u muškarcu je, tijelo u kojem je nema opremu za rađanje. Ili, testisi očekuju neku reakciju, ali tijelo na kojem su umjesto muškog ima ženski mozak. Hormoni, hromozomi, sve je u konfliktu. Iako mozak upravlja svime, ne radi sve. Drugi organi moraju ili odgovoriti mozgu ili mozgu reći šta da uradi. U slučaju da mozak ne dobije odgovor koji očekuje ili organi od mozga dobiju neočekivani odgovor, ko zna koje posljedice bi mogle nastati.

Tako da zajedničke funkcije vrste (srce kucaj, pluća dišite, spavaj, hodaj, jedi itd) bi vjerovatno radile bez problema, ali funkcije koje nas biološki razlikuju kao mužjake i ženke, ko zna. Nagon za reprodukciju ne bi bio problem jer je zajednički, ali konkretne naredbe za rad organa za reprodukciju vjerovatno bi. A posljedice njihovog kurcšlusa na cjelokupni organizam, zajedničke funkcije, opet ko zna.

Da je mozak samo organ intelekta, sve bi bilo jednostavnije. Ali, nije, osim intelekta organ je i instinkta i nagona itd.
To ti je definicija transdženderizma. Upravo to su bili argumenti onih studija što smo ih raščlanjivali ovdje - mozak natopljen 'suprotnim' hormonima se ponaša u suprotnosti sa svojim biološkim tijelom.
Hakiz
Posts: 40815
Joined: 30/07/2015 20:01

#32239 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by Hakiz »

piupiu wrote: 22/02/2024 18:26
Hakiz wrote: 22/02/2024 18:06
piupiu wrote: 22/02/2024 17:06

Ali ne razlikuju se ženski i muški mozak strukturalno, osim što je jedan veći jer je i tijelo u kojem se nalazi programirano da bude veće. Ako može srce ili bubreg, trebalo bi da može i mozak?
Ne razlikuju se, tačno.

Kao što sam rekao, zamisli mozak da nagon za rađanjem, a u muškarcu je, tijelo u kojem je nema opremu za rađanje. Ili, testisi očekuju neku reakciju, ali tijelo na kojem su umjesto muškog ima ženski mozak. Hormoni, hromozomi, sve je u konfliktu. Iako mozak upravlja svime, ne radi sve. Drugi organi moraju ili odgovoriti mozgu ili mozgu reći šta da uradi. U slučaju da mozak ne dobije odgovor koji očekuje ili organi od mozga dobiju neočekivani odgovor, ko zna koje posljedice bi mogle nastati.

Tako da zajedničke funkcije vrste (srce kucaj, pluća dišite, spavaj, hodaj, jedi itd) bi vjerovatno radile bez problema, ali funkcije koje nas biološki razlikuju kao mužjake i ženke, ko zna. Nagon za reprodukciju ne bi bio problem jer je zajednički, ali konkretne naredbe za rad organa za reprodukciju vjerovatno bi. A posljedice njihovog kurcšlusa na cjelokupni organizam, zajedničke funkcije, opet ko zna.

Da je mozak samo organ intelekta, sve bi bilo jednostavnije. Ali, nije, osim intelekta organ je i instinkta i nagona itd.
To ti je definicija transdženderizma. Upravo to su bili argumenti onih studija što smo ih raščlanjivali ovdje - mozak natopljen 'suprotnim' hormonima se ponaša u suprotnosti sa svojim biološkim tijelom.
Kada bi situacija bila takva da premjestimo mozak i mozak odmah prepozna da je u "suprotnom" tijelu i počne raditi u skladu sa tim tijelom, sve bi bilo jednostavno.

Međutim, mi ne znamo da li bi se to dogodilo. Treba premjestiti mozak pa provjeriti. Možda bi mozak se promijenio pod naletom drugih hormona, a možda bi nalet hormona koji su mu drugačijeg rasporeda uzrokovao da se "izgubi". Pitanje je ko koga kontroliše, hormoni mozak ili on njih.

Transdženderizam kakav danas postoji je da se promijeni dio tijela i da se pokuša naučiti ponašati kao ono u šta se želiš promijeniti. A takva promjena zapravo i nije promjena. Nije promijenjen spol, samo se neko trudi ponašati drugačije. Hormoni neke tjelesne katakteristike mogu donekle promijeniti, ali to je sve.

Pravi transdženderizam bi bio da ako ja promijenim se u ženu, a ti u muškarca, da onda ti mene možeš oploditi, a ja da rodim.

To je, koliko ja znam, nemoguće.

Ovo šta sada imamo je svojevrsno ismijavanje prirode. A šta se dogodi kada čovjek počne da se igra boga jer umisli da je tehnologija svemoguća, polako uviđamo klimatskim promjenama.

Nego, ako bi premještanje mog ili tvog mozga u tijelo drugog spola promijenilo naše mozgove, a mozak je ono šta nas čini onime ko smo ti ili ja, onda jesmo li sigurni da si ti ti, a ja da sam ja? Ili smo uslovno ono šta jesmo? Dok se drugačije ne naredi. Govorim o osobnosti, ne o spolu.

Da li smo samo mašine koje će neko drugačije programirati kada i kako mu se svidi?

Problem transdženderizma je u tome da za potvrdu, dokaz, da li je OK ili nije treba nekoliko stotina hiljada godina. Evolucija je spora.

Do tada, to je samo još jedna od ideologija.

Doduše, religija je primjer da može.
User avatar
piupiu
Posts: 16710
Joined: 05/01/2008 05:08

#32240 Re: Danasnji "maskulinizam"

Post by piupiu »

moimoi wrote: 22/02/2024 17:44 Mogu i svinjeci :D
:D
swanfilter
Posts: 7966
Joined: 06/06/2008 18:52

#32241 Re: Danasnji "feminizam"

Post by swanfilter »

Kao sto gore neko napisa, evolucija je spora.

Mislim da bi to morao biti bas zadaj se medicinski projekat, koji bi poceo sa nekoliko kandidata, a parova.

I kada bi sa jednim parom uspjeli, lanac bi se morao nastaviti uspjesno iz roda u rod da bi postao stalnica. A to generacije, prvo eksperimenata, a onda pokusaja da se dođe do jedinki tog caranja. Pa dok te jedinke docekaju zrelost da i one nastave niz. I tako dalje. I govoriti o tome u godinama je kap u moru.

Medicini je i transplantacija organa jos uvijek tezak posao, a tek ovo igranje osnovama evolucije. Ili Boga.

I ne vidim smisla u ovome. Osim ako svijetom zavlada Duga fasizam, pa i u takvom nonsensu vide pravo do cega god ...
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4885
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#32243 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

^ ^ Baš razuman lik... :-)

Ko mu ne bi potpisao starateljstvo...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58942
Joined: 03/08/2010 19:04

#32244 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

razumno je i ravnopravno je da o tome većinom odlučuju žene

diskriminacija očeva,ma jok,ni u ludilu
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21648
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#32245 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

https://www.dailymail.co.uk/news/article-13105605/Trans-basketball-high-school-game-injury-forfeit-Massachusetts.html

Šta feministice sa ove teme kažu za ovakve slučajeve? Nije baš da nema veze sa feminizmom. Ima u smislu direktnog ugrožavanja ženskih sportskih takmičenja, kao i zdravlja takmičarki kao u ovom primjeru.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#32246 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

MarlboroGold wrote: 24/02/2024 14:10 https://www.dailymail.co.uk/news/article-13105605/Trans-basketball-high-school-game-injury-forfeit-Massachusetts.html

Šta feministice sa ove teme kažu za ovakve slučajeve? Nije baš da nema veze sa feminizmom. Ima u smislu direktnog ugrožavanja ženskih sportskih takmičenja.
A Massachusetts high school klix' basketball team was forced to forfeit its game after a transgender player on the opposing team injured three players.
The Collegiate Charter School of Lowell klix' Basketball team dropped out of their February 8 game against KIPP Massachusetts after one of KIPP's players, who is a biological male, injured three of their athletes. :skoljka:

Ako nisu terfice većinom se ogluše.
Ali i to je pomak, jer ako vratimo temu nekoliko godina unazad vidimo da je bilo transwomen are women i ostali slogani.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#32247 Re: Danasnji "feminizam"

Post by n+1 »

klix' basketball team hhh
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#32248 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

https://m.youtube.com/watch?v=_OIPDU8kCNo
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4885
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#32249 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Zar nismo već nekoliko puta pisali o tom trans fenomenu u sportu, izboru za kojekakve žene godine ili tome slično. :?

Al haj, eo ponovo:

Trans žena je žena.

Agresivna i bahata trans žena je agresivna i bahata žena.

Genijalna i uspješna trans žena je genijalna i uspješna žena.

Ko ne misli ovako, ima apsolutno pravo na to i ja nemam nikakav problem s tim. Msm, znam da postoje različita mišljenja i nema šta tu da se ubjeđujemo u ispravnost svog, a neispravnost tuđeg i drugačijeg.


Što se tiče ovog...klix trans basketball slučaja:

Niko ne može tek tako ušetati u prostorije nekog KK/FK/RK/ŽNjK i postati dio njihovog tima.

Da li će neko igrati u nekom timu na važnom takmičenju ili ne... o tome odlučuju sportski stručnjaci u narodu poznati kao treneri. Oni su odgovorni kad se ovako nešto desi (na nekom širem, kolektivnom planu), a osoba koja je svojim bahatim ponašanjem ugrozila zdravlje ili život drugih odgovorna je na užem, individualnom planu.

Ta osoba valjda ima svoje ime i prezime, kao što i ti stručnjaci imaju svoja imena i prezimena.

Rod - nebitan. Sankcije - neminovne.

Bahate sportiste i sportistkinje strogo kažnjavati za njihovo bahato ponašanje, kao i nemarne trenere kojima uspiju promaći ovakvi, ekstremni oblici agresije i nediscipline u redovima svog tima.

I to je to.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50536
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#32250 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote: 24/02/2024 14:10 https://www.dailymail.co.uk/news/article-13105605/Trans-basketball-high-school-game-injury-forfeit-Massachusetts.html

Šta feministice sa ove teme kažu za ovakve slučajeve? Nije baš da nema veze sa feminizmom. Ima u smislu direktnog ugrožavanja ženskih sportskih takmičenja, kao i zdravlja takmičarki kao u ovom primjeru.
Vec smo prezvakali to. Mozda cak i 5 stranica unazad. Ne čitaš nas. :cry:
:lol:
Jelena ima svoje misljenje, ja svoje.
Post Reply